Úřad, základ života

Když vylezete ze školy s maturitním vysvědčením či dokonce diplomem v ruce, máte pocit, že už umíte všecko. Minimálně všecko, co je důležité. Ale opak je pravdou, vážení. To nejdůležitější, co člověk musí znát a umět, vás žádná škola nenaučí. Lásku? Umění být šťastný? Jak zapnout pračku? Inu, to také ne…ale hlavní věc, na kterou vás škola nepřipraví, je boj. Boj, který jako dospělý člověk budete svádět každou chvíli. Boj s úřady.
Jako běžný zaměstnanec se s úřadem potkáte jen zřídka a docela se to dá přežít. Nedejbohové, abyste ale o práci přišli a museli žadonit na pracáku. A nebo abyste (považte!) začali podnikat! To se pak úřednický šiml rozřehtá na plné pecky a započne boj na život a na smrt…

Na tento článek mě přivedlo nejen téma tohoto týdne, ale také úžasné video, které jsem našla – jmenuje se Formulář 036 a s českými titulky jej naleznete zde. Komu nevadí angličtina, mrkejte tady:
Mám dojem, že od doby, co se ze mě stal živnostník, tuhle situaci velmi dobře znám. Jistě, jsou i příjemní a vstřícní úředníci, nechci ze všech dělat nestvůry, ale za poslední rok jsem narazila na úřadech na všemožné typy – včetně podobnéých, jako pán tady na videu. Nic vám nedají zadarmo, potřebují vás co nejvíce podusit ve vlastní šťávě, nic, co přinesete, jim není dobré a když chcete něco vylnit přímo u nich, byť jde jen o pár řádků, ihned vás vyhodí, abyste si hodinovou frontu museli vystát znovu. Předbíhání nepřipadá v úvahu.
Co mě nejvíc vytočí do běla jsou situace, kdy dojdete na úřad A, kam vás pošle internet, ale tam vám řeknou, že se agenda přesunula na úřad B, který je na úplně opačném konci města. Na úřadu B ale mají jiné úřední hodiny, než na úřadu A a tak tam nestihnete dojít včas. Celý den v háji. Naběhnete tedy další den, vystojíte úmornou frontu, aby vám řekli, že vám chybí jeden jediný papír, kvůli kterému ale musíte jet do místa trvalého bydliště, kde se nenacházíte a bez toho vám to nevyřídí. Když navrhnete poslání poštou, zavrtí úředník/ce hlavou, že to by nešlo a že bez toho to do systému nezadá (ačkoli se jedná o doplňkový formulář k doplňkovému formuláři). Absolvujete jízdu do rodného města za stopade, necháte si dát po hodinové frontě jedno poblblé razítko (a to před vámi stojí jen tři lidi, ale každý je tam dvacet minut, zatímco vám by stačily asi dvě) a hurá zpátky. Ten den už ale úřad zavřel a tak nezbývá než obětovat třetí den. V ten narazíte na úplně jiného úředníka/ci, který vám řekne, že doplňkový formulář k doplňkovému formuláři máte vyplněný špatně a že ho vůbec nezajímá, že jste kvůli tomu strávili pět hodin cestováním a stáním ve frontě, ani že za to může jeho kolega/yně, který vám to řekl špatně.
Následuje nekotrolovatelný řev a výbuch hlavy.
Comeback – Úřady
I v Čechách máme výstižná videa o komunikaci s úřady. Krásně to shrnuje i věčné problémy s počítači a databázemi. Taky znám z praxe, kdy dojedu z místa pobytu do místa trvalého bydliště na úřad a zjistím, že jim nefungují počítače a tak se můžu hned otočit a jet zase do Brna. Skoro dvě stovky v háji, den dovolené taky, čtyři hodiny strávené na cestách promarněny a vyřízené není nic.
Asterix a Obelix – Dům kde se zatmívá rozum aneb Propustka A38
Své o úřadech věděli už staří Galové (a Římané, to vám panečku byli ouředníci!). Sama mám někdy pocit, že se na úřadě zatmívá rozum. Vyplňte tohle, vyplňte támhleto, pro tenhle papír musíte běžet tam a pro jiný onde. A kde máte papír bflmpsvz? Jaktože ho nemáte?
Ano. Teprve úřad vás naučí, o čem je skutečný život. Přídavky, příspěvky, daně, povolenky, potvrzení, smlouvy, razítka… Nic vás nenaučí se prodírat tou papírovou záplavou tak, jako stará dobrá škola života:) Hodně štěstí všem, kdo už víte o co jde a hodně příjemných let sladké nevědomosti vám, co vás to teprve čeká. Formulářům zdar!:)

16 komentáře “Úřad, základ života

 1. Úplne mi to připomnělo moje přídavky. Jedna paní řekla A a když jsem přišla ke druhé, tak ta mi řekla B a nakonec jsem platila pokutu, protože A bylo zle… Hrůza hrůza a to cestování …

 2. Ach běhání po úřasech. Tenhle měsíc jsem byla na úřadech třikrát. Jednou na úřadu práce a dvakrát na zdravotní pojišťovně. A co teprve Úřední dopisy. Pošlou dopis, že mi odeberou přídavky, když už nestufuju a ono to vyzní tak, jako bych se dopustila daňového podvodu. Jako by  nemohli napsat nějak normálně. I Máj od Karla Hynka Máchy či Labyrint světa a ráj srdce od Komenského, byla procházka růžovým sadem. Jakákoliv povinná četba, ať je sebehrůzostrašnější, člověka nepřipraví na úřední dopisy. Leda snad Zahradní slavnost od Václava Havla. To je napsáno tím samým stylem. Celé čtení jsem probrečela neboprospala, protože to bylo tak strašně nudné, nervydrásající, nepochopitelné, zbytečné, nicneříkající avšak povinné čtivo. Být to ještě o polovinu delší, tak si rvu vlasy. Ale co. Aspoň můžu odpovědět na otázku, který kniha je podle mě nejhorší.

 3. …a na počátku bylo slovo…
  …a to slovo bylo:"Máte špatně vyplněný formulář 265.25 Z-a21 "Žádost o připojení elektřiny za účelem osvětlení Tmy""…

  Cest'la vie…

 4. Je opravdu krásné, jak mají všechno v počítači a stačil by jim jediný klik, ale i přesto tě honí po čertech ďáblech s každým papírem zvlášť a honí tě ode dveří  ke dveřím jako zdutou kozu. Asi se tam nudí:-).

 5. Přesně proto se tak trochu bojím toho, až budu dospělý, vůbec nemám ponětí, jak co kde vyřídit, co je všechno potřeba si zařídit (pojištění, účet v bance, …) a další věci, ve škole se to opravdu neučí. Lúmenn, neznáš, nebo neznáte, ostatní diskutující, nějakou stránku, kde by o tom něco bylo, nějaké rady? Hlavně srozumitelné a stručné…

 6. Jé, ani jsem nevěděla, že existuje tolik videí, která jakoby s nadsázkou dokládají současný stav na úřadech. Jenže nadsázka není nadsázkou, když jde o trvalou realitu. U třech okýnek na jednom odboru po vás chtějí všechno jinak a nemohou se domluvit, co po vás vlastně mají chtít. Čekáte tam 4 hodiny a furt po vás chtějí něco jinak. A to jen proto, že došlo k úmrtí manžela. Tiskopis tam kolonku o úmrtí nemá. Už jsem to vzdala.Díky za jedinečný článek!

 7. A to jsem začala uvažovat, že si založím živnosťák, protože ho stejně asi časem budu potřebovat. Ale jak to tak čtu, tak s tím asi ještě nějakou dobu počkám.^^

 8. [1]: Jo. Potvrzení na potvrzení, všude fronty jak na banány a ve finále je každému jedno, co jsem do těch papírů napsala, protože každý říká stejně něco jiného ohledně toho, jak to vyplnit. To je asi to jediné, co mi z VŠ fakt nechybí, na každou blbost miliony razítek, podpisů, papírů a potvrzení.

 9. Nejlepší bylo, když jsem na začátku semestru, tedy před pár dny, vystála tu šílenou frontu na studijní, kvůli potvrzení, že už nestuduju 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.