Kam až to opičení se po „západu“ může zajít?

Tak si tak opět brozdám internetem a pročítám si články na webu Reflexu. Proklikávání mě zavedlo až k článku „Dopisy redakci: Komu vadí kouř, může do nekuřácké hospody„, se kterým plně souhlasím. Co mě ale zarazilo byly komentáře. Nikoli jen hádka o tom, čí právo stojí na čím, zda právo majitele hospody udělat si ze své provozovny kuřáckou či nekuřáckou a nebo právo zákazníka moci jít do čistého, voňavého podniku. Hlavní, co mě dostalo, byla neustálá argumentace tím, že „na Západě už to mají, proč to tady nemáme taky?!“. Chtělo se mi z toho brečet.
Na tom milovaném a opěvovaném Západě mají kupu věcí, které tady nemáme a já jsem za to vděčná a Českou republiku proto tolik miluji, protože si myslím, že jsme velice svobodná země, kde si každý de facto může dělat, co chce. Oproti tomu „západní svět“ (myšleny země jako Francie, USA, Velká Británie, Německo…) je stále více oklešťován zákazy a příkazy, lidé jsou sledováni a jejich práva jsou omezována.

Přijde mi ujeté neustále lidem říkat, co mají dělat. Na všechno mít vymyšlený paragraf. Dospělý člověk za sebe zodpovídá sám a může si dělat cokoli se mu zlíbí, pokud tím neubližuje někomu jinému. Což naráží na takový drobný problém – ono totiž kdekomu ubližuje kdeco. Napsala jsem o tom docela zajímavý článek „O lidské (ne)toleranci„.
Jde o to, že (jak trefně nazvali své album Barbar Punk) vždycky budeme někomu vadit. A taky, že všechno škodí zdraví. Sám život je zdravý škodlivý, protože po něm prostě umřeme a hotovo:) Pokud bude trend zákazů pokračovat tímto tempem, za dvacet let se zakáže i vůbec narodit, protože je to nebezpečné. Budeme žít ve sterilní společnosti robotů, všechno bude stejné, všechno bude zdravé.
Na diskutéry opěvovaném Západě už to začalo. Lidem se diktuje, jak mají vychovávat děti, které se s nimi pak soudí za to, že dostali facku. Kouření se vytlačuje už nejen z hospod, ale i zpod širého nebe (viz New York). Pít se může jen doma nebo v hospodě, nikoli na ulici nebo venku. Aby „nebujela kriminalita“ jsou veškerá veřejná prostranství monitorována a ve jménu „boje proti terorismu“ nám Velký Bratr odposlouchává telefony a čte maily.
Sem k nám to ještě nedošlo, i když i tak sem strká Brácha svoje drápečky. Já ale nechci žít ve společnosti, kde budu muset neustále poslouchat, co mám dělat se svým zdravím a svým životem! A pokud to někomu vadí? Jak jsem psala vždycky to bude někomu vadit, nejde udělat téměř nic, co by aspoň jednoho člověka na světě nenaštvalo.
Někomu vadí, že nosím krátkou sukni, někoho štve hlasitost mé mluvy, zdraví ostatních ničím tím, že jezdím autem, taky tím, že si kupuju věci z Číny, kde jsou jejich výrobou trápeny děti, můžu obtěžovat lidi tím, že hlasitě mlaskám nebo že si kýchnu, někomu vadí moje oblečení, jinému škodím tím, že nesu v rukách květinu, na kterou je alergický. Ničím zdravý sluch svému okolí, když si pustím nahlas muziku a všude mám chlupy z kočky, které zhorší dýchání astmatikům. Někdy mám blbé vtipy, které někoho mohou urazit a nevěřím ani v Alláha, ani Jehovu, ani Aštara Šerana, čímž urážím věřící.
Nedostatek tolerance je obrovský průser. Ale touha po přehnané a nekončící toleranci vede k ještě větší zkáze. Stop pitomostem, jaké rostou „na Západě“ jako houby po dešti, žádné kvóty, zákazy, nařízení, toho jsme tu za komunistů měli dost. Ať konečně lidé začnou propagovat jediné – ZDRAVÝ ROZUM. A všem se uleví…
Podobné články:

47 komentáře “Kam až to opičení se po „západu“ může zajít?

 1. Obecně máš pravdu, ale k tomu kouření – jde o to že něčí kouření ničí zdraví i dalším, nejen tobě.
  Na ulici budiž, pokud nemusíš projít vyloženě skrz kouřovou clonu, ale i to se mi stává denně.
  Ale když jde člověk do hospody a ta je komplet zakouřená, to je pro nekuřáka dost nepříjemné. A argument že jsou i nekuřácké hospody? Těch je naprosté minimum, případně jsou dražší a nebo když jsou rozděleny na kuřáckou a nekuřáckou část tak kulečník, jukebox, fotbálek jsou v té kuřácké části. V tom případě si nekuřák nemůže jít zahrát kulečník aniž by pěkně nasmrádl.
  A to nebudu ani řešit klub, kam jde člověk na koncert a je zakouřenej celej 🙁 .
  Jinak všechno tohle jsou vlastní zkušenosti.

 2. [1]: To je vcelku pravda. Nebo na vesnicích nebo menších městech se ani neobtěžují nekuřácké hospody dělat a potom můžu jít buď do hospody, kde se kouří, nebo do cukrárny, kde ale mají jenom do sedmi večer, vřískají tam děti, nenalévají tam alkohol nebo jenom nějaký likér a není to prostě na nějakou oslavu konce zkoušek zrovna ono.
  Já si sice už zvykla, že když výjimečně někam s ostatními jdu, tak potom bunda i sako visí celou noc na balkoně, ale radši bych, aby mi to nesmrdělo.

  Ovšem restaurace mi žíly netrhají. Tam se nakonec vždycky opravdu dá nejít. Ale horší jsou zastávky MHD, kde lidi i přes zákaz prostě kouří a já kam odejít nemám, protože tím spojem jedu a ostrůvek je malý a všude kolem silnice.

 3. V hospodách se kouří celá staletí a doteď to nikomu nevadilo:) Mě zase vadí, když někdo smrdí přehnaně voňavkou, nedejbože lacinou, fuj, když tím načuchnu. A taky jsem vegetarián a dělá se mi fyzicky špatně z vůně masa a v mém okolí nejsou žádné vege restaurace, mělo by se to lidem zakázat, aby jedli maso, stejně to škodí zdraví.

  Chápete?

 4. [3]: Je rozdíl mezi bylo a je, že něco bylo neznamená, že to tak musí být pořád.
  Celá staletí zde byla monarchie, jak to že tady už není? Přišla revoluce a změna, většina lidí byla nespokojená a chtěla něco jiného. Obdobně to je s kouřením cigaret, kuřáků je menšina a navíc tím poškozují zdraví i nekuřákům. Zdraví, ne smrad.
  Nikdy se mi nestalo že bych "načuchnul" z něčí voňavky.
  A jíst maso rozhodně neškodí tvému zdraví – důvody sis sama vyjmenovala ve svém článku pár týdnů zpět.

 5. Původně jsem se chtěl více zapojit do diskuze, ale zůstanu jen u konstatování, že kouření je naprosto zbytečný zlozvyk. Považuju za základním kámen lidského uvědomění se této zbytečnosti zbavit, ničemu to člověku neprospívá, jen škodí. Ale nikomu neberu svobodnou vůli, ať si každý dělá, co chce.

 6. Ja neviem, je také ťažké vyčkať a ísť si zafajčiť von? Je veľa nefajčiarov, ktorí by to ocenili a kebyže sa niečo také zavedie, nebolo by toho veľa a fajčiari by chodili tam kam doteraz. Podľa mňa to nieje obmedzovanie ale práve naopak, podpora nefajčiarov. Ani vlastne nechápem toľko tolerancie voči fajčiarom, keď to je zlá cesta proti stresu…

 7. Hospody a cigarety k sobě patří, tečka. Když to někomu vadí, má si jít do nekuřácké restaurace. Věčné zákazy a příkazy nevedou k ničemu. Za chvíli zakážou v hospodách alkohol, protože co chudáčci abstinenti, kteří se musí dívat na opilé lidi.

 8. [8]: viz. – [1]: , ale shrnu to ještě jednou – buď jsou drahé nebo "hospodské hry" (kulečník, stolní fotbal …) jsou v kuřácké části
  a zopakuji hlavní důvod protestu – zdraví, alkohol ničí zdraví jen tobě, kouření cigaret škodí i lidem v tvém okolí

 9. A to si vážně myslíš, že lidé volají po zákazu hlavně kvůli tomu, že "na Západě už to mají"? Žes tak pojmenovala celý článek. Je to samozřejmě blbost a jenom ospravedlňování tvé slabosti (závislosti).

  Tvůj protest totiž celej smrdí tvojí závislostí na kouření. Fyzickou závislost na nikotinu považuju za stejnej úpadek jako kteroukoli jinou drogovou závislost. Je to nemoc způsobená blbostí lidí, jejich špatným životním stylem, slabou vůlí, impulzivitou, podlomenou psychikou, whatever. Proto jakékoli fyzické  závisláky považuji v daném ohledu za nezdravé, nesprávné, nenormální lidi (přirozeně bez ohledu na statistickou normu) a naprosto odmítám se jejich závislosti jakkoli přizpůsobovat.

  Nijak extra mě nevzrušuje, že jsi kuřačka. Asi by mě jeblo, kdybych měl kritizovat každého kuřáka. Co mě ale nadzvedlo byl tento článek, proto můj rozhořčený komentář.

 10. Jsem nekuřák. Nikdy jsem si ani nepotáhla. A přesto jsem proti plošnému zákazu kouření v hospodách. Když se chci jít bavit, zajít si pokecat do hospody nebo na koncert, beru na vědomí, že se tam bude kouřit. A jsem s tím smířená. Dokonce jsem schopna tolerovat i partičku lidí, kteří si u stolu zapálí brko. Protože co jako. Pokud mi to vadí, nikdo mě tam nedrží.
  Nejvíc absurdní mi připadá, že chtějí zakazovat i elektronické cigarety. To už je přímo pokrytectví. Ale budiž. Strach je fakt svinstvo. Ze strachu jsou rodiče ochotni očipovat své dítě. Ze strachu jsou lidé ochotni tolerovat na každém kroku kameru. Ze strachu lidé požadují neustále nové a nové zákony, ve kterých se nikdo nemá šanci vyznat, a to vše jen pro pocit bezpečí. Je to na jednu stranu až smutné, jak dobrovolně si necháme svobodu brát jen pro to, aby jsme se cítili chráněni…

 11. Dnes sú už viac diskriminovaný fajčiari než nefajčiari.

  V roku 2003 sa mali fajčiari podstatne lepšie, fajčilo sa bežne na zastávkách, krčmách. Krabička cigariet stála v prepočte 1,20 Eur a bolo v nej 20 cíg.

  Dnes, 2013, na zastávkach sa už fajčenie netoleruje, a za chvíľu zakážu fajčenie vo verejných budovách úplne, už si nezapálite ani v krčme. Krabička stojí 2,40 Eur a obsahuje 19 cíg.

  Riešenie kúpa elektronickej cigarety, môžete fajčiť trebars v autobuse, keď ste vzadu a nikto vás nevidí, vyfukujete len paru a vyjde to oveľa lacnejšie než normálne cíga.

 12. Aj za komunizmu sa človek cítil slobodnejšie, než dnes. A bude horšie. Pamätajte, že i na dnešok raz budeme spomínať ako na staré dobré časy. Tak fajčime a užívajme si, pokiaľ sa dá!!!

 13. Kouření mi vadí u jídla, hodně. Není nic odpornějšího, než když mi sousedi foukají kouř přímo do talíře, ze kterého jím.

  Jsem ochotná tolerovat kouření v baru, tam se to dost často rozplyne, no a když už bez toho nemůžete být…

  Ale přijde mi úsměvné přirovnávat kouření k voňavkám nebo vůni(smradu) masa. Promiň, ale ještě jsem nezažila, aby měl někdo rakovinu z voňavky nebo z odéru z masa, kdežto pasivní kouření je prokazatelně škodlivé. Já jsem v podstatě nekuřák, jednou za rok či dva (zhruba) si ale zapálím, takže si plíce devastuju i tak (v mých očích). Ale chápu, že někomu pasivní kouření prostě vadí.

 14. Ono jde spíše o to zakazovat a hledat "zástupného viníka". Kdo se dohaduje o kouření má málo času všímat si důleitějších věcí jako je DPH a úprava nemocenské nebo podpory v nezaměstnanosti. S tou mánií "zakazovat" souvisí i snaha omezovat elektronické cigarety. Pokud jde všem o zdraví pasívních kuřáků i kuřáků, měli by všichni jásat neb toto neobtěžuje nekuřáky a dokonce přispívá k většímu zdraví i elektronickým kuřákům. Myslím, že jed nikotin způsobuje méně "bordelu" jako jed alkohol, který je bezmezně tolerován. Pravdou je, že v dnešní době se každý vzteká jen pokud je omezován on sám, pokud někdo omezuje souseda, je to smutné ale co je mi po tom, že…

 15. Zaprvé ti kouření ničí zdraví, zadruhé pasivním kouřením ničíš zdraví lidem kolem sebe. Zatřetí kouření opravdu není věc, která by se měla propagovat tím, že bude tak snadný si ve veřejným prostoru zapálit. Kuřák ať si ničí zdraví doma. Co si dělá kdo doma je mi jedno, ale veřejný mínění by měly formulovat zásady alespoň trochu stojící na principech zdravýho životního stylu. Kouření by neměla by být norma standardně vídatelná na ulici. Z tohohle principu je samozřejmě špatně i cigareta elektronická, přestože ta mě osobně nepobuřuje ani v interiéru, neb to nesmrdí. Že provozovatel na mně nevydělá, neb jsem patrně v menšině jakožto nekuřák (že alkoholu neholduju je fuk, Colu vedou všude) a navíc bezdětná, tudíž nekuřácká restaurace s dětským koutkem plným vřeštících svišťů mi radost neudělá, to už je další věc. Ale kouření opravdu není potřeba schvalovat, ani tiše tolerovat. Proti kouření se má zvedat varovně prst. Jestli budete kouřit i pak, je to zcela váš problém. Ovšem tyhle věci mají preventivní charakter a mají za úkol nedávat negativní vzory, jak je kouření ok, řadě dalších potenciálních mladých kuřáků. Alkohol je tolerovaný a tolerovatelný, protože holt daleko víc lidí se dokáže napít jenom příležitostně, nestat se na něm závislým a navíc, když už se stanete, ryze váš průser nevadící nikomu dalšímu.

 16. Máš recht v tom, že kdybychom všechno dodržovali stoprocentně, tak se z toho zblázníme. Ale s větou – komu vadí kouř, tak ať nechodí do kuřácké hospody – to se tak krásně snadno řekne, ale 99 % mých přátel je kuřáků a zkrátka a dobře si tu pitomou cigaretu neodepřou. Takže když se jde do hospody, jde se do kuřácké. Vadí mi to, dusím se tam, už se mi několikrát stalo, že jsem z tama musela odejít. POkud si kuřáci chtějí kazit zdraví, tak směle do toho, ale mě ať do toho netahají. Zákaz kouření v hospodách bych oslavila.

 17. Prohlašovat, že komu vadí kouř, ať si jde do nekuřácké hospody, mi přijde podobně uhozený jako argument "komu se to nelíbí ať to nečte"…xD nekuřácký hospody buď nejsou, nebo jsou drahý a nebo… nebo nejsou.xDD

 18. Ale jo, ten kouř k hospodám patří.No a ten západ… také mám tendence si západ idealizovat, ale tvoje argumentace je v tomto směru jaksi neprůstřelná. Co se týče mé maličkosti, kuřte, manželky týrejte své muže, muži týrejte své manželky, děti týrejte své rodiče, ale mě dejte pokoj. NECHCI žádného velkého bratra jako z Orwella a pokud by tady už náhodou byl, tak mi to prosím neříkejte.

 19. Když já vždycky kuřáky nesnášela. Kouření je odporné, smradlavé, jedovaté, plícervoucí, tupé a vůbec, co z toho kdo má? Kouření a alkohol ať si klidně zakážou.

  Ale v tomhle článku spíš jde opravdu jen o ten západ a o tom, jak nám diktuje svoje řády. Za chvíli se bude platit pokuta za každé uprdnutí a to je taky špatně.

 20. Keď niekto fajčí krabičku denne tak to je tupé a škodí to zdraviu ale keď si dá tak 2 či 4 cíga denne, čo je na tom zlé?

  Fajčenie je krásne a ukľudňujúce, je to dobré na trénovanie pľúc, fajčiari netrpia kyslíkovým dlhom, a sú menej náchylný na Parkinsonovu chorobu.
  http://magazin.libimseti.cz/lifestyle/5525-muze-byt-koureni-zdrave-v-jednom-pripade-ano

  Na fajčení neni nič tupé pokiaľ sa to robí s mierou. Btw.som momentálne tiež nefajčiar len sem-tam si dám "zdravotnú" keď sa naskytne príležitosť a chuť

 21. Niektoré myšlienky v článku môžu mať zmysel, ale mám pocit, že v skutočnosti vôbec nejde o nejakú toleranciu a zákazy, ale o to, že fajčiari nemôžu ničiť zdravie ostatným, kde sa im zachce.

 22. Nevím, na co si kuřáci pořád stěžují. Svoji závislost si způsobili sami, a čistej vzduch ještě nikoho nezabil. Ve slušným světě by kuřáci chodili před hospodu si zakouřit, a ne nekuřáci se nadechnout. Mně ten kouř strašně vadí a taky mi vadí, že odněkud přijdu, všecky hadry a vlasy mně smrdí jak rasův pytel, akorát ty vlasy přes noc hodit ven na dvůr nemůžu. Nemluvě o tom, že mi to zhoršuje problémy s pletí a někdy z toho druhej den mám struhadlo v krku.
  I když svoboda musí být, tenhle zákaz by mně fakt žíly netrhal.

 23. Tento článek NEMĚL vyvolat diskuzi o zákazu kouření, ale o tom, jak vůbec někdo někomu ve svobodném světě může někomu diktovat, jestli si ve SVÉM  podniku bude kouřit nebo třeba srát na stoly. Je to můj podnik a jestli tam kouření dovolím nebo ne by mělo být na mě jako na provozovateli. Kouřením to začne, co zakážou potom? A argument, že kuřáci ničí zdraví ostatním je tak hloupý, že bych za něj liskala. Když člověk chodí po ulici, automobilisti ničí zdraví taky všem a zakazuje je někdo? Hlasitá hudba v klubech taky ničí zdraví, zakazuje ji někdo? O tohle jde. Jak může někdo někomu diktovat to, co udělá se svým zdravím. Jít do hospody není něčí právo, každý si to může vybrat a pokud provozovatel raději udělá svoji hospodu kuřáckou, je to jeho svaté právo. Říká se tomu svoboda. Ale jestli někomu nevadí, že je lidská svoboda neustále porušována…veřejné prostory jsou věc jiná, tam člověk prostě musí a je to prostor, který patří všem. Ale soukromý majetek je prostě soukromý a tečka.

 24. [26]: Viz to, co jsem napsala. Do restaurace chodí vegetarián, který si má možnost maso nedat, do hospody zajde abstinent, který si tam klidně smí dát džus. Nekuřák nemá možnost volby než do té zakouřené restaurace jít a trpět. Že mám možnost tam prostě nejít? A proč bych to dělala? Proč by kouření mělo být v rámci křiku o svobodě tolerovatelný? Nemá být, nejen vůči dospělým nekuřákům, kteří si postoj "nekouřit" vybrali a kteří se se můžou bránit jinak, ale hlavně proto, aby se patnáctiletým telatům vyhnala z kebule představa, že kouřit je neškodný a vlastně děsně cool a vlastně hrozně v pořádku, když to kolem sebe denně vidí. Navíc z diskuse, která tu proběhla, vyplynulo, že i kdyby se majitel řídil ryze zištnými motivy a nikoli tebou proklamovanou (ne)svobodou projevu, tak se mu ve finále ta nekuřácká restaurace i vyplatí, protože poměrně značné množství lidí nekouří a vadí jim to.  Tohle plácání do větru dolož čísly. Zvýšené riziko čeho je při pohybu po ulici a nadechování se splodin? A kolikrát? Troufám si tvrdit, že u kouření už je to zmapováno dost přesně. Asi se budeš tak nějak muset smířit s tím, že nemálo lidí kouření prostě považuje za nechutný zlozvyk. (Navíc značně obtěžující okolí. Co si dělá každý se svým zdravím je mi lhostejný.) Nehledě na to, ano, znám lidi, kteří kouří a nervu jim militantně cigaretu od pusy. Protože jsou slušní a nehulí mi pod nos, když vědí, že jsem nekuřák, nekouří v interiéru a prostě si odběhnou na cigáro ven. Pak zcela nic proti tomu. Kdyby byli všichni takhle slušní a ohleduplní, žádné nekuřácké hospody se řešit vlastně nemusí. Kouřit uvnitř ve společnost nekuřáků považuju za prasárnu bez ohledu na to, že sedíte v kuřácké hospodě. Když si chceš jít zapálit, tak jdi ven.

 25. [26]: Pasivní kouření mi tedy pořád přijde inteligentnější argument než "komu kouření vadí, ať nechodí do hospody". Máme být znevýhodňováni tím, že jsme se rozhodli nekouřit? Děkuju pěkně…

 26. Lumenn uplne s  Tebou suhlasim a chapem, co si chcela povedat. poukazat na to , ze sa musime opicit po zapade a co sa tyka toho zakazovania, fakt to moze zajst velmi daleko.
  Ale myslim, ze to robi uz aj europska unia, jak napriklad kadernickam zakazala pri praci boty na opatkoch, jasne, skodi to, ale je to kazdeho sukromna vec.
  No a v Brne su restiky bez masa – bola si uz v Kupe?? 🙂 tam je super, myslim, ze by sa ti tam mohlo pacit 🙂 zastavka grohova.

 27. [26]: Ale ono už je omezena svoboda i na soukromém pozemku, například povolení o stavbě.
  A když jsme u těchto omezeních nejblíže k tomuto (co mě napadá) je noční klid – v době od 22 do 6 si nesmíš pustit hudbu na maximum (např.), aby jsi nerušila sousedy, kteří by na tebe mohli zavolat policii.
  Tou hudbou vadíš někomu jinému stejně jako kouření a nikoho nezajímá, že si ji pouštíš na svém soukromém pozemku.

 28. [31]:  To že aj na súkromnom pozemku musíš dodržiavať predpisy je predsa normálne, veď keby si každý mohol bez povolenia postaviť čo chce trebárs na záhrade mrakodrap, a robiť hluk do polnoci, tak by tým obmedzoval ostatných.
  Ale fajčením v hospode ťa nikto neobmedzuje, keď ti to vadí, tak tam nelez. Alebo choď do nefajčiarskej časti.

 29. [26]: A já bych zase liskala za větu – komu vadí kouř, tak ať nechodí do hospody. A kam máme teda jít, když většina hospod je kuřáckých? Ven si jen tak povídat do zimy? Kdyby byly nekuřácké, tak kuřáci si spokojeně zapálí jednu či dvě za hodinu, jak tak dělají normálně během dne a spokojeně by pak šli dovnitř. Čerstvý vzduch bez kouře ještě nikomu neuškodil. Ale nekuřák se má jít nadýchat ven na vźduch a pak hurá dusit se? Hlasitá hudba je na koncertech, kde jdeš tak max 3x do roka. Hospoda je vpodstatě společenská záležitost, takže tam musíš víckrát než 3x do roka. Automobily mají praktické využití narozdíl od cigarety, která slouží jenom k uspokojení. Vadí ti vůně masa a některých voňavek? Tak si představ, že ti to ještě ke všemu ničí zdraví, což ty si nepřeješ, a někdo ti ještě ke všemu říká – když se ti to nelíbí, tak  tam nechoď a to zdraví si nenič…

 30. A z toho jak všichni reagují na jednu informaci z celého článku můžeš vidět, jak kouření nekuřákům hodně vadí. Což je najednu stranu škoda, protože tak trochu zaniká fakt, že máš s tím opičením a hlavně normováním pravitka pravdu…

 31. Názor patnáctileté blondýny asi nebude nějak radikální ani odborný ale když bych to vzala u jednotlivce. Já sama, čím víc si mohu dovolit, tím víc toho využívám. To znamená, že když mi někdo třeba toleruje, že přijdu očtvrt hodinky později, tak nějak nespěchám a přijdu třeba o půl. Za to když je někdo přísný a vadí mu sebemenší nesrovnalost, tak se snažím a kdybych se takhle snažila u toho prvního, co mi dává hodně volnosti, tak mě má za Boha, ale te přísný mě má za nezodpovědného haranta.

  Na jednu stranu mám taky ráda volnost a některé zákony, nebo upozornění na spotřebiči, aby do mikrovlnky nedávali kočku (paní jí tam dala osušit po koupeli, koka kupodiv umřela a potom se to nějak řešilo soudně s tím, že paní nakonec vyhrála, neboť na té mikrovlnce nebylo napsáno, že s do ní nesmí dávat kočky) mi přijdou hloupé, ale když je národ trochju přiškrcený, tak to potom není tak rozjívené. Vzhledem k tomu, že jsem nekuřačka by mi to nevadilo. Zlatá střední cesta je nejlepší. Ani ne moc volnosti, ani ne moc 'přiškrcenosti'. Dnešní svět je ale o chození z extrému do extrému. A co třeb, žetu chtěli vybudovat speciální místnosti pro drogově závislé, kde by si mohli píchat? Pravda nemuseli bychom se na to dívat na ulicích, ale z druhé strany jim poskytovat nějakou péči a službu, lidem, co si zkazili život…? Jako vážně?

  Trochu zmatený text, plný puberťáckých úvah, ale měla jsem chuť se zapojit.

 32. [34]: Lucidité, vezmeš si mě?
  Je smutný, že třeba i lidé, kteří pořád mluví o svobodě a toleranci, nejsou schopni pochopit, že jejich kouření mnoha ostatním lidem může vadit. Svět by neměl být plný zákazů a regulací, ale mělo by být věcí morálky kuřáků, neobtěžovat vypouštěním kouře a smradu lidi, kteří o to nestojí, ale taky si rádi užijí pivo nebo hudbu.
  Abstinenčními příznaky roztřesené ručičky závisláků na nikotinu mě fakt nedojímají.

 33. Svoboda je sice krásná věc, ale i ta svoboda musí mít některá svá pravidla. Nikdo není stoprocentně svobodný, vždycky se musíš řídit nějakými zákony a už to bys mohla brát jako omezování svobody… Naprosto s tebou souhlasím v tom, že opičení se po západu není nejlepší nápad kam vést společnost, ale ohledně toho zákazu kouření jsi podle mě až moc ovlivněná tím, že jsi sama kuřačka a neumíš (nebo nechceš) si svůj zlozvyk odpustit. Zákaz kouření na veřejných prostranstvích a v hospodách by všem jen prospěl a kuřákům neublížil, protože by si stejně pořád mohli dál kouřit před hospodou nebo doma. Majitele hospod a soukromých podniků by to o zisky taky nijak nepřipravilo. Takže to není odepírání svobody a nemůžeš si to tak vykládat. Odepírání svobody by bylo, kdyby kouření zakázali úplně. Tohle je jen snaha o lepší prostředí pro všechny. Toť můj názor. 😉

 34. Můj zdravý rozum mi třeba říká, že než začně kuřák křičet po svobodě, měl by si uvědomit, jak je sám omezován svou závislostí na cigaretách.
  Málokterý silný kuřák kouří proto, že chce. Většina jich kouří, ačkoliv by kouřit NECHTĚLI. Kouří proti své vůli, protože jsou otroky své závislosti, a pokud se svobodně rozhodnou, že si tu cigaretu nedají, tak je jim ono svobodné rozhodnutí stejně k prdu, protože jejich závislost je přemůže. (Neplatí o příležitostných kuřácích.) Takže kuřák a svobodný člověk mi moc nejde dohromady…
  Mimochodem, i ve svobodné zemi se lidé nějakými pravidly řídí, a to i na svém soukromém pozemku. Kdyby si někdo založil narkomanskou hospodu, prodával tam drogy a lidé by tam chodili fetovat, tak provozovatele takové restaurace zatknou, i kdyby stokrát křičel, že je to jeho hospoda a může si v ní dělat, co chce. Nemůže. Svoboda není a nikdy nebude zcela neomezená. Otázka je, co je ještě rozumné nařízení/zákaz a co už zbytečná buzerace, no…
  Ano, samozřejmě souhlasím s tím, že lidi by se měli řídit zdravým rozumem. Kdyby byli všichni ohleduplní a chovali se tak, ať neobtěžují, neomezují a neohrožují ostatní, nebyla by žádná pravidla ani potřeba. Jenže lidé takoví nejsou. Jsme sobci, myslíme jen na sebe, a pak nezbývá, než zavést nějaké ty zákony a sankce za jejich nedodržování… Bohužel. Nejsme dost "mravně vyspělí" (nenapadá mě lepší výraz 😀 ) na to, abychom žili bez pravidel, v anarchii… ačkoliv by to bylo krásné. A tak přicházejí na řadu ty zákazy.
  Kuřáci v hospodách mi připadají jako skvělý příklad neohleduplnosti. Ohleduplný člověk totiž neřekne: "Když Ti vadí moje kouření, běž jinam." Ohleduplný člověk si zajde zakouřit ven, aby neobtěžoval ty, komu kouř vadí.
  Jenže kouření v hospodách se stalo jakousi normou, na nekuřáky se pohlíží jako na ty špatné, když si dovolí upozornit na neohleduplné chování svých "kolegů" kuřáků. Osobně vítám každou snahu to změnit. A to rozhodně ne kvůli nějakému Západu…

 35. Tak tady máme zástup milovníků hospod koukám:) A proč lidičkové nechodíte do nekuřáckých hospod? Víte proč? Ne proto, že nejsou, pokud nežijete na dědině, tak ve městech je jich spousta. Vy tam nejdete proto, že máte kamarády kuřáky, kteří chtějí kouřit. A tak se přesunete do kuřácké hospody a na internetu se vztekáte, že se v hospodě kouří a rovnou to chcete zakázat. Ale to je přece naprosto absurdní. V populaci je 60% nekuřáků a asi 40% kuřáků. Což je dost velké číslo na to, aby si člověk mohl prostě a jednoduše vybrat. Kuřácká a nekuřácká oddělená část je už dneska v každé druhé knajpě, já mám jen kolem svého domu asi tři. Čistě nekuřáckých podniků je taky dost. Tak choďte tam – proč by si majitel nemohl vybrat, jaký typ podniku bude provozovat? Co ještě chcete majitelům hospody diktovat?

 36. A ano, jsem kuřák a jsem proto, že mě to baví a kouřit chci. To, že lidi kouří i když nechtějí, je rozšířený mýtus, většina kuřáků, které znám, kouří prostě proto, že chtějí. Nevidím důvod, proč bych měla kouřit venku ve sněhové vánici nebo slejváku a argument "tak nekuř" je stejná hovadina jako "tak nechoď do hospody".

 37. Lúmenn: Mýtus? No, známe každá jiné lidi 🙂 A kolik mých známých kuřáků už se pokoušelo přestat… marně. Někdo to bohužel nikdy nedokáže.
  Máš samozřejmě pravdu. Člověk má na výběr: buď jít s kamarády kuřáky do hospody a smrdět, nebo se s nimi vůbec nesejít. (Jít s partou do hospody a pak se rozdělit do kuřácké a nekuřácké místnosti je docela na houby.) Kdyby se v restauracích nekouřilo (a kuřáci si mohli odskočit třeba do nějaké speciální místnosti, ale jen na cígárko, netrávit tam celý večer), nemusela bych řešit žádné dilema. A Ty bys nemusela kouřit v hnusném počasí. A ještě by kuřáci vykouřili za večer méně cigaret, a tudíž utratili méně peněz, než když tahají jednu za druhou. Je to sice model ze západu (přiznávám, že nevím, kde to takhle mají, jestli v Anglii, Irsku, nebo kde… jen jsem o tom kdesi četla), ale připadá mi fajn a stejně dobrý by mi připadal, kdyby byl ze severu, jihu či východu 🙂

 38. Ja by som rovno zrušil hospody. Nemám ich rád a nechodím do nich (minulý rok som bol asi 2x). CHODIŤ DO HOSPODY JE ZLOZVYK A ZBYTOČNÉ VYHADZOVANIE PEŇAZÍ. Pivo si kúpite v obchode za polovicu.
  Liskal by som tých čo lezú do hospody, ako by to bola nejaká povinnosť, a ešte sa stažujú na to že sa tam fajčí. NIKTO NEMOŽE NIKOHO NÚTIŤ ÍSŤ DO HOSPODY, ANI NIKAM KDE SA FAJČÍ, lezete tam z vlastnej vôle tak sa nesťažujte.

  Osobne je mi fuk či sa v hospodách fajčí, s nikým sa o tom nehádam, EÚ fajčenie stejne zakáže.. a nečudujem sa že žijeme v takomto neslobodnom svete plnom zákazov, keď každému vadí kadejaká malichernosť a nepoznáme čo je tolerancia, môžme si za to sami. ..a môžu za to aj naši politci a EÚ. 🙂

 39. [40]: Když už ta hospoda nekuřácká je, a fakt jich je často jako šafránu, ALE ZÁLEŽÍ NA MĚSTĚ to je fakt, tak kuřák ti do nekuřácké nepůjde. Čili když chci ty lidi vidět, zathnout zuby a hurá do smradu 😀 Vůbec by mi nevadilo, kdyby někdy byli ohleduplní a třeba se mě zeptali, jestli nechci jít do nekuřácké… ale holt mám smůlu.

 40. A jestli ty patříš mezi ty kuřáky, kteří zvládnou nejít nutně do kuřácké, protože holt někomu to vadí, tak klobouk dolů! A popravdě, nekuřáckých jako šafránu a většina stojí za prd… aspoň v našem okolí. Nedá se…

 41. [41]: No nevím, drtivá většina kuřáků, který kolem sebe mám, minimálně přiznává, že jim to leze do peněz. Což jako, dělat něco, co mi nějakým způsobem překáží, omezuje mě, že to není závislost, no, ehm… Takový ty, který ťuklo, že to není úplně zdravý a zkusili buď přestat (neřku-li ti, kteří už mají nějaký zdravotní problém, který se s kouřením úplně neslučuje) nebo přejít na elektronickou cigaretu (o fous lepší to je), těch je tedy méně, ale jejich zkušenosti hovoří o tom, že měli dost problém to vydržet a i co se elektronické cigarety týče, tak se kroutili, že to "není ono". Ona je jedna věc závislost fyzická (klasický absťákový stavy, pokud si tři hodiny nezapálím, tak se klepu na cigaretu) a psychická (kouřím málo, zapaluju si ve chvílích, kdy se někde sedí ve společnosti, když se "potřebuju uklidnit", protože cigareta je můj rituál, kdy mám chvíli sám pro sebe a vypnutý mozek).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.