Když dárky nosí Vinnetou

V posledních letech se před Vánoci neustále opakují debaty na téma tradice versus komerce, resp. tedy Santa Klaus versus Ježíšek. Nejsem příznivcem tlustého pána z reklamy na Coca Colu, koneckonců, u nás tento fousatý děda nosí dárky na začátku prosince (Svatý Mikuláš – Sant Nicolaus – Santa Claus) a tak by mohl Vánoce přenechat někomu jinému. Nejsem ale ani fanoušek křesťanských tradic a můj názor na tohle téma můžete najít zde.
Ale o tom se dnes bavit vůbec nechci. V duchu debat „kdo kde nosí dárky“ jsem si vzpomněla na Vánoce roku 1996, kdy mě bylo sedm a mojí sestře dva, a naše Vánoce byly vpravdě netradiční. Ten rok si totiž moje dvouletá sestřička usmyslela, že dárky nosí Vinnetou a nebylo možné jí to vymluvit. Všem rodinným příslušníkům hrdě ukazovala panenky a hračky a s hrdým úsměvem prohlašovala, že jí je nadělil Vinnetou. A víte co? Mě to dává smysl:)

Podívejme se na to jednoduše:
Santa Claus je hodně starý pán. Taky pěkně tlustý. Jistě, má vánoční skřítky a taky superrychlé sáně, ale nakonec je to on, kdo se procpává komínem a naděluje do punčoch. U toho zbodne nějaké to cukroví, napije se punče… Takhle starý člověk to tempo nemůže zvládat, do toho přidejme zřejmý vysoký tlak, možná i diabetes. Není to nelidské, nutit důchodce pracovat? A ještě o Vánocích?
A pak Ježíšek. Ten kluk se právě narodil, je to maličký novorozenec ležící v kolébce a byť patrně oplývá magickými schopnostmi, tak přece není humánní, aby se čerstvě narozené miminko toulalo mrazem a nosilo lidem dárky.
Logicky tedy vyplývá, že ani jeden se na nadílku moc nehodí, jeden příliš starý, druhý moc mlád. Zato Vinnetou je mladý muž v nejlepších letech, ve skvělé fyzické kondici. Jakožto náčelník kmene Apačů má k ruce spoustu šikovných Indiánů, taky pokrevního bratra Old Shatterhanda, když na to přijde a nesmíme zapomenout ani na Ilčiho, rychlého a spolehlivého koně, na kterém může dárky roznášet. Je silný, takže zdolá komíny, je šikovný, takže klidně otevře okno a umí se plížit tak dobře, že si ani nevšimnete, že donesl dárky a to můžete klidně sedět v místnosti se stromkem a koukat na Tři oříšky pro popelku. A poslední argument za všechny – je to Indián, takže v dnešní multikulrutní době je velice IN, aby dárky nosil příslušník národnostní menšiny.
Vinnetou je prostě ten správný vánoční nadělovač. Je zvyklý na tvrdé podmínky Divokého Západu, takže ho určitě nic nezastraší a spokojí se i s malou porcí cukroví či ohnivé vody. A vzhledem k tomu, že jej vzdělával Klekí Petra, Bílý otec, tak umí i číst a psát a nebude tedy mít problém ani s dopisy, které rozhodně lépe dojdou do USA, než na Severní pól či na neustálými konflikty zmítaný Blízký Východ.
Takže je to jasné, u nás letos zase po letech naděluje náčelník Apačů. A co u vás?:) Veselé a indiánské:)) Lúmennka

15 komentáře “Když dárky nosí Vinnetou

 1. Tak pozor! Z rozhlasové reklamy (např. na radiu Beat) vyplývá, že Santa pije Svijany. Tkže s to coca-colu to bude pěkné pokrytectví (a navíc extrakt z koky v tom přeslazeném nápoji už dávno není).

 2. Myslím, že další důvod, proč není Santa vhodným adeptem, je fakt, že pokud pochází z Finska, nebo tam aspoň bydlí, jistě se pravidelně nevyhne popíjení se členy kapely Korpiklaani a poté by zlitý pod obraz sáňky řídit radši neměl. 😉
  každopádně Vinnetou jakožto dárkonosič je vskutku originální, doufám, že Eii má tolik fantazie dodneška. Jinak ty dopisu mu chodí do USA, kde by měl žít, či do Jugoslávie, kde se film natáčel?

 3. Bůhví proč má spousta malých dětí asociaci Ježíšek – ježek. (Včetně mě jako dítěte.) Miminko v kolíbce mě obešlo, ale to je asi tím, že nejsem křesťansky vychovaná a ty legendy okolo narození Ježíška v Betlémě na mě začaly útočit až ve školce. 🙂

 4. ALUŠKA KAROLÍNA LOSKOTOVÁ JE VTĚLENÍM ĎÁBLA!!!!!

  ĎÁBEL MÍCHÁ ZÁMĚRNĚ PRAVDU SE LŽÍ, TÍM DÁVÁ LŽÍM DŮVĚRYHODNOST A NAOPAK PRAVDU ZNEVĚROHODŇUJE.
  A PRO CENZURU NA TO NEMŮŽE NIKDO UPOZORNIT.
  LUMEN, DĚLÁŠ TU REKLAMU NA ĎÁBLA!

  CÍLEM KAROLÍNY LOSKOTOVÉ JE SOUMRAK LIDSTVA A ÚPADEK!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.