Tohle by mělo být na titulních stranách!

Podle posledních pokusů provedených vědci ze švýcarského CERNu opravdu existují částice rychlejší než světlo. Dokazuje to série pokusů s neutriny, která urazila zadanou vzdálenost o 60 nanosekund rychleji, než by to dokázala rychlostí světla. Tento přelomový objev může úplně změnit celé naše chápání fyziky, která krom newtonovských základů stojí z velké části na Einteinově teorii realitivity.
A kde o tom informují česká média? V zastrčené rubrice „věda a vzdělání“. Koho zajímá Nečas, Berlusconi nebo válka v Lybii – naše malicherné lidské problémy jsou ve světle takovýchto vědeckých poznatků naprosto nepodstatné! Vždyť stojíme možná na prahu nové éry fyzikálního výzkumu – existuje-li něco rychlejšího než světlo, znamená to přece, že je možné cestovat časem! A nejen to.

Ale lidi jsou malí, hloupí, ustrašení a o p**oviny se zajímající omezenci, kterým stačí, že se můžou nažrat, zajít si na pivo a u toho nadávat, že se zase všechno zdražilo. Půlka z nich ani neví, že jsou nějaké částice menší než atomy, o kterých se učili ve škole a tu druhou půlku to ani v nejmenším nezajímá. Hlavně že Bartošové zase sebrali dítě a Britney Spears zase vylezly kalhotky.
Tak snad aspoň vás jsem touhle zprávou potěšila a chápete, co to pro lidstvo může znamenat, mnohem víc, než něco, co řekl pan premiér, o kterém za deset let nebudeme ani vědět jak se jmenoval nebo to, že konečně nasněžilo – tak jako každej rok touto dobou.
Více o této fascinující zprávě si můžete přečíst zde. A na závěr otázka do diskuze – věříte, že se vědci (kteří pokus opakovali prý až 15 000 x!) nespletli a že opravdu nalezli částice, které se pohybují rychlejí, než světlo? A pokud ano, co si myslíte, že to lidstvu může přinést?

63 komentáře “Tohle by mělo být na titulních stranách!

 1. Mně teda tohle vyskočilo na titulce na seznamu;-) Každopádně osobně mě víc zajímá právě ta válka v Libyi apod.

  Každopádně souhlas s druhou částí článku, ani nevíš jak se vždycky rozčiluju, když na mě seznam (kolonka super.cz) vyvalí nějakou bombu. A ještě víc, když se mne pak někdo na blogu ptá, zda o tom nevím něco víc a jestli je to pravda…Lidi jsou nenapravitelní, věří všemu, co se napíše nebo řekne v televizi.

 2. Na 60 symbols se k tomu taky vyjadřovali. Nepřikláněli se k tomu, že to je pravda nebo že to není pravda.
  Může to taky dost dobře být chyba měření, a cestování v čase i přes tohle nemusí být vůbec možné.
  Jenže co já vím, že jo…
  Ale jinak s Tebou naprosto souhlasím, s tím 2. odstavcem. Výborně napsané, přesně takhle se mi to líbí, konečně je tu někdo další, mimo mě, kdo tohle řekne na plnou hubu a nebojí se toho.

 3. Jak jsem si to přečetla, tak mě mrazilo v zádech. Protože jestli je to možné, tak se Einstein spletl! A jestli se i Einstein spletl… no, pak je možné úplně všechno.
  …Ale zase si říkám, že se klidně mohli splést. Stejně tak, když někdo posunul desetinou čárku u množství železa ve špenátu a hned vznikal Pepa námořník a všichni ho jedli…

 4. "…se Einstein spletl…"

  Tak už to holt bývá, když lidi dělají z někoho nadčlověka, ale Einstein byl člověk stejně jako my, stejně jako Lorentz, Pascal, Newton, Tesla, Archimedes atd. Akorát název článku měl znít spíš něco jako "Speciální teorie relativity podrobena zkoušce ohněm". Einstein koneckonců nebyl jediný, kdo se vlastnostmi světla zabýval (dělali to i Lorentz, Maxwell a další). Jinak to ale nemění nic moc na jiných věcech, kterými se Einstein zabýval, díky kterým dnes máme vymoženosti jako solární články, GPS, ale jak říkám, není to práce jednoho individua, ale mnoho dalších.

  Spíš se obávám toho, jaká individua si zas udělají patent na "léčbu astrálními neutriny", "energiemi nekonečných bodů" a pod. a to vše za "pouhých pár táců"™ . Jak to bylo tenkrát s tachyony o nichž se v tu dobu ani nevědělo jestli vůbec existují a není to jisté ani dnes po objevu v CERNu.

 5. Četla jsem, že Einstein řekl, že cestování v čase není možné.Ale řekl i to, že to není možné, protože bychom na to potřebovali rychlost větší než světlo…

 6. nerekla bych ze se einstein spletl, spis vymyslel to nejlepsi co mohl na zaklade udaji jez mu byly k dispozici..kdo vi na co by prisel, kdyby zil dnes:)

  [2]: myslim, ze toho se bat nemusis. i kdyby tenhle objev znamenal, ze by cestovani casem mohlo byt realne, nez by nekdo takovej pristroj sestrojil, uz budem zkratka stejne vsichni mrtvi..cely lidstvo..jsou jiny veci, kterych bychom se meli bat

  btw nemyslim, ze by svetovy deni ve svetle tohoto objevu nejak pozbylo vyznamu, ano je to zajimave a takove veci me do jiste miry zajimaji a fascinuji, ale co z toho pro me plyne? nic, jen to, ze se tim vedci budou dal zabyvat, dalsich par let overovat a merit, ale co z toho? naopak to jaky nam zavedou dalsi reformy, jestli budou staty eu padat jeden za druhym a treba to povede k rozpadu cele te zprcene eu (zbozne prani:)), to se me dotyka, to muze ovlivnit muj zivot, takze bych to nestavela nitne na prvni misto, co bych mela bepodminecne  hned vedet…ale s tim bulvarem mas pravdu, ten  mi leze na nervy taky

 7. [11]:: Zřejmě se dostáváme do fáze, kdy se ve slovních úlohách v matematice nebude řešit správný výsledek, ale dopady na psychiku a multikulti (des)integraci, tak jak to ostatně už dělaj několik let v americkém veřejném školství.

 8. Já si teda nemyslím, že válka v Libyi je pi*ovina, ti lidi se tam zbavují totalitního režimu, stejně tak, jako jsme se zbavovali my v devětaosmdesátém komunismu. Pro ně to znamená hodně. Zrovna afričanům se může tenhle objev zdát malicherností.

  Co nám to přinese? Zatím jen přepisování učebnic a vyškrtávání informací v našich myslích, rotože jak napsala Elysia, bude to trvat roky (samotnou rychlost světla nevyužíváme jinak, než jako studijní poznatek), než se najde využití, ovšem za těch X let by to mohlo znamenat hodně. 🙂

 9. Výsledky to jsou zajímavé…. Ale člověk si musí připustit možnost, že se ve Švýcarsku spletli, což je dle mého dost pravděpodobné.  
  On byl taky velký boom, když do světa unikla zpráva o zachycení gravitačních vln, pozdější výsledky ukázaly, že se jednalo o omyl a omyl to zůstal dodnes.
  Ono i v teorii kvantové gravitace se předpokládají vyšší rychlosti světla, jen o té teorii nikdo neslyší a to už nějaký ten rok existuje.
  A význam tohoto objevu bude pro normální lidi nulový ,jen možná na nějaký čas rozvíří trochu stojaté vody fyziky.

 10. Je to tak jak říkáš. Lidi často zajímají hloupé věci. Válku v Libyi bych tam sice neřadila, ale stejně …
  Na ten článek jsem koukala. Je to vážně zajímavé. Líbí se mi, když nějaký nový objev zboří všechno, co známe. Jen se tiše směji vědcům, kteří tvrdí, že to není možné. Mělo by to lidstvu dokázat, že je sice dobré mít nějaké své "pravdy", ale je důležitější se je snažit překonat.

 11. Závěrům kvantové fyziky, se tento objev nijak neprotiví. Částice, které totiž mají imaginární hmotnost, jsou schopny se pohybovat rychleji než světlo. Foton, má např. nulovou klidovou hmotnost (po dopadu, odevzdá kvantum enegie a zanikne), ale díky tomu, že se pohybuje "zatím" nejvyšší známou rychlostí, tak reálnou hmotnost má. Pokud by člověk cestoval ryhlostí, blízkou světelné, jeho hmotnost by rostla k nekonečnu. Rychlosti světla pak, hmotné těleso, nikdy nedosáhne, protože energie, potřebná k urychlení, by rovněž rostla k nekonečnu (m*v^2)  …naše myšlenky, ale hmotné nejsou… proto není nejmenší důvod zpochybˇnovat různé vize budoucích událostí a pod.   …chce to jen, trochu kriticky, se nad vším zamyslet  …neutrina se zkoumají, už desítky let. Kdo viděl detektor neutrin, dá mi za pravdu, že je to divná částice, s ještě divnějším chováním. Poč by tedy, nemohla mít, i imaginární složku hmotnosti?    …čím bychom ji měřili, když jsme schopni vnímat, jen interakce, ve světě reálných hmotností.  …naopak nelze vyloučit, že určitá část, našeho podvědomí, interaguje s částicemi, které mají imaginární složku hmotnosti. Ta nás pak může spojovat, s kolektivním "nadvědomím"… aˇt si to každý, pojmenuje po svém  🙂  …kdysi to aktivně zkoumal, i dnešní hlavní manažer z ČSAV… vymyslel si částici, kterou nazval "psychion"… ale její existenci, nijak neprokázal. Dnes se k tomuto výzkumu, už nehlásí… pochopitelně   🙂

 12. myslím, že po tolika pokusech už na tom asi něco pravdy bude. ikdyž osobně nepředpokládám, že by se tím zhroutila celá fyzika, když tolik let všechno dá se říct funguje. spíš si myslím, že se tímhle objevem, objeví jen další nové možnosti :)třeba to cestování časem. holt další důkaz, že lidstvo neřídí svět, nemá všechno pod kontrolou a vše nepracuje tak, jak by chtělo 🙂

 13. CERN sledujem už dlhšie, raz na niečo podobne ohromujúce prísť museli… však majú za sebou vynájdenie http://www... majú môj obdiv.

  Antihmota, cestovanie časom, kvantová fyzika, jadrová fyzika… očarujúce odbory pre tých, ktorí sa v tom vyznajú. Ja tu neplávam, ale baví ma sledovať, čo všetko sme schopní dozvedieť sa o svete pomocou vedy 🙂

 14. Co se týče cestování v čase, tak možné není. Matematicky to sice plyne z STR, ale realita je trochu někde jinde. Zmatematizování vědy ve 20.st vedlo k podobným, nereálným závěrům, protože se pokročilá fyzika stala prakticky čistou matematikou. Kdo něco slyšel např. o Schrödingerově rovnici… Ten kdo ji zná, tak si stejně neumí představit, jak to v tom atomovém obalu vlastně vypadá. Ve škole do něj hučí akorát nějaká kvantová čísla, Hamiltonův operátor, apod., prostě jenom a pouze matematiku.
  Jednodušší případ je s bodem a třeba přímkou. Kdo si umí představit bod a přímku tak, jak ji definuje matematika? Asi nikdo. Tečka nebo čára na tabuli mají k pravé matematické definici hodně daleko. Nebo singularita černé díry, "nekonečně malý bod s nekonečně velkou hustotou". Jak to vypadá? Může vůbec něco takového existovat? Díky matematice jsou některé fyzikální závěry absolutně nepochopitelné. Cestování časem je zrovinka krásným případem. Nebo si vážně někdo myslí, že nějaká rychlost může vrátit rozbité láhvi svoji původní podobu?

 15. Někdo tady zase objevil Ameriku… Lúmenn si přečetla na Seznamu bulvární článek o vědeckém objevu a hned je expert, jako ostatně vždy, ale předpokládam, že pojem "neutrina" slyšela prvně v životě :)))

 16. [21]: Rádi bychom, kdybys nás amatéry poučil Jene. Jistě máš doktorát z teoretické fyziky, tak nám vysvětlíš, co to je neutrino, slabá interakce a jak to vlastně v tom CERNu funguje.

  [17]: Teoreticky je klidová hmotnost fotonu rovna nule, ale toto zatím nebylo nijak experimentálně potvrzeno, takže to není jisté. Na desy.de, aps.org nebo stránkách Amerického institutu pro fyziku jsem našel články o výzkumech, které neustále posouvají klidovou hmotnost fotonu dolů. Doporučuji vyhledat článek převzatý z placené sekce aps.org v textové verzi na stránkách Fakulty matematiky Univerzity ve Vídni, který se jmenuje "Is the photon necessarily massless?". Poslední měření ukazují, že hmotnost fotonu je zřejmě nižší než 2*10^{-25} eV*c^{-2}, což je zhruba 3.565*10^{-61} kg v jednotkách SI. Pokud se konečně najde taková hmotnost, třeba to bude mít něco společného s posledním objevem v CERNu.

 17. [20]: Nevím, jak zrovna matematicky by to vyplývalo z STR, to bych potřeboval dostudovat. Každopádně na oslu.cz byl před časem článek, který nabízel řešení s pomocí komplexních čísel. Pokud mě paměť neklame, tak autor tam vyvozoval něco ve smyslu, že čím pomaleji se nadsvětelná částice pohybuje, tím vyšší má hmotnost, která je při v = c, nekonečná a při v >> c, limitně blízká nule. Nedovedu si tedy představit tuhle částici jakou by kroužilo rychlostí ve velmi nízkém energetickém stavu.

 18. Člověk nemusí mít doktorát z fyziky, stačí nebýt ignorant a socka, pořídit si TV a satelit a občas si pustit Discovery Science :)))
  Pak alespoň nevznikají podobné paskvily jako tady – júú, na Seznamu psali, že neutrina jsou rychlejší než světloo, budeme cestovat časeeem… mě tento blog nepřestane nikdy nudit, opravdu :))

 19. [24]: přesně pro takové lidi ty články píšu, pak se dozvím něco, čemu sice z půlky nerozumím, ale nepřestává mě to fascinovat. Ty studuješ fyziku nebo se o to jen hodně zajímáš? Moje znalosti jsou značně povrchní, co si pamatuju ze školy, odkoukala jsem z TBBT a přečetla si v časopisech jako je 21.století apod. 🙂

 20. [25]: proč bych měla ztrácet čas čučením na bednu? Já si o tom raději přečtu v populárně vědeckých časopisech, je to podstatně informačně nabitější médium a nemusím do něj brejlit od rána do večera, stačí pár hodin, abych se něco dozvěděla. Mimochodem odtamtud tu informaci mám, odkaz na seznam jsem zahlédla na FB a napadlo mě o tom napsat článek. Ale to asi nemá cenu vysvětlovat:) příště pouze prosím kopíruj flame ze starší diskuze, až si neotlačujem prsty znovu:)

 21. [27]: populárně vědeckých časopisů? Ano, předpokládala jsem, že se bude jednat o 21. Století 🙂 No to je opravdu mnohem hodnotnější zdroj než sledování různorodých programů zaměřených primárně na vědu, doplněných vyjádřením nejrůznějších světových kapacit a pohledem ze všech možných stran (ono totiž když už má člověk Discovery Science, což je přeci jen stále typ stanice pro masy, má většinou mnohem víc dalších kvalitnějších programů).
  Ale ja nebudu koukat na bednu, sice nemám absolutně ponětí o tom, jaké programy tam jsou, ale musím být za každou cenu out, tak přece nebudu koukat na bednu, a nebudu a nebudu! Prostě shlédnu jeden seriál, přečtu si jeden  článek v časopise (a ještě budu tvrdit, že je v něm více informací než na dokumentárních Tv kanálech) a napíšu pár geniálních vět o tom, jak budeme hurá cestovat časem :)))

  A předpokládám, že třeba o toto http://vesmir.cz/clanek/einsteinova-teorie-ne-plati či toto http://streit.blog.idnes.cz/c/232248/Neutrina-nejsou-rychlejsi-nez-svetlo-presto-dobehla-Einsteinovu-TR.html jsi nezavadila :))

 22. [24]:Problémem STR, zejména Lorentzovy transformace, je předpoklad C jako stropní hodnoty rychlosti. Pokud z LT vyrazíme veličinu C a dosadíme tam třeba hypotetickou (C, jako absulutně nejvyšší rychlost, je vlastně taky hypotéza)rychlost vesmírné inflace, bude možno překonat rychlost C o hodně. Ostatně dosazením něčeho do něčeho vznikla samotná STR.
  S tou hmotností jsi mi připomněl závěry Jaroslava Pospíšila, který určil vlastnosti částice hmotonu a označil ji za absolutně elementární. Hmotony tvoří vnitřní strukturu gravitonů, spolu s cituji "rotující nicotou". Hmotnost hmotonu stanovil na 10^(-47)kg.
  Na tomto mě nejvíce zaraží skutečnost, že někdo určuje vnitřní strukturu něčeho, co pro nás vlastně neexistuje.

 23. [26]:
  Promiň, ale nejsem si jist, zda je nejlepší osobní věci probírat na stránce s neomezeným veřejným přístupem.

  [29]:
  Jestli jsem to zhruba nějak pochopil. Měla by dle kvantové geometrodynamiky být hmotnost vlastně jakýmsi gravitačním nábojem. Zajimavé je, že v kvantové elektrodynamice máme kladný a záporný elektrický náboj. Otázka je, zda by existoval i záporný gravitační náboj v souvislosti s pojmy jako exotická hmota, červí díra a Kazimírův efekt. Věci s tímhle spojené používají na mou připravenost příliš advanced matematiku a vyžadují velmi dlouhodobou teoretickou přípravu, takže z mých úst by to byly jen spekulace, ale budu se snažit, jak jen mohu, abych došel alespoň do fáze, kdy budu moci s Diracovou algebrou tyhle věci řešit.

 24. Možná je to vtipný, ale jednoho dne díky těmto objevům vytvářet technologie, které daleko předčí i naše představy o tom, co je magie. Čím více jdeme do budoucnosti, tak tím odsouváme magii do kategorii šarlatánství, ilusionismu a pouťových triků. Telepatie, telekineze, OBE, atd. Jsem si jist, že jednoho dne tohle nebude jen výsada sci-fi a fantasy povídek, ale reálná technologie, kterou budou moci sdílet lidé na celém světě.

 25. [31]: Naprosto souhlasím.

  [32]: Och, no, musím říct, že mě Tvé degradování opravdu zasáhlo :)) Debaty se mnou Tě nemohou nikam posunout už z principu ;)) Jak už jsem psala mnohokrát, rozebírat Tvou osobnost je neskutečně jednoduché. Člověk by se nad Tebou pomalu možná i rozbrečel :))
  Ty si vůbec neuvědomuješ, ja hloupá jsi. Možná máš nějaké výsledky o vysokém IQ, možná jsi se i dobře učila ve škole, ale znalosti máš pouze povrchové, minimální. Máš tendence psát články o věcech, kterým vůbec nerozumíš – což zase vychází z typické české vlastnosti – během debat v hospodě jsme všichni znalci, rozumímě všemu, do všeho budeme kafrat, budeme nadávat a všechno komentovat, ale skutek utek. Ty jsi vyměnila posedávání v hospodě (nebo spíše doplnila) za psaní na blog. Možnost založení si blogu v podstatě jen rozšiřuje okruh lidí, kteří vlastně nejsou chytří, nic pořádného neumí, ale hrají si na to, že rozumí absolutně všemu. A NEDEJBOŽE jim to někdo řekne. Nejdřív mají tendence se za každou cenu bránit, napsat nejlíp i článek na toto téma, aby ho většina návštěvníku poklepala po ramenou a řekla, jo, jseš dobrej, nejlepší. Holt, ego dělá svoje. Nakonec člověku dojde síla a nazve "protivníka" vulgarismy. No ano, co jiného mu také zbývá. Vzhledem k tomu, že svou omezeností a hloupostí "protivníka" nemá nikdy šanci "porazit", musí to vzdát. Horší je, že svou neschopnost považuje za výhru a výsledek za své vítězství :))
  Přitom by stačilo jediné – nehrát si na znalce světa, zjistit si informace z různých zdrojů, dát si tu PRÁCI a rozhýbat mozkové závity (a potom bys ani nemusela psát komentář [33]:), nebýt za každou cenu omezený jen na pouhý jediný zdroj informací a hlavně opravdu popřemýšlet, jestli mám na to, abych o něčem psala, když o tom vlastně pořádně nic nevím. Ono to zas tak těžké není, jenomže by člověk nesměl být líný, nesměl mít už tak vymasírované ego, aby si zvykl na to, že ať už na svůj blog napíše jakoukoli blbost, najde se vždy mnoho následovníků, kteří mu na to kývnou :))

 26. Pod naprostou většinu komentářů osoby Jen. bych se mohl podepsat, jen ty vulgarismy a urážky by sis mohla odpustit – jsou zbytečné. S jednou věci však vůbec nesouhlasím. Totiž, Lúmenn rozhodně není hloupá. Její IQ je vysoko nad průměrem a to opravdu není parametr jen tak pro nic za nic. Nazval bych to jinak: spíše leností to IQ používat, hrubou nevzdělaností (která samozřejmě není problém, dokud se člověk nerozhodne jít tímto způsobem s kůží na trh) a v neposlední řadě, v jejím věku zcela přirozenou osobnostní nezralostí. To jsou hlavní důvody jejího značně omezeného a úzkého úhlu pohledu na svět.     Ovšem ne hloupost.

 27. [35]: Dovolím si podotknout, že já, narozdil od autorkby blogu, zatím nepoužila ani jeden vulgarismus ;))
  To, že má někdo vysoké IQ může svědčit o různých věcech – může mít schopnost analytického myšlení, prostorového myšlení, logického myšlení.. přesto může být naprosto hloupý. Lidská hloupost a vysoké IQ se vůbec nevylučují. Lidská hloupost vychází z omezenosti, nevzdělanosti, absence obecného kulturního, sociologického i vědeckého rozhledu, absence určitých schopností, nezralosti, cílenému odporu k jiným než dosud známým zdrojům vědomosti a také, jak bylo napsáno, lenosti používat mozek. Tohle vše Lúmenn charakterizuje a proto je hloupá, i kdyby byla zapsána v Menze :))

 28. Hm, to už je asi spíš věc slovíčkaření. Hloupí lidé jsou pro mě jedinci s nízkým IQ. To, o čem píšeš ty považuji právě za omezenost. Vlastně to není podstatné.

 29. [37]: A vlastně je to to samé 😉 IQ měřítko má svoje vlastní označování. Rozlišuje se dle různých kriterii (a dle různých vědců, kteří toto zkoumali – Terman, Wachsler atd.), kdy lidé se nízkým IQ označují pojmy – tupost, slaboduchost, debilita, imbecilita, idiocie. Jedná se o lidí s IQ od 90 směrem dolů. Směrem nahoru se pak mluví o průměrné inteligenci, středně vysoké inteligenci, nadprůměrné inteligenci, od 150 pak genialitě. Pokud se tedy chceme bavit o měření IQ, nemůžeme použít termín hloupost. V tomto případě je totiž věci abstraktní. Hloupost navíc není vrozená, pokud se někdo narodí géniem, géniem i zemře, a naopak. Stupeň hlouposti se ale mění během života dle okolnosti, důležitým faktorem rozvoje hlouposti je pak prostředí, v jakém jedinec vyrůstá a pobývá. Pokud bude celý život mezi hloupými lidmi, těžko zmoudří, a pokud narazí na vzdělaného člověka, může se leccos od něj naučit a už hloupým nebýt. Z hlouposti se také člověk může poučit a již více hloupým nebýt – k tomu už může sloužit ta inteligence. Ale hloupým může člověk také zůstat celý život, pokud je příliš líný a omezený na to, aby hloupým nebyl. Což je tento případ.
  Navíc, Lúmenn zas tak mladá taky není, aby se její hloupost a omezenost dalo omlouvat věkem, dle mého se spíše jedná o ztracený případ ;))

 30. Já jsem věkem omlouval hlavně její nezralost. A stejně trvám na tom, že je to jen slovíčkaření, protože hloupost považuji za laický termín pro to podprůměrné IQ. Ty tím označuješ něco jiného, ale nemá moc smysl o tom diskutovat, protože je to poněkud vágní pojem a rozhodně ne odborný termín.:-)

 31. [34]: :D:D:D bohové, už jsem fakt nechtěla reagovat, ale tímhle jsi mě fakt dostala:D uvědomuješ si vůbec, že tenhle článek nikomu žádné ego nemasíruje, že je to prostě jen hloupoučká zajímavost, která mě zaujala, nic víc, nic míň? Máš pocit, že se tady snažím nastolit nové vědecké teorie?:D Bože, ty seš tak blbá a zaujatá až to mlátí dveřma:D Kde o sobě píšu, že vím všechno, kde si hraju na někoho, kdo je vzdělaný? Vím toho tolik, kolik potřebuju, mám solidní přehled o mnoha tématech, ale jsem strašně líná se učit, tak jenom sbírám kousky informací a ty které mě zajímají si zapamatuji. Jsem mladá, nevyzrálá a nemám v sobě jasno…no a co?:D A posuzovat něčí inteligenci podle toho, že ho zaujme nějaké téma, o kterém napíše pár řádků, to jsi opravdu kapacita v oboru:D A ještě ho označovat za ignoranta, protože se nekouká na discovery a nečerpá ve svém článku ze zrdoje, který byl napsán o den později. Bohové, fakt jsi mě s tímhle dřív štvala, ale teď mi přijdeš ubohá:) Jak krásně mi nastavuješ zrcadlo, slečno omezená:)) děkuju za takovýhle lidi, kteří jsou stejně pitomí a omezení jako já, ale jejich egoistická nadutost jim dává pocit výjimečnosti nade mnou! Nejsi první ani poslední kterého štvu, první ani poslední, která je úplně stejná jako já!:)

 32. [39]: Záleží, v jakém oboru. Ve filozofií bys ho jako odborný termín použít mohl ;))

  [40]: No, to bylo velice zajímavé počtení, ostatně, jako vždy když čtu něco, co jsi napsala:) Ono je opravdu velice zajímavé Tě pozorovat, jak jsem již napsala mnohokrát, jsi učebnicový příklad, takže je hezké vidět, když se teorie potvrzují v praxi.
  Docela by mě ale zajímalo, jak jsi přišla na to, že my dvě snad máme něco společného. Jistě, platí pořekadlo, podle sebe soudím tebe. Takže pokud je člověk hloupý, omezený, ubohý a hlavně dost nešťastný (hlavně díky tomu, že si svůj život ničí sám), má tendence takto vidět všechno a všechny. Můžeš mi ale, prosím, podat konkrétní případy, protože by mě to vážně dost zajímalo 🙂 Snad stálé rodinné zázemí? Kvalitní vzdělání? Rozlehlá kulturní znalost? Materiální zajištění? Přístup k různým zdrojům poznání? Možnost poznání různých koutů světa a různého prostředí? Nepatologický sociologický vývoj? Neporušené zdraví? Stálá a zajímavá práce? Milující manžel a syn? Tak sem s tím, řekni mi, co z toho ty máš? :)) Jistě, většina věcí z toho není stálá, člověka může potkat cokoli, ale bavíme se o současnosti, že?:))
  A podobné výkřiky do tmy jako "Bože, ty seš tak blbá a zaujatá až to mlátí dveřma:D" nebo "Bohové, fakt jsi mě s tímhle dřív štvala, ale teď mi přijdeš ubohá:)" jakožto pádný argument neberu 🙂

  Ale ne, neboj, rozhodně mě neštveš. Vím, že Ty za to vlastně nemůžeš. Nikdo nemůže. Některé věci jsou vrozené, za jiné mohou na příklad naši rodiče. Takže Tě rozhodně neodsuzuji a nebudu Ti psát věci, které píšeš Ty mě. Za prvé, jsou pod mou úroveň, a za druhé – bylo by to vůči Tobě nefér ;))

 33. [42]: ou jé:) Takže já žiju s feťákem, nemám na chleba a moji rodiče mě zneužívali, spokojená?:D Protože mám pocit, že kromě toho, že nemám syna a nejsem vdaná máme společné všechno:) Včetně toho, že jsem strašně arogantní a namyšlená a mám pocit, že můžu všecky spasit svou nekonečnou moudrostí. Díky tobě aspoň vidím, jak občas musím lidem s tou svojí hranou dokonalostí připadat nesnesitelná;)

 34. [43]: Takže si odpovím sama hezky bod po bodě – pokud vím, rodiče jsou rozvedení, máš akorát gympl (ani jednu výšku jsi nedodělala), kulturní znalostí neoplýváš, práci takovou, aby sis mohla dovolit svůj vysněný domek za Brnem nemáš – přítel už vůbec ne, přístup ke zdrojům zásadně odmítáš, mimo Evropu jsi nikdy nebyla, máš diagnózu maniodepresivního a schizofrenického pacienta, několikrát ses pokusila o sebevraždu, máš patologické sklony žít ve vztazích, které Tě ničí a donekonečna si je obhajovat (vše vysvětlují klasické sklony k sebedestrukci, důvodem budou nejspíše kombinace výše popsaných faktorů), chlastáš, kouříš, máš problémy se zády, s nabráním váhy, jsi často nemocná (a na svůj věk máš celkově zdravotních problému skoro jako důchodce). Manžela a syna jednou mít můžeš, ale jak jsem řekla, bavíme se o současnosti.
  Opravdu mi chceš tvrdit, že máš vše, co mám já? V tom případě žiješ v asi ještě větší iluzi než jsem si myslela… ačkoli… :))

 35. [44]: 😀 a to že jsou naši rozvedení je jako známka nevhodného rodiného zázemí? Mám s oběma úžasný vztah, je jen dobře že nežijí spolu:) Kulturní znalost mám dle svého názoru dostatečnou, na domeček bych peníze měla, ale nechci si brát hypotéku a tak čekám, až prodám pole a budu mít hotovost. Zdroje poznání si sháním dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a stačí mi, děkuji za optání, přístup na internet a do knihovny mi stačí:) Mimo Evropu jsem žel vskutku nebyla, uznávám, ale při nejbližší příležitosti se chci do světa vydat:) Vztah s bývalým mě vskutku ničil, teď jsem zaplaťbohové konečně ve šťastném vztahu jak s přítelem, tak s rodinou a všemi přáteli. Diagnózu mám, ale co už, život mi to konečně nijak neomezuje a zkušenosti s psychickými potížemi bych nikdy za nic nevyměnila, člověk se mnohé naučí:) Chlastám a kouřím, protože mě to prostě baví a jsem mladá tak si užívám, zdravotní problémy po letech konečně odezněly a půl roku už jsem okej. Tudíž, problém nevidím, jsem šťastný, mladý člověk bez závazků, co si užívá života plnými doušky:)) Kdybych nebyla, asi bych taky trávila čas spamováním na cizích webech a snažila sama před sebou dokázat, jak jsem hrozně super a jak mi všichni musí závidět. Narozdíl od tebe to ale nedělám a to asi o něčem vypovídá:)

 36. [45]: Opravdu to neděláš?:) Opravdu jsi šťastná? No, opět zapomínáš, že máš veřejně přístupný blog, ale co… Ale hlavně, že si všechno umíš jako vždy hezky obhájit 🙂 Víš, já Ti Tvou iluzi kazit nebudu, koneckonců, i ta souvisí s Tvou diagnózou a můj obor psychologie není (Tvůj ostatně taky ne, že ;)) Ale, btw., víš co taková schizofrenie může napáchat v těhotenství? To jen, kdybys náhodou někdy přemýšlela o tom, že budeš mít také syna :))

 37. Nikdo mi nic závidět nemusí, každý má svůj život takový, jaký si ho udělá. Pokud máš pocit, že jsem dané, naprosto nekonkrétní, věci napsala proto, že bych snad měla potřebu s nimi "machrovat", opět se mi vybaví pořekadlo "podle sebe soudím tebe". Byla to pouhá reakce na Tvé tvrzení, že jsme stejné, já jsem ale zatím nenašla nic, co bychom měly společné a Ty jsi mi zatím nic takového nenapsala, pouze jen dál odkrýváš svoje psychologicko-sociologické problémy :))

 38. [46]: ano, právě proto, že mám veřejně přístupný blog, tak ty zjevně neumíš číst a to ani na řádcích ani mezi nimi. Machruješ s tím vším od prvního  přísvěvku na mých stránkách, což mě nutí k domněnce, že asi nemáš ten život tak růžový. Ale koneckocnů, každému, co jeho jest. Jsi-li šťastná, buď si, ale nenuť svůj recept na štěstí ostatním. Já nepotřebuji ani vzdělání, ani peníze, ani "zdravou" mysl k tomu, abych se měla fajn. Zajímalo by mě, co tímhle chceš dokázat – myslíš, že mě přivedeš na správnou cestu a rozsvítí se mi v palici?:D Připomínáš mi Onneu, jednu slečnu, která se chovala úplně stejně jako ty. Taky jsme si byly velice podobné, dvě namyšlené krávy se na jednom smetišti holt nesnesou:) A to platí i v tomhle případě:) Dost již flamování, s článkem to nesouvisí a já opět zapomněla jak jsou tyhle debaty zbytečné. I kdybych ti čímkoli dokázala cokoli, ty si dál budeš (mimochodem velice omezeně:)) mlít svou:)) Ale holt dlouhý nudný den v práci a člověk radši debatuje o blbostech než aby něco dělal:D

 39. [48]: "ano, právě proto, že mám veřejně přístupný blog, tak ty zjevně neumíš číst a to ani na řádcích ani mezi nimi" – víš, že první část věty logicky neodpovídá té druhé? Asi se Ti začíná vařit krev a nepřemýšlíš moc o tom, co píšeš :)) Ty si vážně neuvědomuješ, že díky svému blogu o Tobě může každý zjistit naprosto vše? Proč mě pořád srovnáváš se sebou nebo s nějakými jinými osobami? Je sice hezké, že se umíš na sebe podívat kriticky, i já to umím (ovšem v naprosto jiné dimenzi než že bych o sobě řekla, že jsem "namyšlená kráva", ale co, každý je omezený hranicemi své mysli). Bohužel jsi opět jeden ze sorty lidí, kteří osoby s velkými znalostmi a rozhledem považují za namyšlené a arogantní. Holt, takto je náš svět tvořen a naštěstí jsem si na to už zvykla, tudíž mě Tvá slova o "namyšlené krávě" nemohou urazit, spíše jen utvrdit v tom, že úroveň mého myšlení je opravdu o hodně výš než Tvá. Nedochází Ti, že jsi opravdu hodně hloupý a omezený člověk? A že když Ti napíšu, že jsi omezená a líná si nejdřív na dané téma něco zjistit, než o tom začneš psát článek, umíš napsat akorát to, že jsem omezená já? Tak kdo je tady vlastně omezený?:D:D Připadá mi to jako jakási podivná hra slov. Koneckonců, nemohu od Tebe čekat nic víc.
  Zajímavé ovšem je, že u každé diskuze se objeví několik dalších lidí, kteří jsou spíše na mé straně – proč se nestrefuješ do nich? Protože narozdíl ode mě nejsou schopni Tě mít takto přečtenou? Nemyslím si, ono je to dost jednoduché. Spíš bych viděla jádro zase v Tobě – prostě potřebuješ někoho, kdo Tě vyburcuje, do koho se budeš moci navážet, primitivně ho urážet a ještě o něm bůhvíproč tvrdit, že je stejný jako ty, i když s Tebou nemá nic společného. Ono to o Tobě dost vypovídá, víš ;)) Když o tom člověk trochu popřemýšlí, přijde mu to vlastně úplně logické. Jakmile Ti někdo přímo řekně něco, co za žádnou cenu nechceš slyšet, začneš se bránít alibistickým, ačkoli musím uznat, že dobře vymyšleným, způsobem – snažíš se svého protivníka postavit na stejné místo, ve kterém se právě nacházíš. Chceš, aby si i on připadal tak, jak si připadáš zrovna Ty. Začneš někomu, koho ani neznáš tvrdit, že je úplně stejný jako Ty, aby jsi ve své zoufalé situaci nemusela být sama. Jakmile sebe přesvědčíš o tom, že je Tvůj protivník stejný jako Ty, nebudeš si připadat tak nuzně, protože bude vedle Tebe stát ještě někdo, kdo je na tom stejně jako Ty. Tvůj protivník už najednou není protivníkem, ale spoluhráčem. Najednou nemáš proti komu bojovat a nacházíš se v bláhové iluzi, že jsi vyhrála. Tudíž předpokládám, že zmiňovaná Onnea (z komentářů jen tak zběžně vím, o koho se jedná, koneckonců jsem pročítala celý blog) Ti podobná taky vůbec nebyla ;))
  Takže Tě už nebudu přesvědčovat o tom, že my dvě opravdu nemámě nic společného, ono by Tě to jen utvrzovalo ve svém postoji a ve své smutné sebeobraně :))

 40. [44]: A co by na tohle rekl pan Freud 🙂
  Jupijajej, jak me tahle debata pobavila…a jeste jsem se neco dozvedela. Nic, co by pro me melo nejak vysokou vypovedni hodnotu, nicmene aspon jsem se zasmala 😀

 41. A zainteresovaní môžu len nemo krútiť hlavami nad tým, ako sa z výskumu stáva bulvár…

  Áno, presne pre takýchto ľudí boli tie fantastické a zaručene pravdivé správy o prekonaní rýchlosti svetla určené. Pre tých, ktorí si prečítajú povrchný článok v nejakom pochybnom médiu (kvalita vedeckého editoringu v týchto „plátkoch“ je v drvivej väčšine prípadov poľutovaniahodná) a bez toho, aby si podrobnejšie overili súvislosti, to predávajú ďalej ako fakt. To, že v skutočnosti vôbec netušia, o čom je reč, je nepodstatné. Čo ma najviac zaráža je to, že autorka blogu ľuďom bez dostatočného prehľadu  nadáva do obmedzencov a pritom na tom sama nie je o nič lepšie.

  No ale k téme: Titulky typu „Einstein sa mýlil“ alebo „Rýchosť svetla prekonaná“ síce vyzerajú dobre, ale treba si uvedomiť, že sa jedná o výsledky jedného konkrétneho experimentu (aj keď sa opakoval dvakrát). A štatistická odchýlka 6 sigma neznamená, že sa nemôže jednať o systematické chyby, skryté hlbšie pod povrchom (to, že sa jedná o komplikované merania, ktoré ovplyvňuje obrovské množstvo faktorov, je druhá vec). Keď sa experiment zopakuje vo viacerých nezávislých laboratóriách s použitím odlišnej aparatúry s navlas rovnakým výsledkom, potom môžeme diskutovať o  modifikácii ŠTR. Keby sme mali brať každý takýto výsledok ako zaručený fakt, tak môžeme rovno náš fyzikálny obraz sveta vyhlásiť za blud, lebo niekomu sa niekde raz podarilo namerať výsledok nesúhlasiaci s teóriou.

 42. [51]: Pravdu dis!!!! No a k autorce blogu a jejim clankum – to je zde neustale rozebirane tema…takze pokud se v teto oblasti budu ja vydavat za zasvedcenou osobu…na jednu stranu ji to promijim, nebot nejde o nic jineho nez novodoby narcismus spojeny s konzumaci novych medii a uzivanim modernich komunikacnich technologii, ktere z nas vsech (mame-li zajem nebo spis nejakou nutkavou potrebu) delaji performanty a nekdo se holat takto potrebuje ukazovat ostatnim a davat o sobe vedet. Treba jen tim, ze si hraje na nazoroveho vudce a musi se neustale k necemu vyjadrovat a "sirit osvetu" 😉

 43. [51]: takže další kdo neumí číst…autorka klade v článku otázku, zda si čtenář myslí, že je tento objev skutečný a nebo se jedná o chybu měření, autorka vyjadřuje radost nad tím, jak by to bylo super, kdyby to byla pravda, ale zároveňm si tím samozřejmě není jistá, kdo by taky byl na základě jedné zprávy že. Už mě to unavuje, lidi neumí číst a pak musím ztrácet čas takovýmito diskuzemi, chjo…

 44. [53]: Aneb není nic jednoduššího než někomu říct, že neumí číst nebo nepochopil text v momentě, když dojdou argumenty. A nebo, mělas ty vlastně vůbec někdy argumenty? No jo, my neumíme číst, ty zase neumíš psát. Takový už je život :))
  My ale narozdíl od Tebe nemáme blogy, kde děláme jak všemu rozumíme, každý měsíc měníme názor a píšeme na něm každý detail ze svého života, a ještě si navíc nic z toho neuvědomujeme :))) (těžko říct, co z toho je nejsmutnější)
  Btw., opravdu mě pobavil Tvůj článěk o fanatických křesťanech, kde píšeš jak pořád cítíš lásku, všude ji rozdáváš a navštívil Tě duch svatý – a pak jseš schopná psát takové komentáře jako tady. Ne, žebych se chtěla fanatiků zastávat, ale holka, jsi asi tolik osvícená jako kupka prachu pod odpadkovým košem…

 45. [57]: Víš jaký je rozdíl mezi urážkou a konstatováním faktů? Když na to přijdeš, nejen že to lízátko dostaneš taky, ale možná to v životě nakonec i někam dotáhneš :))

 46. [59]: Ne, opravdu si nemyslím, že budeš chytřejší, taková věc nejde udělat ze dne na den :))
  Ale když už jsme u těch poruch, kolikrát jsi ty tady někomu (nejen mě), psala pořád dokola to samé, aby sis obhájila svůj nuzný život? Opravdu jsem tady já ta, která má nějakou poruchu?:))
  A kdo je tady vlastně ten, kdo tuhle debatu pořád dál vede, hm?:))
  Je mi samozřejmě naprosto jasné, že se v rámci sebeobrany snažíš tuto debatu zavést do místa, kdy se už nebudeme bavit o konkrétních tématech, tudíž nebude možné používat argumenty a nebudeš mít s tou diskuzí takový problém. Koneckonců, snaha o srovnání nás dvou Ti moc nevyšla, zkoušíš tedy jinou strategii. V podstatě od začátku reaguješ pouhými urážkami a snažíš se sama sebe nějak z tohoto zachránit. No, je jasné, že Ti to moc nejde, ale jak jsem řekla, chápu to. Jedno Ti ale uniká.
  My budeme dále cizí lidé, pro které jsi jedna z mnoha. Nás se Tvůj problém vlastně ani netýká. Budeš si tedy dál moci hrát na to, že Tě vlastně názor cizích lidé nezajímá. Ale to Ty se budeš dál snažit přesvědčit sebe i své okolí (a vlastně hlavně to okolí, protože o to jednodušeji pak přesvědčíš sebe – proto taky existuje tento blog), že jsi naprosto "cool osvícená barbarka". Občas se strhne nějaká ta debata, ty o tom napíšeš článek a zápis na FB, aby se Ti ozvalo pár lidí z toho okolí a opět jsi mohla být přesvědčena o své pseudopravdě, a takhle to půjde pořád dál. Samozřejmě existuje na světě spoustu lidí, kteří Ti to nežerou, což opět nechceš vidět. Pro mě a pro další, co toto sledují, jsi v podstatě studijním materiálem, takže se vlastně jedná pouze o neosobní zájem. O nás tady vůbec nejde. Jde o Tebe a o Tvou iluzi. My nejsme ti, kteří by Ti měli říkat, abys se svým životem vážně něco dělala, to musíš udělat Ty sama. Jenomže Ty to neuděláš.
  Každá iluze však jednou skončí. Jednou se vážně probereš, spadneš na čumák a dost možná skončíš zase na psychiatrii. A tohle neber jako nějakou kritiku či snad urážku, nýbrž jako radu (ačkoli bych po Tobě asi chtěla moc).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.