Ulice se jmenujou po mrtvejch…

http://www.pohrebnisluzbadvorak.cz/katalog_rakve.htm
Dneska jsem prohrabávala papíry doma ve stole, protože jsem hledala nějaké plakáty do bytu, kde přece jen máme ještě pořád hodně holé zdi a hlavně chceme zalepit obrovskou zrcadlovou skříň, abychom se na sebe při každém projití po našem miniaturním bytečku nemuseli koukat. No a jak tak vrtám v binci v šuplíku, vypadne na mě lísteček z únorové akce, kterou dělali Barbaři.
Pohřeb svobody. V hlubokém zármutku oznamujeme všem přátelům, známým a kamarádům, že nás se smutkem v očích opustila ta, jež v ni všichni věří. Svoboda. Již dlouho mrtva jest, systém na ni zvolil lest, doufám, že čas nastane a svoboda zas povstane. Po smutečním rozloučení v ni budeme stále doufat…
Koukala jsem na ta slova na letáčku a najednou se mi v hlavě rozběhl řetězec asociací. Podle zákona, který platí u nás, se mohou ulice, nábřeží, náměstí a návsi jmenovat jen po osobách zesnulých. A kdo znáte Brno jistě víte, že hlavní brněnské náměstí nese název po výše zmíněné zesnulé. Náměstí svobody.

A tak jsem začala přemýšlet, jestli ještě svoboda žije a vybavila se mi další věc. Na zastávce, na které každý den čekám na šalinu je na odpadkovém koši nápis – kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali…
Co myslíte? Žije ještě svoboda? Žijeme ve svobodné době, ve svobodné Evropě, ve svobodném státě? A nebo je naše svoboda jen iluzí? Důmyslnou lží, vytvořenou elitami a vládami, abychom byli ještě poslušnějšími loutkami?
Nikdo nás dnes nezavře do krimu za dlouhé vlasy, číro nebo roztrhané džíny. Nikdo nebude hrozit celé rodině uranovými doly za to, že pořádáme demonstrace proti vládě nebo roznášíme letáky, propagující církev, anarchii, ochranu přírody nebo cokoli jiného. Můžeme jezdit kam chceme, myslet si a psát si, co chceme, ale je to opravdu tak a nebo tomu jen zoufale věříme?
Zajímá mě váš názor…jehož utváření a formulování možná půjde líp u téhle písničky:)
SPS – Svoboda 89
Je to tady pohřeb tý lidský svobody
zbejvá jen vyvěsit černý prapory.

Co to hrajem za hru v tomhle divným světě
šachy mezi sebou a silnější tě smete.
Tak proč se tak divěj jaký jsou z nás lidi
a nevěřej, že takhle si nás vychovali

Mysleli si jaký nejsou pro nás vzory
když do hlavy nám tloukli svoje názory.

Je to tady pohřeb tý lidský svobody…

My chceme vyčnívat z tý jejich řady
my chceme uznávat svoje názory
Budeme je bránit, budeme je ctít
Budeme je bránit, když nám je půjdou vzít

Je to tady pohřeb tý lidský svobody…

20 komentáře “Ulice se jmenujou po mrtvejch…

 1. Ono nic není černobílé,ale v podstatě mi přijde,že svoboda je.Vždy budou nějaké mantinely,které se mohou zdát více či méně omezují.Jde jen o to jak moc tyto mantinely brání našemu rozhodování a konání.Bez mantinelů by to asi také nešlo,to by mi trochu,trochu více zavánělo anarchií.Ale myslím,že to v té naší zemičce není tak hrozné.A díky za SPS,nedávno jsem si na ně musel vzpomenout,když jsem psal článek o A64,mají v repertoáru píseň Já nemám šajn.

 2. Ona nějaká svoboda tu asi jě, jenže pak člověk slyší o redaktorech, které vyhodí z práce za to, že podporují jiný názor, než propagují ve všech novinkách, zakážou přednášku někoho, kdo má názor zase jako spousta lidí, jen ne jako Brusel (ano, mám na mysli Geerta Wilderse), cenzuruje se internet a zpravodajství musí být politicky korektní. Celkově si myslím, že svoboda se vlivem zasrané EU vytrací a vytratí úplně, až zas dojdeme do roku '84.

 3. [3]: hm, to je to, že zatímco dřív se to vyhazování a zakazování dělalo ze vší pompou (to je zrádce, ukažme si na něj!), tak dneska se to dělá potichu, pod záminkami a člověk třeba ani neví proč. S tím cenzurováním internetu je to taky dost šílené…jakým způsobem to probíhá? Kdo to kontroluje a proč? Ví to někdo?

 4. V porovnání s historií svobodu rozhodně máme. I tak mám občas dojem, že se občas někam schová a dělá, že neexistuje. Naše doba je pořád plná zákazů a příkazů, ale na druhou stranu mají svoji funkci a těžko říct, jak by to vypadalo, kdyby nebyly. S dnešním typem svobody jsem docela spokojená. Ovšem dokud mi někdo něco nezakáže:)

 5. Podle mého svoboda vypadá trochu jinak. Když nad tím přemýšlím, tak pořád narážím na takové ty všednosti jako škola, práce … dovedu si představit úplnou svobodu třeba pro mě (sobecké, já vím, ale je to příklad), ale zase by záleželo na člověku, jak by si ji vyložil. Ale úplná svoboda pro všechny by byla nebezpečná, protože jak popisuje Lucka [5]:, omezovali bychom se pak všichni navzájem.

 6. [6]: Svoboda každého končí tam, kde začíná svoboda jiného.

  Já mám spíš někdy pocit, že je té svobody až příliš mnoho. Kdejaký asociál má kolikrát víc práv než slušný člověk.

 7. [15]: tak to je jí snad spíš příliš málo, viděno pohledem toho slušného člověka:)
  Ano svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, otřepaná fráze, která ovšem v dnešním světě neplatí, je zregulovaná tisíci nařízeními a zákony

 8. Opravdu zajímavý článek, který donutí člověka k zamyšlení. Je to, co máme nyní opravdová svoboda? Odpověď asi nezná 1oo% nikdo, protože doopravdy nevím, podle jakých paramentů by se to mělo určovat… 😉

 9. asi jsem zaujatá, ale ne… svoboda neexistuje… zrovna dneska jsem o ní napsala báseň – spíš nerýmující se baladu. Ne, pod slovem "svoboda" si představím opravodou volnost, kterou nemám – jsme vázáni školou, prací, penězmi, naší plametou, naší dobou, naší civilizací, naším tělem a jeho potřebami… ne, svobodni rozhodně nejsme… jsme svobodni jen v představách… ani myšlenky nejsou svobodné, když jsou položené na výmyslech z letevize – "Myslím si, že tenhle poslanec to a to, četla jsem to na netu/viděla to v televizi." … asi jsem zaujatá, ale rozhodně ne svobodná..

 10. Svoboda musí být mrtví, protože podle zákonů ČR se nesmí ulice (náměstí, …) jmenovat po žijících osobách. Je to nařízení, aby lidi z radnice nelezli politikům do jistých tělesných otvorů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.