Letní čas – pro nebo proti

Tak dnes budeme spát o hodinu méně, protože ve 2 ráno se posouvá čas o hodinu dopředu. Každým rokem touto dobou se vyrojí kvanta rádoby věděckých článků, kdy jednou varují před nebezpečenstvími letníého času (biologické hodiny! šok pro ogranismus! nesmyslné opatření!) a jednou zase tvrdí, že letí čas je super (více světla, více energie! ušetřené peníze!).
A co na to říkám já?
Jsem jednoduše pro. Na podzim, kdy se „spí o hodinu déle“, tedy noc je uměle o hodinu prodloužena, je to pohoda a většinou ani nijakou změnu nezpozoruju. Jediné co mi vadí je, že jeden den je ve 4 odpoledne světlo a následujícího dne je v tu stejnou dobu tma. Na jaře jsem zase po ránu trošku rozespalá, protože mi ta hodina spánku schází, ale sluneční světlo i večer mi hned zase zvedne náladu. Věřím, že kromě jisté úspory energie (přece jen ve 4 ráno tolik lidí vzhůru ještě není) přináší letní čas i pozitivnější náladu – já například miluju jarní a letní večery, kdy v devět hodin ještě můžu sedět na zahradě a povídat si s přáteli nebo si třeba číst. Nebýt letního času, slunce by nám do oken svítilo už od čtyř, půl paté ráno – těm kdo vstávají na ranní směnu by sice ráno zpříjemnilo, ale ty, kdo vstávají do školy nebo do zaměstnání na sedmou či na odpolední směnu, by akorát budilo ze spaní.
Můžeme říct, že naši předci se bez toho taky obešli a že je to nefér vůči těm, kdo milují brzké vstávání. Já jako sova ale říkám letnímu času jednoznačné ANO a už se na něj vyloženě těším. Co vy?

5 komentáře “Letní čas – pro nebo proti

  1. Mně to vadí, nejde o to, jestli je to letní nebo zimní čas, vadí mi ty přechody a znám lidi, kteří si zvykají i pár týdnů… Já jsem zase víc unavená, takže jsem jednoznačně proti.

  2. Já ten přechod úplně zazdil…až když jsem programoval do 2 a najednou koukám a jsou tři…lekl jsem se, že se mi zase stalo, co už jednou, ale pak mě napadlo, že to asi bude letním časem:-) jinak teplé večery s přáteli nebo alespoň knihou venku jsou k nezaplacení.

  3. Obvykle mi tenhle jarní přechod vadí, ale tentokrát jsem ho krásně zaspal. A proti podzimnímu nikdy nic nemám, hodinka navíc se náramně hodí :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.