Mají to zapotřebí?

Říká se, že klávesnice snese všechno. A když tak poslední dobou sleduji facebookové diskuze (ministerstvo internetu varuje: vstup na vlastní nebezpečí, může škodit vám i lidem ve vašem okolí) musím dát této frázi za pravdu.
Kdyby si ale aspoň lidé nadávali do debilů a blbců, bylo by na světě hned lépe. Jenomže tato argumentace je dávno překonaná a ač tolik oblíbená u hospodských stolů, na internet je nejspíš málo vulgární. A tak se diskutéři uchylují k mnohem horším urážkám. A kdyby jenom těm.

Nezapomenu na případ, u kterého mě až mrazilo. To už nebyla diskuze, to byla normální šikana – a ukázka naprostého dna lidské zloby. Možná si pamatujete na Polku, která se rozhodla, že osouloží 1000 (nebo kolik) mužů. V průběhu „práce“ na svém rekordu se objevila zpráva, že se nakazila AIDS (která byla později vyvrácena). Že by si za to mohla sama asi netřeba říkat. Přesto by to byla smutná tragédie, ačkoli snad způsobená lidskou hloupostí. Nevím, ani co mě to napadlo, podívat se po přečtení článku v médiích na její facebookový profil – a málem mě porazilo.
„Ty děvko špinavá, doufám, že chcípneš.“ „Zasloužíš si smrt, ty kundo smradlavá, doufám, že brzo zdechneš.“
Cituji. A jsem ještě hodně mírná. Chápu, že s ní lidé nemusí nutně soucítit (no, já jí napsala soustrastný a podporující příspěvek…), ale k čemu jí sprostě nadávat? Už tak by bal vytrestaná dost, stejně jako kdokoli, kdo by s ní spal bez ochrany. Ale sex je vždy záležitost dvou a pokud by nějakého muže přeci jen nakazila, za to, že neměl ochranu si zodpovídá sám. Proč tedy tolik nenávisti? K čemu?
Podobné příklady ale žel bohům vidím dnes a denně. Nadávky od nejhnusnějších sprosťáren až po přání smrti. Kurvu špinavou snesu mnohem lépe, než lidi, co někomu přejí brzký nepěkný konec života. Jako vážně? Vážně vás někdo dokáže TAK naštvat, že mu přejete aby umřel? Člověk, kterého jste nikdy neviděli, neznáte ho, nevíte jestli má děti, rodinu, kamarády, jestli je hodný či zlý, ale kvůli nějaké větě na internetové diskuzi si přejete, aby zemřel? To je přece vyloženě odporné!
Jsem možná útlocitná. Trolling je ale pro mě sport a inteligentně a věcně se dokážu klidně i urážet, mnohdy je to podnětné pro obě strany. Ale sypat ze sebe nadávky a odsuzování, na to mě neužije. Vysvětlíte mi někdo, proč to ti lidi dělají? Já tomu totiž nerozumím.

35 komentáře “Mají to zapotřebí?

 1. Já mám spolužáky, kteří dali na Facebook moje upravené fotky…A já, jelikož Facebook nemám, jsem poprosila kamarádku, aby mi tu diskuzi ukázala. A to jsem vážně koukala. Samé komentáře typu: "Ty píčo, to je ale děvka!" nebo "Hej, tak s kým to bude dneska? S vibrátorem?!"
  Bohužel jsme nikdy nezjistila kdo to byl…

  Jinak článek moc pěkný, a souhlasím s Tebou

 2. V současné době nás učí starat se o druhé místo toho, abychom se starali o svůj vlastní život.

  Našla jsem na iternetu článek Alue, která zveřejnila odkaz na diskuzi, kde zas sprostě nadávají "švadleně" kvůli krajkovým minisukním.

  Na toto je můj rozum krátký…

 3. Jen upozornění – taky jsem četla, že to není pravda a ta zpráva o AIDS byla falešná.

  Ale jinak co takové diskuze pod zprávami? Na novinky už nějaký rok nechodím, to se vydržet nedá, ale je to i na idnesu. Místo diskuze k tématu se tam začnou sprostě urážet jen proto, že má někdo jiný názor. A to bez ohledu na skutečnost, že ho podal rozumně. Internetové diskuze…pokud se k nim dostane člověk nízký a neinteligentní, asi v něm zdánlivá anonymita posílí všechny negativní vlastnosti a on to rozjede ve velkém, jelikož lepší zábavu nezná. Nic jiného mě nenapadá.

 4. Je to stejná otázka jako proč lidi někoho šikanují, urážejí cizí lidi na ulici či v tramvajích, posmívají se. Internet tomu pouze dodává další rozměr.

 5. To je prostě internetem. Dává lidem pocit, že můžou všechno, protože se tomu člověku, na kterého nadávaji, nedívaji do očí (a to dělá opravdu hodně)… Takže radím, nečíst tyhle věci a nezatěžovat si hlavu. Protože to, na co člověk na internetových diskuzích narazí, je jednoduše nepochopitelný.

 6. Je hrozné, jak si lidi na internetu nadávaj a tak. Je hrozný přát smrt někomu, kdo není zlej, neudělal to schválně a sám si to pořádně vytrpěl. Tak proč mu to musí ještě pořád připomínat. Dělat z komára velblouda a z velblouda mantichoru. A stejně tak je zarážející jak někdo přeje smrt někomu, koho vlastně ani nezná. Má slova, kéž by to zůstalo u těch blbečků, debilů, blbců, kurev a podobně.
  Ale jedna věc mě napadla? Myslíš, že je správný někomu přát smrt? Já myslím že pokud tobě nebo někomu, koho máš ráda, někdo ošklivě ublížil, tak na tom není nic špatnýho. Nebo dokonce pokud je to krutej tyran, pod jehož železnou rukou země trpí. Zabít tyrana je záslužnej čin, o tom někdo jako ty určitě nebude mít pochyb. Beleg, Kalousek, Babiš, Kim-Čong Un, Obama, takovejch by bylo. Kdybych se dočet o tom, že někdo se zmíněnejch chcípnul (ano, neváhám použít pro smrt dehonestující výraz), řeknu si: "Sláva, je po něm!!!" nebo "Dobře mu tak, dostal, co si zasloužil." a podobně. Padouchy nešetřit. No mercy for the merciless! Na hrubej pytel hrubou záplatu. proti sviním svinský způsoby.
  Ale přát Anii, ať zemře, to je neskutečně hnusný. Ania si zaslouží slitování, ona jednak ví, že jí zbejvá ne víc než 10 let, že nebude souložit s někým, koho miluje, nebude moct mít děti a taky lituje, že zničila život několika dalším lidem. A ještě k tomu to zavinila, udělala fatální chybu. Tak proč jí lidi hromadně nadávaj a přejou jí smrt.
  Ale když se nad tím zamyslím, možná by pro ní byla smrt vysvobozením. Možná by jí to někdo i přál, ale ne z nenávisti, nýbrž z lítosti. Podobně jako když Lúmenn-verya zastřelila Elensíla poté, co se zmrzačil; udělila mu ránu z milosti.
  Ale když se nad tím zamyslím, já bych jí to nepřál, beztak kdyby chtěla umřít, udělala by to už dávno. Já bych to na jejím místě udělal. Ale pokud by spáchala sebevraždu následkem těch nenávistnejch komentů, byla by to hrůza. A ještě horší by bylo, kdyby pak zpráva o jejím úmrtí byla komentovaná spíš komentářema typu: "A máš to!" než vyjádřením soustrasti.
  Lúmenn, vážně jsem se nad tím musel zamyslet. A zase ti dát z velké části za pravdu. A jak tě znám, určitě nepovažuješ za nic špatnýho přát smrt padouchovi. Tak či onak přeju hodně štěstí a hlavně MRTVEJCH NEPŘÁTEL.

 7. [3]:Každopádně nejhorší by bylo, kdyby ty urážky Aniu přivedly k sebevraždě následkem falešný zprávy. Šlo by iniciátora tý falešný zprávy v takovym případě nařknout a odsoudit za zabití/zavinění smrti?

 8. Šikanu jsem zažila. Ne přímo na sobě (i když taky jsem si lecjaké nadávky na mou osobu vyslechla), ale na některých spolužácích. Nejhorší na tom všem je, že jakmile si lidé najdou důvod, nepřestanou. Od té jedné chyby člověka se odvíjí celá jeho budoucnost, šikanátoři mu na chybu nedovolí zapomenout a chytají se i drobných přešlapů, protože žijí v domnění, že oni jsou se svou podprůměrností (nebo alespoň podprůměrným chováním) nejlepší. Jo, lidi jsou divní…

 9. Taky by mě zajímalo, čím je způsobeno tolik nenávisti. Budiž, nemusím s její volbou souhlasit, můžu si dokonce myslet, že je děvka, nebo že je debil(ka), která neví roupama co dělat, ale když už si splašila takovou nemoc, tak proč jí přát ještě horší věci, vždyť už teď má trablů víc než dost.
  Za zamyšlení stojí, kde se v lidech bere tolik nenávisti.

 10. Pod tenhle článek se můžu s klidem podepsat. Dříve jsem si myslela, že se to týká jen článků o koridě, pod nimiž odpůrci býčích zápasů přejí, a to nepřeháním, pomalou a bolestivou smrt torerům i divákům. Samozřejmě jsem později zjistila, že se to týká téměř jakékoliv interakci lidí se zvířaty a nakonec i vztahů mezi lidmi.
  Snad to ti lidé ani nedělají vědomě, spíš nedokážou ovládat své pudy a emoce a když se k tomu přidá pokrytectví a pokroucená představa spravedlnosti, tak jsou schopní opravdu ošklivých věcí.

 11. Je to smutné…..z vlastní zkušenosti vím, co to je šikana, a taky vím, jak moc dokáže ublížit jediná věta, ať už psaná na počítači nebo ručně…..Bohužel lidi jsou takoví, a takovýhle případů se dá nejít mnohem, mnohem více.

 12. Lidé nevědí co říkají a nevědí, jaký to má vliv. O té slečně jsem nevěděla. Je mi jí líto. Upřimně věřím v boží mlýny a proto si myslím, že všem hloupým silákům na internetu se to jednou nějak vrátí. Snad jim to ani nepřeju.

 13. Stačí se i podívat do takové diskuse pod nějaký článek na Novinkách.cz. Tam se sice tak často sprostě nanadává, jelikož se za to příspěvěk maže, ale i tam je poznat, že lidé jsou k sobě dosti často odporní.

  Řekl bych, že v těchto diskusích je to často vyvoláno nějakým trollem, ale i tak mi to přijde hodně mimo.

 14. Je to inak, tá polka nechcela osúložiť 1000 mužov, ale 100 000! Niekomu sa podarilo hacknúť na jej facebook a napísal tam akože priznanie, že je nakazená AIDS. Podarený žart, v skutočnosti AIDS nemá. Že jej ľudia nadávajú, si zaslúži. Alebo podľa teba máme velebiť kurvu, ktorá sa tým ešte chváli, že je rekordná kurva, čo ošuká najviac mužov na svete?

 15. [16]: Najednu stranu – komu tím ubližuje? Pokud s ní budou spát dobrovolně, nevidím problém – ať si dělá co chce, i když mi to přijde praštěný.

  Vždycky si říkám, že kdyby lidi místo těchto virtuálních a dalších útoků, zášti apod. věnovali ten čas něčemu hezkému/udělali něco příjemného pro sebe nebo ostatní, bylo by na světě hned líp.

 16. [16]: Najednu stranu – komu tím ubližuje? Pokud s ní budou spát dobrovolně, nevidím problém – ať si dělá co chce, i když mi to přijde praštěný.

  Vždycky si říkám, že kdyby lidi místo těchto virtuálních a dalších útoků, zášti apod. věnovali ten čas něčemu hezkému/udělali něco příjemného pro sebe nebo ostatní, bylo by na světě hned líp.

 17. Musím napísať jednu dôležitú vec k otázke, že či je správne niekomu priať smrť. NIEJE! Tým, že niekomu prajeme smrť, mu aj tak neublížime, nenávisťou a zlými myšlienkami UBLIŽUJEME IBA SAMI SEBE! Je to rovnaké ako s kliatbami, keď niekoho preklínate, trojnásobne sa vám to vráti! Tak bacha na to !

  Sú ľudia, ktorých nenávidím a preklínam, a viem, že je to zbytočné a že to neni správne. Ale odpustenie je veľmi tažké, priam nemožné. Lúmenn ty sa venuješ ezoterike, nespravíš nejaký článok ako je to s tými prekliatiami a dôležitosti odpustenia?

 18. Nikdy jsem nepochopila lidi, který jsou vůbec schopný tohle napsat. Netvrdím, že jsem svatoušek, co nikdy nikomu neřekne hůř něž "ty plantážníku!" Ale používat obraty typu "smradlavá kundo" a podobně… to už vyžaduje buď naprostou debilitu nebo žalostnou úroveň.

  Občas je potřeba poslat někoho do prdele. A někteří jedinci si o to sami říkají. Je to prostě riziko pohybování se na internetu. Ale nikdy jsem nechápala ubožáky, kteří začnou někoho urážet, ponižovat a šikanovat. Co z toho maj? Uspokojení? Z toho, že někoho veřejně ponižují a ubližují mu? Nepochopím, jak může někomu zvednout ego to, že se do někoho obouvá. A to ještě slovníkem, ze kterýho by dlaždičům spadla čelist na kostky.

 19. [16]: No právě…
  "V průběhu "práce" na svém rekordu ale žel bohům zjistila, že se nakazila AIDS. Že si za to může sama asi netřeba říkat."

  Napsat článek na základě nějaké mediální bubliny a fabulace… Sice to není pointa článku, ale příště to chce asi lepší přípravu :).

 20. [21]:"Tým, že niekomu prajeme smrť, mu aj tak neublížime." Dovol mi nesouhlasit. Přání má velkou moc. Tím, že někomu něco přejeme, tím mu to můžeme i způsobit. Někdy se to stává, že někomu něco přeješ, a ono se to splní. NEBYLA TO NÁHODA! Přání není nic neúčinnýho, požehnání může někomu přinést štěstí a prokletí může někomu hodně zavařit. Láska nebo nenávist vůči někomu, přání dobrýho nebo špatnýho, na něj působí jako neviditelná síla. Ano, nenávistí můžeš ublížit sám sobě, psychosomatický jevy pro mě nejsou neznámým pojmem. Negativní pocity, pouhý pocity, jsou zdraví škodlivý, stejně tak jako dobrý pocity jsou prospěšný. Ale sám sobě ublížíš mnohem víc sebenenávistí než nenávistí vůři někomu jinýmu, protože schytáš plnou dávku. Pokud přeješ neštěstí někomu jinýmu, tak to schytá hlavně on.
  Přát někomu smrt není vůbec špatné, pokud mně nebo někomu, koho miluju, ublížil, nebo je to tyran, padouch a podobně. Pokud ho opravdu nenávidím, mohu mu silou nenávisti výrazně ublížit, a může ho to i zabít. Každopdáně pokud ho třeba v duchu zkusím proklít, může mě to i částečně uklidnit.

 21. [16]: já ji nevelebím, je mi prostě ukradená, ať si dělá co chce, je to její život a nikomu nijak neubližuje.

  [23]: omlouvám se, já se o bulvár nějak výrazně nezajímám a tak mě dementi této zprávy minulo, napravím;)

  [25]: taky si myslím, že přání smrti se sice vrátí k nám jako negace, ale stejně tak doletí i k onomu člověku a zasáhne jej

 22. Naštěstí jsem neměla tu příležitost někde číst až takovéhle nadávky, protože nemám čas (případně ho dokážu využít líp) sedět a nimrat se v takové dávce negace. Tohle strašně ovlivňuje mou náladu a tak se tomu snažím vyhnout.
  Strašně mě děsí, čeho jsou lidé schopní. A většinou podle mě hlavně proto, že jsou nešťastní sami ze sebe a tohle je jednoduchej způsob, jak mít pocit, že jsou lepší. Shazovat druhé.
  Nevim, já bych se líp opravdu necítila. Naopak, nesnáším nadávky a urážky. A přijdou mi nemístný je používat u lidí, které vůbec neznám. Můžu si myslet ledacos, že tamhleten se chová jako idiot, že tamta má nejspíš IQ tykve, ale pokud je neznám, jsou mi ukradení. Stejně tak jako ta Polka. Četla jsem o ní a je to jeden z těch kvant lidí, co si nenašli lepší způsob, jak se zviditelnit. podle mě si tím akorát hodně ublížila a je hloupá, jestli si to neuvědomuje.

 23. Taky tomu nerozumím. nejvíc nesnáším diskuze typu: masožravec vs. vegetarián. Jsou totiž fakt ubohý. Jako by si každej nemohl jíst, co chce. A dost i na diskuzních fórech vadí, že v některých případech stačí napsat příspěvek, který se o něčem velmi smušně a neurážlivě zmiňuje, ale je negativní a dotyčný je ukamenován, často je mu nadáváno. na internetu by se prostě mělo zakázal diskutovat. Je to hnus, co jsou schopní lidi napsat…

 24. [14]: Ohledně tohohle se přiznávám, že pokud vidím/slyším, že někdo nějak utrápil zvíře (např. pohřbil psa zaživa a nechal mu trčet jen špičku čumáku), tak bych si opravdu přála, aby se tomu člověku udělalo to samý, aby u toho pošel.. Nezlobte se na mě, ale v tomhle si stojím za "Oko za oko, zub za zub" – takový "člověk" si totiž fakt nic jinýho nezaslouží.. 🙁
  Ovšem co se týče diskuzí a reakcí.. škoda slov, lidi jsou prostě zlí a hloupí..

 25. [29]: to je pravda a nejen zvířata, ale jakékoli bezbranné bytosti, děti, ženy, staré lidi. Pro ty taky nemám příjemná slova a přeju jim jen to nejhorší, ale lidi, co mají odlišný názor nebo dělají něco, co neschvaluji, ale nikomu tím neubližují, si rozhodně takové výrazivo nezaslouží.

 26. Taky by me zajimalo, kde lide v sobe dokazi nalezt takovou neopodstatnenou zlost a proc neustale chteji posuzovat a kritizovat zivot druhych, kdyz si nedokazi ani zamest pred vlastnim prahem?…

 27. Kdysi jsem o Trollingu (nebo jak se tomu říká) četla článek, no setkala jsem se s tím z místa pozorovatele (naštěstí ne přispívajícího) a koukala na to (byla jsem mladší než teď a to ještě odrůstala v prostředí, kde sprostá slova byla většinou tabu) ale ani teď jsem to nedokázala přijmout. A osobně si myslím, že to dělají jenom proto, že jsou nervózní a nemají si to na kom vybít, tak hurá na internet XP ale je to fakt trochu moc. Chápu jsme lidé a jsme zlí a hnusní.
  Jen by mě zajímalo proč to tito agresoři nezkusí třeba v reálu z očí do očí 😀 na to asi nemají, no…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.