Příliš drahá smrt

Dneska ráno otevřu internet a jako obvykle proletím očima zprávy na aktuálně.cz. První mě zaujme podivný titulek: „Odtajněno – nejstřeženější číslo dějin je 5113“. Rozklknu článek a zjišťuji, že to je počet jaderných hlavic. Trochu mi zatrne – to je docela dost. Pak mi zatrne ještě víc – víc než pět tisíc hlavic totiž vlastní jenom USA. Ve zbytku světa by se jich našlo ještě dalších zhruba 5635, z toho 4800 jen v Rusku.
A já na to koukám jak blázen a v mysli mi vyvstane otázka – kolik to proboha může stát? Copak bychom ty prachy nemohli vrazi do něčeho rozumnějšího? Pokud vás napadla podobná otázka, čtěte dál…

Stačí trochu projet google a zjistíte zajímavé informace o tom, na kolik taková sranda v podobě jaderné hlavice vyjde, kolik stojí její údržba a taky na kolik vyjde její likvidace (pokud tedy Američané a Rusové dodrží své sliby a sníží počty svých jaderných zbraní). Všechna tahle čísla se pohybují v tak vysokých relacích, že se nám všem asi pěkně protočí panenky…možná i proto, že jsem je pro vaši lepší představu převedla na koruny.
Podle odhadů (protože přesná čísla jsou samozřejmě přísně utajovaná) stojí výroba jedné jaderné hlavice cca 2,5 miliardy dolarů, tedy asi 50 miliard korun.
1 hlavice = 50 000 000 000 Kč
Na světě je ovšem celkem vyrobeno 10 748 jaderných hlavic. Pokud pro zjednodušení výpočtu budeme počítat, že každá hlavice stojí stejně (což je docela i možné, některé jistě budou dražší, jiné levnější), bylo na výrobu jaderných zbraní zatím použito 537 biliónů korun.
10 748 hlavic = více než 500 000 000 000 000 Kč (ano těch nul je za tou pětistovkou opravdu 12)
Ale pojďme dál, tady sranda teprve začíná.
Aby byl jaderný arzenál funkční a všechny ty součástky a pičovinky v tom nezrezly, nebouchly a neudělaly jinou neplechu, je potřeba se o něj starat. Nikdo samozřejmě nezveřejňuje přesná čísla, pomůžeme si zase odhadem.
Francie vlastní kolem 300 jaderných hlavic. Ročně na jejich údržbu vydá kolem 100 miliard korun.
Jenomže na světě máme jaderných hlavic přes 10 a půl tisíce. To znamená zhruba 3 a půl bilionu korun, které jsou ROČNĚ potřeba na udržování světového jaderného arzenálu.
10 748 hlavic = 3 500 000 000 000 Kč ročně na jejich údržbu
hlavice
Hodně drahá hračka rozmazlených kluků
USA a Rusko se nedávno zavázalo, že sníží počty svých jaderných zbraní. Vzhledem k tomu, že netušíme, kolik jich přesně vlastně mají, ani kolik jich budou ničit a jakým způsobem, zase nám zbývají jen kusé odhady a prohlášení.
Američané prý jen v letošním roce utratí za ničení jaderného arzenálu 100 miliard dolarů, tedy 2 biliony korun. Pokud jsou pravdivé odhady, Rusové budou zbraní ničit mnohem více, ale vzhledem k tomu, že to bude v Rusku, počítejme i pro tuhle jadernou velmoc stejnou částku, tedy další 2 biliony korun.
Zničení části jaderných arzenálů dvou největších jaderných mocností
     = 4 000 000 000 000 Kč (a to vše jen příští rok, kdo ví, jak dlouho jim to bude trvat)
Sečteno podtrženo? Máme tu nějakých 550 bilionů korun (k nimž každý rok přibude dalšího tři a půl bilionu), které lidé na téhle planetě utratili za vyvíjení, vyrábění a udržování těch nejničivějších zbraní, jaké tato zem dosud nosila.
Výbuch jediné z těhle hlavic by měl fatální následky pro místo dopadu a jeho širé okolí, nehledě na trvalé a naprosto netušené následky pro celou tuhle planetu a vše živé na ní. Kdyby nějakým dost šíleným nedopatřením (které je díky bohům jen teoretické) bouchlo všech deset tisíc hlavic, už bychom si s ničím nemuseli dělat starosti. To by totiž byla apokalypsa.
Máme tedy odpornou ničivou sílu, kterou se (jak pevně věřím) nikdo neodváží použít na jedné straně a 550 bilionů korun na straně druhé. K čemu je taková demostrace síly za tak nehorázné prachy? Jako kluci, co si nakoupí víc hraček, než kolik se jim vejde do pokojíčku, teď stojí velké státy nad kopou zbytečných strojů na smrt a pochybuji, že si kdo z jejich představitelů láme hlavu s tím, kolik z těch bilionů by se dalo použít lépe.
debilové
Tyhle falešné úsměvy vyjdou každý na dva biliony…
Vždyť celá naše republika potřebuje něco málo přes jeden bilion korun ročně na svůj provoz. Další jeden a půl bilionu tvoří náš státní dluh. Jen z částky, kterou ročně všechny státy vydají na provoz jaderného arzenálu, bychom státní dluh zaplatil dvakrát a ještě by nám zbylo na rozpočet na další rok!
Americký státní dluh je dokonce 200 bilionů korun. Jednoduše si můžeme spočítat, že kdyby Američané nikdy nevyrobili žádnou jadernou zbraň, vůbec by si nemuseli půjčovat! (5000 zbraní = 250 bilionů korun)
Pokud se podíváte na stránky společnosti UNICEF, zjistíte, že pod hranicí extrémní chudoby (příjem nižší než 1 dolar denně) žije na světě 1 miliarda lidí. Méně než dva dolary denně pak musí vystačit další miliardě a půl. Celkem 2,7 miliardy lidí žije v bídě a chudobě s bídnými 40 korunami na den, za které musí zaplatit veškeré své potřeby, jídlo, ošacení, vzdělání, teplo, léky…a celý svět přitom utratí skoro 10 miliard denně za údržbu smrtících jaderných zbraní.
Za 1000 korun může 20 těžce podvyživených dětí celý týden jíst a zachránit si tak život. Kdyby se letos celý svět vykašlal na údržbu jaderných zbraní, může díky ušetřené částce jíst více než sto milionů dětí po deset let.
Kdyby svět místo do jaderných zbraní vrážel peníze do vzdělání nejchudších obyvatel světa, místo jedné jaderné hlavice by mohlo v Africe a Asii stát 16 000 škol, které by vyřešily problémy z negramotností a zaostalostí těchto regionů.
ALE MÍSTO TOHO VŠEHO VRÁŽÍ VLÁDY RUSKA A AMERIKY PENÍZE DO ZBRANÍ, KTERÉ JSOU SCHOPNÉ ZCELA A NENÁVRATNĚ ZNIČIT EKOSYSTÉM TÉHLE PLANETY. MÍSTO VZDĚLÁNÍ, ZDRAVOTNICTVÍ, MÍSTO TECHNICKÉHO POKROKU, KTERÝ BY NÁM ULEHČIL ŽIVOT, MÍSTO POMOCI ZEMÍM TŘETÍHO SVĚTA A OBLASTEM POSTIŽENÝM KATASTROFOU, MÍSTO KULTURY, OPRAVY PAMÁTEK A VÝZKUMU, MÍSTO POMOCI A ROZVOJE VRÁŽÍME JAKO IDIOTI PRACHY DO ZABÍJENÍ.
No řekněte, není to trochu drahá smrt?!

34 komentáře “Příliš drahá smrt

 1. Z toho by se člověk s odpuštěním poblil. Nač to vyrábějí tedy když vůůůbec nemají v úmyslu to použít? Vždycky to tak bylo a bude, že peníze se budou cpát tam, kde nemají co dělat. A nejvíc se budu smát, až to "omylem" vybouchne.

 2. Zdravím "Lúmenn". To o čem píšeš ve svém článku, jsem už jednou podobně zvýrazňoval dříve. Lidé by se měli zaměřovat na skutečně důležitější témata než například na podporu válečných aktů mezi sebou (státy). Lidem může časem hrozit riziko z vesmíru a místo toho se raději dohadují na zemi mezi sebou a vznikají války. Raději by se měli více starat o přírodu a o to, co by připadně mohlo hrozit za vesmírné nebezpečí. Nikdo totiž nemůže zaručit informace o tom, co je nebo není ve vesmíru. Lidstvo nemá ani tušení, jestli o nich někdo ve vesmíru (už třeba teď) neví a třeba už může být i na cestě k Zemi (to nikdo zaručit ani vyvrátit nemůže).

  To všechno s tím tvým článkem souvisí možná víc, než si můžeš myslet. Takže bych jen k tomu dodal, že bych to příliš nedramatizoval, ale takovou varovnou "poznámku" k lidstvu…to nebyl zas tak špatný nápad v rámci tvého článku. Pěkné.

 3. Jaderné zbraně tu už jednou zkrátka jsou a nelze se tvářit, že ne. Nejde to vzít zpátky, takže úvaha, co by za to bylo peněz, je trochu bezpředmětná.

  Stejně tak nesouhlasím s názorem, že je to jen zlo. Jaderné zbraně za Studené války udržovaly obě znepřátelené strany pouze v napětí, ale nikoliv ve válce – ze strachu, že se změní v jadernou apokalypsu. Myslím že vleklá konvenční válka mezi mocnostmi by byl podstatně horší scénář.

 4. [3]: nejde o to, že by to bylo nějaké zlo. Jde o to, že je to něco naprosto zbytečného, ostatně jako celý zbrojní průmysl. Všechno co vrážíme do zbrojení a zbraní se dá využít na tolik lepších věcí. A o tom je tenhle článek:(

 5. Něco naprosto zbytečného by to bylo při splnění předpokladu, že na světě nebudou žádné spory a že se všichni lidé budou mít rádi. Což je utopie…
  Takže když Ty budeš investovat do lepších věcí, tak tvůj nepřítel bude investovat právě do zbrojení a Tobě pak zbudou jen oči pro pláč..

 6. [5]: kdyby se všichni mlátili meči a kopími, bylo by o dost míň mrtvých a taky by to bylo o dost levnější:)

  [6]: Irán?:D Co takhle zkusit donutit Ameriku a Rusko, aby nezbrojili:) Ty zaprdlé státy tolik peněz nemají, aby vyvíjeli jaderný arzenál…naštěstí, samozřejmě

 7. To je šílený… už se skoro nedivím ničemu, ale nevěděla jsem, že jde až o takový nepředstavitelný peníze. 🙁

  [6]: Věřím, že spousta z toho štvaní proti arabským státům a islámu stojí jenom na překroucené propagandě, proč asi? Jde o získání kontroly nad důležitým územím. Lidi, co ovládají média, filtrujou, co nám prozradí a co ne, to se od dob socialismu nezměnilo a je to tak asi všude.

 8. Já se takovému zbrojení nedivím, ba naopak, přijde mi to přirozené a ono to vlastně Je přirozené.
  Ten přepočet s těmi nulami vypadá děsivě, mně ale přijde děsivější, jak se vše přepočítává na peníze, přitom to jsou jen papíry, které každý nosí zmuchlané v kapse.

 9. [7]: Írán zrovna jaderné zbraně vyvíjí a Severní Korea jakbysmet… Kdyby velmoci odstranily svůj jaderný arzenál, kdo bude protiváha?
  Jo, meče a kopí – sice by bylo v konvenčním válečnictví méně mrtvých, ale moderní vojenství a hlavně jaderný potenciál zachránil už tolik lidí, že nějaké humanitární akce za poslední století se můžou jít zahrabat…

 10. …a navíc vojenský výzkum výrazně urychluje ten civilní – bez toho bychom věděli o vesmíru prd a energii bychom získávali z uhlí – nic moc představa.

 11. [9]: A v současnosti ani to ne – přijde mi docela šílený, jak teď už jsou peníze (aspoň když jde o ty velké) vlastně jenom imaginární čísla na obrazovkách počítačů…  :/

 12. [13]: Jo jo, to je taky na hlavu, ale to nemá cenu řešit, stejně se to nikdy nezmění, stejně jako se nezmění přístup k technickým vědám, které jsou v dnešní společnosti silně potlačované.

 13. Čísla jsou to možná děsivá, ale nápad omezit v USA, EU, Rusku a nevím kde ještě jaderné zbraně je pitomost, protože druhá převážně -stánská strana by toho dokonale využila. Skvěle se hrozí jadernými zbraně někomu, kdo je nemá, což?

 14. Úžasně napsaný článek – když jsem ho četla, kulila jsem oči… máš pravdu – ty peníze by vyřešily tolik problémů na celém světě!! Místo to ho se vyhazují oknem na tak smrtelné hračky, až jednomu mrazí v zádech

 15. Vyspělý svět bude moct opustit zbrojení tehdy, až přestanou existovat země, které mají jaderné hlavice jako hlavní argument své zahraniční diplomacie (v současnosti hlavně Severní Korea a Irán).

  Tahle zvolání po omezení zbrojení jsou sice krásně idealistická a obvykle i dost populární, ale svět není pohádková země, že jo :-).

  Ono stejně, až se za pár let porveme s muslimy o Evropu, nejspíš to bude také formou konvenčních zbraní.

 16. Heh, když se ty zbraně nebudou udržovat, může se taky stát, že nastane jaderná apokalypsa i bez toho, že by je někdo někam musel hodit. Demontovat? OK, ale to taky nebude zadarmo, nebude to hned a hlavně, kam s radioaktivním odpadem, který by potom vznikl? Napadá mě akorát hlavice nacpat do flotily vesmírných lodí a vyslat je co nejdál odsud, ale to by bylo kurva nákladné, navíc s rizikem, že se to může časem pěkně obrátit proti nám. Současný status quo není dokonalý, ale jestlli má někdo realizovatelný lepší nápad…řekla bych, že asi těžko.

 17. hm… pěkná čísla… a teť zase chvilku já… na totální kolaps Země stačí 13-15 rozmístěných atomovek…. kdybych chtěl jít hodně a necíleně na likvidaci tak teoreticky ( ono i prakticky jen na to nikdo nemá aby to udělal) stačí i jedna ani né moc velká…. stačí jen jedno přesný místo a stane se zhruba to co jste mohli vydět ve filmu 2012 ( teda s tím rozdílem že by se přepólovala země a změnili se tak radikálně kontynenty…. to je blbost funguje to jinak ) a z helediska snižování stavů zbraní…. i když světové vemici sníží počet stále to bude ohodně víc ndž kdy dosáhne nějaký menší stát jako je třeba vámi zmiňovaný Írán….

  pro porovnání…. exploze jednoho skladu jaderných hlavic ( o normální velikosti… ) znamená vytvoření kráteru většího než jakákoliv trhnina co nazemi již existuje a navíc vytvoří tek velkou šokovou vlnu že zcelajistě dosátne dalšího skladu a je jedno jak hluboko bude protože radiační aktivita donutí i hlavice z dalšího skladu svoji nekontolovatelnou štěpnou reakci…. a tak to půjde dál a dál…. až postupné "malé" výbuchy jednolivých skladů roztrhají celou planetu…. alespoň toto říkají zákony fyziky které na táhle planetě prostě fungují a řídí se podle nich….

 18. [27]: Dej mi atomovku já si zajedu do jelowstounu a za asi měsíc se budeš dusit množstvím popela co bude ve vzduchu… navíc to znamená že začnou soptit i ostatní velké sopky a později i ty mále… je to jako naříznout tepnu… už to blbě zastavíš…

 19. To je jenom fyzika nic jinýho…. a já na tohle téma doce dlouho hledal informace a dělal na to projekt…. máš-li zájem dej mi atomovku já ti řeknu kam ji umístit a přesvěč se sám… a nebo jednoduše nabourej nějakej větší sklad a odpal ho…

 20. [30]: fyzika říkáš… Hmmm. Tak si vágně zopakujme, jak vlastně atomovka funguje: Dvě podkritická množství štěpného materiálu se musí v přesně stanovený okamžik přesnou rychlostí dotknout, jinak nedojde ke štěpné reakci – co z toho vyplývá? Vem si na příklad jaderné střely na ponorkách – třeba starý Polaris – nese asi šest samostatných hlavic. Když se náhodou stane, že bouchne jedna poblíž ostatních, to neznamená, že bouchne šest atomovek, ale jen jedna a ostatní se neškodně vypaří.
  A ohledně tématu atomovka jako startér pro supervulkán – abys vyvinul dostatečný a symetrický tlak na magma, musel bys ji odpálit v centu nejkritičtějšího shluku, tudíž bys ji musel dopravit doprostřed superhorké taveniny – dřív by se co? Vypařila. Povrchový výbuch by nezpůsobil prakticky nic – tomu se říká hydrodynamika. A ostatní sopky? Please… Ani nejsilnější fůzní bomba nemá dostatek síly, aby pohla tak obrovskou hmotou – rázové vlny – ok vyvolá, ale žádný katastrofický přetlak.
  To je jenom fyzika nic jiného…

 21. [31]:Nalej do ohně benzím… je to stejný poskytneš ke štěpné reakci více materiálu…. vechvíli kdy jedna bouchne tak se zbytek nevypaří jen tak někam…. to je zase chemie… pod vysokou teplotou radioaktivní materiál nezničíš…. jen máš víc materilálu pro reakci….

  K supervulkánu… jestli víš jak vypadá momentální aktivita a náchylnost ( momentálně by stačil né zas tak velký podnět k tomu aby vybuchnul ) ale mysli si co chceš a klidně si žij ve své bezkonfliktní iluzi… já vím co vím a nic mě o opaku nepřesvědčí 🙂

 22. [32]: A co takhle obrovská teplota a neuvěřitelný tlak? Ne nadarmo je to jaderný výbuch – atomy mimo pracovní shluk se chovají pingpongové míčky – jasně, volné neutrony začnou štěpit i vedlejší materiál, ale k výbuchu to bude mít zatraceně daleko.
  Jinak k supervulkánu – ještě snad dokážu zamontovat druhý a třetí pohybový zákon do hydrodynamiky a říkám – no way.

 23. Nejenom, že se člověku točí hlava z těch čísel a z toho, že se peníze využívají takhle… Ale zároveň je to děsivé, když si uvědomíte, kolik jaderných zbraní na této planetě je. A to ještě stačí jen jedna a už je to průser…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.