Kdo financuje prezidenstké kandidáty

Nedávno jsem napsala článek, kde srhnuji své důvody, proč budu volit v prezidentských volbách Vladimíra Franze. Docela špatně jsem tam shrnula důvody, proč nebudu volit některé kandidáty, což mohlo znít hloupě a urážlivě, což mě mrzí, ale článku zpětně needituji a tak se za své unesení se zbytečnými emocemi dodatečně omlouvám, nebylo to vhodné.
Každopádně k tomu, proč některé lidi volit nebudu, mám mnoho nejen subjektivních, ale i objektivních důvodů. A většinu z nich jednoduše a přesně popisuje tabulka, která koluje internetem, v níž je uvedeno financování kandidátů. Je povinností, aby všechny finance byly na transparentních účtech a všechno monitoruje organizace Transparency International. Kompletní údaje naleznete na webu transparentnivolby.cz.

Ráda bych upozornila zejména voliče:
– pana Dientsbiera, kterého téměř kompletně financuje strana ČSSD, s jejíž politikou obecně nesouhlasím a hlavně si myslím, že proto, že je financován politickou stranou, ohrožuje to jeho nezávislost v prezidentské funkci.
– totéž platí pro Přemysla Sobotku, který je to samé v bledě modrém (doslova). Navíc jej sponzorují podezřelé firmy.
– totéž platí i pro Jana Fischera, Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana. Prezidentský kandidát by neměl dostávat vysoké částky od firem, které jsou zapleteného jak v podezřelých kauzách, tak dostávají značné státní zakázky a může to být druh lobbingu či dokonce uplácení.
Jana Bobošíková pak pro jistotu nemá transparentní účet vůbec.
Kromě ní se částky na kampaně všech výše uvedených kandidátů pohybují v řádech milionů a jen promile z nich jsou dary od voličů.
Zato Vladimít Franz, Zuzana Roithová i Táňa Fischerová jsou kandidáti, kteří mají širokou podporu voličů, kteří jim poslali dohromady stovky sponzorských darů na kampaň a kromě rodiny a vlastních zdrojů nepoužívají žádné podezřelé peníze ani nepřijímají „úplatky“ od politických stran.
Jenom tito kandidáti jsou dle mého názoru morálně a finančně čistí a každý, kdo dá podporu některému z ostatních šesti kandidátů musí mít opravdu silný žaludek, když na Hradě snese někoho takového.
Naposledy na vás apeluji, moji drazí čtenáři, jež považuji za inteligentní a vlastní hlavou myslící tvory. Nevolte menší zlo. Průzkumy jsou manipulované a nepřesné a ten, kdo je nejvíce vidět, ještě nemusí být ten nejlepší. Volte srdcem a dle svého nejčistčšího přesvědčení. Pokud budete házet lístek do urny s povzdechem „ach jo, ale když ono to jinak nešlo“, tak k volbám radši nechoďte vůbec.

46 komentáře “Kdo financuje prezidenstké kandidáty

 1. Lumennko… Dnes jsem to řešila celý den asi na třech diskuzích. Poslechla jsem si s Franzem hodně rozhovorů: Ten chlap nemá o politice ŠAJNA, všechno má naučené a přijde mi úplně mimo.

 2. [1]: Nemá, dneska v debatě na ČT24 se dost ztrácel a zamotával. Možná má dobré úmysly a je česný, ale o politice vážně nic neví a bojím se, že bude jako prezident nepoužitelný.

 3. [1]: [2]: Jenomže jeho funkce je hlavně reprezentativní. Prezident nemusí být vybroušený ekonom či politik, měl by dodávat národu naděje. Být jejím symbolem, vzorem. A on má natolik krásné myšlenky, je natolik inteligentní a vzdělaný člověk a natolik miluje tuhle zemi, že tím morálním vzorem může být.

 4. [4]: Mě už teda v tomhle přijde lepší Táňa. Sledovala jsem rozhovor s ní a měla pěkné myšlenky, působí příjemně a je jí čistě rozumět. Mě třeba i vadí jak mluví Franz. Schwar..víte jak dál, jsem nerozuměla vůbec, ale Franzovi taky nějak moc ne. Táňa to podle mého mysí lépe, navíc je to herečka takže taky umělkyně a měla vážně dobré argumenty. Škoda jen, že se tam nedostane.
  Mimochodem, kde bereš, že je Karel iluminát? Celkem by mě to zajímalo, pokládala jsem ho za docela v pohodě kandidáta (až na tu hroznou řeč)

 5. [1]: Tímto na nikoho neapeluji, aby volil Franze, to je mi ukradené. Jen si myslím, že by každý měl přemýšlet nad tím, komu dá svůj hlas nejen proto, jestli je sympaťák či vzdělanec, ale také z hlediska jeho vazeb na podezřelé firmy či politické strany.

  [5]: to nemají, ale na člověka to ukazuje hodně, nehledě na to, že kdo nebyl trestně stíhán ještě nutně není nevinný;)

  [6]: minimálně z morálního hlediska a dle vazeb na politiku a lobbing s tebou naprosto souhlasím, ten zbytek je pochopitelně již o subjektivních sympatiích. Karel je členem Bilderbergu, k čemuž se sám veřejně přiznal, co je to Bilderberg, poradí google.

 6. [8]: No, jelikož vinu prokazuje soud, tak to, cos napsala není tak úplně pravda 🙂

  Nicméně prezident má právo dostávat peníze klidně i od firem. Nevidím tu důvod, proč někoho kvůli tomu nevolit.

 7. [6]: Táňa je skvělá, sice dost idealistická, ale skvělá.
  Franz mluví normálně, ale má velkou trému, což dopadá na jeho řeč. Já bych ale tu řeč vůbec neřešila, v poměru s ostatními věcmi je dost nepodstatná.
  Jo a Kníže opravdu není iluminát.

 8. K tomu můžu napsat jen to, co už jsem napsala k tomuhle výtvoru na FB: tu poznámku u Chrenka chápu, ale proč se tu píše "spekulativní" u Janečka? Jeho matematické burzovní obchodování uznávají i v Anglii, jen u nás je podezřelý, protože dokázal vydělat peníze. Když bojuje proti korupci, dělá pozitivní vlny a financuje matfyz a další věci, tak mu tleskáte, ale jak dá pár mega knížeti, tak je to spekulativní. Češi, no…

 9. Uvažuju o jedné z těch žen a to z jiných důvodů. Ostatní, na které špatně ukazuje tabulka, jsem si tak nějak vyloučila už dříve, a jsem ráda, že nejsem blbá. No ještě uvidíme, které dám šanci.

 10. [6]: Taky si myslím. Pokud jde čistě o to, aby byl prezident reprezentativní, tak ať to vyhraje Táňa. Je usměvavá, vyrovnaná, příjemná. Ale on ten prezident v tom zahraničí musí nejen reprezentovat vzhledem a chováním, ale i vyjadřováním. Měl by být osobnost.

  [13]: To jsou hloupé kecy.

  [8]: Bilderberg mě osobně žíly vůbec netrhá. A většině lidem taky ne. Naštěstí.

 11. Myslím, že Franz by byl v té funkci spíš nešťastný. Je vzdělaný a inteligentní, ale na tuhle funkci mi fakt přijde jako z jiného světa (nemyslím kvůli tetování :-D).
  Ta tabulka mi vzhledem k textu na ní (výrazy jako mega apod.) nepřijde moc seriózní.
  A s tím Bilderbergem a iluminátstvím…bože 😀 Našla jsem video podle kterého jsou ilumináti všichni, i Franz kvůli tetování, takže to si nevybereš 😀

 12. Asi mám silný žaludek, ale Franze, Táňu ani Roithovou volit nebudu. A i kdybych byla nerozhodná a váhala mezi Táňou a Roithovou a dejme tomu knížetem, určitě by mě nepřesvědčila tabulka, která sama sebe podkopává výrazy "10 mega"…

 13. Já taky ještě nevím, koho budu volit. Uvidíme, jak se rozhodnu. Marieke: A co bere Jiří Mária Mašek, šéfredaktor osudu za drogy, to by mě taky zajímalo. Ale zkus se zeptat spíš zeptat jisté osoby na jistém webu, ta by ti mohla říct víc.

 14. No, já osobně si myslím, že když už někdo hodlá kandidovat na prezidenta, určitě se bude snažit být co nejlepším, k čemuž bez peněz rozhodně nedospěje. Není to správné, ale my, kdybychom kandidovali, bychom to dělali také. To, od jakých firem peníze bere, je čistě politikova věc. Je pravdou, že s politikou ČSSD nesouhlasím, ale Dientsbier má podle mě jasnou šanci se na hrad dostat a já bych ho v tom podporovala (samozřejmě kdybych mohla). Ovšem ani Fischerová nebo Franz by nebyli jako prezidenti špatní, ale mám pocit, že dostat se na tento post už nedokážou…

 15. [8]: mmm… tyhle ,,zasvěcené" debaty o vině a nevině a právu obecně miluju, zvlášť teď, když jsem dostala zápočet ze Základů práva. Ach ano, Lumenn má pravdu, to, že nebyl odsouzený, nemusí nutně znamenat,že je dotyčný (míněno dárce) nevinný, neboť pokud se jedná o právnické osoby, ty budou jen těžko odsouzeny, jelikož a protože (je to směšně prosté) pachatelem trestného činu (ať už hospodářského nebo   vojenského a tak dále a tak dále) může být jedině osoba fyzická. Ta může být v klídku odsouzena (a nebo také může být 10 let trestně stíhána bez výsledku, v našich poměrech nic nevidaného)a na místo této osoby zasedne jiná, která může dál jakožto jednatel rozdávat milodary, ke kterým předchůdce přišel tak, jak k nim přišel… Totéž platí v případě (aktuálně velmi diskutované) amnestie, kdy trestný čin ,,mizí" a dotačný je tak vlastně nevinný odsouzený, prozaicky řečeno.
  Mě osobně nijak nezaráží to, že si strany financují kampaně svých kandidátů, tak to prostě chodí a vyčítat jim to můžem, ale dívat se na ně za to skrz prsty asi není úplně fér. Nejvíc mě baví to, že ÚDAJNĚ mají mít největší množství voličů Tlusťoch a Tlučhuba, ačkoliv zrovna tito dva mají ohledně financování nejvíce co vysvětlovat. Ať mi Tlučhuba nevypráví, že pan Chrenek mu dal miliony   z čistého přátelství… jak moc blbý si myslí, že tenhle národ je?

 16. To mě docela překvapilo, totiž ne to financování, o tom jsem věděla, ale to že Sobotka měl kampaň docela drahou a přitom po něm nebylo ani vidu ani slechu. Bylo mi to trochu líto, kdyby se byl víc prezentoval a něco o sobě řekl, možná bych byla hlasovala pro něj.

  Určitě je zajímavé to zjistit. Minimálně to, kdo má takovou podporu voličů (pan Franz), že kampaň v podstatě ani nepotřebuje. Zase bych ale nezatracovala kandidáty, kteří transparentní účet mají ( nepočítám v to Zemana, protože s tím jeho občanským sdružením to bylo všelijaké) ale když dostanou nějaký dar od firmy, která si to může dovolit a pokud si o něj neřeknou, proč by ho odmítali (jasně mohli by z principu, ale já obecně považuju za neslušné odmítat dárky). Zajímalo by mě jestli se dá někde zjistit, kdo z nich dostal dary spontáně a kdo z nich si o ně řekl.

 17. Popravdě je mi jedno, kdo tam bude, protože stejně nemá zas tak velké pravomoce, aby se něco radikálně změnilo.
  A jelikož jsem se nemohl rozhodnout, tak jsem volil Franze, je mi celkem sympatický a především je nezávislý, což mi přijde nejlepší.

 18. Já teda Karla nevolila, a ani bych ho jako prezidenta nechtěla ale některý ty komentáře…seriously? No a že byl jednou na konferenci Bilderberg Group? Nevidím na tom nic špatnýho, pozvat mě, taky tam jedu..

 19. Ak chcete mať rozumného a slušného prezidenta, tak najskôr Zeman alebo Dienstbier.

  Výzorovo sa tam hodí Zeman, on už má taký prezidentský ksicht, myslím že je mu súdené stať sa prezidentom a vyhrá to.
  Môj favorit je Dienstbier, je síce žid, ale nikto neni dokonalý.
  Ten tvoj Franz je zas pomaľovaný skinhead, počúval Orlík, vyzerá ako Shrek, mohol by reprezentovať nejakú exotickú krajinu. Nevolil by som ho preto, že nemá skúsenosti, je hlúpy nevie sa vyjadriť, nedokáže odpovedať na otázky, musel by sa všetko naučiť, bol by len loutkou s ktorou by si robil kto chce čo chce. Franz je stále jednou z lepších volieb, najhorší sú: Havlom zblbnutá Fischerová, Sobotka, illuminátsky Dracula Schwarzenberg, Roithová, tá je viac v Bruseli než v česku.

 20. [32]: Podle tebe je pan Franz "hlúpy"? Vždyť má vystudovanou právnickou vysokou školu a je to profesor. Fajn, když s ním nesouhlasíš, proč ne. Ale psát že je hlúpý mi připadá nesmyslné. (Pokud máš/máte víc titulů u jména než on, tak se omlouvám.)

 21. [33]:  Franz je inteligentný, ale na prezidenta nemá, on sa v politike až tak moc nevyzná. Nech je prezidentom, niesom proti, len sa obávam že budete mať 4 roky nepodareného prezidenta.
  Prezident je aj tak len panáčik bez väčších právomocí, v skutočnosti je jedno kto tam bude. Mocný sú aj tak už vopred dohodnutý ako sa bude politická situácia vyvíjať a žiadny prezident na tom nič moc nezmení.
  Celé voľby sú len šaškáreň pre ľudí, aby mali pocit slobody, ale tá sloboda a demokracia je len na oko.

 22. Tak teď je potřeba podpořit menší zlo Zemana. Karel je kolega Kalouska, nemůžou se mu zapomenout církevní restituce, nucené práce zadarmo po dvou měsících nezaměstnanosti, 2. pilíř zlodějské důch. reformy, propojení na Bilderberg a další věci. Zeman není výhra, je to ale výrazně menší zlo!!!

 23. [36]:  Já i rodina také. I když bylo jasné, že šancí má maličko, chtěla jsem volit toho, koho bych opravdu chtěla, a ne ty, kdo nám byli vnucováni médii jako ti, kdo se dostanou do dalšího kola podle nich. Stejně to nechápu, vždyť ve skutečnosti tolik lidí určitě např. Zemana nechce, jenže pak stejně jdou a hlasují pro něj nebo někoho z těchto prvních tří, protože ten, kdo by se jim líbil víc, prý stejně nemá šanci.

 24. Z výsledků jsem docela v šoku, nechápu, že zrovna tito dva dostali nejvíc hlasů.
  Nezbývá teď, než volit KS; nejsem jeho fanoušek, ale cítím povinnost přispět k zabránění zvolení Zemana, toho teda opravdu NE.

 25. [38]: Propojení na Bilderberg? A co jako? To si jako myslíš, že Bilderberg ovládá svět? Už  na ty filmy nekoukej, sám Karel se k tomu už jednou vyjádřil a to lidem kteří nežijí v pohádce jistě stačí.

 26. [41]: naivko 🙂 Karel jen mlžil, popíral a přiznal to až po delším tlaku díky legendárnímu článku od Adama Bartoše. Ale to je celá problematika, ke které si každý musí shánět informace sám, v TV zprávách ti to neřeknou. Hlavní problém je, že te to TOPák a tato strana dělá vše proti lidem. Kalousek a Drábek vám nestačili? Ale mladí jsou ještě dost nezkušení, často opravdu naivní a nechají se opít rohlíkem. Amnestie, restituce, tunely, nucené práce, to má pan Karel na triku ať přímo nebo nepřímo. Zeman je taky vůl, hulvát, osobně mi vůbec nesedí, ale pro republiku to bude asi menší zlo.

 27. [43]: Pokud bych se měla řídit tím, že má kníže na triku 'nějakou' organizaci šlechticů a jiných osobností… Tak ok. Potom tedy přidávám, že Zeman je propojený s podsvětím (např. s F.Mrázkem)…

 28. Popravdě řečeno mě docela štve, že si všichni ti "morální" voliči tak ukázkově rozmnělnili hlasy a zabránili tak jakékoliv alternativě, aby se dostala do druhého kola. A když ne přímo nepolitikovi, tak alespoň Dienstbierovi – ten tam měl být místo Zemana.

  Ve druhém kole budu volit Schwarzenberga. Ne úplně nadšeně, v mnohém s ním nesouhlasím, ale potkala jsem ho před dvěma lety osobně a měla jsem z něj dobrý pocit.
  Zemana si, popravdě řečeno, vůbec neumím a nechci představovat.

  Říkám si – o jak moc hůř by ten výběr nakonec vypadal, kdybychom volili opět nepřímo? Mám silný podezření, že by v tom nebyl velký rozdíl…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.