Velké ekologické zamyšlení

Když jdete po ulici a vidíte na zemi papírek, možná odvrátíte oči a jdete dál. A možná taky ne. Jsou lidé, co se nad tím rozčílí (jaké prase to mohlo udělat!) a nebo lidé, co se shýbnou a papírek vyhodí do koše. Nebudu vám sahat do svědomí, který typ lidí jste vy, od toho tu nejsem, ale aspoň se nad tím zamyslete.
Hodně z nás má pocit, že jedinec pro planetu nemůže udělat nic. Jediný človíček ze skoro sedmi miliard! Jaký to má smysl? Já se přece klidně změním, ale pořád tady bude 6 999 999 999 volů, kteří dál budou házet binec do řek, dál jíst nezdravé věci, dál do sebe cpát jedovatá antibiotika, dál zneužívat dětské práce, aby si mohli koupit co nejlevnější věci, dál vyhazovat tuny zbytečných odpadků…a co já sakra s tím?

Tenhle přístup je k ničemu…ačkoli opustit ho je velmi těžké, mnohdy i drahé. Ale teď opusťme chvíli moje řeči a podívejte se na následující video. Ano, má dvacet minut a možná si říkáte, že těch dvacet minut radši strávíte smysluplněji a video přeskočíte – na jindy, na potom, na nikdy. Takže se vykašlete na to, co musíte udělat a obětujte těch dvacet minut. Čas jsou peníze, ale peněz se nenajíte;)

46 komentáře “Velké ekologické zamyšlení

 1. Snažím se držet svou ekologickou stopu na uzdě, jak to jenom jde. Vyšlo mi, že využívám 2.8 hektarů. Je to málo nebo moc? Kazí mi to víkendové cesty autem ke tchýni (protože tam nejede vlak) a to, co všechno (hlavně kolik masa) tam musím sežrat.

 2. no ja mam 4.2.. akorat podle mne je ten test trochu mimo, tedy neda se v mem pripade uplne pouzit.. tak treba, ja vubec netusim, kolik ma nas barak metru, protoze ty obyvatelne prostory jsou u nas trochu divne roztridene, dale topime jak elektrinou i plynem, tak i drevem v krbu a necim, co se da asi nazvat biomasou, jidlo kupujeme, ale mame i svoje, protoze mame velkou zahradu a chliv, a vubec nemam poneti kolik km denne jezdim salinou, protoze nemam vubec kilometrovou orientaci 😀 takze kdyby tam byla moznost byvat vice odpovedi, tak bych to asi zjistila.. takhle jsem vybirala co me zrovna napadlo.. a vzhledem k tomu, ze vetsinu sveho casu travim na koleji, kde mame k dispozici jen par metru, pesky chodim dost, odpadky na zem nevyhazuju, nejsem zrovna zrout a maso skoro taky nejim, tak bych nerekla, ze je to se mnou az tak hrozne a ze bych se nad sebou mela zamyslet 😀

 3. Mlje ekologická stopa je 2.
  Musím ale uznat, že jsem netušila, že je na tom až tak špatně. Vím, že to není žádná sláva, že jsme bezohledná prasata, ale stejně mi to pořád leží v hlavě.
  Doma třídíme odpad, autem nejezdíme moc často a máme i nějaké ty biopotraviny. jenom to asi nestačí. Je mi jasný, že nemá cenu si říkat, já to nevyřeším, že je to k ničemu. Ale musíme každý začít u sebe a mě mrzí, že spousta lidí to vůbec nechápe. Já se o to snažím. neházím kolem sebe odpadky, prptože vím, že nebát toho, co nám dává země, byla bych pod drnem. Tak to vidím já a  zároveň chválím pěkný článek 😉

 4. Jako, ja beru ze by se clovek mel trochu starat… to trideni odpadu na priklad, to je myslim jedna z hlavnich veci.. ale biopotraviny? To jako prominte, ale tohle je dle meho jenom reklama a moda.. jasne, kdyz si doma vypestuju sama mrkev na zahrade, prosim, mam to prakticky zadarmo a zdrave to je.. ale biopotraviny z obchodu? Raci no comment..

 5. chichi, sradna, ted jsem si to udelala jako kdyz bydlim na koleji a vyslo mi 2.. lidi, nedavejte mi takove testy kdyz nemam co delat, si s tim pak furt hraju 😀

 6. Hmmmm tak 5… 🙂 jsem to už objevil dřív na Centrum.cz… jinak je to fakt trošku mimo… nebo spíš orientační a určitě ten výsledek nebude moc odpovídat skutečnosti… jinak ale je to fakt, že to lidstvo celkově přehání s využíváním zdrojů planety… je tu taky ale jedno ALE… tahle planeta je až moc přelidněná… až nás tu bude 10 mld, tak su zvědavej na ten globální hektar…

 7. Já jsem na 2, ale s testem nesouhlasím. Můžu já za to, že bydlím ve starém paneláku, kterej je 20 let starej? Dále nemůžu používat jinou elektřinu, než kterou mi dodává (zloděj) ČEZ. Všechno je to jen a zase o penězích. Bohatí lidé si můžou postavit EKO barák, koupit si nejlepší solární panely, EKO auto. A to mě štve. Jsou technologie, které jsou daleko úspornější a nyvyužívají se, protože zase NEJSOU PENÍZE na zavedení!
  Aktivisti jsou k ničemu. Můžu žít ve větší bídě  a být ekologický nebo žít průměrně a nebýt ekologický. Jinými slovy se nyní (bez majlandu) nedá žít ekologicky. (tím myslím průměrné nebo podprůměrné rodiny ).
  Dále se považuji za člověka, který je schopen se vzdát různých vymožeností ve prospěch věci. Věc ale musí být užitečná a pokroková. A právě opak si myslím o "třídění odpadů". To není věc pokroková, ale samozřejmá. Teď se kolem toho dělá boom, kolik se vytřídilo odpadu v Praze, kolik v Brně, atd. Ale když se rozhlédnu kolem, tak stejně nevidím žádný rozdíl, krom barevných kontejnerů. Ale přesto, odpad házím tam, kam mám, všema deseti bych si nainstaloval větrnou turbínu od windtronics (už jsem si vybral i jakou), ale (už podesátý) nemám tolik peněz.
  Za důvody, které jsem uvedl (je jich mnohem víc) tento svět nesnáším a nechci na něm být, ale v tomto případě nemám moc na výběr.
  Radši už to utnu, o tomhle bych mohl (a rád) mluvit hodiny.
  A nakonec se necítím, že bych se měl v ekologii zlepšit, já bych chtěl ještě daleko víc praktikovat ekologii, ale dnešní svět to neumožňuje.

 8. [12]: to máš bohužel pravdu:( Všechno je o penězích, zkoukni to video, dává ti v mnohém za pravdu, jako jedinec jsi na to ale už i tak dobře:) Kéž by každej přemýšlel takhle;)

  [10]: jo země je přelidněná, až nás tu bude 10mld tak na osobu zbyde tak 0,5 glob. hektaru, což je šílené. Tahle planeta je dělaná tak pro 3 miliardy, je nás tu prostě moc ale co s tím? 🙂

  [6]: woow:) tak to seš na tom hodně dobře:) by si z tebe někteří skoroameričani měli vzít příklad:)

 9. Hmmm, abych nevypadala jako otravný rýpal, tak se ke svému výsledku přiznám, vyšla mi ekologická stopa 5.1… Že se chováme jako čuňata a mohli a dokonce měli bychom být slušnější, o tom se s nikým přít nebudu.
  Lúmm, vysvětlíš mi jinou svoji myšlenku ? Kak se dá srovnat relativně vyspělý stát jako je Česká republika s Afrikou ? My je nijak neuzurpujeme přece, že my se chováme jak prasata a oni ti hodní chudáci, co jim nic jiného nezbývá, protože je utlačujem. Jasně, že méně vyspělé národy žijí s přírodou ve větším souladu, víc ji potřebují, ale oni se zkrátka nenaučili dělat to jinak, kdyby ano, tak naši planetu decimujeme ještě víc.

 10. Síce som nečítal komentáre no musím konštatovať (viac pre seba ako sem), že to nezávisí od jednotlivcoch. Závisí to na národoch – ako keď chceš porovnak ekologické chápanie Rusa, Američana a Švajčiara. Jasne, najuvedomelejší z nich je práve Švajčiar.. a bohužiaĺ – česko a slovensko sú pozadu..

 11. [17]: Oni jsou ekonomicky slabší, kdyby na tom byli stejně jako my, chovali by se stejně a planeta by trpěla ještě víc, imho.
  Do teorií na téma, proč teda jsou ekonomicky slabší, zda to náhodou není taky naše chyba, se pouštět radši nebudu, protože to nevím a video, které tě zjevně vedlo k tomu, že jsi napsala, co jsi napsala, jsem neviděla, ale podívám se na něho.
  Děkuju za objasnění té tvé myšlenky, které jsem chtěla, to video mi ho snad rozkryje.

 12. [13]:

  Nejdřív jsem psal, potom ho zhlédl. (Abych nebyl ovlivněn videem). Paní má vcelku pravdu.
  Věčná  škoda, že se o tom jen mluví a v reálu se nic moc nedělá. Lidi zkrátka změnit nejdou.
  O toto téma bych se chtěl možná v životě zajímat, ale abych zůstal objektivní, tak to nebudu dělat za peníze.

 13. [13]: Asi už konečně realizovat plány na osídlení Měsíce a Marsu… 🙂

  [12]: Mno… Jen bych dodal… Dodavatele elektřiny si vybrat můžeš… Je jich celkem dost… A jestli ti vadí současná cena, tak porovnej s ostatními… Budeš se celkem divit… Označit někoho za zloděje je celkem nesmysl… V tržní ekonomice, kde je cena elektřiny určována trhem (tedy odběrateli)…

 14. [20]: v tržní ekonomice sice ano, zákon nabídky a poptávky funguje nezpochybnitelně, jenže v té nabídce je problém, ideální případ je dokonalá konkurence, ČEZ má imho stále monopol… a s tou tržní ekonomikou to u nás taky není ještě až tak slavné (deformace studenta ekonomie těsně před maturitou se projevila, já vím, že tohle s článkem zase až tak nesouvisí, Lúmm, promiň 🙂

 15. Můžu si vybrat elektřinu? Věř mi, že v panelovém domě to jen tak nejde. ČEZ se chlubí, že jim odběr roste. Pokud má někdo větší odběr, tak by měl spíše zlevňovat ne? Občas mi přijde, že ČEZ má možná větší moc než vláda, když si může nechávat schvalovat zákony, které jim hodí několik desítek miliónu na ruku.

  Podle mě je cena za energii přepálená. Je to věc, kterou mají všichni, takže o odběratele nikdy nebudou mít nouzi. Za posledních pár let cena roste, ale kde jsou nějáké projekty na nové elektrárny, apod. Jen nyní se hrnou do nových bloků Temelínu, ale na to si vezmou úvěr.
  (je to off topic, tak to raději utnu)

 16. 10,4…ach ano, Ká je královna konzumu ze zazobaný rodiny x). Jenže to asi těžko ovlivním. Víš, ve čtrnácti se poměrně nelehce přesvědčuje rodina, abysme se přestěhovali do ekodomu na solární vyhřívání a všechny ty ostatní hovadiny, přestali jezdit autem a začali jíst jen biopotraviny. Ale  měla bych se nad sebou zamyslet, to každopádně. Nikdy 'sem nechtěla patřit mezi těch pár vyvolených, co mají všechno a nezajímají je miliardy chudáků. I když, mezi tyhlencty vyvolený stejnak patříme my všichni…

 17. ja mam 3.6, neni to nejlepsi, ale bala jsem se ze by to mohlo byt i horsi…no mam co zlepsovat, ale rekla bych ze ty velke a zasadni veci jako bydleni a doprava(do skoly holt musim) ovlivnit moc nemuzu…aspon zatim…ovsem taky bych si to mela udelat dvakrat pro pobyt doma a na private, to by se asi kapku lisilo..

 18. Ká: "gratuluju" k vyššímu číslu něž jsem měla já XD no, taky se kvůli té sedmičce nehodlám stát vegetariánem a přestěhovat se z bezva domu do paneláku 🙂 ale třídím plasty, tak aspoň něco… já osobně žiju vlastně ekologicky, ale mé okolí leccos spotřebuje. myslím, že ta čísla co vychází nejsou jen naše, ale celé rodiny, co s námi bydlí (rodiče, sourozenci aj.) Když nechodím já přihazovat do kamen, nemůžu přece označit, čím topím. Když netopím XD

 19. Vyšlo mi 4.8, což se pohybuje v mezích, co bych i očekával. Hodně často jím maso, jezdím autem, netřídím odpad, ale asi se mi to hodně zachraňuje tím, že zatím žijeme čtyři lidi v bytě 1+1 😀 (a vůbec na to nejsem hrdej a nebudu mít výčitky svědomí, až se odstěhuju do většího).
  Aby bylo jasno, nemám nic proti snaze obyčejných lidí chránit životní prostředí, naopak, oceňuji když někdo celý život třídí odpad, snaží se nejezdit autem, sbírá v lese odpadky, sází stromky atp. Takové lidi obdivuji, protože narozdíl ode mě nejsou líní jako prasata a mají pevnou vůli.
  Ale upřímně nesnáším snahu různých Evropských unií, Stran zelených, Greenpeace a dalších podobných zločinců, co se na ekologické tématice snaží akorát přiživit a namastit si kapsu…

  No, možná budu za své misantropní názory  kamenován, ale myslím, že nutit lidi snižovat svojí ekostopu, méně zneužívat přírodu a přitom je nechat vesele množit je sice chvályhodné, ale není to žádným dlouhodobým řešením (částí řešení určitě ano), ale pouze odkladem problému. Takhle si říkáme, co budeme dělat až bude lidí 8 miliard, 10 miliard, 40 miliard… a věčně se tomu přizpůsobovat, ale stejně před tím neutečeme (leda že bychom do té doby začali ve velkém kolonizovat vesmír :). Lidé nemají v přírodě přirozeného nepřítele, tak jsou logicky přemnoženi, a tento trend bude nepochybně pokračovat. Pokud je člověk opravdu tak nadřazený a dokonalý, jak se říká, měl by začít s jistou seberegulaci populačního růstu v zájmu vlastního  přežití. Pro začátek například zavést důslednou politiku jednoho dítěte jako v Číně. Ale myslím že člověk natolik inteligentní tvor není, přemnoží se a zhyne, stejně jako přemnožení parazité nakonec zahubí svého hostitele…

 20. 2,3 najmä preto že všade chodím peši alebo na biku kvoli nohám, bývam síce v rodinnom dome ale dvojjednotkovom a triedime si vlastne všetok odpad…a pestujeme si všetku zeleninu aj ovocie.Biopotraviny sú možno len hlúpy reklamný ťah, ale ked som pila čaj s nálepkou BIO, a potom taký istý z Kauflandu ( síce drahý ale nie bio) tak som ten rozdiel cítila, a to nie len pri čaji. Mne biopotraviny chutia.

 21. [27]:
  Je to pravda. Problém je v počtu lidí, ale s tím nejde nic udělat. Člověk si myslí, že ho velký počet zachrání, ale opak je pravdou. Člověk dále hledá smysl života v rozmnožování, což už v této situaci nikam nevede. Podle mě je smyslem života poznání, ale s tím nesouhlasí většina lidí.
  Podobné bydelní jsem si taky nedobrovolně vyzkoušel a musím říct, že to není žádná sranda a nedivím se, že chceš do většího. A není na tom nic špatného, protože i velký dům může být úsporný.

 22. Ale jo, máte pravdu, jak už tuhle myšlenku někdo naťukl, nemusíte být nutně vrcholně rozmazlení, že autem jedete i za roh do krámu. Je to dáno tím, že studujeme nebo pracujeme, potřebujeme tudíž se nějak do zaměstnání nebo do školy dopravit, někde bydlet, něčím topit, něco jíst. Jaksi naše civilizace pokročila tolik, že nejezdíme na zvířatech, nežijeme v jeskyních a nemáme čas si pěstovat od slepic po krávy.

 23. [30]: A že takový způsob života naši planetu rozhodně tolik neničí. Ale asi není zrovna řešení v době, kdy máme plno manažerů dvanáct hodin denně v práci chtít, že od určitýho momentu teda všechno špatně, zpátky na stromy a člověče, pěstuj si doma vlastní zeleninu a zvířectvo. Už jsme pokročili a nemůžeme chtít ten vývoj vrátit nazpět tvrdíce, že před 150 lety jsme to životní prostředí nedrancovali a že to bylo lepší a že dnešní civilizace je moc rozmazlená. Problém s přelidněním by se ovšem asi nějak řešit měl.

 24. [27]: přelidnění je strašné, to je fakt, lidí je prostě moc a regulace populace je nutná, ale Evropani aspol. se regulujou sami (0,9 dítěte na ženu!), zato v Africe, Asii a JA se množí všichni jako králičci a tam nějaká regulace asi nepomůže – kór u fanatických křesťanů (JA) nebo muslimů (Afrika) popř. u tradicemi ovlivněných Indů a dalších asiatů.

  Jisté je ale jedno – současný systém ekonomiky je neudržitelný a vlastní vahou se během pár let zhroutí, už te´d ho nahlodala krize, vyvolaná moc velkou (zbytečně velkou!) výrobou a malou spotřebou. Kam to povede je ve hvězdách:)

 25. Koukla jsem na videjko a tohle by asi měli vysílat američanům každý den v TV, nejlépe 5x denně :o)))
  Teda jsem asi těžce nemoderní, protože domácí comp už mám nějaký ten pátek a má hi-fi věž je ještě z minulého století :o) je jí už 15 let :o))) Příklad s botkama a jejich podpatkama byl taky dobrý :o))) Kdysi jsem měla boty na zimu a ty mi vydržely 8 let (tedy přesněji 8 zim). Dokonce mám ještě jedny jarně-podzimní botky a těm je už 19 let a pořád slouží :o) téda to je výdrž :o) Mám totiž problém koupit boty, které by mě netlačily, takže pokud nemusím, tak si nové boty nekupuji :o) Prostě jsem tak naučená…když jsem byla malá, tak jsme neměli moc peněz a asi něco málo ve mně zůstalo :o)))

 26. Také jsem zkoukla video. Nedozvěděla jsem se nic nového kromě čísel. Stále si myslím, že všechno jde změnit a šlo by to změnit, kdyby systém nestál na penězích. Ušetří se za výrobu, ušetří se za koupení, draze se ale platí na přírodě. Peníze, peníze, peníze! Levné zboží z Číny – ta lidnatá země se jinak než vývozem levného zboží nedokáže uživit! "Sereme si do vlastního hnízda!" jak jednou řekl můj taťka, a měl setsakramenstkou pravdu.  

 27. 2,7 … když už jsme u toho, třídila bych klidně odpad (dokonce ho občas i třídím) ale když pak člověk vidí, že tu popelnici berou stejní popeláři jako ostatní odpad? to nemá cenu…

  [27]: a [33]: naprostý souhlas…

 28. Mám ekologickou stopu něco kolem deseti a kdyby každý žil jako já, potřebovali bychom prý pět a půl planety. No..je mi to jedno a ty, kterým to jedno není může utěšovat fakt, že tady určitě nebudu moc dlouho.

 29. Uzurpujeme Afriku a spol.? Hehehe. To budou toto hlásající naivkové zírat, až se třetí svět dostane ekonomicky na takovou úroveň, aby mohl začít pořádně znečišťovat..to zažije tahle planeta teprve pořádný Rio. 8)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.