Nedávno jsem psala článek o mém životě s vegetariánem, pod nímž jste mě prosili o nějaké vegetarináské recepty. Tak jsem se zamyslela a z hlavy vylovila pár dobrot, které si s Mamuťákem vaříme. Nejsem žádná Maagdalena Dobromila Rettigová a návod k vaření jsem v životě nepsala, tak doufám, že moje recepty budou srozumitelné:) Já totiž nevařím podle návodu, ale prostě tam něco nahážu a ono z toho něco vznikne, tak věřím, že se taky necháte spíš jen inspirovat a sami si jídla dotvoříte podle nálady a chuti.
Předesílám, že vegetarián nejsem a nikdy nebudu, tak na mě nekřičte, kde je v tom jídle maso:) Pokud myslíte, že vám v tom bude víc chutnat kus kuřecího, klidně ho přijdete a z vege-receptů máme rázem masožroutské:) Proč ne, fantazii se meze nekladou. A v kuchyni to platí dvojnásob:)
Brambory zapečené se zeleninou
Tohle jídlo je úplně skvělé a já bych se ho mohla užrat:) Potřebujeme na něj (množství si zvolte dle chuti a počtu osob): brambory, cuketu, papriku, rajče, červenou cibuli, trošinku česneku na dochucení, olej a koření dle chuti, my používáme bazalku, červenou papriku, grilovací koření, vegetu a sůl
Vezměte si plech, může být ale i brutvan, akorát na něm budete muset víc míchat. Nejlepší je prostě takový hlubší plech, jak se v něm pečou buchty. Pořádně ho vymastěte olejem.
Brambory nakrájejte na kolečka, čím tenčí, tím lepší, a osolte. Rozhažte je po plechu. Nakrájejte na kousky rajčata, papriku, cibuli a cuketu, všecko to mrskněte na plech k bramborám, okořeňte dle chuti a promíchejte. Můžete přidat i dva, tři stroučky česneku, zase nezapomeňte dobře promíchat. Výsledkem bude zeleninovo bramborová směs, bohatě nasáklá olejem a kořením. Vložte do trouby a pečte tak dlouho, dokud nejsou brambory hotové. Zbylá zelenina se u toho uvaří a opeče a získá úplně luxusní chuť. Pozor, vysoce návykové:)
Brambory na pánvi aneb jídlo pro chudinu za pár kaček:)
Pokud máte v kapse prázdno a do výplaty daleko, doporučuju tohle jídlo, na něž většina lidí má ingredience doma a ten zbytek dokoupíte za padesátku a najíte se z toho ve třech lidech královsky. Budete potřebovat (zase si zvolte množství dle počtu lidí): brambory, rajče, sýr (v celku, třeba eidam), hořčici, kečup, sůl, olej a koření dle chuti, já používám bazalku a grilovací koření. Pokud máte peněz více a chcete se pomět, přidejte ještě žampiony a hermelín nebo nivu.
Brambory normálně uvařte v hrnci. Pak si na pánvi (ideální je hluboká, wok) rozehřejte olej a mrskněte do něj brambory, zasypte kořením a přidejte kečup a hořčici zhruba v poměru 3:1. Přidejte rajčata nakrájená na kousky (tzn. na měsíčky, které jsou ještě rozpůlené, ale pokud chcete, můžou být i na kolečka, ale mě se tento tvar neosvědčil) a případně i houby. Až už budou brambory dochucené kořením i kečupem a hořčicí a jemně opečené na okrajích, přidejte sýr (a hermelín) nakrájený na malé kostičky a pořádně míchejte. Až bude sýr napůl rozpuštený a vytvoří na bramborách takové pavučinky, sundejte z ohně a podávejte.
Sýrovo-rajčatová omáčka
Tuhle výbornou omáčku můžete podávat s těstovinami, ale klidně i s bramborami, čínskými nudlemi nebo rýží. Budete na ni potřebovat (množství dle počtu lidí prosím odhadněte sami): rajčata, žampiony, tavený sýr, mléko, olej, česnek, bazalka, vegeta.
Na pánvi rozehřejte olej, přidejte rajčata a houby a orestujte. Přikápněte trošku mléka a přihoďte tavený sýr, který nechejte rozpustit. Za stálého míchání ze z rajčat, hub a sýra vyrobí kompaktní kašovitá hmota, když bude moc řídká, přidejte sýr, když moc hustá, přidejte mléko. Ochuťte aspoň jedním dvěma, ale podle chuti i deseti stroučky česneku, bazalkou a vegetou. Nalejte na libovolnou přílohu a podávejte:)
Nudle, že by se číňan divil
A zase jednou ultralaciné jídlo, kterého se dají splácat kvanta. Za pade se najíte i v šesti lidech a to se vyplatí!:) Potřebujete: několik balení čínských nudlí, dle počtu osob samozřejmě, balení mražené zeleniny s názvem čínská směs, sójovou omáčku, kečup, sýr (eidam vcelku), bazalku, vegetu, papriku, sůl.
Udělejte čínské nudle dle návodu. Vhoďte na pánev (nejlíp wok), kde jste rozžhavili olej, zmraženou zeleninovou směs a vařte tak dlouho, dokud se nerozmrazí. Až bude rozmražená, přidejte nudle a pořádně je vmíchejte do zeleniny. Postupně ochucujte kečupem, sójovkou a kořením. Na závěr dodejte na tenké plátky krájený eidam, který se v nudlích postuoně rozpustí. Potom podávejte.
Tip číslo jedna: Pokud chcete jídlo pozměnit, vyměňte zeleninovou směs nebo použijte čerstvou zeleninu. Výborné je taky přidat tavený sýr.
Tip číslo dva: Pokud nemáte rádi čínské nudle a, uvařte tuhle směs a ochuťte ji bez nich a dejte si k tomu třeba bramborovou kaši, rýži nebo vlastně cokoliv.
Brokolice se sýrem
Tohle jídlo se původně dělá v zapékací misce, ale to neumím, takže ho dělám na pánvi a taky je moc dobré a jednoduché. Potřebujete jenom brokolici, eidam, sůl a olej. Popřípadě koření na dochuceníá, vegeta bude stačit.
Uvařte brokolici v horké osolené vodě tak, až bude úplně rozvařená. Hoďte ji na pánev s troškou rozpáleného oleje a přidejte nastrouhaný sýr. Pokud je brokolice dost rozvařená, krásně se zamíchá do sýra a vznikne z ní geglavá, chutná, zelená hmota. Osolte a okořeňte dle chuti, můžete přidat trošilinku česneku. Podávejte s bramborami nebo hranolkami.
Tak, tolik k receptům, co jsem teď vylovila z hlavy. Napadá jich mě ještě pár, ale nemůžu si na ně vzpomenout:) Tak snad brzy vznikne druhý díl:D Mamut slíbil, že napíše článek o tom, jak dobře uvařit sójové maso a já jsem na to teda moc zvědavá:) No uvidíme:)
Jinak doufám, že jsem vás k něčemu inspirovala a že se najde někdo, kdo mě taky potěší nějakým svým receptem:) Moc se těším.
jelikoz me posledni dobou vareni dost bavi pridam se taky s jednim rychloreceptem. Ja to sice delam ve variante s masem, ale de to i bez toho. takze:na panvi osmahnout cibuli (plus maso, kdo ho rad:)) pridat na nudlicky nakrajenou papriku(lepsi cervena pro efekt) orestovat pak pridat cesnek dle chuti, mirne zprazit a zalit plechovkou fazoli a mensi plechovku kukurice(nemusi byt ani cela, ale ja kukurici zboznuju), chvili povarit, dochutit kecupem a korenim(sul, pepr, bazalka, majoranka, vegeta, proste co chcete) dle chuti. podavam s ryzi, posypane jarni cibulkou
vlastne je to strasne variabilni recept, kterej muzete upravovat dle chuti a fantazie:)
Hjůůů. Děkujuuu :). Jestli doma najdu přísady, asi si něco udělám ^^.
Díky 😉 Zní to lákavě, hlavně ty nudle a brambory 😉 Takže až nastane vhodná příležitost, vyzkouším 🙂
Mňam, mám hlad!!!!!!
Ti dám pak někdy recept na svíčkovou, jestli máš ráda,ale tou bys mamuta asi moc nenakrmila , bez masa to není vončo 😀
Druhý, třetí a čtvrtý recept vypadají dobře, třeba to vyzkouším. Na brokolici mě ale nikdo nenaláká. Blek. 😀
Juuva, to je skvělé, určitě vyzkouším. Mooc děkuji Lúmenn 🙂
Ja myslím že so zeleninou, zemiakmi a cestovinami sa dá čarovať donekonečna 😀 Každopádne ďakujem pekne za recepty, väčšinu z nich asi začnem využívať na koleji, hlavne keď už bude čerstvejšia zeleninka a nie len tá chemická. Kľudne si poprosím update keď vás napadnú ďalšie 🙂
jee super !!
Hoho, to jsou mi kreace 😀 (ale soju proboha ne, to je GM jako Brno.)
Dostala jsem z toho hlad, tak díky, večeřááá… 😀
[9]: Můžeš to vysvětlit mému muži? Jinak věří kdejaké konspiračce, hledá každej večer pod postelí Rockefellera a ilumináty, ale sóju si vzít nenechá:D
Skvělé!
Osobně dávám také přednost vaření typu "Prostě tam něco hodím", ale tak.. já většinou vařím jen a jen pro sebe. 😀
díky Lúmennko, všechny recepty vypadají vážně lákavě a už se mi sbíhají sliny na nudle a brokolici:-)
Určitě přidej další díly;)
Díky, brokolici mám moc rád
[9]: co je to prosim GM?
Myslím, že ty brambory vyzkouším v nejbližší době. 🙂 Nejsem sice vegetarián, ale jakákoliv manipulace se syrovým masem je pro mě horor. 😀
[14]: GMO (GMP) je geneticky modifikovaný organismus (potravina), čiže niečo kam sa umelo vkladali cudzorodé geny, napríklad z baktérii, aby sa tým zaistila odolnosť rastliny proti škodcom, pleveli a proste aby sa zvýšil výnos. Nicméně v ČR sa GM potraviny nenachádzajú v nejakej závažnej miere sú skôr výnimkou a musia byť riadne a viditelne označené, že sú GM. Takže tu by som sa skôr bála len toho, že sója je proste nechutná a je to častý alergen…
[16]: dik:) tohle me taky zrovna netrapi, ja soju taky nemusim , ale i tak si myslim, ze v potravinach obecne je takovyho svinstva ze by jeden blil, na druhou stranu,treba nam to posiluje imunitu no ne?:D me osobne prijde tohle docela vtipny, drubez cpou hormonama, ryby jsou cely toxicky z tech sracek co vypoustime do more, zelenina je geneticky modifikovana a bla bla bla…uz to vidim jak se na me sesype kupa komentaru, jak si nevazim maticky planety, jak zaviram oci a krcim rameny nad tim, co lidi delaji s prirodou a jak mi muze byt jedno co jim. po pravde? kdybych nemela zrat nic na co nekdo nekdy vznesl nesouhlasny komentar, nejedla bych uz asi nic a chcipla jako totalne vyzabla anorekticka..nerikam ze to tak neni, jiste nektery vyrobni postupy jsou dost na povazenou, ale co ja s tim nadelam?stejne si ten salam dam i kdyz vim, ze ho z urcitycho procenta tvori i krysy…zatim me to nezabilo a hlavne, chutna mi to:D jo ja vim zcela jsem opustila tema clanku, jen me to tak napadlo v souvislosti s tema GMP a mela jsem nahlou maniakalni potrebu se k tomu vyjadrit:)
[17]: jáá tvůj pohkled chápu, taky si říkám, že kdybych dala na všechna varování, nebudu jíst nic, sice jsem si říkala, že bych si chtěla kupovat maso jen od malýách chovatelů a zeleinu od pěstitelů, ale nebudeme si nic nalhávat – jít do marketu je stokrát jednodušší než v 7 ráno vstávat kvůli trhu nebo jezdin někam do prčic pro maso. Jsme líní a podle toho se stravujeme, na druhou stranu vím, že mi hodně stravy nedělá dobře a žrát ty umělý věci není dobrý a na mě se to už projevilo, takže není od věci se aspoň trochu zamyslet nad tím, co jíme a ty extrémně fuj věci vypustit
[17]: chápu tvůj názor, každý to vidí jinak. Já mám ve škole potravinářskou chemii a velmi zapáleného profesora o tuto tématiku(studuji výživu). Je pravda, že už nic není stoprocentně nezávadné, ale pro MĚ je lepší, když si koupím med přímo od českého včelaře(než náhražku z tesca za rohem), prošmejdím pár obchodů abych sehnala pěknou zeleninu nebo jdu na trh a sleduji obaly na potravinách, protože se řídím heslem lepší menší zlo, než být lenoch, říct je to všude nemám šanci a cpát se největšími "sračkami" co existují a sedět na zadku. Proto je v česku tolik onkologických pacientů a ročně jich neustále narůstá (v oblasti trávicího ústrojí)
Promiň Lúmenn, že jsem se tak rozohnila, ale tohle mě vždycky zvedne ze židle. (výživu studuji 8 let)
[19]: s tim zase souhlasim, ze je lepsi zelenina od pestitele, med od vcelare a vajicka od nekoho, kdo ma slepice na dvorku a ne zavrene v kleci a cpe je buhvicim…spis jsem mela na mysli, ze se nehodlam vyhybat konkretnim potravinam, jako treba rybem, jen proto, ze nekdo nekde napsal, jak je to skodlivy…
a s tim colorektalnim karcinomem to mozna taky souvisi, spis si ale myslim, ze na to ma vetsi vliv to, ze lidi zerou proste maso, sladkosti a bily pecivo, zatimco potraviny s obsahem vlakniny se k nim dostanou tak jednou za uherskej rok, nez to, ze by se stravovali jen supermarketovyma potravinama. myslim, ze i jabko z lidlu je lepsi nez zadny jabko:) samozrejme nerikam, ze nemas pravdu, asi o tom neco vis, kdyz to studujes, ale s tema nadorama si zkratka myslim ze je to vetsim dilem toho co lidi ji a ne kde to koupili.
[20]: tak jsem to taky myslela;), lidi jí za prvné nekvalitní potraviny a navíc skoro všechny nemají žádný přínos (ani vlákninu, vitaminy). Často smaží a tak podobně. Ono je lepší občas nějaká zelenina z alberta než vůbec žádná, i když ty z Polska a Holandska mají v sobě hodně hnojiv, ale když nic jiného není je to lepší než nic – vlákninu to má pořád;)
Paráda, super!!
A velmi se těším na článek o sojovém mase od Mamuta.
Sama vegetarián nejsem, ani nikdo z mého okolí, leč člověk mě blízký by ve své stravě kvůli nemoci měl mít hodně zeleniny, i nějaké to sojové maso apod., takže recepty velmi vítám! =)