Kdepak ti voliči ANO jsou?

Dost často se pohybuji v hranicích své sociální bubliny, tvořené středopravými liberály, kteří nakonec volí Piráty, protože i když některá jejich agenda je příliš doleva, stále se jedná o nejdůvěryhodnější uskupení na české politické scéně. Ale samozřejmě tento názor nesdílí všichni lidé, s nimiž se potkávám. Když totiž svou miniaturní, z několika jedinců složenou, sociální bublinku opustím, přicházím do styku s poměrně značným množstvím lidí nejrůznějších politických preferencí. A to včetně ultra levicového anarchisty, který volby zcela bojkotuje a považuje je za nástroj zla a zotročení lidstva. Celkově pravidelně přicházím do styku řádově s desítkami lidí, občasný kontakt párkrát do roka pak jde do stovek. Není to samozřejmě žádný reprezentativní vzorek populace, ale najdou se tam lidé chudší i bohatí, méně vzdělaní i s doktoráty, manuálně pracující i intelektuálové, ženy i muži, takže jde o docela pestrou směsici nejrůznějších politických chutí.

Znám hodně voličů Pirátů, což je u bývalé členky strany docela pochopitelné. Znám taky poměrně dost voličů ODSky a TOPky, kteří doufají v opětovný vzestup pravice u nás, stejně jako nadpůrměrné množství voličů Svobodných. Taky znám hodně voličů Zelených. Našla bych (bohužel) i ne zrovna zanedbatelné zastoupení voličů stran jako Okamurova SPD, dříve Úsvit přímé demokracie nebo toho druhého Úsvitu, co už je bez Okamury. Na prstech jedné ruky, ale přesto, bych spočítala voliče Dělnické strany sociální spravedlnosti. Dokonce mám i kamaráda, který statečně už 15 let volí Korunu českou, doufaje v návrat monarchie a i jeden příznivec Moravanů by se našel. Díky vyznání rodiny přítele mojí sestry napočítám docela slušný zástup voličů KDU-ČSL. A našlo by se i pár těch, kteří hážou do urny lístky sociální demokracie a komunistů, ačkoli tato sorta se rekrutuje spíše z řad generace mých rodičů a prarodičů, přesto takové lidi znám, vídám se s nimi, jsou zcela hmotní, živí a reální.
Ale i kdyby do mě hrom bacil, neznám jednoho jediného voliče ANO. Prostě neznám. Tedy, dovolte mi to upřesnit – znám zhruba desítku lidí, kteří před čtyřmi lety naletěli na marketingové slogany a strýčkovský úsměv Andreje Babiše a v posledních volbách do sněmovny pro ANO hlasovali. Každý jeden z těchto lidí se ale zachmuří, kdykoli mu to připomenu a bije se v prsa, že takovou hovadinu už znovu nezopakuje. Když dodám, že jeden z těch lidí je hospodský a druhý majitel penzionu, asi netřeba ptát se, proč:) A aby byl můj seznam sympatizantů úplný, musím dodat, že osobně znám i dva členy, z toho jeden je můj učitel ze střední školy, který ale řady ANO opustil asi rok po komunálních volbách ne zrovna v dobrém, a tím druhým není nikdo jiný, než místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, s jehož synem jsem chodila do školy.
Podtrženo sečteno – osobně znám více členů ANO, než jeho voličů 😀 A přesný počet je jeden, počítám-li i bývalé člny, pak dva. Co se týče voličské základny – ani fň. A to, jak jsem psala výše, by se v parlamentu voleném jen mými známými objevily monarchisté vedle tvrdých socialistů, příznivci separace Moravy vedle pravicových konzervativců, křesťanští demokraté vedle těch občanských a sluníčkáři vedle islamoklastů, zatímco by venku tento parlament zapalovalo několik anarchistů od rudé části spektra po to ultrakapitalistické. Jediný, kdo by v tomto pomyslném zákonodárném shromáždění chyběl, by byl Andrej Babiš.
A evidentně nejsem jediný člověk, který tenhle problém u sebe zaznamenal. Sleduji už nějaký čas v internetových diskuzích, že nejen, že v nich výrazně příznivců ANO ubylo, ale také přibylo lidí, kteří se ptají – prosím vás, znáte někoho, kdo by to ANO volil? Já totiž nikoli.
A tak se taky ptám, možná víc řečnicky, než na vážno. Kdepak ti voliči ANO jsou, kde mohou být? Když ANO boří v průzkumech třicetiprocentní hranici a nechává daleko za sebou neduživě kulhající ostatní strany, včetně vládnoucí ČSSD, neměli by být jejich voliči vidět, slyšet? Kde krucinál jsou? Stydí se snad a tak o své budoucí volbě lžou? Jsou průzkumy zmanipulované? Můj drahý mi říkal, že tito lidé jsou většinou mimo internet a proto o nich tolik nevím, ale krutibrko, když jsem schopná najít tolik stařečků a stařenek, co to ze zvyku hážou komunistům, nebo lidí nižších příjmů s dětmi, co věří v sociální demokracii, nenašel by se copak mezi tímhle širokým spektrem lidí aspoň jeden hrdý volič ANO?
A pokud vážně nenašel, tak kde se kruci vzalo těch v nejlepších odhadech třicet, v nejhorších dvacet procent v průzkumech pro tohle hnutí? Kde ti lidi jsou? Máte na to někdo odpověď?

50 komentáře “Kdepak ti voliči ANO jsou?

 1. Já bych řekla, že jsou ty průzkumy na zakázku. Uvědom si, že ještě do minulého týdne vlastnil Lidové noviny a Mladou frontu sám Babiš, teď je to "konkláve" z Babišových známých – co čekáš, že ty noviny budou psát?

 2. " středopravými liberály, kteří nakonec volí Piráty" – čili levičáky, co se bojí přiznat, že jsou levičáci

  "i když některá jejich agenda je příliš doleva" – úplně všechno, co dělají je nalevo.

  " stále se jedná o nejdůvěryhodnější" – LOL

  "levicového anarchisty" – to je oxymoron

  "Znám taky poměrně dost voličů ODSky a TOPky, kteří doufají v opětovný vzestup pravice" – jestli doufají ve vzestup pravice, proč volí levicové strany?

  "neznám jednoho jediného voliče ANO" – protože ti obvykle neumí bez asistence zapnout počítač nebo si dojít sami na záchod. Na LARPech je pochopitelně nepotkáš. Většinou se jedné o různé pomatence.

  "po to ultrakapitalistické." – my máme v parlamentu něco ultrakapitalistického?? Kde? Honem. Řekni, ať tomu můžu dát hlas!

  "Můj drahý mi říkal, že tito lidé jsou většinou mimo internet" – s hypotézou tvého drahého se celkem ztotožňuju.

 3. [7]: teď mě napadá, že mi jeden kamarád říkal, že jeho matka volilo ANO s argumentem "babiš je bohatej, takže krást nebude"

  =))))))

 4. Potkala jsem voliče ANO, když jsem onehdy jela autobusem do Prahy. Byli ožralí jak dogy, sprostě a z plných plic řvali skoro celou cestu na celý autobus a na konci to elegantně zakončili hesly typu "Babiš je dobrej, to je machr, ten si vydělal, už další nepotřebuje".
  Takže se obávám, že jsem se s těmi hrdými voliči setkala. A upřímně – nikomu to nepřeju.

 5. Což veřejné mínění se paskvil co si někdo vymyslel. Na to já vůbec nedávám. To až ty volby rozhodnou. Já jsem na ně docela zvědavá.
  Jestli ovšem taky nejsou zmanipulované. A jestli zvítězí Babiš, budu muset emigrovat do Polska. Tam on není. 🙂

 6. Kde že to bydlìš? Já si myslím, že v Praze bys takovejch debilů, co se k tomu hlásili a hlásí, našla furt mraky. 😀 😀 😀 pravda, teď už si méně, ale argument, že někdo, kdo má prachy je už nepotřebuje funguje furt… Nevím, kterej debil tuhle teorii vymyslel… 😀 😀

 7. [5]: Ráda tvé připomínky okomentuji;)

  pokud čteš můj blog, tak sis asi všiml, že mezi levičáky se svým pohledem na svět vážně nepatřím;)

  Rozhodně ne všechno, co Piráti dělají, je nalevo. Jako zastánci svobody obecně a transparentnosti a zeštíhlení veřejné správy se řadí mnohem víc doprava. Vlastně jediné, co je u nich levicové, je snaha o nepodmíněný základní příjem, která je ale zcela okrajovou a neproveditelnou částí agendy a tak ji neřeším.

  LOL? Piráti jsou v politice 7 let, z toho poslední 3 roky v té skutečné politice – zastupitelstvech měst, obcí a nyní i krajů. Nemají žádný korupční skandál, jsou jedinou skutečně transparentní politickou stranou v ČR (mají veřejné financování i stranické fórum, včetně seznamu lobbystických kontaktů) a odvei velký kus práce v odhalování nejrůznějších kauz zejm. na pražském magistrátě.

  Oxymorón to rozhodně není;) Existují všechny směry anarchismu, včetně anarchokomunismu;)

  To ti taky nevím:D ODSka byla skutečně pravicová naposledy za Klause a o TOPce se odmítám bavit jako o skutečné politické straně:) Tak naštěstí dost z této sorty volí Svobodné:)

  Možná tě to překvapí, ale mě bys na LARPu poslední roky už taky moc nepotkal:)

  V parlamentu nikoli, mluvím o svém imaginárním parlamentu, který by zapalovali anarchisti z obou stran anarchistického spektra, ultrakapitalističtí anarchisti, které znám, parlamentní demokracií pohrdají a logicky tedy nikam nekandidují.

  [13]: v Brně, že by tu bylo míň debilů, než v Praze? To ráda slyším:D

 8. Stejnou otázku si už nějakou dobu pokládám taky. Znám voliče všech různých stran, ale ANO buď všichni tají, nebo jsou jenom v Praze, protože v mé bublině taky nežijí…

 9. [14]:

  "pokud čteš můj blog, tak sis asi všiml, že mezi levičáky se svým pohledem na svět vážně nepatřím;)" – Vážně? Tak do toho – řekni, co podle tebe z tebe dělá pravičáka jak poleno. A ještě mi řekni, co přesně "pravice" znamená 🙂

  ad piráti napravo

  – Dobře, tak mi řekni, co podle tebe piráti dělají a je to pravicové. Pokudmožné konkrétně, žádné vágní slovní obraty a fráze, prosím.

  "Piráti jsou v politice 7 let"

  – ČSSD a ODS jsou v politice mnohem déle. Jsou to důvěryhodné strany? Nikoliv! Nicméně důvěryhodnost je subjektivní, takže debata na toto téma je trochu bezpředmětná. Já k pirátům důvěry nemám, ty máš. Nic se s tím nedá dělat 🙂

  "Oxymorón to rozhodně není;) Existují všechny směry anarchismu, včetně anarchokomunismu;)"

  – Anarchokomunismus ale levicový není. Oni nechtějí stát. Levice je o tom, že chce stát – nejlépe velký stát zasahující do všech oblastí života.

  "a o TOPce se odmítám bavit jako o skutečné politické straně:)" – to tě šlechtí. Pochopitelně to není strana, ale jakási parodie na strnau.
  ¨
  " anarchisti, které znám, parlamentní demokracií pohrdají a logicky tedy nikam nekandidují." – nediv se, to člověk musí žít tak, jak praví jeho filozofie.

 10. [17]: já ale nejsem "pravičák jak poleno", ale rozhodně nejsem levičák:) Jak píšu i v článku, jsem víc uprostřed, když se můj pohled na svět zprůměruje. Jsem přesvědčená, že stát by měl hrát co nejmenší roli, aby bylo co nejméně zákonů a nařízení, co nejméně úředníků a byrokratů, co nejméně zásahů do ekonomiky, co nejnižší možná míra přerozdělování veřejných peněz a tedy i nižší daně. Konkrétní věci například dobrovolné a komerční zdravotní pojištění, kompletní reorganizace daňového systému a jeho zjednodušení a zpřehlednění, zrušení stupidit jako zákaz žárovek a výkonných vysavačů nebo zákazu kouření v hospodách, zrušení EET, zrušení anditidskriminačního zákona. Prostě víc svobody a z toho plynoucí zodpovědnosti do rukou lidí. Z mých článků je to dost jasně patrné;)

  Z toho, co Piráti dělají a je to pravicové je to zejména zeštíhlení státní správy, jsou proti náboru nových úředníků a proti tomu, aby stát hrál v našich životech tak velkou roli. Bojují proti výpalnému v podobě autorksých poplatků, které vybírá soukromá agentura která to má posvěcené zákonem a nikdo neví, jak s tím nakládá. O celkovém pirátské pohledu se dočteš btw. v jejich programu, tohle moc levicově nezní: https://www.pirati.cz/program/svoboda_podnikani. Ale opět – neříkám, že Piráti jsou pravicová strana, to nejsou, ale jejich politika není jednoznačně zařaditelná na pravolevé spektrum.

  To pravolevé spektrum mimochodem považuji za zastaralé a v dnešní době toho tolik nevypovídá. Například v tomhle článku na D-fensu je to popsáno podobně, jak to popisuješ ty: http://dfens-cz.com/definice-pravice-a-levice/ – ta touha po sociálním inženýrstství jako gró levice. Ale v minulosti to dělení vypadalo dost jinak. Pokud bychom ale použili tvou definici, že levičáci chtějí silný stát a pravičáci stát minimální, pak jsem já opravdu pravičák jak poleno a Piráty bys doleva taky nenacpal:)

  Jinak s tím anarchismem a levicí je to na delší politologickou debatu, ale myslím, že na to tady za a není prostor a za b k tomu nejsem dostatečně fundovaná.

 11. [18]: Co to sakra znamená "uprostřed" ?

  Nic takovýho není možný. Buď chceš více pravomoci pro stát, nebo nechceš. Nejde být uprostřed. Nemůže být napůl vegetarián. Nebo něco… TO je nesmysly a naprostá ignorace toho, o co tu doopravdy jde, nezlob se na mě.

  Jsi tedy pro vystoupení z EU? Nebo Piráti? Protože EU = byrokracie, zakazování žárovek, vysavačů, více byrokratů a úřadníků, vyšší daně (protože "překvápko", více úřadníků stojí více peněz).

  Pokud ne, tak tyhle věci podporují/podporuješ.

  " jsou proti náboru nových úředníků" – jaký konkrétní úřady chtějí zrušit?:)

  Čtu v jejich programu dále "Přirozené oligopoly je třeba regulovat podle konkrétních podmínek, aby byla v daném odvětví umožněna hospodářská soutěž." – je zcela levicové. Chtějí omezovat trh. Chtějí regulovat.

  Regulace monopolů je zásahování do trhu, čili levice.

  " stanovit strop pro spojovací poplatky." – opět, omezují trh.

  "umělé snižování životnosti výrobku" – další zásah do trhu.

  "Je třeba si uvědomit hranice tržních principů: " – hranice = omezení

  Dále jsou proti privatizaci zdravotnictví například = omezení trhu

  " o jejich nedodržení musí být zákazník informován." – opět chtějí něco přikazovat, co firma musí. Omezení trhu.

  Jednoduše řečeno – Piráti mají celkem nesmyslnou představu, co je to volný trh.

  Říkají "volný trh získáme tak, že omezíme volný trh" a to je čistě levicový pohled na svět 🙂

  "To pravolevé spektrum mimochodem považuji za zastaralé a v dnešní době toho tolik nevypovídá."

  – Ale huš, okamžitě vypusť z hlavy takové nesmysly.

  Není nic zastaralé. Pořád platí, že
  pravice = méně státu
  levice = více státu

  to nikdy nezestárne.

  "Ale v minulosti to dělení vypadalo dost jinak" – krucinal fagot už (začínáš mi líst na nervy).

  POCHOP jednu věc, už koněčně – dáváš dobrý pozor?

  To dělení se NĚMĚNÍ. Pokud máš pocit, že došlo ke změně významu levice a pravice, tak ve skutečnosti došlo pouze K MANIPULACI s těmito pojmy. Nějaký politik prostě OHÝBÁ významy slov (sovobda, volný trh, levice, pravice), tak, jak se mu HODÍ a když je ve svých lžích úspěšný, změní význam. Kdo tvrdí, že levice/pravice zastaralo prostě jen uvěřil těmto lžím!

  Zde jsou mé rady:

  1) Sleduj ČINY, ne SLOVA. Pokud politik říká, že je pravičák, ale hlasuje pro zákon, co omezuje svobodu, není pravičák.
  2) Velice pevně si vše definuj a nenechej nikoho významy slov ohýbat.

  To je vše.

 12. Vůbec bych se nedivila, kdyby si pan Hrabiš koupil i některý průzkumy. Já pracuji v dost velikém kolektivu lidí a OPRAVDU ani já nevím o voliči ANO.

 13. [19]:
  Může být víc uprostřed. Mezi pravou a levou je vždy uprostřed, ať se na to dívá kdo chce, jak chce. Rovně se dá jít vždycky, pokud nejde o politika, který jde po silnici po opici. Ten pak jde zig-zag, doleva a doprava, nepatrně kupředu.

  Střed si můžeš také představit jako pomyslnou svislou přímku mezi dvěma soupisy protichůdných názorů. Levé názory doleva, pravé doprava. Střed je někde na té svislé přímce mezi tím. Na ní mohou být i společné názory stran.

 14. [19]: Aniž bych se chtěl pouštět do rozsáhlých debat, protože se stěžejní myšlenkou tohoto komentáře souhlasím, rád bych rozporoval, že dělení pravice a levice se nemění. Před pouhými dvěma sty třiceti lety seděli ve Francii napravo lidé, s nimiž by si dnešní pravicový příznivec vašeho ražení neměl o čem povídat.

 15. [24]: jak říkám, to je ta manipuliace se slovy

  Lidi, co věří ve svobodu v ní věří furt stejně

  Když vznikne strana jako TOP09 a začne ohýbat význam slova "pravičák" a nazývat se pravičáky ačkoliv zvyšují daně, zavádí školné (a dokonce přesvědčí národ o tom, že školné na státních školách je "pravicové"), a chtějí např. zakázat rap, protože se tam mluví sprostě… nejsou to pravičáci

  ale lidi tomu uvěřili, že "tohle je pravice" a opět tu došlo k posunu významu – posun způsoben lží

 16. [25]: A proto říkám, že s myšlenkou souhlasím – svoboda je svoboda, regulace je regulace – o tom nemůže být sporu.  Rozporuji jen a pouze to, že spojení označení pravice/levice s těmito pojmy je stále totéž.

 17. [19]: [19]: Mám pocit, že všechno, co tady píšeš právě dokazuje, že dělení na pravici a levici je opravdu zastaralé, protože ryze pravicové a ryze levicové strany už prostě nejsou. Proto je potřeba jiná definice, která zohlední vývoj.

  A samozřejmě, že střed existuje. I kdybych bezezbytku přijala, že pravice = svoboda a levice = regulace státem, pak můžou být oblasti, ve kterých zásahy státu chceš a sféry, ve kterých žádáš absolutní svobodu. Pak seš někde uprostřed. Ne každý vidí svět černobíle.

 18. [28]: To, že neexistují ryze pravicové nebo ryze levicové strany, pochopitelně neznamená, že toto dělení (na levici a pravici) je špatné, nebo "zastaralé".

  On ten výskyt oblastí, kde stát zasahovat má (a v podstatě to akceptují i silně pravicové strany), plyne z teorie her. V ostatních oblastech by IMHO zasahovat neměl.

  Jinak k těm pirátům: Ti jsou, až na požadavek redukce obludně hypertrofovaných "autorských práv", spíše levicovým seskupením a podporují spíše levicová řešení ("stát má udělat pořádek tam a tam" místo "stát do toho a toho nebude vrtat a pořádek se tam vyvrbí spontánně).

 19. [26]: Svoboda je svoboda, regulace je regulace

  pravice je vždy pro víc svobod a pro méně regulaci

  levice je vždy pro méně svobod a více regulací

  to se nikdy nemění

  [28]: "ryze pravicové a ryze levicové strany už prostě nejsou"

  Jsou. KSČM, ČSSD, TOP09, ODS, ZELENÍ, ANO, jsou ryze levicové strany

  " Proto je potřeba jiná definice, která zohlední vývoj." – není

  není nutné znovu vynalézat kolo

  "A samozřejmě, že střed existuje." – znovu, řekni, co je podle tebe středový zákon – opakovat nějaký tvrzení bez argumentu nemá žádný smysl

  " pak můžou být oblasti, ve kterých zásahy státu chceš a sféry, ve kterých žádáš absolutní svobodu. Pak seš někde uprostřed." – ne, pak seš levičák, nikoliv levičák

  stejně jako člověk, co třeba jí jednou za měsíc kuře není vegetarián

  Pravičák je člověk, co chce svobody ve všech oblastech. Kdokoliv je chce jen v některých je levičák

  "Ne každý vidí svět černobíle." – tak přestaň černobíle furt opakovat tu rádoby moudrou frázi o tom že pravice/levice jsou zastaralé koncepty a že existuje nějaký střed.

  [29]: +1

 20. [19]:
  [30]: "Pravičák je člověk, co chce svobody ve všech oblastech. Kdokoliv je chce jen v některých je levičák " ale tohle je už úplnej bullshit;)

  Za prvé tedy spatřuji pravolevé dělení spíš v objemu a míře přerozdělování veřejných peněz – pak je jasně vidět na anarchistických směrech (bez státu), že pravice je anarchokapitalismus – vše je pouze soukromé a anarchokomunismu – soukromé není vůbec nic. A tahle část pravolevého dělení ti při posedlosti státem a regulacemi trošku vypadla a přitom je dost důležitá.

  Hlavně to vypadá, jako bys byl přesvědčen, že pravice je jediná dobrá a levice jediná špatná a jakákoli regulace tě okamžitě pošle do levé strany spektra, což je špatné. Jenomže pak by ve tvém světě naplňovali definici pravičáka opravdu jenom ti zapřísáhlí anarchokapitalisti a nikdo jiný, protože všeichni ostatní, co se cítí být pravičáky, počítají alespoň s elementární mírou regulací a elementární mírou přerozdělování peněz mezi lidmi, i ti zastánci nejštíhlejšího státu alespoň chtějí mít od něj zajištěnu obranu území, jež obývají.

  Takže prostě ve tvých definicích existují anarchokapitalisti a pak plnej svět levičáků. Což přece nedává smysl:) Když si uděláš stupnici, kde na jednom konci bude "všechno je všech a stát kontroluje přerozdělování" a na druhém "všechno je soukromé, stát existuje jen jako formální územní aparát bez pravomocí", máš pravolevé spektrum a každý se na něm může zařadit. Není to 0 a 1, černá nebo bílá, pravá nebo levá. Ale dáme-li stupnici hodnoty od -100 do 100 pak máš dost velkou škálu kam se zařadíš a oni středoví lidé se právě motají kolem nuly. Tedy že zhruba v polovině případů by pravomoce státu zrušili a v polovině ponechali.

  Středový zákon je takový, který je v bodu 0 mezi -100 a 100. A takových nejspíš moc nebude, protože by udržovali akorát status quo. Proto lidi co jsou ve středu jsou tam kvůli vyprůměrování, mají část názorů levicových (když to vezmu na sebe třeba – státní školství by mělo existovat a být pro všechny zdarma) a část pravicových (povinné zdravotní pojištění by se mělo zrušit a přejít na dobrovolnou bázi do soukromého sektoru).

 21. [29]: Ok, špatně zvolené slovo. Tak řekněme, že dělení na pravici a levici nedostatečně vystihuje současnou situaci 🙂

  [30]: Já asi nechápu, jak si představuješ pravicově řízený stát. Jaké by měl pravomoci, když z něj podle tebe jakákoli regulace okamžitě udělá levicový stát? Z toho co píšeš mám pocit, že pravice = anarchie.

  [32]: Něco podobného jsem se snažila napsat. Myslím, že většina lidí se bude pohybovat kolem té pomyslné nuly s tím, že každý samozřejmě chce regulaci přidat či ubrat v jiné oblasti.
  Čistě středový zákon možná opravdu ani neexistuje. Nicméně pokud člověk souhlasí s pravicovými zákony a pak se najde nějaký levicový, s nímž souhlasí taky, tak není čistý pravičák a rozhodně není převlečený levičák. Takže je někde na pravém středu 🙂

 22. [32]: bullshit

  to je kvalitní argument – opravdu si jako blogér umíš obhájit co píšeš ve svých výplodech 🙂

  anarchie je celkem "mimo" spektrum levice a pravice

  Anarchokomunisté nejsou levice – oni neříkají, že všechno musí patřit všem, ale oni říkají, že by bylo dobrý, kdyby se takto lidé dělili (dobrovolně) o všechno. Většina, se kterýma jsem mluvil to nechtějí vynucovat násilím (jako to dělá levice), ale věří, že jednou společnost dospěje do bodu, kde dobrovolně budou sdílet.

  "Hlavně to vypadá, jako bys byl přesvědčen, že pravice je jediná dobrá" – taky jsem

  Levice je neetická. Je násilná. Je odporná.

  "jakákoli regulace tě okamžitě pošle do levé strany spektra," – však pošle. Regulování je levicový nástroj.

  "Jenomže pak by ve tvém světě naplňovali definici pravičáka opravdu jenom ti zapřísáhlí anarchokapitalisti" – v postatě ano

  ale třeba minarchisté taky – kam spadají třeba Svobodní

  nemám důvod za pravici považovat cokoliv jiného – vidíš snad nějaký? Proč mám za pravici považovat třeba ODS, která hlasovala pro zákon, který umožňuje policistovi rozpouštět dav (čili zákon, co dává vyšší pravomoce státnímu úředníkovi, čili státu – policista může říct na demonstraci "mně se to nelíbí, běžte domů" – jak moc "slepej" jsem, že tohle prostě nevidím jako pravici ani jako střed, ale prostě jako zvýšení pravomocí státu, čili levici?)

  "elementární mírou regulací " – nic jako elementární míra regulací není.

  Ale když uznám, že má definice je přehnaná a pravice nejsou přece jen anarchokapitalisté, furt z toho neplyne, že by TOP09 byla pravice, nebo že Piráti jsou pravice. Nebo že je tohle dělení zastaralé. Nebo že existuje nějaký střed.

  "Středový zákon je takový, který" – už dost toho plácání – jmenuj konkrétní případ, nebo tohle tvrzení odmítám

  a pro jednou si odpusť ty prázdný fráze o černobílosti světa – začínám si připadat, že je to nějaká nemoc či co

  "Tedy že zhruba v polovině případů by pravomoce státu zrušili a v polovině ponechali." – to ale není střed. Chápeš? Stejně jako člověk, co jí maso jen napůl není vegetarián. Stejně jako člověk, co souhlasí s nějakou mírou násilí není pacifista. Prostě jsi pro to, aby stát NĚCO, cokoliv nějak omezoval.

  Pokud jsi třeba pro to, aby stát nezakazoval rodit doma, ale zakázal kouření, jsi levičák. Znamená to, že obecně uznáváš zákazy, obecně je připouštíš v nějaké míře. Pokud tu míru nějak nějak přesně nedefinuješ (např. že stát bude podle tebe jen zajišťovat bezpečnost a cokoliv jinýho už ne), tak OK – pak je to pravicové. Nějaké náhodné "x bych reguloval, y ne" aniž by to mělo pravidla, jsi levičák.

  V podstatě o tomhle levičácství je – "cokoliv mám rád je moje právo a cokoliv rád nemám se musí zakázat"

  pravičák si řekne "nemám rád kouření, ale jsem proti zákazům, jsem proti zásahům do trhu, nechci to zakázat!"

  Buď jsi pro svobodu, nebo nejsi – není nic jako být napůl pro svobodu.

  "Proto lidi co jsou ve středu jsou tam kvůli vyprůměrování, mají část názorů levicových (když to vezmu na sebe třeba – státní školství by mělo existovat a být pro všechny zdarma) a část pravicových (povinné zdravotní pojištění by se mělo zrušit a přejít na dobrovolnou bázi do soukromého sektoru)."

  – Tohle je levice.

  Chce omezovat volný trh. Nechce ho omezovat všude (pojišťovnictví), ale jen někde (školství), ale omezovat ho prostě chce nějakým způsobem a nějaký míře. Pravičákem bude, až ho nebude chtít omezovat vůbec (tj. ani školství), nebo si pevně definuje co omezí a proč. Jinak to není střed – je to levice.

  Celkově to, co demonstruješ jako střed je ignorace toho "oč tu běží" a naprosté nepochopení toho, jak co spolu souvisí a co je jak propojené.

  Bojovat třeba proti zákazu čipsů, ale podporovat zákaz čokolády je schizofrenie, ne sřed.

 23. [33]: " Tak řekněme, že dělení na pravici a levici nedostatečně vystihuje současnou situaci :)" – vytihuje naprosto přesně.

  "Já asi nechápu, jak si představuješ pravicově řízený stát. Jaké by měl pravomoci, když z něj podle tebe jakákoli regulace okamžitě udělá levicový stát? Z toho co píšeš mám pocit, že pravice = anarchie."

  -Za prvé ano, nejvyšší forma pravice je anarchie. Za druhé, minarchismus je třeba pravicový

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Minarchismus

  Jde o to, že pokud definuješ přesný rozsah moci státu

  (např. stát bude trestat lidi za násilné zločiny – např. za vraždy a krádeže a znásilnění), máš pevnou definici toho, kde má stát mít moc a kde ji mít nemá.

  O tom je pravice potažmo libertariánství – víš přesně, kde stát začíná a kde končí a víš, kam ho dál nepustíš.

  Jakkoliv je moc státu neomezená, je to levice.

  ". Nicméně pokud člověk souhlasí s pravicovými zákony a pak se najde nějaký levicový, s nímž souhlasí taky" – tak si protiřečí, protože ty zákony budou pravděpodobně v rozporu, ano.

 24. [30]: Nu a to je právě omyl. Když se začalo označení pravice a levice používat, psal se zhruba rok 1791, bylo to ve Francii a pravice chtěla návrat krále a absolutní monarchie, zatímco levice chtěla občanské svobody. To dnešní dělení je sotva sto let staré.

 25. [34]: "Levice je neetická. Je násilná. Je odporná." A pravice je jako vysoce morální, nenásilná a hezká? Jako že se zrušením státu přijde najednou blahobyt, protože lidi si všecko obstarají sami a ti, co si to neobstarají, prostě a jednoduše chcípnou?:)

  Mě přijde, že se v dost věcech nechápem. Na jednu stranu řekneš, že elementární míra regulací je blbost, ale pak dodáš, že stát by mohl například trestat zločiny. Ale zákaz vraždění už je přece regulace! Nebo když si čtu ten odkaz o minarchismu, tak jsem asi podle všeho minarchista – protože se pod to dá narvat skoro cokoli, když vlastně stát může zajišťovat infrastrukturu i dávat sociální dávky. To je mi teda pravicové jak noha – tedy minimálně podle tvé definice, kdy sebemenší regulace = levičáctví.

  A vůbec nejvíc mě teda dostává, že já jsem levičák, protože bych nějak regulovala školství, ale ty jsi pravičák, protože si "pevně definuješ, co omezíš a proč". Promiň, ale tohle prostě nedává smysl, jakej je v tom prosím tě rozdíl?

  Jinak – ano, jde být "napůl" pro svobodu. Protože 100% neředěná svoboda neexistuje. Když ty budeš mít svobodu dělat si co chceš a zabiješ mě, tvoje svoboda bude 100 a moje svoboda bude 0. Tvoje svoboda vždycky nějak bude omezená druhými lidmi a jejich svobodou a neexistuje možnost, že si každej z nás bude moct dělat úplně co chce, protože to prostě není reálný a nakonec si část lidí bude dělat, co chce, protože druhou část zotročí. Takže kecy o svobodě (což je jen tak btw. pro mě nejvyšší hodnota ze všech) a že pro ni jde být jen úplně nebo vůbec jsou prostě z podstaty věci nesmysly.

  Já jsem proti zákazům, naopak věřím, že lépe než zákaz si vede rozšíření možností a hlavně informování. Kdo má dost informací, nepotřebuje zákaz, protože stejně nebude dělat hovadiny – a pokud je i přes ty informace udělá, je to jeho svobodná volba (např. nezakázat lidem sahat na elektrický dráty, ale informovat je, že když na ně šáhnou, tak téměř jistě umřou). Tohle je můj pohled na svět, takhle ho vidím celý. Ale pak jsou aspekty, kde tahle svoboda přestává stačit, kdy už se bez regulací dostáváš do situací, kdy díky svobodě například továrny vypouštět jed do řeky umírá lidem o pár kiláků dál úroda a oni dostávají z těch sraček rakovinu. Je v pořádku to vylívání sraček do vody regulovat nebo to patří do tvé představy svobody? Je v pořádku na "svobodném trhu" uzavřít dohodu mezi dvěma největšími hráči a zklividovat zbytek trhu? Je v pořádku ve "svobodné společnosti" dávat lidem za práci jen otrockou mzdu a zavazovat si je nevýhodnými nesrozumitelnými smlouvami, proti nimž nemají obranu? Co je teda vlastně ta svoboda?;)

 26. To je zabavna diskuse 😀 Zkusme si takove myslenkove cviceni.

  Za predpokladu, ze bychom pristoupili na SDFovu definici pravice – jedina skutecna pravice je anarchismus, pripadne minarchismus. Tedy vlastne zrizeni, kde stat neexistuje, resp. existuje jen minimalne.

  Z tohoto uhlu pohledu je jakykoliv stat levicovy. Bavit se za takove situace o volitelne pravicove strane, je oxymoron. Jakakoliv spolecna volba, ktera ovlivni i mensinu, ktera hlasovala proti je levicova (omezuje v situaci kdy se nejedna o nasili).

  V situaci, kdy nemuze ve volbach existovat zadna pravicova strana, je nesmysl delit strany na pravicove a levicove. Takova situace ma jen dve reseni:

  -prestat pouzivat terminy pravice a levice a najit jine cleneni politickeho spektra
  -prestat definovat pravici takto neprakticky a zacit ten termin pouzivat tak jako zbytek sveta (tedy v relativnim smyslu, kdy jsou pravici nazyvany strany, ktere prestoze maji nejakou ambici vladnout, jsou stale pravicovejsi nez levicove strany).

  dodatek k druhe moznosti: Koneckoncu terminy vznikly od toho aby si lidi rozumeli. Termin, ktery pouzivas timto zpusobem jen ty a nikdo jiny, ti k tomuto ucelu neposlouzi. A uz vubec nema cenu zasvetit tak obsahlou diskusi tomu jestli necemu dame nalepku pravice nebo ne. Ta diskuse mohla a mela skoncit vyjasnenim ze si pod tim pojmem predstavujes neco jineho nez autorka blogu. Cokoliv nadto vzniklo jen a jen k memu pobaveni.

 27. I'll stop identifying them as being the same thing, when they stop confusing my money and private property as being theirs.

 28. [22]:
  Proč by nemohlo být uprostřed, když střed je mezi dvěma stranami.

  Opravdový ateista je vtipný tím, že je nejsilnějším věřícím, když věří, že Bůh není a přitom neví, kdo, nebo co je Bůh.
  Pokud opravdový ateista je přesvědčen, že Bůh nevěří v sám sebe. Tak tou větou říká, že v Boha věří.

  Proč by Bůh věřil sám v sebe, když Bůh a vlastně každé na světě popisované božstvo je definováno, jako taková entita, která ví a ne tak,že věří.

  A vůbec, proč lidi škatulkovat na ateisty, další isty, jiné isty… sťany, ..hany,atd..
  Každý,jaký je skutkem.

 29. [23]:
  Tak mi nejdřív řekni, proč by nemohlo podle tebe existovat uprostřed, nebo střed. Když na střed nevěříš. Všechno má nějaký střed.

  A ještě jednu otázku nejdřív odpověz, bez nesmyslu. Proč by ten středový nemohl podle tebe existovat. K tomu jmenuj všechny nestředové,řekni proč jsou nestředové a zbývající z nich budou ty středové. Užij si to.
  Klást pitomé otázky umí každý a chtít odpovědi, které zaberou čas. Nechceš rozumět neporozumíš nikdy. To je moje odpověď.

 30. K tomu středu možná jeden postřeh: Řada věcí se nedá řešit "mezi" (nebo dá, ale výsledek je horší než obě krajnosti), takže "středové" strany a voliči preferují u některých věcí levicové a u jiných pravicové řešení. A pak je v tom zase zmatek.

 31. No některá témata nejsou asi ani vlevo, ani vpravo, ani uprostřed. Jde o to, jak se to řekne a jak se to vnímá.
  Kyslík dýcháme všichni a ten taky není na žádný směr a stranu.

 32. Znám několik osob, kterým je Ano neustále sympatická, i když nevím, zda volí je, nebo jinou stranu.

  A opravdu se prostě na internetu moc nepohybují, nebo ano, ale nemluví o politice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.