Snižte důchody! A proč vlastně ne?

Teď se toto téma neřeší, není aktuální a nezaplňuje přední stránky novin. A přesto je to téma palčivé, které řeší politici už dvacet let a stále bezúspěšně. Důchodců přibývá a peněz je stále stejně, ne-li míň. Ať se na to díváme z jakéhokoli úhlu, výsledek je stále týž – stát brzo na placení důchodů nebude mít peníze a my budeme kde? Ano, přesně tam, kam slunce nezasvítí a nezasvítí.
Jediné řešení je snížení důchodů. Což samo o sobě zní tragicky. Brát od huby těm starým lidem s hůlčičkami, kteří celý život dřeli? Fuj!
Ale to pozor! Snížení důchodů je jen jedna část celého obrázku budoucnosti, ten zbytek tvoří rodina. Ano, rodina, to je taková ta instituce, která funguje už od dob prvobytně pospolné společnosti a stará se o všechny své členy – příliš malé, příliš staré, práce neschopné, těhotné nebo slabé. Rodina byla základem sociálního systému po tisíce let a až poslední století přeneslo velkou část zodpovědnosti za členy rodiny na stát.

Ano, má to své výhody. Sirotci nemusí chodit postrkem ani živořit v rodině pěstounů, kteří sami mají osm dětí na uživení. Staří lidé neumírají sami na nemoci v chudobinci, protože jejich děti zemřely nebo nemají prostředky se o ně starat. Nemocní i postižení mají to štěstí, že jim stát platí živobytí a oni nemusejí žebrat nebo se upracovat k smrti. To všechno je strašně krásné, ale to všechno stojí peníze. Nehledě na to, že stát už neživí jen ty, kteří jsou bez rodiny, ale všechny.
A přitom je to jednoduchá rovnice. Mezi narozením a dospělostí uplyne nějakých dvacet let, kdy se rodiče starají o své dítě. Platí mu bydlení, jídlo, starají se o něj, když je nemocné, učí se s ním do školy a celých dvacet let mu de facto obětují. Pak přijde nějaká doba, kdy jsou děti a rodiče soběstační, oba v produktivním věku, ale čas se neúprosně žene dál a rodiče zestárnou. Mohou být staří pět, deset ale i třicet let, než zemřou a nastává chvíle, kdy by se role měla obrátit. Děti by se měli o své rodiče postarat, zaplatit jim bydlení, jídlo, starat se o ně, když budou nemocní. Na oplátku aktivnější rodiče mohou hlídat svá vnoučata, vařit, pomáhat v domácnosti a dělat práce, na něž ještě stačí a jejich děti na ně nemají čas.
Takto by to fungovat mělo. Ale to, že to tak není, vidíme všude kolem sebe. Děti se kvůli svým rodičům neuskromňují a rodiče své děti čatso vídají jednou dvakrát do roka. Z rodiny, té nejdůležitější instituce za celou historii lidstva, se stává přežitek, lidé se často ani neznají, přestože jsou blízcí příbuzní – vnoučata nevídají své prarodiče, setřenky své bratrance, tety a strýci své synovce a neteře. A postupem času pak ani rodiče nevídají své děti, rodiny se odcizují, vazby se trhají a stát vytahuje peněženku, aby důchodcům, jež jsou v podstatě bez rodin, zajistil penzi.
Zajímal by mě takový experiment. Kdyby stát zrušil důchody. Hned. Ze dne na den. Staří lidé by se ocitli bez prostředků a bylo by zajímavé sledovat, o kolik z nich se postará rodina. Osobně si nedokážu představit, že bychom se vykašlali na babičku s dědou, že bychom dopustili, aby se měli hůře než doteď – bez našich „staroušků“ bychom neměli doma dost jídla, pes by nechodil na procházky, spousta úklidu, žehlení a sekání trávy by zbyla na nás. V mém případě s klidným svědomím říkám – penzi vem čert, naše rodina se o sebe postará.
Ale pak mi zatrne a vzpomenu si na všechny ty lidi v domovech důchodců, na jejich prádzné oči upřené k oknu, zda děti přijdou aspoň na Vánoce. Vidím ty osamělé babičky a dědečky, co žijí daleko od svých dětí a vnoučat a nejsem si úplně jistá, že ti by tento experiment přežili. Trochu cynicky však dodám, že se tím aspoň vyřeší další problém. Příroda je krutá – a lidi koneckonců taky, jen si to nechtějí přiznat. Zrušení důchodů by možná pomohlo odhalit naši pravou tvář a třeba by tohle byla ta krutá krize, kterou instituce rodiny potřebuje, aby se zase navrátila v plné síle. Co jiného ji může probrat už vážně netuším.

35 komentáře “Snižte důchody! A proč vlastně ne?

 1. Musím to sem hodit – věděli jste, že v Koreji neexistují domovy důchodců? Je to vlastně díky konfuciánské morálce, kterou jim odmalička vštěpují – buď uctivý ke starším a nadřízeným, svým rodičům atd. Neumí si představit, že by své milované rodiče, kteří jim dali kus života, šoupli do nějakého baráku, a starejte se o ně kdo chcete, mě je to jedno. Takhle by to mělo fungovat, aspoň podle mě, je to fakt hnusné, když dáte život svým dětem a ti zase svým, a kde skončíte? V baráku s hromadou dalších nešťastníků, opuštění, zapomenutí.. No jo, to už je ta dnešní doba.:)

 2. Pochopitelně ne všichni z různých důvodů chtějí nebo můžou mít děti. A i když mají, stejně se na to vždycky nedá spoléhat … Není příliš neobvyklé, že se dospělý potomek odstěhuje do jiného města nebo dokonce jiného státu. A i v případě, že žije poblíž, pokud tráví celý den v práci, moc často rodiče navštěvovat nemůže. I když na druhé straně, když se chce, nějak se to snad zařídit dá, to už záleží na tom, jak si kdo uspořádá priority. Dřív bylo obvyklé, že spolu bydlelo v domě více generací rodiny, dneska by to většině lidem bylo proti srsti, bydlet celý život společně s rodiči svými nebo partnera…  
  Každopádně věřím tomu, že k tomu zrušení důchodů jednou nevyhnutelně dojde, protože to je prostě dlouhodobě neudržitelné.

 3. Kdyby ti podělaní politici, bankéři, illumináti a členové elit nebrali miliardy na hovno, tak by mohl mít každý důchodce dvě vily aji s bazénem.

 4. No, důchod není žádná almužna, stát důchodcům vyplácí to, co sami odvedli, když byli v produktivním věku.

  Takže zrušit důchody je vlastně loupež.

  Vím, že tohle nebylo smyslem článku, ale nedalo mi to.

  P.S.
  Máš v článku jednu gramatickou chybku.

 5. [4]: stane se, jsem to po sobě nestihla přečíst:) A to, co odvedli dnešní důchodci, když ještě byli v prod. věku, to neodváděli na sebe, ale na tehdejší důchodce:)

 6. Mělo by být důchodové připojištění a kdo ho nemá by měl dostávat nepoměrně méně. Stát nemá na to nás živit…

 7. [3]: To, že jsi paranoidní, ještě neznamená, že po Tobě nejdou. Jako nic proti, ale žádní Illumináti ani extra elity neexistují, to je pouze ubohý výmysl, který si patentovali špikloteoretici, aby se vymlouvali na vlastní neschopnost.

  Máte dva typy důchodců, jeden z nich žil celý život ve vyspělé zemi a nyní bere důchod až USD 80 000 za rok, pak existje druhý typ důchodců a ti jsou plodem hamižného proletariátu, kde více než 40 let parazitovali na tom, co si nakradli prostřednictvím Benešových dekretů (mezi okradenými byla i moje rodina a dodnes stát odmítá vrátit náš majetek) a pak po roce 1948 po znárodnění.

 8. Tvoje představa je krásná, ALE existují babičky, kt si svá vnoučata nechtěla brát ani jako malá a když, tak jedině v případě, že rodiče zaplatili výdaje. Existují aktivní babičky, kt si žijí slušně občas jdou na nějakou brigádu, ale pořád mají dost času, přesto žádají své pracující dcery o upečení cukroví na Vánoce a podobné "maličkosti".
  Všechny babičky nejsou tak skvělé jako ta tvá a já ti závidím taky bych takovou chtěla a ne tu která nadává na mojí mamku a jediná z jejich dětí za ní jezdí, mě dělá do telefonu hysterické scény přestože jsem jediné vnouče, kt za ní jezdí. A nutno podotknout, že ona má stejnou představu jako ty "Děti se mají starat o své rodiče" a myslím, že mí rodiče by v tvém nápadu byli natolik "hloupí", že by se postarali o člověka, kt jim spíše dělal ostudu než pomáhal.

 9. jak pise Hanna H. predstava je to krasna, ale utopisticka, kdyby vsichni byli hodni a pomahali si, pak by to bylo jasne, to bysme ani nepotrebovali penize, jenomze lidi sou ruzni, tak jako nektery deti sou nevdecni parchanti a sve rodice, kteri jim obetovali cast sveho zivota odkopnou, tak jsou i takovi rodice, kterych by ses taky nejradsi zbavila…proste v nasi spolecnosti by se zadnej byt sebevic laskyplnej system nedal uplatnit a to v zadne oblasti:(

 10. Tohle se stát tak doma zešílíme. Nejen proto, že babička je příšerná ježibaba, která pořád jenom nadává matce, že nešetří tak moc jak si představuje, ale taky proto, že táta by najednou neuživil další 4 krky. Zbytek rodiny ani nechci vědět, jak by se k tomu postavil. Hold doba je zlá. Kdyby za ty zrušené důchody alespoň zvýšili platy. Jenomže páni politici si zvyšují jen sami sobě, za to své nicnedělání. To se pak není čemu divit, že stát nemá peníze. Hlavně, že má každý politik dvě až tři vily…

 11. [13]: tak teď se vážně omlouvám, ale mě normálně nedocvaklo, že můžou být i zl babičky…ježkovy oči..no fakt…tímto se omlouvám všem dětem, jejichž rodiče pro ně nejsou nejvhodnějším kandidátem na celoživotní starání. Jak píšete – máme špatné děti i špatné rodiče, na to nezapomínat.

 12. Jasně, bylo by krásný, kdybysme se všichni měli rádi, nikdo by nad tím nepřemýšlel a pro všechny by bylo samozřejmý si automaticky pomáhat. Jenomže bohužel.

 13. [21]: Tak proč to píšeš na internet? Pro ty Tvoje elity asi nebude problém si Tě najít a zlikvidovat. Heh. Asi protože žádné nejsou a i kdyby byly, tak ty stejně nemáš žádnou šanci ani kdokoli jiný odsud se jim postavit, takže na to rychle raději zapomeň. Začínáš mi připomínat toho naivního pitomce Maška, který už dávno měl být ve vězení za ty svoje protižidovské kecy.

 14. [23]: Ty už dávno anonym nejsi. Kdybys nebyla hloupá, tak bys nezveřejňovala o sobě na internetu žádné údaje, podle kterých by Tě mohli identifikovat, takže laskavě neříkej, že jsi anonym. Jinak Mašek je vážný problém této společnosti, který je třeba eliminovat, proto nechápu proč ještě nesedí za mřížemi ta paranoidní ubohá antisemitistická krysa. *směje se*

 15. [24]: nechci se vám do toho vměšovat, ale Aluš to zřejmě myslela tak, že ten anonym co plive jsi ty, pochybuju, že by sama sebe nazvala zahořklým anonymem. Asi jí vadí, že se schováváš za internetovou identitou a přesto nadáváš. Alue možná občas působí paranoidně a i mě dělá problém některým "poplašným" informacím věřit, ale pro lidi toho udělala už hodně a stále dělá, rozdává světlo a pomáhá, takže zkus svoje reakce trošku zbrzdit, nic není jen černé nebo bílé;)

 16. [26]: Aha, takže ona se mi část rodiny jen tak vypařila do vzduchu. Dodnes nevím, kde jsou jejich ostatky a vůbec, kde byly, poslední co o nich vím, že je jeden Čecháček nahlásil, pak je jednotky Schutzschtaffel zadržely a násilně naložili do vlaku, pod tou jejich propagandou Práce osvobozuje. Češi jsou národ kolaborantů, nemakačenků, zlodějů a nácků a dodnes odmítají vrátit majetek zabavený prostřednictvím Benešových dekretů, nemluvě o tom, jak se mi hnusí používat český jazyk a klidně se budu s Tebou bavit i jiným o což by ani nešlo, ale jakákoli drobná kompenzace za 2000 let cíleného křesťansko-fašistického teroru (Ano, církev měla prsty i ve 2. světové válce) má cenu zlata a poslední co potřebuji je, aby žili lidé jako Stwora, Mašek, Vandas a vykládali, že za všechno můžeme my a do toho eintopfu si ještě přimíchají nějaké kecy jako Annunaki, NWO a podobné píčoviny a samozřejmě si na to nabalí silnou základnu příznivců jako jsou Alue nebo Noira, které nalákají na úplně jiné věci, aby pak mohli šířit to svoje bezmezné "lidské zlo", za které ještě chtějí platit peníze.

  Řekněte mi proto čím se liší servery jako Osud.cz, Zvedavec.org, vampyres.cz a podobné od náboženských sekt? Asi ničím, protože jsou stejně tak dobře založené na nezmírné lidské hlouposti, kterou se výše zmínění pánové dopouštějí.

  A pořád jsem pro Vás anonym i přesto, že jsem Vám řekl své pravé jméno? Co chcete víc? PIN od mobilního telephonu nebo kreditní karty? Rodné číslo? Přesnou adresu? Můj zdravotní stav?

 17. "aby pak mohli šířit to svoje bezmezné "lidské zlo", za které ještě chtějí platit peníze."

  Nicméně Pán Prstenů také není zadarmo, ale narozdíl od výplodů výše zmíněných pánů se dá taková knížka považovat za umělecké dílo.

 18. [27]: prosímtě klídek:) Chápu, že si naštvaný a netvrdím, že sdílím všechny názory konspiračních teoretiků. A promiň, ono to jméno zní cize, takže jsem myslela, že je to přezdívka.
  Já jen podotkla, že nic není jen černé nebo bílé a i když mi jsou některé názory na osudu apod. vyloženě proti srsti, vím, že zrovna Alue je člověk, který hodně lidem pomáhá a nezaslouží si, abys po ní hned štěkal. Ona za to, co se stalo tvé rodině nemůže. A nemůže za to ani Mašek a další lidé, kteří se těmito teoriemi zabývají. Můžeš jim nevěřit, můžou tě štvát, můžeš je považovat za idioty, ale jsou to jen lidé s jiným názorem, než je ten tvůj. Hm?:)

 19. [31]: Jinak je krásně vidět, jak jsi "nestranná" a všehovšudy "inteligentní", když odmítáš zobrazovat moje komentáře na svém blogu, které jsem založeny na konstruktivní kritice a platných přírodovědných axiomech. To, že je sama neuznáváš a raději dáš na slova nějakého pablba Marného, který se ze dne na den rozhodl, že přepíše matematické poučky s tvrzením, že celek má tisíc procent a ne 100 %, tak jak Vás to učila paní učitelka na základní škole a ještě tvrdíš, že jsi měla dvojku z matematiky, poukazuje na Tvou vlastní zaslepenost a nikoli úroveň vzdělávacího systému. Teď už aspoň vím, že je pravda, že jsou Američané lepší studenti než Češi, i když průměrný a zakomplexovaný maloměšťácký Čecháček tvrdí opak.

  Jinak ten komentář už raději ani neukazuj, abys mi tady nezačala fňukat, že Tě falešně obviňuji z něčeho, čeho ses nedopustila.

  Dovolil bych si napsat jeden oblíbený citát Alberta Einsteina, ale asi by to už bylo vnímáno, že se považuji za něco víc oproti ostatním a proto to ani neprovedu.

 20. [30]: V pořádku, já jen těžko dokáži někomu věřit. O to méně pak lidem, jejichž tvrzení mají obrovské mezery v logické návaznosti na jiná jejich tvrzení. Když už si dělám v životě nějaký systém, tak se do něj snažím vnést jakousi vyšší logiku, abych pak nemusel pochybovat o jiných faktech, které uznám za pravdivé. A úplně nejméně věřím psychiatrovi, který mi tvrdí, že jsem blázen, ale sám kolem krku nosí bafomet a maškaří se jako gothic (Ano, i takoví existují v jedné nejmenované psychiatrické léčebně na Moravě)

  Jinak Axel je poněmčená verze jména Avshalom/Absolom, což jsem ani nevěděl.

 21. [30]: Spousta lidí pomáhala a jejich jména zůstaly skryty světa. Neznámí hrdinové, neznámý vojín, agenti CIA a tak podobně. Spousta z nich byly společností nábožensko-esoterických fanatiků odsunuti na okraj, položili život za své poslání a nikdo se o tom nikdy nedozvěděl.
  Na druhou stranu zde máme spoustu imaginárních pseudohrdinů, o jejichž činech, či samotné existenci můžeme pochybovat a které nám konzumní společnost vnucuje jako modly, neustále dokola se opakující chytlavé pseudofráze a memy.
  Nejlepší je nevěřit nikomu a ani ničemu, co si nemohu nějakým způsobem nezávisle ověřit a vůbec ani v nic nevěřit. Věřící a naivní lidé jsou jen šachové figurky v rukách těch silných, kteří si vybojovali svobodu vlastními silami a nechtějí se stáhnout do víru mentálního otroctví.

 22. [33]: nejmenovaná léčebna? Vzhledem k tomu, že na Moravě jsou jen dvě a to v Kroměříži a Štemberku, tipovala bych to na Kromcl, tam je to celé takové…jak to popsat? Kdo tam byl, ví, kdo slyšel, taky ví a kdo tam nebyl, je šťastný člověk:)
  A tak mě napadá – nemyslím si, že věřící a naivní bych dávala na jednu stranu stupnice, věřící člověk nutně nemusí být naivní. Věřím ve svůj úspěch a štěstí, věřím, že dokážu všechno, co si předsevzu…jsem naivní? Neřekla bych, tedy aspoň ne v tomto kontextu. Víra a naivita často kráčí ruku v ruce, ale není to pravidlem, trocha víry občas udělá víc než celý sud rozumu:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.