Legalizace?

Představte si látku, po jejímž užití se stanete euforičtí, uvolnění, až k úplnému otupění. Pod vlivem této látky můžete mít zeslabené nebo znemožněné rozumové uvažování. Tato látka vám může způsobit problémy s jemnou motorikou, její intoxikace znemožňuje řízení automobilu či obsluhu strojů, dokonce může způsobit amnézii, tedy ztrátu paměti na mnoho hodin. Tahle látka navíc prokazatelně zabíjí vaše mozkové buňky a poškozuje četné vnitřní orgány, nadměrné dlouhodobé užívání může vést až k takovému poškození organismu, že výsledkem je smrt. Okamžitým předávkováním touho látkou se můžete dokonce i zabít. Po nadměrném jednorázovém požití této látky navíc můžete zažívat nevolnost, točení hlavy i zvracení, následující den pak akutní odplavení minerálních látek z těla a velké bolesti hlavy.
Ale to není zdaleka vše. Tahle látka nemusí způsobit jen ospalost a špatnou artikulaci. Může v uživateli vyvolat i agresivitu, která nezřídka vyústí v agresivní chování. Mnoho trestných činů je dnes a denně pácháno pod vlivem této látky – zejména napadení, znásilnění, ublížení na zdraví nebo domácí násilí.

A pořád nekončím. Tato látka je vysoce návyková. Tisíce lidí se léčí ze závislosti na ní a další statisíce jsou sice závislí, ale svoji závislost neřeší nebo s ní bojují bez pomoci odborníků. To vše z peněz daňových poplatníků. Závislost má vysokou recidivu, závislí se často léčí opakovaně. Tito závislí lidé pak ničí životy svým příbuzným, zejména dětem, které této závislosti přihlížejí. Navíc děti závislých na této látce se v dospělosti častěji závislí stávají také. Pokud těhotná žena užívá tuto látku během těhotenství, může tím velmi ublížit nenarozenému dítěti. Podle vědců se jedná o nejnebezpečnější drogu na světě.
Přijde vám, že takové svinstvo by nemělo být legální? Vidíte a přesto je. To svinstvo se jmenuje alkohol.
Nejen, že je legální. Ale reklamy na něj můžete dnes a denně vidět všude. V televizi, časopisech, na internetu. jeden z nejčastějších dárků je lahev alkoholu. Koupíte ho v každém supermarketu, kde jsou ho celé regály. Je společensky zcela přijatelné pít alkohol a naopak jste často společensky stigmatizováni, když se označíte za abstinenty. Je běžné pít alkohol před dětmi a dokonce ho dětem nabízet.
Ve světle neuvěřitelně kladného vztahu naší společnosti k alkoholu pak skutečně nechápu, jak někdo může mít problém s tím, že se legalizuje marihuana. Marihuana, která nemá ani polovinu negativních průvodních jevů jako alkohol a která navíc u některých nemocí naopak funguje jako lék, což se o alkoholu říct nedá. Ten, pokud je mi známo, zabírá jako léčivo jen při akutní otravě methanolem. Marihuana například pomáhá nemocným s Parkinsonovou chorobou nebo lidem s rakovinou.
Ale nechci vyzdvihovat nějaké čupr dupr účinky marihany. Důlěžitá pointa je, že když povolujeme látku, kterou se můžete zcela legálně a dost lacino zmastit tak, že se budete válet po zemi, zvracet na sebe a nakonec si to ani nebudete pamatovat, jaksi nevidím důvod, proč nepovolit látku, po které na té zemi budete akorát tak sedět a smát se.
Dneska jsem totiž zkoukla pořad Máte slovo na téma legalizace marihuany a nevěřila jsem vlastním očím. Pominu-li opět zjevnou zaujatost a hysteričnost moderátorky Michaely Jílkové, která je pro pořad typická, nechápala jsem, co za šílené argumenty od odpůrců legalizace padalo. Někdy to vlastně ani nebyly tolik argumenty, jako spíš obyčejná dojmologie. A zlehčování účinků legálního alkoholu bylo jedním z nich. „Je pravda, že všichni dnešní drogově závislí na heroinu před tím chlastali alkohol, ale taky hulili. Takže marihuana je vstupní droga. Alkohol je v pohodě.“
Možná by bylo fajn se zeptat – hele a když jsi nám tak hezky pověděla, jak je chlast špatnej, proč nejsi za to, aby se taky zakázal, aha? Nebylo by to vůbec nejlepší? Pokud si myslíte, že by to bylo nejlepší, podívejte se do USA 20. a 30. let 20.století. Tam je vaše odpověď. Válku s drogama totiž nejde vyhrát a někteří moudří a mocní už to začínají konečně chápat taky. Po miliardách vyhozených peněz při boji s mafiány, po spoustě zmařených životů, začínáme chápat, že lidi prostě fetovat budou – ať už alkohol, trávu nebo něco horšího. A jsou ochotní pro to jít přes mrtvoly. Proto jedinou logickou a smysluplnou cestou nejsou represe, ale legalizace a regulace.
Veškeré drogy (a konopí jako první z nich) by měly být legální, jejich prodej a distribuce licencované a kontrolované, zisky daněné a žádné z těch látek by neměly přijít do rukou nikomu mladšímu 18 let. Země, které se cestou legalizace vydaly, vykazují snížení počtu uživatelů drog, ohromné zvýšení příjmů státnímu rozpočtu a snažší léčbu dnes závislých, kteří díky destigmatizaci a dekriminalizaci mají lepší přístup k pomoci.
Tím, že jakoukoli drogu zlegalizujeme, ji najednou nezačnou užívat masy lidí. Drogově závislými budou nakonec vždy ti stejní lidé – ti, kteří k tomu mají dispozice a nedokáží odolat a to ať je droga legální nebo ne. Chceme-li bojovat se závilostmi, problémem nejsou drogy, ale psychika lidí. A kdo tvrdí, že legalizace marihuany přístup k ní usnadní, tak ten asi netuší, jak „složité“ je se k trávě dostat dneska. Před libovolnou střední školou oslovíte cca 10 mladistvých a jeden z nich něco na prodej bude mít – to se vsadím o co chcete. Legalizací tak de facto nezměníme nic jiného, než že se statisíce lidí, kteří již dnes marihuanu užívají, dostanou z šedé a černé zóny do legality. A to včetně těch, kteří nehulí pro zábavu, ale proto, že to vyžaduje jejich zdravotní stav. Nic víc a nic míň se vlastně nestane.
Staletí represí nepřineslo vůbec nic. Tak si pojďme uvědomit, že žijeme v 21.století a začněme se bavit rozumně, s argumenty a logikou. Legalizace marihuany za mě jednoznačně ano.
Autorka několikrát (v řádu jednotek) v životě užila marihuanu pro rekreační účely. Naposledy před více než dvěma lety. To kdyby jí chtěl někdo vyčítat vyhulenej mozek:)

26 komentáře “Legalizace?

 1. Skvěle jsi to napsala, marihuana rozhodně není zlo, zato ten alkohol ano. Můj přítel je vyléčený alkoholik takže vím jaké je to bojovat s touto závislostí..

 2. Negativni ucinky alkoholu mi samozrejme vadi taky.

  Ovsem je tu jeste jedna vec u marihuany, a to smrad, ktery je jeste hnusnejsi a silnejsi nez z cigaret (a v pripade legalizace jiste rozsirejensi nez ted, protoze lidi se prestanou ostychat a obavat to uzivat na verejnosti). To by vam opravdu nevadilo cuchat to po ulicich daleko casteji nez ted anebo treba kvuli sousedovi tezko hledat moznost si vyvetrat? (A samozrejme to je problem i u cigaret, ale nepomuze se tomu, ze se prida jeste dalsi jeste nechutneji smrdici latka!)

 3. Při čtení mě napadla otázka, proč nám nevládnou lidé jako Ty, Lúmenn?

  Odpovědí by se našlo mnoho a ani je vlastně nechci slyšet/číst. Problém lidstva je nejspíš v tom, že má pocit, že nemůže nikoho nechat jen tak chcípnout (v tomto případě feťáka), protože to by bylo nehumánní, a má pocit, že toho dosáhne mnohými zákazy, o jejichž dopadech v okamžiku vyhlášení nemají vyhlašovatelé pořádně ani páru. Bloody do-gooders.

 4. [4]: tak když si někdo zapálí jointa, vykouří ho asi za 5-10 minut. I silný hulič jich za den nedá víc než pár. Takže i kdyby byl soused hulič, nemohla bys větrat zhruba půl hodiny denně, což mi nepřijde jako nějaký horor:)
  Mě osobně ale teda tráva voní, voní mnohem lépe než cigarety. Má podobné aroma jako šalvěj, kterou třeba doma používám k vykuřování a očistě – manžel si jednou po příchodu domů myslel, že jsme doma měli marjánkovej večírek a já jenom zapálila trochu šalvěje (dodávám, že lékařské) 😀

 5. To je sice pěkný, že země, které se vydaly cestou legalizace vykazují pozitiva, který popisuješ. Ale v ČR nejsme dlouhodobě schopní dodržovat pravidla ani u legálního (a nebezpečného, o tom žádná) alkoholu – zvyšuje se počet patnáctiletých, kteří mají zkušenost s alkoholem (2015 – 94 procent), stejně tak roste spotřeba…

  Jak by v tomhle prostředí a s tímhle personálním "materiálem" fungovala legalizace čehokoliv dalšího?

  Marihuanu jsi teda vylíčila v dost pozitivní zkratce, doplním alespoň namátkou z druhého pólu, že funguje jako spouštěč schizofrenie, chronické deprese a dalších psychiatrických lahůdek u geneticky predisponovaných osob a jde jí to lépe než třeba pervitinu.

 6. Užívaná "ze srandy" dělá bordel srovnatelný s alkoholem; řekla bych, že vzhledem k tendenci gumovat lidský mozek ještě větší.

  Souhlasím s tím, že alkohol podceňují a bagatelizují; je nebezpečný stejně jako drogy.

  Co se týká zdaňování příjmů za prodej drog, není to nápad od věci; jen patřím mezi osoby, které by rády viděly legalizaci pouze za použití k lékařským účelům (tlumení bolestí) .

 7. Konopí by se mělo prodávat licencované v lékárnách s písemným certifikátem na balení, s výrazným poučením, jak se to nesmí-škodlivě užívat a jak se to užívat může a od 18ti, nebo pokud budu chtít víc opatrnosti, tak od 21 let.  

  Třeba klidně jen v lékárnách a v omezeném množství, aby se nikdo neměl možnost příliš sjet. Je potřeba si všimnout jak se lidé chovají a co na ně má opravdu vliv.
  A u těch, kdo proti něčemu brojí, proč tak brojí. Většinou zjistíme, že ti, kdo zavrhují lidi za nějakou bylinku, tak mají natolik černé svědomí, že zakrývají jen své přečiny špiněním druhých.

  Mariánu neužívám, vím co to je, vím jak na lidi působí a v čem léčí. Když je někdo křivý, je křivý nezávisle na bylince. Největší křivost je cílená manipulace intrikami.

 8. Být politik rozhodl bych takto:
  Konopí v kontrolované kvalitě prodávat v lékárnách s certifikátem jakosti, varováním, návodem k užívání a upozorněním, jak neužívat.

  Nebyla by ve volném prodeji, pacient by musel nejdříve pro potvrzení do ordinace bolesti v nemocnici, že má nějaké příznaky, které by se tou bylinkou daly léčit a že při vyšetření nejevil známky rozdvojení osobnosti, či jinou nemocí, která by se užíváním mohla zhoršit.

  K vydání léčiva světový věk dospělosti od 21let. Nižší jen z vážných zdravotních důvodů.

  Aby to bylo spravedlivé, omezil bych prodej alkoholu na množství, kterým se nemůže kupující opít. Opíjení by bylo možné jen ve vyhrazených prostorách označených u vstupu vybaveného nápisem: " Vstup na vlastní nebezpečí, pozor zvýšený výskyt osob pod vlivem návykových látek".

  Sranda by byla dokonalá.

 9. [7]: tak o negativech trávy tenhle článek není – ale všechna tahle negativa připouštím. O to ale víc důvodů, aby byla marihuana legální – pak by třeba na balení mohlo být varování, že tohle riziko existuje a pokud např. byl někdo z rodiny schizofrenik, tak to radši nehulte.
  Jinak zkušenosti s trávou, která je nelegální, má taky hodně vysoké procento mladých kolem 15 let (tuším ta čísla byla kolem 50-60% ?), takže pak je otázka, k čemu nám ta slavná prohibice je. Nakonec postihuje jenom ty babky, co si to pěstují na zahradě a udá je soused a dealeři, kteří prodávají ganju s nadměrně vysokým obsahem THC malým dětem jsou v suchu.

 10. Licencovaný prodej marihuany k lékařským účelům sice u nás existuje, ale je to mnohonásobně dražší než marihuana na černém trhu.

  Problém marihuany je ten, že by vytlačila z trhu řadu léků, od přípravků proti bolestem přes různé masti na kožní záněty a ekzémy až po léky, které se dávají na potíže, vyvolané cytostatiky a ozařováním u onkologických pacientů. Farmaceutické firmy by přišly o obrovský byznys. O nic jiného u jejího zákazu nejde.

  MMCH alkohol má v medicíně řadu užití, ještě nedávno se používal v injekční formě jako úvod do narkózy, najde se také v řadě kapek a sirupů (a podobných léčiv) jako rozpustidlo.
  A lidí, geneticky disponovaných k návyku na alkohol máme v populaci (naší, ne imigrantské) kolem jednoho procenta. Alkohol by z tohoto hlediska mohl být i "etnickou zbraní" proti muslimům (podobně, jak tomu bylo v případě severoamerických indiánů).

 11. [12]: Taková varování jsou na cigaretách čím dál větší a výraznější… a máš ze statistik pocit, že se počet mladistvých uživatelů tabáku snižuje?
  A má vlastně takový typický náctiletý uživatel marihuany vůbec přehled, koho všeho má v rodině a s jakou diagnózou, aby se mohl informovaně rozhodnout?

  Zkušenost má 40 procent, ale aktivní užívání je v téhle věkové skupině okolo 20 procent a v posledních letech má tendenci se ještě snižovat – ale díky za to bych nepřipisovala samozřejmě jen prohibici.

 12. [14]: Budeš se divit, ale ono moc rozpouštědel více polárních látek (=špatně rozpustných ve vodě), která by současně nebyla silně jedovatá, neexistuje a za etanolem vesměs zaostávají v mnoha vlastnostech.
  Člověk etanol toleruje docela dobře, i na úrovni izolovaných buněk (krvinky ve zkumavce, tkáňové kultury), daleko líp než mnozí jiní savci (holt Darwin). Takže podkud potřebuješ něco dostat do krve ve zkumavce nebo do tkáňovky a není to rozpustné ve vodě, tak je etanol docela dobrá volba. Znám z vlastní praxe.

 13. [15]: tak hlavně náctiletým (rozuměj pod 18) stejně tráva ani jiné drogy do ruky nepatří. To, že je užívají, je problém faktorů jako výchova, nedostatek prevence, nedostatek jiných stimulů a zábavy apod. Tím, že je tráva nelegální, je ale o to snazší se k ní dostat. Nedělám si iluze, že se nedá koupit chlast a cigára, když ti není 18, není to zas tak dávno, co jsem si to takhle pokoutně sháněla i já, ale pořád máš aspoň nějaký překážky a společnost to aspoň trochu vnímá jako nesprávné. Ale u marihuany nikho neřeší, kolik ti je a už vůbec ne dealer, kterej chce primárně vydělat a absolutně žádná kontrola nad ním není.
  Pokud je ti 18 a začneš hulit a spustí ti to schizofrenii, je to tvůj problém, rizika existují a jako dospělí lidé je přijímáme a vyhodnocujeme dnes a denně.
  Prohibice u drog prokazatelně nefunguje, jak o tom mluví už i vrcholní představitelé OSN. Válka proti drogám nejde vyhrát – a vedeme ji už tak dlouho a s tak mizernými výsledky, že je na čase postoj přehodnotit.

 14. [17]: Mimo jiné je to i problém velmi velmi velmi snadné dostupnosti a klimatu "pít je normální".

  Já jenom vznáším pochybnosti, jestli v našich podmínkách bude nést legalizace stejné ovoce jako v jiných zemích, kde jsou schopni dodržovat daná pravidla na rozdíl od nás (když nestačí příklad s alkoholem a cigaretama, tak mě napadá ještě subutex – na začátku v podstatě legální droga, která díky nedodržování pravidel v jeden čas ovládla černý trh) – a jestli to nenapáchá víc škody než užitku.

 15. To, že "tráva" spouští schizofrenii, je nesmysl (respektive je to výsledek účelově zmanipulovaných studií). Spíš platí opak, že totiž lidé s ranými příznaky schizofrenie mají tendenci řešit své psychické problémy trávou. MMCH, když se ti lidé dostanou do ruky felčarům, tak se do nich cpou léky s daleko drastičtějšími účinky (včetně nežádoucích vedlejších).

  A ještě jeden zajímavý fakt: V posledních několika letech se podařilo o cca 10 % snížit konzumaci alkoholu. Populace na to zareagovala cca 10 násobným vzestupem konzumace anxiolytik, která mají daleko více negativních účinků než ten alkohol a navíc jsou i (pro středoevropskou populaci) silněji návyková.

 16. Alkohol má nepochybně spoustu negativních účinků, u trávy se to jeví jako možné, ale ne prokázané, to ale nechme stranou. Kdyby opravdu byly látky zakazovány podle škodlivosti, tak jediná nelogická z těch 4 možností je ta, aby chlast byl povolený a tráva ne. V naší společnosti je spousta lidí, kteří si vychlastali mozek, jak v mém příbuzenstvu, tak mezi mými známými, celebritami, i obyčejnými lidmi. Podle mě je čistě problém v tom, že z daní na alkohol plynou hromady peněz a tráva by naopak lidem fungovala jako náhrada mnoha jiných věcí, ze kterých peníze tečou taky, možná dokonce i místo cigaret. Samozřejmě, když to někdo s trávou moc přehání, je na podobné úrovni jako alkoholik, takových lidí je ale málo, protože tráva není návyková. A nejsem křesťan, ale jestli se pro něco hodí slovo rouhání, tak pro tohle. Jakože nějaká kytka je svojí podstatou zakázaná? fakt?

 17. Největším společenským problémem je boj proti hlouposti a jednostranné aroganci.To je větší problém než boj s jakýmikoliv poživatinami, které se dají nebo nedají, případně více či méně dají požít.
  Jaký má člověk ranný základ a pevnou dobrou osobnost. Pokud s ním cloumají vlivy odmala , tak se kýve v poryvech vlivů dál dokud nenarazí, nebo se neopře o fakta.

 18. Mně osobně vadí obojí, takže nevidím důvod, proč legalizovat všechno, co škodí. Pro léčebné účely prosím, proti tomu nic nemám.
  Mně osobně vadí obojí. Alkohol i marihuana. Ale teda prochlastané lidi znám až po několika letech alkoholismu, když už je jim víc let, kolem 35-40. Ale vidět dvacetiletého kluka s vyhuleným mozkem (to je fakt síla, jak může být tak mladý člověk vymletý po trávě), který bude mít za pár měsíců mimčo, to je totální humus. Tak to mám ve svém okolí, nehodlám tedy ten věk generalizovat.
  Něco na tom bude, že když bude marihuana legální, tak po ní lidi nebudou tolik sahat. Ale už když se podívám jenom na sebe… Jako nezletilá holka jsem s kamarádama chodila pít. Takže ti mladí budou stejně hulit, i když to bude legální nebo ne (od určitého věku). A když to zase vezmu z mého okolí – mám pocit, že legalizaci chtějí právě hlavně huliči a nebo příležitostní huliči 😉

 19. _
  _
  Teens the years of a person's age from 7 to 19.
  Young Sex Movies — XXX Teen Videos
  ~>
  Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20

  Download here: Site;1: http://gg.gg/mpp45


  Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs  ~
  ~
  Teens the years of a person's age from 7 to 19.
  Young Sex Movies — XXX Teen Videos
  ~>
  Teen Girls Boys 7_10_12_15_18_20

  Download here: Site;1: http://gg.gg/mpp45


  Download here: Site;2: http://rocld.com/n8txs


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.