Krásné Vánoce:)

Sedím u maminky doma, baštím cukroví, hrají koledy od Twisted sister, nazdobený stromeček voní a já si říkám – sakryš, to Vánoce byly vážně loni? Nebylo to včera?
Každý rok je to stejné. Každý rok jsem o kus starší (a kéž by moudřejší) a každý rok si uvědomuji, jak moc pro mě Vánoce znamenají.
Nevěřím, že před dvěma tisíci lety se narodil nějaký spasitel. A je mi vcelku jedno, jak a proč slavili pohanské svátky mí předkové. Od prvních Vánoc, které jsem zažila ještě jako miminko až po ty, které se odehrávají letos, je slavím stejně, naší vlastní rodinnou tradicí a nepotřebujeme k tomu vlastně ani ten stromek a kapra a všechny ty hovadiny. Jsou krásné a miluju ten voňavý kýč Vánoc, ale kdyby se mě někdo zeptal, co pro mě Vánoce opravdu znamenají, řeknu jediné slovo – rodina.

Eric Adams (Manowar) – Silent Night
Hodně lidí omezuje rodinu na lidi, s nimiž je spříznila krev či sňatek. Ale když se rozpomenu na lidi, kteří s námi poslední roky slaví Vánoce, nehraje tam krev žádnou roli. Rodina je něco mnohem sinějšího, než nějaká jména v rodném listě, pouto, které nezpřetrhají hádky ani rozvody. Rodina je pro mě láska.
Před šesti lety jsem se dala dohromady s Finnem, sirotkem z Rožnova, který se k nám záhy nastěhoval a moje maminka si ho zamilovala. O tři roky později jsme se rozešli – ale na rodinném poutu to nic nezměnilo. Naše láska se přetavila do jiné podoby a každý rok se spolu znovu scházíme u stromečku, jako bratr a sestra – teď má vlastně sestry dvě, moji pokrevní a pro něj bez papírem stvrzené přízně, ale o to více blízkou srdci. A i o svou maminku, nejúžasnější ženu pod sluncem, se ráda podělím.
Loni i předloni s námi na Štedrý večer byla i Liz, moje nejlepší přítelkyně, a letos přibyla Terka, Finnýskova přítelkyně a moje velmi blízká kamarádka, jejíž rodina je zpřetrhaná a Vánoce u nich vypadají dost bídně. Tak jí půjčíme Vánoce naše, protože o tomhle přesně Vánoce jsou. Asi je v naší rodině nějaká tradice sbírat sirotky, polosirotky a osamělé, nebo co:)
Vím, že to zní bláznivě, ale takhle to prostě je. Moje rodina, můj milovaný bráška je Finn, moji rodinu tvoří i Lizzy, která teď odjela do Ameriky a nemůže být s námi, moje rodina jsou i Muzzug se Sovičkou, kteří přijedou 25.prosince. Kašlu na krev a předsudky a trávím Vánoce s lidmi, které bezmezně miluji. A na tu pokrevní rodinu samozřejmě nezapomínám, vždyť to jsou lidi, kteří mě význam slova rodina naučili. Má milovaná babička, skvělý nestárnoucí dědeček, moje teta, vždy rozesmátá a sestřenka, s níž jsem vyrůstala. A ač jsou mí rodiče už sedm let rozvedení, i můj táta a jeho přítelkyně s dvěma syny, za nimiž se chystáme na Boží hod.
Pokud nemáte nikoho, s nímž sdílíte krev a chcete s ním být na svátky, nevadí. Jsou jiní lidé, které milujete a právě s těmi byste měli trávit Vánoce. Je fuk, jestli máte nebo nemáte kapra, řízek, salát, cukroví, probohy, jezte třeba párky s hořčicí u palmy se třemi baňkami a zapálenou čajovou svíčkou a místo koled zpívejte nejnovější hity Metallicy, ale milujte. Protože o tom jsou Vánoce, o ničem jiném. Že si někteří lidé dávají najevo lásku dárky je nádherný zvyk, ale když nemáte na dárky, věnujte úsměv, věnujte objetí, pomilujte se se svojí láskou a dejte pusu na tvář mamince.
Jednou v roce neřešte nesmysly, jako v kolik je třeba ráno vstávat a co je třeba udělat, jediné, co je důležité je, abyste byli s lidmi, které milujete a zahrnuli je největší porcí lásky, kterou v sobě najdete. Alespoň jeden den v roce si udělejte čas na vaše blízké, věnujte vzpomínku těm, kteří už mezi námi nejsou a alespoň smsku těm, které normálně nevídáte.
Vánoce jsou svátkem lásky. Probuďte ji v sobě a nechte ji znít jako ten nejsilnější zvon. Všechno ostatní je jen krásný doplněk.
Krásné prožití Vánoc přeje s láskou a úsměvem Lúmennka
PS: přišlo mi zbytečné psát totéž různými slovy, proto stejný článek najdete i na angelumlucis.cz

14 komentáře “Krásné Vánoce:)

 1. Krásné a pohodové svátky vinšuji.

  Na Ježíška nevěříš, ale na hlavě máš santa-klausoffskou čepičku, to je mi ale pěkný vánoční oxymoron.

  Souhlasím s tebou, že Vánoce jsou o lásce.
  V jakékoliff podobě.

 2. Napsala jsi to nádherně, přesně jsi vystihla, jak to i já vnímám. Já se zatím přizpůsobuju rodině a našim pochybným a nijak úžasným Vánocům. Na štědrý den jsem doma, večer se pořáááádně nadlávnu a zajdu s rodiči ke stromku. Hážu za hlavu jakékoliv nepříjemnosti, protože si vše vynahradím zítra, kdy přijedu k nejlepšímu člověku na světě a k jeho mamince a prožiju si Vánoce ještě jednou 🙂
  Hodně štěstí v příštím roce, Lúmenn, hodně inspirace a času ke psaní článků sem i na nový andělský web, ale hlavně hodně lásky 🙂

 3. [2]:Žádnej vánoční oxymorón. Santovská čapka nemá s ježíškem nic společnýho. Santa není Ježíšek. Americkej Santa k nám postupně infiltruje a čím dál víc konkuruje tradičnímu Ježíškovi. Ježíšek není zlo, Santa je zlo, imperialismus, komercializace vyvedená do extrému. Lúmenn, jakej je tvůj názor na Santu? A nepřipadá ti blbý nosit santovskou čapku?

 4. [4]: Myslel jsem to jinak, Lúmenn odmítá Ježíška jako nadělovače (viz jeden z jejích předchozích článků) s tím, že dárky si dávají lidé navzájem dle pohanyských zvyků. Proč tedy ta čepička?

 5. Tohle je jedno z nejúžasnějších přání, jaké jsem si letos přečetla! 🙂 Protože o tom mají opravdu Vánoce být.

  Přeju krásné, skořicí, perníky a hlavně láskou provoněné Vánoce! 🙂

 6. [5]: a proč ne?:) Čepice, Ježíšek, cukroví, kapr…všechno jsou to jen symboly, které mají takový význam, jaký jim dáme. A jestli je ten význam Vánoce = láska = rodina tak je to v pořádku:)

 7. Moc hezký článek jako vždy 🙂
  Ale v komentářích mě pobavil zlý imperialistický Santa 🙂 Za to pronikání do Česka snad můžou obchodníci a reklamy, ne? 😉 Santu bych z toho neobviňovala, tahle postava nosí dárky v mnoha zemích, byť pod jiným jménem, není jen v USA 😉 To bychom museli nadávat na vše, co k nám přichází ze zahraničí. "Santovská" čepice mi taky nevadí, taky jsem ji kdysi dala kocourovi na hlavu, když jsem ho fotila o Vánocích a to neslavím Vánoce po americku 😉 Přesně jak píše Lúm, hlavní je láska a rodina.

 8. Ještě jsem chtěla dodat, že víc než postavička Santy mi vadí, jak se tady chováme o Vánocích třeba ke kaprům, naše zvyky taky nejsou nejlepší na světě. Ale nebudu tu kazit atmosféru a všem pěkný vstup do nového roku.

 9. Ahoj , četla jsem si tvůj článek , jak zvýšit návštěvnost na blogu 🙂 Máš to skvěle napsaný a určitě to mnoha blogerům pomohlo . Přeji ti úspěšný nový rok 2014 !

 10. Radil bych odkaz na eshop dát úplně nahoru a mnohem výraznější, aby to nepřehlídl žádný návštěvník. A ne takové mrňavé, schované vlevo dole, kde to najdou jen pravidelní čtenáři. Na mobilu a tabletu je to fakt hodně malý a lítají tam nápisy, že to je eshop se člověk dozví, až tam delší dobu udrží pohled. Prostě pokud chceš prodávat, tak tohle musíš zlepšit. Ale asi to není priorita, jen takový pokus, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.