Rasismus a „rasismus“

Znáte to – jdete si v klidu po ulici a proti vám se náhle objeví banda snědých, špinavých výrostků. Raději přejdete na opačnou stranu ulice, tašku s penězi a mobilem přitáhnete k tělu a snažíte se vytvořit mimikry. Běžná situace v českých, moravských a slezských městech – zejména těch, kde je větší koncentrace cikánů. Ale je špatný vztah k této nepřizpůsobivé skupině obyvatelstva rasismus? Já říkám, že ne.

Rasismus je diskriminace určitého člověka nebo skupiny lidí kvůli jejich rasovému původu, barvě pleti či národnosti. Ale kdo pozorně sleduje všechny zdroje zjistí, že při posledním sčítání lidu se k romské (slovo Cikán se jak víme nemá používat – proč to netuším) národnosti přihlásilo cca 12 000 lidí, což hrubě neodpovídá skutečnému počtu tmavších spoluobčanů. Když se tedy Romové/Cikáni necítí být Romy, ale Čechy/Moravany/Slezany, proč je tedy každý, kdo s nimi nevychází dobře nazván rasistou? Jsou přece Češi jako my! Mají mít stejná práva…a tedy i stejné povinnosti. Co je na tom tak divného?
Když Čech nedodržuje zákon, je potrestán pokutou či vězením. Když zákon nedodržuje Rom (ať už se ke své národnosti přiznal či nikoli) je méně persekuován, zejména proto, aby ti, kdo jej potrestají, nebyli nařčeni z rasismu. Tohle je špatně.
Co se s tím dá dělat? Možná nezavírat oči před problémy, nazývat rasismem jen to, co jím opravdu je a vyměnit politicky korektní mluvu za upřímnost. Doufám, že se toho v našem státě dočkám ještě za svého života.

5 komentáře “Rasismus a „rasismus“

  1. Cigáni jsou velký problém naší republiky a těžko s tím někdo něco udělá. Nejhorší je tzv. bílý rasismus a vztahovačnost těchto lidí. Nepřístojně zneužívají volnost ve státě, který jim poskytl vše a neoplácí jí ničím…Nazývají se podle toho, co se jim hodí…vypočítavá havěť! Za to, co si o nich lidé myslej si můžou zdaleka jen oni sami!

  2. Sirius: spíš bych to upřesnila, za to co si o nich myslíme může stát, protože to byl on, kdo dovolil, že můžou brát dávky a nemusí nemakat, oni toho jen chytře využili…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.