O přírodě a strachu z ní

Dnes jsem šla na procházku se psem do parku a vzpomněla jsem si na nedávný případ, kdy na chlapce spadla těžká větev stromu a těžce jej zranila. Analogicky s tím se mi vybavila stará báje o princi, jemuž bylo předurčeno, že jej zabije lev. Jeho otec to samozřejmě nechtěl připustit a tak, aby nedošlo k naplnění věštby, zavřel syna v paláci a ten nesměl opouštět své pokoje – co kdyby ho náhodou někde nepotkal lev a zabil jej? A tak princ žil uvnitř paláce, smutný a nešťastný a jediným potěšením mu byly malby na stěnách. Jednou tak hladil jednu malbu a do ruky se mu zabodla tříska. Rána se zanítila a olovo z barvy se dostalo princi do krve a on zemřel. Není snad nutno dodávat, že oním osudným obrazem byla freska lva.
Proč jsem si vzpomněla zrovna na tento příběh? Protože stejně jako v tomto příběhu otec chránil syna před lvem, člověk se snaží chránit sám sebe před přírodou. Když na chlapce spadla větev, všichni se ptali: „Kdo za to může?“ Mohli za to snad správci parku, kteří nepoznali, že strom je nemocný a nepokáceli ho? A co když byl strom zdravý a bouře a vítr, co jej poškodili jen příliš silné? Mohla za to ta bouře? A nebo to byla vina toho stromu, který ve své zlobě a zkaženosti spadl na dítě?
Nechápu články, které se vyrojí vždy po té, co se stane něco takového. Proč hledat viníka? Nebyli jsme donedávna zvyklí, že ačkoli je příroda krásná, je také nebezpečná? Že my, malé bytosti na tváři Matky Země, máme jen mizivou moc oproti zuřícím živlům a rozmarům počasí? Náhle ale přišla doba, kdy je nutné „katastrofám“ předcházet. Prince může sežrat lev, takže ho před lvem ukryjeme! Kácíme, oplocujeme, regulujeme…protože jsme jen zbabělé děti, které se bojí, co číhá tam venku, bojíme se lva za rohem a než abychom se mu postavili, raději se mu vyhneme.
A tak, jak jsem dnes procházela parkem, bylo mi těžko u srdce. Stromy, po kterých jsem šplhala jako dítě, jsou pryč. Nezbyly po nich ani pařezy, jen dolíky v zemi ukazují, kde se kdysi vinuly jejich kořeny. Místo starých mohutných vrb, vysokých štíhlých bříz a pokroucených cizokrajných stromů, které tak vybízeli děti k hrám, v našem parku stojí hubené semenáčky, opřené o dřevěné konstrukce, kterým bude trvat desítky let, než vyrostou a začnou poskytovat lidem stín. Teď na začátku jara to ještě není znát, ale v létě až bude pražit slunce se v parku nebude kde skrýt před jeho paprsky. Totéž provedli na hřbitově, kde stromy sice neškodili živým, ale občas spadlá větev poškodila náhrobek a páni radní si spočítali náklady a zjistili, že pokácení všech stromů vyjde levněji, než neustálé opravy náhrobků. Od loňského léta už tedy nechodím na hřbitov, protože místo stínu a klidu je tam rozpálená výheň.
A já se s nechápavým kroucením hlavou ptám – opravdu nám příroda tolik ubližuje, že ji musíme omezovat, obviňovat ji, či dokonce nenávidět? Je jedna padlá větev důvodem k vykácení celého parku? A je příroda opravdu tak zlá a nebo jenom vidíme krvelačného lva za každým rohem? Nedivila bych se, kdyby celý boj člověka s přírodou dopadl stejně jako příběh o princi a lvu – třeba nás jednou zahubí rostlina v květináči nebo vlastní domácí mazlíček. A copak si to nezasloužíme?
Jak krásně hladí stíny stromů…
…a jak bezútěšně pálí paseka!

17 komentáře “O přírodě a strachu z ní

 1. Jo jo… To mě připomělo ty stromy u silnice kdesi… Jak se musí fofrem pokácet, protože řidiči by se mohli po nárazu do nich zabít… A nikdo už neřeší proč vlastně ten řidič vyletí ze silnice… Také mě dost nasírají regulace zvěře, která, jelikož jí stále ubíráme životní prostor, se s člověkem může stále častěji setkat a poškodit mu úrodu, majetek nebo ho kousnout do zadnice… Řešení lidí: vystřílet… Já bych tyhle tupce, kteří tato opatření vymýšlejí mlátil po hlavě…

 2. Darkness Soul: Mlátit po hlavě je hodně slabej trest. Mě se hrozně líbí, jak si lidi myslej, že všechno na celý Zeměkouli je tu jen pro ně a ostatní jsou jen nepotřební vetřelci. Je jim úplně jedno, že ti "vetřelci" tu už žijí o miliony let déle…

 3. tak jako sorry lum, vesmes s tvymi nazory na svet okolo souhlasim, ale tohle je kravina. Kdyby ti nejaky strom zabil dite, byla bys schopna vykacet vsechny stromy do posledniho (pokud bys zrovna nebyla fanatickym priznivcem SZ, coz pokud vim nejsi) a nejaka Matka Priroda by ti byla u prdele. Jasne, ono se to hezky hlasa o prirode, kdyz se te to primo netyka.

  U nas se zrovna pomalu stavi obchvat. Tato cesta mela jit puvodne daleko od lidskych obydli, ale na poukaz ekologu, pujde cesta primo podel oknu lidi, protoze tam kde mela jit puvodne je plno zab. Takze se vykaslem na to, ze budem cichat splodiny pod okny a budem si zvykat na nadherny zvuk kol k usinani, hlavne ze prezijou zaby. Jasne, priroda se ma chranit, je soucasti nas vsech, ale chtela bych videt nekoho, kdo se treba nedokaze ani normalne vyspat, aby se vic koukal na zaby nebo stromy, nez na vlastni zivot..

  ale ne, my si opet umime jen stezovat na nas samych, jak predpokladatelne.. pojdme rovnou bydlet do jeskyne, pojdme se mermomoci snazit zapalit ohen z mokreho dreva, kdyz uz se nemuzeme vratiti k primtivismu skrz stupidni teenagery, pojdme se rovnou vysrat na vselijake zakony prirody, kde odjakziva plati zabij, abys mohl prezit, a postavme se rovnou napospat lvum… dyt svet stejne speje k zahube tak se rovnou vykaslene na zivot tech, ktere milujeme..

  neco vam reknu. Kdybych se mela rozhodnout mezi ekologii a prezitim me milovane osoby, i kdyz za cenu dalsiho devastovani prirody, brala bych moznost druhou a je mi lito lidi, kteri takovou osobu nemaji..

 4. No, je to z části pravda…. ale to co tu napsala onnea má taky něco do sebe…

  Je jasné, že stromy chráním, miluju a potřebuju, ale nevím, jak bych se zachovala, kdyby zabil někoho mě blízkého, taky bych se začala asi bát….a nebo ne….aletomu místu a shluku stromů bych se vyhýbala…ale jinak tu báji znám….a je docela zvláštní a pravdivá v tvém porovnání 😉

 5. onnea: čekala jsem nějakou takovou reakci a proto jsem si ještě při té procházce se psem promýšlela mou reakci a ať jsem to barala z jakéhokoli konce, jediné, co by mě na zabití mého dítěte mrzelo by bylo to, že jsem ho nechala jít za bouřky parkem/lesem a že jsem ho neodvezla třeba autem. Prostě bych to brala jako nešťastnou náhodu, která se mohla přihodit komukoli, ale holt bylo na tom místě zrovna moje dítě. Jistěže bych byla smutná, plná výčitek ale proč kvůli tomu kácet všechny stromy? A protože věřím  osud, tak i kdyby nešlo mé dítě parkem, šlo by okolo domu a spadla na něj uvolněná taška, sníh nebo cokoli jiného. Ne, ten strom za to opravdu nemůže.

  Jinak nemám ráda přirovnání "tak se vraťme do jeskyně" – to přece nikde netvrdím:) v souladu s přírodou se dá žít i v domech, ale to by člověk musel přestat přetvářet své okolí a své pohodlí získávat zevnitř sebe sama a využít potenciál, který má. Není potřeba žít na tvrdé zemi jeskyní, jíst kořínky a lovit mamuty:) Stačí probudit sílu naší mysli, tu věc, kterou nám příroda nadělila jako výhodu oproti zvířatům

 6. onni: a jenom malá poznámka k tvé poslední větě – tím, že vykácím půl lesa život mrtvému stejně nevrátím. A samozřejmě, že když půjde o mé blízké, o přítele, mamku, sestru, tak ať chcípne kdokoli, jen ne ti které miluji, to je naprosto jasné, sice sobecké, ale přirozené. Nějak si ale nedokážu představit situaci, kdy bych se musela rozhodnout ničit přírodu – zachránit milovanou osobu, ale zase – copak člověk není taky součást přírody? No to už je debata na filozofické úrovni:D

 7. lumen, to rikas ted, protoze to dite nemas a zadne ti neumrelo. Navic, jasne, diteti by to uz zivot nevratilo.. ale vykaceni stromu ve spatnem stavu muze zachranit zivot nekomu jinemu.. Protoze pokud vim prave takove stromy se kaci, nekaci se nejaky les v horach, ze.. a ze osud? Ano, taky na nej verim, ale jen do jiste miry, do te dalsi miry verim, ze hodne veci dokaze ovlivnit clovek sam, kdybych mela jen verit na osud, muzu si rovnou uz lehnout do hrobu..

  Ale nejvic komicke mi na tom prijde to, ze se dycky musi stat nejake nestesti aby lide zacali vubec neco delat..

 8. onni: já nemluvím o opravdu nemocných stromech, ale právě o tom, že i z úplně zdravého stromu může vichřice urvat větev. A osud netvoří někdo jiný, neviditelný bůh nebo kdokoli jiný, člověk ho tvoří sám, ale utvořil jej před tím, než vstoupil do tohoto života, zvolil si jeho průběh sám tak, aby se co nejvíce učil. Takže lehání do hrobu je blbost, naopak, prožít svůj osud tak jak sis vybrala je velmi důležité:) A dítě nemám, to je fakt, ale ty taky ne, takže tlachat můžeme jak chceme a skutečnost by mohla být úplně jiná:) Ale mému příteli umřela před lety jeho dívka když spadla pod vlak – taky nevinil vlak nebo české dráhy, že nezabezpečili schůdky a ona na nich uklouzla, ani nepřestal jezdit vlakem. To je myslím dost pododný případ ze života

 9. Onnea: V přírodě platí zákon silnější přežije. Funguje zabíjení pro přežití, ale člověk by klidně přežil i kdyby neměl auto a silnice…V tom by měl spočívat jeho rozdíl od zvířat. Člověk stále rozšiřuje své území o další a další dopravní koridory a devastuje přírodu, ve které dříve žila zvířata. Teď už není nic zvláštního když kamion srazí srnu nebo jiné zvíře z lesa. Proč? Byl snad ten řidič natolik hladový, že ji musel zabít? Asi těžko…

 10. lum, mne se jasne ze vinit nejakou bouri je naprosty nesmysl, ale kontrolovat stav stromu v parcichsamozrejme ze dite nemam, ale dokazu si dost dobre predstavit jake to je.. pro matku neni nic horsiho nez smrt ditete a kdyby ji to dite zabilo vlak, vubec bych se nedivila kdyby do vlaku uz nevstoupila..

  sirius: nj, lidi jsou strasne fujky, bla bla bla, zase dokola jen stezovani si na to jak je strasne, co lidi delaji se svetem.. kdyz ti to tak vadi, bez demonstrovat, bez zakladat nadace, bez sadit nove stromy a neztracej svuj cas na internetu.. jasne, je to hnus, ale co, mam si taky takhle sendout do kouta a brecet?

  Ne, ja si beru to, co clovek dokazal, jakozto pro milovnika umeni pro me bude clovek vzdycky to nejlepsi.. clovek ma rozum, dostal ho od te prirody proto, aby ho pouzival, proto vymyslel silnice a auto a stejne tak vymyslel i zabezpeceni, aby na tu silnici srnka nevletela.. kdyby ho pouzivat nemel a mel by zit nahy v jeskyni, tak v te jeskyni je dodnes. Ale neni, dospel uz do takoveho stadia ze je schopny rozlustit DNA ci postavit mrakodrap.. To, ze pocet lidi co ten rozum vyuzivat neumi je vetsi nez tech co umi je ovsem taky veci prirody. Na idioty narazim kazdy den, ale prece se kvuli tomu nezavru v pokoji a nikdy uz nevylezu ven..

 11. mi tam neco uteklo.. jsem tam chtela napsat, ze kontrolovat stav stromu v parcich i jinde neni zadny problem. U nas doma jeden strom svymi vetvemi sahal k elektrickym dratum, tak se cast koruny stala, aby se zamezilo pripadnemu nestesti. Nikomu to divne nepripadalo..

 12. Mno co se týká kácení stromů, tak většinou se nemocné stromy kácejí, až se něco stane… pak toho totiž mají všichni plnou hubu… Ale kácejí se taky stromy zdravé, které nikoho ve většině případů nemohou nijak ohrozit… a to jen proto, že nějakému lemplovi vadí… to je ten problém… Myslím, že tu nikdo nebude nic namítat proti tomu, že by se měl pokácet starý nemocný strom, stojící někde u zastávky autobusu… Ale rozhodně bychom se němi smířit s tím, že se u nějakého přiblblého hyper super market pokácí stromy jenom proto, že tenhle market díky nim není pořádně vidět…

 13. No, náš les je už také částečně vykácen a hodně mě to štve, už to není to co dřív a máš naprostou pravdu, lidstvo se jí bojí, jenže jí nikdy neunkne, příroda si najde způsob, jak se nás zbavit…

 14. kdyz jsem byla mala, hravali jsme si v jednom lese u baraku.. behali jsme tam, staveli si domky, hrali na schovku.. kdyz jsem tam po hodne dluho dobe loni byla, neslo se tam hnout, cesticka je zarostla, les husty a prakticky skrz nej nejde projit..

  pointu si kazdy domysli sam 😉

 15. onnea: nevím proč, ale mě napadá pointa, že už si tam ty děti nehrají a tak to zarostlo:) Já si zase hrála v nádherném lese u nás na chatě – vysoké stromy, krásný chládek, taky tam byly super skály po kterých jsme jako děcka šplhali. A teď? Paseka kde je v létě 40 stupňů…

  Jinak k celkové debatě – s většinou se nedá než souhlasit, chápu i Onneino rozhořčení, ale zase je rozdíl, kdy kvůli bezpečí lidí i zvířat pokácíme pár starých stromů či stromů na nebezpečných místech (el.dráty) a kdy prostě strom zavazí a tak ho podetnem. Vůbec největší magoři jsou ale oni zelení teroristé, pardon, ekologové, kteří blbnou s těma žábama (viz 3) nebo kvůli jedné vzácné kytce nechají zarůst louku. To že pak ty žáby stejně umřou, protože je zabijí splodiny a jejich přirozené prostředí půjde někam a že když ta louka zaroste, tak ta kytka udušená trávou chcípne, to už je prostě nezajímá;)

 16. Lum, pointa mela byt spise takova, ze jsou mista, kde je ta priroda porad nedotcena a ja mam to stesti ji videt 😉

  jasne, me taky prijde stupidni kacet stromy bez vaznejsiho duvodu, prece se vesmes bavime o to, ze by se mely stromy vykacet kvuli bezpeci.. navic, myslim ze je to zalezitost taky dost ceska, jine staty od CR drevo vykupuji, protoze oni si sve lesy kacet nebudou.. ale zas, rikam, nelze generalizovat, je treba si uvedomit ze je rozdil vesnice a mesto..

  a co se ekologu tyce, tak ti si myslim pijou lidem krev nez samotni kazici prirody, protoze extremy jsou spatne v kazdem smeru..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.