Jak se Lúmennka pirátkou stala…

Bylo nebylo jedno říjnové odpoledne a Lúmennka se ocitla ve své oblíbené hospůdce u jednoho stolu s chlapíky, kteří tvoří jádro krajského sdružení České pirátské strany na Jižní Moravě. A neuběhla ani hodina a Lúmennka zjistila, že jim pomáhá organizovat předvolební meeting na Moraváku a další den, světe div se, dřepí na stánku na Svoboďáku, rozdává letáčky, mluví s lidmi, agituje a u toho popíjí burčák, který Piráti dostali sponzorským darem a který ten den přilákal stejně vos, jako případných voličů.
Tak to milí zlatí přišlo tak nějak ze dne na den. Ještě nejsem oficiálně člen, ale už jsem stihla udělat pro Piráty hodně věcí a každým dnem jich přibývá. A víte co? Mě to strašně baví. Proč? Protože dělám něco, co má smysl. A pomáhám lidem, které jsem před dvěma lety volila a bohové vědí, třeba za dva roky budu psát na blog ne abyste šli volit Piráty, ale abyste šli volit mě. Muhehe – dokážete si to představit?:)

Ale k věci. Za pár dní máme volby. A to na první pohled nevýznamné, ale krutibrko, lidi, ti, které si o víkendu zvolíte, to budou ti holomoci, kteří budou moct za škaredé silnice a nefunkční nemocnice, za dražší MHDčko a elektrárny na polích. Tak to neproseďte doma a běžte tam hodit hlas. A komu? No přece Pirátům! Proč? Proto:

(cituji odsud)
Všechny smlouvy kraje umístíme na Internet.
Podle Transparency International se až 25 % z veřejných rozpočtů vynakládá neúčelně, na nadbytečné výdaje a korupci. Všechny obchodní smlouvy uzavírané krajem musí být ještě před uzavřením vystaveny na internetových stránkách kraje v plném znění. Všichni občané si budou moci zkontrolovat, jak jsou smlouvy s krajem sjednány. Znemožníme vytváření tajných dodatků ke smlouvám.
Zavedeme transparentní bankovní účty a transparentní účetnictví kraje.
Občané dnes nemají šanci zjistit, kolik peněz bylo komu a za co zaplaceno. Chceme, aby kraj přešel k využívání transparentních bankovních účtů a otevřeného účetnictví všude tam, kde to zákon dovoluje. Všichni tak budou moci kontrolovat, za co konkrétně se finanční prostředky kraje utrácejí. Pro společnosti, ve kterých je většinovým vlastníkem kraj, musí platit stejné povinnosti otevřeného hospodaření jako pro kraj samotný. Otevřený účet zprostředkovává přímo banka. Nejedná se tedy o zveřejňování jednotlivých faktur úřadem, které je ovlivnitelné.
Všechny veřejné zakázky budou skutečně veřejné.
Celou zadávací dokumentaci zveřejníme dostatečně dlouhou dobu předem na Internetu. Stejným způsobem budou průběžně zveřejňovány i další informace o veřejné zakázce. O výběrovém řízení se tak dozví mnohem více dodavatelů a nestane se, že se do záměrně utajovaného řízení přihlásí jen firma, které dal příslušný úředník vědět. Ve smlouvách musí být sjednáno, že kraj neplatí dodatečné náklady nad vysoutěženou cenu.
Piráti budou jednat na všech orgánech co nejotevřeněji.
O termínu zasedání a programu zasedání musí být občan předem informován nejen na vývěsce, ale i elektronicky. Na zasedání rady a dalších orgánů by měl mít přístup každý občan.
Zároveň má občan mít právo vytvářet audiovizuální záznam, pokud ho nevytváří přímo zastupitelstvo a právo ho dále zveřejňovat a šířit. Zápisy ze zasedání musí být také vždy zveřejněny a dohledatelné online, včetně hlasování jednotlivých zastupitelů a přehledu o jejich účasti. Informace o zasedání rady a obsahu jednání, které již nyní bývají zveřejňovány, musí být zpřístupněny takovým způsobem, aby byl každý občan schopný tyto informace dohledat a obsah těchto záznamů následně pochopit.
Úplné podklady na zasedání musí být zásadně zveřejňovány předem, aby se s nimi mohl každý seznámit a uplatnit svoje připomínky.
Veškeré podklady jednání musí být zveřejněny v dostatečném časovém předstihu. Každý z návrhů bodu jednání musí být buď podložen důvodovou zprávou, případovou studií nebo odkazován na problematiku, kterou se zabývá (předchozí body zasedání, aktuální problémy apod.) Prosazujeme plné uplatnění demokratického minima při jakémkoliv rozhodování.
Připomínkovacího procesu se budou moci účastnit i občané a neziskové organizace.
Souhlasíme s tím, aby občané a občanská sdružení měli svoje zastoupení v odborných komisích, které pomáhají připravovat návrhy pro zastupitelstvo nebo kontrolují činnost zastupitelstva, rady a dalších krajských orgánů
Zavedeme automatické zveřejňování informací kraje a závislých organizací
Podle platného zákona o svobodném přístupu k informacím má kraj povinnost zveřejňovat poskytnuté informace, o které si lidé požádají. Chceme jít mnohem dále a zveřejňovat všechny informace, u kterých není důvod k utajení. Odmítáme, aby se kraj vymlouval na obchodní tajemství. Informace je potřeba vhodně třídit a značkovat, aby nedošlo k přehlcení. Přitom uplatníme výjimky z důvodu ochrany soukromí, důvěrnosti majetkových poměrů a pod., které zákon obsahuje.Stejná pravidla se musí vztahovat na krajem zřizované organizace, krajské příspěvkové organizace a obchodní organizace, které kraj ovládá. Budeme důsledně uplatňovat nápravné a sankční prostředky proti úředníkům, kteří zákon o svobodném přístupu porušují a občanům přístup k informacím znemožňují.
atd. atd.
Celý program najdete ZDE. A nebo se stavte za mnou zítra v Brně na Náměstí svobody u stánku ČPS, mám kupu krásných letáčk a úsměvů, které vám mohu rozdat:)
Ale dosti předvolební agitace. Podstatné není, koho budete volit, ale hlavně kruci k těm volbám běžte. Protože se to zdá možná k ničemu, ale je to jediný nástroj, kterým můžeme zasahovat do toho, kdo řídí náš stát, respektive kraj. Kdo nejde k volbám, pak nemá právo si stěžovat, co se v jeho kraji děje. Krásně to vystihli mí „spolustraníci“ Ondra s Tomášem:
Tak nebuďte kokoti:) A běžte volit!:)
Btw.: rozšířená zpráva o tom, že odevzdáním neplatného hlasu nejlépe vyjádříte svůj názor je hoax! Více zde.

18 komentáře “Jak se Lúmennka pirátkou stala…

 1. já půjdu rozhodně volit nebudu "kokot" i když si myslím, že kdokoliv se dostane ke "korytu" stane se z něj nakonec "stejná svině" ale pro ten pocit, že jsem se aspoň snažila ovlivnit jak to bude, si to dovolím 🙂

 2. Půjdu se k volbím podívat a pravděpodobně jim tam i něco sám hodím, ale pro Piráty to rozhodně nebude… Resp. Libereckém kraji za ně kandidují jen mladíčkové ve věku 20-25 a těm bych chod nějakého územního celku nesvěřil.
  Věřím, že člověk by měl nejdřív něco vidět a zažít, aby měl dost zkušeností. V tomhle věřím spíše lidem 35-40, co umí vést lidi nebo pracovali v administrativě…
  Komunistický důchodce, co chtějí v pětasedmdesáti do Senátu, volit taky nebudu :o)

 3. [3]: nemáš pravdu, nesouhlasím. Odevzdání neplatného hlasu a nejití k volbám je totéž. Nevyjádříš tím žádný názor – to je jako když se tě někdo zeptá na otázku, kterou máš nejradši zmrzku a ty neodpovíš. Nevyjádření názoru je podle mě chyba. Volby jsou náš jediný nástroj, jaký ještě máme a když volit nepůjdeme, uškodíme jen sami sobě, ne politikům. Právě to, co jim uškodí nejvíce je zmíněná volba malých stran.

 4. [9]: přesně tak, obíhá hloupý mail, že se mají odevzdávat roztržené lístky, ale to nikoho vůbec nepostihne. Jedině volit malou stranu, vnímanou jako nejmenší zlo. Dobrá není ani jedna. Respektive, volební sliby můžou znít perfektně, ale kdo jim dneska ještě věří?

 5. Nejprve jsem si řekla – tebe bych nevolila, přeci tě nepošlu mezi tu bandu… ale ne, ty jseš osobnost, ty bys to zvládla! takže příště kandiduj a počítej se mnou 😉

 6. no,ja sem sice nevolil,protoze v tehle zemy neni ani konzulat,ale musim rict,ze nechapu,co je na tom pseudokomunistickym programu piratskyho… nezlobte se na me,ale je to odporna malomestska stadovitost…

 7. Oukej Lúmenn. Něco sem nakopíruju, je to v podstatě součást jednoho deklarativního dokumentu, zabývajícího se přístupem k informacím. Můžeš mi jako Pirátka napsat, jestli s tím souhlasíš (případně pokud s nějakou částí ne, tak se kterou) a jestli máš pocit, že se to podobá tomu, o co se snaží Piráti?
  (Oproti Pirátům tam není třeba nic o boji proti cenzuře; to neznamená, že ho autoři toho dokumentu nepodporujou, jen to, že o tom tahle část není)

  ROVNÝ PŘÍSTUP K INFORMACÍM
  Žijeme v informační společnosti. Velké množství údajů a dat je dnes přístupných prostřednictví celé řady nejrůznějších sdělovacích prostředků. Jedním z nejrozšířenějších informačních médií je internet. Jeho rozšiřování podporujeme tak, aby sloužil občanům, firmám a ulehčil např. jejich styk s úřady. V této oblasti podporujeme:

  – Rovný přístup k využití informačních technologií ve všech oblastech společenského života, zejména ve vzdělávání, veřejné správě i samosprávě.

  – Zajištění veřejných míst bezplatného přístupu k internetu v rámci knihoven, škol a dalších veřejných institucí.

  – Výuku v zacházení s informačními technologiemi na všech úrovních vzdělávacího systému, včetně např. pořádání bezplatných kurzů pro seniory.

  – Zachování veřejnoprávní televize a rozhlasu; zrušení koncesionářských poplatků a financování těchto veřejnoprávních médií podílem ze státního rozpočtu.

  – Zabezpečení rychlého a objektivního informování občanů veřejnoprávními sdělovacími prostředky.

  – Rozvoj veřejné služby v digitálních multiplexech; podporu tvorby nekomerčních vzdělávacích programů šířených prostřednictvím televize, rozhlasu i internetu.

  – Regulaci monopolů zvýhodňujících velké korporace v oblasti vývoje a přenosu informací.

  – Zkrátit lhůty ochrany autorských práv vědeckých a uměleckých děl.

  – Dosažení toho, aby občan mohl vést veškerou komunikaci s úřady (daňová přiznání, žádosti, výpisy z registrů) také elektronickou formou s garancí, že informace takto získané budou využity způsobem, se kterým občan projevil souhlas.

  – Zajistit, aby občan na jediném místě mohl vyřídit vše; důsledné sdílení veřejných registrů.

 8. [16]: zajímavý, program ksčm se shoduje s Pirátským, to potěší, když od tebe kopírují i bolševici:)
  Vyjádření celé strany můžeš číst tady na fóru: https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=402&t=13735&p=166946#p166946

  A vyjádření moje. Inu, přijde mi, že soudruzi to popsali hrozně obecně a nešetří frázema typu "rovný přístup". To jsou jen populistické kydy. Je tam ale spousta dobrých myšlenek, které sdílí i Piráti – hlavně komunikace s úřady přes internet, což je dost zásadní bod našeho programu, regulace monopolů atp. Celkově má ten program hlavu a patu, pokud by se nějakýma obezličkama nepovedlo ho obechcat a komančové ho splnili do puntíku a takovým způsobem, jaký preferují piráti, asi bychom pro jejich návrhy zvedali ve sněmovně ruku.
  Na druhou stranu si ale proji veškeré proigramy stran a najdeš tam něco dost podobného. Piráti s tím začli před dvěma, třemi lety a strany v nich vidí nebezpečí a tak se tváří, že mají taky "pirátský" program aby natáhli mladé lidi, kteří dál, než za stahování muziky nevidí. Ale je to jen program a nevěřím, že by někdy došlo k jeho realizaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.