„Náhubkový zákon“

Tak tohle mě včera zvedlo ze židle. Nový zákon, který zakazuje novinářům zveřejňovat policejní odposlechy a informace o obětech trestných činů a průbehu trestních řízení.
(Více třeba tady, tady nebo tady)
Na první pohled se to zdá naprosto v pořádku, tento zákon přece chrání soukromí ubohých obětí a nespravedlivě obviněných! Ale ono to není tak černobílé…
Když jsem ještě chodila na žurnalistiku, učili jsme se, že jednou z nejdůležitějších funkcí médií je dělat tzv. hlídacího psa demokracie. Co to praxi znamená? Poukazovat na nekalé politické kauzy, bojovat proti korupci a dalším nedemokratickým praktikám v politice, informovat veřejnost o všem, co by ohledně politiky měla vědět. Už chápete, proč tento zákon novináři příznačně nazvali náhubkový?
Je nad slunce jasné, že politici tento zákon neschválili, aby chránili obyčejné lidi – kdo pozorně čte noviny, zjistí, že mnohdy se o obětech i pachatelích trestných činů píše už dnes utajeně (změněná jména, iniciály apod.). Jistě, že to nejde vždy, právě proto, že se stává, že právě jméno osoby je klíčové.
Když zmlátí na ulici „nějakého muže“ nikoho to moc zajímat nebude, ale když ten muž bude třeba významný poslanec, kterého zbili pro jeho kontroverzní výroky, pak je tato informace dostane úplně jiný rozměr. Hodně mě na novém zákoně taky pobavilo, že když nám zavraždí prezidenta, média o tom nesmí informovat.
Já osobně jsem proti tomuto zákonu, myslím, že neplní svůj proklamovaný účel (tedy že chrání soukromí lidí), ale naopak chrání soukromí těch, kteří na ně do jisté míry nemají právo – tedy těch, kteří vstoupili do veřejného života, vládnou naší zemi a které jsme si my, občani (blbci) zvolili. Milí politici, vy jste vychytralí, že je mi z vás zle.
Co vy na to?

8 komentáře “„Náhubkový zákon“

 1. A nebo taky tady: http://www.novinar.info

  (Budem to tam i glosovat, tak snad to do týdne stihnem napsat a vydat)

  A osobně tento zákon považuju za důvod k tomu, abych se nestala opravdovým novinářem (nehledě na to, že už jsem jakousi redaktorkou), neboť dík novým zákonům ta zajímavější část novinářské práce půjde do háje…

  Dobré na tom je snad jen to, že to aspoň z části zatne tipec bulváru – ale to taky není nic moc.

 2. Hlídacím psem demokracie už žurnalistika rozhodně nebude. Už ani nebude stát za to, aby někdo psal noviny (teda pokud pomineme takové ty bleskovky a pozvánky….zkrátka to "nedůležité", to pro zábavu)

  Pokud holt někdo bude mít zájem vědět, co se v té naší republice vlastně děje, bude muset nechat práce (což za současné ekonomické krize není zas takovým problémem, nezaměstnaných značně přibylo) a dát se do špionážní práce sám, a pak to snad při pivu vyprávět kamarádům…

 3. Tohle jsem psala minulý rok, když se o tom zákoně začalo jednat (je to jen poslední odstavec z celého komentáře):

  "Přijde mi, že vážení zákonodárci chtějí chránit sami sebe a ve snaze ututlat vlastní prohřešky se stávají ochránci i dalších nebezpečných živlů.Kdybych byla ještě pesimističtější a trpěla vůči poslancům větší nedůvěrou, řekla bych, že se (skryti zraku veřejnosti) chtějí vydat na dráhu zločinu. "

 4. Tenkrát jsem to téma zpracovávala dle svého mínění s hodně velkou nadsázkou….ale když vezmu současnou situaci – docela se k tomu přiblížili. Od příštího zákona můžeme jen čekat, že se nebude smět psát ani o prokázaných prohřešcích našich politiků….

  Vzhůru k "lepším" zítřkům!

 5. Připadám si jako za nějakého období nesvobody….tohle zkrátka není normální.Docela by mě zajímalo,jakého s prominutím debila to zas napadlo.Něco jsem o tom četla už dříve,ale v tuchvíli by mi ani nepřišlo na mysl,že by to bylo prošlo…Nicméně stalo se.Odmalička je mým snem studovat žurnalistiku.Má to nyní vůbec cenu ??? někdo na diskuzi to vystihl dobře KONEC DEMOKRACIE V ČECHÁCH !!!!!!

 6. Andula: nemá to smysl. Pokud dneska člověk chce dělat žurnalistiku, tak je to ve výsledku jen o tom, dělat reklamu…

  Protože zpravovat lidi o tom, co není utajené, je reklama. Takže o nějaké novinařině už nemůže být řeč. To už jdi radši studovat PR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.