Tragická smrt na koncertě – nehoda nebo zabití?

Před dvěma lety poznamenala koncert americké skupiny Lamb of God tragická nehoda. Jeden z fanoušků vylezl na pódium, odkud byl odstrčen zpěvákem Randy Blythem. Kluk spadl z pódia a uhodil se do hlavy. Na následky zranění o několik dní později zemřel. Loni v létě byl Randy Blythe po příletu do České republiky zadržen a vzat do vazby – a nyní začal soud. Otázka zní, jestli byl fanoušek skutečně zraněn zrovna při tomto pádu a také, zda to, co se stalo, je jen nešťastná nehoda a nebo neúmyslné zabití.

Tahle kauza mě kvůli tomu, že píšu pro Spark, docela zajímala a sleduju ji od jejího začátku. V létě jsme ji měli jako téma čísla a já na těch materiálech spolupracovala. Bavila jsem se s několika muzikanty na Masters of Rock a většina z nich stála za Randym – podle nich byla celá nehoda selháním ochranky, která fanoušky vůbec neměla na pódium pustit.
A co k kauze vypověděl Randy Blythe u dnešního soudu?
(cituji aktuálně.cz)
„Technik mi říkal, že je tu hodně lidí, malé pódium a že je to nebezpečné. Nebyla to pro mě dobrá zpráva,“ řekl Blythe. Během vystoupení předkapely si krátkozraký zpěvák sundal brýle a vzhledem ke kouři a světelným efektům se tak stal napůl slepým, jak popisoval ve své výpovědi. Od začátku prý věděl, že to bude těžké.
„Lidé lezli na pódium od první písničky, přebíhali a já přemýšlel, kde je ochranka. Obvykle je totiž před pódiem asi metr a půl široký pás oddělený od davu zábradlím a hlídaný svalnatými muži z ochranky,“ popisuje dále Blythe.
„Teď jsem tam ale rozmazaně viděl postavy opírající se o pódium. Neměly žádný problém dotýkat se nás a lézt na pódium,“ dodává.
Jen pro přiblížení – výška pódia v Abatonu opravdu nedosahuje ani jednoho metru a železné „ohrádky“ po jeho stranách byly jen o třicet centimetrů vyšší.
Podle Blytha šlo o běžný koncert, co se průběhu týče – až na to, že se fanoušci stále snažili dostat nahoru.
Jeden z nich – Milan P. – tehdy podnikl dokonce několik úspěšných pokusů. Dvakrát se pokusil dostat na pódium, aniž by ho ochranka zadržela.
„Poprvé ke mně přiběhl, mával přede mnou rukama a pak skočil mezi diváky. Podruhé se zase přiblížil, zůstával tam stát a vypadalo to, že nehodlá odejít. Chtěl mi dát ruku kolem ramen, snad mě chtěl obejmout, přišlo mi to nebezpečné,“ hájil se zpěvák před soudem.
Chytil ho za límec, stlačil ho k zemi, kde ho zaklekl kolenem a několikrát mu, podle výpovědi, řekl, že toho má nechat. Potom ho chytil za vlasy a vedl k okraji pódia, odkud posléze Milan P. zmizel – podle Blytha ho odstranila ochranka klubu.
Potom se otočil a viděl, že po levé straně opět vylézá na pódium. Šel k basovému kytaristovi, který mu dával pokyn, aby odešel. Ze záznamu koncertu, který pořídil Jiří Choroš, je vidět, že tentokrát ho z pódia vystrčila ochranka.
Když se pak na pódiu objevil Daniel N., měl Blythe za to, že jde o Milana P. „Zdálo se mi, že je to on, nikdo jiný se na pódium nevracel,“ řekl.
„Přišel jsem k němu a začal ho tlačit oběma rukama ode mě. Pak jsem viděl, že se dostal do hlediště. Nevím, co bylo dál, myslel jsem, že ho chytnou fanoušci,“ pokračoval Blythe.
Jenže nechytli. „Bylo to divné, že se rozestoupili, bylo to vážně debilní. Ležel tam na zemi a nikdo mu nepomáhal,“ popsal tento okamžik ve své výpovědi Choroš. Podle něj byl Blythe skutečně velmi naštvaný, že tam pořád někdo lezl. Také on konstatoval, že ochranka koncert absolutně nezvládla.
„Viděl jsem, že se za třemi řadami lidí sbírá ze země. Přišel jsem tím směrem a volal, zda je vše v pořádku. Lidé kolem něj mu potom pomohli vstát a udělali gesto, že je vše ok,“ vypověděl Blythe.
O tom, že Daniel N. zemřel, se prý dozvěděl až loni, když ho česká policie zadržela na letišti. Do té doby ho prý nekontaktoval nikdo – ani české, ani americké úřady, právníci nebo policie.

Na pár koncertech jsem už byla a vím, jak to tam chodí. V menším klubu je to strkačka jako prase, není vidět na půl metru a třeba na koncertě Znouzectnosti, kde se lidi vrhali z pódia jako lumíci, už to bylo fakt otravné, pořád někoho chytat a držet a občas jsem měla chuť prostě uhnout a nechat toho pablba, co skákal poosmé, rozbít si hubu.
Možná právě to se stalo osudným i Danielovi. Kombinace stresu, špatného vidění a neustálého přílivu fanoušků na pódiu je docela nepříjemná a není se co divit, že člověk pak do někoho strčí trochu víc, než by chtěl. Metr není taková výška, aby se člověk zabil, ale blbá náhoda a nesprávný úhel a najednou teče krev a uniká život.
Na koncertě Lamb of God jsem nebyla a nevím, co přesně se tam stalo. Četla jsem reakce lidí, co tam prý byli a tvrdili, že byl Randy agresivní celou dobu a že se dokonce shozenému klukovi smál. Těžko říci, nevím, jak to tam vypadalo a hlavně už je to dva roky zpátky a nejsem si jistá, že si všichni pamatují, co se dělo, alkohol a čas udělají svoje.

Osobně jsem ale přesvědčená, že zpěvák je v tom nevinně. Mamut a Barbaři hojně koncertují a ačkoli mají fanoušky rádi a rádi s nimi blbnou, když po nich natahují ruce ožralci a snaží se je tahat za kabely a za kostýmy, není to nic příjemného a kolikrát už jen hrubé slovo nestačí. Kdykoli se může stát blbá náhoda a najednou na zemi může ležet kdokoli z účastníků koncertu, kdo trochu přebral a dělal bordel.
Otázka je, kdo za to může. V případě Lamb of God evidentně bezpečáci, kteří svou roli prostě nezvládli. Na menším koncertě méně známé bandy, kde kapela a fanoušci nebývají odděleni, by to pak byla jednoznačně chyba fanouška. Na pódium nemá co lézt a zavazet, kór když vidí, že se tam hemží spousta dalších podobných chytráků a ohrožují muzikanty.
Jeho smrt si určitě nikdo nepřál, možná ho Randy ani nechtěl strčit, možná ho chtěl jen odsunout od sebe a přehnal to. Kdo ví. Já jsem ale přesvědčená, že za tenhle čin by neměl padnout žádný trest. Je to smutné, co se stalo a je škoda zmařeného mladého života. Nepříjemné nehody se ale stávají a tohle byla bohužel jedna z nich.
Co myslíte vy? Zažili jste na koncertě něco podobného? Víte o někom, kdo byl přítomen přímo tomuto incidentu? Diskutujte!

20 komentáře “Tragická smrt na koncertě – nehoda nebo zabití?

 1. Ano, fanoušek tam neměl lézt, ale na faktu, že mu zpěvák neúmyslně způsobil zranění s následkem smrti, se nic nemění.

  Neštěstí se však nevyhýbají ani hudebníkům, v polovině 90. let zemřel na koncertě baskytarista skupiny Argema po zásahu elektrickým proudem.

 2. [3]: No, ale deset lety natvrdo, či kolika, by fakt tomu zpěvákovi mávat před nosem nemuseli. Leda by mu prokázali úmysl. Krom toho, že ke zodpovědnosti by měl být volán taky ten, co to organizoval. Jak to tam bylo, zda tam byly zábrany, jestli tam někdo hlídal a jestli tam náhodou nebylo víc lidí než být mělo. V prokouřeným klubu s hromadou světel nemáte šanci poznat, kdo od vás stojí půl metru a jestli jste mu právě nedupli na nohu. Ani nemusíte být krátkozrací.

 3. Spark, který se tím zabýval, jsem celý přečetla. Kdo ví, jak to doopravdy bylo. Věřím, že to zpěvák neudělal úmyslně. Proč by si taky dobrovolně špinil jméno? Spíš nechápu mrtvého, že měl odvahu vylézt na pódium bez vyzvání.

  A tak lepší si způsobit smrt na koncertě než třeba skokem pod vlak… Na koncertě si aspoň člověk užívá.

 4. V létě jsem o tom dost četla a dokonce jsem se dočetla, že Randy na ochranku gestikuloval, že to mají nechat na něm, že to s tím fanouškem zvládne sám. Myslím, že jsem to četla v článku od někoho, kdo to přímo viděl. A tak se mu do toho tedy nepletli. Tolik na obhajobu sekuriťáků 🙂
  Jinak podle mě určitě šlo o hodně blbou náhodu a naprosto věřím, že zpěvák nikomu ublížit nechtěl. Chudák kluk, je mi to líto, jel se podívat na oblíbenou kapelu a jak dopadl…

 5. Já si myslím, že lézt na podium je prostě divné. Nic nepředvádím, tak zůstanu dole, ne? Nebylo by mi příjemné, kdyby mi uprostřed představení někdo vlezl na podium… Asi bych ho taky shodila 😀
  Je ale pravda, že alkohol udělá svoje – v takovém případě je samozřejmě na vině ochranka… Ale nemůžu posoudit.

 6. Podle mě tam prostě měla být ochranka, která měla dělat svou práci. Tečka.
  Jako jo, je to smutné, že mladý kluk zemřel. Ale copak může zpěvák za to, že se lidi rozestoupili a nechytili ho, tak jako to dělají v 99 % případů? Prostě mi to připadá nelogické, aby šel sedět zpěvák za to, že mu někdo lezl do jeho prostoru. Taky kdybych třeba někoho vezla autem a on mi chtěl v průběhu jízdy sahat na volant, řadící páku atd, tak to praštím. Pro bezpečnost obou. Blythe určitě neplánoval a neměl radost z toho, že někoho zabil. O tom svědčí už i to, že se sem na soudy vrací a zbaběle neutíká.

 7. Tak to je smutné; měli to ale předem lépe zabezpečit.
  Na posledním koncertě, kde jsem byla, byla první řada nalepená přímo na pódiu, ale že by tam někdo lezl, se nestalo… to bude tím, že Lacrimosa má klidnější fanoušky.

 8. Vždy jsem měla za to, že za bezpečnost návštěvníků i kapel na koncertech odpovídá ochranka. Taky nevím, odkdy se lidé pouští na pódium. I já jsem párkrát zažila, že někdo přelezl plot a dostal se na pódium, ale buď ho odtáhla ochranka nebo prostě odešel. Je to blbost především toho fanouška. Je mi možná líto, že zemřel, ale takový je život. Na pódiu nemá co dělat… Koho by taky neštvalo, že sotva vidí a kolem něj se motá ožralý chlápek. Blythe je podle mě nevinný, ať už proto, že selhala ochranka, nebo prostě z blbosti fanouška.
  PS: Na Znouzectnosti jsem byla naposled asi před měsícem ve Fabrice, což je takový klubík, hlava na hlavě, pódium přilepené vzadu na zdi, a dělo se tam přesně to, co jsi popisovala. Naštěstí já byla uprostřed, takže jsem nikoho chytat nemusela :-))

 9. Jednou mi na koncerte někdo shodil brýle a pak mi na ně nějaký jiný chytrák omylem šlápl. Když jsem se je pokusila  sebrat, někdo jiný zas skoro o mně zakopl. Už nikdy nikam nepůjdu. Nebudu riskovat, že mě příště někdo ušlape.

  Jinak, občas se najde blbec, který vlaze na podium. Taky bych se rozestoupila. Jednak bych se nechtěla dotýkat nějakého opilého chlapa, kterého může napadnout cokoliv. A pak, jsem po operaci páteře. Nemůžu si dovolit nechat někoho, aby na mě padal.

 10. Sice jsem tam nebyla, ale je jasný, že ochranka totálně selhala. Jenže to nic nemění na tom, že strkat někoho z podia není o nic menší zhovadilost (i kdyby byl člověk nasranej – to bysme se už mohli rovnou zabíjet na potkání, ne? :))
  Kdyby poškozený byl americký občan, tak pan zpěvák už dávno sedí.

 11. tiež som absolutne proti tomu aby bol nejak trestaný…. fanúšikovia dokážu byt sakramentsky nebezpeční a nechápem že si dospely clovek aj pod vplyvom alkoholu nedokáže uvedomit že na podiu nema čo hladat…. to je chyba prvej strany, druhu chybu spravila spomínaná ochranka… na strane Randyho chybu nevidím a už vobec ne umysel… sama som na koncertoch takýchto kretenov zažila, sama som spolu so spevakom kapely bola takmer obetou vyčinania debilneho fanusika…. tu vlastne podla mojho nazoru naozaj už nie je čo riesit….

 12. [6]: aj keby na ochranku neviem ako mával že to maju nechat na nom, tak oni sa zodpovedaju majitelovi klubu, ne spevakovi, je ich povinnostou chránit bezpečnost kapely, fanusikov aj klubu samotného, čiže aj keby toto bola pravda, o čom si dovolím pochybovat, tak to boli neschopáci, ktorých by som v tu ranu vyrazila von a zabezpečila im aby si už nikdy nenasli iné zamestnanie, max. tak umývanie záchodov , to by snad zvládli nepokazit…… cele toto konanie by som mimochodom viedla v prvom rade s nimi a majitelom klubu, Randy by mohol akurat tak svedčiť

 13. [16]: Ono jde spíše o to, že Randy se tam s lidmi mlátil celou dobu a evidentně se tím bavil. Alespoň tak to popisují svědci (např. tady týpek vybral příspěvky z diskuze na Metalopolisu: http://www.metallum.cz/forum/viewtopic.php?p=147175#p147175 – můžeš si přečíst, jak jeho chování hodnotí návštěvníci koncertu). Já vím, mohl to považovat za součást show, ale měl si uvědomit, že to není zrovna bezpečné. Tohle nepovažuji za zodpovědné chování. Odvést dotěrné fandy, ano. Ale mlátit se s nimi, škrtit je na zemi a shazovat z pódia, to už mi připadá přehnané, nikoliv jako adekvátní sebeobrana. Ono stokrát se nic nestane, ale pak stačí blbá náhoda a průser je na světě… A shazuje-li někdo lidi z pódia, byť ne vysokého, tak si o ten průser koleduje.
  Tím samozřejmě nechci říct, že ten fanoušek se choval správně. Neměl tam lézt. Nicméně, řekla bych, že pochybili všichni. Zpěvák, fanoušek i ochranka. Každý na tom má část viny.
  Osobně doufám, že ho nezavřou. Úmyslně to určitě neudělal a předpokládám, že se i dost poučil a bude si dávat pozor, aby se nic takového už nikdy nestalo. Věřím, že je mu líto, co se stalo. A jeho přístup k tomu všemu je velmi rozumný. Neschovává se v USA, postavil se tomu čelem a ještě nabádá Amíky, aby se do ČR nenaváželi. Snad tedy vyvázne s tím odškodným.
  Ale rozhodně bych netvrdila, že za to vůbec nemůže.

 14. [17]: ja v tomto pripade foram a podobnym veciam jednoducho neverim, resp. to nepovažujem za adekvatne zdroje pravdy, tito ludia aj ked tam boli, možu(samozrejme ale nemusia) chciet jedinu vec a tou je pozornost " Bol som na koncerte ktorý je medialne znamy a sleduje veci ktore sa na nom udiali cely svet, tak musim podat ,svedectvo´"…. v historii je vela podobnych pripadov, čo sa tyka svedectiev:D nehovorim  že teraz tomu na silu nebudem verit, ale jednoducho je tažke brat nejake internetove vyroky do uvahy a važne ked som tam sama nebola,….. neviem si uprimne predstavit kedy može spevak stihat takymto sposobom mlatit a skrtit fanusikov, to už je fakt moc pritiahnute za vlasy…. tak ostanme pri tom povodnom prečine a ten vlastne ani neni, stala sa nehoda, zlyhala ochranka, organizacia a v prvom rade ludsky faktor (fanusik) ktory tam jednoducho nemal čo hladat a aj keby ho Randy zastrelil(to už prehanam ale aj tak) tak po tom vsetkom mal na to pravo, lebo tam proste nemal čo lozit…… samozrejme za strelbu už by mal byt sudeny a trestany ale on nestrielal a aj tak by som v tom bola na jeho strane napriek tomu že ja rozhodne nejsom fanusik tejto kapely

 15. [18]: V internetových diskuzích se samozřejmě člověk dočte různé kraviny, to máš pravdu. Ale dají se najít i jiné zdroje.
  http://sicmaggot.blog.cz/1005/lamb-of-god-praha-abaton-24-5-2010 http://www.metalopolis.net/art_concerts.asp?id=5263
  Tyto recenze byly napsány pár dní po koncertě. Fanoušek Daniel byl naživu, nikdo netušil, že za dva roky bude případ mediálně známý, a autoři tedy neměli sebemenší důvod na sebe strhávat pozornost nějakými vymyšlenými svědectvími. I tehdy však hodnotili Randyho počínání jako přehnaně drsné…
  Předpokládám, že když fanoušek kapely píše report z koncertu, navíc na takovéto známé weby, nemůže si dovolit si něco vymýšlet. Jinak mu to čtenáři okamžitě zkritizují a vyvrátí.
  Nechci, aby to vypadalo, že jsem vysazená proti Randymu… Jen nechápu, proč z něj tolik z Vás dělá svatouška, který chudáček za nic nemůže a je neprávem souzen. Ten člověk se rozhodně nechoval k fanouškům slušně a asi si ani neuvědomoval, co se může stát. A ačkoliv fanouškovu smrt považuji za velmi nešťastnou náhodu, on té náhodě rozhodně taky pomohl!
  No, Lúmenn chtěla, ať diskutujeme, že. O:-)
  (Btw, nejsem právník, ale v naší zemi rozhodně nemáš právo někoho zastřelit za to, že vlezl, kam neměl, proboha…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.