Tak nám umřel Václav Havel…

Jsou toho plné zpravodajské servery, ale u mě dnes zafungovalo staré dobré JPP – jedna paní povídala. Celý den jsem se věnovala vánočnímu úklidu a na počítač ani nepomyslela a tak mi tuhle zprávu musela sdělit babička.
Nečekejte ode mě sáhodlouhé vyjádření k tomu, jaký Václav havel byl a jestli jeho smrti máme litovat nebo se z ní radovat. Je mi to jedno – jestli byl opilec, co rozkrádal peníze určené pro politické vězně, a nebo jestli byl národní hrdina, co bojoval za pravdu a lásku. Nezáleží mi na tom. Podle mě to byl totiž hlavně punkáč – bojoval proti systému a uměl udělat pořádnej bordel a věřím tomu, že kdyby se natáčely kalby chartistů, vypadalo by to tam podobně jako v mém oblíbeném filmu …a bude hůř.

Pro mě byl odmalička Václav Havel symbolem svobody, jako malé dítě mi ho máma s tátou, zarytí antikomunisti, ukazovali v televizi a říkali: „Tenhle pán je hodný, tenhle pán ti zajistil lepší budoucnost.“ A já tomu věřila – a částečně věřím dodnes. Možná byla sametová revoluce jen domluvené divadýlko a možná se tehdy opravdu vzbouřil lid, ale znovu opakuji – na tom nesejde. Důležitá je idea, myšlenka, kterou nám odkaz sametové revoluce může předat, stejně jako nám mnohé může předat vzpomínka na Václava Havla.
Minulost je pryč a nemá cenu ji dělit na dobrou a špatnou. Hlavní je si z ní vzít poučení – historia magistra vitae. Tak! A dokud budeme sedět na zadku a nenajdeme mezi sebou nějakého dalšího Havla, budeme ronit do půllitrů piva slané slzy bezmoci nad vládou a nad situací v naší zemi.
Ať byl Václav Havel jakýkoli, stal se tváří odporu proti režimu a ukázal cestu k lepšímu světu. Že jsme po ní nedokázali jít? Ale to se musíme zlobiz jen sami na sebe. Zlobit se a poučit se.
O mrtvých jen dobré. A tak s nostalgickým úsměvem vzpomínám na počátek devadesátých let, kdy mi tvář „pana pjezidenta“ připomínala, že se budu mít líp než moji rodiče a že narozdíl od nich mám šanci být čím chci, jak chci a kdekoli na světě chci. A to je pro mě to hlavní.

15 komentáře “Tak nám umřel Václav Havel…

 1. Jo. Prostě nejde o to, co přesně a konkrétně ten člověk udělal, ale o to, co v nás zanechal. Třeba i tu víru, že ne všichni politici myslí jen na sebe, a že když vážně budeme chtít, můžeme něco na světě změnit…

 2. Hlavel byl dobrej člověk. Jeden s těch, kteří by si zasloužili velkou úctu. Ale mnoha z nás o něm smýšlí špatně, protože nedokázal tady udělat ráj na zemi, jak to jeho snažení někdo pochopil. Ano, měli tu být další lidi, kteří by šli v jeho stopách a ne překopat jeho ideu v paskvil tak hrozný, že to člověka utvrzuje v názoru, že za komunistů bylo líp, než dnes.

 3. Svatý nebyl, chyby měl jako každý z nás. Ale udělal toho dost, víc, než ti, kteří mají jen slova kritiky. Ale v takovéhle chvíli se vážně nehodí rozpitvávat ony chyby, byť jsou fakt. O mrtvých jen dobře.

 4. mno…

  pro mě to byl člověk, který souhlasil s jedním s největších zvěrstev během války v Kosovu – podpořil a souhlasil s leteckými útoky na nevojenské cíle a navíc je nazval humanitárním bombardováním… brácha působil v KFOR a detailně mi popisoval rozbombardované školy, nemocnice, domy… i s lidmi, kteří tam zůstali… a Havel o tom věděl…

  sorry ale bylo to hovado…

 5. [12]: To sice ano… nicméně pochybuji, že jsme se také zavázali, že budeme schvalovat a podporovat bombardování civilních objektů a zabíjení civilistů…

  Pro zajímavost – v Kosovu byly záměrně bombardovány civilní srbské cíle z důvodu snahy rozvrátit odhodlání Srbů bránit se útokům UCK (polovojenská a teroristická bojůvka kosovských Albánců), kteří měli dojem, že jim Kosovo patří (k Albánii)…

 6. Nám Havlovým dětem bylo ve školách od malička vštěpováno, že Václav Havel byl disident, který vyvtrval a na svojí lásce a pravdě trval i za cenu věznění a jiných útrap, které mu vládnoucí strana přichystala. Ať byl samet divadlo nebo spontánní studentská vpoura je dnes asi opravdu jedno, důležité je, že prostě byla, že proběhla a že Havel v roli prezidenta nebyla jen nastrčená loutka, ale člověk, který si svým jednáním a vystupováním  ,,udělal jméno", jak se říká. Dokonce i v USA vědí, kdo byl Havel. Neodešel jen bývalý prezident a umělec. Odešel schopný člověk a symbol obnovení demokracie v Československu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.