Kvóty ano či ne?

Dnes jsem v rádiu v práci slyšela zajímavou věc – nějaká eurobaba uvažuje o zavedení kvót na to, jaké procento žen bude ve vedení velkých, zejména státních podniků. V nejbližší době zavedení naštěstí nehrozí, spíše se má rozvinout diskuze na toto téma. Jak ale znám Evropskou unii a všechna ta její antidiskriminační opatření, je mi jasné, jak to dopadne. Kór když v reportáži dávali za příklad Francii, která už kvóty zavedla a má 22% žen ve vedení podniků. No není to úžasné? Ne, není.

Dočkáme-li se dob, kdy budou kvóty na to, kolik žen má kde být, přijdou ještě horší časy. Jaké procento tam má být černochů, cikánů, asiatů, procento gayů nebo postižených. Zadupe se do země přirozený proces výběru zaměstnanců podle jejich zkušeností, dovedností a schopností a skončíme u zaplňování kolonek zcela nevyhovujícími, ale politicky korektními lidmi.
Odhlédneme-li ale od tohoto katastrofického scénáře, musíme si uvědomit ještě jednu zásadní věc. Kvóty pro ženy nejsou opatřením pro rovné příležitosti. Naopak! Pokud bude zaměstnavatel nucen přijmout na určité místo ženu, aby naplnil kvóty, může chlapy poslat z výběrového řízení rovnou domů. Nebudou mít jedinou šanci projevit se a ukázat, zda by na tuto pozici třeba nebyli vhodnější.
Tohle nejsou rovné příležitosti, to je zcela zjevná diskriminace mužů.
A co budou zaměstnavatelé dělat, když se jim na dané místo nepřihlásí žádná žena? Platit pokuty, snášet sankce? A nebo třeba seženou nějakou ženu ze svého okolí, která je třeba bez zkušeností a znalostí, ale hlavní je, že má vagínu a tudíž díky ní naplní nesmyslné kvóty?
Má tohle lidstvo zapotřebí?
Je to teprve sto padesát let, kdy si ženy vydobyly svá práva chodit na univerzitu. Teprve sto let, kdy ženy získaly volební práva. Padesát let, co mohou ženy sloužit v armádě. Myslí si eurokomisaři a jim podobná sběř, že se dá respekt k ženám a jejim schopnostem vynutit násilím? Lidstvo za posledních dvě stě let ušlo v tomto směru dlouhou cestu, ale nesmíme zapomínat, že příroda je příroda. Muži mají chodit na lov a ženy pečovat o mláďata. Tak to naše moudrá Matka zařídila a těmito moderními kvótami a podobnými cypovinami se přirozená role ženy ještě více upozaďuje, ženy nechtějí mít děti a touží po kariéře, naše civilizace pomalu ale jistě vymírá a naše místa se tlačí rozvětvené arabské a černošské rodiny se spoustou dětí.
K čemu nám budou mužatky v kancelářích, když budou prázdné školy a hřiště, když nebude komu předávat moudrost předků, pro koho se v té kanceláři snažit zajistit lepší budoucnost. Evropě chybí milující matky, které mají dostatek času a ještě budou ženské tlačit do vedení velkých podniků násilím, jen aby byla dodrženy jakési rovné příležitosti. Probohy, muži a ženy si nejsou a nebudou rovni. Kdy to lidé konečně pochopí? Jsou si rovni jako bytosti, ale ve většině disciplín normálního života se nemohou srovnávat, něco nikdy nezvládne muž, něco nikdy nedokáže žena. Tak to bylo, je a bude.
Dost bylo kvót a nařízení. Jen čas a vývoj společnosti ukáže, zda se z žen stanou dravci, ženoucí se za materiální kořistí ve vůdčích pozicích. Já pro blaho našich budoucích generací doufám, že nikoli.

27 komentáře “Kvóty ano či ne?

 1. No, to nejspíše povede k tomu, že začnou zaměstnávat více žen… což je trochu diskriminace… Nehledě na to, že kvóty by v rámci EU neměly bejt asi vůbec…

 2. Naprostý souhlas… Pokud někoho vůbec napadne taková krávovina, potom je to v podstatě uznání chyby.

  Navíc většinou bohužel žena, pokud má nějakou pořádnou vedoucí pozici, zmužne, zdrsní a zpyšní… to už potom není žena, málokteré zůstane mozek takový, jako předtím. (Leader pozice patří prostě namyšleným opičákům, které netrápí někomu semtam při potřebě šlápnout na krk, případně vykopávat a stát mimo zbytek kolektivu.)

  Znám pár pipek, které pár dní vedly pár lidí a deset let poté na mě nachrují, že měly pod sebou třicet lidí a jak je úspěšně vedly… přitom jich bylo pět a vedly je jeden měsíc, než firma krachla… ooooo, to je mi tedy úspěch, to mě fakt usadí… Dneksa z hovna pletou bič a děti nikde, ale to už jsem odbočila od tématu.

 3. Kdy to skončí? Až skončí ty deme*tní obory jako genderová studia a různé hloupé odnože sociologie, co produkují absolventy jenom proto, aby sami ty předměty učili a dělali takovéhle hovadiny.
  A to nedělám žádný technický obor, dá se říct taky humanitní, ale tohle jsou prostě pitomosti.

 4. to snad neni mozny!ti lidi snad premyslijou patou!proc rovnou nezavist kontrolu reprodukce, aby se rodil stejnej pocet kluku i holek, aby nahodou nekdo nebyl ve "vyhode"..

 5. Zdravím. Nedělejte takzvaně unáhlené závěry. Kolikrát se nakonec zjistilo, že například některé myšlenky byly původně myšleny jinak nebo vytrženy z textu který dával už jiný smysl.

  Vzhledem k tomu, že jsem neviděl oficiální dokument s textem, nemohu zakládat závěry na výše uvedeném článku či komentářích…lidé jsou snadno vyřízení s čímkoliv (viz různé komentáře u článků zpravodajských serverů).

  Ve skutečnosti EU není špatný nápad, ale bohužel to jde cestou se kterou nesouhlasím…myslím si, že EU měla jít cestou USA (ale s co nejmenším zadlužováním a ta celkem přísná smlouva o rozpočtové odpovědnosti která s tím souvisí měla být odsouhlasena už na začátku).

 6. myslím, že to proč kvůli této směrnici ženy brojí není v tom, že budou prázdné školky, ale to, že budou někde jen kvůli pitomé směrnici. nebudou tam proto, že se na takové místo vypracovaly, že jsou dobré, ale proto, že to nařizuje eu. a pro všechny ty chlapi, pro které ta ženská mohla být fákt dobrá, bude jen loutkou, kterou jim dohodila unie. a je po respektu. to je myslm ten hlavní problém.
  navíc, koho by bavilo šplhat jen tak. vždyť právě to vypracovávání a překonávání překážek je na tom to nejlepší, nejzábavnější. dostat jen tak něco zadarmo nejde

 7. Každý svého štěstí strůjce. Pokud se chce žena starat o pět skříťat, ať se stará, pokud děti nechce, ať dělá kariéru.

  Já bych ty lovce mamutů pořád nevytahovala.

  Jsem dokonce zastáncem tatínků v domácnosti, pokud ženská třeba vydělává víc a má ambice jinde a manžel má třeba blíž k dětem. Ne každý chlap je lovec. Ne každá ženská chce běhat kolem velké rodiny.

  Samozřejmě, kvóty jako takové jsou blbost. Ať už, co se týče rasové diskriminace nebo ženských. 🙂

 8. My se jednou z toho rovnostářství po******. Souhlasím s [10]: – ať si každý vybere sám, jestli se chce doma starat o děti, nebo chodit do práce. A souhlasím s tím, že pozici si má člověk vydobýt schopnostmi. Ať je kuchařem ten, kdo umí líp vařit a ne ten, kdo tam zrovna chybí podle rovnostářské ideologie i když připálí i vodu.
  V tý demokracii už je tolik "svobody", že to ani svoboda není a celá ta docela dobrá idea se stává jenom hloupým divadlem…

 9. [12]: jaký proboha dokument? Žádný (naštěstí zatím) není, je to jen návrh evropské komisařky pro lidská práva či co. Návrh, podnět k diskuzi, žádnej dokument není schválenej ty pako, je to jen diskuze na toho téma

 10. [10]: Souhlasím.
  A domnívám se, že skutečné odstranění nerovnosti v přístupu k lidem nespočívá v takovýchto kvótách, ale naopak v tom, že se zaměstnanec bude posuzovat podle jeho schopností bez ohledu na jeho pohlaví.

 11. I když možná to tak úplně mimo není, ono totiž hodně zaměstnavatelů má sklony upřednostnit muže jen proto, že je muž (pokud by se o stejnou pozici ucházeli muž a žena se srovnatelnými předpoklady pro dané místo). Takže asi nějaké vyšší nařízení není od věci, jinak by ženy neměly moc šancí (na některých místech, kde o kariéře rozhodují lidi s předsudky proti ženám, a takových lidí je v Česku stále až až). Kdyby diskriminace neexistovala, nebyly by takové návrhy zapotřebí.

 12. Třeba ve vedení podniků by mělo být procento mužů a žrn podobné, ale jak bylo řečeno, má to být dáno schopnostmi, ne zákony. Jinak jsem toho názoru, že ženy a muži si být rovni nemohou. Prostě to nejde.

 13. Lum, nerozumím tomu, proč by vedoucí místo v podniku z ženy dělalo mužatku, to je vážně směšné.
  A málokterá rodina si může dovolit žít jen z jednoho platu, obzvlášť pokud mají těch zmiňovaných několik dětí a otec nemá zrovna vysoce ohodnocené zaměstnání.

 14. [10]: Není úplně a vždy pravda, že je každý svého štěstí strůjce. Proč ?

  Někdy se může stát, že k tomu štěstí někdo pomůže nebo naopak OD toho štěstí někdo pomůže…takže opravdu je to sice zažitá myšlenka "o tom štěstí"…ale pravda je mnohdy jiná 🙂

  Co se týká toho pohlaví bez ohledu na ten dokument (čtený nebo viděný):

  – v principu by mělo platit, že by se zaměstnanci měli vybírat bez nějakého třídění na muže a ženy (jinak bychom potom byli jak někde v Íránu 🙂 )

  – na straně druhé je také pravda, že do některých pozic jsou vhodnější muži a to stejné platí o ženách (někdy opravdu je vhodnější žena pro určitou pozici – třeba švadlenu nebude asi ani chtít dělat muž s největší pravděpodobní 🙂 🙂

  Takže to opravdu není tak černobílé jak by to možná někdo chtěl vidět 🙂

 15. Článek zajimavý, mám ráda horlivost tvých názorů. Nemyslím si ale, že je vhodné házet všechny ženy do jednoho pytle. Znám mnoho schopných žen na vedoucích pozicích, jsou ženské jako předtím a rozhodně ne žádná špína, jak je tady častujete…

 16. Řekla bych, že se tu názory mlátí ode zdi ke zdi. Kvóty na ženy ve vedoucících pozicích jsou slušná krávovina. Ale pravěkou společnost nechte taky už spát. To jsou jenom pseudouvědomělé názory oscilující v opačném extrému. Nařízení je provedení pitomý, ale v jádru někoho napadlo, že by bylo fajn, když se na stejný místo přihlásí muž i žena (oba o něj budou stát), tak na základě schopností vezmou toho, kdo na to má, nikoli určitě chlapa. (A to pod hrozbou holt nějaké sankce.) Vy tu principiálně tvrdíte, chápu-li to dobře, že žena by o takovu pozici stát snad ani neměla. A nedělejte z ambiciózních žen mrchy, kariéristky a hyeny. Žena tu vážně  není výhradně od toho, aby akorát porodila a zachovala rod. S takovými názory jsou pak dámy, který se rozhodnou děti prostě nemít, vyvrhely společnosti. Pořád je dost takových, které stihnou oboje nebo v určitém životním momentě zjistí, že už je kariéra nebere a rády se jí vzdají ve prospěch miminka. (A to mluvím jen o vysokých postech, kam se vykládá energie z potřeby seberealizace, nikoli o nutnosti pracovat, protože z jednoho platu rodinu vážně neuživíte, jak už tu někdo psal.) O budoucnost lidstva se tedy fakt netřeba bát.

  Jinak děláš to, proti čemu sama brojíš, diskriminuješ, Lúm, pro změnu ženy, které nechtějí mimino. A aťsi ho nechtějí a třeba i kvůli kariéře, to je každého svobodné rozhodnutí. S přirozenou rolí bych neoperovala, protože přirozený naší společnosti už jaksi není rodit jak na běžícím pásu deset patnáct dětí, protože většina z nich umře, tak aby se ten rod měl šanci zachovat. Od toho pravěku jsme se teda dost posunuli. A je vůbec přirozený se dál rozmnožovat? Co když se tahle civilizace prostě v jednom bodě zhroutit musí.

  Jsem trochu alergická na paušalizování podle pohlaví. To je v naturelu každého a já rozhodně souhlasím s otci na mateřské, jak napsala už Tereza. Mít doma chlapa, který by mě poslal k plotně s tím, že on je ten lovec, tzn. on bude vydělávat a na mateřské by nezůstal ani smykem, no, tak už bych ho asi neměla, protože bych se s ním hodně rychle rozloučila.

 17. No jo, EU je zlo. To já už v roce 2004 říkávala (zváštní, že to byla čtvrá třída) "Když pomyslím, že jsme postoupily do evropský unie, tak je mi zle." A to jsem ještě nevěděla to, co vím teď. Vždyť ini nám diktují jak, co a kolik máme vyrábět produktů a co se kam má dovážet. Svinstvo. Prostě svinstvo a hnus. Já takový mírný a chápající člověk… A tohle nechápu a mám chutě odjet do Bruselu a vytlouct okna budevě evropskýho parlamentu. Vždyť ani komunisti tak neničili okolní státy jako tihle.  Tři čtvetiny našich podniků už vlastní cizinci. Němci už si sem jezdí jako domů A šlo to bez násilí. Tomu se byrokratství se ani nejde bránit. Věř, jednou te ráno probudíme a zjistíme, že stát není náš.
  A ty kvóty na ženy? To se jednou stane. A až tomu tak bude, stěhuju se na Sibiř, dokud bude čas. I ty mrazy jsou milý.

 18. Já si myslím, že kdyby ženy OPRAVDU chtěly se cpát do vedoucích pozic, tak se tam vypracují samy a žádná unie, žádná federace jim do toho nebude mít co kecat. Ženská, která chce mít děti, bude mít děti. Ženská, která je chtít nebude, je mít nebude, pokud není beznadějně blbá. Jinými slovy: ty kvóty jsou BLBOST. Jdu se houpat na strom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.