Transparentnost nestačí, je třeba mít otevřené oči

Mnoho politických stran teď před volbami mluví o tom, že je třeba transparence a že to vyřeší mnoho problémů naší země, zejména korupční skandály a předražené zakázky. Je tu však jedno velké ale, na které málokdo myslí.
I když vše bude veřejné a každý bude moci nahlédnout pod ruce vládě a vidět konkrétní čísla, není to dost. Je to jako s kamerovým systémem proti zlodějům. Kamery jsou krásná věc, vše ukazují, nic neskrývají, ale pokud za jejich monitory nikdo nesedí, jsou zbytečné.
To, co tedy potřebujeme kromě transparentnosti samotné nejvíce, jsou uvědomělí občané, které bude zajímat, co vláda s jejich penězi dělá a mechanismy, kterými tito občané budou moci chybná rozhodnutí vlády změnit.

A tento mechanismus většina stran bytostně postrádá, jako by ani neexistoval. K čemu bude Frantovi z Horní Dolní fakt, že ministerstvo nakoupilo papíry za 100Kč za kus, když jediné, co s tím udělá, bude nadávání nad rumy v hospodě?
Takže nestačí jen ukázat na zloděje, ale je třeba dát občanům do ruky nástroj, kterým mohou toho zloděje potrestat. Proto třeba Piráti (a snad i některé další strany, omlouvám se za svoji neznalost) mají ve svém programu body, jako je občanské referendum, které je možné iniciovat a zvůli mocných se tak postavit.
Jenomže i tento krásný mechanismus může zkrachovat na tom, že lidé mávnou rukou, dají si dva tři škopky a půjdou dál za svými běžnými starostmi. Copak si naši milí spoluobčané neuvědomujete, kolik miliard proteče mezi prsty vládnoucí garnitury do kapes toho či onoho kmotra a že k tomu, aby bylo dost peněz pro vaše staré rodiče, malé děti nebo pro nemocné lidi, chybí jen jediné – abyste se pozorně dívali?
Ukážu to na názorném příkladě. Dnes jsem sledovala na ČT24 politickou debatu a pan Zavadil z ČSSD se v ní oháněl transparentním účtem své strany. Lhal. Jeho strana žádný transparentní účet nemá. Má jen „transparentní“ volební účet, na kterém „zveřějňuje“ platby, týkající se kampaně. Proč ta slova píši do úvozovek? Podívejte se sami: zde.
Nevím, jak vy, ale já si pod pojmem transparence nepředstavuji položky „agentura“, ani mi nepřijde transparentní, že jediné příchozí platby na účtě jsou od ČSSD samotné. A kde ta ty peníze vzala? Od koho přišly? Za jakým účelem a podmíněné jakými sliby?
Volič sociální demokracie pak přece nutně musí začít pochybovat o tom, že jeho favorit dokáže prosadit transparenci státní správy, když sám tímto nechutným způsobem mlží.
Jestli si nějak představuji transparentní hospodaření, pak je to to pirátské – prohlédnout si jej můžete zde, transparentní účet pak tady. Jména, čísla, konkrétní výdaje, konkrétní příjmy.
Pokud totéž zavedeme ve státní správě, už se nemůže stát, že někdo nakoupí předražené pandury a my se o tom dozvíme pozdě nebo vůbec. Nemůže se stát, že si ministerští úředníci budou státní, ne…za naše peníze nadívat břicha na rautech, kupovat propisky po tisícovce nebo si navzájem dávat statisícové odměny. Kde je světlo, tam se dá krást jen těžko.
Ale! Musí tam být někdo, kdo se dívá. A měli bychom to být my všichni. Dívat se pod ruce těm, kteří nám vládnou. Nebo vás snad nepálí, kam jdou vaše peníze? Ty, které jste vydělali svou pílí a prací, aby se nám tu lépe žilo? Když někomu dáte peníze, ať vám nakoupí jídlo, taky vás zajímá, za co je utratil a kdyby si pro sebe na tajňačku koupil dvě kila nejdražší šunky a účet někde ztratil, asi byste se dožadovali nápravy. A totéž je třeba dělat i v otázce peněz nás všech.
Zákonodárci zavedou mechanismy, ale vy, MY je musíme aktivně využívat, aby nás už dále nikdo nemohl okrádat. Začněte hned – podívejte se, jak hospodaří vámi zvolená strana. Nezapomeňte, že tyje ze státních příspěvků, které nejsou placené z ničeho jiného, než z našich daní. Víte, za co vaše peníze utrácí? Je její hospodaření dostatečně průhledné? Pokud ne, opravdu tuto stranu chcete volit a svěřit jí ještě mnohem větší objem vašich peněz?
Nezavírejte oči. Chtějte se dívat. A dívejte se. Protože jenom tak nám tu všem bude líp.
PS: autorka článku kandiduje ve volbách do PS za Českou pirátskou stranu v Jihomoravském kraji

7 komentáře “Transparentnost nestačí, je třeba mít otevřené oči

 1. Přesně tak, transparence sama o sobě nic nevyřeší, kde je světlo, dá se krást, pokud se nikdo nedívá. Trošku jsem transparentní účet prolistoval, přijde mi opravdu transparentní 🙂
  Hodně štěstí, Lúmenn. Ať ti ta kandidatura vyjde. Arrr!

 2. mezi nástroje uvedené v článku výše bych mohl zařadit klidně i takzvaný "imperativní mandát" (ten jaksi není povolen ale ví se o něm přinejmenším z historie). Takže občanské referendum plus využití imperativního mandátu by bylo velmi dobré.

  v článku je řečeno "Jenomže i tento krásný mechanismus může zkrachovat na tom, že lidé mávnou rukou, dají si dva tři škopky a půjdou dál za svými běžnými starostmi." – no takový jsou bohužel lidé hlavně v Česku (plné huby keců ale když mají jít k volbám/něco důrazně řešit všichni, tak to vnímají téměř jako diktaturu a někteří přímo jako diktaturu, že ? 😀 ). Jsou to často idioti kteří nechtějí chápat (je to tak, protože jinak by na normální upozornění ať jdou všichni pokud možno k volbám nemleli kecy o tom jako by jim někdo vnucoval něco – to je samozřejmostí že by měli jít všichni k voblám – kdo má nejméně 18)

  Jinak samozřejmě co se týká tvé kandidatury, tak snad tam bude vidět nějaká nová neokoukaná tvář (ale jsem si jist, že se tam zase – kvůli lidské blbosti – budou pohybovat titéž podobní lidé – velké změny moc nečekejte – jo lidi jsou idioty – no ne úplně všichni že)

 3. Je rok 2014 a starej pán de k volbám přijde a nikde nikdo tak zavolá ,,halo je tady nekdo?" nic jen ozvena. Tak zavola ještě jednou ,,halo ja jsem přišel volit" zase nic. Tak do třetice ,,halo" a už se ze zadu ozvalo ,,nikdo tady není všichni na to kašlou."

  Takhle budou vypadat volby. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.