Strašidlo nebo hrozba?

http://archiv.poweroff.cz/hlavni/Islam/index.html
Achjo. Znáte to. Potřebujete si ráno přečíst maily nebo nové komentáře na blogu a tak si otevřete prohlížeč a…a tam máte nastavenou webovou stránku vyhledávače, jehož součástí je i přehled česrtvých zpráv. A tak kliknete na  článek „Evropou obchází strašidlo. Démonizovaný islám“ a zas vás to naštve.
Evropou totiž vážně obchází strašidlo, které se jmenuje islám, ale kdo by se nám mohl divit? Proč vše posuzujeme jen s moderních kontextů? Mrkněme se do historie. Co pro nás byli v minulosti vždy mohamedáni? Hrozba, útočníci, ničitelé, plenitelé. Turků, Arabů a Maurů se bála celá Evropa. Kam přišli, rozsévali zkázu, nemilosrdně zabíjeli a mučili i ženy a děti a šířili své náboženství, což pro tehdejší křesťanskou Evropu byl asi nejhorší zločin.
Dnes jsou to prý naši přátelé, kteří nás nebudou násilím obracet na víru, jen nám mírumilovně ukáží, že jejich náboženství je moc pěkné, milé a sympatické, budou s námi žít v míru a lásce, své mešity a minarety stavět vedle našich kostelů a všichni se budeme mít dobře. Po staletích válek se tahle představa dostává do kolektivního vědomí asi těžko. Možná, kdyby nás muslimové v Evropě přesvědčovali o tom, že opravdu jsou hodní a že ustoupí naším tradicím a našim zvykům, protože my jsme tady doma, pak bychom jim možná věřili. Nebo bychom to aspoň zkusili. Ale realita na nás přímo řve pravý opak…

O zvláštních sousedských vztazích jsem napsala před rokem takovou malou alegorii, myslím, že by nebylo od věci si ji připomenout. V zásadě v ní píšu o tom, že když jsi u sebe doma, dělej si tam co chceš. Když jsi ale na návštěvě, chovej se podle pravidel, které má tvůj hostitel.
Článek (viz výše), který mě dnes poměrně naštval, totiž předkládá všechna evropská protiislámská opatření jako něco špatného. Zákaz stavění minaretů? Fuj fuj. Zákaz nošení burek? Ale ne! A co teprve snížení mezd přistěhovalcům, jejich znevýhodnění v sociálním systému a nebo dokonce deportace imigranstkých zločinců pryč ze země! To jsou ale věci!
Vsadím se ale, že všichni proislamisté a najatí novináři, kteří o islamofobii musí psát jako o něčem špatném, dělají totéž. Minimálně u sebe doma. Pochybuji, že dovolují svým návštěvám přestavovat u sebe v obýváků nábytek, že pokud se v bytě přezouvají, dovolují návštěvám opak a nebo že když jejich host začne rozbíjet zařízení bytu, že ho nevykáží ven a už nikdy mu nedovolí přijít.
Každý chrání svůj domov před cizinci, je to přirozený lidský pud. Pokud jsou ti cizinci podobní jako my, snáze je přijmeme a přestaneme se jejich návštěvám vzpírat. Ale pokud jsou hodně rozdílní (a to muslimové jsou), máme tendenci být obezřetní.
Většina Evropanů se ale dávno nebojí teroristických útoků! Bojíme se, že nám cizinci, nezvaní hosté v našem domově, začnou měnit zažité pořádky, které máme rádi a které ctíme už dlouhé roky. Bojíme se, že většina evropských muslimů získá občanství zemí, ve kterých žije a díky svému značnému počtu se dostanou do parlamentů, kde začnou zavádět nové zákony, vyplývající z jejich tradic. U nás doma není zvykem nosit šátky přes obličej, stavět ženu na nižší úroveň než muže, u nás se pětrkrát denně nemodlíme a karikujeme všechno, včetně božstev. U nás si člověk jakéhokoli vyznání může vzít člověka s jakýmkoli vyznáním, můžeme být i ateisté, tolerujeme homosexuály, nesezdané matky i předmanželský sex. Jsme otevřená, tolerantní, společnost, nedomlouváme sňatky předem, nestydíme se za nahotu a alkohol pijeme veřejně, nikoli tajně a pokoutně, aby nás Alláh neviděl. Máme svoje krásné tradice, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce, své nábožeství nevnucujeme nikomu na světě (z toho už jsme naštěstí vyrostli) a je u nás možné říkat svobodně svůj názor na cokoli, co se nám nelíbí. A to ať je člověk muž a nebo žena.
Chceme to tak a některé věci nás stály stovky let snažení, aby to tak bylo. Proto se bojíme, že by nám to někdo mohl chtít vzít nebo že by naše hodnoty, které ctíme a uznáváme, mohl někdo pošlapávat a nechtěl se jim podrobit. Chceme, aby lidé, co k nám v míru přišli na návštěvu tady v míru i pobývali, ale to s sebou nese předpoklad, že budou uznávat naše pravidla a nebudou se snažit sem tahat ta svoje.
Všichni, kdo jsem přijdou, by měli mí na paměti, že neexistuje žádné právo na to, tady žít. Listina základních práv a svobod sice garantuje právo na volný pohyb po světě, ale práva s sebou logicky nseou i povinnosti a pokud chci být u někoho hostem, musím se chovat podle jeho pravidel. A pokud nebudu, může mě ze svého domova vyhnat.
Je to špatné? Nemyslím si. Je to xenofobní? Trochu. Ale zdravá obezřetnost je z hlediska historického kontextu docela na místě. U nás doma můžeme schvalovat taková pravidla, jaká vyhovují nám. A ti, kdo přišli, se jimi buď budou řídit a nebo se vrátí zpátky k sobě domů. Nic víc a nic míň v tom není.
PS: Pod zmiňovaným článkem nenajdete diskuzi. Proč asi?

25 komentáře “Strašidlo nebo hrozba?

 1. Zajímavý článek a téma muslimů v Evropě je myslím dost aktuální. V zsv jsme jednou řešili situaci: muslimka upálila na videu na netu Bibli a muslimové ji oslavovali, křesťanka upálila Korán a šla do vězení. nemám nic proti imigrantům nebo jiným kulturám a náboženstvím, ale muslimové by pro nás do budoucna určitě mohli být hrozbou.

 2. I když máš pravdu, nemůžeme udělat to, co dělá spousta lidí – ne každý je stejný, ne každý nutí druhým svůj žebříček hodnot. Znám muslimskou rodinu, jejich děti jsou mí spolužáci. A jsou docela fajn – žádné burky, žádný korán, o Ramadánu pomalu ani nevíš. Ale je fakt, že lidi jdou z extrémů do extrémů. Na druhé straně bych totiž mohla potkat muslimy, kteří by byli příliš ortodoxní. Uff.

 3. Já jen souhlasím. Přece jen co se dá jinak psát pod takovým krásným článkem, vždyť bych kazila svými názory ty tvé… xDD Né, važně..souhlasím 🙂

 4. [5]:
  Také znám rodinu muslimů, o kterých by to člověk z povzdálného sledování ani nevěděl. Otec rodiny pochází původně z Turecka, s matkou se poznali v Anglii a teď žijí v ČR se dvěma syny. Otec je dokonce v Turecku znám jako novinář, jenž "bojuje" proti dogmatům a stereotypům, jež vychází ze špatného interpretování Koránu. Mimo jiné se zasazuje o zrušení povinného zahalování.
  Jenomže, co si budeme povídat. Stejně tak, jako obecný názor na křesťany nebo Židy vychází z poznaného chování fanatiků, je to stejné i u Islámu. A bohužel, tito fanatici mají většinou tu největší moc a těch bychom se tady v Evropě měli opravdu bát.

 5. [10]: no a takoví muslimové jsou právě ti, pro něž je tu v Evropě místa dost. Pokud věří v Alláha, ale s dogmaty to nepřehánějí, jsou v pohodě a ať jich tu bydlí kolik jen chce.

 6. Nejsem xenofobní svině. Některé muslimské ženy chodí zahalené dokonce dobrovolně, protože by se v našem oblečení necítily. Takže bych jim to nezakazovala. Ovšem nechat si tu stavět mešity, to je silné kafe. Vesměs nemám nic proti cizincům jakékoli národnosti. Ráda poznávám cizí kulturu, měla jsem kamarádku z Ruska a byla to nejlepší holka pod sluncem. A pirohy bych žrala furt 🙂 nicméně když vidím jak nám ukrajinci a vietnamci berou pracovní místa, bydlení nebo prostory pro podnikatele, to se jen těžko ubráním skřípění zubů. Ekonomická krize by hned byla o něco méně bolestivá, kdyby se nám povedlo tyhle příživníky odlifrovat tam, odkud přišli. Čeho je moc, toho je příliš, když jdu ulicí tak češtinu skoro neslyším. To je to co mi vadí.

 7. Co se týče islámu tak klidně přiznám, že xenofob jsem. Británie a Skandinávie jde kvůli nim do sraček-resp.kvůli tomu, že jim ve všem ustupují, ale oni by chtěli pořád víc.
  Obhájci multi-kulti se ohánějí multikulturním obohacením-ehm, mohl by mi někdo říct, čím nás islám kulturně či jinak obohacuje?! :-/

 8. Ježíš fuj jenom to ne. Podle mě kdo se kde narodí, tam má zůstat a necpat se k někomu jinému. Takže černoši nemají co dělat v Německu, arabové nemají co dělat v Česku. Běžte všichni dom krucinál a tam si dělejte třeba kotrmelce.

 9. Ať se každý stěhuje kam chce, ale pod podmínkou, že bude dodržovat zákony a tradice té dané země. Mám samozřejmě na mysli jednotlivce nebo rodiny, ne "stěhování národů", což tak ovšem někdy vypadá a dopadá.

 10. Ale za to, co se tady v Evropě děje, nemůžou a priori sami muslimové, ale přístup veřejných institucí k nim.
  Vem si ten případ v Rakousku, kdy Rakušák po ránu pracoval na zahrádce a přitom si jódloval. Jeho soused, muslim, se zrovna v tu chvíli modlil. Následně Rakušana zažaloval, že prý svým zpěvem parodoval muezzina.
  Spor VYHRÁL. Rakušák platil (poměrně mastnou, tuším 800 eur) pokutu.
  No a řekni – odvážil by se s tímhle jít k soudu, kdyby si nemohl být jistý, že má justici na své straně kvůli své příslušnosti k menšině? Ani náhodou.
  Otázkou ale zůstává, co vede příslušné orgány k takovému přístupu. Buď to může být strach z nařčení z xenofobie. Ale strach před kým? Kdo by je proboha odsoudil, kdyby nenapařili chlapíkovi pokutu za zpěv lidovek? Veřejnost určitě ne.
  Obejdové z různých mezinárodních organizací pro ochranu práv menšin? To už spíš.
  Pořád ale nevidím, co i tyto lidi vede k obhajování příslušníků menšin i v tak absurdních případech.. Je to jejich práce, ano. Ale kdo jim dává takové instrukce? Těžko říct.
  Další možností ale je, že se evroamerický svět bojí, aby si proti sobě nepopudil bohaté arabské země (či spíše jejich vlády), na jejichž ropě je životně závislý – zvláště pak velmoc největší, Saúdskou Arábii. To je podle mě "říše zla", v ostatních muslimských zemmích se již poměry pomalu uvolňují, ale Arábie na ně naopak tlačí, aby moc islámských duchovních atd. podporovali.. Sama je ovládána náboženskou policií, které se bojí i královská rodina..
  Ale zpět k islámu v Evropě – všechno to "zlé" na islámu, u čeho se tak bojíš, že nám tu zavedou, pochází z předislámské arabské kultury. Kdybys islám trochu znala, uvědomíš si, že, ač ti to bude znít absurdně, Mohamed se v tehdejší arabské společnosti zasazoval za ženská práva. Ale co bylo pokrokové v sedmém století, je ve století jedenadvacátém pochopitelně zastaralé. To si ale spousta ortodoxních muslimů nechce připustit, bohužel.
  Jestli islám neprojde co nejdříve výraznou obrodou, nastane brzy velký konflikt a vskutku si nejsem jistá, jestli ho upadající západní civilizace ustojí…

 11. Pořát jen ten samý problém. Muslimové se jen musí naučit to, na co křesťané přišli už dávno.
  Násilí plodí násilí a když chce někdo vyznávat nějakýho boha, sám si najde, kterýho chce…

 12. Ahoj, chci se zeptat, zda-li bych si mohla stáhnout tvůj obrázek u tohoto článku, potřebuji ho do svého školního projektu. Děkuji za odpoveď, kterou mi prosím pošli na mail.

 13. Kvůli neustálým spamovým příspěvkům (reklamy na viagru a podobné radosti) jsem byla nucena komentáře pod tímto článkem uzavřít. Díky za pochopení, majitelka blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.