Proč jsou potřeba akce jako Prague Pride?

Před pár dny proběhl v Praze další ročník Prague Pride – festivalu, který má přiblížit veřejnosti LGBT (lesbian gay bisexual transgender) komunitu, zbořit mýty a postavit mosty. Přednášky a diskuze nechaly Čechy klidnými, ale karnevalový průvod způsobil hotové pozdvižení, jako bychom žili ve středověku a ne ve 21. století. Jsou to devianti, úchylové, je to humus, ať všichni zhebnou, co mají co pochodovat, buzíci zas**ní. Takových odporných reakcí byl plný internet, všechny diskuze a nebo třeba tento článek.
Je fakt, že mi smysl akce taky dlouho unikal, ale hodně jsem o tom přemýšlela a došlo mi, že takové akce jsou právě kvůli těmto reakcím. Protože česká společnost zdaleka není tak tolerantní jak se zdá a většina lidí říká mě tepolouši nevadí, ALE…

Dovolím si citovat přímo z webu Prague Pride, kde vysvětlují, proč tuto akci pořádají:
Proč vlastně pořádat Prague Pride?
Chceme otevírat témata související s postavením LGBT komunity a přispět k vytvoření skutečně tolerantní společnosti, kde se nikdo nebude bát přiznat svou sexuální orientaci.
Vždyť jsou ale Češi velice tolerantní národ…
Jsou, ale česká tolerance je spíše tolerancí ignorující. Dokud vás nebudeme mít na očích, je nám jedno, co děláte. Skutečná tolerance se ale ukáže až během osobního kontaktu. Prague Pride tu není jenom pro LGBT komunitu, je tu, aby seznámil širokou veřejnost s gay a lesbickou problematikou a upozornil, že LGBT menšina tu je a zaslouží si právo na život stejně jako každý jiný. Průvod a celý festival jsou otevřeny všem.
Není sobotní průvod hrdosti jen zbytečnou exhibicí?
Myslíme si, že není. Je nejviditelnější, i když ne jedinou, akcí celotýdenního festivalu. Důvod je prostý. Chceme, aby se LGBT komunita dostala do veřejného prostoru, protože je součástí celé společnosti. Chceme teplým festivalům ve světě ukázat, že i ten český dokáže být výrazný a že usiluje o rovná práva.
Ale proč tolik provokativních kostýmů?
Ty k prides patří po celé planetě. Průvod je oslavou pestrosti a rozmanitosti, fantazii se meze nekladou. V průvodu se ale také samozřejmě objeví lidé v „civilu“, kteří se nechtějí převlékat do kostýmů, ale chápou, že svou účastí dají jasně najevo, že jsou tolerantní a LGBT komunitu respektují. Připadá nám zvláštní, že s Prague Pride má tolik lidí problémy, zatímco silnice poseté billboardy s nahými ženami propagujícími všechno od aut po malířskou štětku, stovky masopustů po celé republice, kde se heterosexuální muži zhusta převlékají za ženy, nebo lidé v centru Prahy, kteří se svléknou do spodního prádla kvůli oblečení zadarmo, nikoho nešokují.
Myslíme se, že jednou za rok nejteplejší den v roce Praze a České republice určitě prospěje. Takže pojďte ven a přidejte i svou barvu!
A o tom to je – kdyby se jednalo o karneval pořádáný kýmkoli jiným, nikomu by kostýmy nevadily. Naopak. Ale jakmile se jedná o homosexuály, je oheň na střeše. Proč? Proč to lidem pořád tak strašně vadí?
Pořád slýchám, že nám gayové a lesby chtějí vnutit svůj „styl života“ nebo dokonce svoji orientaci. Co to je za nesmysl? Neexistuje snad na světě jediný homosexuál, co by chtěl heteráky předělávat na gaye – proč by to probohy měl chtít? Jediné, o co těmto lidem jde je, aby je lidi neutiskovali, aby nemuseli neustále čelit blbým kecům, nadávkám, odsudkům.
Mrzí mě, že si hodně lidí tento fakt neuvědomuje a nebo nechce uvědomovat. Jediné, co homosexuálové (a také třeba transexuálové) chtějí, je být sami sebou, aby mohli veřejně mít rádi koho chtějí a nebyli démonizováni jako největší zlo pod sluncem.
Nejvíc mě fascinuje slovo deviace – kurnik, lidi, copak homosexuálům jde jenom o postel? Ze všech stran sláýchám, že to jsou ti chlapi co šukají chlapy. Ale nejde jen o sex probohy! Jde taky o lásku a o to, že tito lidé prostě necítí lásku ke stejnému pohlaví. A je láska deviací? Odkdy?
Na jednu stranu se mi líbí, že Prague Pride rozdmýchala tyto vášně. V plné nahotě se odkryla česká – očividně velice netolerantní – společnosti, která se má ještě co učit. A lidé měli možnost se zamyslet, zda jim homosexuálové skutečně tolik nevadí, jak často tvrdí.
A na závěr ještě pár faktů pro diskutující, co se budou chtít hádat:
homosexuálové nechtějí, aby ostatní byli taky teplí
homosexuálové si nemyslí, že jsou lepší než ostatní
homosexuálové chtějí mít rádi lidi stejného pohlaví a nechtějí, aby s tím měla společnosti problém
homosexualita je vrozená a není nakažlivá, ani nevzniká výchovou
AIDS není jen výsadou homosexuálů a nepřenáší se dotykem
jste-li muž, gay vás znásilní ze stejnou pravděpodobnosí, jako že hetero muž znásilní nějakou ženu
Další články k tématu:

78 komentáře “Proč jsou potřeba akce jako Prague Pride?

 1. Mně nejvíc vadí, že se vytrácí intimita.
  Zkus na tu akci podívat prizmatem starého věřícího člověka.
  Prezentovat se bulvárním způsobem mi přijde nevhodné.

 2. Pěkný článek… Ale myslím, že hlavně tedy mladá generace už neberou homosexuály jako někoho, kdo se nějak odlišuje… Spíš je to záležitostí starší generace

 3. Podotýkám, že zastávám heslo "být gej je oukej" a jeden z mých nejlepších přátel je homosexuál – beru to úplně normálně, nevadilo mi ani když se se svým přítelem předemnou políbili nebo hladili (ostatně tak, jak kterýkoli jiný heterosexuální pár)…

  Ale nějak mi tenhle pochod přijde kontraproduktivní. Stejně tak jako pochody vegetariánů/veganů (sama jsem vegetarián z přesvědčení).  "Hele, všichni se koukejte, jak jsem jiná a respektujte mě!" Těm, co jsou "jedno" a neřešej to to bude "jedno" dál a ty, kteří je nemají rádi, ještě víc naserou.

 4. Vždycky mě hrozně dostává, když vidím, čtu nebo se přímo účastním diskuse na toto téma, jak to všem „nevadí“. Ale skoro vždycky je to jedno a to samé. „Homosexuálové mi nevadí ALE!“ jakmile za tuhle větu někdo doplní nějaké svoje ALE, zjišťuju něco úplně jiného. Homosexuálové jim nevadí, když je nemají na očích, když se na ně nemusejí dívat, zkrátka když se jako homosexuálové chovají jen někde v soukromí. A to vážně neznamená, že to lidem NEVADI!  A tady už bych trochu reagoval na jeden komentář pod tímto článkem.

  Souhlasím, že je to spoustě lidí „jedno“. Ale to, že je jim to  „jedno“ se projevuje právě tou pasivní tolerancí o které píše Lúmenn. Neřeší to, snaží se předstírat, že homosexuálové vlastně neexistují, a budou to respektovat do té doby, než nějakého homosexuála uvidí jak se chová jako homosexuál – čili pro něj naprosto přirozeně. A akce jako Prague Pride jsou právě od toho, aby vzbudili takové pozdvižení. Protože se tak ukáže, jak jsme jako národ vlastně netolerantní a kolik je tady lidí, kterým to „nevadí“ s tím schovaným ALE!

  A právě proto, si nemyslím, že je nějak kontraproduktivní, když homosexuálně orientovaní lidé výjdou do ulic a prezentují, že jsou jiní a chtějí být nejen naoko respektování ale přijati, jako normální lidé. Onen hrozně rozšířený strašák o tom, jak vás znásilní homosexuál je zakládán na případech, které se staly a stávají ve věznicích. Přečtěte si to znova. Ve VĚZNICÍCH. A samozřejmě se na takové místo můžou dostat i úplně neviní lidé, ale zvláště v těch přísně hlídaných věznicích jsou lidé, kteří zkrátka neumějí žít ve společnosti, jsou tam násilníci, vrahové a podobně. A homosexualita není výsadou hodných, spořádaných a slušných lidí ani násilníků a vrahů. Homosexuálové jsou v obou skupinách.

  A stejně jako normální heterosexuální muži neznásilňují ženy na potkání, stejně tak normální homosexuál nebude nikoho znásilňovat. Jenže do věznic se právě dostávají taková individua, která se zkrátka neumí ovládat a tak proč by jim mělo jít ovládání svého sexuálního pudu?

 5. [6]: A to já se na ně klidně dívat budu, protože mi je to právě úplně jedno, nevidím na nich nic divného/výstředního/ujetého/nemocného/vyjímečného/originálního – a možná proto, že to beru takhle "normálně" mi přijdou praštěný takový pochody. Možná, kdybych kolem sebe měla homofoby a trpící gaye a lesby tím, že je společnost nebere, tak se na to budu dívat jinak, ale s nikým takovým jsem se nesetkala, a že se na toto téma často bavím s různými věkovými kategoriemi.

 6. Bohužel z vlastní zkušenosti musím oponovat názoru, že neexistuje žádný homosexuál, který by chtěl předělávat hetero člověka na homo. Existuje, znám to ze svého blízkého okolí.
  Proti homosexuálům nic normálně nemám, přesto mi přišlo, že na tomhle pochodu ta prezentace byla trošku zvrácená a nevhodná.

 7. Letos jsem se konečně průvodu účastnila a musím říct, že jsem dosud nezažila tolik tolerance a radosti ze samotného bytí. Bylo strašně milé sledovat, jak jsou všichni nadšení a užívali si to.
  Pochod a doprovodné akce beru prostě jako osvětu, ne nějakou exhibici nebo bulvární prezentaci. Průvod je avizovaný jako maškarní, takže je jasné, že bude pro většinu lidí "trochu příliš", ale kolik lidí ví o všech těch doprovodných přednáškách, etc…
  Politické, hudební či jiné sešlosti také nikoho nepobuřují, tak proč by měla tato.

 8. [2]: doufám, že jako exhibicionismus bereš i všechny reklamy s polonahými ženami, karneval například v Riu a dalších jihoamerických státech, že tě pobuřuje jakýkoli veřejný projev sexuality v médiích nebo na internetu. Pokud ne, pak jsi homofob;)

 9. Proč jsou potřeba akce jako Prague Pride? Aby sme videli, že ľudská rasa si nezaslúži prežiť. (však HIV im to spočíta 🙂

  Tolerujem slušných homosexuálov držiacich sa za ručičky,… ale nie takéto nechutné pochody "hrdosti". Či už sú to homosexuáli alebo feministky s holými vemenami, je to hnus, je to ostuda…  i pre samotných homosexuálov, mnohí z nich sa tomu radšej vyhýbajú. Celkovo, akékoľvek pochody majú potrebu organizovať väčšinou len rôzny extrémisti, fanatici a úchylný exhibicionisti čo majú potrebu zviditelnovať sa.

  Civilizácie, ktoré stratili zábrany a podľahli zlu a zvrátenosti, zanikli. To isté čaká aj túto našu.

 10. [11]: doporučuju se podívat na tu diskusi a bodování komentů, dost to vypovídá o tom, co si normální lidi myslí. Jsem rád, že si ještě všichni nenechali vymýt mozek homo propagandou. Pod rouškou tolerance se nám cpou rozkladné ideologie jako multikulti, homo, femi. Komu to slouží se musí zvídavý člověk ptát, ne slepě skákat na lep. Jednou ti to snad dojde.

 11. Bereš to moc agresivně. Komu se nelíbí Prague Pride, je automaticky homofob? To je přece pitomost.

  S LGBT komunitou nemám nejmenší problém. Přesto se mi PP nelíbí. Ne kvůli myšlence, kvůli provedení. Ve výsledku je vlastně kontraproduktivní.

 12. Je to jenom o zvyku jako ostatně většina věcí na světě. A stejně jako lidem trvá hodně dlouho než se přestanou stydět za návštěvy u psichiatra, stejně tak jim budou ještě dlouho trvat než si zvyknou na v článku uvedené věci 🙂 Ne nadarmo se říkává "všechno má svůj čas" 🙂

 13. Sice jsem na průvodu nikdy nebyl, ale taktéž se mi spíš nezamlouvá, a to i přesto, že proti LGBT lidem vůbec nic nemám (sám mezi ně totiž patřím). A nejsem jediný – znám docela dost homosexuálů, kteří ten průvod prostě nechtějí.

  Jak píšeš v článku – ano, kostýmy k tomu patří… Na druhou stranu aby tam nějaký dědek v latexu mlátil jiného nahého dědka bičem, to už mi přijde doopravdy trochu moc (a nevadí mi to proto, že je to gay věc, i kdyby to bylo na pohádkovém festivalu a nahý vlk by tam mlátil Karkulku, vadilo by mi to taky).

  A taky mi přijde, že docela dost lidem, kteří jsou proti LGBT, ani tak nevadí přímo homosexuálové, jako zrovna ten průvod. Já chápu, že je to proto, aby se zvýšila tolerance, ale taky chápu, že to hetero lidé můžou brát jako provokaci.

  Mám prostě zatím na PP rozporuplný názor, možná ho změním, až/pokud se někdy zúčastním. Zatím si myslím, že ta tolerance by se dala zvýšit i jinak, například mluvením o tomto tématu ve školách a ne jen zmíněním "homosexualita = deviace, muž na muže".

  PS pro ostatní diskutující: Ty komentáře v diskuzích na zpravodajských portálech jsou absolutně nereálné, to, že to má 200 lajků přece neznamená, že si to myslí většina lidí. Homofobové jen mají potřebu se vyjadřovat virtuálně (místo aby toho, aby si na tom internetu našli, jak to s tou homosexualitou skutečně je)…

 14. Taky nemám PP ráda, přestože mám homosexuální kamarády a když vidím dvojici gayů nebo lesbiček třeba v metru, většinou si říkám, že jim to sluší, že spolu vypadají kolikrát lépe a zamilovaněji než kdejaký hetero pár. Nechápu ale tu potřebu někomu cpát svojí sexuální orientaci a taková akce by mi úplně stejně vadila, kdyby ji dělali heteráci.

 15. [17]: přesně tak, pedofilové mi nevadí a neodsuzuji je. Koho odsuzuji jsou lidé, co ubližují dětem, ať jsou pedofilní nebo ne. Je obrovským mýtem že pedofil = násilník, naopak, 90% pedofilů za celý život žádnému dítěti nijak neublíží.

  [13]: jsem za svůj vymytý mozek vděčná. Jinak bych přišla o několik úžasných přátel – homosexuálů. Nebudete tomu možná věřit, ale oni jsou úúúúplně normální:)

  [16]: taky chápu, že to někomu může vadit a nahatýho dědka, co mlátí někoho bičem jsem na fotkách viděla a to na ulici samozřejmě nepatří. Ale sexualita se pořád propaguje ve všech médiích, na billboardech a to nikomu nevadí. Kostýmovaný průvod tolerance ale lidi nemůžou rozdýchat. Není to trochu pokrytecké?:)

 16. [19]: ne, stále to nechápeš. Mít pár přátel či známých z této komunity mi nevadí. Jednoho znám ze ZŠ, další je v práci. Nevadí mi ani trochu. Oba to řeší v soukromí a nijak to nikomu necpou, jsou to slušní lidi. Co mi vadí, je ten humbuk kolem, exhibicionismus, v médiích doslova adorace této úchylky, cpou to už malým dětem. Asi nevíš, co zavádí v německých školkách. Aby se tam chlapečci   povinně mazlili ve zvláštním koutku. Ve Francii už chtějí rušit i pojmy jako matka a otec a směřuje to k bezpohlavní uniformitě. Rodič číslo jedna a rodič číslo dva. Nejhorší je, že jo to cílené, je to jeden z mnoha kroků NWO. Ale o tom si musí lidi sami zjišťovat, to se v masmédiích nedozví. Tam máš jen propagandu. Juvenilní justice s tím velmi úzce souvisí. Násilné odebírání dětí pod vymyšlenýma záminkama a rodiče to nesmí nikde zveřejnit, nemají žádné zastání, nevidí svoje děti roky nebo taky nikdy. Obrovské počty lidí kvůli tomuto spáchali sebevraždu. Ale v dotyčné zemi se o tom nenapíše, nesmí. Je toho hodně. Ale pokud budeš mít růžové (homo) klapky (to byl vtip), tak se to ani nedozvíš nebo ani nebudeš chtít vědět. Dienstbier a Šabatová v tom jedou taky, mají tu agendu prosazovat u nás. Teď tlačí adopce dětí homosexuálům, přitvrzení v čachrování s dětma, placené pěstounství, odebírání dětí. Naprosté bezpráví posvěcené státem. Šabatová jela i v případu Aničky Škrdlové z Kuřimi, kryla to, pomáhala vytvářet identitu. Teď je z ní kozel zahradníkem. Ne náhodou.

 17. [21]: jenomže to podle mě zase mícháš hrušky s jabkama. Neřeším masmédia, řeším to, že nevidím nic špatného na tom, když někdo pochoduje, aby podpořil toleranci. Průvod totiž nebyl jen pro gaye a lesby, ale pro všechny lidi.
  Na adopcích taky není nic špatného, protože adoptovat dítě může jednotlivec bez ohledu na svoji orientaci, ale člověk v partnerství již nemůže – a to je špatně.
  Jenomže stejně je špatně jakékoli násilí, odebírání dětí pod záminkami a podobně. Zlo ale netvkví v lidech, co jdou průvodem, ani v lidech, co prostě a jednoduše jsou teplí. Zlo je v těch, kteří cokoli zneužívají ve svůj prospěch. Gayové a lesby prostě jen chtějí mít stejná práva, jako heterosexuálové. Cokoli nad tento rámec je špatné a probíhat by to nemělo. Stejně jako přehnané potlačování tzv. "diskriminace" atd.
  Nejsem ovlivnná propagandou, ta je mi ukradená, prostě jen věřím ve svobodu jedince.

 18. Tieto pochody homosexuálov nám vnútila EÚ, (a chcú ich vnútiť aj ukrajine, ak chce do EÚ) a tiež zamorili európu moslimami, ale prečo? Je tam skrytý zámer, zas len súčasť nejakých chorých plánov EÚ a USA.

  Inak Lúmenn keď vyhladávaš články na náckovských weboch tak sa nediv že sa tam nadáva na homosexuálov. Velička je typický nácek a tie články potom aj tak vyzerajú, ešte jeden od nich: http://www.nekorektni-tv.cz/?p=15102

 19. [22]:
  Vskutku pochod podporuje toleranci?
  Z dějin se lze poučiti, že za takovými pochody vždy stojí něco jiného.

  Přijde mi, že ten pochod  NEPODPORUJE toleranci, ale že si VYNUCUJE.

 20. [25]: neříkám, že je to normální;) Jen říkám, že je neodsuzuji a nepovažuji je za devianty. Pochopitelně jim nelze dát stejná práva jako homosexuálům – protože dítě nemůže být objektem sexuální touhy ani vstupovat do vztahu s dospělým. Přesto je vhodné těmto lidem pomáhat udržet své sklony na uzdě a žít co nejnormálnější život bez společenské šikany, pokud se jejich orientace provalí.

  [24]: kamarádka lesbička se zná osobně s pořadateli tohoto pochodu a těm lidem jde jen o to, udělat vzdělávací akce a pochodem upozornit na to, že LGBT lidé existují a mají své místo v naší společnosti. jakékoli jiné motivace tam vidí jen ti, co je vidět chtějí.

 21. [26]: Deviace je odklonění od normy. Takže pokud to nepovažuješ za normální, musíš to považovat za deviaci. Já jsem taky pro to, aby mohli žít život bez šikany, ale musí se také léčit. Nedokážu si představit, že třeba pan učitel na prvním stupni základní školy se přizná, že je pedofil, a všechny to nechá klidným. Tak to nikdy nebude. Kdybych byla matka, nechtěla bych, aby se tam mé dítě učilo ze vzhledu na to, co mu hrozí. Tak to bude vždycky, některé věci se prostě nikdy nezmění.

 22. K nám do bytovky se taky nastěhovali dva gayové. Abych řekla pravdu. Normálně si chodí po vsi, slušně zdraví a jsou normální. Takových, kdyby tu bylo třeba sto nebo dvě stě, tak by to bylo taky v pořádku.
  Ale kdyby mi pod okny prošel pološílený dav v příšerných kostýmech nebo nedejbože nazí, tak by mě to asi rozčílilo do nepříčetnosti. A bylo by mi úplně jedno, jestli by to  byli heterosexuálové nebo hoosexuálové. Já nesnáším řvoucí davy. Jednou za rok je u nás masopust a člověka to úplně vykolejí. Chová se to jako zvěř, ožralý je to, tříská to na vrátka, střílí petardama, přepadává to slušné náhodné kolemjdoucí, plaší to psy. Sakra, ať jsou rádi, že jsem dobrák a nevlastním brokovnici.

 23. [27]: jistě, oukej, je to odchylka od normálu, jen deviace mi přijde pejorativní. Léčit se pedofil ale nijak nemůže, je to vrozená sexuální orientace a tudíž neléčitelná. Jenomže to je právě těžké – pedofilní člověk není ihned násilník, to je stejné, kdybys řekla, že tvá dospělá dcera nebude pracovat v kanceláři s mužem, protože by ji mohl znásilnit. Pravděpodobnost je tam úplně stejná. Bohužel se ve společnosti rozšířil názor, že každý kdo zneužije dítě, je pedofil – jenomže až 75% útoků na děti spáchají lidé, kteří pedofilní nejsou, jde jim jen o bezbrannost oběti a nízké riziko postihu, protože dítěti mohou snáze vyhrožovat, aby mlčelo.

 24. [29]: Existují léky, které tlumí libido. Samozřejmě, že vyléčit se to nedá (špatně jsem se vyjádřila), ale tlumit se dá.
  Takové lidi považuji také za pedofily, jelikož neznám normální lidi, kteří se dokáží vzrušit při pohledu nebo pomyšlení na děti.
  Sama si řekla, že dítě je lehčí umlčet, takže tvůj příklad s dospělou dcerou není na místě.

 25. [30]: to jistě, ale to není léčba pedofilie, je to jen prostředek, který má člověku zabránit, aby někomu ublížil. Násilníci se nevzruší při pohledu na dítě, ale při způsobení utrpení, často jim stačí zmrzačit zvíře (a mnoho sériových vrahl na tom začínalo) a to nejsou zoofilní, vzrušuje je pocit moci a ubližování.
  Ten příklad na místě ale je, protože pravděpodobnost že pedofil znásilní dítě je stejná, jako že hetero muž znásilní ženu.
  Jinak doporučuji tyto webovky: http://www.pedofilie-info.cz/.
  Víc bych toto téma nerozpitvávala, protože není tématem článku.

 26. Tak se mi zdá, že se tu dohadujete zbytečně. Podle mě PP nepodporuje toleranci, spíš naopak. Češi byli vždy k novým věcem (a myslím že nejen češi ale i ostatní národy) odtažití a dlouhé časy je nemohli snést.
  Většina těch, co nemají rádi tuto komunitu, mají prostě zažité předsudky, které jim jen tak z hlavy nikdo nevymaže. Ani protesty, ani články, ani PP.
  A právě PP rozdmíchává všechno, co většinou lidi drží v sobě. Jak tu bylo řečeno, nikdo komunitu moc neřeší pokud svou sexualitu nikomu nevnucují (to že se v médiích objevují nahé ženy atp.. je věc jiná, protože média jsou beztak zaměřená na většinu, tedy heterosexuály)  a užívají si ji v klidu doma, jako každý normální člověk.
  Ale pokud se to neustále omílá, pochoduje se v kostýmech, každému člověku s předsudky se automaticky vybaví hříšnost, a že "to tak nemá být".   Jak se říká, nechtějte dráždit hady bosou nohou.
  K pedofilii se vyjadřovat nebudu, protože má autorka scestné vnímání reality. Není to "jen mít rád" vždy je tam sexuální podtext. A k sexu děti nejsou způsobilé. Mimoto pedofilie je uznaná jako deviace, takže bych raději pomlčela..

 27. Celou diskuzi jsem nečetla, ale mám to stejně jako K. Já ty průvody taky asi nechápu. Stejně jako veganské nebo vegetariánské. (Nemluvím o přednáškách u všech těchto akcí.) Pro mě, i když to tak nejspíše není myšleno, to vypadá, jako by zdůrazňovali svoji odlišnost a chtěli dát najevo, že jsou lepší, ať už vegani, nebo homosexuálové.
  Nějaké demonstrace na zlepšení práv ale samozřejmě vítám.

  A přílišné ukazování sexuality v dnešní společnosti je samozřejmě problém, který ale s tímto tématem nemá moc společného.

 28. Nemám proti ním nič. Bohužiaľ som z tých, ktorí sa na to dívať nechcú. Nechcem sa dívať ani na heterákov ako sa na ulici muckajú alebo ošahávajú za prdel. Tieto veci patria do súkromia a basta. A je jedno, kto má akú orientáciu, verím, že láska je krásna vždy a je jedno, ku komu.

 29. No jako…. Já jsem tolerantní dost, nikdy jsem s homo neměla problém, jsou to slušní lidé – můj učitel němčiny byl gay, moji dva sousedi jsou gayové, další soused taky, bývalý spolužák… Ale na tomhle průvodu mě zděsily některé fotky kostýmů… Promiň, ale jestli chtějí dát najevo, že je to normální, tak by mělo přijít srovnání – děláme snad my "hetero" taky podobné festivaly? Homosexuálové mi vadí jen ti, kteří se potřebují zviditelňovat, což někteří opravdu v krvi mají. A způsob, kterým to dělají, by mi vadil i u jakéhokoliv heterosexuála. Takže je to spíš otázka chování než orientace. Spíš než průvod za spravedlností to vypadá jako průvod lidí oblečených jako šlapky. Pardon.

 30. PP je mi naprosto volné, nevidím v něm žádný hlubší smysl…co se homofobie týče, tak kdo je homofob je homofobem, ať už PP je nebo není…sexuální orientace (jakákoli) je něco, co vnímám jako ryze soukromou věc…Celkově mi přijde, že problém není homosexualita, ale kolik intimností snese česká veřejnost vídat na ulici…a je jedno, zda jde o hetero páry či homo páry…problémem jsou "intimnosti na veřejnosti", které zákonitě budou pobuřovat starší ročníky ("to se za nás nenosilo" či mravokárce "nechte si zkoumání mandlí na doma")

 31. Homofób nebude vnímat takovej průvod jako osvětu, ale jako provokaci. Člověk uvědomělej naopak nepotřebuje takovejhle tyjátr. Pravda leží někde mezi.
  Průvod mi v dnešní době přijde úplně zbytečnej a zacílenej na nikoho. Jestli máme vnímat homosexualitu normálně, proč je nejzářnější příklad její prezentace duhovej průvod? Vážně všichni teplouši milujou barvičky? Existuje taky pochod heterosexuálů?
  Já to mám za přežitek a jednu velkou miskomunikaci…

 32. Môj názor je takýto: nevadia mi pochody. Ale niekedy mám pocit, že to občas niektorí preháňajú a sami na seba a ostatných v komunite hádžu zlé svetlo. Lebo keď sa niekto promenáduje s holým zadkom tak sorry, mne by sa to nepozdávalo či je to homosexuál alebo heterosexuál. Proste chcú poukázať, že sú tiež len normálni ľudia, len na tých pochodoch to zvyčajne tak nevyzerá a pre niekoho nezainteresovaného to vyzerá dosť hmm…divne  a výstredne a neberie to ako nejaký "karnevalový prievod" a myslí si, že takí ľudia sa tak aj obliekajú/chcú obliekať a podobne. A niekedy mám pocit, že ľudia berú výstrednosť ťažšie než samotnú orientáciu. 😀

  Súhlasím s K. [5]: s tým druhým odstavcom.

  Ale na druhej strane chápem prečo sa konajú pochody…len fakt dúfam, že  sa dožijem aj doby, kedy nejaký pochod nebude potrebný a kedy sa nikto nepozastaví nad tým, že je ten druhý gay alebo lesbička alebo čo ja viem čo.

 33. Všichni jsme lidi a je mi úplně jedno, jakou má kdo orientaci. Neodvrátím se jenom z toho důvodu, že se předemnou dva kluci líbaj.
  Na orientaci nezáleží, záleží na tom, jestli je ten člověk úplnej debil, nebo ne.

 34. Ach, opět tolik to rozdmýchávané téma 🙂 mně se takové pochody docela zamlouvají, nemám nic proti tomu. Dokonce bych se na to jednou chtěla jet podívat ze zvědavosti.
  Přemýšlím, kde jsi ten článek na který tu máš odkaz, vyštrachala. Ty stránky ani neznám 🙂 nevím, já jsem stejně překvapená, že tolik lidí proti tomu tak vystupuje. Možná jsem vychovávaná ve společnosti, která se k tomu takhle nestaví.
  Já jsem se s netolerancí a nepřijetím do společnosti potýkala hodně dlouho. Když se změnilo prostředí, změnilo se to. Proto jsem pro tyto akce jako takové pochody, zviditelnění různých subkultur a studování psychiky menšin v našem státě a proč to dopadá tak jak dopadá.
  Pokud jde o starší generace, tak o tom nemluví a když jsou k tomu vyzvány je jasné, co přijde, když během jejich mládí to bylo zakázané. Jenže mně zarážejí mladí, setkala jsem se dost silným odporem proti homosexualitě a bylo mi to líto, protože my v tom případě nejsme ani o trochu lepší a nemůžeme dokázat, že tak ztraceni zase nejsme…

 35. Nejlepší by bylo, kdyby najednou všichni netolerantní zjistili, že jsou homosexuální. To je podle mě jediná cesta, jak jim ukázat, že gayové a lesbičky jsou naprosto normální lidé.
  Ještě vtipné jsou ty názory, které tu vyvracíš-že homosexualita je zapříčiněna výchovou a tak. Jak tohle může říct rozumný dospělý člověk?
  Skvělý článek, pravdivý.

 36. Rada by som sa na takýto pochod prišla pozrieť, pretože podporujem "zrovnoprávnenie" homosexuálov.
  Nechcem tým povedať, že im zákon uberá nejaké práva, ale ľudia to občas robia. 🙁

 37. Z jedné strany my jich je vlastně líto, že jim většina lidí nadává, ale z druhé strany nemusí se oblékat do tak provokativních kostýmů a vůbec prostě nevím co si o tom mám myslet.

 38. Z hlediska zcela osobního – je mi úplně fuk, zda se jedná o reklamu zakládající si na předvádění takřka či zcela nahého, (pře)vyretušovaného ženského těla, nebo o homosexuála, který se záměrně ukazuje uprostřed ulice tak, jak jej pánbůh stvořil, případně o heterosexuála, chodícího po městě v rozhaleném županu. Jsem tvor, který všechny tyto případy považuje za přehnané a prvoplánovitě šokující. Každý ví, co tam dole mají dívky a co chlapci. Pochybuji, že u homosexuálů se to nějak liší. (Wikipedie: "Sexuální orientace je vrozená vlastnost člověka předurčená komplexní souhrou genetických faktorů a raného děložního prostředí nezávislá na osobní volbě jedince.")
  O PP jsem toho doteď mnoho nevěděla, tak jsem si něco málo našla a přečetla, včetně diskusí a článků, na něž odkazuje Tvůj článek, Lúmenn, a komentáře pod ním. Myslela jsem, že jde jen o pochod s prapory a vlajkami a nápisy a hromadou sluníčkovejch lidí – v takovém případě bych nechápala, jak k tomu může mít někdo odpor -, jenže to koukám bylo mylné přesvědčení.
  Jiní již zmiňovali, že pravda je někde uprostřed, že jim vadí především ten exhibicionismus. Zastávám názor, že PP není zbytečný, a mě osobně v Praze těšilo potkávat dvojice omotané duhovou vlajkou a budovy, jejichž stožáry zdobil týž symbol; ale rozhodně by se na to dalo jít mírnější formou. Ono by úplně cokoliv probíhalo mnohem odlehčeněji, nebýt extremistů, i když uznávám, že člověk také nesmí vidět jenom je, protože nikdy nezmizí – nejsme přece všichni stejní, nejsme vychováváni stejně…
  Abych to shrnula: Nebýt některých přehnaných projevů, pro PP bych byla všema deseti, takhle musím jeden prst ubrat.

 39. krásný článek. Vždy, když si přečtu nějaký pozitivní článek na tohle téma, tak mě to strašně potěší a dodá mi to odvahu .) Rozčiluje mě, jak jsou lidi, kteří nás nemají rádi absolutně slepí. Vždyť my jsme na pochodu vůbec nedělali nepořádek. To ti co jsou proti nám si sedli radikálně doporostřed průvodu. A co jsme udělali my? Maximálně jsem slyšela jednu paní, jak jim řekla v klidu, že by možná měli odejít, zvednou se a opustit pride. Ne oni zatrojčeně seděli na silnici a musela je odvést zásahovka. Kdo teda potom způsobuje na takových akcích problémy? Chceme jen žít…
  pardon… trochu jsem se rozvášnila .D jen stále kroutím hlavou nad tou slepostí.

 40. oh, ty pi*o…. ten článek na který jsi sem dsla odkaz. To je hodně velká síla o.O jaký devianti? jaké zrůdy? zrůda je maximálně ten kdo to psal! Takový člověk si neuvědomuje, že i my máme srdce a že nás takový článek taky zasáhne. A ta anketa? 8 567 lidí hlasovalo z toho 8 219 lidí bylo pro to aby se pride nekonal? Většina? to bolí,… fakt to hrozně bolí u srdce. Proč máme být špatní za to, jak jsme se narodili?…

 41. …a všichni ještě stále tvrdí, že homofobie u nás přece není. Opravdu mne dostal článek, na který jsi dávala odkaz. To je jako myšleno vážně?!
  Když však někteří mají potřebu si svou orientaci dokazovat tím, že se Prague Pride zúčastní, nemám s tím problém.

 42. Předně – svůj názor k tomuto jsem vyjádřil už zde: http://baywatchnights.blog.cz/1408/pruvod-hrdosti-aneb-opakuje-se-kdo-nejde-s-nami-jde-proti-nam

  A teď k tomuto článku:

  "Přednášky a diskuze nechaly Čechy klidnými, ale karnevalový průvod způsobil hotové pozdvižení, jako bychom žili ve středověku a ne ve 21. století."

  Proč by se muselo lidem ve 21. století automaticky všechno líbit, proboha?

  Jestliže akce konané "v ústraní" nechaly lidi klidnými, tak zjevně právě proto, že jsou konané v soukromí stejně tak, jako se "v soukromí" konají i intimní věci (související právě se sexuální orientací)?

  "Jsou to devianti, úchylové, je to humus, ať všichni zhebnou, co mají co pochodovat, buzíci zas**ní."
  Takových reakcí byla – co jsem tak sledoval – spíše menšina; značná část byla ve smyslu "respektuji jejich orientaci, ovšem netřeba kvůli tomu konat nějaké pochody, i s přihlédnutím k tomu, že v ČR tato skupina lidí nijak diskriminována není".

  "Protože česká společnost zdaleka není tak tolerantní jak se zdá"
  A kde MUSÍ začínat a končit tolerance společnosti? Musejí lidé tolerovat vše, byť to odporuje jejich žebříčku hodnot, založenému například na konzervativních hodnotách nebo náboženském přesvědčení?
  (myšleny zejména ty veřejné projevy)

  "homosexuálové nechtějí, aby ostatní byli taky teplí
  homosexuálové si nemyslí, že jsou lepší než ostatní
  homosexuálové chtějí mít rádi lidi stejného pohlaví a nechtějí, aby s tím měla společnosti problém
  homosexualita je vrozená a není nakažlivá, ani nevzniká výchovou
  AIDS není jen výsadou homosexuálů a nepřenáší se dotykem
  jste-li muž, gay vás znásilní ze stejnou pravděpodobnosí, jako že hetero muž znásilní nějakou ženu"
  S tím druhým tvrzením si, v případě některých afektovaných gayů, nejsem úplně jist.

  Také je potřeba rozlišovat pojmy "homosexuál" vs. "osoba chovající se homosexuálně" (podobně jako prý skuteční "diagnostikovaní" pedofilové nejsou těmi, kteří děti zneužívají); viz např. vězni, kteří jinak jsou orientováni heterosexuálně, jenže ve vězení je všechno jinak…

  "V plné nahotě se odkryla česká – očividně velice netolerantní – společnosti, která se má ještě co učit."
  Jojo, stejné "ještě se máme co učit" jako v otázce "tolerance" vůči náboženským menšinám (jestliže se mi hnusí pohled na zcela zahalenou muslimku jdoucí po ulici, tak jsem fujfuj nábožensky nesnášenlivý?; tedy z principu stejná otázka "veřejného projevování" jako s tou homosexualitou) apod.

 43. [47]: Jedná se o web soustřeďující a píšící pro nesnášenlivé lidi, je tedy pochopitelné, že hlasovat budou především oni. Názory na celou vaši komunitu posuzuj podle lidí, kteří nevyhledávají spory, mají určitý nadhled a vědí, oč vůbec kráčí.

 44. Průvod hrdosti jsem absolvovala spolu s mým kamarádem, který se hlásí k bisexualitě, minulý rok. Pár dní poté jsem však na akci změnila poněkud názor. Ano, je jistě důležité ukázat společnosti, že tito lidé jsou její součástí a jsou to naprosto normální občané, jako zbytek nezúčastněného města. Avšak nesdílím způsob, jakým je akce pojatá, zdá se mi, že si svým výzorem protiřečí.Dokázat cíl akce způsobem, že se homosexuálové apod. navléknou do kostýmů, které v běžném životě nenosí (a to ani do postele)? Působí to na mě ve finále tak, že ze sebe komunita LGBT dělá šašky (byť jimi skutečně nejsou) a pak je tedy laická veřejnost jako šašky bude i vnímat. Není náhodou cílem dokázat, že se jedná o normální lidi a že je diskriminace kvůli sexualitě mimo mísu? Tak pardon, ale tímhle způsobem spíš ty zabedněnce v jejich myšlence pouze utvrdí, což je velká škoda… Za pravdu mi mimojiné dali i někteří homosexuálové.

 45. Jsem gay a přítelem nemáme rádi akce jako jsou Gay Pridey nebo podniky zaměřené na gay komunitu. Nerozumím tomu, proč takové věci existují. A opravdu mi není příjemné, když je Gay Pride, buzničky se svlečou do upnutých slipů, pomalují se barvami, posypou třpytkami, nasadí křídla a vyrazí do ulic, aby nás jako lidi přestali diskriminovat (?!) Snad nejsme jediní, komu to přijde absurdní.
  Obecně vzato nerozumím, proč mají všichni stále takovou potřebu tyhle osobní záležitosti hlasitě řešit. Nebudu říkat, že je to k ničemu, to určitě ne. Naopak mě to vcelku kvalitně omezuje v životě – díky, dobrá práce. Ale viděli jste už nějakýho kluka, heterosexuála, jak nervózně předstoupí před rodiče a říká: "Mami, tati… líbí se mi holky" ? Protože já ne. A dokud budou všichni tak teplí, že svoji orientaci nedokážou brát jako normální věc, se kterou se není potřeba svěřovat, nebude to brát jako normální věc samozřejmě ani veřejnost.

  Takže ještě jednou děkuji všem třpytkatým a doufám, že my, normální kluci na kluky, tuhle válku vyhrajeme.

  Celý článek tady:http://gay.blog.cz/1305/kluk-na-kluky

 46. Nemám proti homosexuálům vůbec nic. Ale podobné pochody ve mě vyvolávají otázku, jestli chtějí zapadnout mezi heterosexuály , tak proč se tolik liší – oblečení, nahota, příliš extravagance…Jak můžou chtít,aby byli byli brání se vší vážností, například aby jim byla legálně přiznána adopce, když na těchto pochodech působí  jako promiň mi ten výraz urvaní ze řetězu. Přitom nemám vůbec nic proti lesbám ani gayům, jsou mezi nima velmi slušní lidé i grázlíci jako mezi jinými skupinami lidí…

 47. Vůbec nic proti homosexuálům nemám. Jsou to normální lidi, ale stejně jako někteří heterosexuálové se někteří z nich nechovají zcela normálně. 😉

 48. Nemám proti tomu nič. Sama som chcela na ten pochod ísť a podporiť ich. Ale je fakt že tie ich kostýmčeky a podobné sračky ako že tam behajú polonahý by ma tiež naštvali a asi by som tomu človeku vrazila a poslala ho do riti, pretože podľa mňa práve kvôli takýmto idiotom čo robia na tom pochode takéto hovadiny to ľudia odmietajú. Ako pochod, tak celkovo homosexualitu, pretože si myslia že všetci sú taký idioti.
  Nie sú! Homosexuály sú často úžasný ľudia. Nemám s nimi absolútne žiadny problém. Pokiaľ sa správajú normálne ako sa na slušných ľudí patrí.
  A tým čo na tom pochode chodia v tých šibnutých polonahých latexových kostýmčekoch by som odkázala nech tam vôbec nechodia, pretože len kazia myšlienku pochodu a robia zlú povesť ostatným.

 49. Úplně souhlasím! Na letošním Prague Pride jsem se zúčastnila a musím říct, že super atmosféra! 🙂 Takové akce jsou určitě potřeba, ale vždy se setkají i s protesty…Takovej je prostě život.. 😉

 50. racionálně postavený článek, kterému nelze nic vytknout.
  zvrácené, hnusné a odporné byly pochody na 1.máje, co měly upevňovat moc vládnoucí KSČ.
  v té době by tady málokdo z těch pohoršených proti tim něco napsal, byl by podělaný hrůzou,
  jaké následky by to mělo.
  máme svobodu, ať si tedy každý píše, co myslí. ale ať se také může každý vyjádřit podle libosti.
  jen by mě zajímalo, jak by zdejší puritáni reagovali na hnutí hippies a jejich pochody, kde nahota byla tím nejmenším…na Woodstocku by je asi omyli, že?
  už mi tady chybí jen konstatování, že naši pracující si takovéto pochody nepřejí, jelikož chtějí mít klid na práci…
  děkuji, než starou dobu, nechť si každý (kromě nácků)pochoduje, jak chce
  a rozhodně bych toleranci nezmiňoval u pohledu na zahalenou muslimku,
  jelikož to je prezentace náboženství těch, kteří by ho chtěli zavést
  po celém světě…

 51. Je pravda, že tohle chování od některých normálních lidí je hnusný. Já s LGBT problém nemám, jsou to lidi jako my. To je jako kdyby někdo odsuzoval jinýho za barvu trika, za to, že má byt a ne dům, a takhle můžu pokračovat donekonečna. Mě vadí ta netolerance, že se ty lidi jak si říkají "normální" chtějí povýšit nebo tak něco… Lidi proboha buďte normální!!!

  Tenhle článek je moc hezky zpracovaný, Lúmenn, ňěkterým by měl (doufám) otevřít oči. Kurňa ty lidi jsou ale šmejdi, když se na to takhle dívám, jak hned někoho odsoudí. Ach jo, kéž by byl svět alespoň trošku lepší…

 52. Já jenom vím, že jakmile z televize zazní "Prague pride", "práva homosexuálů", "gayové a lesbičky", nastane doma hrobové ticho.
  Na druhou stranu, u nás se zarytě mlčí i u  témat sex, potrat, pěstounství, pohlavní nemoci a z nějakého důvodu i u "je nutno opravit střechu".

 53. Mě to přijde moc…jako show. Jako kdyby se tím chlubili. Nebo to možná je tím, že nemám ráda barvy 😀
  To s tolerancí ignorující je pravda.
  A ne, gayové atd. mi nevadí. Vlastně je mi jedno, jestli je jeden teplej, druhej bi a třetí hetero. Co se vyjadřování vzájemné náklonnosti týče, tak je mi to taky jedno. Pokud se tedy pár JAKÉKOLIV orientace neoblézá na veřejnosti příliš vášnivě a prohlídky ústních dutin nejsou moc hlasité.
  A mít nejlepšího kamarádku je moc fajn 😀

 54. Je fakt, ze je to zkratka proti prirode. Je neprirozene milovat stejne pohlavi a proto to hodne lidi odsuzuje. Me osobne nevadi, pokud nedelaji hluk, chovaji se normalne, dodrzuji etiku, tak s tim nemam problem. Vadi mi jakykoliv pruvod, ktery prevraci popelnice, nebo se obnazuje na verejnosti. Sexualni orientace je osobni vec kazdeho a nevidim duvod poradat kvuli tomu pruvody… To pak muzou takhle delat pruvody jakekoliv mensiny – obezni lide, bezdomovci, lide bez prace,…

 55. Já osobně jsem PRO Prague Pride. Homosexuálové by dnešní stále nedostatečně tolerantní společnosti měli ukázat, že se nestydí a že za svoje práva budou bojovat. Měli by ukázat, že jsou to normální lidi a né nějací devianti. K tomu by měl pochod hrdosti sloužit. Jenže to, co tam někteří lidé předvádějí…to normální není. Obléct se do duhových barev, to je v pohodě. Nebo když se žena v mužském těle obleče do ženských šatů, taky v pohodě. Ale jít tam polonahý a zmalovaný a dělat výtržnosti…řekla bych, že takoví lidé tam celé té komunitě dělají ostudu. Prostě princip Prague Pride je správný. Ale prezentace je někdy špatná.

 56. Prague Pride je trapný právě tím, že se snaží zaštiťovat vyšším poselstvím. Kdyby to bylo o zábavě, asi s tím nebudu mít problém. Ale prosazovat toleranci akcentováním něčeho, co nijak nevystihuje žádnou z LGBTI menšin, je podle mě blbost.
  Chci takovou toleranci, která mi zařídí, že až půjdu s přítelem příště po městě a chytím ho za ruku tak, jako se chytají "normální heterosexuální páry", nebude na mě křičet nikdo: "Jé gayové" nebo "Vám to ale sluší" nebo "koukej, buzny". A to mi Pride nezařídí. Možná je to vina pochodu, možná je to vina médií, že ukazují to nejvíc šokující, ale mně je to jedno. Lidi vidí "buzny". Vidí stereotyp. A jak stereotyp proboha pomáhá toleranci?

  Já chápu, že se to tím dostane do diskuse, ale spolu s LGBTI právy se do diskuse dostane právě ten vykřičený stereotyp. Nehledě na to, že nikdo, koho znám, tam nejde propagovat toleranci. Ty lidi tam jdou, protože je to prdel. Pro získání tolerance jsou podle mě lepší cesty.

 57. Nič tak nezmyselné a zvrátené, ako pochody "hrdosti" homosexuálov história nepamätá. Nie, so slušnými Prvomájovími sprievodmi a oslavami sviatku práce sa tento homo hnus nedá zrovnávať, ani s Woodstockom, to bolo niečo iné, protipolitický protest proti vojne vo vietname, a konal sa na odľahlom mieste. Keby aj homosexuáli mali nejaké svoje odlahlé miesto, nech si tam robia čo chcú. Ale nemali by sa takto nasilu vnucovať. Čím sa homosexuáli a pedofili zaslúžili o to, aby mohli hrdo pochodovať ulicami? Zato že sú teplí? Byť hrdý na to byť homosexuál je kravina. A v ich prípade to má od hrdosti pekne ďaleko, keď sa poniektorí chovajú ako prasatá, tak sa ani nemožno diviť, že veľa ľudí je proti pochodom a adopciám homosexuálov. Tie pochody sú kontraproduktívne.

 58. Prostě lidi by se neměli  cpát a řešit, že je někdo na stejný pohlaví. Jako mě vážně nijak nevadí a neubližuje mi, když jsou spolu dva/dvě kluci/holky. Proč by mi to mělo vadit, ne? Svobodu mi to neomezuje, nebo se vám snad žije hůř? Jestli řeknete ano, tak jste povrchní idioti. Nechápu, co na tom někomu může vadit.

 59. Parádní článek. Bohužel. Je to pravda a mrzí mě, že je náš národ tak netolerantní. Četli jste si ty komenty pod videem  o Pride od Novinek? Humus! Občas se stydím, že jsem se narodila právĕ tady.

 60. Podle mě tyhle akce nemají smysl. Kdyby během těch průvodů aspoň nedělali ty nechutnosti. A někteří lidé jsou k nim netolerantní právě proto, že ostatní těmi nechutnostmi provokují.
  Nelíbí se mi, když někdo homosexuály diskriminuje, ale nelíbí se mi ani propagace, nebo "oslava" homosexuality, jako je tato.

 61. [70]: oslava, to je to slovo. Tvůj názor se shoduje s mým.

  [72]: Tak a tomu říkám rozumný přístup.

  [54]: Moje slova. Když už takovouhle akci, tak rozumnou. Bez…eh…jak to nazvat…extrémností. Vlajka (proč vlastně používají duhovou?) ok, proslovy atd také, ale ta nahota a tak, to je spíše obtěžující.

  Btw možnost adopce i homosexuálními páry je něco, co projde-li, bude to dá se říci skorem revoluce. Táta říká, že to není dobře, aby byly děti vychovávány homosexuály, že pak dítě bude teplé taky (není pravda). Tátovi ale přijde divná i mladá žena, která má vyholený spánek a malou dcerku. Mě to divné nepřijde. Je to asi i otázka generace. Mladší lidé budou tolerantnější k "jevům", jež byly za dob  mládí našich rodičů a jejich rodičů něčím naprosto nemyslitelným. Homosexualita byla považována za chorobu a léčila se (zajímalo by mě jak), dnes homosexuálové nemusejí skrývat svou orientaci (dobře, nemusejí ji skrývat TOLIK). Když nad tím tak přemýšlím, proč   vůbec dříve společnost homosexuály odsuzovala? Proč bojovat proti něčemu, proti čemu se bojovat nedá? Táta se mi to pokoušel vysvětlit (doma o těhle věcech mluvíme), ale stejně jsem to nechápala.

 62. Mám na věc podobný názor jako vy, i když jsem o cca generaci starší (viz mé komentáře k loňské i letošní PraguePride na mém blogu).

  K té adopci explicitně: Zcela jistě adopce partnerova dítěte, aby se při smrti biologického rodiče rodina totálně nerozsypala.
  Jinak bych viděl spíš důležitost práce na tom, aby L+L a G+G mohli mít děti spolu: L např. 2 vajíčka (od každé jedno), spojit narušením přilehlých částí buněčné membrány a šup s tím do dělohy (a za devět měsíců je z toho holčička). U G by zase mohlo fungovat oplození denukleovaného vajíčka dvěma spermiemi (jen by nesměly být obě Y) a odnošení náhradní matkou.

 63. [73]: a mě by třeba zajímalo, jak ti to táta odůvodnil. Jedna věc je se s názorem neztotožnit, ale je dobré pochopit, jak to oni chápou – pak jim můžeš zkusit vysvětlit, proč to je jinak.

  Třeba moje babička má na vesnici gay pár a říkala, že jí to nevadí – dokonce ani adopce by jí nevadila tak moc, jako třeba mámě, což jsem docela koukala 😉

 64. V prvé řadě Ti řeknu, že jsem bi:)Stejně tak znám i LGBT lidi a tak vím, že jsou fajn. O tom žádná! 🙂 Přesto však ani jako členka komunity, která zná lidi z komunity s Tebou nemohu souhlasit. Ba naopak s průvodem nesouhlasím ani jako jinak orientovaná! A nejsem sama, tento názor sdílí i spousta LGBT lidi.

  Studuju psychologii a tak Ti můžu říct, že průvody a "provokace" nic neřeší a většinou vedou k ještě větší nenávisti. A nemyslím to teď zdaleka jen na Pride,ale i na jiné demonstrace. Nikdy to k ničemu nevedlo. Zkus si něco nastudovat o teorii davu atp. 🙂 S tím, že by měla být větší osvěta a vzdělanost v rámci LGBT problematiky souhlasím, ale tato cesta nevede přes průvod. Opravdu ne. Konkrétně ten pochod není žádné vzdělávání. Víš, homofoba a starší generaci nezměníš průvodem, ale spíš vzděláním. Průvod je takové lití benzínu do ohně a kdo je proti homo lidem, tak po průvodu je tuplem proti nim. Tak to prostě je. A to nemluvím o tom, že se tam najednou zjeví TV Nova, která natáčí ty "největší extrémy" jako právě ty lidi v latexu atp. Takže vzdělání a osvětu v tom fakt nehledám.

  Taky s Tebou nesouhlasím v tom, že nechtějí provokovat. Znám hodně lidí, kteří na průvod chodí primárně provokovat a baví je to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.