Nedívej se, bezdomovec

Poslední dobou sleduji debaty kolem preventivního opatření brněnské radnice, která se rozhodla bojovat proti bezdomovcům kovovými zábranami na lavičkách na nádraží, které znemožní člověku si lehnout. Připomíná to trochu kontroverzní opatření z Londýna, kde na místa, kde se často zdržují bezdomovci, nainstalovali ostny a po velkém pobouření veřejnosti je zase museli stáhnout.
Často slýchám, že bezdomovci si za svůj úděl mohou sami a tak nejlepší, co mohou lidé udělat, je se jich zbavit, vyšoupnout je pryč, aby neobtěžovali – prostě zavřít oči a tvářit se, že bezdomovci neexistují. Je fascinující, kolik zloby a zášti se vzedme v lidech, když s nimi mluvím o bezdomovcích, kolik jich háže tyto nevábně vonící lidi bez střechy nad hlavou do jednoho pytle. Ale ono nic není černobílé.

Před časem jsem napsala článek s názvem Rampušákův příběh, kde vyprávím o životě jednoho bezdomovce, s kterým jsem se bavila. Ve zkratce je o tom, jak se z normálního podnikatele může stát špinavý bezdomovec jen pár nepříznivými ranami osudu. Mnoho z vás píše, že je to příběh smyšlený, že pravda bude určitě někde jinde a že pomáhat boverům je nesmysl, že oni chtějí žít na ulici.
Ano, pár takových skutečně je. Punkáči, co nikdy nedospěli a baví je se flákat, protloukat a chlastat. Ale i tihle lidé jednou dojdou do bodu, kdy je ulice semele a z veselého života plného svobody se stane past, z níž není úniku.A to je právě ten největší problém života na ulici – cesta ven je trnitá a mnohem složitější, než si vůbec kdo z nás dokáže představit. Nestačí jen, aby člověk získal bydlení a práci, mnohdy je potřeba jej znovu krůček po krůčku vést jako malé dítě, protože v divočině ulice ztratíte sociální návyky velice rychle. Do toho nemoci, časté problémy s drogami či alkoholem a hlavně dluhy, které jsou většinou alfou a omegou celého života bez domova.
A dluhová past sklapne snázeji, než si mnoho lidí myslí. Stačí zapomenout zaplatit pokutu nebo poplatek za odvoz odpadu a lavina už se řítí ze srázu.
Na vině života bez domova nikdy není jen ten, kterého vidíme a kterým opovrhujeme – samotný bezdomovec. Ale stojí za ním celá řada faktorů, celý dlouhý životní příběh, kde vinu nejčastěji hraje špatné rodinné zázemí, kterým to začíná a pak exekutorská mafie, nefunkčí a nepružný sociální systém a pochopitelně i předsudky ostatních.
Zábrany na lavičkách jsou možná fajn pro ty, kteří chtějí čekat na čisté zastávce a o nic jiného se nezajímají. Ale pokud se hlouběji začnete zajímat o problematiku bezdomovců (doporučuji zajímavé články, které vycházejí v Novém prostoru), zjistíte, že vystrnadit bezdomovce z nejlukrativnějšího místa jejich příjmu (protože nejsnáze se žebrá tam, kde je hodně lidí) a znemožnění jim přespávat v útulných koutech jako v Londýně, je jen další krok k jejich likvidaci.
Společnost vytvořila problém a jeho řešení odmítá – z bezdomovců dělá pachatele, ne oběti a nefukční systém dál bují. Máme rodiny, které se rozpadají, máme lichváře, kteří půjčí každému, máme exekutory, kteří prodají barák za pár stovek a na konci toho všeho leží hromada špinavého šatstva, jež kdysi byla lidskou bytostí, kterou místo řešení příčiny prostě a jednoduše uklidíme z dohledu.
V Brně aktuálně žije 1500 lidí bez domova. Toto číslo se každým rokem zvyšuje. Jednou třeba místo zábran na lavičkách postavíme ploty a zdi. A jednou třeba budeme v zájmu „klidu a čistoty“ bezdomovce potichu střílet. Nebylo by třeba konečně, milý magistráte, od věci, začít řešit příčiny a neopíjet občany zábranovým rohlíkem před blížícími se volbami? Já vím, že co oči nevidí, to srdce nebolí. Ale neměli bychom zapomínat, že bezdomovci jsou pořád lidské bytosti, ne věci, které když se nehodí do panoramatu města, tak je prostě „eliminujeme“.

53 komentáře “Nedívej se, bezdomovec

 1. Naprostej souhlas. "uklizení" bezdomovců problém jenom zhorší. kéž by si tohle uvědomovalo víc lidí. Tak aspoň, že se dá fajně pomáhat tím Novým prostorem, i když je to jako plivnutí do moře.

 2. Souhlasím s tebou, pobyt v blízkosti bezdomovců mi sice není příjemný, ale chápu, že oni za to často vůbec nemůžou. Vláda by jim mohla přestat ztěžovat život a pokusit se jim pomoci.

 3. Bezdomovci jsou na tom mnohem hůř než Romové. Ti berou nejrůznější sociální dávky (mimo jiné i na bydlení), velmi často mají invalidní důchod a jsou vlastně na určité, byť nízké úrovni zajištění.
  Bezdomovec nemá nic a pokud vím, jsou mezi nimi i vzdělaní a inteligentní lidi, kteří však neměli v životě štěstí a z nejrůznějších důvodů skončili na ulici.
  Opatření radnice je nehumánní a asociální a tím víc překvapuje, když u vesla je ČSSD.

 4. Na druhou stranu záleží, jak to pojmeš, pořád existují různé organizace, které těmto lidem pomáhají a jsou schopny člověku pomoci zase začít od začátku, jen se o tom musí ten člověk dozvědět. 🙂 Ale jinak souhlasím s tvým článkem. 🙂

 5. Souhlasím s tebou Lúmenn, a bohužel, náš sociální systém je víc než jen nepružný, to už jsem na praxi poznala (studuji obor zdravotně sociální)a je to děs – hromada papírů a často nesmyslných předpisů apod. I přes to stále doufám, že se to jednou změní.

 6. Je to smutné. Tie zábrany som si na hlavase všimla. Ale stále je mnoho firiem, ktoré ponúkajú prácu spojenú s ubytovaním. Treba len chcieť. Viem o bezdomovkyni, ktorá spadla do priepasti, ale dostala sa z nej… našla si prácu a býva u sestry.

 7. Nesouhlasím s tím, že si za to nikdy nemůže jen onen člověk.
  V rodině máme někoho, z koho se stal bezdomovec. Ten typ mamánka, co nikdy nepracoval, propíjel peníze rodičů a válel se doma. Když babička umřela a děda pod tíhou dluhů skoncoval se životem, obrátil svůj vztek na nás a vyhrožoval, že nás zabije, až jsme radši odešli jinam. Exekutoři mu sebrali střechu nad hlavou a skončil na ulici. Takže jsou lidi, co měli šanci s tím něco dělat, když byl čas, ale místo toho na to celou dobu srali.

 8. Je pravda, že bezdomovcom sa može stať každý. Ale každý má aj dve rovnaké možnosti. Buď rezignovať na všetko, alebo sa snažiť postaviť na nohy. Ak niekto rezignuje, ja nie som na tomto  svete na to, aby som ho prehovárala, nech si to rozmyslí. Ani nemám s týmto druhom ,,pomoce" dobré skúsenosti, vždy mi ešte vynadali že som ,,piča" a pod.. A že im už mám dať pokoj. Ak chce niekto pomocť a viem, že sa snaží, pomožem vždy a s čímkoľvek. Pani čo na Starej Osade predávala Nový prostor je momentálne moja kolegyňa 🙂 why not.

 9. Samozřejmě, někteří si za to můžou sami. S kamarádem jsme jim přezdívali ,,krabičáci", protože chlastaj krabicový víno a nic nedělaj. Ale nejsou takoví všichni. Já osobně jsem si už pár čísel Nového Prostoru koupil, i když ho neodebírám pravidelně. V současnosti stojí padesát korun, z čehož půlka jde prodejci a půlka nadaci. Spousta lidí na Nový prostor nadává, že to je dekadence, levicový plátek, že se to nedá číst a kdesi cosi. Není to pravda. Tedy kromě toho, že to je takové to jednoduché škatulkování, které pomáhá lidem, vidícím černobíle, pochopit a vnitřně si roztřídit složitý, barevný svět. Zaprvé nějaké škatulky typu pravice a levice jdou naprosto mimo mě, a pokud vím, tak NP není spojen s žádnou konkrétní stranou. Kromě toho jsou v něm skutečně zajímavé články (třeba fejetony Jana Šterna, recenze, zprávy z ulice atd…). A za třetí je to jedna z mála možností, jak těmto lidem pomoct a ulehčit život. Karma funguje. Když pomůžu, bude v budoucnosti pomoženo i mně. A naopak 😉

 10. Tyhle lidi odsuzuji jen jediným – existují zařízení, kde za pár kaček může bezdomovec spát, vysprchovat se. Přitom by si malinko něčím vydělávat mohl, máme takhle jednoho pána u nás v Praze, který je slyšet každé ráno, jak lidi informuje o Novém prostoru. Ale ne, většina to vzdá a raději ty peníze utratí za krabičák. Sama jsem takový magnet na vyvrhelce společnosti a často ke mně chodí přes den i v noci na zastávce a vylívají mi svoje srdíčko. Jednoho jsem se zeptala, jestli se snažil svůj život změnit, řekl mi na to jen, že ano, ale stačí trochu a člověk do toho spadne znovu a pak i ztratí chuť to zkoušet dál. A přitom se skoro rozbrečel, že mu manželka odvedla syna a už ho roky neviděl. Je to začarovaný kruh a je jen na těch lidech, jestli se z toho chtějí dostat. Možnost mají vždycky.

 11. Souhlasim s nefunkčním systémem. Dnes máš a zítra mít nemusíš. Ta hranice je tenká a říkat si, že mě se to netýká, je čiré bláznovství. Stačí ztratit práci, nemít na nájem a hypotéku, velmi rychle se to pak sype.

 12. To si snad děláš srandu kamarádko? Vždyť ty to asi opravdu nemáš v hlavě v pořádku? Podívej se, bezdomovci nemají lehký život, ale vůbec si neber do pusinky, že jsou nějakou "obětí systému"…co je to za kec? Chceš tím snad říct, že slušný člověk, který pracuje a platí daně je zodpovědný, vinný za bezdomovcův osud? Že za to může, kravina třetího ze dvou řádů tohle.

  Pokud člověk skončil na ulici tak je to jen tím, že to vzdal. Nejspíš ho okradli nějací ti tvoji lichváři a on si řekl, že bude asi lepší léta sedět na ulici s plecháčkem v ruce a čekat, že ho budou ostatní živit. Že nemůže jít makat? Ale konina, místo toho, aby se nechal zasmrádnout na chodníku, mohl jít na pracovní úřad, nebo pomáhat na stavbu, byť jen za nocleh. Tohle sou lidi, kterým je celá společnost ukradená…ale peníze by si od nich prosili, to jo.

  Tak co s nima mají jako dělat? Mají je nechat se válet po ulicích, roznášet nemoci a otravovat slušné lidi? Tak si to představuješ? Jestli seš taková dobrá duše, nastěhuj si je do pokojíku, uvidíš, jak se ti to bude líbit s nima bydlet!

  Dnešní společnost jim naopak až moc pomáhá. Staví se pro ně ubytovny a jiné solidární organizace, ale oni o to nestojí. Rači budou dál vykrádat obchoďáky a nechávat se dobrovolně zatknout, aby ve "vězení", které opět platíme my, měli teplo a televizi.

  A pak mě točí takovýhle "spiritualisti", kteří je mají za nějaké chudáky. Svět se nemazlí s nikým, má milá, je třeba bojovat, ne to vzdát a zabubřele si žít svůj život na úkor ostatních. Bezdomovci v parku ani na zastávce nemají co dělat, není to jejich majetek, aby tam mohli vyspávat a chcát do rohu!! A do ubytovny nepůjdou.

  Příště asi napíšeš nějaký chytrý text o tom, jak máme pomáhat romům na roztřískaných sídlištích, že oni jsou vlastne velice slušní a obětaví pracovníci!

 13. No.. Já osobně mám na bezdomovce docela výhrady.Ostrava je jich plná a nejmenovaná stanice vlaku se jimi jenom hemží – a když k tobě jde ve 2odpoledne ožralý chlap a chce po tobě peníze na "rohlík" a při odmítnutí tě div nestrčí pod projíždějící auto to je trochu moc.A když mu řekneš že mu peníze nedáš ale ten rohlík klidně koupíš pošle tě do prdele ani nevíš jak.
  Ne ne ne. Držím si od nich odstup asi proto že jsem měla tu "čest" potkat se jenom s těmi co chtěli jen chlastat a obírat lidi o prachy.

 14. [14]: jít na pracovní úřad? Vždyť ty to asi opravdu nemáš v hlavě v pořádku? Pozri sa koľko zdravých mladých ľudí je nezamestnaných, a behajú po pracákoch, ty si vážne myslíš že tam dajú prácu nejakému bezďákovi?

 15. Bezdomovci sú hlavne výsledok tohoto systému, tak nech si ich teda štát trpí na zastávkach a parkoch, pekná vizitka "skvele fungujúceho" systému. Do ubytovne ísť nemôžu, pretože na to buď nemajú,neni to zadarmo, alebo sú ubytovne preplnené. A v lete sa môžu vyspať na zastávke alebo niekde v kríkoch, do ubytovne im stačí ísť možno raz za čas, boli by blbí keby zbytočne utrácali za ubytovne. Najlepšie by bolo keby štát pre nich zriadil nejaké mestečko, kde by ich zatvorili, trebars nejaký opustený objekt kde by boli pod dozorom. Ale máme slobodu, takže je každého vec ako si to zariadi.

 16. [16]: Kdyby tam šel hned, předtím než se léta válel po ulici, nikdo by ani brvou nehnul. A piš si, že práce je, jen některé obory jsou přehlcené, protože všichni lezou jen na humanitní. To je jedno. Věř mi, že zaměstnání není problém sehnat. Na stavbě přijme pomoc každej. Jestli to vidíš jen takhle omezeně, tak přestaň koukat na Novu, nebo Markízu.

 17. Achjo, tohle téma je tak strašně složité. Je mi těhle lidí líto, kor když jim dělají takové naschvály, ale… Když od vás chce peníze nějaký alkoholem a cigaretami načichlý dědula, který sotva jde, jak je ještě opilý, tak si řeknete, že ten to tak potřebuje a myslíte si, že jsou všichni takový. Já to teda ještě z části chápu. Když pijou, tak jim není zima a tolik to neřeší, jenže s takovými lidmi se pak nikdo nebude bavit a nebude jim nic dávat.

 18. Určitě se najdou tací, kteří si za to můžou sami, ale určitě to není většina případů. Zase ale dát jim pár korun nevidím jako řešení. Sice nevím, jak to řešit, ale určitě to chce něco jiného.
  Ono zase ale ne všichni lidi s dluhy skončí jako bezdomovci. Žít se dá i s dluhy a střechou nad hlavou.

 19. Souhlasím s tím, že né všichni bezdomovci si za to můžou sami… Někdy se prostě život změní v past, ze které není únik, to máš asi pravdu, ale myslím si, že vždycky je nějaká cesta a na ulici může skončit pouze člověk, který už na svůj život naprosto rezignoval. Myslím, že kdyby tito lidé chtěli se z toho dna zvednout, dokázali by to… i kdyby žili třeba jen na nějaké ubytovně s dávali zboží v regálu do supermarketu, je to rozhodně lepší než život na ulici.

 20. Prý že je v celé Evropě 11mil volných bytů a pouze 5-6mil bezdomovců. Prostor není ten problém… Stejně bychom se mohli všichni flákat, pracoval by ten, koho to baví a většinu práce stroje a je to. Plus taky uvolnit pár vynálezů a problem solved…

  barchettka

 21. [21]: A tady to začíná. Vy říkáte, že by se z toho dostal každý. Takže bych ráda uvedla v potaz, že člověk, který se stane bezdomovcem neůmyslně, čili kvůli dluhům a tam, ocitne se v takovém psychickém stavu, že (řekla bych) většinou není schopen se vzchopit… A pak, kde sežene práci, když nad ním všichni ohrnují nosem?

 22. Přesně tak. Nezbývá mi, než souhlasit. Oni nejsou problémem. Jsme jím my. Můžeme lehce skončit úplně stejně, akorát se nad nimi povyšujeme, protože my jsme tri lepší.
  Mám za to, že tento článek by hodně lidem mohl otevřít oči, pokud nejsou ještě úplně slepí.
  Správné ideály se z lidské apolečnosti zkrátka vytrácejí, a nahrazuje je.. xco vlastzně? Paraoia, chamtivost a egoismus. Toť můj názor.

 23. Na moj vkus až moc politicky korektny nazor. Mozno by sa tak hodil do nejakeho casopisu pre "humanistov". Nie ze by som nejako zasadne odporoval, ale vidim v tom moc chytrich reci ale malo chytrich skutkov. O problemoch pocujem ludi len kecat, no len malokto je ochotny zistit co to vlastne znamena. Vo vysledku su to len prazdne reci. Nieco take ako ked vidim kampane cloveka v tiesni kde polepia mesto plagatmi s umierajucimi detmi z afriky. Vela kecov, neja celevrita da zopar kaciek, pridu nejake dms a za ne sa kupia kravy kozy a ovce. Vsetci maju z toho dobry pocit ze "pomohli" a kupili si odpustok. Ale uz akosi nechcu pocut ze sa tam pre ne potom pozabijaju pretoze pre nich ludsky zivot taku cenu ako flakota z kravy. Je to taka snaha vidiet svet cez nase ruzove okuliare. Jeden moj znami v tej afrike bol. Ucil tam pocitace. Bol tam ako misionar a "hladal boha". Po tom co sa vratil nasiel nieco viac. Otvorili sa mu oci:"ja by som im nedal nic zadarmo, ani len tu skolu, pretoze si nevazia nic".

 24. [14]: jediný kdo to nemá v hlavě v pořádku jsi ty, "kamaráde". Jednoduchý příklad, jak se může člověk stát bezdomovcem kvůli systému:
  Žiješ v sociálně slabé rodině, rodiče kreténi, co nepracují a chlastají. Udeří ti osmnáctka a tak ihned vypadneš, chceš se postavit na vlastní nohy. Ještě doděláváš střední, takže makáš a učíš se a padáš únavou na hubu. A v tu chvíli ti přijde účet za nedoplatek na popelnice, které ti tví drazí rodiče celý život neplatili. Dělá to pár tisícovek, ale když tě nezastihnou na adrese trvalého bydliště (které si třeba necháš u rodičů kvůli tomu, že ti to nájemce bytu nedovolí), za pár let se to vyšplhá na statisíce a tebe ve dvaceti doženou exekutoři. Obestaví ti účet a nechají ti na živobytí asi 3000 měsíčně (což určuje zákon). Nemáš na nájem – jdeš na ulici. Jsi na ulici – nejsi vyspaný, umytý, – vyhodí tě z práce. Tadá, nová oběť systému na ulici.
  Další případ:
  Jsi dítě z děcáku. V 18 (resp. ihned po matuře/výučňáku) tě dle zákona vyhodí s dvaceti litry v kapse. Najmeš si byt, ale nemáš štěstí a nenajdeš práci. (a protože jsi třeba mařka, tak tě nevezmou ani na tu tvoji slavnou stavbu, kde teda pracantů mají dost, ale nebudu se s tebou přít). Peníze dojdou – a je z tebe bover.
  Jdeš na pracák – ale ten ti nic nedá, bo nemáš odpracovaný rok, maximálně ti zaplatí zdravko a sociálko.

  Nezlob se na mě, ale o sociální situaci v naší zemi nevíš lautr nic a hraješ si na chytrýho. Přeji ti, aby se ti v životě dařilo a nenadálá smůla nezapříčinila, že jednou budu házet drobák tobě.

 25. [27]: Tady mi předahzuješ nějaký extrémní případy…to mi chceš říct, že ty tisíce těch bezdomovců všichni skončili takhle? No to určitě. Je naprosto normální – i pro dvacetiletého floutka – zajistit se po právní stránce. A neznalost tady neomlouvá. Máš mít všechno v pořádku, ne podvádět nebo chodit mimo zákon (nájemce ti to nedovolí, co je to za koninu?). To sou chyby jen a jen těch lidí, ně nějakýho systému. Koukám, že zas ty nevíš nic o lexikologii.

  "Jdeš na ulici" ? Prosímtě, vždycky máš, kam jít. Kamarádi, i ty blbý ubytovny. Je možná pravda, že školství k tomu přímo nutí, ale zadlužit se je od toho člověka hloupost. A takovýhlema extrémama vůbec nemůžeš omlouvat celej ten problém. Opravdu ne, promiň tohle není pádný argument.

 26. Nadpis tvého článku na hlavní stránce dali podle mě zcela mylný, protože dle mého názoru jsou obětmi tohoto systému především lidé, kteří pravidelně dochází do práce, odvádějí daně, platí půjčky, hypotéky, zdravotní, sociální, úvěry, splátky, bydlení a dalších milion věcí, protože musí, jsou pod nadvládou a neumí se z toho vydřidušského a skličujícího koloběhu vymanit, protože kdyby se z něj chtěli vymanit, tak z nich jsou právě ti bezdomovci. Já bezdomovce rozděluji na dva druhy: 1, chci být bezdomovcem, protože nebudu loutkou a hloupou ovládanou ovcí. 2, chci patřit do tohoto systému a jeho koloběhu, ale z nějakého důvodu mi to není umožněno(sociální, zdravotní a finanční problémy a nedostatky). Takže je to v podstatě, tak, že bezdomovce vytváří stát a pouze jen stát! Za většinu potíží dnes může dnešní systém! Také jsem o tom chtěla a asi i budu ještě trochu obšírněji psát, jelikož to co se tady děje, je už fakt na hranici normálu. Na jedné straně lidi až nechutně bohatí a na té druhé lidé na ulici, tak kde to jako jsme???Navíc všechno souvisí se vším a všechno na sebe navazuje. Steeve X podle mě absolutně vůbec netuší o čem je řeč. Také to hodně souvisí s farmacií, protože kdyby, že nás ze všeho vyléči, ne jen, že potlačují naše příznaky a projevy, tak jsme silní pro pracovní výkony! A zase pořádné léčby souvisí s tím: "mít hodně peněz" a mít hodně peněz souvisí s dnešní státní mzdou a platem…atd…atd…Luménn dala si Steevovi X výborný příklad, který vůbec není žádný extrémní případ, ale bežné případy odvedle…;)

 27. [14]:Ne hochu o těch budu v tomto duchu psát já!:D Jedinej kdo ho mohl okrást je stát nikdo jiný, to ten to tady řídí, ti nahoře jestli sis ještě nestačil všimnout:D Podle mě nikdo neříká, že nemůžou jít makat, ale jedině vůl by šel makat za takovou almužnu za kterou nemáš ani co strčit do huby ty, natožpak tvoje rodina! Zřejmě si asi nikdy nebyl na úřadě a na sociálce což?:D Ti lidé nemají ani jak začít, jestliže takhle blbě skončili, protože stát jim v tom nepomůže. Na sociálce a úřadě dostaneš, tak málo, že si z toho nezaplatíš žádné bydlení, ani ubytovny, ani garsonku prostě nic, ovšem jestli počítáš vůbec s tím, žetedy počítáš s tím, že budeš chtít jíst a něco nosit, tak si na velkém omylu. Takhle otravovat přátelé můžeš jen na chvíli, navíc taky někdo takové lidi kolem sebe mít nemusí a když už by tedy chtěli pomoct, tak na tom sami nejsou, tak dobře aby vůbec mohli.

 28. KOnečně je na hlavní straně Blog.cz dobrý článek. Co, dobrý! Přímo skvělý! Já osobně sice mám ráda čisté nádraží, zastávky a tak podobně, ale nepohrdám bezdomovci. Spíš se snažím jim pomáhat. Často jim kupuji něco k jídlu, když u sebe mám peníze. Je mi těch lidí líto a chápu, že nemají kde se schovat. Problematika lidí bez domova by se měla začít pořádně řešit a bez předsudků. Měly by pro ně existovat nějaká místa a měla by se vyvinout větší snaha o to, aby se mohli vrátit do normálního života. Ano, je fakt, že existují bezdomovci, co si za svůj stav můžou sami, ale proto je nesmíme házet do jednoho pytle. Moc dobře vím, jak snadno se může člověk dostat na dno. S mamkou jsme k tomu měly jen krůček a vlastně to nebyla naše vina. Mamka podala žádost o rozvod, jenže to se vleklo víc než rok. Rodiče byli odloučeni a můj otec za tu dobu nasekal dluhy, přišel o práci a neměl ani majetek. Vzhledem k tomu, že tohle všechno způsobil, když byli naši ještě svoji- a to jen kvůli tomu, že se rozvod zbytečně vlekl- tak tím pádem zadlužil i nás. Takže mamka měla dvě práce, já školu a práci a stejně jsme neměly ani na jídlo. Musely jsme totiž platit i dluhy po otci a do dnes se v tom plácáme. Skončit na ulici je snadnější, než si kdo myslí a já s těmi lidmi bez domova soucítím. Vím, že když koupím někomu bagetu, tak tím svět nespasím, ale je to alespoň malá pomoc…
  Nejhorší na tom je, že dnešní svět se vrhá na lidi v nouzi jako hmyz na mršinu. Když v dnešní době nějakej "lepší člověk" vidí člověka v nouzi, neuvažuje nad tím, jak mu pomoct, ale nad tím, jak ho dorazit. Je to smutné

 29. [30]: Vůl říkáš? Takže povalovat se v parku a čekat, že jim z nebe do klína spadnou miliony, to je lepší, jo? Mně prostě přijde, že ti lidé nemají žádnou snahu, že to prostě vzdali. Nechali se zválcovat a už je jim to jedno. O jiné se nestarají. A my jim máme teda poskytnout co? Kam složit hlavu? Existují ubytovny přímo pro takové bezdomovce, kteří nemají peníze. Ale žádné takové, že tam budou jenom dál polehávat a nadávat na stát, ať jdou do práce. Každej normální člověk pracuje, aby měl jak říkáš co na sebe a do "huby". Takže nevím, proč by ani oni neměli. Co teda chtějí, podle tebe? Když nestojí o takovou pomoc. Zadarmo ani kuře nehrabe a dokud člověk může a měl by, nevidím důvod, proč je pro něj nemožné pracovat. Na světě je spoustu lidí s pochopením pro nouzi, ale nemůžete z nich dělat blbce a citově je vydírat.

  A myslím, že ty sis možná nestačila všimnout, že tě velice, velice jednoduše může okrást mnohem víc lidí a organizací, než jen stát. Vinit jej je ale lehčí, očividně. V neposlední řadě tě milerád okrade i bezdomovec.

  Mají tendenci jen brát, nic by nedali. Bydlet u známých a přispívat jim na nájem – chodit na brigády? Když není práce viceprezidenta, kterou zastával, no tak se snad může podívat i na "neatraktivní" práce, ne? Já kdybych kurňa byl na dně tak bych třeba i nosil na hlavě televizi s reklamama, abych tak neskončil. Jde o ten boj.

  Jde jen o to nedovolit tomu dojít tak daleko. Ale ne, ten člověk to "vzdá". No tak co by pak měl čekat? Jen zoufaj a pak zanevřou na všechny, kteří to nedělají.

 30. S tou eliminací se obávám, že to brzy přijde. A pomalu mi to začne připomínat 1984, plno lidí s myslí, že je to ode mně paranoidní, ale ono to jednou tak bude… jenže my to taky tak necháváme, necháváme si to všechno líbit a myslíme si, že se nás to netýká, ale jak píšeš, stačí jedna složenka a je to… já nevím, tohle jsme asi nechtěli, ale že bychom si o něco hlasili to ne. Čekáme hold na rytíře z Blaníku, no… 😉

 31. [32]:Tak, ale pak už se tady dostáváme k jinému soudku. Tohle co ty říkáš už spadá do charakteru, temperamentu a povahy. Každý je jiný a musíš počítat s tím, že tihle jedinci budou asi méně průbojní a soutěživý,introverti a třebas i s nějakými poruchami, závislostmi a tak, což je asi jasné, že tací jsou prostě labilnější a slabší. Jenže to už je taky dáno genetickou predispozicí, výchovou a sociální oblastí ve které jedinec vyrůstal…Podle mě je normální pracant ten, kterej pracuje za takové peníze, které uživí jeho i rodinu, tak aby jim každý měsíc zbylo něco navíc a tak aby všichni mohli žít důstojně, ve zdraví a hojnosti. Tomuto se však dostává dnes jen málokomu! Ostatní dřou do úmoru a mají z toho velký kulový, tak se pak ani nedivím, že někdo chce být radši tím bezdomovcem…Do teď se nechal využívat on a odteď začne využívat on ostatní. Osud se obrací a taky vrací. Jak stát na nás tak my na něj. Tohle o čem ty mluvíš, prostě není pomoc, kdyby každý dostal tolik, kolik má, tak by se tady takovýhle věci vůbec ani neděli, tečka.Tak ano, ale to, že se někdo nechá okrádat od státu a k tomu ještě dobrovolně i od jiných organizací, už je jen jeho blbost anebo pozor, zase problém státu. Pokud myslíš nějaké ty čáry máry, přírodní léčby a co já vím co ještě…tak jasně, že když jim pořádnou péči stát nedá, tak už neví kam jinam by se odvolávali. Jak říkám většina mých známých mají sami dost toho svého, jak udržet rodinu při životě a kde složit hlavu( malý byt)natožpak tam trpět dlouhodobě ještě někoho jiného, byť za peníze…Pravdu máš, ale v tom, že se to měli snažit řešit okamžitě, ale kdo ví…možná řešili a nevyřešili…

 32. Jeden můj příbuzný má hospodu. Když bezdomovec žebrá o peníze řekne mu, "přijď mi ji uklidit, já ti zaplatím". Ani jeden z těchto "obětí režimu" ještě nikdy nepřišel.

 33. Ja dám bezdomovcom občas nejaké peniaze, čo dám, to sa mi neskôr znásobene vráti (zákon vesmíru).

  Tým že si kúpia alkohol, sa vlastne tak trocha sami redukujú ich počty. Čím viac budú piť, tým skôr bude po nich. Alkohol skráti ich trápenie.

 34. Jo, jo a pak je nejlepší, když zasmradí, celou halu autobusáku a pak přijdou žebrat o drobný.
  Nasrat.
  Ať se ten člověk stal bezdomáčem jakkoliv, určitě na tom měl nějaký vlastní vliv.
  Jsem o nich viděl taky nějakej dokument, kde jim přímo udělali ubytovnu se sprchou a žrádlem a ani tam nechodili, a pak se pro takový lidi snaž něco udělat.

 35. [34]: Víš právě já ten stát docela chápu.

  Ať se jím stal jakkoliv, bezdomovec je vlastně pro nějaké to město, nebo sídliště bezpečnostním rizikem. Nikdy nemůžeš vědět, jestli mu nelupne a z nervů v noci někoho nepřepadne, nezbije a neokrade. Jistě to udělá i bohatý ožrala, ale v u bezdomovců jsou šance mnohem vyšší. Spousta jich vykrádá obchody, kašny a bůhví co a k tomu spaní – ani by mi tak nevadilo, když už se on teda někde vyspí, ale co mně opravdu štve, je když se tam ještě do kouta vychčije a vyblije. To už je ničení veřejného majetku a to je přesně ten důvod, proč je tam ty města nechtějí. A neříkej, že nic nedělají, aby jim pomohli. Co už mají dělat? Bezdomovci jsou obrovský problém a já vůbec nechtěl řešit, jak se jimi stali. To na to koneckonců ani nemá vliv, protože výsledek je stejný. Zkus se vžít do takového starosty, se svázanýma rucema…jak jinak to má právně řešit, než nějakýma zábranama na lavičkách?

 36. [38]:Tak to teda nevim, ale my tady máme bezdomovců habaděj a v životě jsem neviděla, že by někoho mlatili, okradli a podobně. A nikdo s nimi koho znam takový problém ani neměl. To já se teda na ulici bojím spíš jinejch lidí, než abych se zaobirala zrovna s bezdomovci…Děláš si srandu??a to, že se tam vyblije normalni občan a vychčije je jako co?navic když nikde není záchod kam si má člověk asi dojít?Všichni normálně využíváme veřejný majetek…

 37. [32]: je vidět, že jsi člověk beze stopy empatie. Někdy je člověk tak vláčený a zmítaný osudem, že mu prostě síly dojdou, nahne se poprvé pro krabičák a pak už nedokáže přestat a skončí jako smrdutá zoufalá troska.
  Neříkám, že všichni bezdomovci jsou úžasní lidé, co měli jen smůlu. Ale je jich takových hodně. Ulice je jako droga, je to past, do které spadneš a málokdy se vyšplháš zpět nahoru.

  Znám dost lidí, co byli na hraně – nemohli sehnat práci (a to by třeba vytírali hajzly, ale ani tam je nevzali;)) a museli si půjčit na nájem. Rodiče neměli nebo na ně kašlali, kamarádi by je nechali bydlet jen chvíli, takže půjčka na nájem, pak další na jídlo, jen na to nejnutnější a práce stále nikde, lichvářský úrok na krku…na poslední chvíli našli práci a vyhrabali se z toho nejhoršího. Ale jsou i tací, co prostě do dluhové pasti spadli úplně a skončili bez prostředků na ulici.
  Uvědom si, že bezdomovce práce nijak nespasí, naopak! Mají většinou velké dluhy (i kdyby třeba jen na zdravotním pojištění) a když začnou pracovat, seberou jim všechno kromě životního minima 3000 korun. A z toho prostě na měsíc nevyžiješ, s nájmem, s jídlem, se vším. A zkus si představit, jakou motivaci žít "normálně" a pracovat má asi člověk, který dře za kasou za osmičku, pět mu seberou a žije ze tří ušmudlaných tisícovek na celý měsíc v azylovém domě a po 5000 měsíčně splací třeba půl milionu dluhů, které mu za ty roky naskákaly (nebo je nedejbohové udělal bývalý partner, dítě na společné adrese apod.). Do konce života nemá šanci se z těch dluhů vyhrabat a když, tak je zázrakem. Svět prostě není černobílý…

 38. [39]: Chceš mi říct, že ty vykonáváš svou potřebu na zastávce? 😀 No, teda páni. A já myslel, že to vzdělaný člověk jaksi nedělá.

  Ano, viděl jsem na vlastní oči bezdomovce kálit ve výtahu. Stejně jako okrást mého známého. Normálně ho přepadl a zmlátil. Kvůli blbý pětistovce. Od čeho myslíš, že tu všude tak smrdí chlastem a blitkama? I pes má slušnost zajít si na trávu. Existují takové věci, jako veřejné záchodky, které jsou rovněž všude nechutné, ale aspoň to není vystaveno v pohled slušných lidí, kteří to prakticky platí. Bezdomovec si platí tak maximálně krabičák. A když se mi chce, mám tu slušnost zajít si za keř, nebo někam do lesa, ne doprostřed chodníku. A zase sme u toho – nemají tam co dělat.

  Promiň, tímhle komentářem jsi mi jasně dokázala, že ti došly argumenty.

 39. [40]: V dluzích se topí půlka národem, to není omluva pro takové ignorantství, co VĚTŠINA bezdomovců provádí.

  Vzít si lichvářskou půjčku je čistě blbost toho dotyčného, nezlob se. Navíc, "slušná" banka ti ani nepučí, pokud si není jistá, že máš na to jí to splatit. Moje máti je například taky na invalidním a nemůže si dovolit ani koupit prťavé auto, protože leasing jí nedají, protože nemá na spalcení – je rozvedená. Ale ona nepůjde za lichvářem a neupíše se mu. To udělají jen takoví lidé, kteří chtějí moc a hned. A to jsou ti řekněme jednodušší. Dá se to, mám známé, kteří i jako vysokoškoláci makají, hledají si brigády a dělají vše, jen aby se nemuseli dostat do koloběhu dluhů. A pak ano, není z toho návratu. Ale není tak těžké vyhnout se tomu, stačí být vynalézavý, nebo slušně požádat o pomoc rodinu. V neposlední řadě stačí prozatím se spokojit s minimem. I to je život a zrovna ty, takový empatický člověk přece víš, že užívat život jde i bez nějakých milionů.

  A jako kůň dře hodně lidí, nejen ti na dně. A taky jim ve finále zbývá pár tisíc "ne zábavu".

 40. [42]: takže ještě jednou ty ignorante – uvědom si prosím tě, že někdy NENÍ jiná možnost než jít k lichvářovi, protože nájem se jaksi sám nezaplatí, když nemáš práci. Závidím ti ten krásný svět ve kterém žiješ, ve světě, kde má každý rodinu, střechu nad hlavou a přátele, kde má každý práci a milion možností, když jedna nevyjde. Ale realita je někde jinde.
  Někteří bezdomáči jsou prostá hovada, ale i pod tím hnusným olezlým vagabundem, co kálí ve výtahu, se skrývá lidská bytost a ty se můžeš jenom ptát, co musela prožít, že se z ní stalo takové individum. Někteří se dostali do srabu sami – odmítali pomocnou ruku, byli hloupí, líní, nechtělo se jim dávat, chtěli jen brát. Jsou tací. Jsou i tací, co si takový život vybrali a pak musejí počítat s tím, že ne každý je chce tolerovat. Ale jsou i stovky těch, kteří kdyby ještě měli sílu, chtěli by se rvát s osudem, jenomže z mnoha důvodů už nechtějí, nemohou nebo to ani nemá smysl.
  Chápu, že máš špatné zkušenosti. Ale prosím, neházej všechny ty lidi do jednoho pytle. Jsou spousty hodných a pracovitých bezdomovců, i spousty těch, kteří už nemají na normální život šanci kvůli své hlouposti, které teď litují. Každá lidská bytost si zaslouží lásku a soucit, i když se ti to na první pohled nezdá.

 41. [43]: Zvýraznil jsem slovo většina a přesto očekával podobnou reakci. No a co se nestalo 🙂

  Mám pocit, že do jednoho pytle je hážeš ty – děláš z nich teď ty hodné, nebo jsi alespoň dělala předtím.

  A to je to, co mi vadí. Tahle konverzace mně unavuje, říkám to pořád : Spousta bezdomovců jsou hovada. Velká spousta, ne nějaký zlomek.

  O čem se tady teda hádáme? Prosím zapamatuj si, že já nejsem z těch, co by všechny v otrhaných kabátech poslal do plynu! Jak mi to vůbec můžeš podsouvat.

  Jak jednou s tebou někdo nesouhlasí, hned ho hejtneš jo? Hned po něm musíš vyjet, jen že to vidí jinak. Já má jiné zkušenosti než ty, možná to je ten důvod. Až tě nějaký z nich zmaluje do fialova tak na ně taky budeš pohlížet jinak. To není zaujatost, to je aplikování dosažené skutečnosti, otevře ti to oči, když ti konečně odpouchnou.

  Ty dáváš bezdomovce za vinu JEN státu. To je ale velice široký pojem. Slovem STÁT se cítím být zahrnován třeba i já, koneckonců jsem občan.

  Jenže bezdomnovci jsou neřešitelní. Nemůžeš k nim všem jako "stát" přijít, nasypat jim peněz nad hlavu, najít práci a dávat jíst. To je na něm, protože každý je svého štěstí strůjcem. Já taky nečekám, že mi někdo bude podstrojovat v budoucím životě. No a právě proto činím tak, abych se vyhnul nejlepším cestám, jak skončit na ulici. A to není těžké.

  Něco jiného je, když se tam opravdu dostanete souhrou náhod, katastrof, nebo cizího úmyslu. Jo, to je v pytli. A to jsou asi ti lidi, které bráníš, co?

  Ale opakuju to – je to neřešitelné. Ubytovny jsou (možná ne všude, ale jsou), armády spásy fungují i u nás, oblečení pro bezdomovce se pravidelně sbírá i v menších městech. Zbytek je na nich. Můžou se po zbytek života zachmuřeně dívat do plecháčku, nebo přijmout jim nabízenou pomoc a zkusit se postavit na nohy.

  On to vzdal? Tak co? Co s ním mám dělat? Člověka nevykurýruješ, nepomůžeš mu, když sám nechce.

  A už se o tom nehádejme. Možná ti přijdou moje narážky za alarmující, ale věř mi, nemám v úmyslu tady tě nějak pobuřovat, za první komentář se tak nějak omlouvám. Ale názor na o prostě mám a je jiný. Shit happens.

 42. [41]: No a zase jsme u toho, to to opravdu nevidíš jak na tom náš stát blbě stojí, když tě lidi musí okrádat a mlátit o blbou pětistovku, jak si sám řekl…???Sám si odpovídáš na to kde problém vězí a ani o tom nevíš. Stejně, tak jako s tím, že vězně musí platit pracující lidé atd…To jsme přeci nevymysleli my jakožto občané…U nás sice jsou veřejné záchodky, ale v tu dobu, kdy já potřebuji, tak věčně zavřené. Já takovou zkušenost, že by chcal doprostřed chodníku nemám a i kdyby, psi tam chodí běžně, to jen ty sis teď vymyslel, že pes logicky uvažuje"ahá, tam je chodník, tam nemužu!":D:D Takže člověk, nemá podle tebe co pohledávat na veřejném prostranství jo??:D

 43. [45]: Nepřekrucuj prosimtě. Státní správa není žádná omluva pro násilí. Jak jinak chceš platit vězně? Z něčích soukromých zdrojů? Mně nevadí, že platíme vězně, ale fakt, že ty náklady se ženou do nebes nesmyslama, který jim tam cpou. Televize? Knihovny? Pardon…

  Dorážíš to zavřenejma záchodkama :DD No to je teda něco… Keře zavřený nejsou.

  A možná jsi nikdy neměla psa, ale oni vážně na ten chodník neserou. Jednak je to pud a jednak si je tak lidi vychovají.

  Proč člověk? Řekl jsem někdy něco takového? Přečti si to znovu. Né, nepatří tam lidi, který to prostranství ničej a to nejsou jen bezdomovci.

 44. [46]:To, že ty si neuvědomuješ ani co píšeš mezi řádky není překrucování, ale větší všímavost;)Vždyť mi tady cpeš, že nikde nemají co pohledávat, ani na chodnicích, ani v lese, ani na zastávce, ani v keři, protože to vše je VEŘEJNÝ MAJETEK,tak kde jako asi mají bejt? vystřelit se na měsíc?:DJednou píšeš to a pak zase ono…On bezdomovec snad není člověk??:Dježiš ty mi fakt dáváš…Aspoň,že tak, že neosočuješ z ničení pouze bezdomovce, kteří to ještě ke všemu ničí nedobrovolně, protože tam vlastně na té ulici bydlí, zatímco, když kolem lavičky jde nějaký malý smrádě a jen tak si do toho kopne, flusne a nevím co ještě, tak k tomu ničení nemá ani důvod a navíc to není ničeno tím, že to využívá a používá.

 45. [47]: Tak nečti mezi řádky a vnímej, co se snažím říct. Normální člověk si taky zdřímne na lavičce, ale chová se úplně jinak. Nikomu tam nezapáchá a podobně. To už jsem psal stokrát. A není to o tom, že by neměli kam jít. Sakra, PŘÍMO pro bezdomovce jsou UBYTOVNY, se sprchama, jídelnou a čistou postelí. Mají tam možnost dostat čisté oblečení a upravit se. Tak proč jsou ty ubytovny poloprázdný? Proč to nevyužívají?

  To je ta pitomá otázka, o kterou mi jde. Proč musí takhle kašlat na všechny? Proč si nedají říct a raději volí život, kterým budou otravovat a ničit celé město? On MAJÍ možnost změnit život, odrazit se ode dna. Ale NECHTĚJÍ! Tak proč bych já měl chtít snášet já a následky, které přinášejí?

 46. Jen dovolte mi podotknout, že než vlézt do nějaké ubytovny, která smrdí na sto honů a do postele prolezlé štěnicema, to se jeden nediví, že se bezdomovec raději zabalí do novin.

  Inu ne vždy je všechno černobílé.

 47. [44]: já se nechci hádat a zbytečně útočná jsem kvůli té tvojí "kamarádce" v prvním komentu. Stát viním zejména proto, že vytvořil podmínky proto, aby lichváři mohli okrádat lidi, aby exekutoři měli šílené pravomoce (které se stále stupňují), vše hraje v neprospěch věřitelů a přibývá lidí, kteří mají sotva na jídlo, kvůli naprosto šílenému poměru mzdy vs. cena zboží a služeb.
  Většinu naprosto nesmyslných regulací a zákonů má na svědomí stát – naši volení zástupci a tedy i my.
  Dokud se nezmění systém, bezdomovci budou stále.

  Pochopitelně nebráním ty, kteří si svou situaci způsobí jen a jen sami – a nabízenou ruku odmítají. To je holt pak jejich boj. A rozhodně nemám pocit, že jsou všichni milí a sluníčkoví. Vůbec ne. Jsou mezi nima svině i hodní lidi, jako mezi jakoukoli jinou sociální skupinou.
  Jediné, co se ti snažím vysvětlit je to, že na ulici se můžeš dostat snáz, než si myslíš a že cesta nahoru je mnohdy vyloženě nemožná (viz příklady výše), někdy jen velice velice obtížná. A najít motivaci není samozřejmost, ale obrovská vnitřní síla. Z teplé židle od počítače ve vlastní bytě se o tom mluví moc pěkně.

 48. [50]: Nesnažím se to zlehčovat, jasně že život na ulici není sranda. Jen mi přišlo, že z nich děláš moc svaté. A to máš jedno. Asi to ani jeden nějak nevyřešíme, ale vzájemně si trochu pootevřít mysli, to asi můžem 🙂

 49. [51]: určitě, snad jen příště trošku upustit páru než se pustíš, resp. pustíme do diskutování;) Mě zase přišlo, že ty z nich děláš netvory, ale on náš pohled asi není úplně rozdílný, snad jen oba vidíme řešení v jiných věcech. Tak nezbývá jen doufat, že v budoucnu bude lépe a bezdomovců méně a méně:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.