Obchodníci se lží

Housenka na chvilku vylezla ze své kukly, rozhlédla se po světě a má chuť se do ní zase pěkně bleskem vrátit. Pokud vám to nedává smysl, odkazuji se na svůj poslední článek, v němž píšu, že potřebuju nějaký čas oraz, protože mi už ze všeho tak trošku drbe. Odpočívám stále, snažím se relaxovat, sebevzdělávat se, věnuju se psovi, domečku, zahradě a svému drahému a pokouším se všelijak si užívat život, to zas jo, ale střety s realitou mě pořád sráží k zemi víc, než bych si přála.
Třeba dneska si můj drahý zapnul odpoledne ČT24 s přímým přenosem ze sjezdu ČSSD, což u mě okamžitě vyvolalo akutní Tourettův syndrom. Takže už netrpím vykřikováním sprostých nadávek nejhrubšího zrna jen tehdy, když se na obrazovce objeví Agent Bureš, už se to přeneslo i na zubatou pleš předsedu vlády a jeho stranu. Bezva. Za chvilku začnu mlátit hlavou do zdi kdykoli uslyším znělku zpravodajství. Aby bylo jasno – mě neštve to, že někteří lidé existují a mluví do televize, mě neuvěřitelně se*e, že ti lidi neustále lžou, až se jim od pusy práší a na jejich popularitu to nemá sebemenší vliv…

Třeba dneska Bohuslav Sobotka na sjezdu. Stojí si u pultíku a vykládá, jak ČSSD chce podporovat malé podnikatele a živnostníky. Jak jako chce podporovat? To doteďka nechtěli a najednou se jim to rozleželo v hlavách nebo jak si ten výrok máme přebrat? Protože kdyby to s tou podporou mysleli vážně, proč by tedy ty živnostníky zatížili číčovinou jménem EET a kontrolní hlášení? Ten člověk prostě bohapustě mele nesmysly a myslí si, že když naslibuje podporu živnostníkům, tak mu to lidi zbaští i s navijákem a zapomenou, že živnostníci by žádnou podporu nepotřebovali, kdyby jim nezavedli takovou byrokratickou zátěž, že začal jeden OSVČ za druhým zavírat krám? Nebo myslí podporu v nezaměstnanosti? To by tak leda dávalo smysl.
Lži, vytáčky a výmluvy ale nejsou doménou jen předsedy sociálních demokratů. Kdyby se dávala nějaká cena za nejprolhanějšího politika, myslím, že soudruh Babiš by si ji rozhodopádně zasloužil. Tenhle člověk je schopný ráno napsat příspěvek na sociální sítě a ještě večer ho jiným příspěvkem úplně popřít. Ale světe div se, mezi ty nejdůvěryhodnější politiky v naší zemi patří právě tihle dva sedmilháři (zdroj) a trojici doplňuje Tomio Okamura, který mimochodem podle serveru demagog.cz lhal ve čtvrtině(!) faktických výroků, které server ověřoval.
Takhle hustí teda nejsou ani Babiš ani Sobotka, který si tedy na faktické výroky dává pozor a má fakta evidentně připravená, takže ten lže akorát v tom, co slibuje lidem před volbami a šéfuje straně, která ani přes rozhodnutí soudu nevrací dluhy. Zato náš drahý ministr financí říkal pravdu jen v polovině faktických výroků, které server demagog.cz ověřil, zbytek byly buď neověřitelné věci nebo zavádějící informace a 15% dokonce tvořila bohapustá lež.
Ale stejně je ten člověk nejdůvěryhodnější osobou politického spektra v téhle zemi. A pak se mi někdo diví, že nemůžu ani vidět jeho ksicht ve zprávách, aniž bych se během pár vteřin nezačala vztekat. Protože jestli mi něco fakt strašně pije krev, je to lež. Lhaní nesnáším, netoleruju a jen velmi těžko ho odpouštím. A o to víc mě štve, že spoustě lidem je lhaní úplně ukradené. Skoro jako by nastala doba, kdy je úplně jedno, jestli kecáte nebo říkáte pravdu, hlavně, že říkáte to, co lidi chtějí slyšet.
Co na tom, že není pravda, že všichni živnostníci kradou a že nás každou chvíli sežerou hordy musulmanů, hlavně, že si to lid myslí a tak mu to předhodíme jako fakt a ještě dodáme nějaké čupr rychlé a snadné řešení. Na tomhle mimochodem v Americe vyhrál volby Donald Trump – viz vynikající komentář Johna Olivera, po němž ale nebudete vědět, jestli se smát nebo brečet.
Politická scéna je plná egomaniaků, kteří lžou, jak když tiskne. A lidi ví, že lžou, ale nevadí jim to, protože pravda se jim nelíbí a ty lži jim přináší, já nevím, asi pocit satisfakce? Možnost bojovat proti nějakému domnělému nepříteli? Mluvčí Donalda Trumpa (nebo někdo jiný z jeho administrativy) dokonce zašel tak daleko, že označil lživé výroky amerického prezidenta za alternativní fakta. Bezva, takže už ani lež není lží, je to prostě jiný úhel pohledu. Máš, Maruško, sice červený tričko, ale já si myslím, že je zelený a to jsou moje alternativní fakta, žádná lež, ne ne.
A nakonec přijdou volby a kdo přinese nejhezčejší lži, ten je vyhraje, protože pravda už je out a obchodníci se lží jsou něco jako obchodníci s nadějí u smrtelně nemocných pacientů. Sice stejně chcípneme, ale aspoň si u toho vypijeme předraženej bylinkovej čaj nebo uděláme výlet na Srí Lanku za šamanem a to je přece pěkný.
Ne, není to pěkný. Lež je pořád lež, ať jí říkáme alternativní pravda nebo třeba ne tak docela pravdivá skutečnost. A už ze školky si pamatju, že kdo lže, ten krade a může i zabít. Doufám, že si na tohle dětské říkadlo při volbách vzpomene dost mých spoluobčanů…

7 komentáře “Obchodníci se lží

 1. [1]: před čtyřmi lety jsem napsala návod, jak se rozumně rozhodnout, jak volit: http://lumenn.blog.cz/1310/jednoduchy-navod-pro-ty-co-nevi-koho-volit

  A ještě bych dodala bod, který jsem opomněla – sledovat, jaké kauzy ta která strana zažila (mediální rešerše) a taky se mrknout na jejich program do posledních voleb a nakolik ho pak skutečně splnili. Super nástroj je taky ten demagog.cz, podle něhož poznáš, jak moc dotyčný politik lže i v čem přesně lže.

  Takže doporučuju přečíst návod výše a kvalifikovaně se rozhodnout.

 2. Poslední průzkum, komu lidé věří, mě hodně vyděsil. Řekla bych, že o trochu více než to, že Zeman bude kandidovat i ve druhém volebním období (i když to bylo od prvopočátku jasné, jen tam prostě byla ta jiskřička naděje, která právě zhasla).
  Nevzpomenu si přesně kdy a kde jsem četla o výzkumu v Německu (tuším, že se jednalo o institut M.Plancka), že lidé se nechávají ovlivnit pomluvou a lží a to i v případě, že mají možnost si vše ověřit. Docela smutné zjištění.
  Co ti popřát, snad je hlavu vzhůru a pevné nervy.

 3. Lúmennko, lžou všichni a ještě víc, když se blíží volby. To jsou schopni obrátit vše naruby. To co bylo ráno černé, dokáže během dopoledne zblednout. Problém bude také v naší populaci, protože byla zvyklá, že za ní rozhodovala státostrana. Ten duch stáda ovcí, které jdou tam, kam se jim nakáže, stále přežívá. Pohodlnost, hloupost, či jen důvěra k těm, kteří to přeci tak hezky řekli? Bojím se, že se může znovu vrátit doba, kdy bude někdo rozhodovat o tom, kdo může studovat a kdo ne. Já tu dobu zažila. Když slyším Sobotku, který je ochoten klidně vládnout s komanči, moje obava o tuhle zem narůstá.
  A EET pro živnostníky? Ono se stačí zajít podívat po zavřených provozovnách, stažených roletách malých obchůdků a nebo se jen projít po tržištích, která zejí prázdnotou. Kupující by byli, ale těch, kteří investovali do registrační pokladny, je jaksi nějak méně. Hlavně, že má Babiš přehled.

 4. [4]: kdo nechce vidět, neuvidí. A nemám chuť to miliardkrát vysvětlovat každému (omlouvám se za ten výraz) debilovi, kterej má koblihu narvanou až v krku. Se běž těch stánkařů zeptat, jak to funguje bez problémů – až na to, že za to museli zaplatit tisíce korun, když se jim to pokazí riskujou likvidační pokutu a je to nástroj úplně k hovnu, protože v žádné zemi, ke to zavedli to výběr daní nezlepšilo.

 5. Mě dokáží lehce naštvat i lidi, kteří evidentně falešným řečem věří, protože je řekl jejich oblíbený politik, nebo nevěří z opačného důvodu. A že je jich dost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.