„Kniha mého srdce“ má svého vítěze

Já vím, že jsem o týden pozadu a většina z vás už to asi ví, ale přece jen se nevyhnu aspoň krátké glose na tohle téma:)
Vzpomínám si, že když tahle soutěž asi před rokem začínala, ptala jsem se maminky, co by dala jako Knihu s velkým Ká a ona řekla Saturnin. A 17.října jí národ dal za pravdu a Jirotkův Saturnin se opravdu stal nejoblíbenější knihou Čechů, knihou srdci nejbližší. A já říkám – proč ne. Knížka je to velmi silná – vtipná, milá, bláznivá, ale taky docela dost ze života. Taky ji mám ráda a jak se mě nedávno Jenova ptala na knihy a filmy, došlo mi, který film natočený podle knihy mě opravdu nadchnul. Byl to právě Saturnin:)
Ačkoli Saturnin na prvním místě mě velmi mile zahřál u srdce, ostatní pořadí mě spíše vyděsilo.

2. místo obsadila Babička, což mnoho z nás asi čekalo – prostě klasika nad klasiky.
3. místo patřilo Malému princi, kterého řadím mezi své nejoblíbenější knihy i já, je pln moudrosti a zároveň dětské fascinace a ten, komu přijde Malý princ infantilní nechť se nezlobí, když ho polituju za to, že je příliš dospělý;)
(zbytek výsledků je ke přečtení třeba tady)
Takže pomyslné stupně vítězů asi nikoho nepřekvapily. Bramborová medaile mě ale málem připravila o vědomí. Já hlupák si nečetla výsledky na netu, ale na nástěnce v knihovně, takže jsem z polohy vstoje málem ihned zaujala polohu vleže. Vážení a milí, o pouhých pět hlasů za Malým princem se umístilo prokletí dnešní doby – brakový román Stmívání.
Pět hlasů by stačilo k tomu, aby se Stmívání dostalo mezi trojici knih, které jsou Čechům nejblíže. Nechápu to. Kromě ještě dost mladého Harryho Pottera, jehož poslední díl vyšel teprve předloni, jsou všechny knihy prověřené časem – více než 100 let stará Babička, před více než půl stoletím vzniknuvší Rychlé šípy, Malý princ, Pán prstenů či onen Saturnin, i Coelhův Alchymista má za sebou už více než dvacet let v rukou čtenářů.
A pak si přijde nějaká Mayerová, napíše blábol o lásce puberťačky a upíra a všechny pipky padnou na zadek a hlasují jako šílené. Být tato anketa o rok, dva dříve, vypadá asi úplně stejně – až na čtvrté místo, kam by se posunul někdo, kdo se do finálové dvanáctky ani nedostal.
Harry Potter před pár lety způsobil podobné šílenství, kterému jsme doma všichni odolávali a pak se nechali ukecat a „Heráka“ (jak jej familierně nazýváme) jsme svorně přelouskali. Ta knížka má hodně much, osudové scénáře o mladých chlapcích s brýlemi jsou vážně trapné klišé a našlo by se tam toho jistě víc, ale nedá se tomu dílu upřít nápad, dobře propracované dějiny kouzelnické říše, stejně jako změna atmosféry i povahy hlavních hrdinů. Nepovažuji Harryho za knihu mého srdce, ale jako děstké fantasy je jedno z nejlepších, co jsem četla.
Naproti tomu ale máme Stmívání – hlavní hrdina je ukňouraná od první do poslední stránky, „vegeteriánství“ upírů popírá základní pravidla upírství (protože ze staré krve životodárnou sílu nezískáte ať děláte co děláte) a o kvalitách Cullenovic upíra se dozvídáme jen s obdivných výkřiků infantilní Bellušky: „je krásný“ „je sexy“ „má medový hlas a zvonivý smích“. Bluah.
Ne, nečetla jsem tu hrůzu celou, na to mám brakových románů v knihovničce dost a dost – zkuste Večery pod lampou edice horory, je to skoro tak blbé jako Stmívání;) A nebo pokud vás zaujala láska smrtelníků a upírů, přečtěte si romány Jenny Nowak, Ann Riceové a dalších kvalitních autorů.
A víte co? Fakt by mě zajímalo, kolik jiných knih ty holčiny přečetly? (pokud mezi těmi 30 000 hlasy byl i nějaký kluk tak se mu omlouvám, ale pokud se mu tohle líbilo, měl by se mrknout, jestli má ještě koule) Kolikrát bojovaly na stránce knih na život a na smrt? Kolikrát brečely u smrti milovaného hrdiny? Kolikrát dlouho do noci byly vzhůru aby věděly jak to dopadne? Přežijí? Nepřežijí? Najdou to, co hledají? A kdo je vrah? Pod čí maskou se skrývá bestie? A kdo se to plíží pod oknem?
Může vůbec člověk, co zvolí na knihu svého srdce něco, co četl před pár měsíci a je to patrně i jediná kniha delší než 150 stran, kterou četl, hlasovat ve čtenářské anketě? Bohové s drátem na kolečkách, držte mě nebo se asi rozčílím:D
Dovětek: autorka tohoto článku (a tohoto blogu) je tzv. knihomolus literatus, který zbožňuje knihy a za celý svůj život jich přečetl stovky. Její život od pěti let až dodnes je z velké části tvořený šustěním stránek a těkavým pohybem očí nad řádky knih, na ulici, v tramvaji, ve školní lavici, v posteli i na lavičce v parku ji většinou potkáte s knihou. Knihy prostě miluje, zbožňuje, hýčká je ve své knihovničce a mazlí se s jejich hřbety v knihovně a mezi jejich stránky má nos zabořený velkou část dne. Omluvte proto její nadšení i rozčilení s jakým hovoří o knihách:)

59 komentáře “„Kniha mého srdce“ má svého vítěze

 1. Hele, já zuřila podobně, sice jsem hlasovala pro Pána prstenů, ale to je teď jedno:-) A také jsem si říkala, proč zrovna tadle kniha??? Dívala jsem se na část vyhlášení a diskuzí a ten psycholog, který tu knihu měl obhajovat se toho moc nezhostil, místo toho dával najevo, že je to kniha o ničem:-)

 2. Saturnin ? No, budiž, mně se sice moc nelíbil… Ale lepší než Stmívání, no, to je mazec.
  Troufám si říkat, že vsadím krk, že Babičku půl národa četlo povinně ve škole a sami by to lidi do ruky nevzali.
  Hm, asi bylo naivní čekat, že se objeví skutečný perly klasický literatury, každý si vzpomněl leda na to málo z české literatury, co do něj narvali na základce nebo co musel přelouskat k maturitě.
  Mám z toho hodně rozpačitý pocit, že tam hlasovali lidi, kteří naposledy drželi v ruce povinnou školní četbu a pleskli tam první, nač si vzpomněli.

 3. Já považuju za "knihu mého srdce" takovou, která mi to srdce nějak zasáhla, posunula atd. Původně jsem hlasovala pro Invalidní sourozence od Bondyho a v posledním kole pro Malého prince. Stmívání mě taky naštvalo. A ještě mě naštvalo, že organizátoři porušili pravidla, která sami vymysleli (měli tam napsané, že když knížka vyšla ve víc samostatných dílech, jako např. Harry Potter, tak se musí počítat hlasy pro každý díl zvlášť, a oni to počítali dohromady). Saturnin mě překvapil, ale neurazil, i když myslím že film je lepší než knížka a tu knížku ti lidi asi ani nečetli. P.S. Taky jsem knihomol 🙂

 4. [4]: Slečna leni to trefila naprosto přesně. Mně se taky film líbil daleko víc, než kniha a je možný, že spousta lidí tu knížku v ruce v životě prostě ani nedržela.
  Malý princ je ovšem, souhlasím s vámi, úžasná knížka, silná, hodně to člověku dá.

 5. Stmívání jsem nečetla a asi ani nebudu – podle toho, co o tom slyším, by to asi byla ztráta času.

  Jinak jsem hlasovala pro Pána prstenů, to jsou opravdu moje milované knížky. První místo Saturnina mi nevadí, docela se mi líbí, i když mezi svoje nej nej bych to nezařadila.

  S tou babičkou to taky moc nechápu, připadá mi, jako kdyby pro to lidi hlasovali ,,z povinnosti", protože je to známé ze školy… mám podobný dojem jako Aailyyn. Že se neobjevily perly klasické literatury mi nevadí, protože přece jen je to soutěž o ,,knihu mého srdce" a ne ,,nejhodnotnější knihu z hlediska literární kritiky" nebo něco takového.  

  A k Malému princi, infantilní určitě není, tradičně se to sice zařazuje mezi četbu pro děti, ale původně tam tenhle záměr vůbec nebyl. Dětem se to taky líbí, říkají, že se jim to líbí, prostě ,,protože to je hezký", ale neodhalí tam všechny významy, které se zaměřují na kritiku různých jevů a postojů ze světa dospělých anebo smutek nad nimi, a s tím dítě ještě nemá zkušenost.

 6. Twilight…ono, kniha je to možno celkom v pohode, ale je vážne trochu divné, že sa usadila tak vysoko. Ale nie je sa čomu čudovať…väčšina mladých určite hlasovala práve za nich, či už ju čítali alebo len videli film…je to práve moderné tak sa nie je čomu čudovať. (keby že si mám vybrať…film ma nezaujíma, ale knihu si možno niekedy v budúcnosti z nudy prečítam).

 7. [7]: Jak vidím, nejsem sama, kdo má dojem, že hlasy byly přiklepnuty knihám čteným z povinnosti ve škole, protože pak už český národ čtení moc nedal.
  Btw o Malém princi se fakt občas tvrdí, že je to dětská kniha, ale… dítě z toho nemůže totálně nic mít, já to sama jako cca desetileté dítě vůbec nepochopila. Ta knížka je daleko hlubší, musíte k ní dojít, dospět.

 8. Jsem docela ráda, že Saturnin vyhrál :)Tu knížku mám moc ráda, i když má kniha srdce je Dáma s kaméliemi 😉
  A to, že Stmívání se dostalo tak vysoko je myslím, také z toho důvodu, že to právě vyšlo a bylo z filmováno, kdyby to bylo o rok později, tak myslím, že teďkom si na to tolik lidí nevzpomene. Je to psáno strašně jednoduše…docela mě to dostalo, to místo si spíše zasloužil Alchymista…
  Musím, ale uznat, že v obhajování v posledním díle, byl dobrý maldý Valenta s Harrym Potterem. Ten mě bavil 🙂

 9. To Stmívání na 4. místě mě taky pořádně na*ralo. Horší je, že většina těch puberťaček, co pro tu knížku hlasovala, jí ani nečetla. Jenom určitě viděly ten film, ze kterého byly v katarzi. Škoda, že se do finále místo toho Stmívání nedostal třeba Švejk a nebo Pán Prstenů. Ale teď už si zase vymýšlím, možnost hlasovat měli všichni a vybrali si to, co se jim líbí. Já jsem hlasovala pro Babičku a jsem ráda, že skončila druhá.

 10. [10]: Jo, lidi to později do četby pro děti zařadili, tak jako i různé jiné knihy, které byly původně pro dospělé. Možná proto, že tam je dětský hrdina a hodně obrázků 😛 Ale autorem to jako kniha pro děti rozhodně míněno není. Dítě si třeba užije čtení toho příběhu, to jo, ale hlubší významy, které v tom jsou, tam nenajde.

 11. Mně po zjištění výsledku odumřela hrůzou polovina mozkových buněk 😀 Radost mi udělal Egypťan, kterýho miluju a držela jsem mu pěsti. Harry Potter překvapil, myslela jsem, že se dostane výš. Stejně tak Pán prstenů. A Stmívání? Z toho mi málem opravdu šlehlo. Asi jsem na to už moc stará, ale nebavila mě ani knížka ani film…..

 12. Tak a teď mě asi ukamenujete 😀
  Stmívání (i Nový měsíc, Zatmění i Rozbřesk) jsem četla a nemůžu si stěžovat. Ty knížky se mi líbily. Možná proto, protože nejsem zas až tak hodně sečtělá; možná proto, protože tyhle knihy byly určené pro puberťačky jako já…
  Hodně jsem fandila Pánovi Prstenů, 9. místo mě sklamalo 🙁

 13. na Stmívání je opravdu nejhorší podstata že upíří pijí zvířecí krev… proti všem pravidlům!! Nedovedu si představit upíra co nevímkolik let čeká na svoji vysněnou hysterku … a ještě víc nemám ráda jeho fanoušky, Bella Swanová je u mně na stejné pozici jako Hannah montana.

  Že je tam Harry Potter se nedivím, kniha je to opravdu dobrá (a zvlášť poslední díly) autorka si vymyslela celý svět, kterému dala řád, historii, hierarchii…. prostě dokonale propracovaná kniha…

  No nic, je opravdu škoda že místo Stmívání tam není něco rozumnějšího… ale co naděláme?

 14. [16]: zvířecí krev se objevuje relativně často, ale upíři ji ve většině knih dost neradi, protože v ní není tolik síly jako v lidské. Pokud vím, tak prý pijí i chlazenou lidskou z krevních bank a to je kravina na n-tou;)

 15. Tohle je jen potvrzení toho, že takovéhle ankety jsou naprosto k ničemu.
  Koukni se na tu tvou, teď ukazuje, že skoro 60% lidí přečte za týden jednu knihu; myslíš, že to je realita?
  Otázka "Kniha mého srdce" je pro mne nesmyslná, vždycky by se mi to vázalo k nějakému životnímu odbobí.
  Nikdy bych neodpověděl stejně.

  Mimochodem, zajímalo by mne, jak by se vyjádřil páter Koniáš.
  (tomu by to možná bylo lépe formulovat jako: "Která kniha nejvíc zahřála vaše srdce?")

 16. [18]: Sama se považuju za tvora poměrně sečtělého, čtu dost, ale knížku za týden taky fakt nedám, nemám na to čas. Přečtu knížku třeba za dva dny, ale pak nepřečtu za tři měsíce nic, jako teď, není kdy.

 17. Hm… tak koukám a koule nemám… jo pardon.. to bylo na kluky xD myslím že nápad toho Stmívání není až tak marnej, ale ta medializace mě pěkně sere… Viděla jsem jen film, sice jsem netrnula hrůzou jak to dopadne, ale zas tak zlý to nebylo. bohužel tahle pubescentní propaganda zařadila Stmívání do kategorie hsm, harry potter a jiné a jiné… Všechno hezké se dá komercí parádně zkurvit.

 18. Vole! Vole! Vole! Toto snáď nie je možné! Rada by som napísala komentár ale… som tak nasraná, že by som napísala komentár na niekoľko strán- to robievam keď som takto vytočená. Rovno idem napísať článok… Komentár by bol príliš dlhý a možno aj vulgárny, ak sa neovladnem… sakra! nechápem to!

 19. Dobrá, dobrá.. Saturnin na prvním místě. Ale Babička na místě druhém mě donutila pozdvihnout obočí.. neznám nic nudnějšího. Třeba neumím ocenit správnou českou klasiku, ale číst tuhle knihu pro mě byl očistec, po dvou stránkách jsem spala.

  Co se Stmívání týče, mám takový dojem, že hlasující ani nečetli knižní vydání, pouze viděli v kině film. Tak je to alespoň běžné. Lidé raději pasivně přijímají z filmového plátna, než aby četli knihy. Někdy se vymlouvají, že číst není čas, že než by celou knížku přečtou, potrvá to věčnost, kdežto film zabere dvě hodiny (výdej financí za vstupenku a popcorn se prý jako mínus nepočítá:D). Podobně tomu mohlo být i v případě Harryho Pottera, což je škoda. Psaná forma je propracovanější, podněcuje lidskou fantazii.. i když je fakt, že v posledním díle už byly v té dokonalé iluzi skutečného kouzelnického světa nějaké mezerky a nesrovnalosti. Což bude nejspíš prostě tím, že ten svět neexistuje:)ale na to, že fantasy mě nikdy nepřitahovala (na to su moc velký suchar), udělal Harry Potter v mém knižním světě velký zlom. Přelouskala jsem všechny díly a to s takovou kadencí, že jsem si musela po 4hodinách čtení v kuse kapat visinky, abych mohla pokračovat:)

  Nad tím malým rozdílem v bodovém hodnocení Malého prince a Stmívání se nerozčiluj.. v tomhle státě je něco takového naprosto normálním jevem. A taky se mi zdá, že je to tak, jak napsali ostatní – naplácalo se tam, co lidé znají třebas z povinné četby anebo jen podle slavného názvu. Možná je to smutné nebo k naštvání, ale realita taková bývá nejčastěj (to my horror:/)

 20. [24]: [23]: Nejsi sama, na Babičku nevydržím koukat ani ve filmové podobě. 🙂
  Jak tu na mě někdo reagoval, že to není ani tak o intelektuální náročnosti, ty knihy, ale o tom, co koho vezme za srdce, tak jo, samozřejmě.
  Ale neříkejte mně, že kniha, která vezme tak jo strašně moc výrazně za srdce průměrnýho člověka je zrovna Babička ? By si to nikdo ani nepřečet (čímž se nesnažím snižovat význam české klasiky), kdyby o tom průměrně vzdělaný člověk nemusel mít trochu tušení k maturitě.
  Ty lidi to tam jednoduše plácli, protože nic jinýho ani neznaj.

 21. [25]: Správná dedukce, jen to potvrzuje moje mínění o zbytečnosti takových anket. Když byla anketa o největšího Čecha, tak lidi psali Karla IV, což vlastně žádný Čech nebyl.
  A navíc, já nosím v srdci celou knihovnu.

 22. [26]: Takových "největších Čechů" ti i já se svou sotva průměrnou znalostí dějepisu taky nachrlím dvanáct do tuctu, jenže jak říkáš, bude to mít nulovou hodnotu, nemám-li detailnější přehled o tom, co který z nich dokázal. 🙂
  (Měl to stejně vyhrát Jára da Cimrman, suchaři jedni :-)))

 23. Knihy jsou prakticky každodenní součástí mého života a jeden z mých oblíbených "zabijáků času". Hned se musím přiznat, že žebříček mých nejoblíbenějších knih bych sestavila jinak, ale rozhodně by v ní nechyběl Malý Princ.
  Saturnin mi nevadí, jsem ráda, že to vyhrála kniha českého autora, která má vtip a spád.
  Zato Babička u mě s prominutím aspiruje na titul nejhorší kniha všech dob… Podle mě pro ni hlasovali lidé jen kvůli tomu, že je to klasika a že to všichni známe.
  Bohužel u Stmívání se vzal v potaz spíše dobrý marketing než vlastní kvalita díla. A také by mne zajímalo, kolik by tato kniha dostala hlasů, kdyby nebyla zfilmována.

 24. Pokud jde o první tři vítěze, jsem víc než spokojená, Babička i Malý princ jsou bezesporu krásné a plnohodnotné knihy a Saturnin je nesmírně milá kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo je v depresi, aby ho přešla 🙂
  Harry Potter mě ve finále nepřekvapil, ale když jsem se dozvěděla, že je tam i Stmívání, myslela jsem, že asi půjdu a zabiju Stephenii Meyerovou nebo všechny ty pošahaný holčičky, které pro tu knihu hlasovaly.
  Abych se přiznala, první dvě části série Stmívání jsem četla, ještě dřív než začalo to šílenství, protože mi to doporučovala kámoška. Ze začátku se mi to celkem líbilo, Meyerová je dobrá spisovatelka, ale to, co uděla z upírů, je hnus. Upíři jsou prostě odjakživa takoví, jací jsou, ať už v lidových povídačkách o proměňování se v netopýry, nebo v "klasických" upírských filmech jako třeba Interview s upírem. A pak si přijde nějaká Meyerová a udělá z nich idoly čtrnáctiletých holčiček, které mají depresi z toho, že si nejsou schopné najít kluka, a tak místo toho vzdychají po "dokonalém a citlivém" Edwardovi.

  Ještě na jednu věc si chci postěžovat. Nevím jestli to víte, ale Stephenie M. kromě profláklého Stmívání napsala i sci-fi knihu jménem Hostitel. Já jakožto velký milovník sci-fi, jsem si ji prostě musela přečíst (zrovna ji čtu). Musím se přiznat, že kdybych nevěděla, kdo ji napsal, asi bych si to užívala mnohem víc. To, že je teď Stephenie M. "in" a celá ta mánie okolo toho mi zkazila netradiční a velmi zajímavou knihu.  
  Sci-fi většinou psali muži (když tak mě opravte, ale momentálně si vážně nemůžu vzpomenout na žádnou ženu, která by napsala nějaké známější sci-fi), z Hostitele je jasně vidět, že ji psala žena. Je tam sice stejný motiv "lásky až za hrob" jako ve Stmívání, ale není to tak stupidně idealizované.
  Abych to shrnula, Stephenie M. si vážím jako dobré spisovatelky, ale zato strašně nenávidím všechny ty holčičky, které si Stmívání vybraly za svoji modlu. Jistě, Edward je "dokonalý" upír, hezký, citlivý, hodný (a hlavně blbeček), ale chtěla bych ty chudinky vidět, kdyby potkaly SKUTEČNÉHO upíra – třeba Lestata. Úplně to vidím, Lestat by jim řekl to svoje "Dám vám možnost výběru" a oni by si samozřejmě vybraly – sami dokážete odhadnout co asi. Vždyť být upírem je přece tak super! Ale, cesta zpátky už by pak bohužel nebyla…

 25. [26]:
  Ano, já vím, že komentáře by se měly vztahovat k obsahu článku, ale snad Lumenn promine, když teď lehce odbočím a budu reagovat na toho,,Největšího Čecha". Karel IV. byl Lucemburk, to pravdou jest. Ale pocházel z lůna Elišky Přemyslovny. Kdo tvrdí, že národnost syna musí určit národnost otcova?:p jakožto feministka jsem proti:D S vítězstvím otce vlasti v této anketě souhlasím,velký sice moc nebyl (podle záznamů byl prý ještě manší než já.. měl snad 155cm nebo tak nějak), ale jeho činy byly velké. Podle ,,Gilgamešovi teorie" se stal nesmrtelným. O Čechy se staral dobře, to mu musíme nechat.. i když já se přiznám, že můj hlas v anketě Největší Čech putoval na jiné konto:) facku bych zasloužila, co?:D

  ps:já vím, do žaláře by mě paní kněžna uvrhla:) ale mnohem větši trest by byl, kdyby mě nutila číst tu knížku znova:D

 26. [32]: No, ona by až tak nevadila ta kniha, aspoň mně. Budiž, možná to není úplně super dokonalý dílo, který přetrvá generace. Ale daleko nejvíc to zmršil Hollywood, který se toho chytil a natočili ten film. Vždyť bez toho by to ty puberťačky nikdy nečetly (a kdoví, kdo vlastně tu knihu skutečně četl, kdo pro ni taky hlasoval, jak už se tu zmínilo), ty jinak vezmou do rukou maximálně Bravíčko.

 27. Knihy, co dopadli na prvních místech mi nic neříkají. V Babičce jsem se nemohl dostat přes třetí kapitolu, to je prostě nemožné a zbytek radši neznám.

 28. výnimka asi potvrdzuje pravidlo… čítam od štyroch rokov, doma sme veľmi dlho nemali internet a tak som si zvykla tráviť večery nad knižkami. od červenej knižnice po horory, prečítala som toho dosť veľa, a stále dokážem presedieť popoludnie nad sedemstostranovou "bychlou" a vstávam od nej len na WC. A predsa sa mi Twilight páči. Tým, že som mimo záležitostí ľudí, ktorí veria v nadprirodzeno, sa nerozčuľujem nad víziami upírov, skôr to celé beriem ako pekný, milo napísaný príbeh o láske. Tiež som znechutená z hysterických omdlievajúcich puberťáčok, ktoré spravili z Twilight ságy mainstream, no občas sa aj medzi blatom skrýva zlato, a to, že tie knižky milujú tisíce dievčat po celom svete automaticky neznamená, že je to laciná úbohosť. Toť môj názor 🙂
  Mimochodom, s prvými tromi miestami som absolútne spokojná 🙂

 29. Když to začínalo, hlasovala jsem pro Obraz Doriana Graye. Nepostoupil, a pak už jsem to nějak ignorovala, jenom jsem chtěla hlasovat pro Babičku nebo Pána prstenů 🙂

 30. P.S.: Stmívání je asi největší blbost, kterou jsem četla… Přesněji – pouze půlku prvního dílu… Blbina. Za těch deset let, co čtu (od čtyř let), jsem toho přečetla dost, ale Harry Potter a Stmívání mě neokouzlily… Před chvilkou jsem začala číst – a přečetla, dočetla – Strašidlo cantervillské. A asi si ho přečtu znova, super knížka 😀

 31. Hm, já teda radši uvidím v takové anketě Stmívání, jakkoliv si o něm myslím, že je to píčovina,  ale taky knížka, kterou hlasující opravdu přečetl a má ji rád, než Babičku, která se tak vysoko propracovala beztak jen proto, že pro ni hlasovala tuna nečtenářů a byla to jediná kniha, na kterou si vzpomněli. Nebo tak hlasovali proto, že je to tzv. klasika a "měla by tam být".

 32. A ad celá ta anketa – jako všechny jí podobné je úplně blbá a zbytečná. Pohled na finálovou desítku mě rozesmál – ráda mám akorát Pána prstenů (Silmarillion ovšem mnohem raději) a Sinuheta, Potter ujde, Malý princ mě neoslovil, Saturnin je až maniákálně nudný a ze zbytku vítězů se mi chce střídavě blít a vraždit.

 33. [41]: upřímně si myslím, že pro Stmívání taky hlasoval kopec nečtenářů, kteří viděli jen film, ze kterého uchcávali:) Tedy spíš uchcávaly:) Jinak pro Silmarillion jsem hlasovala v prvním kole, pak aspoň pro pána prstenů:)

 34. Čaurs, dívala jsem se na to v televizi. Já osobně nemůžu nijak posoudit kvalitu Stmívání, nečetla jsem to. Párkrát jsem si to přečíst chtěla, ale pak jsem si to rozmyslela s "Někdy jindy,"poté jsem se už k tomu nedostala. Když teď čtu tvůj článek, ani toho nelituji. Jestli to opravdu tak pohřbívá základní pravidla upírů…
  Co se týče dalších zmíněných knih. Malého prince jsem nečetla a Saturnina také ne. Babičku jsem viděla v televizi, ale Bára se mi líbila víc. Jediné co jsem četla je Harry Potter. A ten mi dal strašně hodně. Už jen že s ním jsem začala číst a psát.
  Ten malý kluk dobře přemlouval ať hlasujeme pro Pottera. (I když Pottera jako takového nemusím) "Jenom devět korun," ukozavol deset prstů. :o):

 35. [42]: Imho ale mezi nimi fakt bude víc těch, co to skutečně četli, než mezi hlasujícími pro Babičku. Nebo jsem zkrátka zaujatá (jsem, Němcová sux) 😀
  Btw. Stmívání-film je prý skvělá komedie.

 36. [44]: Ono je to asi jedno, ne ? Ať už pro Babičku hlasovali lidi, kteří to mají navrčené ještě ze školy nebo pro Stmívání dívčiny, který viděly jen film, či to dokonce skutečně četly.
  Domnívám se prostě, že průměrná cílová skupina týhle knížky asi nebude tak zkušenej (kdyby byl, hlasoval by pro tu knihu vůbec pak ?) čtenář.
  Jinými slovy jsou holky rády, že si občas přečtou nějakej ten dívčí časák. A takovej hlas pro mě osobně nemá hodnotu zrovna tak.
  To je to, co jsem tu už v několika svých příspěvcích napsala, že si myslím, že ty výsledky jsou naprd, protože hlasující mají strašlivě úzký rozhled a pleskli tam to jediný nebo jedno z mála, co vůbwec znali.
  Jo a Babička se nedá číst, nedá se na to ani koukat, ale jak už tu někdo napsal, Divá Bára dobrý. Němcová není zas tak špatná. 🙂

 37. Stmívání mělo výbornou obhajobu, jelikož si obhájci prostě dělali srandu. Smála jsem se… A pak Stmívání skončilo třetí a mě spadla čelist. S celou rodinou jsme začali svorně nadávat… Vytěsnila spoustu krásných knížek, Sinuheta, Rychlé šípy…
  Souhlasím s tebou, jen bych dodala, že jediné, co na Stmívání uznávám je fakt, že donutila pár puberťáků usednout a začíst se do knihy… (o tom jaká je, to už je jiná věc :D)

 38. Málem jsem sebou sekla, ještěže sedím na židli zabořená do opěradla. Myslím, že to rozhořčení sdílí více lidí. Tupý pohled, šrotování mozkových závitů a vymýšlení teorií, co se asi muselo stát, že ty cáklé puberťačky hlasovaly takhle. Nespletli si to ti lidé s aketou o nestupidnější knížku?
  Ještěže to zachraňují alespoň první tři příčky. Vždyť je spousta jiných, skvělých knih, které stojí za to si přečíst. A ne moderní výdobydky již zmiňovaného Pottera a Stmívání, které z fantasy dělají něco…no, neřešit.
  Jinak koukám, těch knihomolů je nás vícero 🙂

 39. Za to, co teď napíšu mě nebudete mít rádi… Tedy evidentně valná většina z vás…

  Jednak – já hlasovala pro Pottera. Byla to knížka, která mi ukázala, že ty divný věci s popsanejma stránkama jsou vlastně fajn a že je s nima zábava. Jsem ukázkový příklad toho, koho Potter naučil číst,jak se kdysi s oblibou říkalo. Ačkoliv má spoustu much, považuju ho za hodně kvalitní věc, která sice není prověřená desetiletími, ale prostě má to něco, co z ní může udělat Knihu něčího srdce (třeba mého).

  A teď, ad Twilight – byla jsem neuvěřitelně šokovaná, že se umístila tak "dobře". Nečekala jsem, že by se to mohlo nebo mělo dostat do první dvanáctky, natož do finálové šestky a už vůbec jsem nečekala, že bude 4.! Ale… Jak tu hlásáte, že to čtou jen hloupé puberťačky, případně hlasovaly jen holky, co viděly film nebo si přečetly článek v Bravu… Nechci vás moc zklamat, ale kupodivu to čte hodně, hodně dospělých a inteligentních lidí. Já osobně to přečetla celý, ačkoliv jsem se místy smála a zároveň se mi chtělo brečet, jak špatný to je. Není to dobrá knížka. Měla dobrý potenciál, ta myšlenka sama o sobě vůbec není špatná, ale výsledek je v podstatě děsný, vím to a přesto jsem to přečetla.

  Co mě na českém prostředí štve je něco ale docela jiného. Možná to není kdoví jak úžasné dílo, ale je tady celej ohromnej zástup lidí, co se budou bít do hrudi a vykřikovat, jaká je to pí*ovina a přitom to ani nepřečetli. Možná tak viděli film, ze kterýho se mě osobně chce místy zvracet. Něco jiného je, když člověk řekne "zkusila jsem to číst a fakt se to nedalo, je to kravina" a něco jiného je "já to ani nečetla, je to pí*ovina". První názor beru, druhý ne.

  Tohle tu bylo už s Potterem – je to hit, tak to zaručeně musí bejt hovadina. Díky tomuhle přístupu já mám do dneška problém otevřít si v autobuse knížku, protože očekávám, že na mě polovina spolucestujících začne koukat jako na odpad, co že to čtu. Ať už to oni sami četli nebo ne.  Když jsem byla na základce, koukali na mě hnusně, protože jsem měla Pottera ráda, protože jsem ráda četla, protože jsem milovala Pána prstenů…. protože to byly hity, právě zfilmovaný a tak to zaručeně musela být kravina a ten kdo ji četl by se měl stydět.

  Neberte to jako vášnivou obhajobu Stmívání, o to jsem se fakt nesnažila. jen vyjadřuju své rozhořčení nad přístupem českého národa k "oblíbeným věcem". MOžná to není jen záležitost Čechů, ale právě jejich reakce mám na talíři dnes a denně.

 40. Takže…teď se pokusím ukázat svůj pohled já…
  Saturnina jsem nečetla, neviděla…takže nemohu posoudit…ale je to česká kniha, určitě dobrá, když pro ni hlasovalo nejvíce lidí a to, že se jako druhá umístila Babička a třetí Malý princ je podle mě jen a jen správně.
  Co se týká Stmívání, můj názor je trochu jiný.

  Přiznám se, že když jsem poprvé viděla film a četla knihu, úplně mě to pohltilo. Zblblé holčičí hormony ujížděly na dokonalém vztahu upíra a lidské dívky.
  Po nějakém čase můj názor pozměnil kritéria. Začalo mi to připadat obehrané a po přečtení Upířích Deníku velmi, ale velmi okopírované.
  Ale nyní, je můj postoj kladný i záporný zároveň.
  Opravdu, musím s tebou souhlasit, byla většina hlasů v Knize Srdce od poblázněných náctiletých fanynek, které viděli toho "božského Edwarda" v kině a prostě museli zahlasovat, aniž by knihu četli.
  Ale musím přiznat, že Stephanie Mayerová dokázala něco, o čem se může mnoha spisovatelům jen zdát. Donutila naši generaci číst.
  Určitě víš, jaký problém s četbou mají dnešní "mladí." Knihy vystřídaly počítače a blažený pocit z četby má už jen málokdo. Ale Stephanie donutila ty lidi číst. Donutila moji známou, která v životě přečetla jen povinnou četbu, vzít do ruky 400 stránkové Stmívání a přečíst ho jedním dechem. Následovalo 500 Nový měsíc, 400 Zatmění a 600-700 stránkový Rozbřesk. Nejsou to žádné tenké knížečky na jeden večer.
  Toto jí musíme přičíst k dobru, to se prostě sluší a patří.
  Fajn, kniha má nedostatky. Film se nepovedl (v porovnání s knihou je to ubohá napodobenina). Ale přesto…je tolik lidí, kteří při vzpomínce na tuto knihu umdlévají, pak jsou lidé, kteří to nečetli a piskují, jak jen mohou a pak jsem asi já. 😀
  Má svoje klady, má svoje negativa.
  Ale tak, jako někdo nesnáší Pána prstenů, tak někdo nesnáší Stmívání. Je to věc vkusu. A když zavzpomínám, jaké byly reakce na HARRYHO nebo již zmiňovaného Pána prstenů…každý má svůj vkus…
  Jedná se jen o úhel pohledu. 🙂

 41. Tak mi je treba uplne jasne, ze Stmivani nectou jen pubertacky, setkala jsem se i s nazorem dospeleho chlapa co to cetl (a nazor nebyl uplne negativni :). Jenomze, to ze to cte hodne lidi ruznych "kategorii" jeste neznamena, ze je to dobre. Jiste, je hodne knih, ktere jsou komercne uspesne a jsou to perfektni knihy, coz je dano hlavne tim, ze jsou to klasiky (a vite, ze nejprodavanejsi knihou vsech dob je Bible?:D), na druhou stranu, je asi vsem jasne, ze existuje hrozne moc veci, ktere zerou davy a uz proto jsou to hrozne blbosti. Typickym prikladem jsou kapely jako Tokio Hotel, nebo filmy kere jsou remaky starych hororu a nebo prave knihy jako Stmivani.
  Problem Stmivani je ale v tom, ze je to, stejne jako TH, chvilkova zalezitost. Jak pise Lumenn, kdyby ta anketa byla o par let drive (nebo i o par let pozdeji), tak si Stmivani ani neskrtne.
  Jiste, hodne negativnich nazoru bylo i na HP a LOTR, ale preci jen, byl to uplne jiny druh negativnich reakci. U tehle knih byl problem spise zanr. A preci jen, je treba uznat, ze rozdil mezi HP/LOTR a Stmivanim je opravdu velky, uz jen ve stylu, jakem jsou knihy psane.
  Ja si chcu Stmivani jednou precist, ale samozrejme v mem okoli takove veci nikdo necte a kupovat to nebudu (a v knihovne je to porad pujcene :D), ale v ruce jsem tu knihu uz mela, projizdela jsem stranky a v knihkupectvi jsem dostavala zachvaty smichu (a prave proto si to chcu jednou precist cele:D). Protoze je mi proti srsti kritizovat neco, co ani poradne neznam, ackoli si nemyslim, ze dukladne precteni tehle knihy by muj nazor jeste nejak ovlivnilo, tech par stranek a hlavne zakonceni (btw, ja si casto vybiram knihy podle posledniho odstavce v knize) mi docela stacilo 😀

 42. [50]: Jop, s tvým názorem souhlasím a uvědomuju si, že to není o tom… nechtěla jsem říct nebo vyznít, že když je to oblíbené určitě to může být i dobré. Ano, TH je dokonalý příklad takové té záchvatové popularity, která ale s kvalitou nemá nic společného. Ale zase – všichni jsme TH nejspíš slyšeli, víme o čem mluvíme, ale Twi mrak lidí ani nepřečetl, ani neprolistoval a stejně se postaví do řady odpůrců. Možná nanejvýš viděly film, kterej není dobrej a filmy málokdy jsou lepší než kniha. To mi vadí.

  Uznávám, že mi ne vždycky jde úplně dobře vyjádřit myšlenky XD Nicméně, Onni, chválim postoj "chci si to přečíst, abych mohla kritizovat objektivně". Tak by to podle mě mělo být, nebo alespon by měla být snaha zkusit to přečíst. A neboj, rozhodně se u toho pobavíš 😉 XD

 43. [45]: Já od Němcové zkoušela číst kdeco, pro mě je totálně nezkousnutelná.

  [48]: Tobě se nikdy nestalo, že sis o něčem myslela, že je to píčovina (to vyhvězdičkovávání vulgarismů je strašnej mor btw), aniž bys to viděla/četla/slyšela? Přijde mi to pitomé už tématem – láska upíra a člověka, to je fakt námět jak noha.
  A mimochodem, mě tedy přítomnost Stmívání v anketě Kniha mého srdce vůbec nepobuřuje.

 44. [52]: Promiň, měla jsem za to, že bude slušnější to vyhvězdičkovat, abych tady otevřeně nepohoršovala, ale ok XD

  Jop, samozřejmě že jsem k tomu sklouzla taky a možná proto se tomu teď už snažim vyhejbat a pokud danou věc opravdu neznám, nebo s tim nemám alespoň nějakou zkušenost, pak se zdržuju komentáře, jen proto, že to říkaj všichni. Navíc poslední dobou čím dál tím víc zastávám názor, že ať si každej čte co chce, já na něj kvůli tomu skrz prsty koukat nebudu. i když  to, co čte, mi příjde jako píčovina, pokud se to tomu člověku líbí, ať si to čte, nebudu ho za to odsuzovat. Ale to už se možná dostávám k jinému tématu XD

  Ta poslední poznámka nevim, jestli byla na mě nebo ne, protože si nejsem vědoma, že bych řekla, něco, jako že mě pobuřuje přítomnost Stmívání v anketě. nepobuřuje, jen mě to hodně překvapilo, jak vysoko se dostalo, toť celý.

  A láska upíra a člověka – proč ti to příjde pitomé? mě to vůbec nepříjde jako špatný nápad. Stejně tak jako nápad dát dohromady vlkodlaka a čarodějku (Remuse a Tonks jednoduše miluju jako dvojici XD )celkově mám asi slabost pro tyhle "nevyrovnané dvojice", kdy jeden může být potencionálně nebezpečný…

 45. [53]: Tu závěrečnou poznámku jsem zapomněla nějak oddělit, ta byla míněna všeobecně – jak Lúmenn v článku, tak lidé zde v reakcích úpěli nad tím, jak je to hrozné, že se tam dostalo něco takového. Mně to nijak hrozné nepřijde.

  Já netvrdím o věcech, které jsem nečetla/neviděla/whateveer, že jsou píčovina proto, že by to říkali všichni, ale čistě proto, že jsem chodící předpojatost s poměrně radikálním pohledem na všechno možné. 🙂

  Proč mi ten námět přijde sám o sobě pitomý – pro mě je tohle strašně únavné klišé a je  hrozně snadné to udělat tak, že citlivější jedinec zvrací. Ne že by i klišé nemohlo být pojato dobře a nově, ale něco mi říká, že tohle teda nebude ten případ.

  Abych jen naprázdno nekecala – tohle je příběh o vztahu člověka a upíra, který se imho hodně povedl.
  http://www.csfd.cz/film/243243-lat-den-ratte-komma-in/

 46. Zdravím. Nedá mi to abych se nepřidal se svým názorem.
  Podle mě je celá TOP 12 vybraná velice dobře a já s výběrem jsem docela spokojen, mými nejoblíbenějšími knihami jsou Pán Prstenů a Rychlé Šípy, na kterých jsem vyrůstal.Jediné co opravdu nemůžu vydýchat je již ve článku zmiňované Stmívání. Já jsem jej četl, četl jsem i Nový měsíc u kterého jsem se v půlce zasekl a dál to prostě něšlo, což se mi za mou kariéru knihomola stalo poprvé! Kdyby se tato anketa konala o pár let později tak po Stmívání neštěkne ani pes.
  Ale co mě dostalo úplně nejvíc je to, že v rockovém magazínu SPARK je jako dárek k předplatnému film Stmívání, a to už je fakt moc. Pokud by se podobná anketa ještě někdy konala tak by bylo nejlepší zařadit do soutěže pouze knihy, starší 10 let aby se zabránilo podobným štěkům poblázněných holčiček.

 47. Tak jsem se sem vrátil … a jen jsem se utvrdilety stojí za starou belu …
  Podle této blogeři čtou jako diví.
  Hmmm, když jsem začal blogovt, čtení jsem omezil … a tady,ve vzorku skoro 50 lidí, nikdo nepřiznal, že nečte.
  Lidi, byť kryti anonymitou, stále stydí podívat se pravdě do očí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.