
Teď se ale vydáme na další pouť přírodou a dozvíte se, jak ušetřit naší Matičce bolest a trýznění tím, že budete šetřit plasty a papírem. A samozřejmě vám hned řeknu, jak to udělat – věřte nebo ne, je to strašně jednoduché.
Doba elektronická, přírodě milá
Hodně lidí si stále ještě nechává posílat poštou papírová vyúčtování ke svým mobilním telefonům – a to i přesto, že mají nějaký druh samoobsluhy nebo zadané inkaso. Nejsem s to spočítat, kolik se zbytečně projezdí benzínu a kolik doručovatelek se naběhá, to je na mě moc vysoká matematika a hlavně – my se tu bavíme o přírodě. A tu nejvíc pálí to obrovské množství promrhaného papíru.
Z jednoho pořádně vzrostlého stromu zvládnou papírny vyrobit asi 80 000 stránek formátu A4. Vzhledem k tomu, že u nás v České republice máme asi 7 000 000 lidí (a pochopitelně také firem), kteří mají paušál na svůj mobilní telefon a každý měsíc jim milý operátor zasílá vyúčtování, dostáváme se na nějakých 84 000 000 papírů formátu A4 ročně, které jsou k tomu třeba. To znamená přes tisíc zdravých a ztepilých stromů, které je třeba pokácet, jen aby si Češi mohli přečíst, kolik provolali a pak to hodit do koše.
Už jsi jdete zařídit internetové vyúčtování?:))
Bez stvrzenky ani ránu
Hodně často chodím k bankomatu vybírat peníze – a kdo ne, že? Nu a hrůza mě jímá z toho, jaký bývá kolem bankomatů binec. Když se člověk pořádně rozhlédne, zjistí, že většina toho bince tvoří zmačkané stvrzenky, které se už nevlezly do koše. Stvrzenka – potřebovali jste ji na něco někdy? I pokud si vedete účetnictví, finančáku stačí elektronický výpis z účtu, stvrzenka je tedy naprosto zbytečná věc, protože ve svém internetovém bankovnictví stejně uvidíte, jakou částku a kde jste si vybrali. A lidé to vědí, proto tolik stvrzenek končí v koši. A přitom je to tak snadné! Obrazovka bankomatu nabízí možnost bez stvrzenky a člověka to stojí jediné kliknutí. A kolik to stojí matičku Zemi?
Dejme tomu že na jednu A4 se vejde 8 stvrzenek, podle toho jak jsou velké to zhruba odpovídá. Každý rok se v Česku uskuteční kolem 150 000 000 výběrl z bankomatů a kdyby si každý vzal stvrzenku, máme stejný počet stvrzenek a tedy nějakých 18 a půl milionu papírů A4, které jsou na ně třeba. Z minulého příkladu již víme, že z jednoho stromu máme papírů tohoto formátu 80 000 a tak jednoduchá matematika vylivne výsledek 235 zbytečně pokácených stromů za rok, jen aby se po zemi válelo jejich drahocenné dřevo. Rozmyslíte si příště, jestli svrzenku vážně potřebujete?
Recyklované sáčky
Tuhle vychytávku mě naučil náš pes Gabriel. Malý ale šikovný, vytvoří tento asi pětikilový pejsek tři hovínka denně. A protože jsme slušní pejskaři, hovínka vysbíráme do plastového sáčku a vyhodíme do popelnice – to znamená tři sáčky denně. Jen naše procházkování by tam sežralo neuvěřitelných 1100 sáčků do roka, což je při dnešních cenách nemalá finanční zátěž.
Začali jsme proto sáčky recyklovat – více co, když si koupíte rohlíky a ty pak sníte, sáček není špinavý, stačí jen vysypat drobky a voilá, může se jít venčit pes. To samé platí o sáčcích od ovoce nebo třeba když si koupíte cukr a dáte jej do sáčku, aby se nevysypal. U nás doma to vycházelo na procházkách cca dva sáčky recyklované a jeden nový. Třetina nákladů ušetřená.
Ale i pokud nemáte pejska, můžete sáčky využívat opakovaně – jeden den koupíte rohlíky, druhý den si v témže sáčku vezmete svačinu do práce. A tak pořád dokola. Že to nemá smysl?
V České republice máme 4 375 000 domácností. Kdyby každá z nich spotřebovala v průměru dva sáčky denně, máme to naprosto šílené 3 miliardy mikrotenových sáčků za rok! Víte kolik to je? Umíte si tu hromadu představit?
Jeden sáček váží asi jeden gram. A na výrobu jednoho kila plastů, tedy tisíce sáčků, potřebujete asi 2 kila ropy. Raz, dva, máme to – 1 500 tun ropy sežere každý rok Česká republika jenom na sáčcích! Kdyby každý člověk sáčky recykloval a jeden sáček použil dvakrát, ušetří se 750 tun ropy!
Igelitky jenom vlastní
Když jsem byla malá, vždycky jsme si do obchodu brali vlastní tašky. Ale od doby, co většina supermarketů rozdává tašky zdarma, resp. dnes už za jednu korunu, málokdo se s taškami tahá a prostě si je za pár šupů pořídí na místě. Jenomže!
Jedna taška podle zdrojů váží od 15 do 60 gramů, záleží na stylu, velikosti a tloušťce. Zprůměrujme to na 35 gramů. Vzhledem k počtu českých domácností a k faktu, že na velký nákup každá asi půjde nejméně jednou týdně a do méně než tří tašek se to nevejde, dopočítáme se k číslu 682 500 000 igelitových tašek za rok. To je nějakých 45 500 tun ropy. A to je pořádné číslo.
Pokud by si každá rodina koupila jednu sadu tašek a tu využívala opakovaně, ušetří se každý rok kolem 40 000 tun ropy! To je kolem 4000 barelů! A to je při dnešních cenách skoro 9 000 000 korun, abychom to převedli na něco, co všichni dobře známe.
(Jen tak pro zajímavost – cena surovin na jednu igelitku je asi 1 halíř, takže asi tušíte, o kolik vás obchodníci obírají, když vám za tašku účtují korunu;))
Uf. V hlavě jsem nosila ještě pár věcí, ale ty se za tu dobu, co jsem se tématu nevěnovala vypařily. I tak jsem vám ale snad poradila, jak v každodenním životě snadno a rychle šetřit přírodu a zbytečně jí nepřidělávat starosti – a to aniž by se člověk musel nějak sám omezovat.
Máte-li nějaké rady či připomínky k této části nebo celému seriálu, sem s nimi;)
Ty sáčky dělám automaticky, vždy po rohlících se dá sáček do šuflíku a druhý den si v něm někdo vezme svačinu do práce
V těchto ohledech jsem myslím dost úsporná. Třídím odpady, ty zmíněné igelitové sáčky využívám taky opakovaně, neplýtvám papíry, schovávám např. ty, které jsou potištěné nebo popsané jen z jedné strany a někdy později, když to ničemu nevadí, využiju i tu druhou stranu.
Pokud jde o stvrzenky – to chápu, že někdy se hodí já si nechávám zasílat výpis z účtu jenom jednou za 3 měsíce (ze všech služeb, které mám, je tohle jediný případ, kdy mi něco chodí pravidelně poštou) a internetové bankovnictví by se mi nevyplatilo s tím, jaký bych za to měla měsíční poplatek, takže občas se mi hodí si vzít to potvrzenku z bankomatu.
Ty čísla vypadají opravdu strašidelně! Na použité sáčky máme doma pod dřezem speciální krabku, kam cpeme všechny sáčky a igelitky, které se vždy hodí!
Co se týče kupování igelitek jsem zásadně proti! Jak se říká: Každá koruna dobrá. Tak proč ji vyhazovat zbytečně? Když jdu na malý nákup, většinou se mi vejde do náruče a když jdu na velký, tak mám dva látkové košíky, kam se vejde takřka vše 🙂
I v těchto ohledech si myslím, že jsem poměrně úsporný člověk. Třídit odpady mi už nějakou dobu přijde samozřejmé, papíry využívám mnohdy do posledního místečka, sáčky klidně několikrát.
Jenom s tebou absolutně nemůžu souhlasit s těmi bankomaty. Pokud ti z nějakého důvodu peníze nevydá, nemáš v ruce nic. Se stvrzenkou se můžeš obrátit na banku s tím, že došlo k problému, takže vybírám zásadně s ní.
I v těchto ohledech si myslím, že jsem poměrně úsporný člověk. Třídit odpady mi už nějakou dobu přijde samozřejmé, papíry využívám mnohdy do posledního místečka, sáčky klidně několikrát. Jenom s tebou absolutně nemůžu souhlasit s těmi bankomaty. Pokud ti z nějakého důvodu peníze nevydá, nemáš v ruce nic. Se stvrzenkou se můžeš obrátit na banku s tím, že došlo k problému, takže vybírám zásadně s ní.
Fuj, já se lekla, že recyklované psí sáčky znamenají, že je na ty eňoňůňa používáte víckrát 😀
Že pokácených stromů na výpisy z mobilu – ale co ještě k tomu tý děsný vody, co se na to spotřebuje, aby se ze stromu stal papír? A dalších surovin, nemám samozřejmě ani páru, jak přesně se dělá, ale je mi jasné, že to musí být proces neskutečně nákladný na suroviny a energie. Nejen faktické dřevo přijde nazmar, ještě k tomu právě všechna ta energie vynaložená na tu transformaci v papír.
A magazíny, letáky, a další číčoviny, které nikdo nečte, protože jsou plné braku. Papíru se spotřebovává neuvěřitelné množství naprosto pro nic.
Já jenom furt nechápu, že jsou lidi furt tak strašně v klidu, když všichni vědí, že zásoby ropy se za dost krátkou dobu vyčerpají a tohle všechno prostě nebude z čeho vyrobit. Nejde mi to do hlavy, že nad tím nikdo nepřemýšlí a že si spousta lidí naprosto neumí dát dohromady, že změnou i jenom vlastního přístupu dohromady za rok dokážou něco ohromného. Není k tomu třeba nic jiného než vždycky sebou nosit jednu dvě igelitky nebo látkovou tašku, když jdu ven z domu.
Líbí se mi, jak v Anglii podporují používání vlastních tašek. Nevím, jestli je to v ČR taky, ale tady dostáváme za vlastní tašky body na kartu, za něž pak máme slevy na jídlo.
Ty čísla jsou fakt k vzteku. Díky bohu, že všechno, co si vyjmenovala se mě prakticky netýká, protože mám všechno zařízené na internetu, psa máme na vesnici a igelitovou tašku nosím vždy při ruce když potřebuji 🙂 Ale upřímně jsi mě dost tímhle článkem zaujala 🙂 Myslím, že sem budu chodit častěji 🙂
Tak to se běž podívat na nejnovější vynález do Vaňkovky, měl by vyhrát cenu "Zbytečnost století". Místo paní, která vybírá pětikoruny, je tam teď mašinka, které dáš pětikorunu a vytiskne ti potvrzení. To by ještě šlo. Jenže kouzlo je v tom, že ta paní, co dřív vybírala pětikoruny, tam pořád stojí a vybírá akorát ty lístky.:D Nepochopila jsem, k čemu je to dobré.:D
Ty čísla jsou teda fakt vysoký. Nevím kolik toho ušetří používání recyklovanejch plastů a papíru, ale narozdíl od skla a kovů nejsou plnohodnotně a donekonečna recyklovatelný. Papír se dá recyklovat tuším 7x; 7x recyklovanej papír se používá kupříkladu na plata na vajíčka, ten je nejlepší vyhodit do kompostu, ať se rozloží.
Jedna drobnost: Barel ropy není 10 tun. Barel ropy je 160 litrů, přičemž v závislosti na složení ropy může barel ropy mít 97-167kg. 40.000.t ropy je teda něco přes 400.000.barelů, ne 4.000. Cenu za barel ropy v korunách jsem si vyčíslil hodně nepřesně; cena za barel v dolarech se pohybuje kousek nad 100 dolarů, dolar je něco pod 20,-Kč. Vyšlo mi 2.000,-Kč. A když to vynásobím těma 400.000., vyjde mi, že když budeme používat vlastní tašky, ušetří se 800.000.000.Kč. To je skoro miliarda!!! Nebo možná Lúmennka počítala přesnějc, ale spletla se, takže možná to bude spíš 900.000.000.Kč. A to počítám s tím, že barel ropy MÁ metrák, ale průměr bude o něco víc. Takže možná to nebude SKORO miliarda, ale VÍC než miliarda. Lúmenn, nevím jakej údaj je tam nejvhodnější napsat, ale rozhodně tam máš chybu a radši ji rychle oprav.
Je škoda, že další články nebudou, ale kdyby náhodou mohly bejt, moh by bejt třeba ňákej o kovech. Protože mi vadí, kolik železa a hliníku se nechá na skládce jen tak korodovat, i když fakt nemám představu, kolik tisíc nebo milionů tun to každoročně dá. Recyklací kovů se nejen zredukuje odpad, ale taky se ušetří spousta energie a rudy. Je hrozný, kolik cennýho kovu se každoročně nenávratně vyhodí; určitě by tím šlo vyzbrojit celý armády nebo vyrobit spoustu šikovnejch věciček.
Každopádně doufám, že si vzpomeneš a že tenhle díl nebude poslední. Nemůžu si bejt jistej, jestli ňákej bude věnovanej kovům, ale tak či onak těším se na další.
Jo, tohle všechno dělám.
Taky většinu skript si netisknu, stačí je mít v elektronické podobě a učit se z noťasu – ovšem to zase žere elektřinu, tak nevím, jestli je to lepší…
Nicméně musím říct, že je děsivé, jak lidé plýtvají a ani je nenapadne, že to je špatně. Měla jsem brigádu v kanceláře. Kolik se tam denně vyhodilo papírů, krasných, nových, bílých, minimálně popsaných! Naprosto zbytečně. A těm lidem na tom nepřišlo nic divného. Však papír se zaplatí z firemních peněz, tak co? A to je prosím jedna malinká kancelář… Kolik je jich na světě takových? 🙁
Voda? Když vidím, jak někteří lidé na kolejích myjí nádobí, vaří, čistí si zuby nebo něco a u toho jim zbytečně, ale fakt naprosto nepotřebně, odtéká spousta vody, nechápu to. Ale však jsou na kolejích, tam se platí pořád stejně bez ohledu na to, kolik vody kdo vyčerpá, tak co, že? Proč bychom se snažili šetřit, když nás to (zdánlivě) nic nestojí? Doufám, že prozřou, až budou mít vlastní bydlení a uvidí účty za vodu.
Třídění odpadu – ani to bohužel ještě spousta lidí neumí. Spapat jogurt a kelímek hodit do koše. Jeden maličký kelímek, tak co jako? Jenže ono kelímek ke kelímku a nasbírá se to na tuny…
Když jsem párkrát na podobné věci upozornila kamarádku-spolubydlící, vyslechla jsem, že jsem ekoterorista. Ale tak radši budu ekoterorista, než se chovat naprosto nelogicky, jako spousta lidí…
při přečtení úvodu jsem se zděsila, že se zas určitě dozvím, jak dělám všechno špatně, ale světe, div se, tohle všechno si můžu odškrtnout:) vyúčtování si nechám posílat jen mailem nebo sms, stvrzenky jsem nikdy nepochopila, na co jsou někomu dobré, sáčky recykluju i vícekrát, tzn. že po snězení svačiny ho nevyhazuju, ale použiju klidně znova, pokud není špinavý, do obchodu většinou nosím plátěnou tašku když už zapomenu a musím si koupit tu za korunu, tak ji pak doma použiju ještě do koše na odpadky..no, mám ze sebe radost, dělala jsem to tak nějak automaticky a ani si neuvědomovala, jak je to vlastně prospěšné:D
Ty jsi byla v pekelné výzvě, že jo?
[12]:Dočteš se ve starších článcích.
A nejde jenom o vyúčtování, ale co třeba ta hromada letáků, které nám jsou vhazovány do schránek, a jež většina z nás ihned hodí vedle do krabice, aniž by je vůbec četla? Nerozumím tomu, proč v době internetu, kdy většina obchoďáků má všechny slevy na svých webových stránkách (aspoň myslím), se tisknou hromady letáků, o které nikdo z nás beztak nestojí.
Jinak s těma igelitkama… Já vždycky mám jednu v každé kabelce, abych si nemusela kupovat další a používám ji, dokud se neprotrhne. Horší ale je, že když domů donesu nákup, igelitku už často zpátky do kabelky nevrátím (zapomenu na to) a při příštím nákupu se velice divím, že žádnou nemám. Musím se polepšit 🙂 rodiče to dělají ještě líp, místo igelitek používají plátěnou tašku, která toho i víc vydrží – možná bych si měla taky nějakou takovou pořídit.
[8]: Též mě to zaskočilo, když su si to jednou zamířila na záchody a paní co tam byla před měsícem fuč. že je tom zase, to nevím, ale třeba ty lístky dává jen proto, že se nechtěla vzdát svého zaměstnání?
Sáčky využíváme opakovaně po celý můj život, papíry se nezahazují, nejsou-li popsané. Horší je to s tříděním odpadu, které jsem zavedla doma prakticky já.
[14]: Letáky a taky účtenky v krámech. Dá se proti nim vůbec něco dělat? protože i když si ju nevezmu, furt bude vytisknuta…
Lúmenn, jaký materiály vlastně třídíš? Plasty, papír, sklo, to je základ. Ale co kovy? Železo, ocel, hliník; nebo možná jestli si jako larpařka něco vyrábíš, možná měď, mosaz a bronz. A co biologický smetí? Máte v Brně zahradu, kde máte kompost? Nebo bednu? Protože biologický smetí není na skládkách vůbec neškodný, ale ty to už stejně víš, je to tak?
Sáčky recyklujem už dlouho, tašku nosím vždy vlastní a bankovní účet nemám. Takže v poho 😀
[16]: papír, plasty a sklo, zahradu bohužel nevlastním, až bude, bude i kompost;) kovy moc neprodukuji a když, taak bohužel v dosahu bydliště nemám kontejner
Problém s papírovým vyúčtováním za mobil jsem vyřešila jednoduše: zrušila jsem paušál. I když důvod byl jiný, jsem teď spokojená a kde to jde, nechávám si vyúčtování posílat e-mailem. Výjimkou jsou stvrzenky. V bankomatu si je beru z důvodu, který tu už byl v některém komentáři zmíněn: Kdyby se něco stalo špatně, alespoň mám v ruce nějaké potvrzení. Na druhou stranu zase šetřím papír i peníze tím, že vybírám méně často a větší částky, čímž pak platím hotově. Stvrzenky v obchodě se vytisknou tak jako tak, a jsou potřeba pro případnou reklamaci.
Co se týče sáčků, samozřejmě nový čistý sáček (např. od rohlíků) nevyhazujeme, nosím si v nich svačiny do školy. Pak už je většinou vyhodím, protože jsou opatlané (ale i tak, poloviční spotřeba sáčků dělá dost). Igelitky a "sáčkové tašky" z obchodů doma samozřejmě nevyhazujeme, ale používáme je na další nákupy a já sama vždy v batohu alespoň jednu nosím… I když se mi už dost trhá 😀
Třídění odpadů je kapitola sama o sobě, dal by se na to napsat celý článek, ale stručně: Třídit odpad by se určitě mělo, já to také dělám. Ale musím říct, že u nás (východní čechy) je místy žalostně málo kontejnerů a košů na tříděný odpad. V našem městě jsou vcelku dostatečně kontejnery na sklo, papír a plasty, i když u nádraží, kde často lidi chodí z vlaku s PETkama, atd. nejsou žádné. Kontejnery na elektroodpad a staré oblečení jsou v celém městě co vím asi dva, naštěstí alespoň v některých obchodech jsou krabice na staré baterie. Kontejner na nápojové kartony jsem ve VČ neviděla ani jeden. Koše na tříděný odpad máme ve škole jen jedny na patře, zatímco klasických košů je tam minimálně 5 jen na chodbách + jeden v každé učebně a na záchodech. Hodně lidí pak vyhodí i tu PETku do nejbližšího koše, než aby chodili na chodbu do tříděných košů. I když v některých školách mají tříděné koše i v každé učebně. 🙂
V čem si ale nejsem jistá je to, kde tříděný odpad končí? Slyšela jsem i četla, že se všechen nezpracovává, ale končí na skládkách stejně jako komunální odpad, což je, myslím, hodně špatně. Ale nevím, jak hodně je to pravdivé, zdá se mi to skoro až neuvěřitelné. 🙁
http://www.mesec.cz/clanky/vyplati-se-jeste-tridit-odpady/ – tak jako tak, já budu třídit dále. 🙂
Od příštího roku studuju v Soběslavi na uměleckýho kováře. Díky tomu si kovy budu moct recyklovat sám a pomocí ohně a kladiva z budu vyrábět ze strajch plechovek od kompotu senzační věcičky. Tak či onak už jsem párkrát smetí na něco využil; v první řadě mě napadaj dárkový obaly na Vánoce, k narozeninám či k svátkům (když je obal čistej, proč ne? Důležitej je přeci vnitřek, ne obal), ale taky třeba z plechovky od kompotu (rozpáraný vlastnoručně vyrobenou kudlou), vypsaný fixy, starý trubky, hliníku, lepenky a dalších drobností jsem vyrobil docela pěknou lopatku na nabírání sypkejch směs. Ale nejsem žádnej trashartist, spíš kutil, a pouze z vhodnýho materiálu vyrobím kvalitní věci. Tak či onak, myslíte, že trash art je z hlediska problematiky odpadů prospěšný? Je běžně známým faktem, že využití odpadů je obecně velmi prospěšný. Ale co militantní využití odpadu? Samozřejmě mám na mysli vyrobit luk z PVC trubky, mašínkvéru ze starýho železa nebo kopí z ostrýho kusu tlustýho plechu, nikoli však výroba plutoniový bomby nebo uranovýho sabotu.
Ja si stvrzenky od bankomatu už nedávam. Príde mi to neefektívne. Keď chcem pozriem sa na ostatok na účte. Čo sa týka recyklácie. Mám kúpené 3 látkové tašky! Jednu doma v byte, druhú v kabelke a tretiu v ruksaku. Jednoducho som ich často zabúdala a tak som si povedala A DOSŤ. Ešte aj šetrím nielen peniaze, ale aj prírodu 🙂 Minulý týždeň ma tak vytočili chalani, že som vytiskla A4, kde boli čo kam patrí pri separovaní a zakúpila som aj kôš (http://www.obalove-materialy.cz/odpadkovy-kos-orion-poker-4-x-20l/d-862), to už je pokrok! Mne stačili dve tašky – jedna na plast, druhá na papier a sklo, ale chalanom sa veľmi nechce. No čo byť sama ženská s tromi chalanmi, žiadna zábava – nielen pri upratovaní ale aj pri znášaní všetkého mužského 😀
Taky se snažím být šetrná k přírodě. Odpad třídíme už poměrně dlouho a myslím, že nám to jde dobře :)Igelitové tašky vůbec nenosím, mám všude po kabelkách látkovky, do kterých se toho hodně vleze a jsou pevné a když ji náhodou zapomenu, tak si radši vezmu papírovou tašku. Svačiny taky balím jen do papírových sáčků, objednávám je u obalových-materiálů, takže není potřeba mít igelitové pytlíky. Akorát když beru zeleninu v obchodu nebo ovoce, tak musím sáček vzít. Ale teď zkouším tu metodu bez obalu, že když si zeleninu do sáčku dám, tak pytlík nevyhodím, ale dám si ho zase do tašky a do toho znovu nakoupím jiné ovoce nebo zeleninu. A snažím se brát volně prodejné jídlo.
Jen si někdy říkám, jestli je nás takových dost, ale v televizi říkali, že třídíme hodně a podle toho, jak jsou kontejnery přeplněné bych tomu i věřila. Já mám vlastní komposter a ve sklepě takovou malou třídící linku 🙂 pořídila jsem si oddělené koše do kuchyně a ty ještě přenáším do trojdílného stojenu na pytle https://www.obalove-materialy.cz/trojity-stojan-na-odpadkove-pytle dělá mi to radost, takovou až strašidelnou abych tak řekla. Má někdo tady tak hrozný vztek, když najde v běžném odpadu manželův prázdný obal od sprchového gelu, nebo už jsem blázen? 🙂
Většinou rad, co jsou v článku se řídím. Snažím se opravdu minimalizovat ten odpad na nějakou úměrnou mez. Ale přece jen se prostě něco najde. Tak jsem si pořídila na to třídění alespoň pořádný koš tady https://eshop-franke.cz/516-odpadkove-kose , který má několik přihrádek a už ani jeden odpadek nejde zbytečně do směsného 🙂