Je libo trochu americké demokracie?

Představte si, že jste malé dítko ve třídě plné dalších stejných dětí. Jedno z nich se vám znelíbí a i když vám všichni spolužáci včetně paní učitelky říkají, že ho máte nechat na pokoji, dáte mu pořádnou ránu pěstí do nosu. A tomu, kdo se ho zastane, vrazíte taky.
Tak přesně v této situaci se nyní nachází USA, když se rozhodli, že další zemi v řadě „přivezou demokracii“. Tentokrát je na řadě Sýrie.
Nejsem odborník na blízkovýchodní politiku, ale shodou okolností má Liz z této země kamaráda, v současné době studenta medicíny v Česku. Jeho dosavadní život v Asadově režimu byl šťastný – Sýrie vzkvétala, jeho rodině se dařilo a ač křesťané, měli náboženskou svobodu a klid. To se ale teď vinou povstalců mění.

Ano, týchž povstalců, na jejichž stranu se z nepochopitelného důvodu staví Amerika a hraje si na spasitele. Povstalců, kteří pod kánonem militantního islámu brojí proti ženám, západním hodnotám a křesťanům. Povstalcům, za něž se USA staví a chtějí jim pomoci v boji proti „zlému autoritativnímu režimu odporného a zvráceného Bašára Asada“, který prý použil chemické zbraně.
Důkazů je málo. A jen selský rozum stačí k tomu, aby člověk pochopil, že Asad neměl žádný důvod tyto zbraně použít, už vůbec ne na svoje vlastní civilisty. A většina zemí světa to očividně chápe také a proti útoku na Sýrii se staví, seč může, včetně takových věrných spojenců USA jako je Velká Británie.
USA ale nezastaví nic a tak konflikt na Blízkém východě nejspíš zahoří dřív, než bys řekl „protichemická jednotka“. Což přinese jen to, že spojenec Sýrie, Írán, na nějž mají Spojené státy už dlouho spadeno, se do války pustí taky. Že by tohle byl ten pravý cíl Američanů? Ropa je prostě artikl, jenž se neodmítá.
Náš kamarád z Německa dnes prohlásil, že jediný způsob, jak se Američani učí zeměpis, je válka. Je mi z toho smutno. OSN je očividně jen loutková organizace bez jakékoli reálné moci a to, že s americkým útokem nesouhlasí, dávají najevo jen slovy a prázdnými diplomatickými gesty a nakonec celé NATO půjde do války taky, protože USA si zase prosadí svou. Nikoho nezajímá, co my na to, nikoho nezajímá, že rodina Lizina kamaráda bude trpět a možná někdo z nich ve válkou zmítaném Damašku zemře. Všem je ukradené, že Řecko je pod náporem uprchlíků, co umírají na moři, že tam někde žijí lidé, kteří mají děti a svoje sny a všechno jim válka vezme.Válka, která klidně může přerůst v celosvětový konflikt. A nám nezbývá, než bezmocně přihlížet a doufat, že se to vše rychle přežene. Jak dlouho ještě půjde píchat do vosího hnízda? A kdy americká „demokracie“ dorazí i k nám?

34 komentáře “Je libo trochu americké demokracie?

 1. Sýria susedí s Izraelom – spojencom američanov, a Irakom a Libanonom, čo sú zas ich nepriatelia. Okrem toho cez Síriu vedú dôležité ropovody zo Saudskej Arábie, takže Sýria je pre američanov strategicky dôležitá. Útok chemickými zbraňami, ku ktorému majú američania ako dôkazy akurát tak videá z Youtube, je len zámienka, aby mohli na Sýriu zaútočiť a dostať ju pod svoju kontrolu. Všetko je to dopredu plánované, má to postupne vyvolať další väčší konflikt, ten samozrejme vyhrajú tí najsilnejší, teda američania, ktorý to všetko začali. Takto chcú postupne američania a ich židovskí kamoši z Izraela ovládnuť svet…

 2. Já se o to teda doteď nezajímala, takže jsem nevěděla, kdo je na jaké straně (nojo, vlastní starosti), ale teď, jak to popisuješ, ano, s tím prostě souhlasím. Jestli je to takhle, tak jejich cíl rozhodně není zlepšit situaci, když ta byla teda dobrá. Kdyby jim šlo o to, už by se dávno vrhli na tu nejhorší zemi Země, že.

 3. Války nikdy v historii zemi nic dobrého nepřinesly, ať to byl náboženský konflikt nebo ať to bylo šíření těch "správných" myšlenek, co do fungování státu. Ať je to vina čí chce, ničemu to nepomůže, je to prasárna a odnesou to stovky nevinných lidí.

 4. Kolik šípů asi stihnu vyrobit, než budou chtít Amíci donést demokracii k nám? Dvacet nebo čtvrt tisíce? Nesnáším tyhle samozvaný misionáře. Už dřív přinesli demokracii Indiánům a chudáků jich moc nezbylo a jejich kultura skoro všude zanikla. Jesli nás napadnou, ať ochutnají moje vlastnoručně vyrobený zbraně. Dobrá domácí protitanková zbraň je molotov. Pozor, nesmí obsahovat čistej chlast nebo benzín, ty i přes impozantní plameny nenapáchaj železnýmu nosorožci žádnou škodu, protože hořlavina rychle shoří. Lepší je rozpustit v benzínu olej, mejdlo nebo polystyren, pak je to účinná protitanková zbraň; miřte na chladící otvory. Taky hodně účinnej a navíc pro útočníka bezpečnej je samozápalnej profesionální molotov. Flaška se naplní směsí H2SO4 a benzínu v poměru 1:1, zašpuntuje se, obalí hadrem, kterej se nasákne nasyceným roztokem směsi chlorečnanu sodnýho nebo draselnýho a cukru. Netřeba zapalovat, flaška se po rozbití sama zapálí. Ale tenhle profesionální kousek postrádá výhodu molotovu, že jde o granát chudiny a dá se levně vyrobit ze snadno dostupnejch věcí. Kromě hořlaviny jde flašku ještě naplnit hřebíky, střepy, šrouby, maticemi nebo ostrými kamínky, což zvýší účinnost proti pěšákům.

 5. [3]: Nemyslím. VĚTŠINOU nic nepřinesly. Ale spousta zemí získala samostatnost díky osvobozeneckýmu boji nebo tyrana svrhly násilně a zabily ho. Ale spousta vládců zemí "osvobozenejch" armádou pruhů a hvězd byly neprávem označený za tyrany. Lúmenn, jak to bylo třeba s Múmmarem al Gadáffím? Já nevím jestli je pravda, že se říká, že nebyl tyran a že Libyjská džamahírie prosperovala a lidi se měli dobře, státní dluh byl nulovej a měna byla krytá zlatem. Když jsem se ve zprávách dozvěděl, že Gadáffího picli, říkal jsem si, že dobře mu tak, tyranovi, a poté co jsem čet ňáký texty o tom, že nebyl zlej, tak toho lituju kdykoli si na to vzpomenu. Ale ani si nejsem jistej, jak to s ním vůbec bylo. Postněte plz někdo odkaz.

 6. Chcou jen ropu šmejdi americký!! Proč teda nejdou do afrických zemí, Etiopie, Somálsko, Sudán…tam všude se válčí, lidé tam umíraj, děti nemají co jíst…proč nejdou tam? Protože tam není ropa. Člověk je ten nejhorší druh na světě, navzájem si ubližujeme namísto jednoty a lásky, lidé trpí kvůli těm několika zbohatlíkům, co chtějí ovládnout svět.Začínám se bát, co ještě nám svědomí dovolí-(

 7. Nejsem zastánce USA ani jejich válkychtivosti,ale když se tady hromadně nadává na Obamu a USA chtělo by to říct taky druhou stranu mince:

  Sýrie má naprosto zanedbatelné,téměř nulové zásoby ropy.O ropu vyjímečně fakt nejde.

  A za druhé ten "mírumilovný" režim Asadovců,pod jejichž vládou země vzkvétá,nechal v r.1982 ve městě Hamá povraždit cca 10000 odpůrců režimu.Stejně tak nechal současný diktátor Bašar Asad perzekuovat své odpůrce při svém nástupu k moci při tkzv.Damšském jaru v r.2000.
  Stejně tak Asadův vojenský režim zcela otevřeně podporuje Palestinské teroristy z Hammás a Libanonský Hizzbalah…

  Ano je to věc Syrie,co si dělá ze svými lidmi a jak,ale do mírumilovné vzkvétající země,podle světových měřítek má sakra daleko!!To ti ten tvůj kamarád asi zapomněl říct..

 8. [8]: Průser ovšem je, že Amíkům vůbec nejse o Sýrii jako takovou. Je to jenom přestupní stanice k Iránu, na kterej si brousí kusadla už léta. Sýrie má s Iránem "smlouvu", že pokud někdo na Sýrii zaútočí, Irán přijde na pomoc. No a není to ideální příležitost k tomu, aby Amíci mohli udělat: AHA, koukejte na ten ošklivej Irán, taky jim tam půjde udělat pořádek, řekli si o to (účel není nutno zmiňovat).
  Ať je Asad jakej chce, nevěřím tomu, že ty chemický zbraně má na svědomí on, spíš bych konspirovala, že si to tam Míci nastražili sami.

  A ve vší úctě, myslím, že o tom, jak to v Sýrii bylo a nebylo má asi větší povědomí ten onen kamarád, než ty, nemám pravdu?

 9. [8]: To je to, že i kdyby Sýrie skákala po hlavě, tak jim do toho Amerika vůbec nemá co kecat… stejný problém, jako se Severní Koreou – jakým právem se tam Amerika štve? Jakým právem je tam mají co sledovat a požadovat, aby se vzdali svých jaderných zbraní ve prospěch Američanů? Proč je Američani mít můžou a Korea ne? -.-

 10. Severná korea ešte pred nedávnom vyhrozovala že zaútočí raketami a dokonca natočili video v ktorom akože zasiahli a zničili biely dom, robili test atómovej bomby a američania tam aj tak nešli, pretože v severnej korei neni ropa. Ani v sýrii neni moc ropy, ale ide tam o susedné štáty, pre američanov je síria vstupnou bránov na východ. Tí američania sú falošní, ešte pred pár rokmi johnn kerry s asadom kamarátil a boli spolu na večeri, a teraz asada prirovnáva k hittlerovi.

 11. Lizzy:ten tvůj kamarád asi pochází z dobrých poměrů,když má na to cestovat do ČR a studovat tady.Na to průměrný Syřan nemá,to je prostě fakt…Takže někdo z takovéhle vrstvy asi těžko chápe problémy většiny Sýrie…Tenhle mírumilovný Asad je diktátorem země,která jako jedna ze sedmi na světě odmítla podepsat zákaz chemických zbraní(kromě ní takové výkvěty svobody a míru jako KLDR,nebo Irán).Syrie a Asad používají v pouličních bojích kazetové bomby,což jsou v podstatě válečné protipěchotní miny…Opravdu oáza klidu a míru.

  Přečti si něco o Asadovi a historii vývoje v Sýrii,uvědom si blízkost Izraele,na který mají tyhle země spadeno jen proto,že jsou to židé a pak suď ty "ošklivé" Američany.

  ad KLDR:Jinak jestli myslíte,že jaderné zbraně v rukou země,která nařizuje pláč za zesnulého božského soudruha,a je už 50 let ve válečném stavu s Jižní Koreou jsou bezpečné,tak já teda ne…

  Přečti si co se děje s politickými vězni v KLDR a pak se zamysli nad tím tvrzením,že se má ta země nechat napokoji.Ano čistě podle práva nikdo nemá co kecat KLDR do toho koho mučí a vraždí,ale kam se vytratila humanita?
  Nejdřív čtěte,zjišťujte,vžijte se a pak terpve suďte.Nadávat na zlé USA umí každý hňup…

 12. [12]:  "Nejdřív čtěte, Přečti si co se děje"… ty vážne veríš všetkému čo nám tu média napíšu? Nechápeš že tie média sú manipulované (z velkej časti práve tými američanmi a židmi) oni síce napíšu pravdu ale len tú polovicu pravdy ktorá im vyhovuje. Keď sa im niečo nepáči, tak to jednoducho zdiskreditujú v médiách…

  Napríklad ten príad z egypta, Petra Kramného, nikto mu ešte ani nedokázal zabil dcéru a ženu, ale médiá tu už z neho spravili takú zrúdu, že ten človek sa aj bojí vrátiť domov do česka. Tolko k médiám.

 13. Zcela souhlas, říkám to už kolik let, že USA je jedno velké zlo, hraje si na spasitele, ale chová se jak diktátorský stát. Bohužel je velmi málo lidí, kteří jsou ochotni si toto uvědomit. Nevím, zdá se mi to jako bezvýchodná situace, jich je,moc a nikdo nenajde,odvahu se postavit, tím spíš, když jsme všichni jak idioti vlezli do NATO. Tímto je mi líto nejen Sýrie a států blízkého východu, ale i KLDR, která je chudák další na řadě, protože je proti USA.

 14. [12]: lepší jeden diktátor, se kterým se západ domluví, než banda pološílených islamistů, kteří všechny ženské zahalí do stanů a zakážou jim chodit do školy. Tohle je případ Afghánistánu i Lybie, brzy i Egypta a dalších zemí, militantní islám vytlačil diktátorské relativně moderní režimy. Vše má dvě strany mince a je od pohledu jasné, že američané čekali na záminku a dočkali se a mohou vesele zaútočit na Sýrii a pak na Irán.
  A když KLDR páchá takové hrůzy už desítky let, proč nikdo nezakročil už dávno tam? Neosvobodil lidi před padesáti lety, kdy ještě byl čas? Přečtěte si něco o koreji, ti lidi jsou tam tak zblblí a zmanipulovaní, že by sami bojovali proti invazi, protože jsou přesvědčení, že žijí v ráji a že všude jinde je to horší.

 15. Ad xxx:jojo chudáci KLDR,že je čeká (možná) invaze USA a konec režimu Kimů a konec zabíjení nevinných a konec smrtících hladomorů a konec poprav z rozmaru..to je fakt síla,že dokážeš tohle napsat…

  Ad Lúmenn:Lidi v KLDR jsou zmanipulovaní,ale zároveň velkou část z nich drží jen strach z vládnoucí třídy,když by ji někdo odstranil,jen velmi málo korejců by s invazí bojovalo…
  Stav totálního "zblbnutí" lidí KLDR to bylo za vlády Kim Ir Sena,dnes se v KLDR lidé začínají dostávat nelegálně k internetu,k rádiu,k drogám atd…Konec Kimů se podle mě blíží..

  Ad mariankosnac: koukám,že dneska je moderní používat slovo žid opět jako nadávku(zmanipulováno američaany a židy)..to už se jednou v historii objevilo,že žid je nadávka,začalo s tím pár knírkatých pánů v Německu ne?

  Jsem velice aktivní zájemce o historii,religionistiku,politologii a současnou politiku a celkově svět,věřte,že to co říkám nemám vyčteno z českých médií:)

  Nic kašlu na to asi vám to děcka nevysvětlím,ty moje postoje…:)

  Žijte dál v tom,že je USA světové zlo,Asad neškodný diktátor-beránek a KLDR jsou chudáci,protože je někdo chce zbavit Kimů….

 16. Přileju trochu vody do ohně kategorického nadávání na USA. Co takhle taky zmínit, že většina Američanů nesouhlasí se zásahem v Sýrii? Rovněž většina amerických politiků ze dvou největších stran je proti zásahu a nezávislí a libertariáni dokonce mají drtivou převahu těch, kteří jsou proti zásahu. Obamův návrh navíc musí schválit kongres a senát a to nebude snadné.
  Kosnáči jestli máš něco proti Židům, tak to beru jako kompliment, protože frustráti tvého typu, co hledají za každou událostí židovský zásah mi dodávají mimořádné sebevědomí.

  http://www.ibtimes.com/majority-americans-oppose-strike-syria-poll-1402504

 17. [12]:V KLDR možná vězni nežijí zrovna v nejlepších podmínkách, ale jak myslíš, že to vypadá na Qantanámu? A to je věznice USA, kde často končí ne teroristé, ale také lidi nepohodlni pro režim, lidi, kteří ještě neztratili schopnost myslet vlastní hlavou. A co třeba tábory Fema?? údajně uprchlické tábory pro Mexičany, ale to jsou kecy. A  lidi v KLDR jsou tak mimo díky propagandě režimu, že věří tomu, že zrovna u nich se žije nejlépe a všude jinde se žije špatně.

 18. Ad slovo Žid -nemyslel som to ako nadávku, nemám na mysli všetkých židov ako rasu ale tých čo sú u moci, tých čo majú pod palcom média, politiku aj ekonomiku, tých rasistických rabínov čo vykrikujú že židia sú vyvolený a ostatní im majú slúžiť..  Veď celá amerika je riadená skupinkou židov z Izraela. Je to proste tak, židia sú vyvolený národ a vládnu svetu, neni to nič nové a ja sa nad tým ani nijak nevzrušujem. A samozrejzme to neni len o židoch, len používať to slovo žid je proste v móde.

 19. Mimochodom Obama je tiež žid a ešte černoch, Lumenn si tu z neho robí srandu a ja len raz nevinne použijem slovo žid a hneď zo mňa spravíte nácka a frustrovaného rasistu 😀

 20. Amerika x Syrie…nic proti Američanům, ale kam vlezou, tam roky tráva neroste…Nelíbí se mi jejich vládní prohlášení (řada Američanů s útokem nesouhlasí, ale co mmůžou dělat): Půjde jen o maximálně 3dny bombardování na vytrestání Asada a o týden později už si odhlasovali, že půjde o maximálně 2 měsíceě, aby jim tam nezůstali roky… Také nevím, k čemu je OSN, když ji Američané i v minulosti, co se válečných konfliktů týče, několikrát obešli…Poslední věcí je, že motivy jsou stejné: mají zbraně hromadného ničení!!!:-o (Irák,) a pak už se jen tiše zmínili, že vlastně nic nenašli, a teď je to: Asad použil chemické zbraně na civilisty (a při tom vzal i své vlastní vojáky, asi jich má moc…) Moc důkazů zatím nepředvedli…ale jejich přesvědčení zjevně stačí…Smutné.

 21. [12]: USA zachránci světa? Kéž by, žiju v Japonsku, takže Amerických základen tu je jak nas.. a v podstatě se tu chovají jako by jim to tady patřilo. Okinawa, tam už mají i cedule v angličtině (aby to Američané byli schopní přečíst) aby se lidé z base chovali k domácím jako k sobě rovným a dodržovali pravidla hostitelského státu.  Problém Sýrie je jeden: On někdo USA v Sýrii chce? Volal o pomoc? Ani opozice, povstalci ani Asad je tam nechtějí, tak mi pověz koho zachraňují? Navíc jejich motivy se nezdají být tak čestné…Nenadávám na Američany, v případě že KLDR napadne Japonsko (mají pár sporů o ostrovy) budu ráda, když je Amerika zastaví, protože Japonsko svou vlastní armádu nemá (mají něco jako domobranu, ale armáda tomu říkat nesmějí), jako důsledek výsledku 2. světové války. Pak nám ty americké základny něčemu budou. Ale tuhle chvíli je jejich přínos nula a spíše je jejich činnost obtěžující (ten hluk, který vydává stíhačka, která ti letí nad barákem, to je mazec a největší legrace je, když je čas oběda, to máš těch stíhaček během 5 minut třeba 8…

 22. [16]: seš tupý demagog, ostatně jako většina lidí, kteří se snaží ostatním vnutit svůj jediný správný názor a povyšuje se nad ně. Uveď prosím zdroje, argumenty, články, cokoli, abys svá tvrzení potvrdil. Ale přijde mi, že jsi jen další ovečka, odchycená do pasti americké propagandy. Amerika JE světové zlo. To je fakt, který nelze zpochybnit, pokud člověk není úplně zaslepený.

 23. [27]:Jasně,já jsem demagog:)
  Jak jsem psal zajímám se o svět,historii,politologii a to co říkám mám vyčteno a zjištěno z odborných publikací,nikoli z médií.
  Rovněž jsem na toto téma diskutoval s několika odborníky,konkrétně orientalisty a  s jedním významným českým odborníkem na současnou  světovou politiku…tak mě prosím přestaň urážet…

  Tvoje představa o uspořádání světa je černo-bílá a naivní.

  Teď to doženu ad absurdum:
  KLDR jsou chudáci,Sýrie prosperující země,ctící lidská práva,USA je světové zlo,jejich propaganda řídí mozky všech lidí a celou zeměkouli řídí ještě ilumináti a světové židovstvo…
  Když máš milá Lúmenn očividně takovouhle představu o světě,zkus o tom nepsat na blogu,který čtě hodně lidí a je primárně úplně o něčem jiném a je dobrý.
  Protože,to co jsi napsala jsou promiň, tendenční bláboly o "zlé" Americe..

  Už to nechci pitvat,piš dál příběhy ze života,o tom co tě baví a kašli na politiku…fakt o tom očividně nic nevíš:)
  Vše dobrý,ahoj.

 24. [28]:  KLDR jsou chudáci,Sýrie prosperující země,ctící lidská práva,USA je světové zlo,jejich propaganda řídí mozky všech lidí a celou zeměkouli řídí ještě ilumináti a světové židovstvo…

  Hovor si čo chceš, ale tieto tvrdenia sú z veľkej časti pravdivé (overené), teda možno až na to že Sýrie je prosperující země, ctící lidská práva, o Sýrii nič neviem. Velebiť američanov a Obamu môže len blbec.

 25. nedá mi to,ještě sem musím napsat.

  Asi víte co se právě děje,Sýrie kývla na nabídku Ruska,že odevzdá svoje chemické zbraně pod kontrolu OSN a následně budou zničeny..
  K žádné invazi ani náletům nedojde..

  Putin tento tah projednal s Obamou na summitu G20 a dal tak Obamovi možnost vycouvat z útoku a neztratit při tom tvář..

  To "světové zlo" USA a prezident Obama dosáhli svoji agresivní rétorikou proti Asadovi svého.
  Rusko udělalo také velký krok,možná ten největší a krize se zdá být zažehnána..
  Takhle se dělá ve stručnosti světová politika…

  Takže milí nadávači na USA z povolání,světové zlo USA se do Sýrie nepožene,nebude tam hledat ropu(která tam není),ani nebude chudáky Syřany připravovat o jejich mírumilovný režim(proti,kterému začli před dvěma lety tak houfně protestovat, žoldáci z jiných zemí do konfliktu zasahují poslední půl rok)…

  Takže příště více zamyšlení a méně prvoplánového odsuzování země,která má ten úděl být supervelmocí

 26. Rovnovážně soudit a posuzovat, může a měl by člověk, který věnuje pozornost smysluplnému, rozumnému studiu takových zdrojů informací, které mu pomohou objektivně myslet, hledat a najít pravdu, ne jen pocitově tlachat? Vidět na vlastní oči, prožít nějaký, například zážitek v misích, získat zkušenosti, nemá možnost každý mladý člověk, to je pravda, být nestranný, je velice těžké, množství rozporuplných informací, tvoří totiž chaos v názorech? Diskuse zde, o tom říkají mnohé, je ale dobře že k tomu dochází, protože ignorance a nezájem, je daleko horší.

 27. Klidně si do té Sýrie nebo do KLDR emigruj, když si myslíš, že je to tam tak strašně fajn a ti zlí Amíci proti nim pořád něco mají.
  Měj aspoň trochu soudnosti a nevyjadřuj se k věcem, kterým nerozumíš. Jenom ze sebe  děláš blbku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.