
A tak místo toho, abych šla spát, sedla jsem k notebooku a pustila se do počítání. A že mi z toho lezly oči z důlků. Nejvíce šokující byla ta část s elektřinou, ale tu si s dovolením ponechám až na druhou část, abyste se měli na co těšit. Dnes začneme vodou.
V České republice je voda drahá jako bychom žili na Sahaře, ale nic si z toho nedělejte, zdražuje se všechno, tak proč ne voda, když ji člověk prostě nutně potřebuje k životu a tak se na ní dá snadno vydělávat.
Průměrná cena za 1 m3 vody, což je přesně 1000 litrů, je v ČR 77,43 Kč. Průměrný obyvatel velkého města spotřebuje 109 litrů vody denně, zejména na osobní hygienu a splachování WC, něco na úklid a taky přípravu jídla, vypije jí jen minimum. Na jednoho člověka to tak dělá 3000 Kč ročně. A to už nejsou malé peníze.
Nehledě na to, že se tu nebavíme jen o sobě a svojí peněžence, ale chceme zabránit tomu, aby se vodou plýtvalo – a že se jí plýtvá a tak každoročně pitné vody ubývá. Znehodnocují se podzemní zdroje, sladká voda se vyplavuje do slaného oceánu atd. Čím méně vody tedy spotřebujeme, tím více jí pak zůstane našim potomkům. Nehledě na to, že mě samotné se ekluje se na sebe podívat do zrcadla, když se vyplácnu ve sto litrech vody ve vaně a uvědomím si, že na opačném konci světa takové množství stačí člověku na celé týdny.
Proč už víme. Takže – jak začít šetřit vodou?
Nebudu vám radit kupovat si takové ty regulátory na kohoutky a spořiče do WC, to si dokážete vygooglit sami a objednat si to z nějakého e-shopu jakbysmet. A věc je to vážně dobrá. Jenomže málokomu se do toho chce investovat a zelenější planeta Země prázdnou peněženku nenaplní.
Jsou ale rady, které pomohou ušetřit ihned a bez cálování. Většinu těchto rad mám osobně odzkoušenou a snažím se je praktikovat, takže nevařím z vody (hezké přirovnání, že?:)). Tak tedy.
Čistit si zuby s kelímkem
Do kelímku napustíte 2 dcl vody. Pokud si jako správný zdravý člověk čistíte zuby dvakrát denně, činí to 4 dcl za den a tím pádem 146 litrů ročně. To je pouhá desetikoruna za rok, kterou vás vaše blýskavé špičáky budou stát – a to se vyplatí, ne?
Oproti tomu si představte, že otočíte kohoutkem a začnete si brousit klektáky kartáčkem. Protože jste uvědomělý člobrda, čistíte si zubiska samozřejmě dvě minuty, to máme za den minuty hned čtyři. A pak teprve vypnete vodu, ve které jste si zatím omáchali kartáček i papulu.
Vzhledem k tomu, že jsem doma provedla malý experiment, jsem zjistila, že mým naprosto neúsporným kohoutkem nepuštěným úplně naplno, ale jen tak napůl, proteče jeden litr vody za 10 vteřin. Za ty slavné čtyři minuty to tedy máme hned 24 litrů vody! A to nám ročně udělá krásných šest stovek. Ano, čtete správně – 600 Kč zaplatí všichni ti holomci, kteří neumí při čištění zubů vypnout vodu. Až vám to doma někdo udělá, tak mu to pěkně naúčtujte – jasně, jedno čištěníčko vyjde na korunu, ale to máte korunka ke korunce, znáte to. A Přírodě to taky nedělá nijak dobře.
Sprchovat se fakt rychle a nebo se jednou týdně koupat. A nebo obojí.
Vždycky jsem nadávala svému drahému bývalému Mamutovi, že se pořádně nemeje. No jo, ale když on jednou za týden vlezl do vany a pořádně se vydrbal. Jedno vanisko, to máme nějakých 150 litrů a tedy 10 korun a 50 haléřů. Když si jich dá dvaapadesát, každou neděli jednu, vyjde ho to na nějakých 550 Kč za rok.
Vraťme se teď k minulému odstavci a mému domácímu experimentu. Spočítala jsem, že jeden litřík proteče za 10 vteřin. To máme 6 litrů za minutu. Pokud se budete sprchovat každý den po dobu patnácti minut (a komu se nechce máčet se v horké vodičce, co?) tak spotřebujete 90 litrů každičký jeden den. Snadno matematikou se pak dostaneme k částce 2500 Kč ročně. A už je náhle špinavému Mamuťákovi co závidět, že?
Ale člověk nemusí být hned špíndíra, aby ušetřil. Dejme tomu, že jednou týdně si člověk dá tu parádní vanu se vším všudy, přes léto zase dlouhatánskou dvacetiminutovou sprchu – to je pro dámy na všechno to holeníčko a pro obé pohlaví pak na mytí vlasů a další srandičky. Zbylá každodenní sprcha ve stylu opláchnout, namydlit, opláchnout a šupajdá ven se pak může odehrát během nějakých tří minutek. Tři minuty, to máme 18 litrů. Někdy se to trošku protáhne a tak zaokrouhlíme výpočet a máme tu pětikilo za rok. Přičtěme částku za ty vaničky a spršičky a tramtarará, najednou platíme jen 1000 Kč ročně a naší peněžence i matince Zemi je hnedle o okousek líp.
Myjte nádobí ve dřezu
Jak jsem zjistila, já a moje rodina jsme vážně divní. Fakt nevím, jak to děláte doma vy, ale my, když myjeme nádobí, napustíme plný dřez vody s jarem a do ní vždycky špinavý kousek ponoříme, omyjeme houbičkou a odložíme na odkapávač nebo ho přičinlivý člen rodiny utře a vloží ihned do kredence. Samozřejmě člověk nesmí začít pánvemi, ale pěkně od téměř čistých skleniček a hrníčků, přes příbory a talíře až k připečeným hrncům. Jeden dřez má nějakých 6 litrů a když to člověk udělá takhle každý den, zjistí, že ho mytí nádobí vyjde, co se týče vody, na pouhých 150 Kč ročně.
Jenomže jak jsem zjistila, hodně lidí se na tenhle způsob nádobí dívá nedůvěřivě, ba dokonce se mu z toho zvedá žaludek. Prý je ta voda pak hnusná a co hůř, na nádobí zůstává jar. Cože, jar? Odkdy je to nějaký jed? Prostě pěna na vzduchu vyprchá a je po ní, co je na tom? My to doma děláme, co moje máma pamatuje a rakovinami netrpíme.
Ale zpět k šetření vodou. Pokud umýváte nádobí tímhle stylem, gratuluji. Jste největšími šetřílky. Že ne? Jestli zbožňujete čistoskvoucí nádobí a tak ho pořádně drhnete aspoň patnáct minut denně pod tekoucí vodou, běžte se rovnou odstřelit. Tahle sranda vás stojí 90 litrů každý den a tím pádem i přes 2000Kč ročně.
Myčka nádobí je oproti tomu geniální šetřivý vynález – průměrný spotřebič sežere na mytí dávky nádobí jednou za dva dny 15 litrů a tak se dostanete na krásných 200Kč ročně, skoro jako my „dřezáci“. Ta potvůrka sice žere elektřinu, ale to není až taková hrůza.
Cože, elektřina? Tak o té se pobavíme příště. Co jsem zjistila, to bych vám nejraději vypověděla hned, ale musím vás taky napínat, ne? A že ta čísla jsou místy vážně děsivá.
Takže – jak na šetření vody i bez drahých udělátek už víte. A za ty ušetřené korunky si na konci roku můžete ta udělátka koupit a ušetřit zase další peníze a ty pak utratit za nějakou radost do života. A zas tu na tom světě bude o něco líp jen proto, že si pár lidí koupí kelímky na čištění zubů a občas olíznou zbytky jaru z talíře:)
No…nikdy jsem nepochopila lidi, co mají potřebu stát dvacet minut pod puštěnou sprchou. Co tam jako dělají? 😀
Snažím se šetřit jak to jde, ani ne tak kvůli penězům jako spíš kvůli matce přírodě,uvědomuju si, že spousta lidí na této planetě nemá takové štěstí a koupe se leda ve špinavé řece, a pro pitnou vodu musí chodit několik km. Bohužel jsem v naší rodině tak jediný člověk, kdo o tom přemýšlí takto a tak otec vydrží ve sprše i půl hodiny (hodně divný na chlapa) a ségra si myje vlasy každý den. No, mamka možná taky trochu šetří, abych nebyla nespravedlivá
Pekne napísaný článok! 🙂 Ja sa tiež snažím šetriť a dosť mi to ide 😀 Keď si umývam zuby,tak zavriem vodu a keď ich už mám doumývané,tak vodu spustím zas a len si vypláchnem papuľu 😀 Teším sa na ten článok o elektrike,som zvedavý čo nám chceš takého povedať 🙂
Vody je na svete dosť. Problém je jej nerovnomerné rozmiestnenie. Celková spotreba vody v domácnostiach je takmer zanedbateľná. Najviac jej spotrebuje poľnohospodárstvo. To ju väčšinou čerpá z riek. Tá, pre nás vzácna, sa však nachádza v podzemí. Jej najväčším nepriateľom je priemysel, industrializácia a urbanizácia! Preto sa treba vzdať uspokojenia mnohých z našich potrieb, ktoré sú však väčšinou celkom zbytočné, aby sme zachránili Zem! Pre jej záchranu treba uskutočniť radikálnu zemnu! Nesmieme sa s tým papičkať.
Inak fajn článok.
V piatok vyjde správa zo zasadnutia IPCC v Štokholme, ktorú si snáď ľudia konečne vezmú k srdcu a vezmú plnú zodpovednosť za to, čo sa so Zemou deje!
Jar je pěná sr**ka! Jakože fakt nedoporučuju. Tohle bych praktikovala jen s nějakým šetrnějším saponátem, ideálně i ekologičtějším.
To fakt někdo dělá, že se dvacet minut sprchuje, čistí si zuby u tekoucí vody? To nádobí pod tekoucí vodou bych ještě chápala, někomu se asi zdá, že se to pod tím prostě neumyje, ale vždyť se nedoplatíte za vodu jen proto, že u čištění zubů neumíte otočit kohoutkem. Tyhle věci mi teda z domova přijdou úplně automatický. A to nepřemýšlím kdovíjak zeleně, jen i z finančního hlediska jednám rozumně a neplýtvám.
[2]: Já si myju vlasy obden a někdy i denně, protože je to potřeba. Fakt odmítám chodit zpocená a špinavá. Jako jo, půl hodiny pod sprchou být nemusím, hodinu v horký vodě strávit taky nemusím (relaxačně dlouhou koupel si dávám sem tam), jinak mi stačí rychlá sprcha. Ale koupat se jednou týdně nebo si dvakrát za týden mýt vlasy, eh, fuj.
Dobrej článek. Ale myslím, že bys měla pro tyhle návody založit novou kategorii a ne to psát do svět podle Lúmenn. Někdo si najde prostě článek Jak štřit přírodu a protože by se o tom rád něco dočet, klikne na to. Podobný by to mohlo bejt s návodem na stopování. Možná bys pro to mohla zařídit kategorii věnovanou těmhle praktickejm návodům. A též bych měl připomínku k jaru. Nevím jak škodí prostředí, ale o jeho ekologický neškodnosti silně pochybuju. Ale abych o tom něco soudil, musím si to zjistit. Každopádně to, že co vyprchá, to zmizí, zaujímat tento názor co se týče ekologie, je holý nesmysl. Spousta látek škodí právě tím, že se vypaří a do ovzduší uniknou jedovatý látky. Takže cos myslela že pěna na vzduchu vyprchá a je po ní? Ale asi bude pravda, že jar má menší ekologickej dopad než voda, kterou ušetří a která by se spotřebvoala.
Každopádně my používáme myčku a v létě na chatě lavór. Táta když vaří, tak meje nádobí už v průběhu vaření; nakrájí něco nožem a hned jak ho přestane používat, umeje ho pod tekoucí vodou během 3 vteřin (nebo tak ňák). Je to šetrnější než skladovat špinavý nádobí a pak ho hromadně umejt v myčce, nebo dokonce ho umejt později v ruce. Naschlá špína se těžko meje a navíc někdy může i pěkně smrdět, pokud se skladuje moc dlouho.
[5]:Přesně!!! A nehvězdičkuj, cenzura je zlo 🙂
Taky patřím ke "dřezákům", akorát my napouštíme dřezy dva, jeden z jarovou vodou,druhý bez ní. Sprcha mi bohužel zabírá víc než tři minuty (slibuju že se polepším) ale zuby čistím s kelímkem. A u nás v rodině vodou celkem šetříme, tedy až na ségru, ta vydrží ve sprše i půl hodiny…
nejvíce šetří ti, co nečistí zuby a nemyjí ani sebe, ani věci okolo sebe. Budiž jim pochvala udělena.
Tak zuby si čistím se zavřeným kohoutkem a jen na vyplachování a omytí kartáčku ho pouštím už nějakých 20let.Sprchuju se moc ráda dlouho a ještě raděj mám vanu, takže sprchu zkrátím.A myčku máme nějakých 7 let a hned 1. rok byla na vyúčtování vidět maxi úspora:-)
Saponáty jsou svinstvo, i moje hodně šetřivá babička po umytí nádobí v lavoru ještě oplachovala čistou vodou. Doporučuju.
"nejvíce šetří ti, co nečistí zuby a nemyjí ani sebe, ani věci okolo sebe" … napríklad dôchodci. Alebo cigáni, tí sa moc neumývajú a žijú v sračkách. Preto sú takí odolný a zdravý.
Dlhé sprchovanie nie je zdravé, poškodzuje energetický ochranný obal tela.
Toho svinstva- saponátu sa nedá zbaviť tak ľahko. Stopy saponátu ostavájú na riade aj po niekoľkých opláchnutiach. Nedostanete z toho asi zrovna rakovinu ale spôsobuje vážne problémy so žalúdkom. Saponát je jeden z nástrojov na zníženie populácie. Nakoniec prežijú len tí cigáni, čo saponáty nepoužívajú, civilizovaný biely človek vymrie, paradoxne na svoju čistotnosť.
Dlouhé sprchování možná není zdravé, ale příjemné ano, obzvlášť, když po 3 denním čundru máte chuť vlézt do vany, kterou nemáte 🙂 Tekoucí vodu při čištění zubů ale nechápu.
A nádobí mám maličko, takže ho pod tekoucí horkou vodou oprachuju ihned po použití, saponát jsem přestala používat úplně (tedy až na extra mastné výjimky). Spotřebuju při tom stejně vody, jako kdybych si ji napustila do dřezu (otestováno).
So sprchovaním a umývaním sa to nesmie preháňať.
Chlór nám neškodí len keď ho pijeme, ale aj keď ho vdychujeme a keď ho pri sprchovaní vstrebávame kožou. Dlhé sprchovanie horúcou vodou prináša zdravotné riziká. Sprchovanie i kúpeľ vo vani vedie k väčšiemu vystaveniu toxickým látkam obsiahnutým vo vode ako pri pití vody. Chemikálie sa pri očiste vyparujú z vody a vstrebávajú sa. Môžu sa tiež šíriť vzduchom a byť vdychované ostatnými osobami. Obyvatelia domácnosti môžu tak prijať šesťkrát až stokrát viac chemikálií zo vzduchu počas sprchovania a kúpania vo vani než pri pití.
U myti zubu vodu zasadne pustenou nenechavam. Namocim kartacek, dam na nej pastu, cistim si zuby, obcas vyplivnu a pak kartacek oplachnu. S tim koupanim se mi nedari setrit, ja jsem zas naopak naprosty zavislak na vode, jsem schopna se sprchovat i 3x denne, asi to uz bude nejaka uchylka, ale jsem hrozne alergicka na vlastni pach, pot, posevni vytok atd.
Nadoby jsme doma myli taky tak jako vy, divny mi to neprijde. Ted uz tam maji mycku. Ve vlastnim byte myju normalne, tech par taliru.. ale buhvi jak hygienicke to asi nebude, to je fakt, ale ze zbytky jaru zustavaji na nadobi, to jsme uz taky slysela, ale to prece zustane i kdyz se myje houbickou ne?
krásný článek, dobré téma 🙂 konečně někdo zapřemýšlel…my tedy nádobí myjeme stejně jako vy, a šetříme na každém kroku- chápej, máme velkou rodinu a tak se hold každý nemůže ve vaně cachtat 3 hodiny 😀
Tvůj článek opravdu zaujal 😀 Já dělám dost věcí špatně, jak vidím 😀
Skvěle si to napsala. S vodou se také snažím co nejvíce šetřit. 🙂 Jdu si hned přečíst ten článek o elektřině.
Moc pěkný článek ale k tomu čištění zubů: Já osobně nepreferuji kelímek, ale normálně si to pustit, avšak po dobu čištění to nechat vypnuté a zapnout to až když potřebuju vymýt pusu. Někdy málem vylítnu z kůže, když vidím jak někdo z mojí rodiny si v pohodě čistí zuby a mezitím jede kohoutek na plný pecky.
COŽE?! O.o jednu vanu týdně a jinak se zbytek tejdne nemejt? To snad ne… 😀 Doufám, že jsem to pochopila blbě.
Mým největším hříchem je právě hygiena. Zbožňuji horké sprchy a koupele. Jsem schopná strávit v koupelně opravdu dlouhou dobu. Ale jak to tak čtu, raději se trochu omezím. Je mi těch peněz, přírody a vlastně i žíznivých Afričanů líto. (Ne, že bych tím Afričanům nějak pomohla, ale… však víte.)
[6]: Myju si vlasy ob den, protože se mi extrémně mastí, a sprchuju se každý den, ale nedokážu si představit, co bych tam pod tou sprchou půl hodiny dělala. I méně než deset minut mi stačí.
Já už jsem začala šetřit vodou dávno, sprchuju se ultrarychle 😀 Zuby si čistím s kelímkem už od té doby, kdy jsem se čistit zuby naučila, takže od tří let. Vanu jsem si dala ani nepamatuju 🙂
Myčku vlastníme, takže je všechno s vodou fajn… jen se spíš obávám té elektřiny, na tom jsem hůř.
Hezký článek, bezvadná myšlenka. 🙂 Ale hlavně, lidi, přemýšlejte vlastní hlavou!
Měření vody (kolik proteče za jak dlouho či za jakou činnost s vodou) je super věc, ale některé věci mi přijdou ve článku přehnané.
Můj postoj:
1. Čištění zubů: Čistit si zuby při tekoucí vodě je blbost. Jaký to má proboha účel? Namočím kartáček s pastou, !vypnu vodu!, vyčistím si zuby, vypláchnu si vodou ústa a umyju kartáček. Já si zatím vyplachuju papulu nabíráním tekoucí vody do dlaní, ale kelímek je super nápad! 🙂 Každopádně 2 dcl nestačí ani náhodou. Kartáček se v ní sice může namočit, ale pusu bych si z toho vypláchla tak napůl. A to ještě nemluvím o opláchnutí kartáčku. Já na celé čištění zubů (vyzkoušeno na chatě, kde není tekoucí pitná voda) spotřebuji něco málo přes půl litru vody (včetně opláchnutí kartáčku, z toho na vypláchnutí úst cca. 0,4 l). Takže nemějte výčitky, pokud potřebujete plný půllitrový kelímek vody a kartáček opláchnete pod tekoucí vodou. Stále je to dost úsporný způsob. Hlavně, proboha, zastavte vodu, když si čistíte zuby! 😀
2. Sprcha: Jelikož můj živel opravdu není voda, sprchuji se tak jednou za 2-3 dny. Ale jestli je tedy někdo schopný se vysprchovat za 3 minuty, a přitom být čistý, má můj obdiv. U mě je to cca. 2-3 min. namočení (a zároveň částečné spláchnutí nečistot), poté !vypnu sprchu!, namydlím se, poté alespoň 5 minut splachování. Vanu jsem neměla napuštěnou ani nepamatuji. 😀
3. Mytí nádobí: V napuštěném dřezu nádobí odmítám mýt, a bez splachování to považuji snad skoro za šílenost. Samozřejmě, že myji s rozumem: pustit vodu, krátce namočit kus nádobí, !zastavit vodu!, pořádně projet předem namočenou a najarovanou houbičkou, velmi důkladně opláchnout a pokračovat dalším kusem. Jediné, na co jsem ochotna přistoupit, na chatě, kde neteče voda, ale zároveň je tam na to prostor, napustit dvě velké nádoby, v jedné pak mýt a ve druhé oplachovat. Samozřejmě postupuji od nejčistších po nejšpinavější a žádné větší zbytky si do vody nepustím. 😉 Jar bych bez opláchnutí na nádobí nikdy nenechala. Je to chemie! Vzhledem ke složení dnešních potravin bysme si měli další chemii do jídla pouštět opravdu s rozmyslem! 😉
Jinak s myčkou souhlasím, sice jsem to neměřila, ale prý (a i podle technických specifikací) s vodou opravdu šetří. 🙂
Jejda, to jsem se zas rozepsala! 🙂 V žádném případě nechci kritizovat tento článek, jen dát další pohled na téma a tipy, jak to taky můžete dělat. 😉 Už se těším na téma o elektřině, jelikož jsem se tomu tématu na blogu též částečně věnovala. 🙂
P.S.: Při navrhování bydlení doporučuji pořídit úsporný splachovač na WC se dvěma různými tlačítky podle velikosti – super věc! 😉
Svet nie je vôbec spravodlivý. Toľko vody a elektriny a všetkého, čo spotrebudeme denne, niekomu by to vystačilo na mesiace. Ale nemá sa k tomu ako dostať, lebo žijeme 21 storočí. Bud máš prachy alebo nie. A ked nie, tak máš smolu. Alebo stačí žiť na "nesprávnom mieste" a nemáš vlastne ani šancu to zmeniť :/ Smutné…
Já si nikdy nečistila zuby s tekoucí vodou a dokud jsem nečetla, že to lidi dělají, tak jsem o tom ani nepřemýšlela. A můj každodenní pobyt ve vaně trvá maximálně pět minut i s vlasama 😀
Moje matka je šílená ekoložka, což mi v dětském věku hrozně vadilo, protože kromě úspor energie se snažila mě i bratra živit zdravými věcmi. Colu jsem měla poprvé v deseti letech a i teď ji piju jen jednou za uherský měsíc. Taky si nosím do obchoďáku svůj igeliťák na rohlíky, načež kámoška prohlásí, že jeden sáček nic nezmění. Tohle si říká určitě hodně lidí, ale kdyby si sáček nechali všichni, tak by to možná aspoň malinko planetu ušetřilo.
Všude u kámošů vídám hromady pet lahví. U nás doma se občas koupí 100% džus a jinak si natočíme přefiltrovanou vodu z kohoutku.
Takže doufám, že aspoň tou troškou moje rodina přispívá k šetření matičky Země 🙂
Máš naprostou pravdu 🙂
Je dobře, že to někdo napsal, třeba se z toho někdo poučí 🙂
S nádobím to dělám stejně jako Elemona. Bez opláchnutí čistou vodou bych to nenechala, nějak nevěřím, že je zdravotně nezávadné na tom jar nechávat.
Ohledně zubů to je jasné, proč taky nechávat zbytečně téct vodu, při sprchování plýtvám ani ne tak délkou ale hlavně tím, že si pouštím dost silný proud a hodně teplou.
Úžasnej článek !
Hlavně je důležité vypínat tu vodu při čištění zubů 😀
Dobrý článek!
Ale zde bych to vzala po stránce úspory vody, ne úspory peněz. Protože kdyby všichni začali šetřit vodou, tak podniky, které na ní vydělávají, by neměly svoje příjmy a tedy by nutně zdražily. Oni si totiž na svoje výdělky musí přijít.
A mimochodem, vydělávat na životně nutných věcech mi připadá jako pořádný hyenismus.
skvělý článek! rozhodně nám pomůže. sice většinu věcí děláme, ale polovina naší rodiny nechává kohoutek při čištění zubů pouštěný. takže šupky pro kelímek a peníze budou! to by mi pak naši konečně mohli koupit můj vysněný foťák..;)
Zuby i mytí u nás vodu šetří přesně podle tvého popisu.
Ovšem to koupání bych nevydržela. Miluju vanu plnou teplé vody – každý den.! 😀 🙂
Ja som strasna co sa vody tyka.
nepustam ju zbytocne ale ked sa uz sprchujem (vanu nemam), rada sa v zime vyhrejem.
vlasy nasamponujem, zmyvam tak 5 minut, dam kondicioner, dalsich 5 minut… medzitym ale nevypinam, ved by som umrzla.
prisiel mi sialeny nedoplatok nedavno, cca 5000kč, ale ked som byvala sama, bolo to tak 800kc (pri mesacnej zalohe 1000kc) takze doteraz mam chut byvalu spolubyvajucu preplieskat.
zavidim ludom, ktori sa vedia osprchovat rychlo. a tym, ktori si nemusia vlasy umyvat kazde dva dni lebo im z nich necaka olej ako mne…
Čištění zubů samozřejmost, vodu, pak zapnu jen na to abych si vypláchla ústa. Sprcha každý den, nezlobte se, v našem ŽP a co se týče ovzduší, kde je mimo jiné i docela velký výskyt prachových částic (pm10 a pm20) to jinak nejde, max 15 minut. Co se týče nádobí, tak to "namydlím" vše co je ve dřezu a pak opláchnu. Ale jsme velká rodina, máme myčku. Ovšem ručně musíme mýt taky.
Jinak články o ŽP, jsem jedině pro. Tohle je v době nesmírně důležitá věc. Hodně lidí neví jak se chovat k přírodě, jsou sobečtí vůči nadcházejícím generacím a pokud se začnou více "ekologicky" zároveň i ušetří. V době by takové chování mělo být samozřejmostí pokud otevřeme oči. Nebo jsem moc naivní?
Ahoj, to je zajímavý článek, díky!
Myslím, že takovýchto článků by teď mělo být co nejvíce, protože planetě Zemi celkem akutně dochází voda!
https://fialovapetra.wordpress.com/