To je ale vééédróóó…

Dneska mě na facebooku velice pobavil jeden status:
„Jako, nechci tvrdit, že je v mým pokoji vedro…ale před chvíli tu byli dva hobiti a hodili po mně prsten!“
Takže asi tak vážení. je vedro k padnutí. A to dokonce takové, že je vedro i mě a to je co říct, protože já jsem známý vedromil a tohle počasí je pro mě ráj.
A o tom jsem chtěla napsat pár slov (jen pár, protože komu by se v tomhle počasí chtělo sedět u kompu a číst). Takže ve zkratce – proč si ti blbí lidi furt stěžují na počasí? Furt, jakože pořád, jakože imrvére a nepřestanou a nepřestanou!


Je védró!
Je zímá!
Prršíí!

Cítíte v tom ten umrčený tón? Nikomu není tohle počasí dost dobré. Je nádherně, svítí sluníčko a člověk má absolutní svobodu! Můžete utéct před horkem do stínu lesa, můžete si dát chladné pivko nebo domácí limonádu, můžete skočit do řeky a nebo sjet na tobogánu do modré vody bazénu. Můžete ležet pod slunečníkem a hrát karty s kamarády au toho lízat zmrzlinu. Ano, chápete, co chci říct – můžete být venku, celý den, celou noc!
Chápu, že zima je taky čupr, ale je za oknem a ne venku, protože jinak člověku za chvíli začnou umrzat prsty a uši a nos a po dvou hodinách sezení na lavičce v parku dostanete zápal plic. Ale jasný, někdo to rád, proč ne, vy všichni zimomilové jste aspoň konzistentní, jako já: vedro ano, zima ne. Ve vašem případě tedy naopak. A když je počasí podle našeho gusta, šmakujeme si, když je naopak, vyjeme na měsíc.

Jenomže pak jsou lidi, kterým není dobrýho nic! Lautr nic. A ti furt na fejsbůku kňučí, jak je to počasí na nic a že už je to nebaví. Vedro je nebaví, protože chtějí trochu deště. Když prší, taky jim to nevoní, protože sedí doma. A v zimě je zase zima, jaká to hrůza. A tihleti lidi mi pijou krev víc než komáři (kteří tedy většinou díky bohům kvůli těm suchům pochcípali).
Každé počasí má svoje, krásy i nevýhody. A lepší, než na něj brblat, je si ho užít. V zimě si dávat svařák a v létě nanuka, na podzim chodit na houby a na jaře do rozkvétajícího lesa. Holt máme ty roční období čtyři, tak bychom si na to už mohli zvyknout, ne?:)

Létu zdar!:))

25 komentáře “To je ale vééédróóó…

 1. Přesně tak, někteří si stěžují, že je moc horko a když prší, tak je moc mokro a pořád dokola. Já teda nejsem moc velký vedromil, ale když můžu být u vody nebo ve stínu tak proč ne…

 2. Tiež mi lezie na nervy keď niekto v zime dookola omieľa : "Nech už je leto!" a keď už je KONEČNE leto bude vravieť "Nech už je zima!" :/
  Ja som v zime tiež stále omieľala tú formulku s letom, ale teraz si leto užívam 🙂

 3. No a to jsou ty chvíle, kdy vám vedrofilům konečně můžu říct, že aspoň víte, jak se cítím většinu roku 🙂 Já si zásadně stěžuji pouze na teploty nad 25°C, kdy se mi začíná vařit mozek.
  Před tímhle vedrem se utéct vážně nedá, ani v lese se člověk neschová (leda by snad objevil pořádnou jeskyni), to samé u vody, oboje jsem si vyzkoušela v polovině tohoto týdne.

 4. Já si občas taky zanadávám, bez toho by o nebylo ono D To vedro mi asi vadí nejvíc, pro mě už je vedro těch 30 stupňů a když ostatní chodí ve svetrech, já venku pobíhám v tričku s krátkým rukávem a říkám, že je příjemně chladno 😀 Tohle počasí mi vůbec nedělá dobře, jsem unavená, nic mě nebaví, nejsem ani schopná se hnout… Mám ale štěstí, že moje tělo si samo žádá tekutiny, což mnoho lidí tu potřebu vůbec nemá a pak to dopadá špatně, takže lidičky, vemte si ze mě příklad a denně vypijte ty čtyři litry, tělo bude rádo 😀 (mamka vůbec nechápe, jak se to do mě všechno vleze)

  Ale trošku si zanadávat musím – teď je vedro a až budeme na táboře, určitě jako naschvál bude pršet a zima a my budeme dětem muset připravovat jiný program. Taky to počasí mohlo ten týden počkat. V přírodě u lesa bych ho i dokázala přežít a při nejhorším bych tam skočila do řeky.

 5. krásny článok 🙂 a máš úplnú pravdu… tiež nemám rada, keď každý len fňuká a snaží sa tým otráviť každého naokolo, lebo "jemu to momentálne nevyhovuje"… každé ročné obdobie je krásne a pre tú slobodu, ktorú si opísala, mám leto rada… 🙂

 6. Nejradši mám teploty tak okolo dvacítky. Přežiju i zimu, dám si horké kafe, něco dobrého, obleču teplý svetr, zalezu si domů a koukám na zimní idylku spokojeně z okna. Upršené letní odpoledne kdy se nedá nic dělat je v podstatě zase ideální na to opravdu nic nedělat. Pít kafe, být doma v pohodlí, koukat na seriály, lenošit, odpočívat. Na tomhle počasí nevidím pozitivního nic, utéct se před tím nedá. Teplo je všude, teplá je voda. Ochladit se nelze, maximálně doma chodit každou půlhodinu do studené sprchy. Je mi špatně, točí se mi hlava, zatěžko je mi i být u toho počítače.

 7. Máš pravdu, pořád bychom si jen stěžovali. Osobně pod 20 považuju za zimu. Mívám průměrně v pokoji 25 a je mi skvěle. Když venku prší, mi nevadí. Vadí mi zima. Pod 20 je to děs, ale když je pod nulou, začínám být nevrlá, stejně, jako když je nad třicet. Můžu být u vody? No, ono je to jistě super, jenže když se k vodě v tomhle nedobelhám, tak je mi to k prdu. Šla jsem dnes asi padesát metrů po zahradě a už mě ven nikdo nedostane.Raději budu vegetovat ve 32, které mám v pokoji, než vystrkovat hlavu do 39, které jsou venku. A ne, nestěžuju si na fb … By mě zajímalo, kam chodíte do lesa. Já vedle něj bydlím. Je v něm snad dusněji než na zahradě, žádný chládek.

 8. Zlatých 20 stupňů, to bohatě stačí. Nechci si stěžovat, ale 40stupňů, to už je prostě k chcípnutí. Takový vedro, že i ptáci chodí pěšky
  Jen jsem vděčná, že bydlím na vesnici, kde  je ještě řeka řekou a ne stokou, takže většinu času trávím tam

 9. Lidi, jak jinak. Ti si přece stěžují v jednom kuse. (A né, že by se mi 40°C líbilo, hehe)
  Jen je škoda, že ty roční období jako jaro a podzim trochu paní příroda přeskakuje. JSou moje oblíbené, ale prostě si je nemůžu užít, protože je chvíli mínus 10 a pak najednou zase 30.. To není nic moc 😀

 10. Ozývám se jako člověk, který prostě nemá rád velká vedra a velkou zimu. Zato miluje jaro a podzim – období, která se snad čím dál víc zkracují.
  Tvé povídání o stínu v lese a chladivém pivku, plavání v bazénu, ležení u vody a tak nějak všechno to pěkné, co si člověk představí o létě, mi přijde málem jako utopie.
  Já nejsem nijak zvlášť negativistický člověk, myslím, že jsem celkem přizpůsobivá a snažim se na spoustě věcí vidět něco pěkného. Promiň, ale na téměř 40°C ve stínu nic moc pěkného nevidim. Mě vysoké teploty nedělají dobře, bolí a motá se mi palice, je mi na omdlení, jsem unavená, ale v noci přitom vůbec nemůžu spát. Sotva lezu. A v bazénu je člověku opravdu hezky, tedy dokud voda opravdu ještě chladí. Jenže flákat se, chladit se a užívat si člověk taky nemůže furt.
  A stejně jako spousta jiných lidí, kteří si stěžují na horko venku, tak i já patřím k těm, kteří ony horké a prosluněné dny tráví v práci. V prostorách, kde je i v největší zimě slušné teplo. Kde se musí soustředit a být při smyslech. A to jde opravdu blbě, pokud je člověk zlitý potem a sotva se drží na nohou 😉
  A to nemluvím o cestování, jízda vlakem, či autobusem je vyložené zlo.
  Léto je fajn, člověk může shodit vrstvy oblečení, může se poflakovat po městě ve volných šatičkách a otevřené obuvi, lízat zmrzlinu a prolévat hrdlo ledovým čajem. Zaplavat si. Fotit veselé prosluněné fotky. A spoustu jiných věcí. Ne každý na to má ale náladu a energii, když se ze třicítek přes noc stanou čtyřicítky. 🙂

 11. Předevčírem jsem se těšil, že až pojedu z práce (v hodinu, kdy většina lidí do práce vstává, nebo chodí z hospody), tak bude v noci pěkný chládek a ono opět nic. Zlo, zlo.

 12. Já si tedy stěžuji jen na léto, protože je nesnesitelné horko. Já umírám už když je 25°C, nemám ráda slunce. Takže nesnáším prázdniny, právě kvůli tomu počasí, protože si často spálím kůži, je mi špatně a úpaly u mě nejsou nic neobvyklého. Navíc jsem "závislák" na čaji a v létě ho nemůžu, tudíž mám takové menší absťáky.
  To podzim, to je něco jiného. Prší, skvělá doba na šálek čaje, je přijatelná teplota, barevné listí a taková ta melancholická atmosféra… :3

 13. Pod to se ti klidně podepíšu. Pod každý slovíčko. Taky si v tomhle počasí doslova hovím, i když ano, teď bylo vedro i mně, ale to neni důvod, proč šílet. Mám v přátelích na FB jednu maminu, co si stěžuje, ať prší, ať je zima, ať jsou horka. Nechápu proč. Ale asi je to tou naší českou povahou, kdy neni nic dostatečně dobrý no..

 14. Dnes jsem se vrátila z Kroatije a nehezky mě překvapilo, že je tu stejně vedro jako tam. Já mám horka ráda, když je co pít a je kam se schovat, ale jakmile jedno z toho chybí, je to o ničom. Proto mám asi radši jara a podzimy a s radostí si mrznu v zimě: není nad pocit, když se do omrzliny vrátí cit ;D

 15. A tí kokoti meteorológovia nám slubovali že bude pomerne chladné a vlhké leto, niektorí dokonca tvrdili že tento rok ani leto nebude. Už vyše mesiaca tu nepršalo, každodenné teploty 39 stupňov v tieni a vyzerá že to tak skoro neskončí 🙁

 16. [23]: Přesně tak, problémem je i to sucho. Je normální, že v létě prší, je bouřka. Po tom se taky vyčistí vzduch a líp se dýchá. Není normální, aby bylo kdovíjak dlouho v kuse čtyřicet a ani kapka, nejsme v tropech, kde se rok dělí do období such a dešťů.

 17. Ono to není jednoduché. Když si to tak vezmeš, v létě (zvlášť v tom letošním) teploty často přesahují 40°C, v zimě klesají i pod -20°C. To je rozdíl cca. 60°C. Který živý tvor (zvlášť "člověk civilizovaný") má takové extrémy snést? Já sama mám vysledováno, že snesu teploty cca. 23 – 25°C tak, aby mi bylo příjemně, s tím, že jsem v triku. Ale při 40°C na slunci se fakt už začínám skoro "péct zaživa" a stín taky není všude. Často zbývá buď být doma před klimatizací nebo aspoň větrákem, nebo jít do lesa, kde bývá to prostředí většinou o dost mírnější. Jenže, u mnohých z nás, než dojdu do lesa, je to na upečení zaživa, takže to většinou končí doma před větrákem zapnutým naplno a s blbou náladou, že se nemůžu kvůli tomu vedru jít ani projít. (U mě s HODNĚ blbou náladou.) Proto lidé nadávají. Stejně jako při dešti, někdo prostě nemá vodu rád. Stejně jako v zimě, kdy musí být jen doma a topení jet naplno, aby se udrželo aspoň těch 22°C. Proto ty znechucené příspěvky ohledně počasí. Mírné počasí (okolo 20 – 25°C, zataženo nebo polojasno, ale bez deště) se u nás bohužel vyskytuje jen vzácně.

  P.S.: Jednu výhodu tohle počasí ale má. Dá se v lese bez problému chodit s bosýma nohama, kdy země stále hezky chladí a je to příjemné. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.