Jednoduchý návod pro ty, co neví, koho volit

Hodně často se setkávám s lidmi, kteří odmítají jít k volbám. Někdy argumentují tím, že je to nezajímá, že je to fraška a že politika je jenom špína. Na jednu stranu tyto lidi chápu, na stranu druhou bude politika špína jen do té doby, dokud budeme volit špinavé lidi.
A to se dostáváme k tomu druhému argumentu nevoličů – „když já stejně nevím koho volit, tak radši nepůjdu vůbec.“ Nezlobte se na mě, ale to je lež jako věž. Pokud nevíte koho volit, není nic snazšího, než to zjistit. A výmluvy na čas si nechejte pro někoho jiného – tady vám předvedu jednoduchý a snadný návod, jak během hodiny, dvou zjistit, komu dát ve volbách svůj hlas.

Část prvá – zúžení výběru
V současných volbách kandiduje, nemýlím-li se, třiadvacet stran a politických uskupení. To je docela hodně na to, aby pracující a zaneprázdněný člověk měl čas projít si jejich programy, sledovat kauzy, které se kolem nich dějí a věděl vše, co je podstatné. Proto je třeba výběr zúžit – jak?
Na to funguje velice chytrý nástroj zvaný volební kalkulačka.

(to abyste se nemohli vymlouvat, že jste si odkazu nevšimli nebo to nemohli najít)

Ve volební kalkulačce odpovíte na 35 jednoduchých otázek, což vám zabere asi pět minut – týkají se věcí, které jsou obecně známé: legalizace marihuany, eutanázie, přímá volba prezidenta, zveřejňování smluv na internetu apod. Jsou tam ale i problémy, na něž běžný občan nezná odpověď nebo se o ně nezajímá, pak není nic snadnějšího než užít google, což prodlouží čas vyplnění o dejme tomu dvacet minut. Maximálně po půl hodině získáte výsledky.
Nemá cenu si všímat stran, které jsou na dále než třetím místě, s nimi máte příliš málo společného, nejlepší je tedy se zaměřit na ty tři strany, které získaly nejvíce procent a podrobit je dalšímu kroku.
Část druhá – analýza programu
V kalkulačce si můžete přímo rozkliknout každou stranu a podívat se, v čem konkrétně jste se s ní neshodli. Podle toho si také můžete určit priority, kupříkladu strana se vám líbí ve všem, ale vy jste kupříkladu velký bojovník za adopci homosexuálů a ona je odmítá, může to znamenat okamžité vyškrtnutí strany z vašeho hledáčku.
Jakmile si takto projdete výsledky kalkulačky, je dost možné, že vám zůstane jen jedna strana, možná vám zůstanou všechny tři. Každopádně je načase se na ně podívat podrobněji – takže si najděte pár kliknutími do googlu jejich webovky a najeďte na program. Protože už zhruba tušíte, co vás čeká, díky kalkulačce, můžete projet jen body, které v ní nebyly a věnovat se jim podrobně. Pište si ke každé straně bokem poznámky, abyste se pak na konečný výsledek mohli podívat, udělejte si třeba dva sloupky s klady a zápory. Zabere vám to cca opět půl hodiny až hodinu.
Část třetí – ksichty
Každý člověk volí v kraji svého trvalého bydliště, je ale také možné si vyřídit voličský průkaz a volit jinde. To záleží na vás. Ale jakmile budete vědět, v jakém kraji volíte, je na čase podívat se na ksichtíky.
Po analýze programu už vám mohly zůstat nejspíš maximálně jen dvě strany, mezi nimiž se rozhodujete. Pokud zůstala jen jedna, máte to ještě jednodušší. Jde o to, že nevolíte jen stranu jako celek, ale i jednotlivé kandidáty. Kroužkováním můžou občané zcela zvrátit průběh voleb – kandidátovi stačí získat jen 5% preferenčních hlasů! To se stalo osudným třeba Ivanu Langrovi, kdy byl odkroužkován z vedoucí pozice na nevolitelnou. Takže každý hlas hraje roli.
Najděte si na webovkách krajské kandidátky vašeho kraje a projděte si ksichty. Na každého mrkněte – je sympatický, nesympatický? Co dělá, kde pracuje, je to ženská, chlap, starý, mladý, vzbuzuje ve vás důvěru? Podle intuice člověk často pozná víc, než vědomostmi a zkušenostmi.
Nemusí vám vždy seděl lídr kandidátky a není nic snazšího, než dát hlas jiným lidem, kteří vás zaujmou.
Část čtvrtá a nejdůležitější – volte podle nejlepšího vědomí a svědomí
Hodně lidí si myslí, že když dají hlas malé straně a ta se pak do sněmovny nedostane, jejich hlas „propadne“. Nebo by volili kandidátku kvůli sympatické osobnosti na patnáctém místě a ta se ani kroužkováním nemůže umístit. K tomu mohu říct jen jedno – na to se vyserte!
Pokud jdete volit, nikdy, nikdy a pro jistotu ještě jednou NIKDY nevolte menší zlo. Volte tak, abyste se za svoji volbu nikdy nemuseli stydět a byli si jistí, že váš výběr ovlivnily jen racionální argumenty z vaší hlavy, žádná mediální masáž, žádná znouzectnost.
I když strana ve volbách nezvítězí, každý hlas navíc dá ostatním najevo, že má velkou podporu a že ji má cenu třeba zkusit v příštích volbách prosadit. Nehledě na to, že od 1,5% hlasů má strana nárok na státní příspěvek ve výši 100Kč za hlas, od 3% je to částka ještě vyšší – takže ačkoli strana nezvítězí/nedostane se do sněmovny, stejně jí díky vašemu hlasu přitečou peníze a ona může rozvíjet další aktivity – pořádat akce, přednášky, demonstrace, zajímat se o veřejné dění, investovat do letáků, brožurek apod.
Každý hlas hraje velikou roli a ne, že ne – díky modelu, jakým se přepočítávají hlasy do Sněmovny, může ve vašem kraji rozhodnout jen několik hlasů o tom, který kandidát se do parlamentu dostane a kdo ne.
Tak. Spočítáme-li si časovou náročnost, zjistíte, že vybrat si nejvhodnějšího kandidáta do voleb zabere jen cca dvě hodiny. To je čas, který byste stejně strávili zevlováním na internetu, co si budeme nalhávat, a do voleb si tolik času můžete vyšetřit třeba po čtvrthodinách denně. Není na co se vymlovat, neexistuje člověk, co nemá dvě hodiny času během více než dvaceti dnů.
Budete mimo bydliště? Zase žádný důvod pro výmluvu, vyřídit si voličský průkaz je velice snadné – jak na to se dozvíte na webovkách volicskyprukaz.cz. Stačí si vytisknout nebo ručně napsat žádost (časová náročnost pět minut) a zajít na nejbližší poštu a zaslat žádost na úřad v místě vašeho bydliště (časová náročnost 25 minut). Opět neexistuje důvod pro výmluvu, volit pak můžete kdekoli se vám zamane – seznam volebních místností ve vašem okolí vám rád vyplivne google.
Není důvod, proč nevolit. Je možné se rozhodnout. Je možné svým rozhodnutím něco změnit, i jeden hlas hraje roli. Nebuďte slepí k tomu, co se kolem vás děje. Běžte volit. A ideálně s rozumem. Hodně štěstí a šťastnou volbu přeje Lúmennka
PS: Můžete pro zajímavost hlasovat v anketě, strany jsou seřazeny podle čísel, jaká si do voleb vylosovaly. Hlasovat můžete i vy, kterým ještě nebylo 18 let podle toho, jak byste se u voleb rozhodli, kdybyste volit mohli.

63 komentáře “Jednoduchý návod pro ty, co neví, koho volit

 1. Hrozně moc děkuji za rady, určitě to využiji, protože tento rok jdu poprvé volit a abych v tom neměla moc velký chaos, začala jsem se o politické dění více zajímat 🙂 Tvé rady mi určitě hodně pomohou, ještě jednou děkuji, Lúmmen ^_^

 2. No to je super, ale vážně nemám tolik času, abych si zařídila povolení volit v jiném městě, než v místě trvalého bydliště, jen debilní volby by mě za to vyřizování a ježdění přes půlku republiky stálo cca 2500,- to mi za to nestojí.

 3. A nemluvím ještě o tom, že bych si musela kvůli podělaným volbám vybrat volno na to vyřizování 😀 Kdybych to měla jednoduché jako lidi, kteří bydlí na trvalém bydlišti (a i přesto k volbám nejdou), tak bych určitě šla.

 4. Velice zajímavý článek. Začátek je velmi dobrý a výstižný, konec už bych řekl je trošku sporný. Za prvé je nutno dodat, že volební kalkulačka je velmi dobrý nástroj pro základní orientaci, ale ne pro definitivní rozhodnutí. Poměrně malou opravu poměrně velké chyby udělali až po mé druhé urgenci.
  Také za poměrně nešťastnou považuji radu ve třetí části, aby lidé volili podle intuice. Spíš bych doporučil něco jiného – pokud najdete kontakt, kandidátům napsat (i to, zda strana zveřejňuje kontakt na kandidáty, a to, zda její kandidáti občanům odpovídají, o mnohém vypovídá). Volba pouze intuicí už mnoho lidí zklamala (i když pravda, to mnohokrát učinila i volba rozumem).
  I rada "nikdy, nikdy a pro jistotu ještě jednou NIKDY nevolte menší zlo" je trochu zavádějící. Dám teoretický příklad – všechny strany budou mít v programu jednu věc, kterou absolutně nechcete. Další věc, kterou rovněž absolutně nechcete, budou mít v programu všechny strany kromě jedné. Ta strana pro vás bude tedy nejmenším zlem, a "abyste se za svoji volbu nikdy nemuseli stydět", dáte pochopitelně hlas právě jí.
  V závěru autorka píše, že "vybrat si nejvhodnějšího kandidáta do voleb zabere jen cca dvě hodiny". Já tvrdím, že tento čas je absolutní minimum, které by výběrem kandidáta měl strávit každý volič. Kdo nechce ani tyto dvě hodiny obětovat, ať raději k volbám vůbec nejde. Ovšem zdůraznil bych, že člověk, který času věnuje více, než zmiňované dvě hodiny, rozhodně bude volit fundovaněji, ideální je, pokud politiku sleduje pravidelně. Ovšem sledování pouze mainstreamových médií člověka spíš zmate než zorientuje, je potřeba sledovat také alternativní zdroje.
  Ale jinak je článek fajn a doufám, že hodně lidí dovede k zamyšlení.

 5. Smutné je že veľa ľudí stále verí hajzlom a klamárom, ako je TOP 09 ale vaša vec. Ja by som nevolil nikoho, aspoň ma nemôže sklamať. (ako slovák naštastie ani nikoho z vašich strán voliť nemôžem). Určite by som ale nevolil politika podľa ksichtu a podla toho či sa zdá sympatický. Väčšina slovákov sa takto popálila, keď volili sympaťáka Fica a ukázalo sa že ten Fico neni až tak super. Takže chcem len povedať že prvý dojem klame a to platí obzvlášť v politike. Niekedy politici čo sa zdajú byť najhorší sú lepší, než tí čo sa zdajú byť dobrí.

 6. "Nikdy, nikdy a pro jistotu ještě jednou NIKDY nevolte menší zlo" To říká ta, která volila za prezidenta Zemana jakožto to menší zlo 🙂 Docela mě to tehdy zklamalo, ale řek jsem si, že nikdo není dokonalej jeden hlas toho tolik nezmůže a já taky udělal stejnou chybu, takže vrána zve havrana černým. Já jako to "menší zlo" jsem volil Káju, ač sám říkám, "Don't choose the lesser evil, fight against every evil." Holt ne každej si stojí vždy za tím, co hlásá 🙂
  Volební kalkulačka je dost zavádějící, jde pouze o orientační odhad. Já si to jednou zkusil, abych zjistil, jestli se nejvíc blížím pirátům (jen na zkoušku; měl jsem a mám jasno) a na 1.místě mi vyšli dělníci a hodně těsně za nima piráti. Já ale dělníky naprosto nesnáším a nejsem nácek; navíc mi svejma akcema odepsali potenciální testovací centrum pro luky – rovný pole vedle cikánský čtvrti (Máj; České Budějovice; pole před betonárkou U Hada). Dřív bych se tam v případě potřeby i vydal, abych testoval dostřel svejch zbraní (luky, kuše, praky); dnes by mě moh napadnout ňákej fízl v domění, že jsem nácek a že ten luk mám na cikány 🙂

 7. Dokonce i mamka se jednou zmínila, že Piráti mají z těch všech stran nejvíce reálné cíly, které skutečně mohou splnit. Na druhou stranu argumentovala tím, že nemají šanci, protože je to "malá" strana a jsou v ní samí mladí, což mě docela pobavilo 😉

 8. [8]: nevolila jsem Zemana, uvažovala jsem o tom, že si z těch dvou to menší zlo vyberu, ale nedokázala jsem to a jsou to jediné volby, 2.kolo prezidentských, kde jsem volit nebyla

  [2]: četla jsi prosím tě článek? Kde je jasně napsaný návod jak během jedné cesty na poštu a jednoho dopisu voličský průkaz vyřídíš?

 9. Vyšlo mi, že mám volit Tomia Okamuru. Jako budiž, možná mi to hrubě dovede nastřelit nějakou názorovou shodu, abych tušila, programem koho se mám vůbec zabývat. A něak sestavit priority, protože jestli se ve finále bude nebo nebude kouřit v restauracích mi tak nějak trhá žíly míň, než to, jestli se zvýší minimální mzda, to je taky pravda.

  Nicméně se obávám, že jeho program, pokud s ním souzním, jsou populistické kecy založené schválně prostě na tom, co lidi chtějí slyšet. Babiš to samé (druhá nejvyšší shoda). Dělnickou stranu fakt volit nehodlám. Co mám dělat, když svoje názory myslím vážně a fakt se domnívám, že by reálně dobrý zvednout minimální mzdu, ale v praxi se z těhle věcí imho nezmění nic a prostě žádný užitek pro co největší počet lidí nenastane. Idea, jak všechno bude všech a všichni se v socialismu budou mít dobře, už tu jednou byla a opravdu to nefungovalo. Vždycky se na tom pakovala hrstka mocných.

  Pravicově orientovaný strany tu pod rouškou kapitalismu a svobody začnou páchat nepřehlednou džungli, ale levice toho taky moc nezlepší, že by vám alespoň někdo dal trošku záruku, že ještě zítra budete mít kam ráno přijít do práce a za co příští měsíc platit nájem.

  A nebrat volby vážně a jít volit nějaké sranda seskupení, které se do Parlamentu jistě nemá šanci dostat, se mi nechce.

  Já fakt nevím, koho půjdu volit. A to z toho důvodu, že tomu, co se v těch programech píše, ani nevěřím.

 10. Tak som si len zo srandy dal tú kalkulačku a vyšlo mi DSSS, to sa mi nezdá, pravicové strany nemám v láske, žeby tí náckovia neboli až tak blbí? A na druhom mieste Piráti. Minule som mal nejakú inú kalkulačku a tam mi vyšli ľavicové strany, žiadni delníci náckovia a piráti. Lúmenn nepodstrčila si sem naschvál kalkulačku v ktorej vychádzajú Piráti na prvých miestach? 😀
  Na posledných miestach ODS, Zelení a ANO, to by sedelo, toho eštébáka Babiša by som nevolil. Žido mafián Babiš už aj tak ovláda väčšinu potravinárskeho a poľnohospodárskeho priemyslu v krajine a práve základné potraviny, ktoré dodáva do potravinárskych reťazcov, majú mať veľký vplyv na tvorbu a zvyšovanie cien.

 11. Jsem studijně ve Švédsku, kvůli žádosti o voličský průkazu jsem si musel nechat jít ověřit podpis na konzulát, a volit pojedu do Kodaně…takže, když se chce, všechno jde 🙂

  Díky za článek 😉

 12. Mě fascinuje, jak si pořád ještě někdo myslí, že se volením něco změní.
  Podle mě se jen hlasy nashromáždí, hodí do koše, výsledky zfalšují a V jsou tu ti samí.
  Ale volit půjdu. Musím počítat i s tím, že se můžu mýlit a nějaká poctivost tam je.

 13. [17]: Mě odrazují dvě věci: chtějí ti, co hlásají nějaké změny, ty změny opravdu nebo jsou to jen líbivá hesla? A pokud je chtějí, mají reálný pojem o tom, jak je prosadit nebo si jen naplácali do programu neskromná prohlášení?

 14. [18]:Úmysl je těžký poznat, proveditelnost nabízených řešení se dá posoudit. S tím ale mám docela problém. Byl jsem v Budějcích, když v Metropolu přednášel Tomio Okamura, na té přednášce (z výzkumných důvodů; nefandím mu) a jako je docela těžký posoudit, jestli to nejsou populistický bláboly; ten chlap by překecal balvan. Mě se zdá, že on to myslí vážně; ale ještě je otázkou, zda to dokáže udělat; táta říkal, že je to brouk pytlík. Každopádně Úsvit volit nebudu, já tomu citrónovi nevěřím; já volím piráty.
  Tomio tvrdil, že za populistu je možný označit každýho, kdo nabízí řešení; a myslím, že v týhle věci má pravdu. Když mu ňákej novinář řekne, že je populista, on se zeptá na nepopulistické řešení. To každej novinář prostě zklapne 🙂

 15. Problém volební kalkulačky vidím v tom, že porovnává názorovou shodu v jen několika bodech a dále neřeší minulost politické strany či uskupení a další neméně důležité věci, které by měl volič zvážit.

  Je to jakési zjednodušení a oblbnutí lidí. "Dej si to do kalkulačky a kdo ti vyjde toho zvol."

  Tak jednoduché to opravdu není. A ač si mohou voliči poté zvolit někoho, kdo je jim z užšího výběru nejvíce sympatický, pořád je to volba ovlivněná a vymanipulovaná.

  Nejdůležitější je si zodpovědět otázku: "Jaká byla jejich minulost?"

  Je téměř 100% šance že stejná bude i jejich budoucnost.

  Protože politické strany svůj postoj a své záměry nemění, jen nám říkají to, co se jim zrovna hodí.

 16. [11]: Nejenom na poštu, předtím se ještě musí na úřadě nechat ověřit podpis, aby se vědělo, že jsi to opravdu ty, kdo zaslal tu žádost.
  Jdu zkusit tu kalkulačku, to jsem docela zvědavá.

 17. Tak nemůžu říct, že by mi to pomohlo, vyšlo mi ČSSD na prvním místě, ale nemůžu to brát jako věrohodné, protože jsem na docela dost otázek odpověděla nevím, protože šlo o věci, kterým nerozumím a nevím, která z možností by byla pro společnost lepší. A pak tam mám na 2. a 3. místě Občané 2011 a Pravý blok?? Vím, že se v názorech těžko shodnu s konkrétní stranou, v některých záležitostech mám blíž k levicovým stranám a v jiných k pravicovým.

 18. Jak můžou mladí lidé volit Piráty,to nechápu.. a ještě při tom nadávat na komunisty..
  Když pominu,že Piráti ve svém programu legalizují krádeže dat(každý to interpretuje po svém,příznivec Pirátů řekne,že je to jen sdílení ne krádež,řekněte to těm autorům,ale budiž..)

  Vždyť program Pirátu se ze 2/3 shoduje s tím komunistickým!!!.
  Hlavně všechno,všem,nejlépe zadarmo a peníze na to budou brát kde? To už nevědí..
  Nehledě na to,že taková blbost jako výše daně je nezajímá..
  Každý kdo se trochu vyzná v ekonomice,ví,že model "všechno,všem" a zadarmo,nefunguje,obzvlášť u zadluženého státu…
  To,že chtějí postupně legalizovat trávu je taky pěkné,teď to doženu ad absurdum:teď jsou to konopné masti,za pár let jointy,a za dalších pár let piko a haš,proč ne,vždyť to každý kouří a omezí to ilegální prodej….
  To není liberalita to je anarchie..

  Fakt nechápu mladé inteligentní,vzdělané lidi, co volí anarchistickou extrémně levičáckou stranu,co má ve svém programu zakódované protiústavní praktiky,jejich rétorika nápadně připomíná tu komunistickou a jsou cool jen proto, že jsou to Piráti a "bojují" proti estabilishmentu…

  I když jak řekl Churchill:Kdo není ve 20ti levičák,nemá srdce..Kdo není ve 30ti pravičák nemá rozum!!

  Doufám,že ten rozum časem mladí dostanou a přestanou podporovat levici a extremismus obecně(podpora DSSS,Svobodných,Okamury,Pirátů to všechno jsou svým způsobem extrémisté….)

 19. [23]:Takže kde začít? Nevím, z jaký části se pirátskej program shoduje s komunistickým, ale věděl bych spousty podstatnejch rozdílů. Uvedu jeden příklad. Předně; za komunistů se odposlouchávalo, zatímco piráti jsou zcela proti špehování občanů, naopak chtějí špehovat vládu. To je správně. Občani maj prostě právo na soukromí, zatímco vláda a státní instituce nás řídí a proto bysme měli vidět do toho, co chystaj, jak nakládaj s prachama; transparentní účty jsou nedostačující minimum. A vůbec, na komunistickym programu určitě nebylo všechno špatný a není důležitý, nakolik se s ním shodují, ale v čem přesně se s ním shodují. Věta "Vždyť program Pirátu se ze 2/3 shoduje s tím komunistickým!!!." je jako vystřižená z protipirátské propagandy.
  A názory, že piráti jsou vysloveně pro stahování zadarmo a podporujou droogy, hlavně trávu, naprosto nesnáším. Je vědecky dokázáno, že tráva má léčivé účinky a na spoustu nemocí je právě jedním z nejlepších léků. Jsou proti tomu, aby využívání konopí pro léčebné nebo rekreační účely bylo proti zákonu; a stejně tak je absurdní,a aby bylo prostě zákázáno konopí pěstovat; vždyť oměj, belladona, vraní vočko atd. se vyskytujou v přírodě a jejich účinky nejsou slučitelné se životem. Správný je, aby nebylo ilegální pěstovat trávu, ale zneužívat ji. Pokud je někdo nařčen, že pěstuje trávu pro ilegální účely, musí mu to dokázat, nikoli že on musí dokazovat svou nevinu.
  Důvod, proč chtěj trávu učinit legální drogou (povýšit ji na úroveň alkoholu a tabáku), je taky to, že rozhodně není z tý trojice nejhorší – nejhorší je určitě tabák. Na trávu není fyzická závislost, má léčivý účinky a nikdo v historii lidstva nezemřel na následky přehulení. Odborníci, doplňte.
  kdyžtak jukni na tohle http://lumenn.blog.cz/1212/proc-nesouhlasim-se-zakonem-o-lecebne-marihuane
  Ve svém programu piráti též tvrdí, že drogy se budou posuzovat na základě jejich prokazatelný škodlivosti. Odsuzujou tradiční způsob boje proti drogám, kterej umožní drogovejm kartelům vydělávat miliardy a trestá výhradně feťáky.
  Piráti jsou proti cenzuře internetu; internet je v podstatě poslední nezávislý médium. A pokud jde o takový věci jako dětský porno, pirátský kopie filmů, návody na výrobu ilegálních předmětů a provádění trestných činů, internet má sám regulační mechanismy a v žádném případě by neměl být plošně cenzurován. A rozhodně by se neměly sledovat konverzace, maily, skype a podobně, co jsou prostě mezi dvěma uživateli nebo mezi skupinou a nikdo prostě nemá právo tam nahlížet zvenčí.
  Jako kdes přišel na to, že piráti chtěj všechno pro všechny zadarmo?
  A výše daní je samozřejmě zajímá.
  https://www.pirati.cz/program/start tohle si přečti, ať příště neargumentuješ tím, o čem ani příliš nevíš. A pak; už jenom nadpisy ti vyvrátí některý tvý tvrzení.

 20. [23]: Jak možu ľudia nadávať na komunistov a pritom voliť Piráty, ktorí sú komunistom podobní, to tiež nechápem. Proste toto sú fanúšikovia Lúmenn a tí bez rozmýšlania volia Piráty.

  Koho majú voliť? Škúdce z TOP 09 ?
  http://www.zvedavec.org/komentare/2013/01/5305-top-09-hlavni-zemsky-skudce.htm

  Osobne by som volil jedine stranu, ktorá zlegalizuje trávu pre všetkých a zruší povinné poplatky do zdravotnej poisťovňe.

 21. Díky za rozbor program jsem četl důkladně(stejně jako program všech ostatních)..:)

  Zaprvé:Piráti chtějí špehovat vládu..To ti přijde normální špehovat vládu?Nebudou špehovat lidi, ale vládu..Takhle se dělá politika ve vyspělých zemích,že se špehuje vláda??..No nic.

  Zadruhé:legalizace trávy je legalizace drogy.To ty,ani Piráti neokecejí…
  Trávou začíná 90% závislosti na tvrdých drogách..To jsou oficiální čísla.Nechci aby ve státě kde žiju byly legální drogy.To se snad dá pochopit.Kdo to podporuje,podporuje nepřímo i tvrdé drogy..

  Na trávě není možná závislost,ale je to vstupenka do světa tvrdých drog..Jednosměrná vstupenka…
  Když někdo chce hulit na svoje riziko,ať hulí,ale normální politická strana tohle prostě nepodporuje..

  Začtvrtý:dětský porno a pirátský kopie internet reguluje sám?Nepovídej a čím?.Že si můžu stáhnou pirátskou kopii čehokoliv na světě,tak kde je brzda..
  Opět to samé:když chce někdo stahovat/nabízet ilegální kopie,ať to na svoje triko dělá..Politická strana,která to chce uzákonit,uzákonuje protiústavní kriminální čin…

  Zapáte:https://www.pirati.cz/program/dane
  já ty čísla nikde nevidím,jen sbírku řečí a neuskutečnitelných slibů..

  Zašesté:základní myšlenka Pirátů,o volném sdílení,internetu,o věcech zadarmo, o dotacích je v podstatě komunistická.Volně ukrást něčí výtvor a dát ho k dispozici "všem".Slovo "všem" žádná soudná strana nepoužívá!!To je totiž nesmysl,nemůžou mít všichni všechno…Odkud chtějí brát prostředky,o tom není ani slovo…

  Takže prosímtě,program Pirátů je průstřelný ,stačí slabá  vzduchovka..
  Nechápu,fakt nechápu tu podporu mezi mladými.

  Ve škole se vykládají dějiny tendenčně,nějaká osvěta  o tom co to je levice,pravice,co to je extremistická rétorika,jaké jsou znaky neonacismu,anarchie,komunismu,to se děti neučí..Pak se není co divit,že ve studentských volbách dopadla anarchistická,polokomunistická strana , v jejímž programu jsou zakotveny protiústavní činy a krádeže,tak dobře.

  Rovněž nechápu oblibu DSSS s jejich programem :"čechy jen pro bíle plešaté hlupáky"(nadneseně,o programu DSSS se nehodlám bavit už vůbec..)

  Opravdu ještě že reálná čísla jsou jiná a Piráti se do politiky nedostanou.Díky bohu zato.

  Přece jen ta 2 %tní podpora mezi širokou veřejností není náhoda a o něčem vypovídá….

  Ale jako chápu,že správný mladý 18-19tiletý cool borec musí volit Piráty,protože jsou cool,dovolují hulit,krást volně na netu a je to takový odpor proti všem řádům a taková hezká anarchie plná nesplnitelných slibů..

  Ten odpor vůči řádům a pořádkům,vidím zákon,přemýšlím,jak ho obejít(to co jsme měli z historii jako národ vždycky..),máme v sobě jako Češi koukám už od mlada…

 22. ano dřív jsem vollila to menší zlo nebo nevolila, teď poslední 4 roky volím dle svědomí i s vědomím, že mnou volená strana měla pramalou šanci se někam dostat. Ale svědomí jsem měla čistý a nemusela se pak stydět a mlátit se do hlavy, že co jsem to volila za kokoty. A rozhodnutá jsem i teď – pro Svobodné, takže kalkulačku jsem zkusila jen tak ze srandy a fakt to byla sranda, protože mi vyšli dělníci, který bych ve svým osobním žebříčku hodnocení politických stran řadila někde na úplné dno hned vedle komoušů:). Takže kalkulačkou bych se fakt neřídila.

 23. [26]:So. Let the flamewar begin!!! 🙂
  Ano, to se ve vyspělých zemích nedělá, že se špehuje vláda, ale to neznamená, že je to špatně. Naopak, vláda by neměla dělat žádný tajnosti, občané by měli mít právo na přístup k informacím o všech jejích plánech a rozhodnutích. Vždyť se to týká nás, občanů, a proto bysme měli mít právo nejen o tom vědět, ale i se tomu postavit. A transparentní zacházení s penězi by ušetřilo spousty peněz, protože by se ušetřilo to, co se ztratí v tunelech a na korupce. Důvod, proč se ve vyspělejch zemích vláda nešpehuje, je ten, že to vlády prostě nechtěj připustit. A asi dost dobře víš proč.
  Legalizace trávy je legalizace drogy. Ano, tráva je droga. Podobně jako tabák a chlast, ty jsou povolený, a tabák je z nich určitě nejhorší. A s těma tvrdejma drogama je to údajně tak, že huliči trávy se vyskytujou v prostředí, kde se snadno seženou i tvrdý, takže hulič prostě přejde na těžší kalibr. Tráva, co o ní vím (odborníci, doplňte, opravte…) nezpůsobuje závislost na tvrdejch drogách stejně tak jako ji nezpůsobuje chlast nebo cígo. Ale říkám, nejsem odborník, vím jen pár základů.Navíc spousta pacientů si trávu pěstuje ilegálně doma, protože léčebnou trávu za hezkejch pár tisíc si prostě nemůžou dovolit a tráva jako lék nemá takový vedlejší účinky jako jiný léky. Konopný masti nejsou nic špatnýho, nebo snad jo?
  Různý stránky maj svoje pravidla a pokud se na ně dostane něco, co je v rozporu s pravidly stránek, tak od toho je tlačítko nahlásit a vedení serveru se o to postará. I když ty mechanismy nefungujou dokonale, internet vždycky byl svobodným médiem a to tak i zůstane.
  Nebo myslíš že by bylo správně, kdyby měli celníci právo kontrolovat noťasy a zatknout někoho, kdo tam má pirátskej software? V noťasech jsou prostě soukromý věci, na který prostě nemá ňákej fízl právo čumět, pokud není dotyčný podezřelý a nejde o hledání důkazů.
  Další věc je vyčíslování škod způsobenejch kopírováním. Provádí se to tak, že se počet stažení např.filmu vynásobí vstupným, kolik by stálo jeho shlédnutí v kině, a to se prostě připíše na triko tomu, kdo to uploadnul. Tak se prostě vyčíslí fiktivní škody v řádech milionů, co způsobí kdejakej puberťák. Jen naprostýmu omezenci nebo ovečce to přijde normální. Copak všichni, kdo by si to stáhli, by se šli podívat na film do kina? To je jako kdyby se vyčíslilo, o kolik dětí se přijde masturbací, antikoncepcí nebo praktikami, které nevedou k otěhotnění. V mililitru spermatu jsou tuším statisíce nebo miliony spermií. Při ejakulaci se uvolní řádově několik mililitrů. Každá ta spermie je potenciální zárodečná buňka pro nové dítě. A to by dalo za krátkej čas miliardy lidí, celý planety. Je to skutečná škoda? Vymírá lidstvo? Narodilo by se víc dětí? NE!!!
  Piráti nejsou pro volný šíření softwaru a naprostý pošlapání autorskejch práv. Jsou proti již zmíněnýmu vyhodnocování fiktivních škod; dále tvrdí, že OSA a jí podobný nechrání autory a umělce, ale poskytujou nehorázný výdělky kopírovacímu průmyslu a vydavatelům; autor z toho nic nemá. A pak, pirátství údajně dokonce autorům výnosy podporuje; dělá jim reklamu, jak se můžeš dočíst v tomto článku. http://lumenn.blog.cz/1210/stahovani-zachranuje-hudbu
  A jestli piráti zahákujou sněmovnu, budu se ti smát, královno Viktorie 🙂

 24. [25]:  Souhlas ohledně zdravotní pojišťovny! Tohle moc nemusí řešit lidi, kteří jsou dlouhodobě zaměstnaní, ale zato z toho vznikají starosti, pokud např. pracujete na živnostňák, jste nezaměstnaní nebo pobýváte v zahraničí (a přitom máte i nadále trvalý pobyt v ČR) >_<
  Ovšem nepochopím, co je dobrého na tom chtít legalizovat DALŠÍ drogy, jako by nestačilo, co škody napáchá alkohol a normální cigarety.
  Už to bylo vyjádřeno v komentáři 26.
  Já osobně s tím nemám zkušenosti, ale můj muž zná lidi, u kterých mohl vidět, jak jim tráva způsobila rozklad osobnosti a celkový úpadek, ztrátu zájmu o všechno… A ani nemuseli přecházet na jiné drogy, tráva stačila. Takže takhle chtějí lidi dopadnout? Asi se není co divit, když vidíme stav společnosti, jeví se někomu možná útěk ke drogám jako "řešení". Pochopitelně teď nemluvím o využívání k výrobě léků,  což nezahrnuje intoxikaci pacienta.

 25. [30]: Já teda uznávám zdravotní účinky marihuany, ale rozhodně nejsem pro to, aby si kdekdo mohl na zahrádce pěstovat hulení se zdůvodněním, že si z toho dělá babička mastičku na revma. Jsem pro to, aby se s trávou zacházelo podobně jako s léky na předpis. Nic moc, zneužitelné je to taky, bude to dražší, pěstovat si doma kytky mnoho nestojí, ale pro zcela volnou a nijak neregulovanou legalizaci marihuany prostě nejsem. Taky znám lidi, kterým hulení slušně leze na mozek. A to to nejsou trosky, který mají našlápnuto k tomu, aby si brzo žílama prohnali lajnu heroinu.

 26. Už jen krátce,je jasný,že se nedohodneme a to je dobře přispívá to alespoň k pluralitě názorů..:)

  Konopné masti beru.Ale v dlouhodobém programu Pirátů je i marihuana v podobě konopí a ne jen mastí…

  Trává je droga a 90% uživatelů tvrdých drog začala na marihuaně a pak přešla na tvrdé..To je číslo národní protidrogovky:)

  Nevím,jestli je tabák škodlivější než tráva,ale běžný uživatel tabáku nemá potřebu vyměnit ho za něco silnějšího..
  Častý uživatel trávy má k tvrdým drogám prostě blíž.

  Prostě nemyslím, si,že vyspělá politická strana má ve svém programu schvalování drog.Jsem možná konzerva,ale nechci mít ve státě kde žiju ,legální drogy.A už vůbec nechci mít v parlamentu stranu co to propaguje.Tečka.

  A s tím kopírováním a celníky,nikdo nenařizuje celníkům aby ti hrabali v notesu.Když ale ukradneš auto,počítač,ledničku,mikrovlnku,oblek, peníze atd..,tak ti policie taky udělá domovní prohlídku při podezření na tresrný čin.Software,hudba,filmy,cokoliv na PC, je něco, co vytvořil člověk,je to něčí dílo,někdo do toho vložil práci,nespadlo to z nebe…A ten kdo toho vložil práci nechce aby se jeho práce kradla a šířila bez jeho souhlasu a bez toho aby z toho něco měl..Nikdo nebude dělat nic co se stejně ukradne a neuvidím z toho ani korunu(nadsázka).

  Když vyrobíš doma nějakou věc a někdo ti jí ukradne taky nebudeš šťastný…

  Ano volný software budiž,ale pokud si někdo nárokuje na svoje dílo nějakou cenu,hodnotu,tak nikdo nemá,dle ústavy právo mu ho ukrást a šířit.Kdo tohle chce schválit,schvaluje zločin..Tečka.

  Myslím,že se neshodneme.Je dobře že máme pluralitu názorů,rozhodně ti tvoje názory neberu,pro mě jsou Piráti neslučitelní s ústavou,s inteligentním uvažováním,s normálním nepopuliustickým fungováním státu.

  Jsem rád,že se nedostanou do politiky,jsem rád,že je vidět(dle široké podpory veřejnosti),že tyhle polokomunistické,anarchistické levičácké názory nepatří do politky v roce 2013…

  Já to tak mám.Ahoj:)

 27. [32]: milý Ivoši, to, co píšeš o Pirátech jsou naprosto nechutné lži a polopravdy. Vytrháváš věci z kontextu a vymýšlíš si úplné nesmysly. Na hodně věcí ti odepsal dračí vědec, já ale narozdíl od něj nechci ztrácet čas přesvědčováním někoho, kdo se už rozhodl. Přesto se k pár věcem vyjádřím.
  Kandiduji za Pirátskou straanu na čtvrtém místě kandidátky na Jižní Moravě a za naší stranou si stojím. Nejsme žádní pomatení levíčáctí anarchisti, ačkoli máme z těchto směrů některé myšlenky, stejně jako je máme ze sprktra tzv. pravicového. To jsou ale všechno jenom hry na matení lidí, skutečnost není napravo nebo nalevo, ale tam, kde je to správné.
  Řekni mi, co ty si představuješ, že s touhle zemí bude? Nechceš snad snížit státní dluh? Nechceš transparentní státní rozhodování, participaci občanů na systému? Nechceš, aby peníze za autorská díla dostávali samotní umělci a ne výběrčí poplatků?
  Piráti nikde netvrdí, že by všechno mělo  patřit všem, to je absolutní nesmysl! Ani že by mělo být bezvládí, takže ty svoje řeči o komunistech a anarcháčích zase rychle spolkni.
  Jsme lidé, kteří věří ve svobodu jednotlivce a odpovědnost voleného zástupce. Nic víc, nic míň.

  A k legalizaci drog. 90% uživatelů tvrdých drog předtím kouřilo marihuanu. Ale taky 90% huličů nikdy s tvrdýma nezačne! Alkohol a tabák je dle drogových expertů nejškodlivější drogou vůbec, srovnatelnou s heroinem. Tráva je naopak jedna z nejméně nebezpečných.
  Můžeme si legálně ničit mozek, játra i plíce, ale nemůžeme si legálně dát jointa? Který léčí alzheimra, parkinsona i stařeckou demenci a pomáhá lidem při rakovinných bolestech? Ale no tak!
  A není pravda, že by legalizací drog přibylo uživatelů. Znám spoustu lidí, co fetují nelegální drogy, spoustu co se jich ani netkli, ale ani jednoho člověka, co by řešil, jestli je to legální nebo ne. Tohle nikoho, kdo si drogu chce dát, nezajímá. A jediný, kdo z toho rejžuje, jsou mafiáni. Legalizuj drogy, zničíš mafii. A uživatelů naopak ubude, protože z vybraných daní bude víc peněz na prevenci a léčbu.
  Žijeme v 21.století, v době plné informací. Nemůžeš lidem neustále něco zakazovat a do něčeho je nutit. Já věřím v to, že lidé mají svobodnou vůli a podle té by se měli rozhodovat. Jestli věříš v opak, pak se nemáme o čem bavit.

 28. [33]:  A uživatelů naopak ubude, protože z vybraných daní bude víc peněz na prevenci a léčbu.

  Ako to myslíš? Z čoho bude viac peňazí? Asi som to nepochopil, ale ty chceš vyberať dane z trávy?

 29. vidím tvou první větu Lúmenn a musím hned na to napsat komkentář – nechodit k volbám je blbost prostě. Účast u voleb by podle mě měla být zákonem nařízena pro všechny od osmnácti roků (bez vyjimky) jako povinnost (bez diskuzí). To si myslím já. Dál…

  [32]: osobně si myslím, že strana pirátů už jenom na základě jejich názvu by měla být zrušena (už jen ten název vypovídá že se celkově nejedná o něco "čistého" – no však taky je možná důvod proč se k nim připojují někteří blogeři, že ? 😀

 30. [34]: já i celá pirátská strana jsme pro to, aby se časem všechny omamné a psychotropní látky legalizovaly a tím pádem se z jejich prodeje logicky budou platit daně. Přičemž cena pro uživatele zůstane téměř stejná, protože uvařit gram třeba pervitinu je velmi levné, ale drahé je to proto, že je to nezákonné. Člověk v 21.století má právo rozhodnout se, čím si bude ničit zdraví, jestli legálními drogami jako je tabák a alkohol, které jsou velice škodlivé a nebo v současnosti nelegálními drogami.

 31. [35]: pirátská strana je součástí celosvětového pirátského hnutí, které přijalo tento název od lidí, kteří je tak začali hanlivě označovat. Je ale mnohem čistší než většina politických stran s pěknými jmény. A koho schválně volíš ty, Lorde?

 32. Dovolím si též vyjádřit svůj názor. Znám také plno uživatelů drog (ironií je, že většina z nich jsou mí bývalí spolužáci z gymplu). A ano, nikoho z nich nezajímá jestli je to legální nebo ne. Ale taky na jednu stranu mám spíše pocit, že lidi, kteří z nich pravidelně užívají například pervitin, tak jsou na tom po mentální a psychické stránce líp, než lidi, kteří pravidelně hulí trávu (aspoň do té doby, než se na tom pervitinu stanou doopravdy fyzicky závislí.) Takže   o neškodlivosti trávy bych si natolik jistá doopravdy nebyla.
  A myslet si, že ve chvíli, když zlegalizujete konopí a všechny ostatní omamné látky, že z nich najednou všichni celí šťastní budou platit daně, když teď to funguje i bez nich, je docela směšný.
  Ještě před čtrnácti dny jste měli můj hlas. Ať už kvůli programu (líbí se mi váš názor na (ne)zaměstnanost a podobně) a taky by se mi líbila představa mít v parlamentu člověka, od kterého už několik let čtu blog a s většinou jeho názorů souhlasím (bydlím v Brně, takže kroužek ode mě bys měla jistý), ale posledních pár dnů opět získávám pocit, že jsem zase na začátku. A že nemám koho volit.
  Protože například toto mě docela dost zklamalo http://www.misantrop.info/odpovezte-piratum/ (myslela jsem si, že vy nemáte zapotřebí si účelově míchat fakta dohromady tak, aby vám to sedělo do krámu…)

 33. [37]: no já (stejně jako hodně dalších lidí) budu volit stranu která je nejblíže vládní moci (a navíc je taky dlouho v poslanecké sněmovně) a je současně nejvíce (nejen pro mě) důvěryhodná. Já se nemám za co stydět a proto (na plnou hubu) tady říkám – můj volební lístek patří stále ještě straně KSČM (stejně se budou nemalou mírou podílet na vládnutí v tomto státě ať někteří chcete nebo ne – nebylo by to poprvé za těch minulých zhruba dvacet let) 🙂

 34. [36]:  Lenže žiadna politická strana nemá takú moc, aby dokázala zlegalizovať predaj drog. EÚ a mafia by to nepovolili. A väčšina ľudí by tiež bola proti. Už si videla krajinu kde by legálne bolo dostať trávu v krámku?

 35. No, volební kalkulačka … na prvních 7 místech jsou strany, které volit nehodlám. Buď obličeje, nebo je tam ta jedna zásadní věc, přes kterou nejdu. Pak mám se stejnými procenty Piráty a DSSS, s tím že na DSSS jsem neuvažovala nikdy. Pak jsou další 4 strany, které nejsou špatné a nad kterými uvažuji. Na konci mám vedle sebe (což mi přijde docela pěkné) komunisty a ODS, v těsném závěsu ANO a Zelené 😀

 36. Jasně,ty jsi taky v Pirátské straně,tak už chápu tu podporu tady na stránkách.Nic ve zlym,já jsem myslel že jsi vzdělaná a inteligentní mladá žena a že se hloupých trendů mezi mladými moc nechytáš..No nic:)

  Prostě nechci ve svém státě legální drogy(bych chtěl vidět jak ti dealeři a výrobci platí daně:DD),a když to jako členka Pirátů podporuješ,podporuješ narkomani,toxikománii a legalizace drog je živná půda pro dealery a výrobce těhle svinstev..

  Protože tráva je droga a stejny svinstvo jako každá jiná droga…

  Je rok 2013,omezují se v rámci EU masivně cigarety a kouření a vy by jste chtěli legalizovat drogy..velmi moderní btw:)

  Nechápu,prostě co tě k tomu vede.

  O kradení dat už nepíšu,to nemá cenu,to se příznivcům Pirátů nevysvětlí,ani za zlaté tele,co je to softwarová krádež….

  Pirátská strana balancuje na hraně ústavnosti takovým způsobem,že se divím,že ještě nebyla zrušena..

  Díky bohu za to,že když už lidi jsou tak blbí a podporují otevřeně komunisty,že nepodporují tolik i vás,skryté levičáky. ..Jedna protiústavní levičácká strana tady stačí(kscm)..

  Nebudu už diskutovat,a do voleb přeju co nejnižší výsledek,doufám,že tyhle Pirátský bláboly lidi fakt nepodpoří

 37. [44]:No ty ses zase rozjel, flamewarriore 🙂 Argumentovat mi nikdy moc nešlo, smlsnou si na tobě jiní.
  A proč se slepě řídit standardy EU? Je víc těch, který by umožnili, že když bude lid chtít, sepíše se referendum a můžeme z EU prostě a jednoduše vypadnout  a hotovo 🙂 EU není vojenská aliance a není tak zvrhlá, aby nám jako odpadlíkům vyhlásila válku 🙂

 38. [23]:Ivoši. Můžete mi prosím uvézt v čem je program Svobodných extrémistický, abych věděl jestli jste to myslel jako kompliment nebo jako urážku?

 39. Jinak volit budu jakoukoli stranu, která nebude regulovat trh a která nebude zakazovat zemědělcům pěstovat geneticky modifikované rostliny. Jakákoli strana, která má v programu boj proti GMO, biotechnologiím a omezování technologií obecně je pro mě nevolitelná.

 40. Jako lidstvo se v budoucnu bez těchto technologií neobejdeme. Jejich omezování akorát povede k tomu, že s nimi lidé budou obchodovat na černém trhu, protože pud sebezachování je silnější než víra v jakékoli ideologie nebo náboženství. Zelené strany napojené na Greenpeace a podobnou sebranku nám nepřinesli nikdy nic dobrého a asi ani nepřinesou. Doporučuji přečíst články Patricka Moora o tom, jak Greenpeace svým bojkotem zlaté rýže odsuzuje mnoho lidí k smrti podvýživou.

 41. Btw Ivoši. Když už tu mluvíme o duševním vlastnictví a pirátech, tak bych doporučoval knížku libertariána Normana Stephana Kinselly, která se jmenuje Obžaloba duševního vlastnictví (je zadarmo ke stažení na stránkách von Mises institutu).
  Pokud na svém poli vypěstuji několik metráků odrůdy pšenice pro výrobu pečiva, kterou si jiná firma patentovala a já jsem si nezakoupil licenci, ale reverzním inženýrstvím jsem si vypěstoval její osivo. Myslíte si, že je spravedlivé aby mi tam napochodoval tým patentových fízlů a rozšlapal mi to nebo všechno zapálil jen proto, že si myslí, že jsem někomu "ukradl" jeho "patentovanou sekvenci DNA"? Myslíte si, že je to krádež stejně jako když někdo ukradne rohlík v pekárně nebo auto v autosalonu?
  Myslíte si, že války o duševní vlastnictví mezi korporacema přispívají k technologickému pokroku?
  Já jako extrémní materialista odmítající existenci duše v tom mám jasno a vy?

 42. Mad Dragon:
  Ahoj,nejsme flamewarrior,jen nehchápu podporu malých stran s utopickým legálně nemožným programem,mezi mladými:)

  Jethro:
  Svobodní by chtěli rušit daně(opravdu v době zadlužení je to "prospěšné"..), legalizovat švarcsystem,což je v podstatě nelegální,dál bych chtěli aby se zaměstnávalo naprosto volně,bez pravidel,tzn český člověk by o práci už vůbec nezavadil..každý podnikatel by radši zaměstnal v rámci legálního švarcsystému Ukrajince a jinou levnou pracovní sílu z východu…

  Stejně tak při legálním švarcsystemu bude zaměstananec dělat legálně melouchy a ojebávat zaměstanvatele

  Další extrémismus Svobodných je vystoupit z EU,což je kravina prvního řádu,jsme malá země s malými přírodními zdroji a obrovskou zadlužeností..

  Nejsme Norsko ani Švýcarsko,jsme zadlužený malý stát,co EU potřebuje jako prase drbání,tak už si to uvědomte vy bojovníci za nezávislost a frajeři co podporují vystupování z EU!!!

  Vy vidíte jak pár hloupých nařízení EU,taky mě serou,ale to hlavní, že bereme největší dotace na hlavu v Evropě od EU a nejvíc k tomu nadáváme,to už nikdo nevidí…

  Klasická Čecháčkovina: my jsme ČR kdo je víc,my nepotřebujeme EU,klidně z ní vystoupíme co nám můžou..
  Oni nás nepotřebují,ale my je kurva potřebujeme!!!!!!!!!

  Svobodní jsou pravicoví extrémisté a jejich program legalizace švarcsystemu,zrušení daní(haha,opravdu funkční nástroj k oddlužení), vystupování z EU a volného zaměstnávání(čti sraní na hlavu bez zákonů…) je extrémismus.

  Tak jako jsou Piráti spíše pomýlení a vcelku neškodní pseudokomunisti a anarchisti,bez širší podpory,tak strana Svobodných je podle mě opravdu extremismus a populismus obřích rozměrů..

  PS:jsem pravicový volič,ale co je moc a co hraničí z extrémismem,fakt nepodporuju..

  Po tom co se z ODS stala sbírka nevolitelných mafiánů,volím Topku..Sice jsou dost konzervativní,ale jediný jejich program plně zkousnu.Ani lidovci nemají nejhroší program,ale nejsem věřící a je to až moc velká konzerva…

  CSSD jsou slibotechny co okradou  úspěšné živnostníky a všechno nacpou nemakačenkům a lemplům,komunisti legitimní zločinci,ANO je Babišův kvlt který nehodlám podporovat,program více méně ujde,ale systémově je to jak Věci veřejné číslo 2,SPOZ nechápu,podle mě je to protiústavní mít stranu z jménem a logem a programem aktuálního prezidenta,Zelení jsou nevolitelní,ti by zakázali člověku i neekologicky prdět,Okamura rasistický prase a populista a pro DSSS může být jen opravdu slaboduchý jedinec..

  Takže za mě TOP09 a byl bych rád kdyby jejich program do budoucna přidal trochu víc liberality:)

 43. Jakožto extrémní materialista bez duše to máš pravdu,to je pro tebe vlastně dobré volit právě Svobodné..Nebo komunisty,ti také jednají materiálně,bez duše..To máš vlastně jedno levicový extremismus,jako pravicový extremismus….jde ti přece o materiálno..

  Piráti zase abych je jen nekritizoval určitý humanismus ve svém programu mají,to jo..

  Jen příteli taková malá poznámka.Nejsem věřící.Ale.Člověk se rodí jen s duší..Materiálno nabyde až za života,díky svým schopnostem a své duši….Přemýšlej trochu o tom 🙂

 44. "Si nikdy nepočul že GMO je svinstvo?"

  "Počul" jsem to tolikrát, že kdybych to měl "zrátať" tak mi přeteče zásobník na kalkulačce. Přesto mě tyhle závadějící informace placené lidma z bio-eko lobby (Carrefour, Fair Trade, …), která mimochodem podplácí i vědce, aby falšovali výsledky výzkumů (viz Seralini et al.), nevyvádějí z míry a po letech grýnpísácké masírky plné logických klamů a apelů na emoce si už více nenechám srát na hlavu od kategorických lhářů a manipulátorů jako je třeba Gilles-Eric Seralini, Jiří Mária Mašek, Orgonet nebo New World Order Opposition. Dojemné přednášky 14-leté Rachel Parent o škodlivosti GMO nebo totéž od lžifyzičky Vandany Shiva, co lže, že má doktorát z jaderné fyziky a ještě označuje farmáře za násilníky na mě dojem nedělají. Zvláště když vím, jaké kruhy za celosvětovým odporem proti GMO stojí a aktivisty demonstrujících na happenincích používají jen jako užitečné idioty pro svůj plán vrátit civilizaci do nové doby kamenné po tom, co na této planetě dojdou energetické zdroje. Se solárníma panelama, větrníky a biostravou 7 mld lidí neuživíš.

 45. [52]: Klidně mi pošli odkaz na dalších milion článků a fňukydokumentů (je jich plnej net), jak mamince-snažilce odešlo děťátečko za dědou mrázem po konzumaci GMO mateřského fuj-mlíčka a manža je kvůli GMO fuj-kukuřičce impotentní, ale na mě to dojem opravdu neudělá. A článek plnej obrázků, jak z béčkového hororu taky ne. Relevantní informace o GMO se v záplavě SEO optimalizovaných webů plných mýtů, polopravd a lží o GMO hledají velmi těžko. A být proti GMO je dneska tak IN, že se toho chytají i nadnárodní firmy a organizace.

 46. [54]:  Pošli ty jeden vierohodný článok o tom že GMO je v poriadku.

  Kašli na to, už sme aj tak mimo tému článku. Zasa sa rieši (ne)škodlivosť marišky a GMO, takýchto diskusi (hádok) je plný internet, pravda bude asi niekde uprostred?

 47. [38]: tuhle kauzu jsem sledovala, samozřejmě, že všechny příběhy na volebním programu jsou ilustrační a inspirované realitou, ne reálné, tohle se možná zrovna nepovedlo, ale jinak většinu strany znám a vím, že se jedná o férové a čestné lidi, za něž dám ruku do ohně

  Jinak vidím, že flamewar již překročil únosnou mez a nevidím důvod, proč se dál hádat:) nechť vyhraje ten, kdo nejvíce pomůže naší zemi:)

 48. [56]: nó… já bych nedával ruku do ohně za nikoho teda (obrazně řečeno) 🙂

  ne dobrý ale teď toto –

  [50]: myslím si, že se zbytečně nad tím "rozohňujete". Stejně Váš jeden hlas (ani zdaleka) nerozhodne, rozhodne (v tomto případě) hlas lidu jako celku (i když ve skutečnosti k volbám nechodí zdaleka všichni – tím hůř)

  A co se týká KSČM – bez ohledu na to koho volím já, musím říct, že tato strana patří k těmv poslanecké sněmovně a senátu, kteří se dlouhodobě jeví jako ještě důvěryhodní. Ostatní podle mého názoru ztratili úplně důvěru (jo (?) čili ODS, TOP 09, VV, KDU-ČSL, Zelení a podobně) – ČSSD pokud se zavčasu nevzpamatuje, také ztratí důvěru úplně od lidí.  

  A co se týká koho volím – vybírám schválně z těch stran, které už v poslanecké sněmovně (před rozpuštěním) byly (dlouhodobě), a kdyby teď vyhrála KSČM a udělala průser, tak pak už jim hlas v dalších volbách nedám (kdo by to byl pak… nevím zatím).

 49. Tvůj "návod" jak už bylo rozepsáno nahoře se ti povedl, jen jednu výtku mám, a to k názoru, že bych se měla řídit kalkulačkou a strany jež jsou na víc jak 3. místě mě nemají zajímat je přece blbost, Jako největší schoda mi vyšlo 62% a to se mi zdá sakramentsky málo 2. místo 55%, 3. místo 54%, 4. místo 52%… opravdu jsou 2% tak důležité abych stranu vyřadila, a stačí poloviční shoda na to abych si je vybrala? Odpovím ti, ne, nestačí jako vyřazovací prostředek se mi zdá mnohem lepší sama si projít strany. Například někdo ví, že rozhodně po posledních událostech nebude volit Ods, Čssd nebo jakkékoliv jiné kolik jich jen je. následně si udělá kalkulačkukde už může (ale nemusí) ignorovat dříve vyřazené strany 🙂

 50. [50]:Nejsem fandou Svobodných, ale taky proti nim prakticky nic nemám a v něčem se jich zastanu. 🙂 "Zvýšení daní státní dluh nevyřeší; je to jako dolévat kapalinu do nádoby která teče", jak pravil kapitán Bartoš. Naopak zvyšování daní a různý úsporný opatření způsobí, že lidi budou mít míň peněz a bude se zdražovat, takže lidi budou míň utrácet, aby ušetřili aspoň to málo, co jim zůstalo. A protože se bude míň utrácet, tolik se toho nezdaní a proto nejen že budou lidi nespokojený, ale státní dluh to nesníží, spíš naopak. Neříkám, že čím nižší daně, tím vyšší státní příjmy, to ne. Každopádně spousty věcí, jak praví Svobodní, je opakovaný zdanění a to je prostě nesmysl. Navíc to, že by byli politici nejen přímo voleni, ale i přímo odvolatelní, lidové veto a transparentnost spolu s možností lidu se rozhodnutí vlády postavit, by zabránilo spoustě tunelů, korupcí a podezřelejm státním zakázkám.
  Každopádně by bylo dobrý, kdybysme po vzoru Islandu skoncovali se zkorumpovanou vládou, banksterama a vládou korporací, udělali revoluci, odmítli splatit dluh, za kterej nemůžeme a kterej na nás ušili, z našich daní. O co vlastně v revoluci na Islandu šlo a kdo se tím už inspiroval?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.