O smyslu pro humor aneb když zrůdy udávají

Pokud se trochu pohybujete na idnes blozích a nebo jste milovníky černého humoru s profilem na faceboku, nemohla vás tato „boehmovagate“ minout. Pak můžete následující odstavce přeskočit a vrhnout se až pod perex.
Pro ty ostatní krátké shrnutí – bylo nebylo, jistá dáma jménem Tereza Boehmová na svém blogu napsala nenávistný článek o zlých odporných rasistech, údajně sídlících na facebookové stránce Citáty vo hovně. Tyto zrůdy, jak je nazvala, skrývají svoje odporné rasistické a xenofobní myšlenky za černý humor, ačkoli ve skutečnosti jsou to odporné kreatury, vyžívající se zvláště v masovém vraždění nevinných malých dětí a uctívání Hitlera. Koukla jsem se doma pod postel i do sklepa, ale nikde se tam zavražděné děti neskrývají a oltář nacistického vůdce jsem taky nikde nenašla…a přesto patřím k jednomu z téměř deseti tisíc fanoušků této stránky. Takže jak to je vlastně doopravdy?

Jsem fanouškem černého humoru od doby, kdy jsem se jako malá dívala s rodiči na Monty Pythony, pokračovalo to zálibou ve čtení knih pana Kulhánka a pokročilo to až do fáze, kdy mezi mé nejoblíbenější autory patří Štěpán Kopřiva, z jehož knihy Zabíjení by patrně paní Boehmová dostala kopřivku (haha:)).
Ale teď vážně. Pokud jste na stránku Citáty vo hovně zabrousili, určitě jste si všimli, že místy jde o černý humor nejhrubšího zrna. Naprosto dokážu pochopit, že některým lidem prostě mnohé obrázky nepřijdou vtipné. Dokonce někomu mohou přijít docela nevhodné.
Chápu – jak se říká, smysl pro černý humor, je jako nohy – někdo ho má, někdo ne. Tato věta je v podstatě také kategorizací – pokud jste se jí zasmáli, vítejte v klubu přátel černého humoru, pokud ne, odkaz na web paní Boehmové najdete výše.
Už si z toho zase dělám legraci, což jaksi k článku o černém humoru tak nějak patří. Ale zkusme to znovu a teď už skutečně vážně.
Podívejme se na definici černého humoru:
Černý humor je druh humoru, který nachází komično v drastických a tíživých situacích, jako jsou válka, násilí, bezpráví, nemoc a smrt. Zdrojem komického efektu je kontrast mezi šokující a tragickou povahou skutečnosti a zcela nevážným způsobem, jakým o ní mluvíme. Témata a události, které jsou obvykle považovány za tabu (zejména ta, které souvisejí se smrtí), jsou traktována v „nepřípadně“ nevážném, humorném nebo satirickém tónu, aniž by se popírala jejich závažnost.
Černý humor a jeho konkrétní projevy se často pohybují na hraně společenského vkusu. Černý humor zdůrazňuje absurditu světa a současně proti ní tvoří jistou formu intelektuální obrany. Tímto obratem k absurdnímu se černý humor odlišuje od cynismu. Pokud černý humor pochází právě od lidí postižených neštěstím (které se touto cestou snaží překonat), pak se někdy označuje jako šibeniční humor. (wikipedie)
Už v základu definice černého humoru je jasně řečeno, že jeho vyznavači si uvědomují vážnost a tragiku situace, ale její znevážení je formou obrany před tíhou, jež by jinak museli nést. A skutečně to tak je – kdyby člověk měl nad vším, co je na světě špatné, brečet a štkát, neděláme celé dny nic jiného. Mnohem lepší je si dělat legraci – legraci z válek, politiků, krizí a neštěstí. Protože s úsměvem jde všechno líp a protože smát se musí, i kdyby na chleba nebylo. Ono když není na chleba, tak člověku moc jiného než ten smích nezbývá, smích, který mu pomůže se nezbláznit.
Je mi jasné, že ne každý to takhle má. V pořádku, každý jsme jiný a černý humor je skutečně na hraně vkusu, podobně jako třeba extrémní umělecká díla nebo grind coreová muzika. Někomu to sedne a někomu to přijde odporné.
Dokonce bych naprosto pochopila, kdyby paní Boehmová napsala článek, ve kterém se pohoršuje nad tím, jak někdo může mít rád černý humor. UKáže tím sice svou naprostou omezenost a absenci kulturního rozhledu (nebo prosté nepochopení jednoduchého textu předžvýkaného wikipedií), ale vyjádří svůj subjektivní názor na který má plné právo.
Co ale naprosto nechápu, je její přesvědčení, že všichni, kteří sledují tuto stránku, jsou:
– náckové
– voliči sládkovců
– odpad společnosti
– rasisti a antisemité a jiní, nad jejichž výplody si člověk většinou odplivne
a také je jim:
– společná nenávist k Židům, Romům, obdiv k vrahům typu Breivik a dalším, jejichž činy „vtipně“ zlehčují. Jasná je nenávist k Havlovi a každého, kdo s nimi nesouhlasí, nazvou „pravdoláskařem.“
Vážená paní Boehmová, nejsem ani jedno z výše uvedeného. Ačkoli vám to může připadat neuvěřitelné, jsem podle definic mnohých lidí „právdoláskař“, jsem volička nejliberárnějších stran v republice – tedy Pirátů a Zelených, přispívám na humanitární organizace, aktivně zdarma pomáhám lidem a máme s rodinou adoptovanou černou holčičku Elizabeth z Afriky. Od nácků jsem párkrát v pubertě málem dostala nakládačku. Moje IQ je vysoko nad průměrem.
A přesto všechno mi černý humor přijde vtipný. Neuvěřitelné? Pro vás možná. Pro mě je ale černý humor způsob, jakým se vyrovnat s šílenou realitou kolem nás. Četla jsem mnoho knih o druhé světové válce a plakala u nich zoufalstvím i dojetím. Mám to udělat pokaždé, když uvidím obrázek nacistického vojáka? Nebo je pro mě i moji psychiku lepší se zasmát drsnému vtipu a nechat minulost minulostí?
To samé platí o všem, dokonce i o brutálně zavražděné Aničce a těžce popálené Natálce. Je mi těchto dívenek a jejich rodin neuvěřitelně líto a nechci si ani představovat, že bych se něco podobného stalo komukoli zmé rodiny, byť vlastní děti zatím nemám. Ale když se směju u obrázku, jehož humor je tak černý, že by mohl sklízet bavlnu, nesměju se těm dívenkám, probohy, směju se absurditě dnešního světa a nejhlubšího spojení tragiky a komiky, jakého je lidstvo schopno.
Mimochodem – jsem člověk, který brečel u Happy Three Friends, takže ani já neustojím veškerý černý humor;)
Tím se dostávám k tomu nejzásadnějšímu. Nejen, že mě paní Boehmová do krve urazila svými výroky, ale také se mi nelíbí, že přes svůj údajný odpor k zákazům, se zasazuje o to, aby stránka byla zrušená. Dokonce podporuje snahy pana Václava Krále, aby autor stránky byl postaven před soud za hanobení národa, rasy a přesvědčení a schvalování trestného činu. Což prostě nikdo soudný nemůže myslet vážně.
Chcete říct, že kdo vypráví vtipy o blondýnkách, skrývá za humor svoji nenávist k nim, hanobí je a chce, aby jim bylo ublíženo? Že rapper Řezník vlastně drží ženy ve sklepě a mučí je tam, protože o tom zpívá? Že metaloví interpreti, co zpívají o hanobení mrtvol a uctívání Satana, to skutečně po nocích dělají?
Slova jsou slova. A činy jsou činy. Jistě je mezi fanoušky stránky kupa rasistů – stejně jako je kupa rasistů mezi fanoušky stránky o psech, o vaření nebo co já vím o hraní na ukulele. Ale každá internetová stránka má jednu výhodu – pokud mě její obsah uráží a odpuzuje, v pravém horním rohu obrazovku je umístěný křížek, který tento problém vyřeší. To, že žiju v demokratické zemi mi dokonce umožní před kliknutím na křížek napsat, co si to stránce myslím. Famózní. Ale idea demokracie a svobody slova mi přece nemůže dovolit někomu něco zakazovat, jen proto, že já si myslím, že je to nevhodné.
Černý humor se pohybuje na hranici společenského vkusu. A někdy hluboko za ní. Pořád je to ale jen humor. Až v našem státě začneme humor zakazovat a nebo dokonce za něj lidi zavírat do vězení, bude to znamenat návrat do časů, ze kterých jsme jistě všichni rádi pryč. Do těch časů, které často autoři Citátů vo hovně parodují a zesměšňují.
Prosím, paní Boehmová, pane Králi, buďte té lásky a dobroty a běžte šířit dobro někam, kde to je potřeba. Bezdomovci nemají kde spát, na Ukrajině je válka a zima se blíží, v Africe je epidemie eboly a všude po světě denně vymírají živočišné druhy. Je toho tolik, co udělat pro dobro planety. Takže si laskavě vyhledejte, co znamená trolling (doporučuji tuto bakalářskou práci), přečtěte si něco o černém humoru a běžte dělat svět lepším tam, kde je to skutečně potřeba. Což je kdekoli jinde, než na internetu.

19 komentáře “O smyslu pro humor aneb když zrůdy udávají

 1. Amen. Já černý humor miluju, a – překvapení – nemám v domě mučírnu, neuctívám Hitlera, ani nezabíjím malé nevinné děti.
  Přesně, jak píšeš – kdyby měl člověk nad vším brečet, tak by nedělal nic jiného.
  Jo, a mimochodem, Happy Three Friends jsem taky nikdy moc nemusela.

 2. Já černý humor zbožňuji, ale z tak vážných věcí jako je válka, bych si legraci nikdy nedělala. ale víceméně s tebou souhlasím, a dotyčná slečna je podle mě až příliš upjatá.

 3. Tohle mi neuniklo zcela určitě a mám na to stejný názor. A černý humor? Můj nejoblíbenější, přeci jen slušné vtipy o Pepíčkovi a Jdou dva a prostřední upadne nejsou to, co to bývalo, když mi bylo deset. Přesto volím podobné strany jako ty, IQ mám dle testů taky dost vysoké, hrozně se mi líbí latinoameričani a násilniční vrahové mě zajímají z pohledu kriminalistiky a psychologie, ale ne z pohledu uctívání. Prostě pokud někdo něco nechápe, měl by to nechat být, protože kdo s tím nesouhlasí, ale chápe to, tak ten by se takhle nechoval.

 4. Článek autorky a několik reakcí na něj neuniklo ani mně. Palec nahoru za tvou reakci, také jsem milovníkem černého humoru a zároveň si nepřipadám jako odpad společnosti, na který ta paní poukazuje 🙂

 5. A přesto je velký rozdíl mezi černým a morbidním humorem. Černý humor je, když je písek v oku a morbidní humor je, když máš oko v písku.

  Ale vážně. Ten článek té paní si přečtu. Třeba se takhle na večet nasměju.

 6. Koukala jsem na několik (hádám 20) posledních příspěvků a vlastně mi nepřišly jako černý humor. Černý humor nijak nevyhledávám, často jsem se setkala spíše s dosti hloupými vtipy z této oblasti, ale na téhle stránce mi nijak nepřišlo, že by byly za hranicí, jako jinde bývají. Nic to ale nemění na tom, že jsem na nich nenašla nic zajímavého (asi je nechápu – a ne kvůli tomu, že je to černý humor). Já jsem celkově vtipuodolná.

 7. Zrovna nedávno jsem si Citáty o hovně projížděla, některé vtipy jsou dobré, jiné trapné, celé to drama kolem toho mě nějak míjí, spíš mě zarazili jistí komentující, které bych se do kategorie "odpad společnosti"  nebála zařadit ani já. Jako by pyšnili tím, že jsou dost drsní na to, že dokáží tento druh humoru strávit a vyjadřovali se jako povýšenecká hovada, docela mi to hnulo žlučí. A pokud mluvíme o těch metalových kapelách, ehm, Mayhem, ehm..:D

 8. Fb jsem si před půl rokem zrušila, takže jsem o stránce nic nevěděla. Rozklikla jsem si ji a teda, že by mi to přišlo nějak moc rasistický… Ne-e. Jo a Boehmová je trefená, ale s tím se asni nic moc neudělá 😀 No je to tak jak si napsala: Černý humor je jako nohy, buďto jej máte nebo nemáte 😀

 9. Přesně. I já se dokážu zasmát černému humoru, patřím mezi lidi, kteří se velmi zajímají o druhou světovou, o židy, o genocidy a tak, ale stejně… občas se něčemu zasměju. Je pravda, že u některých stránek mám trochu pochybnosti, jestli je to ještě černý humor nebo už něco nechutného. Myslím, že se takové stránky jmenují BRUTÁLNÍ ČERNÝ HUMOR a tak… Samostatná Černý humor ujde, ale možná už jsem toho jenom viděla hodně, že se nesměju. Jinak s tvým článkem naprosto souhlasím 🙂

 10. To, že mam ráda černej humor ze mě hned dělá nácka? Aha, tak v tom případě sem se právě stala hrdou zakladatelkou nového hnutí přičmoudlých nácků 😀 Já se jenom přirozeně směju směšným věcem a hned je ze mě nácek, volič sládkovců, odpad společnosti,  rasisti a antisemita… Achjo, to sou názory. Ta slečna je hloupá, natvrdlá a nerozumí internetu…
  Jojo, kauzu sem taky zaznamenala. Je to směšný, celá ta snaha té ubohé bílé ženy zastavit negří humor 😀
  Prostě a jednoduše, život neni vždycky takovej, jakej by ho člověk chtěl mít. Děti v Africe umíraj na ebolu a AIDS, v Indii se lidi žerou navzájem, každej den je znásilněno spousta osmiletých holčiček atd. Tyhle věci sou prostě realita a nikdo s tim nic neudělá. To, že si někdo bude hrát na hrdého a chrabrého moralistu je stupidita. Když se tomu nechce smát, tak ať se tomu nesměje, ta jedna kyselá prdel! Do toho jí nikdo nenutí. Ale ať s tim proboha nedělá takový divadlo… Stejně je všem jenom k smíchu víc, než sex po cestě ze školy Aničky Janatkový…
  Moc pěkně napsanej článek 🙂

 11. Na podobné stránky chodíme hlavne my, čo nám nevadí rasismus, antisemitizmus, neuznávame Havlovu pravdolásku a podobné sračky. Zato nemusíme byť hneď náckovia uctievači Hitlera a odpad spoločnosti.

  Rasizmus tam nevidím, rasizmus je predsa to keď  biely fyzicky napadne (alebo nabáda k napadnutiu) cigáňa či inú rasu. Slovný rasismuz by mal byť povolený. Myslím že by to fungovalo podobne ako keby legalizovali detské porno- úchyláci by sa na tom odbavili a nemali by takú potrebu zneužívať živé deti. Väčšina ľudí čo nadáva na židov, cigáňov, moslimov,… im v reále neubližuje.

  Len neviem čomu Citáty vo hovne slúžia, či k propagácii rasismu alebo k zosmiešneniu rasistov. Zrejme oboje.

 12. Článek mi mluví z duše. Mám černý humor rád, ale mám rád i své blízké, o kterých vím, že ne každý z nich má stejný vkus na černý humor a hlavně tu hranici má každý jinde. Proto jsem se ho rozhodl neprezentovat jen tak někomu na potkání. Neplánovaně jsem tu (h)různou hranici vkusu zjistil z různých reakcí, když jsem na svém fb profilu v dobrém úmyslu vložil následující vtip, který je u mě na hraně, ale pobavil mě:
  "Dobrý den, prosil bych ostříhat na Bartošovou."
  "A to je jak?"
  "Lehce přejet mašinkou."

 13. Černý humor mi nevadí, něčemu se směju, něčemu ne, to je normální… Nemám problém s těmi, co mají rádi vtipy nejhrubšího ražení. I já znám Happy tree friends. 🙂 Pani Boehmová se imho bere prostě moc vážně. (Na její blog jsem parkrát natrefila a není to člověk, se kterým bych si šla sednout na kafe.)

 14. [15]: No, s tím dětským pornem, jen aby to nebyli unesené děti!!! A jak by se ti líbilo, kdyby takhle fotili tvoje dítě? To si přece můžeš dovolit jenom ty 🙂 Varuji vás všechny zastánce tohoto!!! Jestli tam bude nějaké unesené nebo nedobrovolný "aktér", tak za každé takové dítě dostanete trestný body ode mně a při přičtení bude pomsta!!!

  Co se týče slovního rasismu… nebudu snášet, jak části mojí rodiny někdo vyhrožuje a nadává do něčeho!!! To pak mohou dostat pár facek nebo slovní odvetu. Ale to by podle zastánců svobody slova byla útok na lidská "práva".

  A příště bude co? Nízký nebo žádný trest pro (rasistické nebo islámistické) teroristy, protože těma vraždama jenom propagovali politiku nebo svobodu slova? Tak to jsem pak za trest smrti zastřelením pro takovéto sv**ě!!!

  Pro mě osobně znásilnění kohokoli nebo rasismus z obou stran je těžký zločin. A pokud to někdo zlegalizuje tyto věci, tak pak si budu vzít spravednost do vlastních rukou.

  Ale buďte klidně tolerantní, já v některých věcech nejsem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.