Zavazecí čidlo

Nedávno jsme s přáteli učinili naprosto přelomový vědecký objev, který odhalil velkou dlouhotrvající záhadu lidského soužití s rasou canis domesticus.
Otázka, kterou si lidstvo klade po celá staletí zní – proč je sakra pes vždycky na místě kudy potřebuji projít?
Vás, co nemáte doma psa, uvedu do reality – představte si, že vaříte oběd. Krájíte, smažíte, pobíháte po kuchyni. Kde se nachází pes? Ano, přímo pod vašima nohama. Další modelová situace – je ráno, nestíháte do práce a potřebujete se rychle vypravit. Skříň, koupelna, zrcadlo, pendlujete po bytě a kde je pes? Vždy tam, kam potřebujete šlápnout. A ještě jedna typická situace – nový nábytek, je třeba jej smontovat. Kde je pes? Nejprve leží na návodu. Vyženete psa z návodu a ten se přesune mezi šroubky, které rozhází po pokoji. Odeženete psa, posbíráte šroubky – a milý hafan se nachází přesně na přímce vytyčené šroubovákem a předznačenou dírou v nábytku.

Kladete si otázku, jak je to možné? Náš vědecký tým odhalil překvapující fakt – pes je totiž vybaven speciálním orgánem, který se jmenuje zavazecí čidlo. Tento orgán je propojen se zrakovým nervem a jeho funkci nelze nijak vypnout. Psí vidění tak není ani černobílé, jak vědci předpokládali, ani v odstínech růžové, jak jsem se také kdesi dočetla, ale pes vidí podobně jako termokamera – s tím rozdílem, že červeně jsou zvýrazněna místa, kde pes bude nejvíce zavazet a překážet pánovi v činnosti, zatímco temně modrá jsou nejčastěji místa, která jsou pro pobyt psa určena a jsou zcela mimo zónu překážení, jako třeba psí pelíšek nebo deka pod stolem.
Ukázka psího vidění – červeně září místa, kde se páneček
s paničkou chystají malovat stěnu
Objevení tohoto orgánu vysvětluje konečně chování psů – jsou prostě jako magnetem přitahováni k místům, kde nejvíce zavazí. Zavazecí čidlo se u nich pravděpodobně vyvinulo jako součást smečkového chování, kdy zjistili, že pokud se budou vyskytovat v místě, kam páneček koncentruje svoji pozornost, té se jim dozajista dostane. Bohužel evoluce zavazecího čidla ještě nedostoupila takové úrovně, aby psi pochopili, že pozornost vyjádřená větou: „Uhneš už konečně ty chlupatej zmetku?“ není žádoucí.
Chystáš se paničko umývat nádobí? aneb zapnuté zavazecí čidlo v praxi
Výzkumy nadále pokračují. Momentálně náš vědecký tým zjišťuje, že podobný orgán se vyvinul také u koček. Jenomže u nich má poněkud jiné vlastnosti a tak jsme jej nazvali čidlo zlomyslnosti. Kočka přesně vycítí, co máte v plánu udělat a může se přetrhnout, aby vám to překazila. Čidlo zlomyslnosti je zvláště citlivé na krabice, zavazadla a další úložné prostory – kočka do nich vleze vždy, když do nich potřebujete dát něco úplně jiného, jako třeba nákup nebo oblečení na cesty.
Čidlo zlomyslnosti v praktické ukázce (Simon’s Cat)
Podrobeni pečlivému etologickému zkoumání nyní můj pes Gabriel a kocour Matyáš zažívají modelové situace, aby byla existence zavazecího čidla, resp. čidla zlomyslnosti neomylně potvrzena.
Dosavadní výsledky pozorování:
– hrajeme deskovku, kocour si lehne doprostřed hrací plochy a shodí všechny figurky
– věším prádlo, pes se vyskytuje na trajektorii pračka – sušák, kocour se věší za pověšené prádlo a shazuje je na zem, kde je pokrývá souvislou vrstvou chlupů, která na vlhkém prádle perfektně drží
– stelu postel, pes, který dosud ležel na zemi a žvýkal hračku si okamžitě lehá na peřinu
O dalším výzkumu vás budu informovat. Podělte se o své zkušenosti v komentářích:)

13 komentáře “Zavazecí čidlo

  1. vyslovene plačem od smiechu 😀 den čo den to pozorujem na vlastné oči…. potvrdzujem, všetko je absolutna pravda 😀

    a najlepšie je, že podla vsetkeho sa pes dokáže minimálne roztrojit a zavadzat na troch miestach v rovnakom čase.

    alebo potom neni ziadne čidlo ale čista psia zlomyselnost, skrývana za tie nevinné oči a jedine o čo psom vlastne cely ten čas ide je nenápadne nas zabit a prevziat nadvládu….  😀 😀 😀

    výborný článok 😀

  2. Čekala jsem, kdy se tu objeví něco s takovým čidlem i pro kočku. 😀 U psů je mi známo, že musejí jít tam, kam jdu já, protože (si myslím já) se chtějí hladit, ale to, že si kocour lehne na knížku nebo letáky, které si mamka prohlíží, to už mě docela překvapilo. 😀
    Jinak v tom videu je boží to koťátko 🙂 a větší kočka je trošku přehnaná, ale začátek s ušlapáváním věcí je výstižný. 😀

  3. Netýká se to jen psů a koček. Kam šlápnu, tam je králík. Oficiálně vlastním jednoho, nicméně mi připadá, že tu určitě musejí být schovaní další, jinak to odporuje fyzikálním zákonům. 🙂

  4. Je to tak a nijak inak 🙂
    Mačka je spravidla na knihách, zošitoch a na klávesnici počítača, iná vždy vo dverách, keď má ostať vonku.
    Pes, s ktorým zvyknem cestovať a má vlastnú tašku/prepravku, sa vopchá do každej tašky nablízku akonáhle má pocit, že odchádzam.
    Nuž a inokedy sú zásadne pod nohami 🙂

  5. To náš pes bol slušný. Pohyboval sa tak aby nezavadzal. Pod nohy sa plietol iba kým bol ešte šťena.

    [3]: "perská činčila" ty máš doma kočku kríženú s veverkou? No asi si myslel perská kočka, lebo činčila je druh hlodavca-veverky.

  6. Mamka vaří oběd a psa má pod nohama, po ulici jede auto  a náš pes sedí uprostřed silnice a ani se nehne, protože je to prostě jeho silnice. Jdu se psem ven a zastaví se těsně přede mnou, takže o něj zakopnu…takže asi tak xD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *