Rozumný? Chytrý? Inteligentní?

Také ve vás tato každé z těchto tří slov evokuje něco jiného? Na tuto myšlenku mě přivedla reakce na vulgární, nicméně výstižný citový výlev jedné dívky ohledně prohnilosti lidstva, kde jiná dívka argumentovala tím, že inteligentní člověk se nesníží ke sprostým výrazům.

Já si kladu otázku proč? Je snad inteligence předpokladem pro slušné chování? A jaký rozdíl je mezi tím, být inteligentní, rozumný a chytrý? Být chytrý a inteligentní spolu úzce souvisí, chytrost nám dává rychlejší chápání, lepší analýzu situace, snadnější učení a jde ruku v ruce s inteligencí. Avšak inteligentní jsou i opice, sloni, ryby, mlraveci či dokonce prvoci, i když každý na své úrovni.
Myslím, že to, co určuje, zda ve výbuchu emocí použijeme vulgární výraz, není výška IQ, nýbrž rozumnost. Pokud naše tělo ovládá rozum a chladná úvaha, lehce odoláme mnohým pokušením, ale zato v sobě můžeme nést hodně potlačených emocí. Je-li naše tělo ale zmítáno zejména pocity a touhami, odsouváme do pozadí ty úvahy mozku, které mohou být prospěšné.
Jak z toho ven? Nejlépe tak, že rozum i city vyvážíme a bude-li třeba, popustíme uzdu svým emocím a jindy je zase zatlačíme do pozadí. A co z toho vyplývá? Že inteligentní člověk si zanadává a uleví si od negativ, které v něm dřímají, aby pak měl sílu zvednout koutky a doširoka se usmát – a lidská prohnilost bude hned o kousíček zdravější.

5 komentáře “Rozumný? Chytrý? Inteligentní?

  1. Je rozdil mezi tendencemi uzivani vulgarity v kazde vete a vypustenim emoci, protoze emoce potlacovane maji mnohem horsi nasledky. A take se vulgarita muze jevit (ne vsak pravoplatne) jako duvod ku posuzovani cloveka v jeho vyjadrovani se, ovsem pri neznalosti okolnosti ku bezvyslednemu.

  2. Někdy vulgaritu považuji za důkaz nedostatečné inteligence. Když napíšu svůj názor a někdo jiný na něj reaguje jen slovy: !To je ale čůrák", tak co si o něm mám myslet? Nedokáže udat důvod ke svému nadávání. Když někdo nadává někomu jen protože řekl svůj názor, nepříjde mi zrovna nejmoudřejší.

       Taky mě někdo dokáže naštvat a mám sto chutí mu nadávat, ale neudělám to, radši mu řeknu (slušně) důvody proč bych mu chtěl nadávat 🙂

  3. vulgarita..  podle mě se prostě a jednoduše pojí s omezeností, ne-li blbostí. Dneska jsem třeba pozdravila v jedné internetové diskuzi známou a nějaký neznámý mladík reagoval "Strč si čuráka do huby."  …no co dodat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.