„Je to můj blog a já si můžu mazat co chci.“

S touto větou už jsem se našem milovaném blog.cz setkala nesčetněkrát. Většinou ji vypouštěly z úst psaly třináctileté majitelky třpytkatých blogísků, které nebyly s to přijmout cizí názor a tak mazaly všechny nepohodlné komentáře či rovnou zakazovaly diskuze.
Inu, telecí léta mám za sebou taky a dokážu si představit, že v tomto věku se kritika snáší těžko.
Na druhou stranu – já sama si velmi cením toho, že jsem na svém blogu nikdy komentáře nemazala a diskuze nezakazovala. Jednou či dvakrát jsem stopla příliš vleklou diskuzi, která se zrhla ve flamewar mimo téma, ale i tak jsem nechala všechny příspěěvky zachovány k přečtení. Svobody slova si prostě vážím nadevše a nemažu dokonce ani nadávky na „ezomagora“ na Poslu světla, s kterými se (naštěstí jen výjimečně) setkávám.
Bohužel jsem si všimla, že ne každý nechává na svém blogu zaznít nesouhlasné názory a jsou lidé, u kterých mě to mrzí více, než u jiných.

K tomuto článku mě přiměl jeden konkrétní človíček – původně jsem chtěla jmenovat, ale pak jsem si řekla, že to není úplně taktní, takže jen zmíním, že tato osoba je majitelem velice navštěvovaného a pro mnoho lidí kontroverzního blogu o esoterice. Už roky u ní nelze přispívat do diskuzí bez její moderace a já dlouhou dobu měla za to, že je to proto, aby se nemusela otravovat s trolly a lidmi, co mají potřebu jen urážet.
Ale pak mi došla jedna věc – zakázaná diskuze je prostě jen zakázaná diskuze a člověk se může vydebatovat jinde. Zato moderované komentáře znamenají, že autor blogu si hanlivé komentáře stejně přečte (takže ho otravují jak trollové, tak sprosťáci), ale neumožní totéž ostatním. A tomu se vážení říká cenzura.
Pokud autor blogu umožní svým čtenářům přístup jen k pochvalným a milým komentářům, mohou získat mylný dojem, že s autorem všichni souhlasí a podporují ho. Pokud kupříkladu napíšete článek o tom, jak strašně suprová je vanilková zmrzlina a komentáře všech, co mají radši čokoládovou, smažete, může případný návštěvník získat dojem, že vanilkovou zmrzku má prostě rád každý a pod tíhou tohoto pocitu si už jinou nekoupí, ačkoli čokoládovou zbožňoval.
Jistě chápete, že jde o ubohý příklad, mající ilustrovat fakt, že jde prostě o ukázkovou manipulaci s lidmi. Co se mi hodí, zveřejním a co se mi nehodí smažu. A najednou je ze mě úžasná osobnost, kterou všichni milují a všichni s ní souhlasí. Egíčko roste a ovečky poslušně bečí.
Pokud si tohle dovolí nějaká třináctka s blogem o líčení a „Tvajlajtu“, asi se svět nezboří, když zabanuje všechny odpůrkyně třpytivých rtěnek a fanynky Edwarda („bo, Jacob je nejky!“). Ale když si na tomhle postaví webové stránky známá osobnost ze světa esoteriky, už to nepříjemně zavání sektářstvím. Stavění gurua na piedestal a přisuzování dokonalých vlastností je totiž začátkem každé dobré vymývačky mozků. A komunita mladých slečen, co se na blog.cz kolem esoteriky motají, jsou ke zbožšťování velice náchylné – a když nedostanou přímo pod čumáček názor protistrany, samy se po něm pídit nebudou a všechno může skončit přinejlepším tím, že si jejich kamarádi budou ťukat na čelo, přinejhorším nějakým zraněním z používání nevhodných pseudoesoterických metod.
U výše zmíněného člověka jsem se s cenzurou začala setkávat už před nějakou dobou, ale vždy jsem měla za to, že maže komentáře jen skutečně nevhodné, urážlivé a zlé. To se dá pochopit. Ale v poslední době jsem zjistila, že moderovaná diskuze nezveřejnila ani mé komentáře, které byly slušné a věcné, leč bohužel – nesouhlasné.
Trošku jsem pak diskuze prošla a uvědomila jsem si, že jsem kouzlu „dokonalosti“ jeden čas propadla taky. Oči mi otevřely další zdroje poznání, k nimž bych se ale dostala díky nemoderovaným diskuzím mnohem dříve. Teď koukám na stránky tohoto člověka se značným odstupem a místy si jako někdo „od fochu“ ťukám na čelo, jaké bláboly sype do lidí.
Ale dobře, ať ti sype, když nechá čtenáře, aby si pak udělali názor sami. Jenomže to nehrozí.
Já už dávno vzdala komentování „eso-věcí“, s kterými nesouhlasím, protože vím, že to je jako mluvit do dubu. Ale občas se vyjádřím k nějakému příběhu ze života. A ejhle – nedávno tento člověk, o němž jsem si naivně myslela, že je empatický, zveřejnil pětidílný (!) článek o setkání s někým, koho dlouho neviděl a kdo se choval docela podivínsky. Ovšem nezapomněl proložit vyprávění svými vnitřními monology z průběhu setkání, které si onen podivínský nešťastník jistě velice rád přečetl na internetu – zatímco ve skutečnosti se na něj autor článku usmíval a konverzoval, v duchu mu pomalu nadával a to se ten člověk dozví z webu s tisícihlavou denní návštěvností. Tomu říkat takt.
Když jsem majiteli blogu napsala komentář na toto téma, nedočkala jsem se reakce a můj názor se ani nezobrazil. Souhlasné pokyvování stádečka však nechybělo a mazáno pochopitelně nebylo.
Něco podobného jsem zažila u článku o „hrozně protivné pokladní“, který vlastně byl ukázkou naprostého frackovství majitele blogu. Můj názor, zastávající se zvědavé zoufalé zaměstnankyně obchoďáku, byl pochopitelně nepohodlný – mnohem víc se hodí souhlasné bečení oveček, které horlivě dávají za pravdu autorovi a vyzdvihují jeho asertivnost a bezbřehé právo poslat člověka někam, když se slušně ptá.
Jsem takovým chováním vyloženě znechucena. Nikdy, ani v době, kdy tady řádil troll Lord Lukáš (zdravím!:)) nebo když se vedly brutální flamy s Onni (kde jsou ty časy ztraceného mládí!:D), nikdy jsem komentáře nemazala a nestavěla samu sebe na piedestal postavený ze čtenářských ovací. A to ani na Poslu světla, kde se snažím psát o duchovních a esoterických tématech, která nejsou každému po chuti – nemažu názory skeptiků, dotazy lidí, ani zkušenosti čtenářů, které jsou opačné než moje. I když mi to občas trochu hýbne žlučí a třeba ani nereaguji, čtenář má právo znát názory ostatních a ne, že mu vyberu, co se dozví a co mu zamlčím.
Chápu mazání reklam a spamů. Chápu i zastavení neplodné, nikam nevedoucí či od tématu se dávno odchýlivší diskuze. Dokážu se skřípajícími zuby pochopit člověka, který maže vulgarismy a nadávky nebo vyložený trolling. Ale člověk, který maže vše, co mu nehraje do karet, je u mě sprostý lhář a podvodník a ne poctivý bloger, natožpak snad člověk, co se snaží být rádcem v nějakém oboru.
A co vy? Máte zkušenosti s moderátory cenzory? Mažete na svých blozích příspěvky? Vypínáte diskuze? Podělte se.

100 komentáře “„Je to můj blog a já si můžu mazat co chci.“

 1. Jirka Hrebenar! Jeho odpůrci se naštvali a založili web, kde se přesměrovávaly jeho články a měly otevřenou diskuzi. Chudák s tím nemohl nic dělat.

  A pokus už někoho schválil, nazval ho náckou a whateverfobem. 😀

 2. Asi vím, o kterou ezo-blogerku jde. Ještě nedávno jsem k ní občas zavítala a něco si přečetla, případně nechala komentář, ani nevím, jestli tam je. Moje komentáře nebyly vždycky tak sluníčkový, tak tam asi nejsou.
  Taky jsem se díky moderovaný diskuzi na jejím blogu zamyslela nad tím, že s tou adorací to nebude tak úplně v pořádku. Já s ní taky ne vždy souhlasila. Vždycky jsem si tak do půlky článku říkala, že s ní souhlasím a pak v půlce bylo něco tak zvráceně blbýho, že jsem se musela smát.
  No, dneska už tam nechodím, nečtu to, nemám k tomu ani co říct. Myslím, že autorka toho blogu ještě nedospěla a má potřebu shromažďovat si kolem sebe kolečko přívrženců bez jakýhokoliv odporu.

 3. Já na svém blogu mažu jenom sprosté a útočné komentáře, kterých naštěstí moc není, a reklamy. Jinak všechny komentáře nechávám, i když jsou nesouhlasné. A moderované komentáře nemám, ono to dost odrazuje od komentování, když někam přijdu a vidím tohle. (Vidíte, kolikrát jde v jednom komentáři použít slovo komentář? :D) No a diskuzi vypínám u starších článků, kvůli spambotům (či jak se tomu nadává), ale jinak ne.

 4. Poznámka na okraj: Ono nazvat šmahem veškeré moderované diskuse cenzurou může být nebezpečné. Pokud bychom na Triumvirátu nemoderovali diskuse (tedy komentáře pod články), spamboti by vesele zaflákali všechno a ihned.
  Tím nechci říct "a priori nesouhlasím", jen závěr článku mi vyznívá směrem "kdo má moderované diskuse, ten se nechová čestně" (je to mezi řádky, ne doslova). Spousta diskusí je moderovaných a fungují bez názorové cenzury.

 5. Moderaci na svém blogu zavedla kvůli mně 😀 Respektive ji zavedla po tom, co se stala taková věc – já jsem napsal na její blog komentář a u každého komentáře je v administraci uvednné, z jaké IP adresy člověk píše. No a k mému se nepřipsala má IP adresa, ale IP adresa komentáře nade mnou, díky čemuž si A**e myslela, že jsem ten stejný člověk, jako ten nade mnou.

  No a ten člověk X nade mnou psal nějaký kokotiny, který šly mimo mě, ale A**e toho člověka chtěla zažalovat za pomluvu. A ona si pak myslela, že ten člověk jsem já, tak mi psala na mail, že na mě posílá trestní oznámení a kdesi cosi. Psal jsem i Standovi, aby jí dal vědět, že můj komentář a komentář nad tím psali dva různí lidi, ne jeden. Standa mě poslal do píče.
  A**e pak konečně zjistila, že jsem úplně někdo jiný, a že si mě s někým spletla a omluvila se. Od té doby jsou všechny její komentáře pod články moderované 🙂

  Bohužel se jí ta moderace zřejmě zalíbila, a proto si nechává jen ty hezké sluníčkové komentáře :3 Říkám si ale, že cenzura je lepší, než to, co tam bylo dřív a dřív jsi tam sice mohla dostat nesouhlasící komentář, ale dostala jsi za něj pořádný pojeb od všech jejich fanatiků.

  Co se týče samotné esoterické slečny, nemám vůbec nic proti ní samotné, ale její fanoušci na mě působí jako totální pošahanci. Upozornil jsem jí u jednoho článku, že se nepíše "o mě", ale "o mně" a asi deset lidí se tam na mě sesypalo, jak ona je dokonalá bytost, úžasná s velkým srdcem a jak já ji nechápu, že kdybych psal tolik, co ona, tak taky dělám chyby a bla bla… jak říkám – fanatici 😀

  Co se týče cenzury, jsem zásadně proti a snažím se téměř vůbec nemazat, ano i ty komentáře, co se mnou nesouhlasí a totálně vyvrací vše, co jsem napsal. Já jsem za ně rád – nutí mě to pak přemýšlet, zaplatovat díry ve svých úvahách a nežít v jakési své bublině.

  Ale co fakt neustojím jsou hysterické slepice – což se občas stane, že mi píše nějaké slečna, co mi začne nadávat do kreténů a pičusů kvůli nějakému mému názoru – příkladem je třeba blogérka Onni (nebo jak měla nick). Takový prostě mažu a nezájem – já se chci bavit na úrovni, ne číst sračky.

 6. Já když jsem ještě byla v Ak a mívala články na titulce, komentáře jsem nechávala prvních pár dní (většinou do vydání dalšího článku) moderované. Titulka lákala diliny a jejich prostoduché výkřiky o mrkni na můj blogísek, hlásni pro mě tam tam, mi prostě lezly krkem. Nu, a když článek zmizel z titulky, bylo to už v pohodě, a  diskuzi jsem pak už nechala otevřenou. Nikdy jsem však necenzurovala, mazala jsem pouze a pouze hloupoučké reklamy atp. o ničem, které nepřinesou nic mně a čtenáři už vůbec. Každý kdo ke mě chodí, nebo chodil pravidelně, to moc dobře ví.
  Ovšem po odchodu z Ak ustaly titulkové nájezdy a tak můžu nechat diskuzi v pohodě otevřenou hned.
  Vím že bych dříve ty komentáře vůbec moderovat nemusela a bylo by lepší je prostě jenom mazat, ale mně to v té době přišlo pohodlnější.

 7. Už u nadpisu mě napadlo, o kom je řeč. Pravda je, že dotyčná se, myslím, co ji sleduji, dost změnila. Ve spoustě věcí k lepšímu a ve spoustě věcí k horšímu. Třeba její knížku č. 2 si koupila sestra a ačkoliv si ji vážně chci přečíst, nedostala jsem se dál než přes první dvě stránky, protože jsem byla opět ujištěna, kolik děkovných dopisů jí chodí. Stejně jako nemám ráda jejich přehled na stránkách (líbila se mi tam jednou mandala, nebo mám ráda, když ukáže obrázky, kdo jí jaké poslal), jinak ne a taky to považuji za svým způsobem za manipulaci. Ale zas jí nemůžu kecat do toho, co tam má. Myslela jsem ale, že něco takového má zůstat uvnitř, v člověku (přirovnám to trochu ke slečně, která byla nedávno přijata do ak – uvedla, že jednou bude darovat krev, kostní dřeň, sázet stromy, čistit rybníky – taky to bylo tak nějak pro navození atmosféry "jsem skvělá").
  Dnes už píšu i o dost méně komentářů a i když nesouhlasím, naučila jsem se myslet si své, ale to u spousty lidí, takže jsem ještě cenzurována nebyla. Jen chci říct, že přesně vím, co myslíš.
  Samozřejmě vím, že vůbec v ničem z toho nemusí být špatný úmysl, nemusí to být ani manipulace, ale tohle je pohled čtenářů. Nikdy není špatné vědět, jak se čtenáři dívají na můj blog – i když neprávem, protože člověk se na sebe ne vždy dokáže podívat úplně objektivně.

 8. Já vím, je to blog slavné Alušky….Tak tam já už dávno radši ani nepáchnu, po letech jeho sledování jsem přišla na tolik ne moc pěkných věcí, až je mi z toho blivno…Takže díky,ale už fakt ne. Již tohle už mluví samo o sobě…

 9. Také usím pochválit nádherný článek, který ma hlavu i patu a taky pravdu. A jinak, já teda když byla mladší, v pubertě, tak jsem práveže s tou kritikou neměla vůbec problém, byly mi všichni někde…a já byla světa pán:Dteď už je to trošku horší s tim věkem bych řekla…Člověka se tak nějak víc dotýkají ty věci.

 10. Blog od této blogerky čtu, občas jsou tam dobré rady, ale někdy mě doopravdy zarazí její reakce, kterou popisuje (nebo když reaguje v komentářích). Ale některé trochu nesouhlasné komenty tam jsou, zase tak "čisté" to není 🙂 I když je mnohokrát popisováno, že nemá ráda kritiku, napsala o tom i články. Asi je sama sobě kritikem a to jí stačí.

 11. No jo. Člověk musí počítat s tím, že se na internetu dostane i k informacím zkresleným, že si někdo honí rád ego a vytváří si kolem sebe auru nedotknutelnosti se zástupem tleskajících obdivovatelů. Na druhou stranu jsi ukázala, v čem je kouzlo internetu: nepustíš mě na svůj píseček, protože se ti tam nehodím? tak ok, zase já si na svůj píseček můžu napsat, co chci. Akorát, že nejmenuješ, což oceňuju jako projev taktu, který si možná dotyčná ani nezaslouží.
  Kritika se kouše těžko, no. Ale trolly a sprosťáky taky nemusím, ačkoli mi nikdy nestálo za to se bůhvíjak kvůli nim rozčílit. 🙂

 12. Nojo, Alue. O tom jejím mazání nesouhlasných komentářů vím, už dávno jsem si všimla, že ty moje se tam skoro nikdy neukázaly.
  Já sama jsem kdysi měla moderované diskuze, protože můj blog doslova přitahoval "krásný blogísek, hlásni pro mě" a mě nebavilo, že mi občas takový komentář uklouznul, protože tyhle mažu. A taky mažu komentáře, co nesouvisí se článkem, ale s něčím jiným, a jdu reagovat k autorovi, protože mému puntíčkářskému já taková rozházenost jednoduše úplně hrozně vadí. Ale nesouhlasné komentáře nemažu nikdy. Ani když to bylo moderované jsem to nedělala. Byla jsem totiž ráda za úplně každý k věci.

 13. s článkem úplně souhlasím (takže mi komentář smazán nebude – dělám si srandu, četla jsem poctivě a vím že negativní nemažeš 😉 ) mě by nikdy nenapadlo mazat komentář ani když čtenář zjevně nepochopí co jsem chtěla článkem vyjádřit… Prostě jsem ráda, když se rozvine nějaká diskuze, ta člověka vždycky posune

 14. Naprosto souhlasím. I ohledně onoho blogu. Pořád tam chodím ze zvyku, protože se někdy vyskytne něco zajímavého nebo zábavného, ale autorka už mi není tolik sympatická jako když jsem ji před lety objevila. Právě např. kvůli tomu postoji "já vím všechno nejlíp a nemusím pro to dávat důkazy a vysvětlení, kdo má jiný názor a věří v jiné věci, je zmanipulovaná ovce", přitom to její "hnutí" (nejde jenom o jednoho člověka) by se taky dalo klidně označit za manipulativní a omezené a ti lidé nejsou ochotni tolerovat odlišné názory.

 15. Já kdysi hodně dávno sem tam nějakou diskuzi moderovala, ovšem již to nedělám. Pod příspěvkem nechávám všechny projevy, pokud jsou k tématu a jsou slušné. Čtenář tak může vidět i názory druhých lidí, které doplňují článek.

  Jinak dříve jsem na její blog zavítala, pokud vím, tak mi byly snad zveřejněny všechny komentáře (asi), ale že by vedla až takovou cenzuru, to mne tedy dost vyděsilo. Tohle podle mně na blog nepatří.

 16. Já si už ani nepamatuji, jestli jsem měla tu na blog.cz moderované diskuze, myslím,že jen u těch starších. Mazala jsem bordýlek hlásni a takový, myslím, že jsem nemívala moc nesouhlasných komentářů, ale určitě jsem co bylo v mezích slušnosti nemazala nikdy. Teď mám moderovanou diskuzi,protože tak se mi hned na titulní stránce zobrazí, že mám novej komentář a já se hned hrnu si ho přečíst:-D…
  Určitě vím, co tím chceš říct, mazání nesouhlasných komentářů je skutečně podvod a lež a nabubřelost:)

 17. No, nikdy jsem nepochopila návštěvnost toho webu. Strašně, ale strašně jsem se smála tomu, co napsala o konci světa v roce 2012. 😀 Divím se, že se nepropadla hanbou…
  Co mě ale zaráží je to, kolik lidí této osobě věří a jakou ten web má návštěvnost. Ty články jsou podle mě na prd. Domnívám se, že nemá ani středoškolské vzdělání… To ale asi není potřeba a nic mi do toho není.
  Jednou jsem v diskuzi četla komentář, jestli nechce jako Paulo Cohelho dát své knihy k dispozici zdarma. Tak vyštěkla něco v tom smyslu, jestli jí nechce rovnou poslat na pastvu žrát trávu. Chce mi říct, že se jedná o její hlavní příjem? No to těžko. A to nemluvím o autorských právech k "trailerům" jejích knih, které jsou plné ukázek z jiných filmů… Fakt originální.
  (Promiň že to není tak zcela k tématu, ale musela jsem se vyjádřit k blogu dané osoby.)

 18. Přesně vím, o kom mluvíš (píšeš). Ano, jsou tam v podstatě jen komentáře od ove…od fanoušků. Ta slečna je podle mě sektářka a ti nenávidí jakýkoli nesouhlasný názor. Já jsem na svém blogu mazala jen sprosté výhrůžky a urážky, ale vážně nepochopím, proč mazat i slušně podané názory jen proto, že jsou nesouhlasné.

 19. Já jsem jednou smazala jeden opakující komentář na mém blogu – reklamu, ať zahlasuju pro něčí kočku. Měla jsem tam toho asi 5 a už mi to šlo krkem, naprosto naštvaně jsem to smazala a od té doby se mi tam nic neobjevuje. No, ono to naštvě, když pracně píšete článek a objeví se vám tam jenom tohle.
  Jinak jsem nikdy žádné komentáře nemazala – i když jak říkáš není to příjemné…

  Jinak jsem hned poznala o který blog jde – sice s tím nemám žádné osobní zkušenosti, ale ta daná osoba už není to, za co jsem ji dříve měla. Sice se považuje za svatou, ale podle mě, až tak svatá není…

  Hezký článek!

 20. Každá nadávka zabolí ale správné je, říct si že jí píše nějaký pitomec nechat to plavat. Ale kritika ve které je pouze vyjádřen opačný názor se má pochopit a respektovat.Každopádně souhlasím

  PS: Super článek!

 21. Komentáře pod články nemám, vytvořila jsem si tzv. FB, něco jako návštěvní knihu a tam můžou čtenáři vkládat komentáře – moderované a důvod je tam taky uveden-můj blog není prostor pro reklamu, linky ani spamy. To jsou jediné typy komentářů, které neuveřejňuji, nemažu je, nechávám je vyset v nastavení, kde se k nim kdykoliv můžu vrátit. Upřímně mám tam i komentáře, které mi hejbou žlučí více či méně. Myslim si, že už jsem vyslechla dost na to, abych měla nadhled a uveřejnila i negativní komentář a to i přes osobní nevoli.

 22. Výborný článek, jsem rád, že jsi to napsala :)Mám stejnou zkušenost s blogerkou A**e, také mi slušný komentář, neprošel její cenzurou. Od té doby už její blog nenavštěvuji, poslední dobou už byly články pro mě v podstatě jedna velká nuda.

 23. Já naštěstí většinou komentáře přede mnou nečtu (natož když jich je hodně), takže bych ani nemohla být ta ovce v davu, jen abych náhodou neurazila. Zatím jsem ale ani snad nebyla na blogu, kde by byla diskuze moderována.
  Já komenty nemažu ani když jsou to reklamy na něčí blogy, ale jinak ani nemám proč. Asi zas tak velkou návštěvnost nemám, abych měla i kritické komentáře. 😀
  Jinak super článek samozřejmě.

 24. maximálne ignorujem spamy, ktoré ani neviem ako sa dostanú na môj blog a niekedy vedia podivnou angličtinou zahltiť celý článok. Ale inak nie, nemám moderované komentáre, ani sa k tomu nechystám a každému nechám prejaviť svoj názor. Pochvala poteší a kritika posúva dopredu 🙂

 25. [21]:Uplně mi mluvíš z duše!Což o ty trailery v knize, ale mě spíš hlo žlučí to, že si načetla veškeré "eso", "duchovní" a "naučné" knihy a jen to přepsala do té svojí a všichni ji píšou jaký, že to je zázrak, přitom tam jsou ty nejobyčejnější základní rady, který si dá dohromady i malý děcko.A ani bych se nedivila, že se živí jen tim, když za tu jednu svou knihu žádá přes 400 a to ještě nepočítám ani poštovné a balné…

 26. Všichni snad víme, o koho jde. 😉 Nicméně moderovanou diskuzi chápu z důvodů výše uvedených například Ekyelkou či Metteorwou, ona buzerace reklam člověka začne štvát a dle mého názoru trochu kazí dojem na ostatní čtenáře, když člověk publikuje hlubokomyšlenkový článek a pod tím se vyjeví tři reklamy. Je už na vlastní zodpovědnost autora-moderátora, jak moc bude články reagovat. A pokud nakonec promění svůj blog v egohonbu, tak to alespoň část jeho čtenářů dříve nebo později zjistí. Nepopírám však, že se mi takové jednání nelíbí.

 27. Diskuze nevypínám, ani nemažu nesouhlasné komentáře. Jediné komentáře, které mažu jsou takové ty "reklamové" (podívej se prosím na můj blog, dej mi hlas apod.) Jinak nechávám diskuze volně plynout. Každý má právo na názor – já ho vyjádřím v článku a čtenáři mají právo se vyjádřit v komentářích a kritika se občas hodí, i když to člověku není po chuti 🙂

 28. Moc pěkný článek. Diskuze ani nic podobného nevypínám či nemažu. Každý má svůj názor, a já si ho ráda poslechnu. Nejradši bych to ale někdy udělala, když píšou komentáře jako hlasuj pro mě, podívej se na můj blog a odebírej.

 29. Souhlasím. Dříve jsem blog dané slečny navštěvovala, komentáře jsem jí snad ani moc neposílala, spíš jsem si je většinou držela v duchu, ale je fakt, že mi na ní něco nehrálo. No a když vyšel úžasný první díl článku s Chosém, přestala jsem tam chodit úplně. To já nemám zapotřebí číst.

 30. Je jasné, že jde o Alue, proč to neříct otevřeně.
  Podle mě je to šarlatánka a vykrádačka, která bezostyšně kopíruje texty ze všech možných zdrojů.
  Nesnese jakýkoliv jen trochu nesouhlasný komentář a snaží se stylizovat do role obdivované a uctívané osobnosti. Krk bych dal na to, že používá program Websurf na zvyšování návštěvnosti. Nechce se mně věřit, že by na světě bylo tolik idiotů, kteří by takový nemožný blog mohli navštěvovat.
  Divím se, že ji můžeš mít v oblíbených.

 31. U mě je každý, kdo cenzuruje komentáře a nepovolí žádný nesouhlasný názor, idiot a pokrytec a nemám ty lidi ráda. Osobně kontroluju pouze spam či fakt úplně zcestné lidi (ale těch naštěstí moc nemívám), jinak si vážím i nesouhlasných názorů. Ne že bych z nich neměla hrůzu 😀 Ale ve výsledku si tím ohromně tříbíš názory a vůbec schopnost konverzace a diskuse na úrovně. Dokonce i když mě párkrát někdo někde poslal do někam nebo na mě prostě nebyl příjemný, tím, že jsem se s ním dala neovlivněně do řeči, jsme se často dobrali k jádru pudla, které leželo prostě v nepochopení nebo špatné formulaci. A ve výsledku z toho byla úžasná výměna názorů.

  Největší neštěstí je, když je takovej kokot v důležitý funkci – to ale platí o všech debilech, nejen o cenzorech. Lidi, co maj možnost takhle ovlivňovat lidi – kteří jsou poněkud naivní nebo neznalí a netuší, že tam taková cenzura probíhá – jsou strašně nebezpeční a z nějakého důvodu jsem vůči nim opravdu ostražitá. Když nějakého takového potkám, neváhám strávit hodně času a energie tím, že tyhle praktiky budu provalovat na veřejnost, aby se o tom lidi dozvěděli a spadly jim klapky z očí. Prostě mi dává smysl to dělat.

  Proto ti i chci poděkovat za tenhle článek. Zmíněnou sice nesleduju, nekomentuju a nijak zvlášť mi tudíž v žaludku neleží (obávám se, že by neprošel ani jediný můj komentář :D), ale nakouslo to tenhle fenomén, o němž by se mělo určitě víc mluvit. Všichni víme, že je to bohužel problém všech uživatelů blog.cz, jelikož ryba smrdí od hlavy a diskuse na Srdci či AK, no víme…

 32. Chápem to, že pri takej návštevnosti je moderovanie na mieste, kvôli reklamám, spamom a vulgarizmom, ale…Tiež sa mi stalo, že spochybňujúci článok sa jednoducho na web nedostal. Myslela som, že sa niekde stala "proste" nejaká chyba, ale teraz viem že nie. Tiež som si všimla, že keď už nejaký komentár pustí, vždy má pravdu len ona, nik iný ju mať nemôže.
  K autorke chodím dosť často, ale už tak nehltám všetky stránky ako predtým. Oveľa radšej zájdem do archívu a čítam si staré zážitky s jemnohmotnými. Mám radšej jej "starý" štýl písania. Možno sa mi to len zdá, ale mám pocit že autorke v poslednej dobe strašne stúplo ego a na môj vkus dosť často začala zhadzovať ľudí.
  Mrzí ma to, lebo tie stránky mám naozaj rada, aspoň čo sa toho archívu týka. Nuž čo, "sláva" zmení každého…

  A čo sa týka môjho blogu – keby mám vyššiu návštevnosť a niekto mi hádže komenty (:D) tak by som určite nemazala, rada si poslúchnem akýkoľvek názor, pokiaľ je opodstatnený a neni vyslovene útočný vulgárne. Mazala by som len reklamy, aby diskusie boli prehľadné. A naozaj vulgarizmy, lebo tie by som si na blogu naozaj neželala.

 33. [34]: Keď už niečo takto otvorene menujete, robíte tomu tak (v tomto prípade nechtiac) reklamu. Ľudia čo daný blog/osobu nepoznajú, si to zo zvedavosti vyhľadajú. Najväčšiu reklamu totiž robia tí, ktorí o nej neustále všade diskutujú, či už v dobrom alebo zlom. A už i vďaka tomuto článku sa spomínaná autorka môže nachvíľu tešiť vyššej návštevnosti, prípadne novým fanúšikom.

 34. Osobně komentáře nemažu, ani nemoderuji, nějak se mi to na blogu nechce zavádět,.. pravdou je, že někde jsem ty moderované diskuze měla a už nevím kde, byly to přihlášky k něčemu nebo tak,.. ale pokaždé jsem to zveřejnila – když to nebyla žádná blbost. Vlastně ani reklamy, co mi lidi cpou tam, kam nepatří, nemažu. Ale díkybohu jich je minimálně a když někdo napíše 'Hezký blog' a nic k tomu, v reakci poděkuji a jedu dál na ty delší komentáře, u nichž poznám, že to daný člověk opravdu četl. 🙂

 35. To o čem autorka píše, není nic jiného než pouhá propagace. A na té jako takové by nebylo nic až tak špatného.

  Myslím, že se jedná o "Alušku". Je pochopitelné, že ten, kdo chce co nejlépe propagovat své články či produkty, dá si moderované diskuze (to záleží, co přesně a na základě čeho ze svých produktů dotyčný/á získává)

  S pozdravem,

  Lukáš

 36. Chichi, ja si taky pomyslela, chudak pani pokladni 🙂 tuhle praci osobne povazuju za jednu z nejnarocnejch obecne a tak se k tem damam snazim byt vzdycky slusna a klidne s nima kecam, s usmevem.
  Ale s tim mazanim, ja ti nevim, vem si ze ja s ni nesouhlasim ve vetsine veci a moje komentare nemaze. Ackoli mi je to tak nejak jedno uz, ja uz jsem na tohle asi moc stara 😀

 37. Nejsou ty komentáře nějak bodované?  Dneska je to na rekord…
  Pěkné, mám pocit, že jste mi v článku popsala myšlenky.
  Aby ten diskus zde nebyl tak jednostranně zaměřený jako tam ty, přidám písničku…https://www.youtube.com/watch?v=xGPnRmR8C0o

  Pravda ovšem je, že mazat si může co chce, prezentovat názory na cokoliv také ale poslední dobou prosvítá ego Jediného Mudrce (Jediné Mudrcky?)v záplavě, hm, "ostatních"…

 38. Problematiku komentářů na svém (!) webu hezky shrnul Arthur Dent (http://www.misantrop.info/491765-pravidla-mostarny.php) a nezbývá mi nic jiného, než s ním souhlasit. Vyjádřit názor (byť opačný) je jedna věc, ale musí to mít formu a být k něčemu.

  A jak hned v úvodu uvádí – " Tyto stránky nejsou veřejné médium a vy zde nemáte žádná práva. O obsahu těchto stránek rozhoduji já; jsem zde poslední instancí i arbitrem. Pokud s tím máte problém, nekomentujte zde, prosím."

 39. Tak to gratuluji k prozření ohledně nejlepší a nejznámější ezoteričky na světě, možná to chvilku trvalo, ale konečně… Může si na svém blogu dělat, co chce, to zůstává pravdou pravdoucí.

 40. Jediné komentáře které jsem zatím měla příležitost mazat byly takové ty řetězové. Nemůžu je vystát. Ale ty nesouhlasné nemažu.
  Mívala jsem jeden čas blog s kamarádkou. Obě dvě jsme fanoušci J.R.R. Tolkiena. Avšak moje kamarádka nemá ráda J.K. Rowlingovou, protože se jí zdálo že spoustu věcí z pána prstenů kopíruje. Napsala o tom i článek. A dostala na něj spoustu komentářů s všemožnými názory, více i méně slušnými-ale nemazala je.Já zastávám tvůj názor a myslím si že zveřejňovat jen ty komentáře které se blogaři "hodí do krámu" prostě není fér.
  Toť můj názor.
  Vénie z blogu Hvězdný třpyt

 41. Proč rovnou neřekneš, kdo to je, když to stejně asi všichni poznali? Přiznávám, že mně její moderované diskuze taky vadí a přišlo mi, že podle svého článku byla A. mnohem protivnější než ta pokladní. Jinak já jsem nikdy nezakazovala komentáře, ani když mi bylo 13. Podle mě tím blog ztrácí důležitou část a je to neslušné. Svobody slova a názoru svých návštěvníků jsem si vždycky vážila. Jediné, co jsem zakázala byly nadávky a vyhrožování jistých lidí, které neměly hlavu ani patu a na blogu se jich objevily desítky denně, vždy od stejného autora. Ostatní se s nimi jen hádali, veškeré diskuze díky těmhle "milým" lidem a jejich hádkám byly úplně mimo téma, takže mi došla trpělivost. Opačným názorům se nebráním, buď mě přesvědčí, nebo odpovím, že to je jejich věc a můj názor tím nezmění 🙂

 42. Z Alue je nafoukaný a nepříjemný člověk.  Když už nějaký nesouhlasný koment zveřejní, tak proto, aby na dotyčného mohla sypat špínu a ostatní jí v tom sekundovat. Jinak při zmínce o řádění trolla Lorda Lukáše jsem se upřímně zasmála 😀 To byly časy…

 43. Lúmenn, budeš někdy, třeba na Posla, psát něco o tom, které věci jsou nepravdy? Mě některé její věci přijdou už taky přes čáru, ale nemám přimý napojení nahoru (ještě s tím vnímáním nejsem tak dobrá), tak mě to zajímá 🙂

 44. Jop. Když jsem tam vpadla poprví (a asi naposledy), chtěla jsem přispět nějakou hrozně inteligentní myšlenkou. Jednak mě odradil fakt, že přede mnou je asi 1500000 komentářů, takže to bude jak výkřik do tmy, ale taky moderování. Jasně, denodenně jí tam chodí spolu s normálními komentáři i blbosti a komu by se to chtělo promazávat, žejo… Ale já bych tohle nejspíš nikdy neudělala. Mažu jen spamy, které mi čas od času na blogu přistanou. (Typu "Nice article! Check out my website and learn something about some financial crap!")

 45. No Lúmenn, vím přesně o kom mluvíš :D, už nějaký ten rok to tam občas navštěvuji a nestačím se divit tomu sebevědomí, některým hloupostem a tamější vymývárně. Navíc každý, kdo si přečetl některé z článků z osobního života a není úplný ňouma, už musel dávno pochopit, co je zač. Oči mi otevřela série článků o autorově nepřijetí na uměleckou školu. Jelikož na jedné umělecké škole jsem, pokusila jsem se v komentáři slušně leč neúspěšně osvětlit jak to vlastně je. Nechápu, jak může mít člověk, stavící se do pozice div ne proroka, tak zpátečnické a argumenty nepřipouštějící názory na něco tak svobodného jako je umění. A protože umění je něco, do čeho (na rozdíl od nadvlády reptiliánů a duté země) opravdu už nějakou tu dobu vidím, pomohlo mi to pochopit, že ve všem ostatním onen člověk jedná úplně stejně – takže s tebou plně souhlasím.

 46. Myslel jsem, že jste kamarádky. No, po tomto článku už zaručeně nebudete. Já čtu Alušku rád, ale některé věci opravdu zamrzí. Až příliš časté mazání nesouhlasů nebo i ten článek o schůzce s podivínem. Jakkoli to mělo velkou čtenost, tak vůči dotyčnému je to silně nefér. Ale zrovna ty moderované diskuse u ní byly nutností. Lidi tam psali kolikrát pěkné hnusy, útočili i na její soukromí, tam nebyla jiná možnost, než to zatrhnout. Je pak ale těžké, ručně odsouhlasovat i slušně psanou kritiku ke zveřejnění. A u prodavačky a nejen tam, člověk už podle tónu hlasu pozná, že se dotyčný chce hašteřit. Jednu takovou semetriku v naší Bille máme taky. Radši se jí vyhýbám, protože nevynechá přiležitost, k blbému komentáři.

 47. [52]: Pro mě bylo velkým vystřízlivěním z iluze její slavné video (to první asi z dubna 2012, jestli dobře pamatuju). Ta namyšlenost, úšklebky, "důkazy" podané ve formě překroucených nebo neúplných údajů. Ale to už oddaní fanoušci nechtějí dohledávat. A pak jsem postupně zjišťovala, že není vše tak úžasné, jak vypadalo. Necítím k ní ani jí nepřeju nic zlého. Ale rozčiluje mě, že zblbla tolik lidí, hlavně mladých, kteří ji bezmezně obdivujou a vážně věří, že ona má nějaké tajné znalosti. Sama je mnoho let pod vlivem manipulátorů (jsou zmíněni i na jejím blogu), není divu, že když jejich teorie převzala od mladého věku jako daný fakt s tím, že tak to je a ostatní jsou pod vlivem nepřátelské strany, tak už nechce znát jiný pohled. Klasické sektářské myšlení.

 48. [54]: Asi myslíš to antisysifácké, což. Dost mě překvapilo, že to oslovilo tolik lidí včetně třeba Igora Chauna, já jsem to musel hned po začátku vypnout. Žádnej člověk nevypadá dobře, když se vzteká a pohybuje se v těchhle energiích. To by byl pěknej masochismus, kdybych u toho vydržel až do konce…

 49. Dobře napsáno, nikoho nejmenuješ, ale všichni víme, o koho jde. 🙂
  Na blog oné slečny jsem nikdy nechodila, protože téma, kterému se na něm věnuje, jde zcela mimo mně, ale protože sleduji dění v blogovém světě, bouře ohledně jejího blogu mi neunikly. Slečnu neznám osobně, takže nemohu soudit, ale pokud opravdu maže jakýkoliv nesouhlasný komentář, je to dost ubohé. Pokud už jednou píše na internet, měla by počítat s tím, že ne každý bude zastávat stejný názor jako ona. O to víc vzhledem ke kontroverzi tematu, jemuž se věnuje.
  Na svém blogu se snažím čtenářům ponechávat co největší volnost v psaní komentářů. Moderované diskuze nepraktikuji a komentáře prakticky nemažu. Jedinou výjimkou jsou spamy ("Ahoj! Máš krásný blogísek! Přijď na můj!") a komentáře od robotů. Na internet jsem šla s tím, že kdokoliv se může kriticky vyjádřit k tomu, co píši, a za tímto si stojím do teď.

 50. Mažu reklamy a spamy. Dříve, když se mi na webu objevil odlišný názor od mého článku, dávala jsem pod onen komentář najevo svůj názor, jako "jediný správný", ale onen odlišný jsem tam nechala.
  Dneska si v názorech stojím za svým, odlišné a mě "nevonícíc" komentáře nemažu, ale taky je už nijak nekomentuji…

 51. Vesmes souhlas. Me osobe zverejnila 2 nesouhlasne (spise polemizujici) nazory. Jen sis to blbe nacasovala. Cele zari je bez netu. Tudiz se nemuze branit "live". I kdyz tipuji, ze by sem nepsala. Presto bych tento clanek zverejnila v rijnu, uz z principu.

 52. [57]: a tak je to taky nejlepší. Každý si tím vším musí ale projít sám 🙂 Kdysi jsem taky býval jak ti náctiletí, ale už dávno jsem nad tím vším zcela povznesený 🙂

 53. Taky to mám díky Bohu za sebou:-)
  Akorát na můj bývalý(zrušený) blog většinou chodili lidé, se kterými se nešlo rozumně domluvit, neboť měli inteligenci na bodu mrazu:-D
  Souhlasím s Tebou.

 54. No, já teda nevím.
  Je mi jasné, o který web jde, chápu, že na to máš nějaký názor, ale přijde mi, že to moc řešíš. Třeba pro mě je to věc kterou jsem se ani neobtěžovala zabývat.
  Jeden čas jsem měla diskuze též moderované a jelikož jsem sice schvalovala i opačné názory, komentáře  typu: "Ahoj mrkni na můj blog, je u mě bleskovka", nebo cizojazyčné komentáře zvoucí a své erotické stránky, jsem neschvalovala a mazala. Takže můj blog tedy také podléhal cenzuře? Nezveřejnila jsem přece vše, co bylo v komentářích uvedeno.
  Když vývojáři přidali možnost opisování kódu při vložení komentáře, opět jsem diskusi povolila.

 55. Vím 100 procetně koho myslíš. Musím říct, že jsem se též před několika lety zajimala o ezoteriku a její blog patřil mezi ty, které jsem ráda navštevovala. Bohužel několik let uplynulo a články, které tvoří její blog mymí jsou pouhé přípěvky čtenářů či články jiných stránek týkající se ezoteriky. Jakoby sama autorka už nevěděla co psát. Takovej maglajz všeho jsem ještě nikdy neviděla :D. To je jeden z důvodů proč její blog v mých očích klesl. Někdy tam ještě zajdu, ale spíš odcházím se zklamáním.

 56. Už jen to, že si infantilně nechá říkat Aluška a má s tím i blikající ikonu, kterou vidím i zde, svědčí o značné míře narcismu, anebo o tom, že je adeptem pro doc. Chocholouška.
  Bludný kámen je naprosto adekvátní ocenění jejích aktivit.

 57. [64]: To, že má někdo rád, oslovení zdrobělinou (zkráceninou apod) jeho jména, namísto základního tvaru, neznamená, že je narcista. :oD
  To by asi u Lúmennčina článku o jméně bylo 99% narcistů, kteří napsali komentář. :oD

 58. Vím, o kom je řeč :)) Já už na její blog taky moc nechodím a ani se nevyjadřuji, protože mi to přijde jako zbytečná práce. Ale za něco jí musím poděkovat, třeba ty starší články má vskutku kvalitní. Zato ty nové… Čekám, až se objeví něco zajímavého, ale ono pořád nic. To už si raději pročtu tvého Posla, Lúmenn 🙂

 59. Já nemám moderované diskuze. I tak mi lidi píšou snad jen jeden komentář za týden. Někdy ani to ne. Kdybych snad nějak moderované diskuze, tak mi to komentovat vůbec nikdo nebude. A většinou taky nic nemažu. Jen takovou tu anglickou reklamu na Viagru, kterou nejspíš píše robot. Protože samozřejmě vím, že viagra je jedovatá a že způsobuje hypoglykémii. Jako všechny léky proti impotenci. A vůbec. CO já s viagrou budu dělat?

 60. Ahoj, pravda mazání je na pováženou. Teď bloguju jen když mám čas, takže zase skoro vůbec, ale před pár lety mi negativní komentáře i když jich nebylo mnoho občas pěkně napružily nervy a bylo mi to dost líto…teď bych však spíše souhlasila s tebou, že při dnešní cenzuře by se neměla tvořit představa ideálního světa i když chápu i ty lidi co to dělají, třeba je to jediný ráj, který v životě mají, takovou svoji bublinku, která je drží nad vodou v časech zlých i když je to prkotina, z malých věcí může mít kolikrát člověk tu největší radost, ale není nad to se umět povznést a brát blogování jako výměnu názorů s lidmi, kteří k němu zabloudí. Asi jsem ráda, že díky malé aktivitě mám nízkou návštěvnost, vlastně ani nevím jak moc jsem připravená na vážně aktivní kontakt s lidmi…to je takový životní paradox, člověk nikdy neví kolik unese…na esoteriku nevěřím, ale přeju ti s ní hodně štěstí…;-)

 61. Tak to záleží, no…
  Mazat komentáře, kde jen někdo slušně říká opačný názor, mi nepřijde správné. Kritiku beru. Z druhé strany už jsem narazila na docela dost individuí, které mi buď sprostě nedávali nebo se do mě dost nehezkým způsobem navážely. A v tomto případě zase nevidím důvod, proč si na blogu takové nenávistné komentáře nechávala. Přece jenom je to můj blog a chci, abych se na něm cítila dobře a aby se na něm cítili dobře i mí čtenáři. Nevidím důvod, proč si nechat veřejně nadávat. Nejsem masochista:-D.

  Ale tvůj článek chápu. Pokud někdo nezvěřejňuje vůbec opačné názory, i když jsou podány slušně, není to dobře. Navíc mě to od dalšího čtení a komentování odradí, blog tak pro mě přestane být zajímavý. Bloguju především proto, že mě baví číst různé názory na různá témata. Baví mě diskuze. Pokud někdo diskuzi znemožní nebo ji takhle "ovládá" a zveřejňuje pouze jeden úhel pohledu, pak už pro mě takový blog už není zajímavý.

 62. Vím naprosto přesně, o koho jde. Ta osoba není tím, kým se na první pohled zdá být. Myslím, že o ní ještě hodně uslyšíme, ale v úplně jiné souvislosti, než by si ona přála.

 63. Mně tuším kdysi jeden nesouhlasný komentář zveřejnila, pokud mě paměť neklame.. Esoterika mě nezajímá, tudíž nemám důvod na její blog chodit, většina článků je pro mě nezajímavá. Jen občas se tam kouknu, jestli nepřibyla další recenze na přírodní kosmetiku.

  Moderování komentářů jinak taky nemám moc ráda, někdy ale rozumím, že blogerovi prostě nic jiného nezbude… Jenže něco jiného je nezveřejňovat sprosté nadávky a něco jiného je zveřejňovat jen to, co se mi zrovna hodí do krámu.

 64. [38]: Chvilková návštěvnost nikoho  nevytrhne, a pokud se někdo stane fanouškem poté, co si přečetl tento článek a zjistil, co je to za osobu, pak je to s prominutím debil a jen ať si ho Alue užije.

  [49]: [50]: Ale myslím, že by to byl geniální nápad. To by vydalo klidně na celou sérii článků a myslím, že by to spoustu lidí zajímalo a mělo by to návštěvnost jako prase 🙂 Jak říkám, já ji vůbec nesleduju, ale vždycky mě pobaví, když někdo totálně setře nějakého rozumbradu, co hustí do lidí sračky.

  [62]: Mazání spamů a reklam podle mě není cenzura, to je prostá údržba diskuse, aby v ní nebyly sračky, co tam nemají co dělat. Potírat ovšem nesouhlasné komentáře, které se nijak neprohřešily proti pravidlům slušného chování, je sprosťárna.

 65. [75]: To potírání nesmyslů – ano, ale muselo by to být napsané z nějakého objektivního pohledu přijatelného pro všechny, ne jen toho ezoterického. Protože jinak k čemu by bylo vyvracet jednu ezoterickou teorii jinou, pro běžné lidi to vyjde nastejno, protože takových teorií jsou stovky a nedá se ověřit, jak to přesně je.
  Alespoň existuje tenhle rozbor jejího videa (na tři části). personal.tucna.net/alue-vs-sisyfos-nesmysly-a-fakta-3/

 66. [75]: [76]: I když nevím, jestli opravdu má smysl něco vysvětlovat lidem, kteří (jako Alue a podobní a mnozí jejich fanoušci) jsou opravdu ochotni věřit, že lidstvo je ovládáno mimozemšťany… Hlavně že se s oblibou vysmívají náboženstvím 😀

 67. Přiznejme si to, já mít na stránkách návody na léčbu rakoviny hlívou ústřičnou (s patřičnými dodatky "chemoterapií se vás zlé koncerny snaží zabít!" atd.), tak komentáře taky radši nepovolím, protože bych se obávala, že mi naštvaní pozůstalí po laureátech Darwinovy ceny budou vztekle dnem i nocí zahlcovat web.

  Maně přemýšlím, jestli ty její výplody už nehraničí s návody k sebepoškozování.

 68. Když jsem začínala s blogem, tak jsem vždy většinou mazala komentáře typu: „Fuj :X“, které mi stejně nic nedaly a být to objektivní kritika hádala bych se. Což o to, já se po hádkách poučila. Musím však brát v potaz, že mi bylo čerstvých deset let.

  Pak už jsem nemazala, jenom odpovídala. Moderované komentáře, tzv. cenzura mě nenapadla nikdy a ani jsem k ní neměla důvod. Přijde mi to ubohé a naprosto souhlasím s tvým názorem.

  Asi tak dva roky zpátky jsem narazila na blog nějaké mladé blogerky, která na něj vystavila fotku předělaných Monster High panenek (neobvyklý vzhled, který se ne každému zamlouval, ale jinak krásně udělané) a jediné, co k nim napsala, bylo už výše zmíněné „fuj“. Já jí slušnou (!) formou napsala, že by měla přehodnotit svůj postoj a že nemůže nad něčí tvrdou prací napsat jenom dětinské „fuj“. Na druhý den jsem zjistila, že komentář smazala a mě si zablokovala. To mě tehdy vážně znechutilo.

 69. Diskuze se zde poněkud překlopila do rozboru "života a díla" paní neomylné a dokonalé:) To děvče by si zasloužilo za některé své pomatené rady pořádně klepnout přes prsty.

  Ke komentářové cenzuře – na blogy, které používají moderování diskuze už podruhé nejdu. Mne zajímají nejen články, ale i diskuze pod nimi. Čekat na zveřejnění komentářů mě rozhodně nebaví. Navíc moderované komentáře ve mně vyvolávají podezření, že bloger zveřejní jenom to, co se mu hodí do krámu. Možná, že to tak ve skutečnosti není, ale to já nemůžu vědět.

  Sama komentáře nemoderuji a nemažu. Výjimkou jsou pouze otravné cizojazyčné reklamy a komenty typu "hezu blogísek, hlásni mi". Naštěstí mě zdivočelé pubertální holčiny nečtou, takže "neakceptovatelných" komentářů je naprosté minimum.

  Článek je dobrý a snad se nad ním "potrefené husy" zamyslí. U Alušky sebereflexi opravdu neočekávám:)

 70. [6]: Stejně si ty komentáře přečteš, takže je fuk, jestli se objeví přímo nebo nepřímo. Smazat je můžeš, i když se objeví přímo (tedy, ne moderovaně).

  K článku – určitě se jedná o Alue, jak jsem pochopila. Na její blog sice nechodím, ale o moderování komentářů u ní už jsem nejednou slyšela, a jestli skrývá komentáře nesouhlasné, je to jen ukázka jejího charakteru. (Nemluvím o vulgaritách, to bych i pochopila). Moderované komentáře jsou vůbec nesmysl, pokud někdo napíše sprosťárnu, akorát si vyrobí vizitku sám  na sebe, jestli někdo nesouhlasí s názorem, má na to právo. Spamy a reklamy, to je zase jiná kapitola, a robotické spamové reklamy, které zahlcují blog – to už je horší, dá se zablokovat ip, ale funguje to jen napůl. Takže, mazat, mazat a mazat. Ale proč moderovat? Stejně se to musí mazat v každém případě, takže komentáře můžou zůstat otevřené.
  Jediné moderované komentáře uznávám v případě nějaké soutěže nebo ankety, kdy pořadatel nechce, aby už napsané odpovědi ovlivnily další lidi.

 71. Půlka lidí tady vůbec netuší, co probíhalo denně za sprosté útoky na Alue, dokud nebyly diskuse moderované. Ničí to pak atmosféru, lidi se hádají a dostává se to mimo téma pravidelně. Jako mnohaletý čtenář můžu říct, že moderované diskuse zrovna na tomto kontroverzně vnímaném webu byly nezbytné. Opravdu se to pak hodně zlepšilo. Kdo by se chtěl pořád rozčilovat. Ostatně diskuse pod tímto stupidním článkem mluví za vše. Místo polemiky nad mírou cenzury (do určité míry je potřebná, pokud se má udržet pořádek) se to zvrhlo ve sprosté osočování Alue. Která se teď ani nemůže bránit. Že má Alue rezervy v nezveřejňování nějakého procenta nesouhlasných komentářů je jasné. Ale to není důvod ke štvavé kampani. To se ti moc Lúmennko nepovedlo. V co se to zvrhne jsi měla čekat. Hnus.

 72. Vulgarismy mi dost vadí, ale někdo prostě neumí napsat komentář "na úrovni" a vynahrazuje si to slovy z otevřeného kanálu. většinou na vulgární či "nevhodné" komentáře odpovídám s předtíraným ledovým klidem, abych jako haterovi ukázala, že jsem nad věcí. Někdy se mi to nedaří a to volím návštěvu onoho žlučo-popichovače a otvíram žumpu zas já, no neumim bejt sprostá (někdy), takže většinou jen napíšu něco ve smyslu, že "svý hovna si má utírat do toaleťáku a ne do mýho blogu" a poté se vede dlouhá slovní přestřelka. Ale je mi líto mazat i takové komentáře, jelikož tím člověk ztrácí perličky, které by sám nevymyslel.

 73. Podle mě mazání komentářů je zbytečné.
  Ono člověk nějakou tu kritiku potřebuje a když se objeví komentář typu "ty **** ti máš ale hnusni blok" tak to jen dokazuje úroveň toho kdo ho psal. Vlastě byl jeden jediný komentář který sem kdy smazala, ale to člověk z real life řešil něco co by se fakt řešit takhle veřejně nemělo o.O

 74. Myslím, že sa to tu zvrhlo v to, čo Lúmenn nechcela…
  Odrazu sú všetci proti A., aj keď tu vidím jej čitateľov, ktorý bežne komentujú a súhlasia so všetkým čo povie.
  Som rada, že Lúmenn tento názor zverejnila. Konečne to mnohým otvorilo oči. Ale nepáči sa mi prístup niektorých ľudí tu.

 75. [87]: "Opravdu se to pak hodně zlepšilo"
  To jistě. To už říkali papaláši z KSČ, bylo to nějak takto: "Soudruzi, kritika, ano, ale konstruktivní. Hlavní je klid na práci." 🙂

  Doporučuji přečíst si články, na které odkazuje komentář [76]:.
  Nejsem právník, ale zajímalo by mě, zda nesmyslné rady, které mohou vést až k poškození zdraví, nezakládají důvod k trestnímu stíhání.

  Jinak v polemice "Alušky" se Sisyfem jsou patrné její komplexy vůči vzdělaným lidem, když zmiňuje, že lidé s VŠ vzděláním by měli to nebo ono.
  Z ní ta nevzdělanost a hloupost (anebo vychytralost v manipulování hloupých) přímo čiší.

 76. [87]: Sprosté? to mi teda nepřijde, jen tu pár lidí napsalo svůj názor, na inkriminovaných stránkách je to totiž obtížné, bohužel 😀 A štvavá kampaň taky vypadá jinak.

 77. [92]:  Přesně. Když někdo šíří nesmysly (obzvlášť někdo, kdo je docela dost populární mezi mladými, kteří to nedokáží nebo nejsou ochotni kriticky zhodnotit), mělo by na to být upozorněno. Proto je tady na toto téma tolik komentářů. Věci, které tu byly řečeny, jsou sice nelichotivé ale bohužel pravdivé.
  Potíž s osobami tohoto typu – řeknou vám, že oni mají tajné informace, které jsou oficiálně tajeny a proto není možné je ověřit z jiných zdrojů. Pokud jim dáte důkazy proti, řeknou, že to je součástí manipulace té oficiální strany. Takže vlastně můžou prohlásit cokoliv  a rozumnými argumenty se to nedá vyvrátit.

 78. Pochopitelně Alue má právo si psát, co chce, ale ostatní taky mají právo se k tomu kriticky vyjádřit (když ne na jejích stránkách tak holt jinde), ale to už ona nechce uznat.

 79. Na druhé straně: Já bych asi nesouhlasné, ale slušné komentáře nechávala. Ale sprosté a hnusné ne. To se nedivím, že takové tam Aluška nechce. Těžko říct co všecko jí tam chodí, třeba už s tím ztratila trpělivost (Na netu dokážou být lidi hnusní a nedivím se, že některé věci na svých stránkách mít nechce). Ale je škoda, že ty nesouhlasné, avšak slušné, tam nejsou, mohlo by se víc diskutovat a každý by si na danou problematiku udělal svůj názor, protože by slyšel názor z druhé strany. Ovšem, jak jsem už psala – vše slušně.

 80. [87]: záměrně jsem nezmínila jméno a nemohu za to, že mnoho diskutujících tuto blogerku zná a má s ní negativní zkušenosti. Bránit se může, podle toho, že na jejím webu normálně proudí diskuze, u internetu je, ale pochybuji, že by tak učinila, byť by článek četla.O štvavou kampaň se ale rozhodně jednat nemělo.

  [81]: historie našeho vztahu je dlouhá a složitá, ale jednu dobu jsme se osobně stýkali a já bych to nazvala kamarádstvím, ale to se zlomilo poté, co jsem s ní čím dál častěji nesouhlasila, až mě začala zcela ignorovat, neodpovídá na mé maily a nyní už i maže mé komentáře, i to se někdy stává

 81. Komentáře u sebe nechávám otevřené, mažu jen stupidity, nadávky a když mám špatnou náladu, tak i ty, kteří se nestáhnou zpátky, když jim důrazně, ale ve vší slušnosti napíšu, že o jejich názory a rady momentálně nestojím. Moderované komentáře jsou zabijákem svižně plynoucí diskuze a mnoho lidí od komentování odradí – proto nejsem jejich fanouškem. Na onom zmiňovaném blogu nekomentuji právě z toho důvodu, že tak nějak nevěřím v to, že by to mělo větší smysl…

 82. [98]:Na tvym miste bych byla jedine rada, aspon jsi zjistila s kym jsi mela co docineni…to je teda kamaradstvi jak blazen, kdyz misto toho aby ti do oci rekla jak to je, tak te radsi ignoruje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.