Ne, ne, NE! Oni prostě NEČTOU!

Probohy na kolečkách, to jsem se zas zvedla ze židle. Že děcka nečtou, víme už dávno, štve mě, to rozčiluje mě to, ale už jsem s tím tak nějak smířená. Ať se ve svých PC hrách a internetovém klipovitém světě třeba utopí. Ale že jsou ti parchanti (teď se omlouvám všem 15-ti letým, co jsou intelektuálně na výši) ještě k tomu všemu blbí, to je moc i na mě.
Ve čtenářském testu jsme propadli. Čtenářský test je ale jednoduchý jako facka a vzdládla bych ho i v době, když mi bylo pět. No, tehdy jsem četla pomalu, tak ať to nepřeháním, v sedmi. Přečíst text, správně ho interpretovat a odpověď občas nějak zdůvodnit.Co je na tom k***a tak těžkého???
Schválně si ten test zkuste – najdete ho TADY (pozor, správné odpovědi jsou psané přímo pod otázkou, tak si dávejte bacha, abyste si je omylem nepřečetli).
Není samozřejmě celý, ale pochybuju, že by nějaká z následujících otázek byla o moc těžší, než ty triviálnosti, které měli naši puberťáci řešit.
Kam jsme se to dopracovali? To dnešní patnáctiletí fakt nečtou? A nebo ti, co čtou nědělali test? A nebo jsme prostě národ blbců, co neumí ani porozumět textu na úrovní základního vzdělání?
Jsem vzteklá, smutná a vykolejená. Berte mě, prosím, s rezervou...

32 komentáře “Ne, ne, NE! Oni prostě NEČTOU!

  1. Nemôžeš odsudzovať ľudí len za to, že nečítajú. Záleží skôr na fantázii konkrétneho jedinca než rozumovej kapacite. No na druhej strane .. tak isto mi príde absencia od kníh.. ignorantská 🙂

  2. Dle mého názoru (teda soudím podle toho, jaké 15-ti leté pipky a frajírky potkávám a poslouchám v šalinách a jinde na veřejnosti)jsou dnešní puberťáci (krom nějakých vyjímek co nejdou se stádem svých vrstevníků…)natolik nad věcí co se týče vzdělání, čtení atd. Jediné co je zajímá je psát si na fuckbooku cool statusy, fotit se s našpulenou pusou a se všemi se objímat, lásenkovat a muckovat(holky) a kluci se zase předhánějí v hraní her a poslouchání "free hiphopové hudby" občas si obě dvě pohlaví zajdou na nějakou tu piškotéku, kde holky piští, aby si jich kluci všimli a kluci se mlátí jak samci v říji aby oslnily svou vyhlídlou samičku v růžovém 😀
    Píšu to samozřejmě s nadsázkou a nezazlívám jim to, taky jsem na základce neseděla doma s knížkou a vše co se netýkalo chlastu a kluků bylo debilní a zbytečné. Ale teď bych si nejradši za to mé pubescentní období nejradši naliskala. Třeba si to taky časem uvědomí 🙂

  3. já čtu hodně a myslím si, že právě proto mi jde čeština…porozumím textu a nedělám pravopisné chyby, protože spoustu slov znám z knížek…
    Jinak v naší třídě čte pár holek, kluci vůbec. Někteří mě považují za divnou, protože čtu…

  4. Já nevím, jak moc čtu, ale textu většinou porozumím, vlastně bývám jediná, když se nás někdo ptá, kdo z textu ví. Nemám nijak dobrou paměť a soustředění, takže mi dělá problém zapamatovat si něco, co mě nebaví. U příběhů a tak se mi to nestává, ale když mám číst výklady z učebnic a pak si to zapamatovat, to je úplně to nejhorší, protože se mi to nikdy nepovede. Prostě se to musim našprtat, protože to, co vykládá učitelka nebo čtu v učebnici jde jenom dovnitř a zase ven. Téda je jenom pár učitelů, kteří to učivo dokáží podat a obohatit tak, že prostě zaujme. Ten test bych možná udělala nějak, možná zkusím později, tady ve škole je špatná atmosféra na soustředění (:D)…

  5. Nerozčiluj se, ber to jako výhodu pro sebe, hloupým masám se dobře vládne 😀 Né, dost srandy, imho tyhle testy mají malou vypovídací hodnotu, protože zkoumané studenty nic nemotivuje k lepším výsledkům, nejspíš to vůbec nečtou, něco tam během tří minut natipují, hlavně aby už mohli jít na pivo. Kdyby o "něco" šlo, myslím, že by to dopadlo trochu jinak.

  6. [4]: Otázky z literatury, myslím naučené znalosti, vnímám jako něco jiného a rozhodně méně přínosného. To je totiž to, co se ti náctiletí lidi podle mě právě učí. Vysypat z rukávu charakteristiku romantismu/životopis Němcové/etc. cokoli jiného. Ale psanému textu nerozumí, nepoznají v textu to důležitý, nenajdou hlavní myšlenku. Neřku-li, když se pokusí něco sami vyplodit. Samozřejmě nečtou, takže se neumí pořádně vyjádřit, nedokáží formulovat ani jednoduché myšlenky. Je to vidět i tady, jakou úroveň má projev mnoha lidí kolem těch, dejme tomu patnácti (nejsem na tuhle věkovou skupinu nijak vysazená, to jen, že byla předmětem onoho výzkumu, ostatně si myslím, že ten problém se táhne i dál, takhle blbě jsou na tom ještě mnozí středoškoláci). Fakt se nechci dočkat toho, že čtení knih bude výsadou nějaké vzdělané elity, jak říkáš. To dopadneme… no, velice blbě, abych se vyhnula všem ostrým slovům, která mě právě napadají…

  7. ted sem zrovna cetla ze nase ceske deti celkove dost propadly pri srovnavacich vedomostnich testech nekolika narodu ale ono se neni moc cemu divit, kdyz se taky jejich rodice zenou akorat za karierou a kaslou na to jestli se decka uci nebo jen sedi u pocitace..co z tehle spolecnosti jednou bude, to nechci radsi vedet:(

  8. No víte já čtu skoro celý den. Ale jsou to hlavně moje vlastní články, dopisy čtenářů, maily, diskuze, do toho se snažím zvládat přečíst andělskou knížku a do toho ještě knížku píšu. Předtím jsem byla čtenář jako poleno, ale četla jsem takové tituly, které by po mě nikdy v životě ve škole nechtěli. Jednou když jsem donesla na základce do školy knihu o vodě a udělala na ni referát, učitelka řekla, že čtu knížky, kterým nerozumím. To mě štve ještě dneska, jak je ta baba omezená a vlastní nechápavost hodila na mě.
    Kdybyste se me zeptali na nějaké klasické tituly a co o nich vím, nic vám neřeknu, Povinná četba u mě nikdy nehrozila, já četla jen to co mě zajímalo, takže se není čemu divit. Děti třeba čtou, ale čtou jiné věci.

  9. Ne, oni nečtou! Jaká novinka viď 😀 asi proto jsem si nikdy se spolužákama neměla co říct. Ale co, aspoň budeme originály a máme se komu smát 😀 jedno pískle mě dostalo když žádalo, ať prý na něj nemluvím tak vznešeně a odborně. wtf? Má obvyklá mluva?

  10. [12]: nejde o čtení klasiky, ta mě taky nebavila, čtu fantasy, sci-fi, knížky typu "miluj svůj život" apod., ale díky tomu, že vůbec čtu, ať už jsou to knihy nebo to, co čteš ty – články, maily apod., tak rozumím řeči a čtu i emzi řádky. Chápu text a umím z něj něco vyvodit. A to je to, co dnešním dětem chybí:(

  11. Ten test nebyl nijak složitý, ale výsledek mě příliš nešokoval. Když se podívám jak probíhá výuka na školách, tak se není čemu divit.
    V Česku je všechno založeno na tom, abychom do hlavy nacpaly co nejvíce informací jež jsou nám nadiktovány. S texty se příliš nepracuje.
    Když jsem se bavila s kamarádkou, kt půl roku studovala v Německu, ve druhém pololetí třetím ročníku, tak tam brali to co se u nás bere v druháku, ale pořád něco dělali s texty, měli do téměř všech předmětů povinnou četbu a pak o tom diskutovali. Nevím jak na jiných školách, ale u nás, kromě češtiny, máme povinnou četbu pouze do ZSV a jen tam pracujeme s novinami a jinými texty.

  12. Dneska se bohužel pořádně nečte, což vede k tomu, co tě tak rozčílilo. Obecně toho dneska lidi moc neví. Když maji čas se něco naučit (myslím tím, že chodí do školy a ne do práce), tak si radši napíšou tahák. Pak se snad ani nelze divit tomu, že tolik lidí neví, kdy se odehrávala první světová a kdo způsobil druhou světovou.
    Jsem ráda za to, že čtu a že vím aspoň něco, ať to zní jakkoli namyšleně.
    Ty děcka mě měly stydět.

  13. Nemyslím, že by to byla nějaká novinka, hloupí lidé čtou (a vždy četli), jen když je to v módě. Případně se věnují červené knihovně, Coelhovi, esoterice a podobným výměškům.

    Mimochodem, dle zběžného pročtení kometářů se zdá, že tu nikdo kromě Nebožky nečte klasiku, je trochu nepatřičné nepočítat mezi ty blbce i sebe, nemyslíte?

  14. Zbožňuju lidi, kteří mají pocit, že jenom klasika je hodnotná literatura:) Slovní zásobu a dovednost pochopení textu nám rozšiřuje jakákoli kniha, resp. jakákoli alespoň trochu kvalitní kniha, což se sice asi nedá říct o červené knihovně, nicméně bez problémů se to dá říci o Coelhovi i knihách, které nazýváš esoterikou.
    Ale chápu, že jsi asi jeden z těch lidí, kteří jsou příliš intelektuálně na výši, aby četli něco míň klasického než Dostojevského nebo Remarqua a to nelépe v originále;) My ostatní se přiřadíme do tupého stáda nečtenářských neumětelů a vzdáme ti hold, k ničemu jinému se nehodíme;)

  15. [22]: mimochodem tvůj oblíbený Gaiman není podle obecně uznávané literární klasikou, G.R.R.Martin také ne:) Jsou to špatné knihy, nevhodné ke čtení? jsi blbec, když je čteš? Nemyslím si:) Tak si trochu snižte nosánek, milá dámo, vznešený tón hlasu a všeználkovství vám nesluší;)

  16. [22]: btw. pořád nějak tak koumám tvůj komentář a něco se mi na něm nezdá…už vím:) Nebožka nikde nezmiňuje, že by četla klasiku, stejně jako nikdo v debatě neříká, co má rád za knihy. Tuhle informaci asi nemáš z debaty, ale odněkud jinud (blog?) a nepatřičně ji používáš. Ty ty ty, nepoctivé všeumělské diskutéry Lúmennka nemít ráda:)

  17. Ano, využívám informace z jiných zdrojů o Nebožce, o ostatních jen podle povrchového průzkumu, je to nespravedlivé, vím, ale nepočítala jsem s tím, že to budu muset vysvětlovat.
    Rozhodně nečtu jen klasiku, vlastně je to menšina mnou přečtené literatury, mluvila jsem o lidech, kteří sem chodí (netvrdím, že o všech). Myslím, že je blbec člověk, který klasiku považuje za synonymum povinné četby, tudíž příšernou nezáživnost a vyvyšuje se nad ty, kteří skoro nečtou, může být stejně hloupý jako oni, čte jen vinou zbytku své osobnosti. (Samozřejmě, pokud kritiku vztahuje i na sebe, nic proti tomu nemám.)

  18. Kdybych měla přistoupit na tvou taktiku napíšu, že jsem v původním komentáři nepsala nic o sobě, nic o tom, co dělám já a co čtu… 🙂
    (ano, mezi blbce se počítám, i když ne mezi hlupáky a není to jen kvůli tomu, že… diskutuji s tebou :))

  19. A z Coelha znám jen hezky znějící prázdné řeči, které kdejaká chytrá děva využije jako moto svého velmi intelektuálního blogu, ne, myslím, že z Coelha si nikdo nic nemůže odnést a esoterika je stejně zbytečný druh literatury…
    (Ach otče na nebesích, proč to rozvíjím? :D)

  20. [26]: ale no tak, když tak čtu co píšeš, úplně mě chytá pocit, že si píšu s Onneou:D Ta taky pořád tvrdila, že je blbec, když se mnou diskutuje:D Myslím, že vyvyšovat se nad lidi, co propadli u tohoto testu, může i kdokoli, kdo přelouskal pitomoučké Stmívání a mainstreamového Harryho Pottera, protože i ten člověk bude mít jistě lepší čtenářské dovednosti, než někdo, kdo skončil u letadélka Káněte:)
    Na to, že informace o Nebožce nemáš s komentářů jsem narážela jen proto, že tvrdíš, že je z komentářů máš, jinak bych nijak nepátrala ani do toho neryla neboj:) To já jen, když někdo ryje, tak si zarejpám aspoń trochu také:)
    Btw. o tom Coelhovi jsem si myslela dlouhou dobu totéž, ale pak jsem si přečetla knížku Jedenáct minut a musím říct, že mě příjemně překvapila. Je v ní něco, co člověka fakt donutí přemýšlet nad jeho životem i nad tím, co by jeho život mohl být. Tahle kniha mě provedla poměrně nepříjemným životním obdobím a můžu říct, že mi pomohla. Možná jsou ostatní Coelhovy knihy špatné, nevím, neznám je, ale rozhodně tohoto autora nezavrhuji. Stejně jako literaturu, kterou ty nazýváš esoterika, velmi ti doporučuji k přečtení knihu Miluj svůj život od Louisy L. Hay:) Nejprve čti a pak teprve kritizuj "esoterickou" literaturu jako něco zbytečného:)

  21. Onnee jsem fandila 😛
    Nesouhlasím, kdo nečte vůbec, ale má jiné zájmy vyžadující jistý intelekt (například programování), je v tomto ohledu obdařenější než někdo, kdo Stmívání považuje za úžasnou knihu a třeba ještě obdivuje styl psaní v něm (ne, nečetla jsem to, příběh a ukázky mi stačily). A ano, znám jistou slečnu, jež považuje Stmívání za nejdokonalejší četbu a Harryho za moc složitého. Tímto se Pottera ještě musím zastat, ten je milou pohádkou! 🙂
    Já donutit přemýšlet nad životem myslím nepotřebuji, znám se. Celkově nemám ráda knihy o tom, jak mám milovat sebe a svůj život, kterak se seberealizovat. Sebe miluji víc, než si zasloužím, seberealizovaná nejsem a nechci být. Ne, nemám ráda návody, na vadné kusy nefungují. Nehledám cestu, té pro nemnohé jedince není. Raději křížím luhy, háje, louky a pole, bažiny… Alespoň tak často nenarážím na otravné turisty, kteří se na tě nalepí, a buď před nimi musíš neustále utíkat, nebo je každou chvíli dohoníš.
    Raději se rozpínám do všech stran než rostu do světla (porucha fotosyntézy).

  22. [29]: možná máš pravdu, ačkoli pořád žiju v naději, že ten, kdo si dnes přečte stmívání a řekne, že je to nejlepší kniha na světě, se díky té slátanině (taky znám zatím jen z ukázek, ale mám v plánu si to přečíst, abych mohla soudit něco, co znám) dostane k lepším a lepším knihám a za pár let se své Amyerovské mánii bude smát. Bláboly jako dívčí romány přivádějí mladé holky ke čtení a to je to, proč je nezatracuju.
    Vystihla jsi to hezky:) Pokud patříš k těm málo šťastlivcům, kteří jsou se sebou spokojeni, máš můj upřímný obdiv:) Takovým lidem vskutku stačí jenom být, bez návodů a rad. Tak buď a buď šťastná, ať už jsi houba nebo lišejník:D Rozpínat se do krajiny je ve své podstatě taky cesta:) A mnohdy krásná a naplňující:)

  23. a to nejsou jen dnešní puberťáci, ale i ti starší. Já jsem vždy měla okolo sebe lidi,kteří nekouřili a četli a teďka jak chodím do práce mám tam asi 7 kolegyn od 17-22let a čtení je absolutně nezajímá, je to pro ně nuda a jediné co je zajímá jsou časopisy jako Cosmopolitan a in style, nebo jak se to píše.
    Nechápu je, s takovou budoucí generace ani nebudou umět pořádně česky. Vždyť musí mít pramalou slovní zásobu a potom je jasné, že ani nebudou umět něco koudného napsat, krom FC statusu:-(

    Mě se třeba sága stmívání jako knížka líbí, ale existují ještě mnohem lepší;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.