Tak teď nevím, co si myslet

Médii v současné době dost hýbe soudní proces s manželi Rosnerovými, kteří jsou obviněni z týrání svých pěti ze svých čtrnácti svěřenců. Více třeba tady, tady, tady a tady.
Jak jsem tak pročítala zprávy o tomto případu, kroutila jsem hlavou čím dál víc. Pán a paní Rosnerovi si během několika let vzali z ústavu čtrnáct často mentálně nebo fyzicky postižených dětí. Loni na podzim je jeden ze „synů“, sedmnáctiletý dost těžko zvladatelný kluk, udal na policii s tím, že jeho a další děti týrají. Později vyšlo najevo mnoho dalších skutečností a já je schválně shrnu do přehledného pro a proti:
Jsou vinni:
„Synové“ natočili na video jak paní Rosnerová mlátí jednu z „dcer“.
Podle výpovědí tří nebo čtyř dětí je pěstouni bili, nadávali jim a ponižovali je.
Psycholog, který měl posuzovat vhodnost manželů pro pěstounskou péči napsal dost nelichotivý posudek, Rosnerovi ale zákon o adopci obešli a děti si domů vzali.
Brali si více dětí, než byli schopni zvládnout – alespoň to tvrdí sociální pracovnice.
Jsou nevinni:
Prezident je ocenil Vyznamenáním za zásluhy.
Lidé v okolí si nikdy nevšimli, že by děti byly týrané, stejně tak učitelé ve škole a spolužáci.
Všechny děti trpí nějakou formou postižení – například jednu dívku opravdu bili, ale na doporučení lékaře, protože trpěla nervovými záchvaty.
Na videu paní Rosnerová dceru opravdu mlátí, ale jak sama přiznala, byla to chyba a učinila tak po velkém nervovém vypětí.
Chlapec, který pěstouny obžaloval toho lituje a mrzí ho,c o způsobil. Podle slov rodičů to udělal proto, že nadělal velké dluhy kvůli své přítelkyni. On sám řekl, že mu rodiče zakazovali se stýkat s jeho dívkou a tak je chtěl naštvat.
A teď mi řekněte – jsou vinni nebo nevinni? Každý rodič občas dá pár facek svému dítěti, naši mi taky párkrát dali co proto, když jsem zlobila a když je těch dětí patnáct tak se ani nedivím. Vždycky si vzpomenu na Bylo nás pět, jak Petr Bajza běhá po dvorku a za ním táta s páskem nebo karabáčem. Dnes by mu přišla žaloba za týrání:)
Ale zpět k Rosnerovým. Upřímně řečeno nemyslím si, že jsou stoprocentně bez viny. Jejich největší chyba byla, že si vzali tolik těžce zvladatelných dětí – co tím sledovali by mě docela zajímalo. Ale v dané situaci bych v žádném případě tyto lidi netrestala, vychovávat tolik dětí a o všechny se starat i s jejich zdravotními problémy mi přijde jako tak velká oběť, že se tito pěstouni už dost vytrestali sami:)
Co myslíte vy?

12 komentáře “Tak teď nevím, co si myslet

 1. a kdo nikdy nedostal pár facek?…každopádně souhlasím s tím, že se přecenili. ano pomoc se cení, ale všude existují hranice, a tím, že si jich vzali tolik, uškodili sobě i těm děckám

 2. Nemohu posoudit něco,o čem nemám nějaké 100% informace.Jak jsi psala,ono bohatě stačí jedno postižené dítě (jak už jsem jednou zmiňovala mamka učí ve zvláštní/speciální škole,takže o tom něco vím),proto souhlasím s tím,že 14 je opravdu nesmysl.Nějak si to ani nedovedu představit 🙂 Ani bych se nedivila,kdyby jim občas ujeli nervy a jednu někomu lískli…kdo ví,jak to vlastně všechno bylo 🙂

 3. Asi jak už tu bylo řečeno. 14 děcek je i zdravých až nad hlavu, natož postižených. Takže si ukousli o hodně víc, než je člověk/manželé schopni zvládnout. Dětska si samy o sobě nemusejí sednou a když zlobí, tak prostě dostanou pohlavek/facku, říkejte si tomu, jak chcete, proti čemuž nic nemám, protože občasného pohlavku je výchova značně složitější. Co se tam ale doopravdy stalo nikdo neví. Manžele Rosnerovy bychom ale nijak netrestala, spíš bych jim domluvila v tom, že 14 dětí je prostě moc.

 4. V tomto případě by mě nejvíce zajímal posudek psychologa. Proč došel k závěru, nejsou vhodni k výchově dětí.

     Podle zveřejněných informací si ale myslím, že jsou nevinni. Přecijen nejde o žádné zneužívání nebo podobně hnusné věci, kterých jsou lidé schopni. Obdivuju člověka, který se stará byť jen o jedno postižené dítě. Takže pokud se nic podobného a horšího nebude opakovat, rozhodně bych hlasoval pro jejich nevinu.

 5. Lide v okoli..

  proboha a kolik si toho lide v okoli vubec vsimnou? Clovek muze veznit ve svem sklepe nejakeho cloveka, tyrat ho, ba dokonce i zabit a lide v okoli si toho nevsimnou.. ale hlavne ze ti lide v okoli muzu pak neco rict do televize.. joo, vy jste z Novy ze (nerypu do TV Novy), noo, my jsme si nidy nevsimli..

  lidi jsou idioti, ja to rikam porad..

 6. tim jsem chtela rict, ze lide si nevsimaji niceho nebo vseho, at uz Rosnerovi neco spatneho udelali ci ne, tohle bych rozhodne v ramci blogu brala jen jako diskuzi s opravdu velkym nadhledem 😉

 7. onni: no jasně, tohle beru. Spíš větší důraz bych dala na to, že si toho nevšimli ani učitelé nebo přátelé dětí a myslím, že kdyby byl někdo soustavně mlácen a týrán, tak se to na něm projeví i ve škole. Ale s těma lidma to je jasný fakt, viz třeba případ s Kuřimi nebo to s tím mužem z Rakouska, který X let věznil a znásilňoval dceru;) Já nechci vznášet soudy, na to toho vím moc málo, ale právěže mi to nedá a musím nad tím přemýšlet – vím, že na těch Rosnerových něco nehraje, ale nemůžu sakra přijít na to, co

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.