Pár slov o Velikonocích

Zítra máme Velikonoce a internet, noviny i televize jsou plné velikonočních zamyšlení, receptů, doporučení a vůbec všemožných článků na téma Velikonoce. A já nebudu výjimka a k tomuto svátku se také vyjádřím.
Jednoduše řečeno – Velikonoce neslavím a v naší nekřesťanské rodině jsme je vlastně nikdy nijak zvlášť neprožívali. Když jsem byla malá, bavili jsme se s mamkou akorát malováním vajíček a na velikonoční pondělí jsem s tátou chodila na mrskut (jak se říká u nás na Hané pomlázce) a pak se celé odpoledne ládovala vykoledovanými perníčky, vajíčky a čokoládami.
Když jsem vyrostla stala se zase tradicí velikonoční výprava se skauty a tak se mi za život nejednou stalo, že jsem zůstala „nezbita“ a tudíž bych měla uschnout. Zatím se tak nestalo a tak myslím i letos strávím Velikonoce mimo dosah mužů všeho věku a jejich kocarů:)
A proč vlastně Velikonoce, pro mnohé nejdůležitější svátek v roce, nijak neprožívám?
Jako malá jsem měla Velikonoce spojené s jarem – všechno kvetlo, pomlázky a vajíčka mi připomínaly probouzející se přírodu a všude byla mláďátka – od kuřátek až po malé zajíčky. Léta jsem netušila, že byl nějaký Ježíš Kristus a že vstal z mrtvých a když jsem na to někdy v jedenácti konečně přišla, zařekla jsem se, že Velikonoce už nikdy slavit nebudu. Z pubertální antináboženské revolty už jsem vyrostla, ale nechuť k Velikonocům jaksi přetrvala. Snad i proto, že touto dobou slaví „svátky jara“ snad každé náboženství (příkladem budiž keltská Ostara nebo židovský Pesach) a já jsem organizované slavení nikdy neměla moc v lásce. A dalším důvodem je pro mě, jakožto spíše dominantního člověka, potupné mlácení dívek (prý v zájmu jejich krásy, pche).
Takže když se přiblíží Velikonoce, zaregistruju to jen díky sledování zpráv, návalu v obchodech a díky tomu, že se nejde do školy ani do práce. Ale nestěžuju si – velikonoční volno je skvělá příležitost jak vychutnat jaro a vzhledem k absenci jakýchkoli oslav u nás doma odpadne i šílený shon se sháněním vajíček a dalších „nezbytných“ rekvizit. Je to prostě pohoda – jen kdyby mamka nešílela s velikonočním úklidem, o kterém tvrdí, že je jarní:)

12 komentáře “Pár slov o Velikonocích

 1. Nejsme věřící rodina, ale Velikonoce docela slavíme (blé). Uklidit dům, napéct, malovat vajíčka … a stejně skoro každé velikonoční pondělí strávíme na výletě xP. A když ne, tak pořádně jalovcem (auu). Závidím ti xD

 2. jo, ani nemluv, pomlazka mi prijde ten nejdebilnejsi svatek jaky byl kdy vymysleny, dokonce i komunisticky prvni maj je mi sympatictejsi, ackoli na to nas odjkaziva vzpominaj s odporem.. nesnasim, jak vsichni po tobe lejou kdeco, clovek smrdi kdecim a mam modriny snad vsude, navic, u nas se hodne mlati i jalovcem.. brr, to zas zitra bude..
  ale jinak? Taky jsem se chystala o tom neco na blog napsat, ale raci se kompu ted vyhybam..:D
  pro nekrestane je to naprosto nepochopitelne.. ale kdyz jde clovek v patek do kostela, kde je tzv zavazani zvonu, kdy se zhasnou vsechna svetla, prestanou bit svony a hrat varhany a k tomu se clovek modli ci tise zpiva, a v sobotu vecer (na nekterych mistech o pulnoci) se tohle vsechno stane naopak, tedy rozsviti se vsechna svetla a svicny, vsechny zvony zacnou zvonit, varhany zacnou hrat plnou silou a lide zacnou zpivat – tohle je atmosfera jakou tezko nekde zazijes 😉
  chapu, ze nekrestanum to nic nerika, ale proc zrovna psat "ble"? Koneckoncu, stejne jako Vanoce, jsou to take rodinne svatky, nebo ne?;)

 3. onnea: tak já právě chtěla aby to "blé" nevyznělo:) No u nás doma právě nikdy Velikonoce (narozdíl od Vánoc) nebyli, takže k nim nemám žádnej vztah. Ale věřím, že atmosféra v kostele může být fajn, zvlášť pokud to pro tebe něco znamená:)

 4. Hm. Křesťanská část Velikonec mi je coby nepokřetěnému člověku poměrně volná, ovšem ta pohanská (mlácení a žebrota) mě rozpaluje do bílého žáru.  Naštěstí mě nikdy nikdo tohle absolovovat nenutil a pokud se náhodou vyskytuji někde, kde tohle hrozí, tak prostě neotevřu (byť teda chuť otevřít a seřvat ty mamlasy na tři doby je velká), ale stejně mě štve už ta drzost, že si někdo myslí "ztřískám ji a ona mi něco dá". Budu asi mírně expresivní, ale nasrat.

 5. jediný co mě na těch Velikonocích tak baví, je ta spousta jídla a dobrého pití, ovšem pomlázka a podobný kraviny mě nikterak nefascinují. Přijde mi barbarské a hulvátské plést si nějakou pitomost z proutí abych sní pak mohl "třískat ženský ". A navíc to pondělí je snad nejnudnější den v roce, protože není co dělat krom toho sedět doma a pozorovat jak se banda přiožralých neřádů baví tím, že mlátěj ženský po zadku pod záminkou že je omladěj, prostě a jednoduše je to kravina a akorát je tím zkaženej celej den.    

 6. Já tedy Velikonoce "žeru" (Překvápko, co? :))). Mají pro mě předpokládaný význam – největší svátek v celém roce. Na druhou stranu, Velikonoce ve smyslu svátků jara mi moc neříkají (protože jaro slavím s prvními krásnými dny) a třískání žen? To mi připomíná pouze to, že jsem dnes kamarádovu snahu ztřískat mou osobu odměnila hlasitým vyjádřením názoru a fackou s tím, že raději budu příští rok vypadat jak osmdesátiletá :)))

  Jen si nejsem jistá, zda je Pesach oslavou jara. Je to oslava osvobození z Egypta, ale jara určitě ne… :))) To jen tak pro pořádek, vlastně jen detail. Navíc, jestli to máš někde napsané, tak není o čem diskutovat, samozřejmě :)))

  (Mimochodem, to záhlaví je povedené. :))))

 7. Raven: proto jsou tam svátky jara v uvozovkách, Pesach původně aspoň pokud vím byl oslavou jara, ale později samozřejmě šlo hlavně o to osvobození z Egypta, jak píšeš. Netvrdím, že je to přímo svátek jara, nicméně z těhle tradic vznikl – obětovaný beránek apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.