Kocourkov hadra…

Než se pustím do článku, prosím vás o přečtení tohoto a následně tohoto zdroje. Ale pak už vlastně ani nemusíte číst, co budu psát já…
Inu, bylo nebylo a v jedné malé zemičce vprostřed Evropy se strašně chlastalo. Malý nárůdek byl vyhlášený tím, kolik alkoholu jsou tam do sebe obyvatelé schopni naprat – 10 litrů čistého lihu na osobu za rok, počítaje i kojeňátka a starce nad hrobem. A když tihle lidičkové tak moc pili, bylo jasné, že jejich vláda na tom chtěla taky něco trhnout a tak jim napařila z každé lahve pořádnou daň. Ale co se nestalo! Jak daň rostla, rostla i cena každé flašky alkoholu, kteří lid tolik miloval a protože platy stoupaly o dost pomaleji než ceny mileného nápoje, rozhodli se ti podnikaví lidičkové, že stát začnou šulit.
A tak začali. Nejdřív jen zlehka, tu a tam si někdo něco vypálil doma a pak to pod pultem prodal. Pak začali lidé pašovat přes hranice neproclený a tudíž daní nedotčený líh a z něj si připravovali chutné nápoje. Ale i to jim bylo málo. A tak zkoušeli oprčit systém ještě více a ušetřit ještě více a vydělat ještě více…

Jak to dopadlo, to jsme viděli všichni nedávno kolem sebe. Skoro třicet mrtvých, desítky doživotně zmrzačených lidí a celostátní zákaz prodeje tvrdého alkoholu, který asi přinese krach nejedné hospůdky.
Dělat alkoholické nápoje z různých fujtajblů typu voda do ostřikovačů, je docela humus. Ale může se někdo divit, když je poptávka po levném pití a stát rejžuje na dani, co to jde? Z jedné lahve 40% vodky jde státu 53,- korun! To je někdy až 70% ceny lahve. Divme se pak lidu, že se snaží systém obejít a ušetřit tak nemalé peníze.
Viníka celé methanolové kauzy tedy máme – a nenašla jsem ho já, ale ekonomové, viz odkazy výše. Je jím neúměrně vysoká spotřební daň.
A teď se podržte milé děti. Pan ministr Heger, sotva aféra jakž takž přešla, přišel s vynikajícím nápadem. Když umřelo tolik lidí a chlast se načerno pálí ve velkém (a pálit bude, kontroly nekontroly), proč bychom daň snižovali, když ji můžeme zvýšit! A to hned o dvacet procent, proč ne?
Pane ministře, mám takový pocit, že jste se asi sám stal obětí methanolové aféry a něco málo tohoto jedu požil, protože jinak si nedokážu vysvětlit tu naprostou nelogičnost a do nebe volající nesmyslnost vašeho nápadu. Zajděte si do nemocnice a nechejte si něco předepsat. Protože na to, že žiju v Absurdistánu, už jsem si jakž takž zvykla. Ale tímhle jste mě dostal do kolen.
Co vy na to?:)

10 komentáře “Kocourkov hadra…

 1. Člověk by chtěl až brečet. Třeba se tím snaží snížit závislost lidu na alkoholu … nebo zvýšit jejich dluhy. No každopádně, ačkoliv tvrdý zrovna moc nepiju, teď se ho ani nedotknu. Dám si občas víno a budu žít v naději, že aspoň tolik nepodporuju tu zlodějinu.

 2. Bohužel by mu to zvýšení daně mohlo projít, protože lidé jsou hloupí a stačí jim vědět, že se "něco dělá". Co je ale tím řešením a jestli je to rozumné už zvažuje málokdo…

  [1]: Závislosti se musí člověk zbavit sám. Resp. se musí sám rozhodnout. Pokud to někdo rozhodne za něj, bude tajně chlastat za rohem… Zvýšení daně závislost neléčí. Lidi radši pomřou hlady, než by si odepřeli cigarety a alkohol.

  [2]: Nechápu. Takže je to buď velké moudro nebo velká blbost (bez urážky)

 3. [4]: No, to ve skutečnosti nepochopí nikdo, dokud si nepřečte moje hluboké teorie na mém blogu.
  Ale pokusím se to tu říct nějaak zkráceně. EU nás má všechny pod palcem. Celou ekonomiku, tržní hospodářství, zemědělství, obchod a veškerou další výrobu. Tahá za nitky, aby to všechno korigovala. A to nejen u nás ale ve všech státech. A věř, že když naštvete europoslance, tak se snadno postarají o to, aby stát zkrachoval. Věřte. Už málem zničili Řecko a nás skoro taky.
  Brzy by se taky mohlo stát, že nám odříznou ty jejich dotace, na kterých jsme díky nim závislí, že zákážou pod jakousi hrozbou dovoz potravin a my se pak budeme muset stejně podrobit, jinak bysme nepřežili.

 4. Nebylo by 26 mrtvých, kdyby lidi přestali po prvním úmrtí (či poškození zraku), jehož potvrzenou příčinou byl metanol obsažený v lahvi alkoholu S KOLKEM ty patoky chlastat, o pití z neokolkovaných lahví splašených ve večerce nemluvě. Komu není rady, tomu není pomoci.
  Svou roli sehrály i primitivní kolky- ty jsou tak snadno napodobitelné, až je to k smíchu. Jak jsou proti padělání důmyslně chráněny bankovky, vysvědčení a diplomy. Ale kolky za to asi nikomu nestály…zvyšování spotřební daně nikomu neprospěje, pochopitelně, ta esa, co chlastaj pod tlakem, si to půjdou koupit zase do těch večerek a je to tu co nevidět znova.

 5. Podle mě není moc dobrej nápad prohibici zrušit tak brzy, myslím, že nové kolky jsou na nic, jsou v tom namočení ti nejvyšší jako vždy a ve všem.

 6. …a jako v každé pohádce i v této můžeme najít možnost se poučit. Naše vláda se ale poučit nechce.
  Souvislost se spotřební daní mě nenapadla, ale dává to smysl. Hegera snad ani komentovat nebudu, nepamatuji si, že by měl někdy nějaký dobrý nápad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.