Volby 2010 aneb já jsem to říkal

Už jsou toho plné noviny, televizní debaty i debaty pivní, tzv. hospodsky laické. Ano, řeč je o volbách, které proběhly minulý týden, brutálně zamíchaly politickou scénou a až čas ukáže, jestli nové karty, ze kterých začneme stavět domeček, budou trumfy a nebo samé dvojky. Ono až ten domeček spadne, tak to bude stejně fuk…
Vím, že už je týden potom, kdy byste čekali článek na tohle téma. Ale zase na druhou stranu se nám politická situace stihla krásně uležet a teď sledujeme, jak se to spolu zase krásně bije, ať je to modré nebo oranžové. A co na to já?

Před volbami jsem trpěla docela velkým problémem, který jak věřím postihoval mnohé z voličů (a někteří jej patrně ani nevyřešili, vzhledem k tomu že 40% lidí se voleb ani nezúčastnilo). A to ta věčná otázka – koho volit. A že na výběr moc nebylo.
ČSSD – Tu bych nevolila, ani kdyby mi ruka měla upadnout. Lháři a populisti, kteří slibují něco, co stejně nemůžou splnit a uplácejí lidi třiceti „stříbrnými“, popřípadě zacpávají hubu důchodcům tzv. třináctým důchodem, který není ničím víc než úplatkem v hodnotě patnácti stovek. Vzhledem k tomu, že levicová orientace je mi taky docela prosti srsti, tady bylo přemýšlení krátké – NE.
KSČM – Tahle strana mě nepřestane udivovat – dvacet let po pádu komunistického režimu pořád její představitelé sedí na teplých místečkách v parlamentu a aspoň půlka z nich prostě nemůže mít platné lustrační osvědčení. Přijde mi to, jako kdyby v Německu ještě stále měli v parlamentu stranu „GNSDAP“ (Gutte nacional-social deutsch arbeits partei – Hodná německá národně sociální strana), kde budou bývalí náglové a jejich děti. To je prostě na kebuli – tady to bylo stejně jasné – NE. A to i kdyby mi měly upadnout obě ruce.
ODS – Odchovaná v pravicově smýšlející rodině, přičemž otec je dlouholetý člen téhle strany a můj zesnulý dědeček patřil k jedněm ze zakládajících členů v našem regionu, jsem měla těžké rozhodování. Ale nakonec jsem si řekla, že NE. Ve své naivitě jsem věřila, že odska dělá pravicovou politiku, ale nakonec je to stejná špína a populismus, jako všude jinde. O zákulisních machinacích a obrovských bojích o moc ani nemluvě…
TOP O9 – Přiznám se, že i já jsem na jednu chvíli podlehla lákadlům téhle „nové“ strany a říkala jsem si, že by nebylo až tak od věci je volit. Stačí ale zkouknout kandidátky a člověk hned vystřízliví – samé staronové tváře české politiky, pár zajímavých intelektuálů a jinak jen přeběhlický černoprdelník Kalousek, ze kterého se mi zvedá žaludek, a knížepán, pod jehož líně sklopeným obočím se skrývá vychytralost dravé šelmy. Mluví jako debil, ale myslí mu to jako Hanibalu Lecterovi – možná i doslova. Takže tady to bylo taky relativně rychlé NE.
Věci Veřejné – Nevím proč mi jejich název pořád připomínal VéKáVéčka a jejich politika taky. Možná proto, že je vede bývalý novácký žurnalista, který mi byl sympatický coby investigativec, proti srsti, když kšeftoval s VZP a bylo mi z něj blivno, když lidem na mýtincích sliboval převratné změny a v očích se mu dalo číst „ale prd změny, korýtko bych chtěl…“. Když roky bojujete proti nepříteli, kterého nemůžete porazit, asi časem dojdete k rozhodnutí, že bude lepší se k němu přidat. A za tohle měl ode mě Radek a jeho strana NE už od začátku.
Zelení – věční přeběhlíci a zmatení ekologové, co ani nevědí, co chtějí? NE.
KDU-ČSL – křesťani, zloději a podobně jako zelení vlající strana? ANI OMYLEM.
SPOZ – karikatura ze záhrobí? NE, díky, to je jak vyhánět krysy z baráku tím, že si tam naženu potkany…nebo rovnou pažravé mimozemšťany…
Svobodní – tihle chlapíci mě zaujali a to tak, že velmi, ale za a) mi bylo jasné, že do parlamentu se nedohrabou, za b) mají pár programových bodů, co mi až tak nesednou, takže po dlouhém váhání nakonec TAKY NE.
A co tam máme dál? Pidistraničky, zlodělníky i monarchisty, nacionální moraváky i jeté pravičáky, stranu z asi dvě stě slovným názvem i takovou, která rovnou říká, že Ježíš je náš pán. Co si z toho balastu slibů a nadějí (parlament? Nebo nakonec neparlament?) má chudák volič vybrat?
Nakonec jsem si řekla, že kašlu na jakékoli rozhodování mezi větším a menším zlem (ano, opravdu jsem se nějakou dobu rozhodovala, jestli ODS, TOP nebo VV). Možná můj hlas propadne, ale dám ho aspoň tomu, kdo je mi sympatický, z jehož volebním programem do puntíku souhlasím a v neposlední řadě toho, kdo má dredatého předsedu, jen o málo staršího než já. Ano, volila jsem ČPS jakkoli je to ujeté a i když nakonec nezískali ani celé procento hlasů, šla jsem po volbách spát s dobrým pocitem, že jsem volila jen podle svého svědomí a ne podle „chytrých“ rad a propočtů, zda má strana naději dosáhnout pěti procent.
To bylo ale PŘED volbami a teď už máme týden PO nich. Když se vyhlašovaly výsledky, pěkně jsem se usmívala. Mám v živé paměti jak s Mamutem vycházím z volební místnosti a bavíme se o tom, jak to asi letos dopadne. „Vyhrajou to socani, kousek za nima bude odska a pak iluminát. Komančové zůstanou u své klasiky kolem patnácti procent a možná se do parlamentu protlačí i zelení, křesťani, Zeman nebo John,“ takhle nějak jsem to v sobotu odpoledne proklamovala a takhle nějak to pak i dopadlo, až na to, že zelení ani křesťani si nakonec neškrtli a Johnova vévéčka překvapila deseti procenty.
Jediné, co mě na letošních volbách překvapilo a to tak, že velmi, je, že levice nejenže nezískala většinu, ale nezískala ani solidní základ pro opozici a tak to nakonec Paroubek velmi odvážně vzdal před bojem a na sestavování menšinové vlády se vykašlal. U toho nezapomněl teatrálně držet svou mladičkou ženu za ruku a pronést památnou větu, že prohráli obyčejní lidé. Muhehe, to je dobře, protože být obyčejný považuju za tragédii a je mi líto, že dvaadvacet procent obyvatel této země takových je.
Dobrá. Takže máme to jasně rozdělené, křesílka jsou rozdána, kafíčko už se vaří, platečky už pomalu jdou na nové účty a pravice se pomalu, ale jistě chytsá na sestavení vlády. Co z toho bude ukáže až čas – kdo bude ministrem se neodvážím spekulovat, co si na nás vymyslí taky lepší nevědět. Nakonec ale můžu říct, že jsem s výsledkem voleb vcelku spokojená, mohlo to být lepší, ale mohlo to být taky nesrovnatelně horší…
poslanci
Pro zajímavost: Myslíte si, že předvolební sliby a názory na billboardech vám stačí k tomu, aby jste poznali, o co které straně jde a co si myslí? Zkuste si „zahlasovat ve sněmovně“ a zjistěte jak hlasovaly kandidující i zvolené strany. Výsledek vás možná překvapí.
Moje výsledky: Nejvíce jsem se shodla s Piráty (asi ve 3/4 případů), následovala velká shoda s Moravany, VV a Korunou českou. O málo více než v polovině případů jsem hlasovala stejně jako komunisté a socanu (!!!). S TOP 09 a ODS jsem se sodla v půlce hlasování a zelení hlasovali většinou opačně než já. Kompletní výsledky si můžete přečíst tady.
Vlastní test si můžete udělat tu. Podělte se jak jste dopadli a jestli jste volili (nebo byste volili) správně:)

13 komentáře “Volby 2010 aneb já jsem to říkal

 1. Konečně rozumná řeč. Já žasnu jak si dnešní mladí a naivní myslí – jooo pravice! To se budeme mít skvěle! Leda hovno ve zlatě. Jen kvůli tomu, že se pan Mádl ztrapní před kamerou, tak mu puberťáci zobou z ruky? No pravda je, že sociálně slabší to budou mít pod tím modrým marastem kurva těžké, ale koho to zajímá, když volit pravici je dneska tak děsně kůl? Až jim dojde, že mezi sociálně slabé patří vlastně jakýkoli obyčejný člověk, který má normální zaměstnání (bere cca od 10 do 18 tisíc měsíčně) tak už bude pozdě. Ne, nezasáhne to jenom příživníky žijící ze sociálních dávek a robení dětí. Opravdu skvěle se budou mít bohatí a páni podnikatelé. Běžného občana zase oberou kde se dá. A Piráti na Hrad jako 😀 myslím, že se neztratí 🙂

 2. S tímhle článkem vesměs souhlasím, chtěla jsem před volbami napsat něco takového, jenže jsem se k tomu nedostala. Taky jsem se nemohla rozhodnout. Ještě tak před čtyřmi měsíci bych do ČPS šla taky, ale když jsem tu stranu podrobila hlubšímu zkoumání, zjistila jsem, že je mi silně proti mysli ty lidi volit. Je to jak parta nedostudovaných středoškoláků, utečenců z různých ústavů a hospodských štamgastů, co chtějí prorazit do politiky na základě radikálních postojů vůči nepopulárním cenzorským zásahům (proti kterým jsem taky, ale jen kvůli tomu bych je nevolila). Ten dredatý předseda sice v jednom diskuzním pořadu na ČT mluvil docela rozumně i o jiných tématech, takže mě zaujal, ale jakmile se mi donesly zprávy, že se skrze ČPS chtějí etablovat náckové a jiní extremisté, stranu jsem zavrhla. /Kritikou ČPS ale nechci nijak zpochybnit tvoji volbu. Došla jsi k ní logickým úsudkem a máš svůj názor, což je dobře. Tohle byl zase můj názor 🙂 /

 3. Já k volbám chtěla.Nechtěla jsem ale volit žádnou z těch "velkých stran".Vybrala jsem Svobodné.Věděla jsem,že se do vlády nedostanou,ale lepší,než nevolit (podle mně).
  Právě jsem se vrátila z diskuze na Novinkách a teda,nějak nemám dobrý pocit.Šlo o to,kdo by čemu měl ministrovat…

 4. Slíbit se dá cokoli, ve finále stejně jde jen o vlastní prospěch. Může se nám líbit nebo nelíbit globálně politika té strany, může se nám líbit nebo nelíbit to, co nám slíbí konkrétně před volbama, ale ta skutečnost je pak ještě o dost jiná. To už vážně lepší zvolit nějakou malou stranu, klidně nějaké recesistické seskupení. Komunisti nikdy, ale velké strany, tam se to imho fakt moc neliší, ať je u vesla kdokoli. Pak máš aspoň čisté svědomí, že tys volila tak, že se nepodílíš na tom, že páni tam nahoře, kteří jsou po volbách fakticky u moci, si to tam beztak zařídili, jak se jim to zrovna hodilo.

 5. Hezky jsi to shrnula, desetkrát ne 🙂 … akorát bych ještě přidal že se žádné "výrazné změny" nekonaly. Jen se prostě zamíchali lidi a strany… sliby tu byly už dávno, slibovalo se to samé co dnes. A když se to tak vezme, kdyby to splnili, tak co by se pak slibovalo?

 6. Zdravím. Docela povedený článek…dle mého názoru tam měly být už dávno jiné strany (a stále tam vidíme většinou ty stejné strany – nové jsou tam jen Věci Veřejné a Top 09). Osobně jsem spíše pro monarchii (předpokládá se že konstituční) Takový je zase můj názor.

 7. Tak to by mě nenapadlo, že budeš volit Piráty:-) Já je taky volila. Kdoví, třeba příště budou mít více. Jinak víceméně souhlasím se vším, cos napsala 🙂

 8. Je fajn vědět, že se někdo zajímá o politiku a má na to svůj názor. Tleskám! Moc takovejch se nenajde, ačkoli to o sobě tvrdí hodně lidí.
  A je super, že jste šli volit. Nechápu lidi, co toho nevyužili… aspoň pro ten dobrej pocit…
  Mimochodem, obrázek skvělej a výstižnej 😀

 9. Až budou Piráti mít program a ne pár výkřiků do tmy, které ani nedokážou obhájit v žádné debatě (viděli jste ten clusterfuck s Tachecí? Ta toho chudáka rozebrala na prvočinitele), budou možná volitelní. Spíš ale ne, protože mi připadaj jako další zelení.

  Svobodní rulz. Doufám že až Klausovi skončí druhej termín, vstoupí k nim a dotáhne je do parlamentu – bez známýho ksichtu nemají šanci. Volit je ale budu stejně.

  ( http://happymaster23.cz/2009/08/27/ceska-piratska-strana-tragedie-a-marnost-na-druhou/ )

  A škoda že Ježíš je pán stáhli kandidátku :))

 10. Prakticky s tebou souhlasím, volila jsme Svobodné, ikdyž jsem věděla, že se do parlamentu nemají šanci dostat, jsem ráda, že jsem volila stranu, která naprosto odpovídá mým politickým názorům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.