Můj/váš odkaz budoucím generacím

Vesmírem bude již brzy putovat satelit KEO, velký projekt, který má přinést odkaz generacím, které budou žít dlouho, dlouho po nás. Časová kapsle totiž bude otevřená za neuvěřitelných 50 000 let, aby si v té době lidstvo (bude-li ještě existovat) mohlo přečíst informace o naší době, dozvědět se o soudobých znalostech, o lidech, kteří dnes žijí na planetě a kapsle má obsahovat i předměty z dnešní doby, lidskou krev, vzorky vzduchu a půdy a vejde se na ni díky jejímu obsahu také maximálně čtyřstánkový vzkaz od každého jednoho obyvatele Země. Klidně šest miliard vzkazů. I já jeden napsala, napište vy ten svůj.
Více o projektu KEO se dozvíte třeba na wikipedii zde.
Pozn.: tento článek byl vložen znovu, protože původní verze (ani druhá, ani třetí…) nefungovala, omlouvám se

Nevím, zda se vzkazy ještě sbírají, protože uzávěrka prý již byla, každopádně na stánkách KEO stále funguje formulář pro jejich zadávání. Svoji zprávu pro tvory, kteří budou žít za padesát tisíc let, tak můžete zanechat tady.
A jak vypadala moje zpráva?
My name is Lúmenn and I was born in 1989. Now I am 24 years old and I hope, my soul is immortal and when the time of opening this case come, it will still live in different body. I want to give future people my poems, written in Czech and I hope, in future will be somebody, who can read it. I want to tell you, that love is the most important thing in whole Universe, love to each other, to our mother Nature, to first gods of mankind, to something we called God, to ourselves. We are just little pieces in great space, but if we do what we love, our soul and our legacy is timeless, immortal and it will live forever in our children and in children of people, we once met and loved.
The most important thing is friendship and love and I hope, when someone in future will read this, he only smiles and say – yes, that’s true, we already know this, people in 21th century were stupid:)
Now, there is my poems and after them I will continue…

(bla, bla, moje básničky:) je jich plný blog:))

I don’t know, if I choose the right ones, but I think, they are the most about me. Last thing I want to say you is lyrics of one of the most beautiful and thruthful songs about friendship – Blood Brothers from heavy metal band Manowar:
pozn.: Je to tahle:)

When The World Turns You Away
A Friend Will Not Say No
There Is Strength That We All Have
It’s Not The Strength We Show
And In Your Darkest Hour

In Your Darkest Nights
Whatever Life Will Do
I Am Here For You

Think Of Me Wherever You Are
When It Seems Like You’re Reaching The End
Call On Me, Know In Your Heart
On One You Can Always Depend
I Am Thy Friend

Though We’re Far Away
The Stars Above Are The Same
And When You Feel Alone
There’s One Who Shares Your Pain

A True Friend Has No Price
There Is None To Pay
I Remember You Stood By Me
I’m With You All The Way

Think Of Me Wherever You Are
When It Seems Like You’re Reaching The End
Call On Me, Know In Your Heart
One Who Will Always Defend
I Am Thy Friend

Think Of Me Wherever You Are
When It Seems Like You’re Reaching The End
Call On Me, Know In Your Heart
On One You Can Always Depend
I Am Thy Friend

Think Of Me Wherever You Are
When It Seems Like You’re Reaching The End
Call On Me, Know In Your Heart
One Who Will Always Defend
I Am Thy Friend

I hope there, in far away future is still metal, fantasy and people play LARP. And if not, I hope, everybody is happy, loved and have some nice space to live and do what he love. In our world it’s unfortunately not possible. With love and smile Lúmenn Verya

Přeložit z angličtiny si snad vzkaz dokáže přeložit každý sám. Proč jsem ho psala anglicky? Inu trend dnešní doby ukazuje, že ta bude asi jazykem přinejmenším blízké budoucnosti, ale kdo ví, co bude za desítky tisíc let, kdy už možná lidé ani nebudou potřebovat řeč, protože spolu budou (jak doufám) hovořit telepaticky.
Tak nějak věřím tomu, že v té době stále bude existovat lidstvo, ale že budeme na úplně jiné úrovni, než dnes. Budeme žít v harmonii s přírodou, nebudeme využívat jiné, než obnovitelné zdroje, naše mozky budou tak vyvinuté, že nebude problém komunikovat telepaticky, užívat telekinezi i teleportaci. Budeme žít stovky let, zdraví a silní, krásní a vysocí, náš genetický kód se vyčistí a budou se rodit jen ryzí bytosti se smyslem pro morálku, krásu a lásku. Naplnění a šťastní budeme tvořit nádherná umělecká díla, expandovat do Vesmíru a pomáhat dalším civilizacím být lepší a silnější, dosáhnout naší úrovně. Udělat Vesmír nádherným místem k životu a nebude existovat smutek, žal ani bolest, jen křišťálově čistá láska, poznání, pochopení.

Já vím, že některým z vás to přijde jako nechutná utopie jednoho pravdoláskaře, ale já věřím, že tak by to mělo být. Doufám, že to tak bude. A držím palce naší generaci i všem po nás, abychom se k této utopii co nejvíce přiblížili.

14 komentáře “Můj/váš odkaz budoucím generacím

 1. Nevim zda lidstvo bude za 50 000 tisic let schopno něco takovího objevit (natož tak otevřít). My pravověrní PostApo maniaci to vidíme jednoznačně… Zpátky na stromy! 😀

 2. Svätá pravda, ľudia v tomto storočí sú hlúpi 😀 Sme obklopenými materiálnymi vecami a často sa ani nesnažíme nahliadnuť pod povrch. Možno to za tisíce rokov bude inak, aj keby bolo lepšie, ak sa ľudia spamätajú už v tomto storočí. Ak nie, žiadny ľudia tu za 50 000 rokov nebudú…

 3. Též se obávám, že 50 tisíc let tu nebude nikdo, kdo by si to mohl přečít. Při současném stavu v to vlastně i doufám, neb současné lidstvo si zaslouží brzký zánik.

 4. Lidstvo je sice hloupé, ale vytrvalé. S trochou dobré vůle tady můžeme zůstat i dýl, než padesát tisíc let…
  Myslím, že nebude ani tak problém data z toho satelitu po takové době získat zpět, jako je spíš rozluštit… Mám na mysli morální opotřebení. Kdo z vás má dneska ještě v PC disketovou mechaniku? Kdo bude za 50.000 let používat USB port a umět rozkódovat dokumenty formátu .docx?
  Ale jinak je to zajímavá myšlenka. Předražená a možná zbytečná, ale rozhodně zajímavá…

  [2]: Někteří říkaji, že chybou bylo vůbec na nějaké stromy kdy lézt a měli jsme všichni zůstat hezky v oceánech ;o)

 5. Já si také nemyslím, že za padesát tisíc letu tu budou lidi ale jak to s inteligencí na zemi vypadá, budou to chobotnice a zde je problém. Chobotnice určitě také budou mít vědecký obor historie ale určitě je bude více zajímat čeština. To je přece jasné jak facka. Řeknou si, anglicky mluvil tehdá kde kdo ale čeština-minoritní jazyk elity lidí! Možná že i obřadní rituální jazyk například používaný při sesazování premiérů nebo filosofickým diskusím veklé vážnost v restauracích iV. cenové skupiny a tak podobně.
  Měla jste to napsat česky. Leda byste byla agent NSA…

 6. krásný dopis jsi napsala, doufám, že za 50000 let, tu lidstvo ještě bude, a bude to umět rozluštit a jen se shovívavě usmějí, jak bylo naše století zabedněné 🙂

 7. Tě za těch 50 000 let lidi (jestli přežijou) nebudou mít rádi, protože se pak  o tobě budou muset učit (jestli se to nezlepší) jako o významné básnířce, myslitelce a velké osobnosti dávného starověku! 😀
  Ne, dělám si srandu, poslalas vážně dobrý vzkaz, já se na něco takového ani náhodou nevzmohla 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.