Prezidentské rozhodování

Za pár dní máme prezidentské volby, které už nějaký čas rezonují veřejným prostorem. Možná i proto, že na politické scéně se toho jinak moc neděje – Babiš mrčí, že se s ním nikdo nebaví a skládá si svoji jednobarevnou vládu, kterou nikdo nemá v plánu podpořit. Do toho se už celé měsíce řeší jeho vydání nebo nevydání a je to vlastně furt na jedno brdo. Není divu, že pak všichni dělají raději rozhovory s prezidentskými kandidáty, i když v českém parlamentním systému prezident nějak závratnou mocí neoplývá. A co je nejhorší – ze všech těch kandidátů neční žádná výrazná zajímavá osobnost a tak je z toho nakonec souboj „8 proti Zemanovi“. A vlastně vůbec nejvíc nejhorší je fakt, že ani já si tak úplně nejsem jistá, koho volit.

Každé volby, které se od mého dosažení plnoletosti konaly, jsem vždy poctivě naklusala do volební místnosti a pevně rozhodnutá jsem vhodila lísteček do urny. Vlastně jednou jsem vynechala – a bylo to v druhém kole prezidentské volby, kdy proti sobě stály dva pro mě nepřijatelní kandidáti Zeman a Schwarzenberg. A tak trochu si říkám, že bych vynechala nejradši i teď. Protože si fakt nejsem jistá, komu to hodit. Vím, komu to nehodit, to je jasné. Ale rozhodnout se mezi osmi ne až tak odlišnými kandidáty, je fakt těžké. Nakonec jsem ze sebe přece jen nějaké rozhodnutí ale vymáčkla. Pojďme se na to mrknout blíž.
Rozhodně NE
Tahle kategorie je snadná. Rozhodopádně nebudu volit Miloše Zemana. Nechci být v zástupu „antizemanovské kavárny“, vždyť jsem se ho koneckonců na počátku jeho mandátu i zastávala proti věčné mediální štvanici, která někdy vypadala až na hysterii. Ale postupem času mě jeho excesy vyváděly z míry čím dál víc. To vlastně ani nemá cenu jmenovat – schodek rozpočtu Hradu, fetování členů prezidentské kanceláře, urážení všech okolo, nedůstojná reprezentace naší země v Číně, až příliš silná orientace na Rusko… Každopádně když si odmyslíme všechny tyto extempóre, je tu ještě jeden důvod, který by snad mohl zajímat i jeho fanoušky. Miloš Zeman je prostě starý. Je v pokročilém důchodovém věku, trápí ho hodně zdravotních problémů a evidentně už není schopen plnohodnotně vykonávat funkci hlavy státu. Pro jeho vlastní dobro je lepší, aby již prezidentem v dalším funkčním období nebyl.
Další jasné NE má u mě Petr Hannig. Asi nemá smysl psát proč. Pusťte si jeho volební píseň, to bude stačit.
Taky NE
Do této kategorie mi nakonec spadli Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek. Už pro jejich nízkou podporu. Ale ať jen nekalkuluji – prostě mi nejsou moc sympatičtí, oba technicky vzdělaní, oba dlouhodobě pracující v průmyslu. Je zde vysoká pravděpodobnost, že půjdou na ruku právě průmyslníkům, což není směřování naší země, které by se mi líbilo.
NE ode mě dostal i Michal Horáček. Nelíbí se mi, jak je strašně patetický, jak pořád opěvuje nějaké HLP (hluboké lidské příběhy) a tváří se jako ztělesnění pravdy a lásky. Nepůsobí na mě upřímně, ale vyumělkovaně. Jako by to celé byla jen póza, aby se zalíbil.
Šlo by
Tak to jsme vyškrtli 5 kandidátů a zbývají mi 4, o nichž bych byla shopná uvažovat. Jiří Drahoš mě sice nijak nenadchnul, je to takový nemastný neslaný děda, ale je to bezpochyby vzdělaný a kultivovaný člověk, bývalý předseda Akademie věd ČR. Když už nic, alespoň by republiku dokázal důstojně reprezentovat v zahraničí.
Marek Hilšer je nejmladší a nejenergičtější kandidát. Jeho aktivistická minulost už je na mě místy taky trošku moc, ale je to lékař, vzdělaný člověk, působí velmi sympaticky a podle všeho by nešel na ruku Babišovi a dalším kmotrům tak, jako to činí Zeman. Ve volební kalkulačce jsem s ním pak měla největší shodu. Bohužel jeho podpora není podle průzkumů ani podle mého osobního šetření mezi známými moc vysoká.
Pavla Fishera jsem si dlouho pletla s bývalým prezidentským kandidátem Janem Fischerem – prostě jsem slyšela jen „Fischer“ a myslela jsem si, že si bývalý předseda úřednické vlády chce zopáknout svou neúspěšnou kandidaturu. Když jsem odhalila svůj omyl, zjistila jsem, že ten druhý Fischer je mnohem sympatičtější. Jako prezidenta si ho představit dokážu.
A moje konečné ANO…
Ačkoli tomu sama nemůžu uvěřit, nakonec jsem se rozhodla hlasovat pro Mirka Topolánka. Ano, vím, že jeho minulost není zrovna křišťálově čistá a dobu jeho vlády si ještě živě pamatuji. Na druhou stranu to bylo v době, kdy jsem ještě ODS volila. Vzhledem k tomu, že jsem pořád přesvědčením spíš doprava a že mi většina vizí Topolánka dává smysl, rozhodla jsem se nakonec podpořit jeho. Je to taktéž vzdělaný, s přibývajícím věkem i vcelku kultivovaný člověk a hlavně obratný politik a silná osobnost. Věřím, že je to taky kandidát, který by se v prezidentském úřadě nepodvolil zájmům oligarchy Babiše a nastolí tak opět trochu rovnováhy do našeho politického systému. Potřebujeme prostě silného, doprava orientovaného prezidenta, který se nebojí stát si za svým a zároveň nemá vyhrocené názory např. na migrační krizi nebo Evropskou unii, místo toho je rozumně a konstruktivně kritizuje. Takže, přestože mám svoje výhrady, v prvním kole podpořím právě Topolánka.
No a v kole druhém je to jasná páka. Budu volit prostě toho, kdo nebude Zeman. A kdyby se tam současný prezident náááhodou nedostal, tak si snad budu moci vybrat ze škatulky „šlo by“ či „ano“. A jak jste se rozhodli vy? Jdete volit prezidenta? A koho jste vybrali?
PS: samozřejmě, že nejlepším prezidentem by byl Tonda Blaník, jeho hlasovací lístek mi ale do schránky nepřišel. Je to kampaň!

41 komentáře “Prezidentské rozhodování

 1. Já byla od oznámení kandidatury p. Drahoše rozhodnutá volit jeho. Přišel mi po celou dobu jako nejschůdnější kandidát, který má přehled a byl by schopen reprezentovat naši zemi. Ale poslední dobou se čím dál víc kloním k p. Topolánkovi, přestože jsem přesvědčena, že se bohužel do druhého kola nedostane.

 2. Osobně budu spokojená, pokud nevyhrají Zeman ani Horáček. Co se týká pana Topolánka, mám z něho spíš dojem, že na to jde podobně jako Babiš – čistě populismus.

  Prezidentské volby budu považovat za úspěšné, pokud zvítězí kandidát, který zvládne reprezentovat ČR, nebude za kašpara a nebude si ze zahraničních návštěv dělat svoje vlastní "volební okénko" .

 3. Asi to nebudu více rozebírat, ale přijde mi fakt komické, kam to dotáh Mirek Topolánek, který má u mne zcela jednoznačné NE. Očividně jeho PR funguje na dost lidí. Když úplně odhlédnu od čehokoliv, co má za sebou, tak radši ani nehádám, které mocenské skupiny za ním stojí… To už to můžete radši hodit Zemanovi, tam aspoň víte, kterým loutkovodičům dáváte svůj hlas.

 4. Bojuje v x článcích proti Babišovi a pak to hodí Topolánkovi, tak já už fakt nevím… A to prý politiku sleduje… Škoda slov.

 5. Drahoš je pro mě nepřijatelný tím, jak buď ustupuje fašistoidním nevládkářům (viz aféra kolem výstavy fotografií v knihovně ČAV za doby jeho šéfování), nebo je s nimi v názorové shodě.
  Pro mě je až na posledním místě žebříčku kandidátů, tj. dostane-li se do druhého kola s kýmkoli, volím toho druhého.

 6. Jako někdejší sympatizant ODS prohlašuji, že Topolánek je pro mě naopak jeden z nejnepřijatelnějších kadidátů. Za jeho doby se nejvíce zkompromitovala a zpronevěřila voličům. Ještě o něco horší mi přijde Drahoš – pečlivě vypiplaný produkt PR agentur a mediálních stratégů, favorit levicových novinářů a aktivistů, o jehož skutečných názorech a postojích se neví nic, pokud vůbec nějaké má. Osobně budu v prvním kole volit Hynka, ve druhém pak proti Drahošovi a Topolánkovi.

 7. Já budu volit rozhodně Pavla Fischera. Na takového prezidenta bychom totiž mohli být hrdí. :c) Stačí si jen o něm něco malinko víc zjistit, má opravdu hodně zajímavý život – v kladném slova smyslu. :c) I před pěti roky jsem volila v prvním kolem srdcem, tak teď to udělám zase. Menší zlo budu volit až pak v druhém kole, a stejně tak jako Lúmennka to budu brát tak, že hlavně kohokoliv jiného, než Zemana. Ale v prvním kole máme ten luxus dát hlas opravdu tomu, kdo nás oslovil. :c) Nemá vůbec smysl se řídit předvolebními průzkumy, protože pokud si pamatujete jak to dopadlo před pěti lety, tak podle volebních průzkumů byl na druhém místě jasně favorizován Jan Fischer (jiný Fischer, než je ve volbách teď) a vidíte, jak to dopadlo. :c) Takže radím v prvním kole volit srdcem a netaktizovat.

 8. Topolanek je mi dosti nesympaticky; nejvice se mi zamlouva Pavel Fischer, a prave pro nej budu hlasovat.  Myslim si, ze je nejlepe kvalifikovany z hlediska zkusenosti i dobreho charakteru. Sli by i ti dalsi dva, co mas zarazene jako Slo by.

 9. Já budu volit nakonec Marka Hilšera 🙂 1) Pomáhal jsem mu s kampaní 2)Je mladý, má energii měnit věci 3)Chtěl jsem volit Drahoše, ale trochu mě odrazuji lidi typu Kleindienst v jeho týmu. Nebo klukoviny typu zkopírování Horáčkova statusu na FB, které bych od akademika opravdu nečekal. Topol je pro mě nevolitelny. Když má kolem sebe kriminálníky jako Dalík a ve vulgárnosti si se Zemanem vůbec nezadá… Ale kdyby stál v 2.kole proti Zemanovi, volil bych ho, zase Topol je sice gauner, ale aspoň nechlasta a nebyl v KSČ.

 10. [7]: no právě proto mi ze všech kandidátů zbyl právě Topol – protože věřím, že zrovna on je člověk, který se Babišovi dokáže postavit a nepůjde mu na ruku. Ani jako jeho loutka Zeman, ani jako k Babišovi až přehnaně smířlivý Drahoš. Topolánkovu minulost samozřejmě zná a nedělám si o ní žádné iluze. Ale žádný z jeho kmotříčků nebyl ani z desetiny tak nebezpečný, jako Babiš. Volení menšího zla, aby porazilo větší, tak bohužel dohnalo i mě.

 11. [18]: Mno jako premiér mu přímo asi tolik nepomohl ani neuškodil. Ale krůtí brko, to chceš místo prezidenta hulváta mít… prezidenta hulváta? Na druhou stranu, ta volba je letos fakt obtížná.

 12. U Topolánka bych řekla, že bych nechtěla jako prezidenta, hlavně díky tomu, jak se nechá snadno vyprovokovat. Sice má hodně zkušeností, ale bála bych se co by se stalo, kdyby se někde na setkání neovládl.
  Zeman by podle mě vyhrát neměla raději by si měl někde v klidu odpočívat se svým zdravím a dožít stáří.
  Drahoš vypadá reprezentativně, ale přijde mi takový zvláštní, co se týče, když začne mluvit.
  Rozhodla jsem se pro Horáčka. Naopak mě je sympatický a s některými názory i souhlasím. Jeho minulost mi přijde taky zajímavá a rozuplná.

  Je zajímavé si pročítat, jak to vidí a cítí ostatní 😀

 13. Já volím Hilšera, pro největší názorovou shodu, pro to, jak celou dobu vystupoval v diskuzích a proto, že by mohl být pro moje děti něco jako pro mě Havel, vzor slušného člověka. Což by podle mě uspokojivě zvládl i Fischer a Drahoš (byť k nim nějaké výhrady mám), tak budu optimisticky doufat, že dva z téhle trojky potkáme v druhém kole.

  Topolánkem jsi mě teda překvapila 🙂

 14. Popravdě, první, co mě napadlo, bylo, jestli se ti někdo nevloupal na účet a nenapsal to místo tebe… opravdu bych si tě na zastánkyni Topolánka netipla.

 15. Taky jsem překvapena Tvým výběrem.

  [15]: Podle mě ten status vůbec nekopíroval on, ale někdo z jeho PR, kdo má na starosti jeho prezentaci v médiích. Obvykle to tak bývá, že si to ti lidi nepíší sami…

 16. No mě je osobně nejblíže asi Drahoš. Má takové příjemné a vzdělané chování a názory. Ale tak nikdy člověk neví, co se může nakonec stát. Já tento rok ještě nevolím. Ale teda ten Topolánek mě u tebe docela dostal 😀 Já osobně bych ho za to, co udělal českému rozpočtu nevolila. Ale každý má svou volbu.

 17. Pro mě je to jasné: Sešly se mi dva algoritmy pro druhé kolo:
  1. Dostane-li se do něk Zeman, volit Zemana
  2. Dostane-li se do něj Drahoš, volit toho druhého

  Drahoš je příznivec KDU-ČSL, podporuje diskriminaci homosexuálů a ateistů, je za dobře s neomarxistickými nevládkáři a podepsal (a snad se podílel i na jejím vytvoření) "Výzvu vědců", jakousi novodobou analogii Anticharty.

 18. [27]: Proč sem pořád chodíte štvát proti křesťanům? Navíc zrovna KDU rozhodně není žádná extremistická strana, cílí na širší skupinu obyvatel než jen věřící.

 19. [27]: Já neštvu proti křesťanům, ale nehodlám se od nich nechat utlačovat a diskriminovat.
  [28]: "Liberální fašismus" nepoužívám, jen jsem opakovaně konstatoval, že to, co si dnes na západě říká "liberálové", má v reálu nejblíže k fašismu, a to jak po stránce hlásaných politických a ekonomických teorií, tak i z hlediska politické praxe.
  Mimochodem, pokud jako vycomingoutovaný gay podporujete klerikály, kteří se netají se záměrem tuto skupinu obyvatel diskriminovat, tak opravdu nevím, co si mám o vás myslet.

  Ke Drahošovi víc na mém blogu (dnešní příspěvek, blog je odkázán pod "Web").

 20. Výsledek prvního kola je mrzutý, ale očekávatelný. Oba kandidáti kola druhého jsou mi nanejvýš odporní a jen s největším sebezapřením si musím jednoho z nich vybrat. Stejně jako před pěti lety. Každopádně, ať už budete volit kteréhokoliv z nich, upřímně vám všem přeji šťastnou ruku, abyste se nemuseli v dalších letech za svoji volbu stydět a byli jste schopni si ji sami před sebou obhájit.

  [29]: Pro popis toho, co se aktuálně děje kupříkladu na amerických univerzitách se výraz "liberální fašismus" hodí více než přiléhavě.

 21. On není klerikal, sice věří, ale nehlásí se ke katolické církvi. A na otázku, jestli by podepsal zákon umožňující gay manželství, řekl, že ano 🙂

 22. Po nějakém čase, co jsem pracovala s lidmi, kteří tvrdili, že Zeman není hloupý a za jeho momentální chování může alkohol – chápu jejich názor, že by ho zvolili znovu. Pracovala jsem přeci nějakou dobu s nimi…

  Snad poprvé, co se mi chce z volebních výsledků brečet a to tvrdím, že politika je mi šumafuk. 😛

 23. "Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek – oba technicky vzdělaní, oba dlouhodobě pracující v průmyslu. Je zde vysoká pravděpodobnost, že půjdou na ruku právě průmyslníkům"

  To na Topolánka platí úplně stejně, Křetínský ho jistě nepodporoval jen pro modré oči.
  A už to vypadá, že se do průmyslu zase vrací :-).

 24. Pergill: Vyjádřili mu podporu lidi z různých partaji, on slušně poděkoval a odmítl s tím, že chce být nezávislý. Btw., třeba takový Zeman tvrdí, že je ateista, a přitom podporuje Duku a chodí s ním na mše.

 25. Vzhledem k jeho osobní anamnéze (viz můj blog) Drahoše prostě považuji za největší zlo z těch devíti kandidátů. A tedy jistě za větší zlo než představují Zemanovy negativní vlastnosti.

 26. Také jsem chtela volit Topolanka. Pak mi ale vyšla malá shoda … Takže Hynek:) a teď? Když zvolím Zemana, budu úplně blbá a všichni mi budou vyčítat, všechno, co zeman udela. Blbý je, že je to tak í s Drahošem. Když nepůjdu volit, nebudu se cítit dobře a ještě budu vsemi považována za idiota aa  všichni mi budou vyčítat všechno. Já nevím…

 27. _
  _
  Teens the years of a person's age from 7 to 19.
  Young Sex Movies — XXX Teen Videos
  ~>
  Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20

  Download here: Site;1: http://gg.gg/mpp45


  Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs  ~
  ~
  Teens the years of a person's age from 7 to 19.
  Young Sex Movies — XXX Teen Videos
  ~>
  Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20

  Download here: Site;1: http://gg.gg/mpp45


  Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.