Jen ať si ho nosí…

Včera jsem si od mého oblíbeného olomouckého bezdomovce zase po dlouhé době koupila časopis Nový prostor. Kromě toho, že jsem mu udělala radost vydělanými pěnezi, jsem si také přečetla spoustu zajímavých článků – úroveň NP jde vážně rok od roku nahoru.
Co mě tam však nejvíc zaujalo byl článek s názvem „Všechny barvy proti hnědé“ o tom, jak v republice roste extremismus a jaká je to blbost házet neonacisty s antifašisty do jednoho pytle s názvem „extremismus“. Slovo extremismus je vážně zavádějící, vždyť extremisté jsou i Svědci Jehovovi (mají extrémní, vyhraněný názor na křesťanství) nebo vegetariáni (mají extrémní, vyhraněný názor na jídlo) a proti těm se žádné opatření nechystají. Co mě však na článku nejvíc zaujalo, bylo jak socioložka popisuje naprosto marný a špatně vedený boj proti extremismu, respektive té nejnebezpečnější skupině s extrémními názory tedy neonacistům.
Podle ní a autora článku je zbytečné o nich nepsat v novinách, používat represe, snažit se (a to ještě velmi nešikovně) o zákazy jejich akcí apod. To všechno jim hraje do karet – negativní reklama je totiž taky reklama.
Teď si dovolím citovat: „Neonacisté si zvykli na represe a ty na ně působí jako antibiotikum na nemoc – krátkodobě odpadnou, ale vrátí se posíleni. Zákazy jejich symbolů je naučily skrývat ideologii a hledat chytlavější způsoby propagandy. Možná bychom měli přemýšlet, zda nenastal čas na vystřídání neúspěšného evropského modelu represe, který se odráží i v českém právu s jeho paragrafem o zákazu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a který vedl k tomu, že za zakázanou symboliku vznikly postupně zástupné symboly a za ně posléze zástupné symboly zástupných symbolů. Americký model, kde jsou zakázány pouze přímé výzvy k násilí, může vypadat jako cizí evropské zkušenosti s na vlastní kůží zažitou druhou světovou válkou a genocidami. Možná ale kdyby neonacisté mohli pochodovat pod vlajkami s hákovým křížem, bylo by každému jasné, oč jde a jaké nebezpečí hrozí. A společnost by mohla začít reagovat jasněji než nyní.“
Tohle mě nakoplo a musela jsem v duchu potřást autorovi článku rukou za geniální myšlenku. Ano, možná kdyby místo krásně vyvedeného loga Dělnické strany, Národní strany, Národního odporu atd. voliče z plakátů udeřila do očí svastika hákového kříže, voličů těchto populistických násilníků by rázem ubylo. Možná by je dokonce lidi hnali z demonstrací kameny a lopatami. A možná by se stát konečně rozhoupal k tomu, aby podobné spolky nepodporoval.
Ale to je příliš možná a žádné určitě. Všem je nám ale asi jasné, co se pod hesly typu „lidičky my vás těch cikánů zbavíme“ skrývá a inteligentní člověk by nacistické následovníky nikdy nevolil.
Ach, já zapomněla, že v naší republice těch inteligentních lidí podle dosavadních volebních výsledků zas tak moc není. Tak v tom případě si vezměte lihovky a běžte všem neonacistům v okolí namalovat hákové kříže na čelo, aby to už pochopili vážně úplně všichni.

7 komentáře “Jen ať si ho nosí…

  1. To mas jako s rozmazlenym deckem, kteremu nechces koupit nejakou hracku.. kdyz si nebudes vsimat jeho rvani a delani scen, prejde ho to.. nj, jenomze kdo ti zaruci, ze tu hracku pak neukradne? Tak jednoduche to neni..

  2. onni: no jasně, ale tady jde spíš o to, že nácci (DS, NS apod.) nejsou vnímáni jako nácci – a to je špatně, protože oni jsou. Hákovej kříž nad jejich hlavama by třeba lidi konečně přesvědčil o tom, že tu něco nehraje;)

  3. nee, oni nejsou nacci, stejne tak KSCM nejsou fujky komousi 😀
    ale vysvetluj to nekomu, kdyz uz i integinetni lidi uvazuju o voleni DS..
    vazne jsem momentalne ve stavu, kdy je mi z nekterych lidi spatne..

  4. Ano, jistě, jenom bych doplnila, že u DS nejde v hlavním případě o cikány, jak je prezentováno v médiích :-)… ale pro Pravý blok je to fakt urážka. Já je jdu volit, protože jdou proti Systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.