Můj dopis JXD

Tak mě zase něco pěkně zvedlo ze židle. Dneska jsem shodou okolností pokukovala v trafice po posledním Reflexu, ale měla jsem u sebe akorát přesně na cigára a tak z toho sešlo. Naštěstí nějaký dobrodinec Reflex přečetl a nám, co protestujeme poslední týdny proti dohodě ACTA, umožnil přečíst si, co o nás v tomto plátku píšou. Ano, plátku, protože už ani Reflexu nevěřím jako vhodnému médiu a asi si ho už nikdy nekoupím. Demagogie, očerňování, překrucování, hloupé vtipy, nesmyslné argumenty. Tohle předvel J. X. Doležal ve svém článku o lidech, co protestují proti ACTĚ.
A protože já, když mi něco vadí, tak nesedím v koutě, ale začnu konat, okamžitě jsem panu rádoby novináři napsala pěkně peprný mail, co si o jeho článku myslím. Článek nazvaný „Tupani v přestrojení“ i moji mailovou reakci na něj čtěte pod perexem. A já myslím, že by pan Tupan JXD měl taky raději chvíli chodit v přestrojení, protože jinak si na něho brzy došlápnou naštvaní demonstranti s baseballovou pálkou. Tohle jste vážně přehnal, pane redaktore! Doufám, že sedíte doma s jointem a zhluboka a od srdce se stydíte.

Zdroj: Reflex
Datum: 09.02.2012
Autor: Jiří X. Doležal

TUPANI V PŘESTROJENÍ

JAKÉ JE VE SKUTEČNOSTI TAŽENÍ LIDÍ, KTEŘÍ OBÍRAJÍ NA INTERNETU AUTORY O JEJICH MOŽNÉ ZISKY?

Dost lituji tvůrce známého britského komiksu V for Vendeta Alana Moora, Davida Lloyda a držitele autorských práv Time Warner. Kdyby jim každý, kdo používá masku z tohoto díla, jež se stala módním symbolem anarchismu či hnutí Anonymous, dal pouhou korunu, tak hodně zbohatnou.

NAPADAJÍ v posledních týdnech různé internetové servery vládních úřadů, politických stran i institucí po celém světě. Odpůrci dohody ACTA (Obchodní dohoda proti padělání s trestněprávními prvky, jejímž účelem je vytvoření systému pro vynucování duševního vlastnictví) popírají, že kradou někomu jeho práci. Sami přitom vytvářejí podivnou masu, v níž se dá těžko orientovat. Nejhlasitěji – na politické, seriózní úrovni – proti dohodě vystupují zástupci pirátských stran všech zemí (spojte se!).
Největší bordel – to jest největší dopady na veřejnost – mají ale protesty amorfní masy hackerů vystupujících pod maskou a identitou Anonymous. Kdo to je a jak se tihle lidé vlastně organizují?

TOUHA STÁT SE INDIÁNEM

Takový je název povídky od Franze Kafk y. Mne však sužovala jiná touha – stát se hackerem. Proto jsem si na Googlu vyhledal vystřihovánku masky (je poznat, že mnozí zlí hackeři z Anonymous právě odrostli jako čtenáři časopisu ABC) a několik hodin lepil. Pak jsem stáhl obrázek s nápisem We are Anonymous, pod pseudonymem Pavel Anonavel vytvořil falešnou identitu na Facebooku a dal ten obrázek do profi -lu. Sbíral jsem přátele. Zadal jsem do FB vyhledavače Anon, dal enter a vyskočily mi desítky Anonymousů. Všechny jsem požádal o přátelství a na profi l Pavla Anonavla jsem napsal věčné: „We are Anonymous Prague. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.“ A bylo to.
Pak jsem si vybral z přátel Pavla Anonavla dva největší protiacta křiklouny a pod identitou jxd je přes FB požádal o přátelství. Souhlasili, a tak jsem jim poslal jménem Refl exu otázky. První odpověď přišla záhy: „Z důvodu negativních referencí na redakci Vašeho časopisu bych Vás chtěl požádat o vyjádření, že otisknete v Refl exu moje odpovědi na Vaše níže uvedené otázky bez krácení a změn. V případě, že nebudete souhlasit, Vám bohužel nemohu poslat svoje odpovědi, které považuji za svoje duševní vlastnictví.“ Podpis – Michal Kandler.

KDO KRADE, JE KRÁL

Druhý mnou oslovený anonymní hacker odpověděl docela solidně.
Zde jsou jeho názory: RX: Proč by mělo být možné zdarma stahovat a sledovat filmy a knihy, jež majitel sám nedal na Síť ke sdílení?
Anon: Já netvrdím, že volné stahování dat z internetu je zcela správné. Faktem ovšem je, že pokud distributorský segment selhává (což je dobře vidět například na seriálech nebo dokumentárních cyklech, které se do ČR ofi ciální cestou dostávají s mnohaletým zpožděním), je zcela logické, že si koncoví uživatelé hledají alternativní cesty, jak se k takovýmto datům dostat. Je to naprosto ten stejný princip, jako byl v průběhu totalitního režimu.
RX: Proč nemá mít tvůrce a majitel autorských práv právo na odměnu za vykonanou práci?
Anon: Tohle z velké části souvisí s mou předchozí odpovědí. Tady nejde o odepírání spravedlivé odměny vlastníkům autorských práv. Důvodem boje proti ACTA je za prvé fakt, že z toho, co za dílo zaplatíte, se k autorovi obvykle dostane jen okolo patnácti procent. Zbytek si nechává distributor, což je přinejmenším parazitismus odporující dobrým mravům. Věřte tomu, že spousta lidí stahující data z internetu by autorům zaplatila, jenže není komu. Druhým a závažnějším problémem je skutečnost, že ACTA je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. My nebojujeme proti dodržování autorských práv, ale proti pokusu zbavit nás základních práv a svobod. Pokud selžeme, internet se stane dalším cenzurovaným médiem a kvůli zneužitelnosti ACTA budeme mít co dělat s novou formou totalitního režimu.
Jak souvisí svoboda stahovat si kradené filmy se základními lidskými právy, můj Anonym nevysvětlil, a tak jsem musel zapátrat, abych našel další argumenty. Tím nejčastějším je, že stažením filmu ho ze serveru neubývá, a proto není potřeba stahování platit. Podle stejné logiky by se nemuselo platit ani v nevěstinci, kině nebo za cestu vlakem, vagónu ani prostitutky také použitím neubývá.

KOUŘENÍ JE PRÁVEM!

Mnozí Anonymous koukají na filmy, já radši kouřím. Proto jsem sedl a napsal požadavky za Anonymous Praha. Žádná taková skupina neexistuje, ale Anonymem může být každý, kdo se jím cítí, tak co. Sepsal jsem rozšířené požadavky:
„Kouření je demokratickým právem každého občana žijícího v západní demokracii. Nás, kuřáky, však s defi nitivní platností přestalo bavit za cigarety platit. Proto vyzýváme nadnárodní tabákové monopoly, aby ustoupily od své honby za zisky! V otevřené společnosti 21. století si může každý kouřit, jak chce, a je hanbou, že za tabák musí platit. Jako by nebylo jeho svatým a přirozeným právem vdechovat kouř tabáku – rostliny, kterou nám daroval Bůh – zcela zdarma. Každý kuřák má přirozené právo na dvě krabičky cigaret denně zdarma!
Proto vyzýváme tabákové firmy, aby přestaly cigarety prodávat a umožnily, aby si je lidé mohli zadarmo stahovat z trafi k, velkoskladů a jiných distribučních míst.“
Leták s požadavky jsem rozeslal do novin, dal na server Refl exu a zaneřádil s ním zdi „přátel“, jež moje falešná identita Pavla Anonavla nasbírala. Reakce na sebe nedaly čekat. Například Matěj Peacemaker Gažda napsal: „Kurva, který impotent to vymyslel?! Tohle nemá s Anonymous nic co dělat! Nahlaste ho, je to falešný profi l a je proti Anonymous.“ První reakcí Anonymous na to, že si z nich někdo dělá srandu, byla výzva k cenzuře internetu.
Pak jsem vyrazil do Philip Morris předat petici. Vešli jsme do moderní kancelářské budovy, kde firma sídlí. Recepční zavolala jednak do firmy, aby přišli pro dopis, a pak ochranku, že ji tam fotografové fotí. Přišel zástupce firmy, bez hnutí brvou převzal moje nehorázné požadavky a odešel. Pak přišla ochranka a před budovou napadla našeho fotografa Jana Šibíka, že fotí.

NA OBRANU KOPÍROVÁNÍ

Anonymous a antiakťáci se měli sejít na Klárově 2. února ve dvě hodiny odpoledne. Aby dokázali, že jsou opravdoví piráti, ukradli Refl exu Zeleného Raoula a dali si ho na pozvánku na svoji demonstraci. Doma jsem nasadil „jejich“ masku a vyrazil. Na místě demonstrace hackeři a vyzývali k hromadnému kopírování: „Nesouhlasíme s politikou odpojování od internetu. Odmítáme zákaz kopírování a stahování, za který lobbují nahrávací korporace.
Požadujeme zkrácení kopírovacího monopolu, jenž trvá 50 až 150 let. Chceme moderní kopírovací zákon, který podpoří dostupnost informací a jejich sdílení.“ Prostě – nás nebaví platit, tak uzákoňte, že smíme krást.
V masce – stejné, jako měla polovička demonstrantů – jsem rozdal stovku letáků za tabák zdarma. Nikdo si za hodinu nevšiml, že si z nich dělám srandu. Když došly letáky, vrátil jsem se domů a našel mail: „Cením si, že jste se zapojil do protestů od České Pirátské strany na téma ACTA. Velmi jste v mém pohledu vzrostl. Jeden z mála lidí v ČR, co s lidmi cítí. Jen tak dál,“ napsal mi jeden z pirátů, který mě na Klárově přes masku poznal …
Když své zkušenosti s několikadenní hrou s Anonymous shrnu, dojdu k velmi tristnímu závěru. Je to opravdu směšná, na úrovni prvního signálu fungující skrumáž lidí, kteří si zvykli krást a strašně se jim nelíbí, že se to najednou nesmí, a omlouvají to svobodou internetu. Je snad potřeba něco dodávat?

Moje reakce:
Vážený pane Jiří X. Doležale,
četla jsem váš článek v Relexu na téma ACTA, resp. možná jen jeho část, která dnes volně šíří po internetu. Předvedl jste v něm demagogii nejhrubšího zrna a klesl nejen v očích mých, ale i očích mnoha lidí, kteří ve vás viděli ikonu investigativního žurnalismu. Je s podivem, že tak zkušený novinář jako vy si s tématem vůbec neporadil na úrovni, ale snížil se do pozice, za jakou by se nestyděl bulvární novinář toho nejhoršího plátku.
Je zřejmé, že jste si o problematice nastudoval jen málo relevantních zdrojů a ve svém článku jen zesměšňujete lidi, kteří bojují za svobodu – ano, i za tu vaši. ACTA je dokument, který může zcela změnit internetovou realitu a může se stát nástrojem, jak politicky nepohodlné lidi perzekuovat a zavírat je do vězení za smyšlené zločiny. ACTA nechrání umělce, ale chrání jejich vykořisťovatele a v neposlední řadě umožňuje státu využívat totalitní praktiky, jako je sledování občanů a jejich trestání za pomoci presumpce viny, což je v naší právní realitě dosud naprosto nemyslitelné. Lidé, kteří bojují proti ACTA, ať už pod maskami Anonymous nebo bez nich, jsou lidé, kteří netouží po tom, aby mohli krást a aby jim to procházelo! Jistě, někteří z nich možná ano, ale většině jde o to, aby měli přístup k informacím, hudbě, filmům a seriálům online, 24 hodin denně a za rozumnou cenu, nikoli za přemrštěné částky, které si diktují nahrávací korporace, za částky, z nichž umělec, který dílo vytvořil, uvidí jen mizivou část.
Některé sdílecí servery plánovaly, že budou autorům (autorům, nikoli labelům a producentům) vyplácet částky za sdílení jejich děl a proto byly zrušeny a jejich majitelé zatčeni a to na základě dokumentu, který ještě nebyl schválen a při porušení principu terirotiality. Lidé, kteří se proti ACTě bouří, jsou také proti tomuto zásahu, který ukázal, že právo již není nejdůležitější, že na prvním místě jsou peníze a moc nahrávacích koncernů.
Sdílet a kopírovat není právo a každý umělec by měl být spravedlivě ohodnocen za své dílo. Ale umělec neznamená nahrávací společnost! My, co nechceme ACTU a protestujeme chceme, abychom měli přístup k filmům i hudbě, která se komerční cestou nedá sehnat, chceme, aby autoři dostávali místo pár procent celý zisk z autorských práv, chceme, aby nikdo nemohl sledovat naši aktivitu na síti, aby nikdo nemohl být zatčen a na základě (třeba i) smyšlených obvinění musel dokazovat svoji nevinu.
Pokud to vy, jako novinář, jehož práce jsem si donedávna vážila, nevidíte, nejste ničím jiným než ovcí. Možná vám vaše oblíbená marihuana už příliš zatemnila mozek a nebo jste za svůj článek dostal dobře zaplaceno od nějakého koncernu či přímo od vlády, abyste ovce, stejné jako jste vy, ještě více utvrdil v tom, že ACTA je tu proti „zlým zlodějům autorských děl“. Není. Je tu proti umělcům, proti lidem, proti svobodě. A já a mě podobní proti ní budeme bojovat, ať si neumětelští pisálkové, na jejichž úroveň jste se svým článkem dostal, budou psát co chtějí.
S pozdravem Lúmenn V., novinářka a blogerka
http://lumenn.blog.cz

65 komentáře “Můj dopis JXD

 1. Co Ti nesedne Tě zákonitě musí ze židle zvednout.
  Víc lidí, co by konalo! Víc takových!
  Autor se maskováním za někoho z Anonymous snížil. Proč nevystupuje sám za sebe?
  Ano, on opravdu překrucuje. Bože. Tací, že píšou do časopisů? To bych tam raději viděl Tebe, Lúmenn.
  Tomu s tím kouřením se muselo vysmát asi hodně lidí. Ten člověk je magor.
  Sakra, jemu někdo napsal poděkování za účast? Teď mě fakt štve, že jsem nakonec nešel.
  Jé, Ty jsi mu dala link. 🙂 No, takže hádám, že si to přečte.

 2. Hm, zajímavé. Asi nepostřehl ten rozdíl. Nevšiml si, že na filmech tvůrci ještě pořád vydělávají (-např. kina). Takže jeho logika – pak by měly být i cigarety zadarmo – je naprosto absurdní.
  Doufám, že odpoví a zase zde tu odpověď nalezneme.

 3. S Tvým dopisem stoprocentně souhlasím. Sice jsem komunismus nezažila, ale dostalo se ke mě, že komunisti začali právě kontrolou médií a cenzurou. Je tohle tedy další krok, jak si podrobit tentokrát nejen nás, ale dokonce celý svět? Pokud ano, tak se odstěhuju do Itálie do hor, budu si říkat Barbar Conan (nebo jak se to píše) a budu jim pod zadkama odpalovat mosty. A doufám, že tohle bych udělala nejen já, ale všichni rozumní lité – tudíž že by byly všichni ochotni bojovat.

 4. Já to četla. Přišlo mi to jako docela inteligentní článek. Nebo spíš – stejně jako ty teď jen projevil svůj názor. Že to jemu vydaj v časopise je věc jiná.

 5. ale! jediný, kdo tu předvádí teď demagogii jsi ty. přesně jak říká Jane, JXD jen vyjádřil svůj názor, který se liší od tvého. a ty ho obvinuješ z demagogie, napadáš a urážíš n osobní rovině. věř, že si o celé věci jistě zjistil dost a udělal  si na ní svůj názor. mimochodem – z jakého důvodu se zveš novinářkou? přijde mi to poměrně odrzlé. novinářem není každý kdo přispívá do nějakého nízkorozpočtového periodika. novinář je ten, kdo se řídí žurnalistickou etikou a ctí její principy. a to ty evidentně neděláš…

 6. Mě stačilo, když tenhleten věčně zhulenej blb navštívil jakousi tabákovou firmu s tím jeho prohlášením… 2 krabičky cigár zdarma nebo co to tam měl… a ještě se vydával za Anona… fakt vrchol idiocie…

 7. Tvoje odpověď byla slušná, vyjadřovala tvůj názor a pravdu, protože to, co jsi napsala je prostě fakt a nemůže to vyvrátit ani nikdo s opačným názorem.  Jestli je nebo neni někdo novinář je vážně úplně jedno. On se tady doslova chlubí tim, že poklesl na tu úplně nejnižší úroveň. Jeho názor mu nikdo nebere, ale chovat se jako hlubák je něco jiného. A je poznat, že s internetem moc zkušeností nemá. Nevím, kde bych sehnala moje oblíbené asijské filmy, které se kvůli nízkému výdělku vůbec na západ nedostanou. Cenzurovat to by nás hodilo zpátky do totality, kdy bychom byli bez rozhledu a možností. Doufám, že se tu dočtu odpověď.

 8. No…ono je otázkou jestli "náhodou" nepřekrucejete vy někteří…no řeknu to takto…nedivil bych se 🙂

  [2]: teď jsi mě rozesmála ? Prý vydělávají na filmech (například kina)..ha ha ha…že  si všímám jak málo lidí chodí do kin (nemluvím o těch "multi-kinech") – právě že internet ochuzuje tvůrce filmů o značně velké peníze a já osobně jsem plně ochoten se VZDÁT úplně možnosti si třeba jen něco zdarma stahovat z internetu (vy ne…a to je váš problém…ne můj)

  A v podstatě souhlasím s těmi slovy "tupani v přestrojení"…vy si neuvědomujete že ten kdo ve velkém narušuje pořádek ve státě či státech…může způsobit chaos a to je nepřijatelné dokonce i pro studenty magie (proto jsem na straně zákona a ne anarchistů z Anonymous)… prostě melete tady "pičoviny" hele… 🙂 "už je to tak"

 9. [10]: Co si pamatuju celý život, stále do kin chodí velká spousta lidí. Znám lidi, co tam jdou i jednou za týden. Ono je něco jiného sedět doma, nebo v kině, kde je skvělý zvuk i obraz a k tomu ještě popcorn. Netuším, co se Ti na tom nezdá.
  Mimochodem, tohle není o neochotě vzdát se stahování zdarma z internetu … tohle je o neochotě vzdát se SVOBODY.

 10. Přesně tak, dobře jsi mu nandala.

  Jako já bych třeba byla ochotná zaplatit ročně/půlročně nějakou částku s tím, že se pak můžu tu dobu dívat na filmy online na nějké stránce, nebo si je stahovat, ale ne s tím, že bych platila čtyři kila za jeden film nebo tři kila za jedno CD, z kterého se mi líbí jedna písnička.
  Já sleduju už jenom málo seriálů, ale ani jeden není ve svých nejnovějších (ba ani starších) k dostání v ČR. Jen první řady byly kdysi v televizi, na DVD opravdu "nerostou", tak co s tím? No stáhnout si to. Ne, nebudu platit tak vysoký sumy za filmy a hudbu, protože na to nemám. Platím si za knihy, ty stahovat odmítám, protože mám radši, když jí držím v ruce. A navíc tak drahý nejsou.

 11. Mimochodem ohledně těch lidských práv, je tam takové pojednáníčko o tom, že každý má právo na přístup ke kulturnímu bohatství. Pokud si to, co není distribuováno do Čech, nebudeme moct pustit na netu, nebudeme mít přístup ke kulturnímu bohatství. Tedy to v rozporu vážně může být.

 12. Krasně napsano Lum 🙂
  moc pěkná reakce, at si ji JXD hezky přečte, sice pochybuji že by ji pochopil či jen mohl uvidet přes clonu pěnez za svuj článek ale třebas se aspon v skrytu duše zastydí..

 13. Zdroj:  Reflex
  Datum:  09.02.2012
  Autor: Adam Javůrek

  ZLODĚJINA NEBO SVOBODA

  MEZI AUTORY A TĚMI, KTEŘÍ VYUŽÍVAJÍ BEZ ZAPLACENÍ JEJICH PRÁCI, ZUŘÍ ZDIVOČELÁ DISKUSE

  AUTORSKÉ PRÁVO JE KONSTRUKT, který dnes nevyhovuje. To je myšlenka, jež se objevuje v diskusních fórech a na blozích v debatě okolo uzavření serveru megaupload.com a zákonů či mezinárodní dohody proti padělkům všeho druhu (i u nás je známá pod zkratkou ACTA). O co vlastně jde?

  PODPŮRNÝCH ARGUMENTŮ pro tvrzení, že by se práva autorů měla v podstatě zrušit, někteří lidé najdou dost. Když se podíváme do historie umění, kopírování a "vykrádání" byly jeho pevnou součástí a umění nijak nestrádalo. Například středověcí minesengři si rozhodně s duševním vlastnictvím hlavu nelámali, kradli si navzájem své písně a rozvíjeli je. Ale netřeba chodit hluboko do historie. Princip "zkopíruj, uprav, podepiš" najdete i ve dvacátém století například u bluesmanů, později pak v hip hopu a éře remixů.

  HISTORIE NEPLACENÍ

  Samotná historie autorského zákona je poměrně divoká a komplikovaná. V 18. století bojovali za jeho prosazení a zpřísnění knihkupci, kteří si chtěli udržet monopol na tisk svých výdělečných autorů. Proti nim stáli ti, kdo tvrdili, že už je čas zprostit autorské ochrany dávno mrtvého Shakespeara a další, vydávat ho levněji a začít tak vzdělávat obyvatele.
  Už tady se možná začal vytvářet názor, že autorský zákon slouží především vydavatelům, kteří hájí své zájmy, potřeby samotných tvůrců jsou jim v podstatě ukradené a veřejný zájem jde vysloveně stranou.
  Vydavatelé byli vnímáni jako ti, kdo neustále chtějí prodlužovat dobu, po kterou bude dílo chráněno autorským zákonem (ta se prodlužovala od čtrnácti let po současných sedmdesát let po smrti tvůrce), a represívní orgán, jenž touží nepoctivé autory zavírat do vězení a zároveň udusit v zárodku každou technologickou změnu, která by mohla znamenat jejich ohrožení.
  A že si za pošramocenou pověst leckdy opravdu mohli sami. Slavná je například kauza Edwina Howarda Armstronga, který vynalezl vysílání frekvenční modulací ("FM rádio"). To nabídlo radikálně kvalitnější zvuk než tehdejší amplitudová modulace ("AM vysílání"). Zaměstnavatel Armstronga, firma RCA, byl šokovaný. Novinka totiž zároveň znamenala nová vysílací spektra, a tedy výrazné ohrožení dominantního postavení RCA. A tak za pomoci právníků udělali vše pro to, aby vynález přiškrtili. Dařilo se jim to natolik dobře, že Armstronga přivedli k sebevraždě.

  ZMĚNA PŘIŠLA S WEBEM

  Pravým opakem je pak samotný internet, respektive existence webových stránek. Sir Tim Berners-Lee si totiž web nenechal patentovat. Publicista Mike Masnick loni přišel s komentářem, jak by vypadal internet, kdyby tak BernersLee udělal. To by znamenalo výrazné omezení všech technologických inovací, internet by byl řadou uzavřených systémů, které by mezi sebou neuměly komunikovat. Takže by například ani nebyl žádný Google či jiný univerzální vyhledávač na všech webových stránkách …
  Nicméně právě internet a technologický pokrok nás dostaly na křižovatku, kdy se musela nevyhnutelně srazit kultura sdílení se světem autorského práva. Kopírování a sdílení nebyly nikdy tak snadné jako dnes. To přirozeně znásobilo nervozitu producentů obsahu.
  O necitlivém postupu velkých hráčů vypovídá například příběh Stephanie Lenzové, která v roce 2007 natočila své osmnáctiměsíční dítě, jak tančí na píseň zpěváka Prince. Ta zní ve velmi nízké kvalitě v pozadí a celý klip má 29 vteřin. Jenže vydavatelství Universal Music si u YouTube vyžádalo, ať video smaže, protože porušuje autorská práva. YouTube uposlechlo. Stephanie Lenzová se ovšem obrátila na právníky a podala úspěšnou protižalobu. Z kauzy se stal vlajkový ilustrační příklad hysterického chování zábavního průmyslu. Dalším problematickým bodem jsou remixy. V době, kdy lze vytvářet nové skladby tím, že využijete fragmenty současných písní, nutně dochází ke kulturnímu střetu. Smím vzít písničky Beatles a rappera Jay-Z, smíchat je a vytvořit tak nové dílo? A musím se někoho ptát? A platit? To se stalo muzikantovi Danger Mouse s jeho výbornou nahrávkou Grey Album. Ačkoli výsledný remix byl originální a svěží, jeho existence byla ilegální, protože Danger Mouse neměl svolení na nic. Střet internetové kultury a vydavatelství opět skončil vítězstvím internetu. Zástupci "Velkého obsahu", jak se firmám zábavního průmyslu říká, opět chtěli dosáhnout smazání nahrávky.
  Během protestní akce Grey Tuesday se ovšem stovky lidí po světě rozhodly album nahrát k sobě na web a poskytnout mu bezpečné útočiště.
  Třecí plochy trochu obrousilo hnutí Creative Commons. Tento projekt dává umělcům možnost jednoduše říct, jak lze zacházet s jejich dílem. Nikomu nic nerozkazuje, pouze dává možnost přidat na album, film, obraz, článek jednoduchou popisku, která říká: S mým dílem si dělejte, co chcete, klidně ho rozcupejte na kousíčky a třicetkrát zremixujte. Jiná mutace této licence zase říká: Klidně to nahrajte všem svým kamarádům, ale na výsledné dílo nesmíte ani sáhnout. Další varianta zase zakazuje komerční využití.

  AUTOŘI OSTROUHAJÍ?

  Každopádně kontroverzí a úletů bylo již tolik, že se nelze divit, že internetová veřejnost reaguje například na novou a mediálně propíranou obchodní dohodu ACTA (česká vláda v pondělí její ratifi kaci pozastavila) velmi podrážděně. Ačkoli většina lidí si její text neprostudovala, předem ji odmítají jako další pokus velkých firem o sešněrování internetu. Když se přičte neprůhlednost, s jakou byla dohoda vytvářena, a nejasnost formulací, je jasné, že bude oheň na střeše.
  A tak občas zazní názor, že možná by nám bylo bez autorského práva lépe. Ve svém článku se touto myšlenkou zabýval uznávaný internetový publicista Patrick Zandl a snaží se odhadnout, co by se stalo, kdyby autorský zákon padl: "Trh by se zvětšil a objevilo by se na něm více subjektů, mezi nimiž by nebyly tak propastné rozdíly jako dnes. Celkový objem takového trhu by byl větší, ale tyto příjmy by se nekoncentrovaly u několika společností, nýbrž by se rozptýlily mezi větší množství subjektů." Katastrofa by podle něj nepřišla. V následném článku pak navrhl, ať se doba, po kterou podléhá dílo autorskému zákonu, zkrátí na půl roku od zveřejnění.
  Samozřejmě ne každý by takový názor podepsal. Například zpěvák The Who Roger Daltry se nechal slyšet, že stárnoucí muzikant nemá moc jiných příjmů než ze starých nahrávek. "Nežádáme o žádnou sociální dávku, jen férové ocenění za naše kreativní snažení," řekl v roce 2007 BBC.

  MLADÍ A PIRÁTI

  Část populace navíc již vyrostla v době, kdy bylo autorské právo na internetu bráno hodně s rezervou. V Americe se tak rozjel fenomén "no copyright infrigment intended". Hodně lidí nahrává na weby autorsky chráněná díla se vzkazem: "Nechtěl jsem porušovat autorská práva," což je samozřejmě přesně to, co dělají. Žijí v domnění, že sdílet lze cokoli, a když jsou motivy čisté a nekomerční, nikdo se přece nemůže zlobit.
  Část veřejnosti už tedy autorské právo pohřbila, nehledě na jakékoli změny v zákoně. Zda je to ale setrvalý stav, nebo historická anomálie, to se teprve ukáže. Stále totiž existuje několik objektivních důvodů, jež lidi k pirátství vedou.
  Stále nejsme v době, kdy by bylo možné si snadno a okamžitě koupit jakýkoli film, který chceme, a pustit si ho na jakémkoli zařízení, jež chceme.
  Až k tomu dojde, teprve v ten moment se ukáže, zda je pravdivá obhajoba řady lidí, kteří své počínání vysvětlují tím, že jsou k porušování autorských práv donuceni, že nemají jinou možnost a že jakmile taková cesta bude, začnou platit a přestanou stahovat. Část pirátské základny by tak měla "vymřít" a zbytek ztratí velký kus legitimity a sympatií.

  STAHUJETE? NESTAHUJETE? KAM PATŘÍTE?
  Autor: Miloš Čermák

  KONZERVATIVEC.
  Dívá se na televizi, možná má předplacené i prémiové kanály.
  Chodí do kina, kupuje CD a DVD. Nelegální hudbu či filmy si nestahuje.
  Vlastně ani neví jak. Ale i kdyby mu to někdo ukázal, tak zůstane u osvědčených způsobů. Zdá se mu to jednodušší a pohodlnější. A navíc mu to umožňuje, aby se rozhořčoval nad těmi, co obsah "kradou".
  MODERNÍ KONZERVATIVEC.
  Za filmy, hudbu či knížky platí a považuje to za normální. Moderní technologie používá a zvládá, takže ví, kde případně nelegální obsah hledat. Výjimečně si ho také stahuje, zejména v případech, kdy ho legálně nejde koupit. Například četl na elektronické čtečce knihy, které elektronicky ještě nebyly k dispozici. Cítí se však přitom trochu provinile. KONVERTITA.
  Je dost starý na to, aby si pamatoval, kolik peněz dřív utrácel za DVD a CD. Teď už si je nekupuje. Filmy a hudbu stahuje zásadně z internetu a má dobrý pocit, když si uvědomí, kolik ušetří. Proto si stahuje víc obsahu, než zkonzumuje. Když jde do kina, tak se cítí provinile, že utrácí peníze za něco, co mohl mít zadarmo. Brzy přestane kupovat i knihy, ale zatím si na ty elektronické ještě nezvykl.
  DIGITÁLNÍ DOMORODEC.
  CD ani DVD si nikdy nekoupil.
  Vlastně ani nechápe, proč by to měl dělat. Stahování hudby a filmu bere jako něco úplně normálního, nemá z toho žádný pocit.
  Neví, kolik tyhle věci stojí. Ví, že lístky do kina jsou drahé, ale tam člověk chodí proto, aby se pokoušel líbat s holkou nebo klukem, případně aby jedl popcorn a pil kolu.
  PIRÁT.
  Umožňuje ostatním, aby hudbu, filmy či jiný obsah mohli stahovat. Může se na tom podílet různě, například tím, že nelegální kopie vyrábí, nabízí je ke sdílení nebo třeba pořizuje české titulky k zahraničním dílům. Osobně na tom nevydělává. Dělá to proto, že to považuje za správné. Je to výraz jeho politického přesvědčení.

 14. [16]: Ne, co se Ti nezdá na tom, co jsem napsala. Myslíš, že třeba na těch kinech nevydělávají?

  Lidi jako já? A tím máš na mysli co? Nevíš o mně nic, ale chceš říkat, co akorát tak můžou lidi jako já?

 15. Samotná ACTA je možná v zásadě první krok k tomu, že internet podlehne cenzuře. Jenže za jakékoli represe, za které si následně vyžíráme důsledky, si můžeme sami. Lidi nejsou slušní a sluníčkoví. (Jinak by byl komunismus super státní zřízení.) Fakt si poslechnete nové cédéčko na youtube a pak si ho běžíte koupit, protože umělec musí mít co jíst? Těžko, co? Že se to tady (tzn. územně omezeno hranicemi ČR) nedá sehnat, neb jsme sto let za opicemi, to neberu jako argument. Internet taky docela dobře slouží k legálnímu nakupování. Žádný problém. Řekla bych, že si pořád dost lidí plete pojmy s dojmy. Nemusíte si kupovat Justina Biebra, když ho rádi nemáte. To ne. Jenže stahováním obecně se prostě celý umělecký průmysl ku*ví. (Člověk si to nekoupí, když nemusí, stáhne si to.) Produkují se srágory cílené i na nekulturní stvoření s IQ retardovaného lidoopa. Což ve výsledku znamená další propad úrovně a další zdražení, páč ani autor, ani ten, kdo se podílí na výrobě není lidumil, prostě chtějí mít na složenky. Takže něco prodat, jedno na jaké úrovni. Ale za to si prostě můžeme sami. Umění není jen o tom něco produkovat a živit se tím nebo neživit se tím. Nějak se to ke koncovýmu uživateli musí taky dostat, vylisovat tu placku nebo vydat knížku cosi stojí. Z vašich čtyřek stovek za knížku si fakt ani autor ani nakladatel zlaté kohoutky v koupelně nepořídí. Ačkoli se vám to možná zdá moc, to za to dát. A ono to tak jednoznačné nebude ani tam, kde se obecně točí mnohem větší objem peněz. Trochu méně naivity, co se fungování tržní ekonomiky týče a trochu méně naivity ve fungování umělců, prosím. Všichni někde bydlíme, něco jíme, máme nějaké výdaje, placení účtů.

 16. [18]: Nereaguj na toho idiota. My jsme si s Lordem užili svoje, takže vím, že hádat se s ním, je ztráta času. Tenhle člověk žije v iluzorním světě, kde platí magie a jeho pokroucené vnímání práva. A když ho někdo vyvede z omylu, tak je podle něj ten největší parchant a provokatér. Jinak s článkem souhlasím. Mě by taky nevadilo, si filmy, nebo hudbu kupovat. Ale za prvé na to nemám a za druhé se mi nelíbí, že autoři za svoji práci nedostanou skoro nic. A horší je to u spisovatelů, kteří se psaním neuživí vůbec a jediný, kdo má zisk, je vydavatel.

 17. [20]: 🙂 No, jednou jsem se mu něco snažila vysvětlit, co bude platit podle NOZu a nějak se mi to nevedlo, takže jsem pak přemýšlela, jestli vlastně nejsem blázen já. Každopádně, když začal argumentovat autorským právem a citoval mi podle stránek, ne podle paragrafů, uvědomila jsem si, že toho opravdu vím víc já. Ale to jsem mu už vysvětlovat nechtěla.
  Jinak, taky mi vadí, že nejde skoro nic autorům.  Příklad jednoho mého docenta, který nám povídal, že si jeho knížku můžeme stáhnout na uložto, nebo si ji koupit. Že by bylo pěknější, kdybychom si ji koupili, ale že on na tom stejně nevydělá, protože mu z jedné knížky jde 5kč.

 18. Článek v Reflexu na mě moc inteligentní dojem neudělal, zato mě pobavilo přirovnání ke kouření. Po přečtení tohoto už bych opravdu neměla zájem od této osoby cokoliv číst.

 19. [22]: Co kecáš ? Dneska jsem si to specialně kvůli Lúmenině kupoval v Albertu (hele) a náhodou to tam mají napsáno velmi dobře… cituji z dnes koupeného "Reflexu": "Kradou filmy i knihy a přijde jim to normální." – nekecej tady hele jako jo…

 20. [20]: Totéž říkám já o tobě milý "bigbiz" nebo jakou máš teď přezdívku…

  ale svatá pravda je…že je to se mnou ztráta času…proč ?…protože já si stojím za svými názory…to máš pravdu…

  Bigbiz jednoznačně patří mezi lidi neuznávající magii kteří ale vnucují své názory například mě…áha…tak to už je potom stoprocentně jasné do jaké škatulky zařadit takového hňupa :D… mezi obyčejné materialisty nad kterými nemá smysl se jakkoliv zamýšlet.

  Ještě poslední pro "bigbiz"…říkáš "když ho někdo vyvede z omylu"…kdybys ten svůj "názor" v minulosti NEVNUCOVAL…nebyl bys parchant a provokatér…byl bys jen další nad kým takzvaně "mávnu rukou a jdu dál" takže tak.

 21. [19]: ano…já jsem pro cenzuru na internetu (jinde mi to tak nevadí)…ale hovada na internetu jako je "…" či "bigbiz" nebo "ibastard" a další hovada…těm je potřeba tu držku zavřít zákonem. (s úsměvem řečeno)

 22. opak, Lukáši. Vysadil jsi prášky, nebo co? Podle toho, co tady bliješ, bych si dovolil tvrdit, že i jo. Tak šup za panem doktorem, ať ti dá nějaké silnější, popřípadě ať ti píchne injekci. Nejlépe koňskou dávku. A Míša: O to právě jde. Autor se s něčím hmoždí třeba půl roku, nebo i víc a za to, že si jeho knihu někdo milostivě koupí, dostane jen 5 Kč? To je normální výsměch.

 23. Doležal je trapný oplzlý pokrytec, co si hraje na žida, naprosto nekriticky hájí multikulti a islamizaci evropy, fetuje 24/7 a další perfektní případ toho, proč nedůvěřuji psychologům a psychiatrům. Navíc přirovnávat uživatele a programátory operačních systémů běžících pod linuxovým jádrem k socialistům (sám ale používám raději Windows) je samosebou ukázkou toho, že to češství, které on tak rád kritizuje, sám provozuje. Navíc hovořit o své manželce jako o nádoru mi přijde silně nevhodné. Takže JXD, jestli to teď čteš, tak mi vyliž.
  Tvoje krajně pravicová, sionistická, kapitalistická, materialistická, zmanipulovaná ovce s rasismem a xenofóbií vymytým mozkem

 24. Jaký je vlastně rozdíl mezi socialismem a kapitalismem. V kapitalismu jedna většina lidí je bohatá na úkor jiné většiny lidí. V socialismu je jedna menšina nechutně bohatá na úkor celého obyvatelstva.

 25. [23]: "Co kecám?" Ty se opovažuješ můj názor (na to, že mi článek nepřišel inteligentní, nebo na to, že jeho přirovnání ke kouření pro mě bylo dosti dětinské, či snad to, že mě to odpudilo a proto si od tohoto autora už nikdy nic přečíst nechci?) shazovat slovy "co kecám?". Takže já dle tvého lžu a ty znáš mé názory lépe? Koukej se uklidnit, krasavče, je mi úplně u prdele (tímto se omlouvám autorce blogu), co sis kupoval a tohle na mne už nikdy nezkoušej!

 26. [5]: nejen že vyjádřil názor, ale uráží lidi z naprosto nepochopitelných důvodů a článek je celý plný výsměchu a povýšenosti. Proto jsem mu napsala to, co jsem mu napsala. Novinářkou se nazývám proto, že píšu pro Spark a ten zrovna nepovažuju za nízkonákladový plátek. Btw. o novinářské etice toho zřejmě vím víc než ty, ne nadarmo jsem to studovala;)

  [17]: díky za doplnění obsahu z reflexu;) tohle počtení je dost lepší

  [19]: dovolila bych si trošku oponovat, nahrávací společnosti mají za poslední roky stále rostoucí zisk, stahování nestahování, takže bych to neviděla tak černě. Autoři jsou na tom hůř, ale za to nemohou stahovači, ale právě jejich producenti aspol. kteří je okrádají. To je ten pravý humus.

  [33]: hezky vyjádřeno, tak tak:)

 27. [35]:[33]:: (Nevím jestli to půjde reagovat na oba, moc se na blog.cz nevyznám) Máte pravdu oba, nevěděla jsem, co je to zač. Snesu hodně, ale pokud někdo označuje moje pocity, nebo názory jako něco co "není pravda", to mě dokáže vážně okamžitě vytočit.

 28. [35]: a já jsem rád…protože mi vlastně lichotíš… nicméně i kdybych skutečně někoho urážel…tak vy si to tady mnozí zasloužíte (upřímně řečeno) a i to povýšené jednání (vašemi reakcemi mě vlastně posilujete)…

  a melete tady totiž nesmysly…bojíte se jen aby vám náhodou něco někdo neřekl…nenařizoval…ale řád vždycky něco nařizuje…a dokud tady na internetu uvidím takové nesmysly…do té doby se alespoň občas veřejně k takovým nesmyslům jako jsou vaše…vyjádřím.

 29. [18]: Co se mi nezdá na tvé myšlence o kinech Míšo ? Například to že stále více je patrné "že se mnohá menší města zamýšlí nad zrušením provozu svého kina – například tady v mém městě to zaznělo nejednou (zatím kino stále jede ale s žalostně malým počtem návštěků)

 30. [36]: 🙂 Nevěděla jsi, o koho jde, teď už víš.
  Chce to prostě jen klid. Ten ledový, se kterým by ses dívala z vlastní vesmírné lodi na zkázu Země. 🙂 Jasně, přehnané, ale asi chápeš pointu.

  Jen mě občas mrzí, že KSM nereaguje na mě. 🙁 😀

 31. JXD je vychcanej čurák, co řešíš, dlouho známá věc. Léta škrábe slinty, ve kterých zaujímá vyhraněný postoj, aby provokoval, exhiboval a prodal. A dokáže si krásně protiřečit – pamatuji si  rozhovor, kde se zástupkyněmi feministických organizací debatoval na téma "když ženská chlapovi naznačuje, že bude večer sex a pak cukne, má chlap právo ji ojet i proti její vůli a ženská se nesmí divit" a za nějaký čas poté vypotil velmi pohoršený článek na téma "sadomaso porno je zlo a fuj a ponížení ženy a mělo by se zakázat."
  Toho kašpara snad už nebere vážně ani ta jeho veverka Huli.

 32. [42]: Jasně, odteď na něj kašlu. Ale stejně, mě většina keců od takových chcípáků nerozhodí, jsou mi ukradený, jen mě vždycky naštve, to co napsal, poněvadž si lo lze vykládat, jako, že on ví všechno a všichni jsou špatní. Nebudu se podřizovat ničímu názoru. :oD

 33. Ještě by to chtělo poslat ten mail F. Ringo Čechovi, protože taky mlel teď v rádiu pěknou demagogii o ACTA. Oni si vážně ti umělci myslí, že to někdo dělá v jejich zájmu a vůbec netuší, o co jde.

 34. [35]: Tys studovala žurnalistiku? Asi ne moc dlouho, co? Bdw. zaráží mě, že až teď sis všimla, jak jsou články JXD ubohé, tendenční a že JXD vlastně vůbec neumí psát, ale umí se jen vysmívat…pro mě vždycky byl a bude vyhulenej slizoun

 35. [24]:Dobře, stojíš si za svým názorem, to my bereme. Ale my si taky budeme stát za svým, a nikdo, ani ty, ani JXD nám ho nevyvrátí(už vůbec ne tím, že vše, co napíšeme, bude zesměšňovat a vysmívat se nám do ksichtu)… Dobře, Lum napsala svůj názor, ty máš taky svůj, ale prokristapána, nevnucuj nám ho tady! Stejně tím ničeho nedosáhneš…

 36. [50]: To máš jednoduchý hele… tady víc lidí píše názory… a já jsem jeden…co to znamená ? no že se budu postupně vyjadřovat k dalším komentářům, jestliže nějaký takový komentář bude pro mě nějak zajímavý 🙂

  [51]: Nic.

 37. [48]: jj, rok, pak jsem nedala zkoušky u druhýho oboru, protože jsem se vyprdla na přednášky. Ale doteď toho lituju, psychologie byl marnej pokus, ta žurna mě bavila mnohem víc a víc mi taky dala. JXD a Reflex obecně jsem čítávala asi dva tři roky zpátky, ještě právě na žurně a to mě to docela bavilo. Ale pak jsem si ho koupila asi před rokem a naštvaly mě ty slinty o stávce lékařů a od té doby jsem ho vůbec nečetla, ani neřešila. Popravdě ani nevím, které články psal JXD a které ne, jména autorů jsem jaksi moc neřešila. Můj fail, možná bych věděla s kým si píšua že je to zhola zbytečné

 38. tak reflex nectu, pana jxd neznam,ale tohle je fakt jen vysmech..je prece jasne ze at uz mam na jakoukoli vec vlastni jednoznacnej nazor, jako novinar bych mela podat nahled nestrannej a objektivni, probrat to tema z obou stran, protoze vzdycky se na kazde strane da najit nejake pro a proti..tohle je fakt jen provokace a myslim ze je ted navysost spokojenej, zes mu napsala, protoze presne takovy reakce zrejme ocekaval..

 39. Celý odpor proti ACTA má moji podporu. Ale celé to má jeden háček, že velká část (neříkám většina, jen velká část) z demonstrantů tohle celé chápe spíše jen jako moderní výstřelek. Soudím tak podle situace na mym gymplu. Po chodbách a skřínkách jsou vylepeny Vendetovy podobizny, všude jsou narážky na Anonymous. Půlka lidí má v profilce Venedetovu masku. Jenomže problém je v tom, že nejspíš nikdo z nich to nebere jako ty. Je to prostě IN. Mám takový dojem, že spoustě mladým lidem zkrátka chybí něco, proti čemu by se mohli aktivně bouřit. Dřív to byl komunismus, dnes to je ACTA.
  Takže na jednu stranu toho Doležala i chápu, protože opravdu mohl mít smůlu a potkal jen ty "idioty", kteří si tu ACTA  ani nepřečtli.
  Ale rozhodně tím nechci pro nikomu útočit. Piráti mají moji podporu 🙂 A to  nejen kvůli buzeraci společností, ale také proto, že já například požaduji seriály v původním znění. Mluvené slovo je také součást umělcova projevu a dabing to zkrátka poškozuje. Navíc se tím dobře učí angličtina 😛

 40. Tak s tím souhlasím. Taky mám mnohem radši filmy v původním znění s titulky, než dabihng. Dřív dabing za něco stál, ale teď je to děs. Třeba takoví Ptáci. Nejdřív jsem tuhle hororovou klasiku viděl v originále a fakt to člověk sledoval jedním dechem napnutý, co bude dál. Ale když jsem tenhle film viděl dabovaný, tak to bylo otřesné. Ale tohle je bohužel všude, nejen u nás.

 41. JXD je člověk, který táhne Reflex těžce dolu, upřímně nechápu, proč ho publikují… Tenhle člověk má jednu ohromnou chybu – domnívá se, že je odborníkem přese všechno, ale ve skutečnosti je odborníkem leda tak přes balení brka a jeho články podle toho taky vypadají. Nejlepší jsou Čermák s Pečinkou!

 42. Jo, novinářka…dopisovatelka do rock magazínu? To si fandíš. Za chvíli ředitelka zeměkoule?

  Vyskakovat si na JXD můžeš jak chceš, ale on na rozdíl od Tebe je etablovaný a (vystudovaný) psycholog a novinář, který publikuje dvacet let a je za ním vidět nějaká práce.

 43. [63]: jj na tom už se pracuje:D To že má někdo titul ještě neznamená, že to nemůže být blb:) A juch, mám své první oficiální antifanoušky, máte i antiweb? Abych si početla? Haters make famous, juchechej:)

 44. Tím, že budeš útočit na známé osobnosti nějakými dopisy a strkat do těch dopisů "nenápadné" odkazy na svůj blog, aby ses předvedla, tím se asi z místa moc nehneš. Nefandi si tolik. Já bych tě, nebýt těch tvých  sprostých příspěvků na diskuzi klub.blog, nezaregistroval. Tvůj blog nečtu, proč studovat něčí (ještě) nehotové názory-Ale ten článek o JXD mě zvedl ze židle. Trošku soudnosti by nezaškodilo a radši si dodělej nějakou školu. Mravenčí práce stojí daleko víc úsilí než nějaké velkohubé dopisy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.