Zamyšlení nad katedrálou

Již od druhého člověka jsem byla ujištěna, že gotické katedrály byly ve středověku světlé a krásné. Osobně jsem navštívila dvě gotické stavby – Chrám svatého Víta v Praze a Notre Dame v Paříži.V prvním jmenovaném nebyla úplně tma, ale spíš barevné přítmí. Zato v Notre Dame se stíny svíček mihotaly na stěnách a nebylo vidět na deset kroků. Venku ještě k tomu pršelo a tak celá atmosféra byla řekněme strašidelná. Zajímalo by mě, jak to je ve skutečnosti.Temnému středověku se přece neříká temný pro nic za nic. Snad to nesouvisí s katedrálami, ale ve mě gotické stavby vzbuzují spíš posvátnou hrůzu než aby mě přiblížily Bohu (a mým ateismem to není;)). Prosím o názor nebo třeba fotku zářivě světlé gotické katedrály. Díky:)

16 komentáře “Zamyšlení nad katedrálou

 1. Několik gotických chrámů jsem v Česku navštívila a světlé opravdu nebyly, pokud se dobře pamatuju. Tu atmosféru některých katolických kostelů, a to nejen gotických, mám moc ráda. Jsem ovšem protestant, takže v naší moderní budově si ji nevychutnám.

  Jinak víc informací, jak to tehdy bylo, nemám, takže to je k tomu ode mě asi vše 😛

 2. by mě zajímalo který to byl člověk… že by Jusa? Tuším, že ta mi teď něco takovýho na blog napsala 🙂

  Nevím jak světlé byly gotické stavby při dostavění..ale nepamatuju si, že bych nějakou světlou gotickou stavbu viděla..a to ani na fotce či pohledu 🙂

 3. Možná jsi tím "druhým človekem" myslela mě (viz. blackmag.blog.cz), možná ne. Pokud by to tak bylo, tak bych jen ráda dodala, že jsem neříkala, že byly světlé, ale pouze to, že byly barevně vyzdobené. Co se týče krásy, tak tu jim dnes rozhodně upřít nemůžeme a věřím, že v dobách středověku byly krásné stejně tak.

  A nemůžeš přeci svůj způsob vnímání a svou mentalitu člověka moderní doby srovnávat s mentalitou středověkého občana. Taková katedrála pro něj přirozeně měla zcela jiný význam než pro tebe. Nemusím ti snad vykládat, že je naprostá nutnost uvažovat o věcech v kontextu jejich doby. To jen k tomu, že tě tyto stavby nepřibližují k Bohu.:-) Nebo ještě jinak – ona posvátná hrůza, o které mluvíš, je v pořádku. Něco takového zaručeně zapůsobí na každého a domnívám se, že ještě v mnohem větší míře to muselo působit na onoho středověkého člověka, protože tuto posvátnou hrůzu on připisoval přítomnosti Boha. Pojem Bůh pro něj přirozeně představoval něco úplně jiného než pro dnešního člověka a návštěva takového místa, pro něj musela být obrovský duchovní zážitek.

  A co se týče "temnoty" "temného středověku", tak tu já spatřuji jednoduše ve striktní nadvládě církve a jejích praktikách např. ve věci honů na čarodějinice apod. Dále v celkové rigiditě oné doby (opět způsobené dominancí církve) i v tom smyslu, že středověk nepřál vědeckému rozvoji, byla to celkově taková "mrtvá" doba. Věci se začaly tak nějak dávat do pohybu až s příchodem renesance a humanismu..

  Ale to jen můj názor, nejsem žádný historik..

 4. Jusa: díky, no byla jsi to ty a Onnea v souvislosti s tím, že gotické stavby nejsou resp. nebyly temné, ale vlastně krásné, světlé, barevné atd. Proto mě to zajímá bo se v nich spíš bojím, než abych vnímala tu krásu:) ale díky za vyčerpávající komentář:)

 5. Jo, já tě chápu, mám na těchto místech podobné dojmy.:-) Teda ale můžu říct, že Notre Dame jsem navštívila za krásného slunečného odpoledne a byla jsem nadšena.:D Až teda na miliony turistů všude okolo..

 6. Jsme si rikala, ze sem uz psat nebudu a ze vazne vsem ty nervy usetrim.. ale tohle mi neda 😀

  Lumen, byla jsi v Parizi ze? A byla jsi v Sant Chapelle? A videla jsi, jak ta katedrala vypada? Jak je zrobena a barevna? A vis proc? Protoze je to asi jedna z mala gotickych katedrach, ktera byla restaurovana se vsim vsudy, tedy i nastennymi malbami, ktere byvaly ve stredoveku u gotickych katedral klasicke 😉 ovsem malokde se dochovaly.. a ze je tam tma? No, vzhledem k tomu, ze pred architekturou gotickou byl sloh romansky, coz zajiste vsichni vedi (a zajiste vetsina uz v nejake te rotudne byla), byla v te dobe vzhledem k tomu goticka katedra naprosto prosvetlena. Proto se zacaly stavet oporne zdi, aby se do hlavnich zdi mohly davat velikanska okna a rozety, skrz ktere pronika svetlo 😉 Byla jsem v mnoha gotickych katedralach, nejen v Cesku, ale treba v Italii, kde treba Bazilika sv. Frantiska v Asissi je nejen cela bila, ale vevnitr je svetla opravdu hodne. Nebo katedrala v Orviettu.. Je fakt, ze treba Chartres – tam uz byla dost velka tma, ale jak psala Jusa, zalezi to taky na pocasi a odkud zrovna do te katedraly sviti slunce..

  A pokdu jde o to, ze goticke katedraly jsou temne a ze se v nich treba bojis.. no, to muzes, uricte nebudes jedina. Ale to ze jsou temne, to mi prijde taky jako nejaky fenomen "moderni" doby, protoze kdysi mel tenhle typ stavby pusobit uplne jinak. Coz taky Jusa vysvetlila.. Katedrala byla nejvyzsi budova ve meste, stanolai jakysi bod nadeje pro lidi, kteri se ve spinavych uzkych a malych ulickach potykali s hladem, chudobou atd..

  takze tak 😉

  Jinak, Juso, Notre Dame a rady turistu – tomu se clovek uz asi nevyhne no..

 7. Jj díky hlavně za ty fotky…já jen, že jsem fakt nikdy světlou a prosluněnou katedrálu neviděla, navštívila jsem tedy jen asi 3, 4 krom těch vypsaných – ale v Notre Dame jsem byla třikrát a nikdy tam nebylo moc světla:) každopádně dík, btw. ta katedrála sv Františka je kde? Je tam dost vidět vliv arabského umění. Jo a o čarodějnicích nepadlo ani slovo;)

 8. Frantisek je v Assisi (jak jinak chichi), tedy v Italii, nekde mezi Rimem a Dolomity tusim.

  Ten hon na carodejnice zminila Jusa, v souvislosti s nazyvanim steroveku temnym 😉

  Jo a k tem arabum.. jasne ze ja tam videt vliv arabskeho umeni, v te Italii da se rict jeste vic nez ve francouzske gotice. Vsak ono arabska architektura ma na te goticke taky nejaky ten svuj podil. Jinak, dobre to jde take videt u jiz zminovane Sainte Chapelle, kukni sem http://photo.net/general-comments/attachment/13293725/SaintChapelle.jpg , ty oblouky jsou lamane, jako v te arabske architekture..

 9. Gotické kostely: Kutná Hora – Sv. Barbora; Třebíč – Sv. Prokop; Tišnov – Porta coeli; Brno – kostel Sv. Jakuba, Petrov, na Mendlově nám. kostel P. Marie.

 10. Svatý Jakub v Brně je dost světlý. Před válkou tam byly barevné vitráže v oknech- ale i s nimi tam určitě kdysi bylo vzhledem k velikosti oken dost světla. Jinak kostely s hodně subtilními a prosvětlenými konstrukcemi (de fakto skoro jen nosný systém a okna) je možno najít spíše v Anglii, než ve zbytku Evropy- v každé zemi vypadala gotika poněkud jinak.
  S pozdravem Jitka 'první důstojnice'.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.