Remember, remember, the 17th of November

Celý život se mi dobře pamatuje, kolik let již uběhlo od pádu komunismu v naší zemi – protože ve stejný rok jsem se narodila. A ačkoli jsem se nehnula z místa, žila jsem ve třech různých státech, za dvou různých režimů.
Ačkoli si pochopitelně jako malé půlroční škvrně nepamatuji vůbec nic z doby komunismu, moji rodiče mi celý život byli studnicí informací, ale největší mi byl můj dnes již zesnulý dědeček. Ten se v roce 1949 stal obětí nastrčeného agenta StB a za roznášení protirežimních letáků byl ve svých pětadvaceti letech odsouzen za velezradu. Ve vězení a v pracovním táboře v uranových dolech strávil dlouhých deset let, které ho navěky poznamenaly. Nebylo mu umožněno dokončit studium práv na vysoké škole a zbytek života strávil v dělnických profesích. Vždy, když vidím lhostejnost mých vrstevníků nebo stálá procenta komunistů ve volbách, vzpomenu si na něj a nemůže mi být jedno, co se tu čtyřicet let dělo a co díky generaci mých rodičů, tehdejších studentů, před pětadvaceti lety vzalo konečně za své.

Dnes jsem sledovala dění v různých městech a sama jsem se zúčastnila shromáždění v rodném Prostějově, protože jsem zrovna byla na návštěvě u rodičů. Tam se vůbec stala vtipná kurióznost – ačkoli komunisté standardně dostali svých pár procent, jako každý rok, vítěz voleb ČSSD a hnutí PéVéčko, odtržené od původní ODS, stvořili koalici s KSČM. Na radnici tak usedli dva radní, kteří na témž místě řídili Prostějov ještě za totality.
Každý rok prostějovská radnice uděluje tzv. Cenu města Prostějova pro své významné občany a před lety ji dostal i můj dědeček za svůj boj proti režimu. Kdyby ji dostával nyní, předávali by mu ji muži zosobňující to, co proti čemu celý svůj život bojoval. A to je prostě k pláči.
Před radnicí se sešlo v dešti asi sto lidí, kterým to není lhostejné. Což je na naše maličké město docela slušný počet, přihlédnu-li ještě k plískanici a chladu. Ale pořád to není dost.
Když jsem lanařila rodinu, ať mě a tátu doprovodí, nikomu se nechtělo. Nakonec jsem se kvůli tomu i chytla se sestrou. Prý ji politika nezajímá. A tyhle blbosti už vůbec ne.
Bylo mi z toho fakt smutno. A uvědomuji si, že pro moje vrstevníky je to, co máme samozřejmostí. Nadávají na politiku, ale neuvědomují si, že to, že vůbec můžou nadávat, je pokrok kupředu. Mohou jít a zvolit kohokoli si přejí, mohou se sami účastnit politického života, zakládat hnutí, pořádat akce, demonstrace, koncerty a nikdo jim to nezakáže.
Jenomže hromada lidí je líná, pohodlná, angažovat se nechtějí. Politika jde mimo ně, ačkoli právě politické dění ovlivňuje jejich životy, nechává je chladnými a jediné, na co se vzmůžou, je vztekat se s oblíbenou větou „politici lžou a kradou“, ale už jim uniká kdo a proč lže, co krade a hlavně jak tomu zabránit.
Lhostejnost lidí zapříčinila, že tady 40 let vládla jediná strana, se svými represemi, uzavřenými hranicemi a vnucovanou uniformitou. A tu stejnou lhostejnost vidím kolem sebe i dnes, ve tvářích mladých i starých. A nakonec mi ještě někdo řekne, že za komunismu bylo líp a to už mám chuť křičet.
Nebylo. Čísla i fakta mluví proti. A ačkoli všichni brbláme, dnes se máme nejlépe v celých lidských dějinách. A ještě k tomu všemu jsme svobodní. Konspirace nebo ne, pořád si můžeme psát na své blogy, co chceme, říkat si, co chceme, kritizovat vládu a pořádat protesty. Můžeme si svobodně zvolit školu, zaměstnání i víru a nikdo nám do toho nebude z ideologických důvodů kecat. Můžeme jet za prací, studiem i zábavou kamkoli do světa se nám zamane. Můžeme poslouchat přehršle muziky, sledovat filmy z celého světa, učit se jazyky, číst knihy.
Žijeme v jedné z nejsvobodnějších zemí na celém světě. A velkou zásluhu na tom má generace našich rodičů, kteří před pětadvaceti lety mohli zůstat sedět doma, ale nezůstali. A ačkoli do posledních okamžiků hrozilo nebezpečí ozbrojených střetů s policií, nevzdali to a statisíce jich vyšly do ulic.
Můžeme polemizovat nad tím, zda to režim nevzdal tak trochu dobrovolně a vztekat se nad vývojem v bouřlivých devadesátých letech. Ale podstatné je, že se socialismus zhroutil a konečně zavládla svoboda.
Nikdy bychom neměli zapomenout na všechny, kdo na tom mají svůj podíl. A nikdy neuběhne příliš času, abychom mohli zapomenout a bagatelizovat význam 17.listopadu 1989. Jsem vděčná mým rodičům, že byli jako tehdejší studenti součástí protestů. A jsem vděčná všem lidem, co vytáhli z kapsy klíče, zpívali hymnu a postavili se útlaku. Díky nim teď žiju ve svobodné zemi a i když se mi hodně věcí nelíbí, mohu o tom mluvit a mohu s tím bojovat, aniž by mi hrozilo vězení nebo dokonce smrt.
Děkuji za 17.listopad. Těm, kteří jeho ideu začali v roce 1939, když protestovali proti nacismu, i těm, kteří ji dotáhli do konce v roce 1989, v boji proti komunismu. A dnes, víc než kdy jindy, si vážím svobody, kterou pro mě vydobyli.

74 komentáře “Remember, remember, the 17th of November

 1. Komunisti si zorganizovali revolúciu 1989 aby sa dostali ku korytám. A sedia tam dodnes a jakž takž to funguje. Pokiaľ ten komunista robí normálnu politiku, tak nech. Slovo "komunista" už nemá význam. Hajzli a zlodeji idú z prava aj ľava. Komunista = nekomunista. Po komunistoch prídu ešte horší a prefíkanejší.

  Keby tam sedel úplne rovnaký človek len nekomunista, tak by vám nevadil. To neni o komunistoch, len o vašich predsudkoch.

  Poniektorí majú z tých komunistov nejakú fóbiu, všade ich vidia. Miesto šaškovania po námestiach odporúčam tabletky na ukľudnenie, je to účinnejšie (a rozumnejšie).

 2. Na konci osmdesátých let se užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Hlavně, aby to komunisty nebolelo! Vše má pod taktovkou StB dle dohody s Václavem Havlem z roku 1989. Do médií pustili lživé informace o mrtvém studentovi, aby se neškodným kavárenským povalečům „revoluce“ povedla. Údajně „mrtvý“ student Růžička byl ve skutečnosti poručík StB Zifčák. V čele průvodu šli i další členové StB! „Revoluce“ v režii StB struktur napojených na KGB se zdařila. Po jednání s Čalfou bylo dohodnuto, že komunističtí poslanci zvolí Václava Havla prezidentem výměnou za beztrestnost!

  Havel se stane prezidentem a nedojde k žádným represím na ministerstvu obrany a vnitra. Po roce 1989 dostali propuštění příslušníci StB odstupné 50-70 tisíc.

  A naivné ovce to každoročne 17 Novembra oslavujú 😀 😀

 3. Mila lumenn nejde o rezim ale o lidi kteri jej vedou = komunismus neni a ani nebyl spatny – jen lide kteri jej prekroutili a zneuzili ku prospechu svemu.

  Tak snadno se nechas zmanipulovat

 4. Revoluce to byla jen na oko, domluvilo se na tom předem USA se Sovětským svazem. Je už o tom hodně informací k dohledání, člověk nesmí jen sledovat tu vymývárnu v TV, bohužel děcka ve školách jsou dost blbnutí. Že červenou protizemanovskou revoluci řídí USA ambasáda, aby mohli dosadit loajální loutku a získat zakázku na Temelín se taky už profláklo. Jen těm dětem to neřekli. Holt jsou blbí stejně, jako my byli v roce 1989. Taky jsem tomu tenkrát úžasně fandil. Dnes říkám, zlatí komunisti. Tenkrát se totiž budovalo a dělalo něco pro lidi. Dnes každý jen hrabe pro sebe a elitama rozkradená společnost upadá. A na rozdíl od dřívějška, až ani není naděje, že se to někdy zlepší.

 5. A přesně tohle jsem číst nechtěla;)
  Protože nejsem naivní a vím, že to všechno nebylo úžasné a sluníčkové, že se hroutil celý socialistický blok a padlo by to i bez studentů, co cinkají klíčema. Ale to nepovažuji za podstatné, protože podstatné je, že teď svobodu skutečně máme. A je jen na nás, jak s ní naložíme. Můžeme nadávat, že se republika rozkrádá a nebo můžeme proti tomu něco dělat. A naivní představa, že komunisti dělali něco pro lidi je směšná, dělali všechno hlavně pro sebe, tak, aby se vlk nažral a koza zůstala jakž takž celá.

 6. [6]: no vybudovali toho opravdu hodně, stačí se na to dívat objektivně a bez ideologické clony. Ti dnešní vlci žerou a už se ani nesnaží předstírat, že jim záleží na té koze.

 7. [9]: a tak na to budeme nadávat na internetu, místo, abychom to řešili, že;) Existují spolky a hntí, která rozkrývají krádeže ze státní kasy, máme zákon o svobodném přístupu k informacím, politické strany, které pomalu začínají zveřejňovat státní zakázky… Jasně, že těch 25 let bylo dost složitých a stala se hora zločinů, které půjde odčinit a viníky potrestat jen těžko. Ale půjde to. Budou-li lidi slepí a lhostejní, pak se bude krást dál.
  Oproti komunismu máš jednu výhodu – že svůj nesouhlasný názor můžeš veřejně proklamovat a vládě se otevřeně stavět a nikdo tě za to nezavře. Brečet a nadávat umí každý, ale být politicky aktivní a měnit tento systém, to už se málokomu chce, že?;)

 8. Hej Lumenn: dnes se silne nepohodlni lide v tom lepsim pripade zaviraji a v tom horsim odstranuji z cesty fyzicky.

  Trvam si na tom ze drzel-li se clovek za komunistu aspon trochu zpatky…mel se vyrazne lepe nez dnes. Dnesni doba je mnohem horsi.

 9. [12]: mám mezi přáteli mnoho "nepohodlných" lidí, kteří pořádají demonstrace a hážou establishmentu klacky pod nohy, nikoho z nich nikdo zatím nezavřel;)
  A ano, držel-li se zpátky. Ale dneska se nemusíš držet zpátky, můžeš si dělat, co chceš a to tehdy prostě nešlo. V čem konkrétně je tahle doba horší?

 10. Mám zajímavý postřeh. Rozdíl mezi svobodou slova tenkrát a teď. Když tenkrát člověk říkal něco nepohodlného, tak ho zavřeli. Svým zvráceným a cynickým způsobem se aspoň zajímaly o názory ostatních. Dneska všemu opravdu vládne lhostejnost. Lhostejnost lidí vůči politikům a lhostejnost politiků vůči lidem. Politici povolili svobodu slova jenom proto, že jim to nemůže ublížit. Teď už ne.
  Souhlasím, že komunismus byl svinský režim, ale kapitalismus dá obyčejným lidem taky zabrat. A demokracie už od dob antiky spočívala v tom, že na 20 000 svobodných lidí pracovalo 100 000 otroků.

 11. [13]: Jseš ještě mladá a plná ideálů. Doba je horší pro běžné lidi. Ne celebrity, vykuky a všehoschopné lidi. Nezaměstnanost, otřesné podmínky v práci, kde zaměstnavatel nemá vůbec potřebu zlepšovat podmínky pro lidi, když na pracáku stojí fronty. Jaká svoboda, když musíš v práci držet hubu a krok. Ne být rebel za každou cenu, ale i prosté poukázání na nešvary či protizákonné jednání, nedodržování zákoníku práce, norem atd. znamená výpověď. A to pak znamená, že není na nájem nebo hypotéku. Nemravně nastavené exekuce, co nahrávají jen bandě loupežníků, na rozdíl od Německa nebo USA doslova existenčně likvidují lidi. A hlavně ta bezvýchodnost. Není vidět světlo na konci tunelu, spíš se to bude zhoršovat. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/tema/Havel-byl-jen-poslusna-loutka-Listopad-89-byl-pripraveny-rika-diplomat-a-rozvedcik-Polreich-287484
  a http://aeronet.cz/news/zapachajici-realita-25-let-po-sametu-pul-druheho-milionu-cechu-pod-hranici-chudoby-2-miliony-lidi-bez-prace-100-tisic-cechu-bez-domova-2-miliony-cechu-v-exekuci-najemne-az-30x-vyssi-nez-tehdy/

 12. Já si jen dovolím citovat Kryla, protože si myslím, že chyba a "rakovina" je především v lidech, ne v tomto systému.
  "Nevím, zda je tomu tak v zemi, kde převážnou dobu pobývám dnes. Odvažuji se o tom pochybovat. Zanechala v nás hluboké jizvy doba velkohubých slov o sociální rovnosti. Doba, kdy jsme žili dle Orwellovy Farmy zvířat – dle hesla – Všichni jsme si rovni – ale někteří z nás jsou si rovnější. Kupodivu jsem po celá léta nezaslechl o protestu proti podobné praxi. Zvykli jsme si podvádět jiné – a podvádět sami sebe. Neodevzdat řádnou práci; snad nejprve z úmyslu nepodpořit vládnoucí bezpráví. Nechtěně jsme se ale odnaučili práci řádné. Zvyk je železná košile. Posléze zakořenila rakovina zvyku v úrodné půdě naší závisti. Má-li soused kozu, nechtít ji mít také, ale snažit se o to, aby mu jeho koza chcípla"
  – politický komentář z roku 92

 13. [15]: mladá a plná ideálů jistě jsem, ale taky nejsem pesimistický zaslepenec. Když někomu nevyhovují podmínky, má dnes mnohem více možností se ozvat. A vždycky jde začít podnikat. Tenhle systém není dokonalý a úžasný a dějí se hrozné věci, ale to neznamená, že máme se slzičkama vzpomínat na komunismus, ale měli bychom se snažit změnit svět kolem nás.

 14. [15]: a ty články…achjo. Nikdo netvrdí, že dnes nejsou problémy. Jistě, že jsou. Ale za komunistů byly taky, jiné, ale byly. Ekonomika byla na hranici kolapsu a sociální stát nemohl vydržet věčně, umělá zaměstnanost také ne. Lidé byli víc zvyklí šetřit, na auto, na vybavení, třeba celé roky. Dnes chce každý všechno a hned, což je podporováno reklamou, ale i té se dá bránit.
  Jinak nevím, proč ty tvé články taky nepíšou o tom, jak jsme uran za miliardy, který těžili političtí vězni, zadarmo vyvezli do Ruska, místo toho, abychom byli velebohatý stát. Nebo o zločinné měnové reformě, která lidi okradla o úspory.
  Každý systém má své klady a zápory. A po střízlivém zhodnocení dostupných faktů musím zkonstatovat, že ten současný je lepší. To ale skutečně neznamená, že je dokonalý nebo že jsem spokojená. Ale také si uvědomuji, že návrat k bývalým poměrům je nejen nemožný, ale i velice hloupý. A jen naivní člověk si může myslet, že oligarchové a korporace nad námi neměly před 25 lety vliv, že se tehdy nerozkrádal státní majetek a že někomu z představitelů státní moci záleželo na lidech více, než na něm samém.

 15. Já tedy souhlasím s Jindrou, vidím to přímo kolem sebe, lidé sice můžou např. cestovat atd. atd., ale díky těm otřesným pracovním podmínkám, kdy leckdo dělá i s dobrým vzděláním a praxí sebehorší práci proto, že prostě nemá na výběr, vlastně nemůžeš své možnosti využít. Spousta lidí, je nucena nechat se okrádat svým zaměstnavatelem a musejí být zticha. A že můžeš vždycky začít podnikat? To je sice fakt, ale jakmile máš rodinu, která je na tvém příjmu závislá, nemůžeš si pak dovolit příliš experimentovat. Vím, že je to velmi pesimistické a i já jsem to ještě nedávno viděla stejně jako ty píšeš, ale bohužel zkušenosti z mého okolí mě donutily názor přehodnotit. Neříkám, že já ještě naději nevidím, ale chápu, že je až příliš mnoho lidí kolem, pro něž jsou tyto podmínky likvidační.
  Osobně s minulým režimem v mnohém nesouhlasím, ale v podstatě si myslím, že je to dobrá myšlenka, převedená do praxe špatně a v mnohém dohnaná do absurdního extrému.

 16. [13]: ti vaši lidé nejsou vůbec nepohodlní (až budou poznáte to) stejně tak jako celá ta vaše "sebranka" nepředstavuje žádnou hrozbu pro lidi co "tahají za nitky" = proto vám ještě nikdo nic zásadního neudělal 🙂

  ale na vašem místě bych to moc neriskoval (tedy pokud nemáte jiné zázemí jisté z hlediska duchovního)

 17. [21]: a ptáš se "V čem konkrétně je tato doba horší ?"

  A já odpovídám: Ve všem milá Lúmenn, ve všem. A hlavně v tom "že tato doba nezná lidskou tvář"

  A právě proto je tu mnou vytvořený "Věk šestý", který má napravit, co doposud politici vědomě pokazili. A takoví zločinci budou litovat… to mi věř.

 18. [23]: proč hned suprovou. Ono stačí, že nebyla existenční nejistota a trvalý stres, co dnes prožíváme. Pocit jistoty je totiž v životě strašně důležitý. Já ho bohužel ztratil už dávno. Když nám nalajnovali, že máme dělat do 70 let, ale jednomu z nových kolegů řekli na pracáku, že je v 38 letech starý. Fakt to ještě v tomto věku asi pořád nechápeš. Jseš ve věku, kdy jsi žádaná a  v kurzu. Ale co potom? S hypotékou na krku?

 19. Souhlas.
  Mi zase dedecek vypravel o tom, jak byl ve valce. Babicka delala dobrovolnou sestru. Stryc zase umrel v koncentraku, kam byl poslan proto, ze byl polsky ucitel. Nebo mamka, kdyz me cekala, chodila do kostela, nekdo ji nabonzoval, a mela pruser, jen diky tehotenstvi nemela nakonec zadne nasledky. Nebo kdyz bouchnul Cernobyl a muj tatka shanel info od stryce, ktery pracoval v Polsku a ty informace mel (tady vlada tvrdila, ze se k nam ten oblak pres hranice nedostal), a tak nam detem rychle davali jod. A copak sametova revoluce, kdyz si clovek uvedomi, co se delo v Polsku a Madarsku, kde rebelovali mnohem driv a lide tam za to byli vrazdeni…
  Prdlajz bylo lip. Mame se skvele. Ja se mam bezvadne. A jsem vdecna za to, co mam.

 20. [24]: a kdo te nuti pracovat do 70? Vzdycky se muzes sebrat, odjet do zahranici, tam si vydelat, nebo odjet na Maledivy a zivit se rybolovem, muzes delat cokoli. Tehdy jsi nemohl ani normalne pekrocit ceske hranice.
  A muj otec si nasel super praci ve 40, po tom, co byl delsi cas bez prace a byl zoufaly. Za par let se vypracoval a dnes, v 57 letech dela uz nekolik let v te firme reditele.
  Ovsem knucet umi kazdy…

 21. Podívejte se… dle mého názoru všichni, kdož si ve zdejší řeči takzvaně "jedou v kolejích" uživatelky vystupující pod přezdívkou "Lúmenn", JSOU VELICE NAIVNÍ a "přesto vlak nejede dál".

  Já osobně kdybych si mohl vybrat z výše uvedených časových linií (rozumějte "současná 25 let trvající pseudo-demokracie" a doba komunismu před tím) VYBRAL BYCH SI zcela jistě dobu komunismu.

  To je prosím můj konečný postoj k celé výše uvedené věci a dál se mnou nic nezmůžete 🙂

  Mějte se pěkně 🙂

 22. [27]: to jsou tak děsně naivní názory. Každý asi nemá vlastnosti, schopnosti, zdravotní stav, povahu, podmínky v rodině atd., aby odletěl do tramtárie rybařit, zvlášť když si tady pořídil třeba vlastní domeček a nechce bydlet někde na ubytovně nebo v chatrči. A dělat ředitele taky nemůže každý. Sleť z toho obláčku.

 23. Tato diskuse představuje překrásný sociální průzkum. Výsledek? Milovníci červené jsou podle mého k zulíbání pokrytečtí. Svoboda (kterou nazývají nesvobodou) totiž překrásně nastavuje zrcadlo osobnosti. Je jasné, proč se jim současný stav věcí nelíbí. Teď už nenese odpovědnost za situaci režim, ale jednotlivci packající si své životy ať už vědomě, či nevědomě. Je v tom něco satanistického 😀 Konec konců, přežijí jen ti silní, což je smutná zpráva pro mou maličkost a dalších 90% lidí. Ale já to beru, abych tak řekl s humorem 🙂 Havel byl sekáč!

 24. [30]: ok, ale kdo za to muze? Stat? Vlada? Politici muzou za to, ze je nekdo neschopny, blby, liny a umi se akorat vymlouvat? Ja nevim, kdo je tady naivni, ale v mem okoli (moravskoslezsky kraj) znam jen par nezamestnanych lidi (nepocitam nemocne), a ti si za to muzou sami… treba od kamaradky mamka, zena po padesatce, obcas delala neco u pasu, ale vetsinou je bez prace. Proc? Protoze nema ani maturitu a nic neumi. Kdyz ji kamaradka rekla, at si udela aspon kurz prace na pocitaci a zaklady anglictiny, tak ji na to ofrkle rekla, ze proc, ze se ji nechce. Moje mamka naopak ve svych 56 letech na ten kurz anglictiny chodi, a to to ani ke sve praci nepotrebuje (je ucitelka v hudebce), ale ona na ten kurz chodit chce, protoze ve svem veku chce umet anglicky. Jiste ze zna jen zakladni veci, ale uz parkrat, kdyz byli s tatkou na dovolene v zahranici, se domluvila, treba kdyz se jednou ztratila na svahu v Italii.
  A teda odjet na nejaky cas pracovat do zahranici muze v dnesni dobe opravdu KAZDY. K tomu clovek nepotrebuje zadne zvlastni schopnosti, znam spoustu lidi kazdeho veku, kteri pracovali v Holandsku u tulipanu (kamoska treba delala vysku, pak prisla krize, oba jeji rodice prisli o praci, ona odjela na tri mesice do Holandska a vydelala si penize na cely rok studia – jidlo, ubytovani, poplatky za studium. Po baklari sla pracovat a dodelavala si vysku dalkove), v Italii u jablek, ve Skotsku u jahod… A to i takovi, co maji rodinu, proste na par mesicu jeli vydelavat, treba kvuli docasnym existencnim problemum a obcas prijeli do CR, dostat se letecky ci busem z Anglie domu je hracka. A ano, jiste ze reditele nemuze delat kazdy. Rozhodne ho nemuze delat bridil, ktery se umi akorat na netu vymlouvat… Kdo chce kam, pomozme mu tam…

 25. Jo a jeste takova vec, co mi mamka cely zivot vypravi…
  Kdyz byla po skole, koupila si kolekcji deseti knih Dejiny umeni od Joseho Pijoana. Mozna to nekteri znate, hodne lidi ma tuhle kolekci doma.
  Mamka mi vzdycky vypravela, jak u tech knih sedela a prohlizela si veci, ktere nikdy neuvidi. Vsechny ty obrazy, sochy, kostely, budovy. Vzdycky ji z toho bylo spatne u zaludku.
  Vsechny ty veci videla az po ctyricitce, kdyz jsme spolu jezdily po Italii, nebo kdyz byla s tatkou ve Spanelsku.
  Sice to neni nijak existencni problem, ale myslim, ze to taky o leccemz z te doby vypovida…

  Obcas si tak rikam, jestli nahodou stesky dnesni generace na to, ze predtim bylo lip, nesouvisi s tim, zda jsou ci nejsou potomky tehdejsi inteligence…

 26. [34]: a co katalog Mercedes nebo BMW, ten si dneska lidi listujou s tím, že pro to po vejplatě skočí? No nic. Je fajn, že jsi tak spokojená a přeju ti to. Ale kdyby ses víc zajímala, tak uvidíš, že většina národa ryje držkou v zemi, jak by pravil klasik.

 27. [36]: no tak pokud ke spokojenosti potrebujes mercedes, tak to mas tezky 😀 hele, ja jsem matka na materske, takze penez taky buhvijak nemam, ale muj syn ma vse co potrebuje a i jeste par veci navic. Holt mame postylku z IKEA, oblecky se slevou z Tesca, mliko z DM (ktere je bio), kocarek za 7 tisic (a to vcetne sedacky, ktera prosla ADACem), auto mame starsi (navic jsem zvykla chodit pesky). Jen holt jsem chodila na vysku, dva roky pracovala a dite si poridila, az jsem mela nasetreno aspon na zakladni vybavicku. Navic s chlapem, na ktereho se muzu spolehnout. Ano, mam se dobre, jsem spokojena, protoze jednak ke stesti nepotrebuju mercedes 😀 a druhak, nejsem nezodpovednej ufnukanek, co svy problemy haze na jiny.

 28. Ne, drahé auto nepotřebuju, stačí mi, co jsem loni koupil za polovinu svých životních úspor. To měl být jen příměr k těm knihám o památkách. Tenkrát se závidělo holt něco jiné, než se může závidět dnes a vůbec to není podstatné. Podstatné problémy shrnuje jednoduše článek, který jsem odkazoval výše.

 29. [38]: zavidet? Ty si fakt myslis, ze slo o zavist? Porovnavat to, ze nikdy neuvidis obrazy sveho oblibeneho umelce, protoze te nepusti za hranice ani na blbou navstevu rodiny a to, ze si nemuzes dovolit mercedes, muze fakt jen omezenej pablb. Coz, dle toho co celou dobu pises, nejspis budes..

 30. Skvělý článek, který by se měl tesat do kamene. Mluvíš mi z duše! 😉 Během čtení jsem měl místy "na krajíčku" kvůli dojetí… Sdílím Tvůj optimismus a jsem Bohu vděčný za svobodu, kterou mám(e). A to nejen za politickou (svoboda slova a vyznání), ale i duchovní (nemusím otročit tělesným vášním).

  Jen tak dál! 😉

 31. [36]: to je teda fakt příměr:D On těm lidem někdo zakazuje si ten Mercedes pořídit? Je na to zákon? Zastřelí tě, když na něj začneš šetřit nebo se pro něj vypravíš? Ne, že? Takže teď lidi možná brečí, že něco NEMAJÍ, ale i když to není vždycky snadné, tak to MŮŽOU MÍT. Za komunistů spoustu věcí prostě člověk mít nemohl, ani kdyby se na hlavu stavěl, leda by riskoval svůj život nebo osudy svých blízkých.

  Já si uvědomuju, že hodně lidí nemá peníze. Ale znám hromadu lidí, co jsou i tak spokojení. Na dovolenou jedou stopem nebo pod stan, oblečení jim stačí málo a ze sekáče, sami si vaří, praktikují freediving…jde to;)
  Štěstí fakt není jen o tom, mít horu prachů. A sama to vím, nejsem rozhodně příjmově zdaleka ani střední třída. Když jsem byla malá, neměli jsme sice hlad, ale rozhodně jsem neměla cokoli jsem chtěla, naopak.  Ale rodiče mě naučili filozofii, že když nemáš, nehledej, kde ušetřit, ale jak vydělat víc. A to mnoha lidem dnes chybí. Stále pro to ale mají dnes lepší podmínky, než za komunistů. Ve státem řízené ekonomice nebylo možné vydělat víc peněz, než ti určily tabulky, takže sis o tom Mercedesu mohl nechat zdát stejně, jako dnes.
  A pokud vážně nevidíš ten rozdíl, tak je mi tě líto.

 32. O mercedes nejde. Vidím, že to ani jedna nechápete a pořád mně podsouváte něco jinýho, než jak to myslím. A že je na mě onni sprostá jen proto, že semnou nesouhlasí taky o něčem vypovídá. Já nikoho neurážím. Na rozdil od vás můžu srovnávat atmosféru a situaci ve společnosti tenkrát a teď. Chování lidí, pocit větší pospolitosti a proti dnešku nezkažených vztahů. Větší naivity, ale člověk se nemusel bát každýho kdo zazvoní. Žádnej podvodník vnucující přepis energií, předražené hrnce a vysavače mým starým a naivním rodičům. Lichva, exekuce, nezaměstnanost, zneužívání lidí nenažranými arogantními podnikateli a korporacemi. U doktora v čekárně se zdravili lidi při příchodu i odchodu. Včera jsem tam byl, půlka lidí nepozdravila při příchodu a drtivá většina při odchodu. Detail. Ale taky o něčem svědčí. Je toho hodně. Ale taky je to nepřenosný, osobní zkušenosti.

 33. Nesouvisí to s tím přímo ale doporučuji Ti  sledovat dění v Polsku. Aféra s komunálními volbami a četné protesty, které se konají v posledních dnech a o kterých média mlčí, reagují hlavně na trvající ukrytý komunismus v "postkomunistických" zemích. Nevím, jestli  se tedy dostaneš vůbec k nějakým informacím.

 34. [42]: hej ty ty svoje kecy vazne nemuzes myslet vazne. Lidi se zdravili v cekarne… no ja padnu… ja teda kam prijdu do cekarny (a ted tam treba s malym ditetem chodim porad), tak vzdycky lidi pozdravi, ale budiz…
  Ne, mas pravdu. Vubec te nechapeme. A to neni o nejakem souhlasu ci nesouhlasu, ty jses vazne kreten. Bud jsi jeden z tech, co pro nej za komunistu bylo dulezite akorat to, ze si udelal svou sichtu, dal si pivo za dve kacky a sel domu, kde mel navareno, nebo fakt nevim. Nedavno tady lumenn uverejnovala moje clanky o porodu, precti si tu cast o tom, jak rodily nase matky. Proboha, tehdy nebylo nic lepsi, proste nebylo! Uz jen proto, ze jsi nemel na vyber. Ze tehdy ses nemusel bat kazdeho kdo zazvoni?? Aha, takze nocni prepadovky estebaku neexistovaly. A ze starym rodicum nikdo nevnucoval vysavace? aha, zato jim sebral pudu a uspory. Ze nebyla lichva? Aha, no mozna proto, ze nebylo CO si kupovat. A tebe snad nekdo dneska nuti si brat pujcky? A ze nebyla nezamestnanost? aha, zato ecistovalo spoustu zbytecnych zamestnani, pracovat se muselo a pokud jsi nechtel, zavreli te. U doktora lidi mozna zdravili, ale taky se tech doktoru bali, neexistovala alternativni lecba, clovek nemohl rozhodovat o tom, co lekar udela s jeho ditetem, nemohl byt s nim v nemocnici. Rikas, ze my sme to nemohly zazit? Aha, no, ja se narodila v roce 86, a stihla jsem toho zazit jeste dost. Ve trech letech jsem byla v nemocnici, pripazovali me k posteli, rodice ke me nemohli a i kdyz jsem uz pak byla zdrava, domu me nepustili, bo se primar mstil a revers neexistoval. Rodice zkouseli kdejakeho znameho, aby me z te nemocnice dostali, neslo to. Dopovali me tam kdecim, abych lezela a neutikala. Jo, takhle skvela doba to byla!
  Dej si facku a vzpamatuj se!

 35. [44]: díky za názory a zkušenosti. Každý to holt má jinak. Já zažil jinou atmosféru a pocit ze života, než zažívám v tomto českém pokřiveném kapitalismu. Měj se.

 36. [45]: a jak je i dnes vidět, ne nadarmo se za komunismu říkávalo "Kapitalismus nezná lidskou tvář." – já už se o tom přesvědčil před několika lety.

  Raději bych "vytrpěl" pár omezení z vlády komunistů než podporoval to co je dnes. Jistě všechno má své klady a zápory, ale raději bych žil za komunismu.

 37. [42]: ale ty tady vyzdvihuješ věci, které s komunismem nesouvisí a je to pláč po "starších lepších časech". Jeď do Anglie, kde komunismus nebyl a lidi ti řeknou to samý. Dřív se k sobě lidi chovali pěkně, zdravili se atd. Úplně to stejný říkávali rodiče svým dětem v každé době. Tohle je normální sociologický jev. Doba se prostě mění, lidé jsou od sebe odtrženější, ale nemá to co dělat s komunistickým nebo kapitalistickým zřízením.
  Já tě nechci urážet, ale Onni se nedivím, že to nevydejchává. Já to taky vydejchávám jen těžko. Protože tvrdit, že za komunismu bylo cokoli lepší může člověk jen s velmi omezeným vnímáním světa. Ty jistoty byly iluzorní. A svoboda veškerá žádná. A je mi úplně smutno z toho, že místo toho, abys šel do té čekárny k doktorovi a všechny tam s úsměvem pokaždý pozdravil, tak tady dštíš síru na netu, jak jsou ti lidi zlí a bakaní, že nezdraví. Člověk musí začít u sebe, když chce něco měnit.

 38. [51]: stránky nemám. A proti výše uvedeným slečnám samozřejmě nic nemám. Jsem velmi tolerantní člověk. Dokážu pochopit názory jiných lidí, i když se všema nesouhlasím.

 39. [53]: jistě, to ani já proti nim nic nemám. Vidím, že bychom si my dva rozuměli. Nemáte na sebe nějaký kontakt ? Moje číslo je: 604 364 905 (v případě zájmu – díky)

  [54]: víte proč by mě tam neposlali ? Protože jejich vládě se já umím přizpůsobit. Jejich vládě ano… přeci jen mám své informace nejen od mamky, ale i od babičky a jiných (nejen) příbuzných. Jsem rád, že mám informace takzvaně z první ruky 🙂

 40. [48]: to vis ze jo, boze

  [54]: ja si prave myslim, ze pan Jindra byl v dobe komunismu se stranou v uzkem kontaktu, proto se taky mel tak dobre… Ale ne, samozrejme, komunismus byl uzasny, protoze se tehdy lidi zdravili, to da rozum

  A pan Lukas jako vzdy svyma nepodstatnyma blabolama jenom provokuje, stejne jako ze bude mit deti magickou cestou a cisarem bez bolesti 😀 se divim, ze za ty roky, co tady oxiduje, ho to jeste nepreslo, normalni lidi z toho vyrostou… holt schizofrenie je tezky problem

 41. [46]: Lukáši, ty bys šel do kriminálu mezi prvníma. Tvoje webovky o magii by ti zakázali a za tvoje názory bys skončil v komunistickém blázinci, což nebyl hotýlek na jaký jsi z dneška zvyklý, ale koncentrák plný utrpení. Dostal bys elektrošoky a do konce života bys slintal.

  Mimochodem víš jaký je rozdíl mezi názorem a faktem? Evidentně ne;)

  [50]: emoce už dávno rozdmýchané jsou. Já se nikoho nechci dotknout, fakt ne, ale ještě jsem neslyšela jediný argument, který by potvrdil, že za komunismu by bylo cokoli lepší, než dnes.

 42. [55]: Dobře, teď mi řekni, kde bys chtěl spíš žít v USA nebo na Kubě? 🙂 v Severní nebo Jižní Korei?
  Vidíš, komunismus by byl super, jako všechny ideologie (demokracie mezi jinými) ale problém je s tím, že nevydrží moc dlouho. Nemyslím to jen z hlediska společenského, ale hlavně ekonomického. Jak řekl někdo učený: "Režimy se nehroutí kvůli tomu, že jsou špatné, ale kvůli tomu, že bankrotují."

 43. [59]: nešel bych do kriminálu a víš proč ? Protože bych veřejně nijak nepůsobil. Jo děvče, musíš pracovat s takovým materiálem, jaký máš k dispozici (kdyby opět vládlo KSČ a jim podobní, okamžitě bych "zabalil svá fidlátka" z internetu a veřejně bych nedělal nic (akorát si doma psal pro sebe knížečky)

  [60]: já osobně jsem pro diktaturu, protože lidé neumí moudře nakládat s demokracií (stejně jako v Íránu, Iráku, Afgánistánu a tak dále – tam také neumí pracovat s demokracií byť jsou na tom hůř ještě než třeba v ČR)

 44. [61]: já nejsem pro diktaturu, ani pro demokracii (a v tom s tebou souhlasím)ale  pro monarchii, která je konzervativní v morálních zásadách ale liberální v ekonomické a hospodářské sféře – diktatura neposkytuje liberální obchod (výjimkou je kapitalisticky komunistická Čína), a proto  se zákonitě musí rozpadnout

 45. [61]: pak ze my sme naivni… lumencina dedu poslali do uranovych dolu za par letaku, co myslis, ze by udelali tobe, za tvoje knizecky? no, minimalne by byl od tebe klid…

 46. Za sebe jsem ráda, že jsem v té době nežila, a proto ji nechci ani nijak hodnotit. Ale vím, co mi říkali starší příbuzní a známí a podle toho fakt nebylo o co stát. Jestli to je pravda, tak nechápu, jak někdo může říct, že se tam chce vrátit. Když nadává, že jeho názory nikdo nebere vážně a přitom v té době by ho za ně rovnou zavřeli. Nebo nadává že se zdražily např. pomeranče a přitom chce zpátky dobu, kdy nebyly vůbec….
  P.S. Neměla bys zájem o výměnu odkazů?

 47. [63]: ano, kdyby ty knížečky byly veřejné… což by v takovém případě nebyly – takže bych byl v klidu

  nicméně na rozdíl od vás smrtelníků, já nemám obavy, co by kdo udělal mému fyzickému tělu (mám štěstí v tomto)

  [64]: jde vidět, že jste zmanipulována stejně jako většina zdejších lidí (nuže… nevadí)

  Na závěr bych jen dodal, že… vám se asi nebude moc líbit staro-nová politika Nového Olympu, který postupně rozšiřuje svou sílu a moudrost po celé této primitivní planetě 🙂

 48. [65]: chlapce, ty mas dost 😀 dodneska mam pred ocima jedno tvoje ego-self-propagacni video, s hodne uchylnymy zabery na sebe sameho, jakoby te najednou nekdo nacapal pri honeni, ale ty sis buhviproc myslel, ze vypadas zajimave, a jeste s tim elektronickym hlasem komentare, jako bys snad nekoho zajimal a chtel by o tobe nekdo tocit video. Joo, bavila se u toho pulka naroda. Koukam, ze se toho moc nezmenilo. Jen tak dal. 😀

 49. Tato diskuze je vskutku zajímavá. Bezmezná většina z vás neustále bojuje žabomyší válku. Zda je lépe nyní, či zda bylo lépe tehdy. Předem se musím, přiznat, že jsem se narodil po revoluci, tudíž si nedovolím objektivně hodnotit dobu, kterou jsem nezažil. (subjektivně si myslím, že je opravdu lépe nyní) Nikdo z vás se však nezabývá budoucností, co bolo bolo. My se z toho musíme poučit, to dobré převzít a to špatné zavrhnout. Dnešní stav není ideální, za svou osobu mohu říci, že je "katastrofální“. Neb nemá žádnou budoucnost. Nevidím, že by současný systém, měl nějaký cíl, který chce lidem dát. Jeho ideálů bylo prakticky dosaženo. My se nyní musíme zamyslet a s našimi poznatky a zkušenosti stvořit systém nový. Dříve, než se zase semeleme v nějaké strašlivé válce. Komunismus je mrtvý a zastupitelská demokracie vyprázdněná, to se týká i našeho ekonomického zřízení. Tyto systémy již nic převratného nepřinesou. Je nutno se zastavit a zamyslet. Neustálým hodnocením historie nemůžeme náš život posunout k lepšímu. Kde však hledat inspiraci? Podívejte se do přírody, ona je otevřená kniha a vždy je v jí odpověď. Ostatně její praktiky jsou ověřeny miliony let testování. Všichni bychom se mohli na této planetě mít dobře. Není to utopie, není to ani fantasmagorie. Pokud přijmeme fakt, že jsme součástí nějakého společenství a budeme v něm efektivně produkovat, dokážeme divy. Dnešní technologie a vědomosti to umožňují. Mnozí už i začali uvažovat, doporučuji se podívat na The Venus Project.

 50. [72]:Ve svých komentářích jsem se snažila poukázat na to, že demokracie nás dvakrát přivedla k totalitě a my jí pořád dáváme šanci, což je nesmysl. Souhlasím s tebou, že v přírodě je mnoho inspirace – obzvlášť pro nás by to mohla být normální konkurence, která nás bude vést dál a které tato společnost nedává šanci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.