Jak šetřit přírodu – část II. – elektřina

Včera jste si mohli přečíst článek, resp. první ze série článků o tom, jak šetřit přírodní zdroje, neplýtvat a dělat tak radost nejen matce Zemi, ale i vaší peněžence. Zabýval se vodou a najdete jej zde.
A protože jsem vám v něm naslibovala, že následující článek bude o elektřině, své slovo držím a tady je. Stejně jako v předchozím díle se v něm dozvíte, jak bez předražených pomůcek můžete ušetřit nemalé peníze a také se odzvíte, kolik uhlí ročně spálíte třeba tím, že moc koukáte na telku. Tak jdeme na to…

Cena elektřiny se počítá v tzv. kilowatthodinách. Nechtějte po mě prosím fyzikální vysvětlení, stejně vám ho nebudu schopná dát. Každopádně jedna tahle jednotka stojí v České republice v průměru 4,50 Kč. Abyste měli představu, jak velký je to výkon, tak za 1 kWh zvládnete ohřát ve varné konvici 10 litrů vody do bodu varu.
Aby to ale bylo ještě vtipnější. Je jasné, že kWh nevznikají jen tak ze vzduchoprázdna, ale produkují je elektrárny. Nu a vzhledem k tomu, že většina elektráren v česku, konkrétně 60%, je tepelná a žere uhlí, člověk si prostě nutně položí otázku, kolik toho uhlí musíme spálit, abychom z něj stvořili jednu kWh.
Google poradil odpověď. Z jednoho kilogramu uhlí dostaneme 1,42 kWh. Tohle číslo je pochopitelně velmi orientační, záleží na účinnosti elektrárny a něco taky zmizí z drátů při přenosu. Pro účely našeho článku to ale bude dostačující.
Ještě zbývá odpovědět na jednu otázku a tou je, kolik že to vlastně elektřiny běžný Čech denně, resp. ročně, spotřebuje. Na to nám odpověděla firma ČEZ, která tato data shromažďuje a podle údajů z roku 2010 na jednoho obyvatele české domácnosti připadá 1427 kWh elektrické energie. Kalkulačka prozradí, že to dělá šest a půl tisíce. 6500 Kč za rok, to už nejsou malé peníze. Ale protože se tu nechceme bavit jen o peněžence, ale taky o přírodě, pojďme se ještě vrátit k uhelné úvaze.
Pokud tedy průměrný obyvatel naší republiky ročně „zbaští“ 1427 kWh, není tak těžké se dopočítat, že na výrobu takového množství elektřiny pro jednoho člogvěka by padlo 1000kg uhlí, tedy jedna tuna. Nezapomeňme ale, že nám 30% elektřiny do sítě dodává jádro a 10% obnovitelné zdroje, takže po odečtení 40% tady máme 600kg uhlí. A to je pořádná hromada.
Ale pojďme ještě dál. V České republice žije zhruba 10 000 000 lidí a na každého připadá stejné množství elektřiny, protože se bavíme o průměru, že ano, takže snadno vynásobíme uhlí lidmi a zjistíme, že každý rok se jen na spotřebu domácností spálí v ČR 6 000 000 tun uhlí. Šest. Milionů. Tun. Když si to představíme na korbě náklaďáku, museli bychom jich naplnit 300 000! A to už jednoho nakopne, aby šetřil. Tak do toho.
Už víme proč. Teď zbývá odpovědět -jak šetřit elektřinou?
První údaj byl vlastně ten, který mě na tuhle sérii přivedl. Nevím už, kdo mi to říkal, ale prý pokud by všichni lidé na světě dávali do varné konvice jen tolik vody, kolik skutečně chtějí ohrář, ušetřilo by se tolik elektřiny, že by z toho celý rok jela Česká republika. Nechce se mi počítat, kolik konvic je na světě a kolik sežerou, ale můžeme se na to podívat v našich malých českých číslech – a už ta jsou zajímavá.
Vařte jen tolik vody, kolik vypijete.
Žádná plotýnka, žádná mikrovlnka. Podle toho, co jsem zjistila, je varná konvice nejúspornějším a v neposlední řadě také nejrychlejším způsobem, jak si ohřát vodu. Přesto tohle zlatíčko žere, jak jste si mohli všimnout výše, 0,1 kWh za každý litr vody, který ohřeje.
Dejme tomu, že si každý den vaříte čaj, kafe, čínské nudle, whatever a protože jste rozežraní holomci, nalejete do konvice celý litr, i když ve výsledku vám stačí dvě decky. V tom případě vás kromě vodného a stočného (o kterém jsme se bavili posledně, pamatujete? Kdo to spočítá první?:)) přijde pěkně draho i elektřina, protože každodenní čajíček vás bude stát 160 Kč. Pokud chcete ušetřit, není nic jednoduššího, než dát do konvice vždy jen tolik vody, kolik jí skutečně chcete použít. Tady nastává háček, protože hodně konvic je třeba naplnit do určité výše, aby se nekazily a tak počítejme vždy s půl litrem – i pak je úspora padesátiprocentní.
Docela nuda, že? Ale co peněženka, ta si s tím poradí a holt si odpustíte čtyři piva. Když to ale převedeme na republiku a uhlí, to už je jiná. Nejenže napuštěním konvice do půlky celá republika (máme tu 4 375 000 domácností, dejme tomu, že v každé je jedna konvice využívaná jednou denně) ušetří 350 000 000 kč ročně, ale taky bychom tady ušetřili 55 000 tun uhlí, tedy přes dva a půl tisíce náklaďáků. Já vím, že ze tříset tisíc je to jako když plivne, ale někde se začít musí, ne?
Sviťte jen tam, kde jste.
Když jste byli malí, taky vám maminka říkala, ať zhasínáte v místnostech, kde se zrovna nenacházíte, byť si jen na chvíli odskočíte? A taky vás to tak štvalo? Já to úplně nesnášela, až do chvíle, než mi přišla má první vlastní faktura za elektřinu. To se to pak zhasíná! I když je zase úspora zdánlivě zanedbatelná, víte, co se říká o té korunce ke korunce?
Pokud totiž máme doma 40W žárovku, která svítí cca tři hodiny denně, bude nás to na konci roku stát 197 Kč. Pokud ale budeme nazdařbůh svítit i v místnosti, kde vůbec nikdo není a každý den takhle vysvítíme hodinu, částka se vyšplhá na 260 Kč, takže na jedné místnosti už máme roční úsporu 70Kč. Obyvatelé větších domů jásejte, my bytoví si oddechneme, kdykoli nezapomeneme zhasnout světlo ve špajzu či na WC.
A jak jsme na tom s uhlím? Pokud by všechny domácnosti hned teď přestaly plýtvat světlem, ročně umažeme 45 000 tun uhlí, takže další dva tisíce náklaďáků.
Nepouštějte si televizi jako kulisu. Vlastně ji ideálně vůbec nepouštějte.
Hodně lidí dojde domů z práce či školy a začne něco dělat, jako třeba uklízet, cvičit, kreslit, psát úkoly, vařit nebo dělat ruční práce. Jenomže doma je ticho a tak co? Pustíme si televizi jako kulisu! Zdá se to jako výborný nápad? Tak na to okamžitě zapomeňte, nic moc horšího pro sebe , svou peněženku a celou planetu udělat nemůžete.
Dnes jsou velmi moderní plazmové telky, takové ty s pořádně velikou obrazovkou. Jedna taková potvora sežere za rok svého provozu, kdy je puštěná na 5 hodin denně, neuvěřitelných téměř 420 kWh. To vás bude stát 1880 Kč. Máte-li výhodnější LCDčko, nebude to bolet tolik – s 312 kWh to udělá nějakých čtrnáct stovek.
Oproti tomu, když si pusíte hudbu a nebo film na notebooku (ve kterém nebudou reklamu, můžete ho kdykoli stopnout a kouknout se na něj stejně ve dvě ráno jako ve tři odpoledne), vyjde vás 5 hodin jeho práce denně na pouhé čtyři stovky ročně. Úspora litr, no neberte to!
Kdo má doma vytuněnou plazmu je prostě strašný žrout energie, nemluvě o času a penězích. Představte si, kolik lidí zbytečně každý den pustí televizi, aniž by ji pořádně sledovalo, vykládá si u toho, třeba jen ztiší zvuk, když někdo přijde, dělá milion činností a vlastně tu zatracenou bednu vůbec nemusí mít zapnutou! Máme tu 4375 domácností, dejme tomu, že čtvrtina nemá televizi vůbec a nebo ji jako kulisu neužívá a jsme na nějakých 3500 tisících zapnutých ohyzdných, blikajících beden denně. Za porci pěti hodin pohyblivých obrázků na každý den pak všechny spotřebuji milion a půl kilowatthodin elektrické energie. Po přepočtu na uhlí se posadíte na zadek – neuvěřitelných 770 000 000 kg uhlí! 770 000 tun! To máme skoro 40 000 náklaďáků a 8% celkové spotřeby elektřiny v domácnostech jen za to, že lidi přestanou zbytečně zapínat mluvící bedýnku a místo toho nepohrdnou hudbou či konverzací.
Dobrá rada je také vždy vypínat televizi, když už ji tedy musíte zapínat, tím tlačítkem co je přímo na ní a ne jen dálkovým ovládáním, protože i ve stand by režimu žere neskutečné množství elektřiny.
Tak. Pár moudrých rad a hned je peněžence i Přírodě lehčeji. Určitě je ještě mnoho způsobů, jak ušetřit, třeba mít energeticky šetrné spotřebiče, nezapínat zbytečně světla ani techniku, poctivě vše vypínat a neplýtvat třeba elektrickým topením.
Nejde jen o nás, jde o dědictví, které necháme svým potomkům. Každý kilogram uhlí, který ušetříme, zůstane na později, každý nespálený černý kus horniny uchrání ovzduší před škodlivinami. Můžete začít hned dnes, není na co čekat a je to tak snadné. A Zemi i vám bude hned o něco líp.

39 komentáře “Jak šetřit přírodu – část II. – elektřina

 1. Velmi potěšující zjistit, že jsem hodně pod průměrem, co se elektřiny týče. Televizi nemám, svítím úsporkama, místo kompu mám ne tolik rozežraný notes a vody taky vařím jen tolik, kolik spotřebuju 🙂
  Ta čísla spotřebovaného uhlí jsou ale poměrně děsivá.

 2. 4375 domácností máme kde? A s šetření je problem, že čím víc to lidi omezí, tím víc dodavatelé zdraží, aby jim neklesly zisky. U vody jde toto vidět nejvíc.

 3. [2]:  No to je tiež pravda, ušetriť peniaze je ťažko.. Snažili sme sa šetriť elektrinu, vodu, plyn, zo začiatku sme mali preplatky ale tí podvodníci si potom vymysleli nejaké poplatky naviac aby tie peniaze dostali.

 4. [4]:  je přiměřený zisk a taky lichva. To co nám zavedla vodárna je spíš to druhé. Vymysleli si paušál za trubku v zemi a i když ani neotočíme kohoutem tak jim dáme 750 kč ročně za trubku. A že i tento paušál bude neustále zdražovat se dá čekat.

 5. [2]: podle statistického úřadu v české republice…a teď mi dochází, že je to hrozně málo, že? 😀 Já su tele!

  [4]: ze ziskem 3000%? Ceny elektřiny a vody stouply za dvacet let asi dvacetinásobně, narozdíl od cen všeho ostatního i mezd.

 6. jo tak doma mame vetsinou zarovky LEDky, TV LCD (ta LED je jeste uspornejsi), obcas jede casto, obcas se cely tyden nezapne. U nas ale nejvic zere pritelovo PC, to co tam v te krabici ma, to je celkem psycho.. tipla bych, ze i ta jeho herni mys silene zere :D:D

 7. Jeste jsem ale chtela rict, ze ono tyhlety clanky jsou sice hezke, ale spis tak pro porovnani. K tomu, aby clovek fakt setril prirodu musi podle me dojit tak nejak sam. Protoze ja treba setrim vodu, elektrinu, tridim odpad atd tak nejak z vlastni vule, protoze chci, protoze chodim po baraku nasich, zhasinam jim tam a vypinam kdeco, protoze mi to proste neni jedno. A zacala jsem to delat tak nejak automaticky, logicky, ne proto, ze jsem si o tom neco precetla. Vetsine lidi to ale celkem jedno je a takove clanky to asi nespravi.

 8. [8]: myš skoro nic nežere, ale herní pc může žrát klidně 250-300 W reálně, nepočítám extrémní případy.  A samozřejmě tolik žere jen u hraní 3D her a ne při surfování. Při běžné práci tak 220 W.

 9. Já asi uvedu, co to ta kWh je. Ale fyzikové ať mě kdyžtak opraví nebo doplní, ale tak ňák to vím. Je to energie, kterou spotřebuje stroj o příkonu 1kW za hodinu. Stroj o příkonu 1W spotřebuje za vteřinu 1J (joule), tedy stroj o výkonu 1kW spotřebuje 1kJ. A protože hodina má 3600s, 1kW stroj spotřebuje za hodinu 3,6MJ; 3,36MJ stačí na ohřátí 10 litrů vody o 80°C (z pokojový teploty na bod varu; počítáno podle kalorimetrický rovnice); to sedí; jsou ňáký ztráty. Pro představu, cca 10MJ tepla, tedy asi 3kWh, kdyby se to převedlo na elektřinu, bys roztavila cca 20kg železa, nebo aspoň tuším, je to dlouho, co jsem to počítal. Kilowatthodina je docela velká jednotka; a fakt, že se uhlí na území ČR spalujou dva metráky za vteřinu, je opravdu zarážející. Na dotaz můžu zveřejnit výpočty, kterejma jsem na to přišel, ať netápeš, odkud to vím 🙂 Arrr!

 10. A ještě bych měl připomínku k tomu, že se má zhasínat světlo, když odejdeš z místnosti byť jen na chvíli. Myslím, že tvoji rodiče neměli pravdu, když tvrdili, že se má zhasínat když odejdeš z místnosti byť jen na pár vteřin; a možná bys jim to mohla zpětně říct; samozřejmě až si to ověříš; možná nemám úplně pravdu. Rozsvicováním a zhasínáním, když odejdeš na pár vteřin z místnosti, se energie nešetří. Naopak; wolframový vlákno žárovky se při rozsvícení musí rozpálit na cca 3.000.°C a rozsvícení spotřebuje myslím tolik, co 10 minut svícení. Samozřejmě pokud žárovku na půl vteřiny zhasneš a pak zas rozsvítíš, před dalším rozsvícením ještě úplně nevychladne, přesto však se tím energie spíš plejtvá. Když odejdeš třeba na záchod, možná bude prostě lepší odejít z místnosti a nechat rozsvíceno, pokud se tam máš v úmyslu zas vrátit a pokračovat ve svý činnosti. Ale jako ber tuhle připomínku s rezervou a dohledej si podrobnosti, ale určitě je to až na přesný technický údaje pravda; a možná by tenhle fakt bylo dobrý zmínit v tom článku; to je hodně důležitej fakt.

 11. [13]: to o těch žárovkách jsem v životě neslyšel. Každopádně časté zapínání snižuje výrazně životnost dnešním úsporným žárovkám a u těch je potřeba víc přemýšlet, kam je instalovat. Na WC rozhodně ne, pokud tam člověk tráví tři minuty a ne, že si tam čte noviny půl hodiny.

 12. [11]:
  "Pro představu, cca 10MJ tepla, tedy asi 3kWh, kdyby se to převedlo na elektřinu, bys roztavila cca 20kg železa, nebo aspoň tuším, je to dlouho, co jsem to počítal."

  Můžeš zde přítomným lidem vysvětlit, jakým výpočtem jsi došel k těm 10 MJ?

 13. Mimochodem měli byste být rádi, že se modernizují jaderné elektrárny a dostavují nové bloky, protože tím pádem se snižuje zátěž na životní prostředí, protože se spotřebuje méně uhlí jehož teoretická výtěžnost z jednotky hmotnosti je o několik řádů nižší.

 14. [14]: Úsporky se nehodí tam, kde se často rozsvěcí a zhasíná. Kazí se tím. A jo i na tom něco bude, že rozsvítit, zhasnout a zase se za tři minuty vrátit a zase si svítit, není dobře. Nevím přesně proč, nejsem fyzik a to vysvětlení si nepamatuju, ale slyšela jsem to též.

 15. Souhlasím ve všech bodech! Je asi vidět, že s úsporou elektřiny jsem na tom lépe než s vodou. 🙂
  V první řadě díky za informaci o průměrné ceně elektřiny, nikdo mi to zatím nebyl s to zodpovědět a na netu jsem to též nenašla (asi jsem špatně hledala). Množství uhlí na výrobu 1 kWh se mi zdá až neuvěřitelně vysoké, ale budiž, sama to nevím. 🙂

  Co se týče varné konvice, nepochopím, proč si lidé dávají vařit více vody, než potřebují. Nejen, že to spotřebuje více elekřiny, ale zároveň to znatelně déle trvá. Navíc u nových konvic, kde je místo varného tělesa jen plotýnka – lze dát vařit i méně vody, než je ono 0,5 l minimum. Samozřejmě je nutno vyzkoušet, jestli na to zareaguje vypínací čidlo, ale já nemám problém v konvici uvařit vodu třeba jen na jeden šálek – a je to rychlé. 😉

  Co se týče žárovek, chci jen připomenout, jako už někteří přede mnou, že nemá cenu zhasínat, pokud místnost opouštíme jen na 5 – 10 minut. Přírodě i peněžence tím naopak uškodíme, protože snad všechny druhy žárovek (nejvíce však klasické úsporky) se zhasínáním a opětovným rozsvícením opotřebovávají. A výroba / likvidace žárovek přírodu něco stojí a nás nákup též.

  Mít zapnutou televizi jako "kulisu" by pro mě bylo spíš o nervy, vzhledem k obsahu mnoha dnešních vysílání. Jako kulisu si pouštím hudbu na svém notebooku, který je zároveň mým studijně – pracovním nástrojem. Musím se pochlubit, že je docela úsporný – odebírá ze sítě přibližně 20W (pro srovnání, notebook uvedený v článku jako příklad má příkon přibližně 50W – což je ale takový průměrný notebookový příkon). Vzhledem k tomu, že mám u notebooku ještě 24" monitor (velikost menší televize, krčit se u 12" notebooku delší dobu je o zdraví), který bere přibližně jako notebook, dostávám se na přibližně stejnou částku, no řekněte – která televize vám dá tolik, co takový notebook a sežere tak málo? 🙂 Na noc navíc vše vypínám ze zásuvky – spotřebou notebooků i pohotovostním režimem jsem se už zabývala i na svém blogu.

  Takže šetřete s rozumem a neplýtvejte zbytečně – už jen kvůli přírodě a navíc ušetříte i vy. Pokud jste trošku znalejší, můžete si i pořídit nebo půjčit wattmetr do zásuvky, jenž vám ukáže, kolik který přístroj "žere". Je to mimojiné dobrá motivace je vypínat. 😉

 16. Tak tohle všechno dodržuju odjakživa, považuju to za samozřejmost.

  [9]:  Řekla bych, že i těm, kterým je jedno ekologie, nebude jedno, jak můžou omezit svoje zbytečné útraty.

 17. Ještě můžeš dodat, když vaříš na plotýnkáči, tak jej můžeš vypnout pár minut před dovařením. Ono to dojde, protože chvíli trvá, než plotýnka vychladne. Totéž s troubou, když pečeš. A vůbec je dobré koupit si remosku, když už jsme u těch úspor, remoska je totiž stejně dobře úsporná jako varná konvice.
  Zhasínat v místnosti, kde nejsi, to je logické. Ale pokud máš úspornou žárovku, tak věčným zhasínáním a rozžínáním tu žárovku ničíš. Takže zhasínat a rozžínat ano, ale tam, kde jsou ještě klasické žárovky. (I když, kdoví, na jaké úrovni už ty úsporné žárovky pracují, tam je dobré se zeptat prodavačů).
  Hřeším akorát s televizí. Zvukovou a obrazovou kulisu doma prostě potřebuju.

 18. P.S. k té konvici, také je dobré ji pravidelně čistit. Jak se zanese sanétrem, vaření trvá pomaleji. Totéž platí i u praček. A tam bych doporučila k čištění klasický ocet, on ten kalgon taky není zrovna značka ideál.

 19. [4]: Za svou práci? Máš pocit, že mají málo na odměnách? Kolik je podle tebe odpovídající zisk a odměna? Půl milionu měsíčně?
  Myslím, že je předražíno. Navíc mě popouzí, že přestože jsme v jedné zemi, každý kraj má jiné ceny. To ti připadá férové?
  Paradoxně, tam, kde jsou elektrárny (jižní Čechy, jižní Morava), jsou ceny nejvyšší.
  Taky ti to připadá přiměřené?
  Nezlob se, ale tvůj argument mi připadá nepřiměřený. Zkus přemýšlet, než něco podobného plácneš. Oni nejsou žádní chudáci.

 20. [15]:Na těch 10MJ. Zmínka o tom, že 10MJ tepla stačí k roztavení cca 20kg železa, tím jsem chtěl prostě poukázat, že 1kWh je jako docela velká jednotka. 10MJ odpovídá právě necelejm 3kWh (1kWh = 3,6MJ, jak jsem již zmínil). A teď jsem si to přepočítal a zjistil jsem, že jsem se dopustil při výpočtu fatální chyby, že jsem skupenský teplo zamlčel a v podstatě jsem spočítal jen, že 10MJ ohřeje 20kg o více než 1000°C; na skupenský teplo jsem dočista zapomněl a to je opravdu hrubá chyba. Moc se omlouvám, dostal jsi mě, ale tím přepočtem joulů na kWh jsem si prakticky jist. Nebo mi zpochybníš i to?

 21. [27]: Netuším. Jediný způsob, jak to zjistit je změřit průběh spotřeby elektrické energie v čase experimentálně pomocí wattmetru s analogovým výstupem a ukládat data na počítač přes měřící kartu a DAQ software. Co jsem četl na internetu, když se podíváš na Google, tak najdeš kvantum odkazů (např. Pražská energetická, dTest, …), které píšou, že se buď jedná o mýtus nebo ten nárust spotřeby je minimální.

 22. [29]:Ale asi jde o opotřebení žárovek; stále ale asi platí, že šetřit tak, že zhasínáte i když opustíte místnost na půl minuty je kontraproduktivní. Nebo ne? Opotřebený žárovky se později musí vyměnit; to stojí prachy a navíc výroba žárovek není možná nejekologičtější. Ale nevím. Co obsahujou? Sklo, wolfram, dál nevím. Proč jde o nebezpečnej odpad? Rozbitá flaška se do kategirie nebezpečnýho odpadu neřadí a přítomnost wolframu v životním prostředí nebo v organismu nemá prokázanej negativní vliv, pokud nemá ostrý hrany nebo ho není přehnaně moc. Co dál obsahuje žárovka? Proč jde o nebezpečnej odpad?

 23. [21]:  Potvrzuji, ocet je nejlepší na pračky; je dobré občas prostě přidat do praní pár lžic octa smíchaných s vodou, někdo to dělá při každém praní, já asi tak jednou za 3 týdny. (pach z něho na prádle nezůstane, toho se nemusíte bát). Funguje to taky jako desinfekce a aviváž.

 24. [30]: Do některých halogenových žárovek se přidává vysoce toxický brom. Obyčejné žárovky toxické nejsou.
  Počet spínacích cyklů jako charakteristika se neuvádí u žárovek, ale kompaktních zářivek, kde to má kvůli jejich konstrukci a principu fungování smysl.

 25. [30]: s obyčejnou žárovkou se nikdy nezacházelo jako s nebezpečným odpadem. Ve firmě dáváme do nebezpečného veškeré zářivkové trubice a úsporky. Tam je to jasné. A že klasické žárovce vadí časté spínání nebo že žere víc energie prvních deset minut jsem fakt nikdy neslyšel a to jsem vystudoval elektro. Ale v těchto věcech je mezi lidma hodně mýtů.

 26. No mě teda učili, že když odejdu na chvilku z koupelny a mám úmysl se tam za chvilku vrátit, zhasínat je blbost a rozhodně se tím neušetří. Jinak s tebou vesměs souhlasím. Jenže to všechno musí jít od nás zevnitř, musíme to takhle cítit, že je to správné:-)

 27. Jindro, zastudena má wolfram malý odpor, při zahřátí se zvýší, Proto je při zapnutí žárovky proudový náraz, který posléze vlákno přepálí. To byl důvod, proč se do elektronkových televizí dával do série se žhavicím obvodem termistor, který zajistil postupné nažhavení elektronek.

 28. Přesně moje řeč. Rozežraní holomci! Jsem rád, že někomu dalšímu na těhle věcech taky záleží. Většina lidí si myslí, že jsem blázen, když tyhle miniúspory praktikuji.

 29. Trochu mě mrzí, že zde nejsou zmíněná led světla 🙂 …nedávno jsme vyměnili všechny žárovky za ledky a zajímalo by mě jak to u nich funguje ve výpočtech 🙂

 30. Hledáte velmi skutečné úvěr? Za přijatelnou úrokovou sazbou? Zpracováno během 2 až 5 pracovních dnů. Už jste byla odmítnuta neustále podle svých bank a jiných finančních institucí? Zde je legitimní nabídky, protože otázka úvěru a bezpečnost je něco, co zákazníci jsou stále více znepokojeni, Gratuluji vám, úroková sazba pro naší nabídky je 3% Pokud máte zájem o získání finanční pomoci, kontaktujte nás ještě dnes na adrese: seankentco-operative@hotmail.com.

  Žadatel Osobní údaje.

  Tvé jméno:
  Částka potřebná:
  Vaše země:
  Půjčka Doba trvání:
  Vaše adresa:
  Telefonní číslo:
  Měsíční příjem:
  Sex:
  Vaše číslo Fax:
  Tvůj věk:

  Kontaktní osoba: Sean Kent.
  E-mail: seankentco-operative@hotmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.