Smát se nebo brečet?!

Že je naše republika státem s nekonečně spravedlivými soudy, které neměří dvojím metrem, je nám všem snad jasné. Kdo by o tom mohl pochybovat, že?
Jak vám asi došlo, ironie z mých slov přímo odkapává. Co odkapává, ta vyloženě teče. Nesnáším nespravedlnost, z duše ji nenávidím a to, co naše soudy předvádějí, je nespravedlnost rovnou do nebe volající. Nemám slov. Čtěte sami. Jak dlouho to ještě veřejnost vydrží? Jak dlouho si necháme od soudů srát na hlavu?

Zpráva číslo jedna:
Vrchní soud v Olomouci v pátek rozhodl v odvolacím řízení v kauze žhářů z Vítkova. David Vaculík a Jaromír Lukeš dostali výjimečné tresty 22 let za pokus vraždy a poškození cizí věci. Ivo Müller dostal za pokus vraždy výjimečný trest 20 let, Václavu Cojocaru zůstal původní trest 20 let. Rozsudek je pravomocný.
Snížení trestu se tak v odvolání dočkal jen Ivo Müller, který původně dostal trest o dva roky vyšší. To, že jedině Ivo Müller s odvoláním uspěl, lze přičítat tomu, že i státní zástupkyně ve čtvrtek ve své závěrečné řeči doporučovala u tohoto obžalovaného zohlednit jeho projevenou lítost a přiznání.
Podle předsedy odvolacího senátu šlo jednoznačně o pokus vraždy a obžalovaní věděli, že dům je obydlen. „Především je třeba poukázat na odposlechy Lukeše, kde hovoří o tom, že dům vytipoval už před třemi měsíci i jeho formulace, když hovořil o jakémsi srovnání s vražednými útoky na Romy v Maďarsku,“ řekl soudce.
Soudce v odůvodnění rozsudku odmítl kritiku obhájců, podle kterých bylo soudní jednání u Krajského soudu v Ostravě nezákonné.
Odmítl také námitku obhájců obžalovaných, že nebyla prokázaná jejich příslušnost k extremistickým hnutím a to, že akce byla připravena v souvislosti s výročím narození Adolfa Hitlera.
„Obsah tiskovin a hudebních nosičů, zajištěných u obžalovaných, svědčí o tom, že ta ideologie, jejímiž sympatizantizanty se cítili být, odvozuje svůj základ od ideologie nacismu,“ řekl soudce. „Každý, kdo je nějakou dobu příslušníkem tohoto hnutí, musí toto datum znát,“ dodal soudce.
Vynesení rozsudku provázela mimořádná bezpečností opatření a velký zájem veřejnosti i médií. Řada zájemců se do soudní síně vůbec nedostala.
Podle informací Práva dva z obžalovaných budou zřejmě ještě v pátek převezeni do výkonu trestu. Dva si ho odpykají ve věznici v Mírově, dva ve Valdicích.
Za pokus o vraždu a poškození cizí věci dostali původně u prvoinstančního Krajského soudu v Ostravě David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller výjimečné tresty 22 let. Václav Cojocaru dostal 20 let.
Soudce během odůvodnění rozsudku kritizoval také roli médií v celém případu. „Minimálně část českých médií šla cestou laciné senzace a bez podrobné znalosti věci rozpoutala až mediální hysterii,“ řekl soudce.
oudce ve čtvrtek vyslechl obhájce, státní zástupkyni a prostor vyjádřit se dostali také obžalovaní. Soud měl tři možnosti rozhodnutí. Buď potvrdit tresty v plném rozsahu, nebo je mohl změnit. Další možností bylo vrácení případu Krajskému soudu v Ostravě kvůli doplnění nových důkazů.
Proti původním trestům se odvolali advokáti všech čtyř žhářů, odsouzených za pokus o vraždu. Advokáti ve svém odvolání argumentovali, že o žádný pokus o vraždu nešlo.
Zpráva číslo dvě:
Pražský vrchní soud snížil trest pro mladistvého Roma, který v dubnu v Krupce na Teplicku zbil a znásilnil dvanáctiletého chlapce. Agresor si tak ve vězení odsedí pět let místo deseti, se kterými odešel od ústeckého krajského soudu.
Proti původnímu rozsudku se odvolal útočník. Náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová iDNES.cz ale řekla, že odvolání ve prospěch romského útočníka podal i státní zástupce, což nebývá příliš běžné. Na verdikt pražského vrchního soudu upozornil server Aktuálně.cz.
Ústecký krajský soud poslal v listopadu útočníka do vězení na 12 let. Soudci totiž dospěli k závěru, že nešlo jen o pohlavní zneužití, loupež, vydírání a znásilnění, ale že se šestnáctiletý Rom se svým nezletilým komplicem pokusili dvanáctiletého hocha v Krupce i zavraždit. A deset let bylo maximum, které soud mohl neplnoletému útočníkovi uložit.
„My jsme přitom nikdy nepožadovali, aby byl pachatel souzen za pokus vraždy. A odvolací soud dnes našim námitkám vyhověl,“ řekla Bradáčová. „Ze zákona máme povinnost podávat odvolání i ve prospěch odsouzeného, pokud je podle našeho názoru rozsudek nesprávný. Právě to se v tomto případě stalo,“ dodala.
Soudci uznali, že útok byl rasistický. Dvojice útočníků se totiž hocha nejdřív zeptala, jestli ví, co dělal Hitler s cikány. Když školák přisvědčil, tak mu řekli, že teď ho čeká totéž, protože je „bílej“.
„Nebylo to jen mlácení. Útok byl otřesný, odporný, cynický. Bylo to lynčování, mučení, ze kterého měli zábavu, smáli se, když říkali, že ho můžou zabít. Před soudem stojí imbecil, který neváhá použít síly,“ prohlásila v listopadu soudkyně Kamila Elsnicová o obžalovaném romském mladíkovi, který má IQ jen 41. „Ale i imbecilovi musí být jasné, že takový útok na kluka, který má 35 kilogramů, může způsobit smrt,“ dodala.
Dva mladí Romové zaútočili 29. dubna 2010 odpoledne, když se dvanáctiletý Patrik z dětského domova v Duchcově vydal do Ústí na Labem navštívit matku.
Šel pěšky, u nádraží v Krupce ho přepadli dva útočníci a chtěli po něm peníze a mobil. Když jim řekl, že nic nemá, sebrali mu bundu a boty a odvlekli ho do blízkého lesíka. Tam ho oba znásilnili, týrali a bili. Když je to přestalo bavit, odplazil se vážně zraněný hoch zpět na nádraží, kde mu lidé zavolali pomoc.
A teď se ptejte sami sebe – je tohle fér??? Nebráním žháře, kteří zmrzačili malou holku. Ale volám pro spravedlnosti pro hajzla, který málem utýrá hubeného klučinu k smrti. Proč jeho fotky neobletěly média? Proč jeho zmučená tvář nebyla na titulních stranách novin? Protože je bílý a Natálka černá? Nebo proč jeho utrpení nebylo ukázáno veřejnosti, aby trest pro jeho mučitele byl stejně exemplární, jako pro rasistické žháře? Je mi z vá na blití, páni soudcové…na blití…

29 komentáře “Smát se nebo brečet?!

 1. Ano, diskutuju o tom s jinymi porad, je to des. Ze cikani jsou take rasisti, ale nikdo to nebere poradne v potaz. Proste uz mi mnoho cikanu zhnusilo cely jejich narod, tak jsem rasistka a nestydim se za to. Nezabila bych je, ale poslala bych je z CR zpatky, kam patri. Bohuzel, je to nemozne a stejne, vsechny zeme budou prevalcovany nekym jinym – muslimy. A k soudum – jeden vyslouzily soudce, ktery sel do duchodu, mi rekl, ze k soudu si clovek pro spravedlnost chodit nema.

 2. Možná by pan soudce potřeboval taky párkrát nandat do řiti, ať ví, že pět let za to, co si ten klučina musel vytrpět, je výsměch.

  Po státu nikdo spravedlnost chtít nesmí. Až ji do rukou vezmou samotní lidé, pak se teprve začnou dít věci. A oni se diví, že každej druhej Čech nenávidí Romy. Proč asi?

  Nemohu si odpustit trochu černého humoru:

  Víte, co je to jeden cigán na měsíci? – Náhoda.
  A víte, co jsou to všichni cigáni na měsíci? – Řešení.

 3. Pěkný blog. S gtěmi soudy stejně nikdo nic nenadělá, jako se vším v Česku, je to jedna velká parodie na demokratický stát. Jinak jestli chceš, můžeš se mrknout na můj blog s mým vlastním fantasy románem. Třeba se ti bude líbit 🙂

 4. Jak říká Francois de La Rochefoucauld: "Každý touží po tom, čeho se mu nedostává: ti nahoře po oblibě a ti dole po sparvedlnosti."
  Se spravedlností je to v tomhle státě hodně špatné. Každý den člověk narazí na něco, co mu hlava nebere (za znásilnění dostane nějaký pedofil 4 roky a ten, co vykradl banku, dostane deset let). Nejhorší jsou však ty případy, kdy hraje hlavní roli "rasismus". Je to smutné, ale je to tak. Bojím se toho, co přijde příště…

 5. No to je sprosťárna!!!! S Natálkou doslova "otravovali" několikrát denně a kdyby se lidé nenaštvali a nepřeposílali si mejla s "vyrychtovaným skoroumučeným klukem", vůbec bych o tom nevěděla.
  Mám chuť začít přeposílat i tenhle Tvůj článek…
  To je lumpárna!!!

 6. Mě ty tresty připadají mírné tak jako tak. U žhářů bych to brala, ale za svinstva jako jsou vraždy (úmyslné) a znásilnění bych dávala doživotí nebo trest smrti. Je to nechutné – někdo něco takového udělá, pak ho pustí a to prase půjde a udělá to znova…

 7. Osobně se o tom chlapci dozvídám až z tvého článku… Je to smutné, protože každý člověk který kdy něco proti romům řekl byl označen za rasistu. V poslední době se to šíleně zhoršuje. Třeba v práci nemůže pomalu ani nadřízený říct, že má jít ten člověk něco udělat, protože jsou případy, kdy si šel stěžovat na osobní. V tomhle státě je to čím dál horší. S poctivostí nejdřív pojdeš…

 8. Ve skrze souhlasím, jen bych tě ráda upozornila, že Natálka není černá, je to běloška stejně jako ty a že tohle oslovování je neuvěřitelně odporné a to nikoli proto, že by lidé opravdu negroidní rasy (pokud na ně teda věříš) byli špatní.

  Také myslím, že pohnutky imbecilního šestnáctiletého chlapce nebudou až tak rasistické, jako spíš akt pouhé agrese a pravděpodobně zanedbané výchovy. Zatímco několik měsíců plánovaný útok spáchaný poměrně inteligentními lidmi hlásícími se k ideologii, která zabila 11 miliónů lidí? Opravdu chceme skončit u pogromů?

 9. Nespravodlivosť to rozhodne je. A to teda poriadna. Ale rozčuľovať sa je podľa mňa už zbytočné..len ťa to zničí…
  Mňa už takéto veci akosi neprekvapujú..napokon..my máme náš "slávny" luník 9. Tu si cigáni robia čo sa im zachce a namiesto trestov ešte dostávajú nové byty, peniaze a všeliaké oslobodenia…

 10. trochu si pletes soudy a media…to,ze fotky,jak ty rikas,obleti svet,nema co delat se soudy,ale s medialni konstrukci reality…dalsi vec je,ze soudci nesoudi podle toho,jak sejim zrovna zachce,ale podle momentalne platnych zakonu.a to,ze v tech zakonech jsou kurva mezery,neni jejich boj…

 11. [17]: pokud je bílá jako já, tak to přece nebyl rasismus:) Ale jistě, nemyslím si, že by byla horší nebo lepší než já, protože má opálenější barvu pleti, jen tomu tak každý bude snadno rozumět;) A to, jak dlouho někdo něco plánoval není podstatné, důležité je, že po obou činech zůstaly dvě zmrzačené děti a měly by být oba adekvátně potrestaní. Rozdíl 15 let je alarmující

  [19]: nepletu si nic, vše spolu souvisí, trest pro žháře z vítkova je tak vysoký, protože je to zmedializovaná kauza;) A v zákonech jsou prostředky na to, aby byl někdo odsouzen na dvacet let za znásilnění a mučení.

 12. Nád tímto už nemá cenu se rozčilovat. Žijeme v rádoby demokratické republice, kde se nikdo z těch, co jsou ,,výše,, nepostaví proti romům, nikdo jim nedá vysoký trest, nenapíše se proti nim ani slova kritiky atd.
  Každému je totiž jasné, že kdyby toto provedl, byl by útok na malého Patrika slabým odvarem toho, co by se stalo jim.

 13. S tímhle dávám jedině souhlas! Hrozný je obojí, ale jakmile by dali trest vyšší romovi, je to hned rasismus… A ono i třeba teď, jak je případ s Aničkou… Vrahovi dají tak 10 a za slušné chování ho za půlku pustěj…  Ti ve Vítkově nikoho nezabili a mají 20…

 14. JAAAJ decka…tady jde ale o spoustu jinejch,dalsich veci…vliv na to ma vek pachatele, nemuzou dat 20 let neplnoletymu diteti; dale jde o to, ze panove,co hodili zapalnou lahev,krome jineho,maji na triku jeste veci, ktery se tykaji sympatizace s hnutim podporujicim rasismus, xenofobii a podobny…proste se to neda takhle selektovat,ale prihlizet se musi ke vsemu.nezastavam se nikoho,ale takhle zobecnovat se to taky neda…
  osobne vidim daleko vetsi prusery v tom, ze nekdo, kdo zabije omylem (pricinou je nejaky jiny faktor) a ten, kdo zabije zamerne, nese stejnou odpovednost a casto stejny trest. ale jak rikam, to je prusvih nasich zakonu, ktere jou derave jak emental. takovych podobnych nesrovnalosti se tam najde nescetne…zijeme zkratka v Kocourkove,no 😉

 15. A narozdíl od natálky ten kluk z toho mít trauma bude.
  IQ ne IQ nikdo mi nebude vykládat, že si za to zaslouží jen pět let. To se dává za loupež.
  Kromě toho OK beru pokus o vraždu, ale za to že někdo nemá rád cikány, ho nemá nikdo rpávou soudit, na to nemusí být hnutí, to jsou prostě špatné zkušenosti a Hitlerovo datum narození znám taky a že bych zrovna běhala po ulici a nadšeně hajlovla to se říct nedá.

  [17]: Není bílá, je to romka a sama o sobě to jednou taky bude říkat, oni nechtějí být jako my.
  Tedy zanedbaná výchova dobře, může být, ale je mu šestnáct, ale i když je blbej a nevychovanej mělo by mu bejt divný, že ten kluk řve a teče mu krev, na to bejt chytrej ani vychovanej nemusí.

  Když už jsme u toho
  Zpráva 3:
  Strýc mojí kamarádky byl odsouzen na osm let za zpronevěru a úniky na daních.
  Zpráva 4:
  Sedí v cele s člověkem, který oběsil svou malou dceru a ten člověk je tam na 5 let.

 16. [17]:Co já vím tak o cikánech si mluví jako o černých, navíc kdyby ti kluci (žháři) věděli, že je v domě malá holka, nikdy by jí neublížili, to je jedna z vlastností skinů a pod… nikdy neubližují dětem a ženám, uznávají rovnocený boj.
  Jeden z těch, co málem umlátili Adama dostal jen 2 roky… to je spravedlnost v ČR je mi z toho fakt blbě, rychle pryč oédsud, nechci vidět, jak za pár let náš stát skončí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.